ksystemlog - en to eo translation catalogue (94 entries)

en: Settings
eo: Agordo

en: General
eo: Ĝeneralo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
eo: An&taŭa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
eo: Sek&va

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
eo: Mesaĝo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
eo: Piktograma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
eo: &Malantaŭen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
eo: &Plusendi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
eo: F&ermi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
eo: Lanĉo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
eo: Opcioj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
eo: Datoformato

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: &Redakti

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
eo: Protokoloj

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
eo: Fe&nestro

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: None
eo: Neniu

en: Debug
eo: Sencimigu

en: Information
eo: Informo

en: Notice
eo: Rimarku

en: Warning
eo: Averto

en: Error
eo: Eraro

en: Critical
eo: Gravega

en: Alert
eo: Averto

en: Insufficient Permissions
eo: Mankas permesoj

en: Date:
eo: Dato:

en: Hostname:
eo: Komputilo:

en: Level:
eo: Nivelo:

en: Filter:
eo: Filtrilo:

en: All
eo: Ĉiuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
eo: Trovu:

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
eo: Dato

en: User
eo: Uzanto

en: Authentication
eo: Aŭtentigo

en: Daemon
eo: Demono

en: Kernel
eo: Operaciumkerno

en: Mail
eo: Retpoŝto

en: News
eo: Novaĵoj

en: Syslog
eo: Sistemprotokolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
eo: &Mesaĝo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
eo: Ecoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOK)
en: &OK
eo: &Bone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
eo: &Rezigni

en: Main developer
eo: Precipa programisto

en: S&top
eo: &Haltigo

en: &New Tab
eo: &Nova Langeto

en: Create a new tab
eo: Krei novan langeton

en: &Close Tab
eo: &Fermi la Langeton

en: Close the current tab
eo: Fermi la nunan langeton

en: Closes the current tab.
eo: Fermas la nunan langeton.

en: &Duplicate Tab
eo: &Duobligi la Langeton

en: Duplicate the current tab
eo: Duobligi la nunan langeton

en: Duplicates the current tab.
eo: Duobligas la nunan langeton.

en: Move Tab &Left
eo: Movi Langeton &Maldekstren

en: Move the current tab to the left
eo: Movi la nunan langeton maldekstren

en: Moves the current tab to the left.
eo: Movas la nunan langeton maldekstren.

en: Move Tab &Right
eo: Movi Langeton &Dekstren

en: Move the current tab to the right
eo: Movi la nunan langeton dekstren

en: Moves the current tab to the right.
eo: Movas la nunan langeton dekstren.

en: &Reload
eo: &Reŝargi

en: &Details
eo: &Detaloj

en: Services
eo: Servoj

en: Others
eo: Aliaj

en: Type
eo: Tipo

en: Type:
eo: Tipo:

en: Host Name
eo: Gastigonomo

en: URL
eo: Retadreso

en: Username:
eo: Uzantnomo:

en: Client
eo: Kliento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
eo: &Aldonu dosieron...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
eo: Fo&rigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
eo: Movu s&upren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
eo: Movi &malsupren

en: Host
eo: Gastiganto

en: Command
eo: Komando

en: User:
eo: Uzanto:

en: Group
eo: Grupo

en: Status
eo: Stato

en: Bytes
eo: Bajtoj

en: Printer
eo: Presilo

en: Printer:
eo: Presilo:

en: Message:
eo: Mesaĝo:

en: Component
eo: Komponanto

en: Log File
eo: Protokolodosiero

en: Open Location
eo: Malfermi lokon

en: Malformed URL. Unable to open this file.
eo: Misformita retadreso. Unable to open this file.

en: Source File
eo: Fontdosiero

en: Function
eo: Funkcio

en: Line
eo: Linio

en: Line:
eo: Linio:

en: Not implemented
eo: Ne realigita

en: none
eo: nenio

en: Program
eo: Programo

en: Program:
eo: Programo:
