ksystemlog - en to fi translation catalogue (465 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
fi: Lataa tämä lokitila käynnistettäessä.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
fi: Lokinäkymän rivimäärärajoitus.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
fi: Valitse tämä, jos halutaan poistaa toistuvat lokirivit.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
fi: Valitse tämä, jos järjestelmälokin prosessisarakkeen PID pitää ohittaa.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
fi: Valitse tämä, jos lokirivit on tarkoitus värittää lokitasonsa mukaan.

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
fi: Näytetäänkö työkaluvihjeet.

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
fi: Näytetäänkö uudet rivit.

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
fi: Näytetäänkö suodatinrivi.

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
fi: Lokirivien päiväyksen muoto.

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
fi: Samba-lokitiedostojen sijainnit.

en: Settings
fi: Asetukset

en: General
fi: Yleistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
fi: &Edellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
fi: &Seuraava

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
fi: Lokirivin yksityiskohdat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
fi: Ikkunassa näyttää yksityiskohtaista tietoa valitusta lokirivistä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
fi: Viesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
fi: Kuvake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
fi: Keskeiset tiedot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
fi: Siirry edelliselle riville

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
fi: Siirtyy edelliselle riville. Painike passivoituu, ellei edellistä lokiriviä ole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
fi: &Taaksepäin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
fi: Siirry seuraavalle riville

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
fi: Siirtyy seuraavalle riville. Painike passivoituu, ellei seuraavaa lokiriviä ole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
fi: &Eteenpäin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
fi: Sulje yksityiskohtaikkuna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
fi: Sulje tämä yksityiskohtaikkuna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
fi: &Sulje

en: This mode is unavailable because its log files do not exist.
fi: Tämä tila ei ole käytettävissä, koska sen lokitiedostoja ei ole olemassa.

en: No Log Mode
fi: Ei lokia -tila

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
fi: Käynnistys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startupModeLabel)
en: Load &this log mode at startup:
fi: V&alitse tämä lokitila käynnistyksessä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
fi: Käynnistyksessä oletuksena ladattava lokitila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
fi: Käynnistyksessä oletuksena ladattava lokitila. Valitse ”Ei lokitilaa”, ellet halua näin tapahtuvan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
fi: Lokirivien luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
fi: Näytettävien &rivien enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
fi: Valitse tässä päänäkymässä näytettävien lokirivien enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
fi: Valitse tässä päänäkymässä näytettävien lokirivien enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
fi: Valitse tämä, jos haluat poistaa toistuvat lokirivit <b>(voi olla hidasta)</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
fi: Valitse tämä, jos haluat poistaa toistuvat lokirivit. <b>Valinta on hidastaa lokin lukemista</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
fi: &Poista toistuvat lokirivit (voi hidastaa)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
fi: Poista prosessin tunniste prosessin nimestä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
fi: Valitse tämä, jos haluat prosessin tunnisteen poistettavan sen nimestä. <b>Prosessi</b>-sarake sisältää esim. tietueita kuten <i>cron<b>[3433]</b></i>. Kun tämä asetus valitaan, lihavoitu osuus poistetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
fi: Poista t&unniste prosessin nimestä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
fi: Tämä asetus mahdollistaa lokirivien värittämisen niiden tason mukaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
fi: Tämä mahdollistaa lokirivien värittämisen niiden tason mukaan. Esim. virheet esitetään punaisella, varoitukset oranssilla jne. Tämä auttaa löytämään ongelmat helpommin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
fi: &Värilliset lokirivit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
fi: Päiväyksen muoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
fi: &Lyhyt päiväysmuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
fi: &Pitkä päiväysmuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
fi: &Tarkka päiväysmuoto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
fi: Lokit

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
fi: &Ikkuna

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
fi: Lokityökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Opening '%1'...
fi: Avataan ”%1”…

en: Log file '%1' loaded successfully.
fi: Lokitiedosto ”%1” onnistuneesti ladattu.

en: Log file '%1' has changed.
fi: Lokitiedosto ”%1” on muuttunut.

en: None
fi: Ei mitään

en: Debug
fi: Virheenpaikannus

en: Information
fi: Tiedot

en: Notice
fi: Huomautus

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error
fi: Virhe

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Alert
fi: Huomio

en: Emergency
fi: Hälytys

en: Log Level Printing
fi: Lokitason tulostus

en: Choose which log levels you wish to print in color.
fi: Valitse, mitkä lokitasot haluat tulostaa väreissä.

en: Loading Progress...
fi: Lataus etenee…

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
fi[0]: Ladataan <b>%2</b>…<br /><i>%3</i> – (<b>%4</b>)
fi[1]: Ladataan <b>%2</b>…<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 tiedostoa)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
fi[0]: Ladataan uudelleen <b>%2</b>…<br /><i>%3</i> – (<b>%4</b>)
fi[1]: Ladataan uudelleen <b>%2</b>…<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 tiedostoa)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
fi: Ladataan <b>%1</b>…<br /><i>%2</i>

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
fi: Ladataan uudelleen <b>%1</b>…<br /><i>%2</i>

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen. Säädä sitä KSystemLogin asetuksista.

en: File Does Not Exist
fi: Tiedostoa ei ole

en: The file '%1' does not exist.
fi: Tiedostoa ”%1” ei ole.

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
fi: Kohteen ”%1” pakkausta (%2) ei voida purkaa.

en: Unable to Uncompress File
fi: Tiedoston pakkauksen purkaminen epäonnistui

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia lukea tiedostoa ”%1”.

en: Insufficient Permissions
fi: Riittämättömät oikeudet

en: Loading log...
fi: Ladataan lokia…

en: Log successfully loaded.
fi: Loki luotu onnistuneesti.

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
fi: Osoite ”%1” ei ole kelvollinen, joten se ohitetaan.

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Hostname:
fi: Palvelinnimi:

en: Process:
fi: Prosessi:

en: Level:
fi: Taso:

en: Original file:
fi: Alkuperäinen tiedosto:

en: Here are my logs:
fi: Tässä ovat lokini:

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
fi: Olet valinnut liian monta riviä. Valitse vain tärkeät lokirivit.

en: Too Many Lines Selected
fi: Liian monta riviä valittu

en: Log Lines of my problem
fi: Ongelmani lokirivit

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
fi: Ei valittuja tietueita: ei kopioitavaa leikepöydälle.

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
fi[0]: Lokirivi kopioitu leikepöydälle.
fi[1]: %1 lokiriviä kopioitu leikepöydälle.

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
fi: Ei valittuja tietueita. Valitse tietueet voidaksesi tallentaa ne.

en: Save selected log entries to...
fi: Tallenna valitut lokitietueet tiedostoon…

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
fi[0]: Lokirivi tallennettu tiedostoon ”%2”.
fi[1]: %1 lokiriviä tallennettu tiedostoon ”%2”.

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu tallentaa: ei oikeuksia.

en: Unable to save file.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.

en: Type your filter here
fi: Kirjoita suodatin tähän

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
fi: Mahdollistaa vain tekstin sisältöä vastaavien tietueiden luettelun.

en: Enter your search here...
fi: Kirjoita haku tähän…

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Select priorities
fi: Valitse prioriteetit

en: Choose the filtered column here
fi: Valitse suodatettava sarake tässä

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
fi: Mahdollistaa suodattimen käytön vain tässä valittuun sarakkeeseen. ”<i>Kaikki</i>”-sarake tarkoittaa, ettei suodatinta määritetä.

en: All
fi: Kaikki

en: Reached end of list.
fi: Luettelon loppu saavutettu.

en: Phrase not found.
fi: Lauseketta ei löytynyt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
fi: &Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
fi: &Korosta kaikki

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
fi: Päiväys

en: Display/Hide the '%1' column
fi: Näytä tai piilota sarake ”%1”

en: The process '%1' crashed.
fi: Prosessi ”%1” kaatui.

en: Process Crashed
fi: Prosessi kaatui

en: User
fi: Käyttäjä

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Private Authentication
fi: Yksityistunnistautuminen

en: Daemon
fi: Palvelu

en: Kernel
fi: Ydin

en: Mail
fi: Posti

en: News
fi: Uutiset

en: Local 0
fi: Paikallinen 0

en: Local 1
fi: Paikallinen 1

en: Local 2
fi: Paikallinen 2

en: Local 3
fi: Paikallinen 3

en: Local 4
fi: Paikallinen 4

en: Local 5
fi: Paikallinen 5

en: Local 6
fi: Paikallinen 6

en: Local 7
fi: Paikallinen 7

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
fi: Järjestelmästäsi ei löydy logger-komentoa. Kirjoita ”logger” Konsole-päätteeseen ottaaksesi selville, onko sitä asennettu.

en: Command not found
fi: Komentoa ei löytynyt

en: The 'logger' command has not been properly exited.
fi: logger-komento ei ole päättynyt oikein.

en: Execution problem
fi: Suoritusongelma

en: This file does not exist, please choose another.
fi: Tiedostoa ei ole, valitse toinen.

en: File not valid
fi: Tiedosto ei kelvollinen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
fi: Lokiviesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
fi: &Viesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
fi: T&iedoston sisältö:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
fi: &Prioriteetti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
fi: &Luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
fi: &Tunniste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
fi: Lokiprosessin t&unnistin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
fi: Avaa logger-komennon käsikirja.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
fi: Tämä linkki avaa logger-komennon käsikirjan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
fi: <a href="man:/logger">Loggerin käsikirja</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
fi: &Peru

en: System Logs Viewer by KDE
fi: Järjestelmälokikatselin KDE:ltä

en: (C) 2007-2015, Nicolas Ternisien
fi: © 2007–2015 Nicolas Ternisien

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
fi: Älä epäröi lähettää tietoa vioista ja ongelmista Nicolas Ternisienille <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>

en: Main developer
fi: Pääkehittäjä

en: Journald mode, bugfixes
fi: Journald-tila, virhekorjauksia

en: Log Printing
fi: Lokitulostus

en: Bug Fixing
fi: Virheenkorjaus

en: Document to open.
fi: Avattava tiedosto.

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
fi[0]: 1 rivi.
fi[1]: %1 riviä.

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
fi[0]: 1 rivi / %2 kaikkiaan.
fi[1]: %1 riviä / %2 kaikkiaan.

en: Resu&me
fi: &Jatka

en: Resume the watching of the current log
fi: Jatka nykyisen lokin seuraamista

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
fi: Jatkaa nykyisen lokin seuraamista. Toiminto on tarjolla vain, kun käyttäjä on jo keskeyttänyt seuraamisen.

en: S&top
fi: &Pysäytä

en: Pause the watching of the current log
fi: Keskeytä nykyisen lokin seuraaminen

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
fi: Keskeyttää nykyisen lokin seuraamisen. Tästä on hyötyä erityisesti, kun järjestelmä kirjoittaa lokitiedostoihin liikaa rivejä, jolloin KSystemLog latautuu uudelleen liian usein.

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
fi: Tyhjä loki

en: Open a file in KSystemLog
fi: Avaa tiedosto KSystemLogiin

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
fi: Avaa tiedoston KSystemLogiin ja näyttää sen sisällön nykyisellä välilehdellä.

en: &Print Selection...
fi: &Tulosta valinta…

en: Print the selection
fi: Tulosta valinta

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
fi: Tulostaa valinnan. Valitse vain tärkeät rivit ja napsauta tätä valikkokohtaa tulostaaksesi valinnan.

en: &Print Preview Selection...
fi: &Esikatsele valintaa…

en: Print preview the selection
fi: Esikatsele valintaa

en: Prints preview the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
fi: Esikatselee tulostettavaa valintaa. Tulostaaksesi valinnan valitse vain tärkeät rivit ja napsauta tätä valikkokohtaa.

en: Save the selection to a file
fi: Tallenna valinta tiedostoon

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
fi: Tallentaa valinnan tiedostoon. Toiminnosta on hyötyä, jos haluat luoda sähköpostiliitteen tai varmuuskopioida jonkin lokin.

en: Quit KSystemLog
fi: Lopeta KSystemLog

en: Quits KSystemLog.
fi: Lopettaa KSystemLogin.

en: Copy the selection to the clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
fi: Kopioi valinnan leikepöydälle. Tästä on hyötyä, jos haluat liittää valinnan chat-ikkunaan tai sähköpostiviestiin.

en: Ex&pand All
fi: L&aajenna kaikki

en: Expand all categories
fi: Laajenna kaikki luokat

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
fi: Toiminto avaa kaikki pääluokat. Näin voi tehdä vain, jos toiminto on valittu <b>Ryhmittele</b>-valikosta.

en: Col&lapse All
fi: S&upista kaikki

en: Collapse all categories
fi: Supista kaikki luokat

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
fi: Tämä toiminto sulkee kaikki pääluokat. Tämä on käytössä vain, jos jokin ryhmittelytapa on valittu <b>Ryhmittele…</b>-valikosta.

en: &Email Selection...
fi: &Sähköpostin valinta…

en: Send the selection by mail
fi: Lähetä valinta sähköpostina

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
fi: Lähettää valinnan sähköpostitse. Valitse vain tärkeät rivit ja napsauta tätä valikkoa lähettääksesi valinnan ystävälle tai postilistalle.

en: &Add Log Entry...
fi: &Lisää lokimerkintä…

en: Add a log entry to the log system
fi: Lisää lokimerkintä lokijärjestelmään

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
fi: Toiminto avaa ikkunan, jossa voit lähettää viestin lokijärjestelmälle.

en: Select all lines of the current log
fi: Valitse nykyisen lokin kaikki rivit

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
fi: Valitsee nykyisen rivin kaikki rivit. Tästä on hyötyä, jos haluat esimerkiksi tallentaa nykyisen lokin sisällön tiedostoon.

en: Show &Filter Bar
fi: Näytä suodatin&rivi

en: &New Tab
fi: &Uusi välilehti

en: Create a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Creates a new tab which can display another log.
fi: Avaa uuden toista lokia varten välilehden.

en: &Close Tab
fi: &Sulje välilehti

en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Closes the current tab.
fi: Sulkee nykyisen välilehden.

en: &Duplicate Tab
fi: &Monista välilehti

en: Duplicate the current tab
fi: Monista nykyinen välilehti

en: Duplicates the current tab.
fi: Monistaa nykyisen välilehden.

en: Move Tab &Left
fi: Siirrä välilehteä v&asemmalle

en: Move the current tab to the left
fi: Siirrä nykyistä välilehteä vasemmalle

en: Moves the current tab to the left.
fi: Siirtää nykyistä välilehteä vasemmalle.

en: Move Tab &Right
fi: Siirrä välilehteä &oikealle

en: Move the current tab to the right
fi: Siirrä nykyistä välilehteä oikealle

en: Moves the current tab to the right.
fi: Siirtää nykyistä välilehteä oikealle.

en: &Reload
fi: &Lataa uudelleen

en: Reload the current log
fi: Lataa nykyinen loki uudelleen

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
fi: Lataa nykyisen lokin uudelleen, jos haluat varmistaa näkymän olevan ajan tasalla.

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: Display details on the selected line
fi: Näytä yksityiskohdat valitulla rivillä

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
fi: Näyttää valitun rivin yksityiskohdista viesti-ikkunassa. Voit selata lokejatästä ikkunasta <b>Edellinen</b>- ja <b>Seuraava</b>-painikkein.

en: &Enable Detailed Tooltips
fi: K&äytä yksityiskohtaisia työkaluvihjeitä

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
fi: Käytä/Älä käytä työkaluvihjeitä nykyisessä näkymässä

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
fi: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä työkaluvihjeet, jotka näytetään hiirikohdistimen ollessa lokirivin yllä.

en: &Scroll to New Lines
fi: &Vieritä uusille riveille

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
fi: Vieritetäänkö uusille riveille lokin muuttuessa

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
fi: Vieritetäänkö uusille riveille lokin muuttuessa vai ei. Valitse tämä, ellet haluat sovelluksen automaattisesti vierittävän lokin loppuun sen verestyessä.

en: Services
fi: Palvelut

en: Others
fi: Muut

en: Type
fi: Tyyppi

en: Acpid Log
fi: Acpid-loki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>Acpid-lokia</b> varten.</p>

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: ACPI Log
fi: ACPI-loki

en: Display the ACPI log.
fi: Tarkastele ACPI-lokia.

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä ACPI-lokin. ACPI:tä käytetään tietokoneesi laitekomponenttien kuten kannettavan tietokoneen akkujen tai reset-painikkeen hallintaan.

en: Host Name
fi: Palvelinnimi

en: Id.
fi: Tunniste

en: Response
fi: Vastaus

en: Bytes Sent
fi: Tavuja lähetetty

en: Agent Identity
fi: Asiakasohjelman tunniste

en: HTTP Request
fi: HTTP-pyyntö

en: URL
fi: Osoite

en: Host Name:
fi: Palvelinnimi:

en: Identification:
fi: Tunnistus:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: HTTP Response:
fi: HTTP-vastaus:

en: Bytes Sent:
fi: Tavuja lähetetty:

en: Agent Identity:
fi: Asiakasohjelman tunniste:

en: HTTP Request:
fi: HTTP-pyyntö:

en: Apache Access Log
fi: Apache-saantiloki

en: Display the Apache Access log.
fi: Tarkastele Apache-saantilokia.

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
fi: Tämä näyttää nykyisellä välilehdellä Apache-saantilokin. Apache on maailman käytetyin web-palvelin. Tähän lokiin tallentuvat kaikki Apache-web-palvelimen suorittamat pyynnöt.

en: Client
fi: Asiakas

en: Apache Log
fi: Apache-loki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>Apache-lokia</b> ja <b>Apache-saantilokia</b> varten.</p>

en: Apache Log Files
fi: Apache-lokitiedostot

en: Add Apache File...
fi: Lisää Apache-tiedosto…

en: Apache Access Log Files
fi: Apache-saantilokitiedostot

en: Add Apache Access File...
fi: Lisää Apache-saantitiedosto…

en: Client:
fi: Asiakas:

en: Display the Apache log.
fi: Tarkastele Apache-lokia.

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Apache-lokin. Apache on maailman käytetyin WWW-palvelin.

en: Audit Log
fi: Auditointiloki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Audit logs</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>auditointilokia</b> varten.</p>

en: Display the audit log.
fi: Tarkastele auditointilokia.

en: Displays the audit log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä auditointilokin. Tätä lokia käyttävät yleensä erikoistumattomat prosessit kuten sudo ja fsck.

en: Authentication Log
fi: Tunnistusloki

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
fi: Lokitiedostoa ei ole olemassa. Tila ei ole käytettävissä.

en: Authentication Log File
fi: Tunnistuslokitiedosto

en: Authentication log file:
fi: Tunnistuslokitiedosto:

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
fi: Voit kirjoittaa tai valita tunnistuslokitiedoston nimen (esim. <i>/var/log/auth.log</i>).

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
fi: Voit kirjoittaa tai valita tunnistuslokitiedoston tässä. Tätä tiedostoa tutkitaan valitessasi <b>Tunnistusloki</b>-valikon. Yleensä sen nimi on <i>/var/log/auth.log</i>.

en: Display the authentication log.
fi: Tarkastele tunnistuslokia.

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä tunnistautumislokin. Tässä lokissa näkyvät kaikkien käyttäjien kaikki sisäänkirjautumiset, ja siitä voi olla apua selvitettäessä, onko joku yrittänyt murtautua järjestelmään.

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
fi: Joitain lokitiedostoja ei ole olemassa.
    Jos kaikki lokitiedostot puuttuvat, tämä tila ei ole käytettävissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
fi: Tiedostoluettelon kuvaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
fi: Lokitiedostot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Valitse uusi tiedosto</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Avaa kyselyikkunan, josta voit valita luetteloon lisättävän tiedoston.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
fi: &Lisää tiedosto…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
fi: &Muuta tiedostoa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poista valitut tiedostot</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poistaa valitut tiedostotluettelosta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poista kaikki tiedostot</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poistaa luettelon kaikki tiedostot, vaikkei niitä olisi valittu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
fi: Poista &kaikki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Siirrä valittuja tiedostojaylemmäs</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nostaa valittuja tiedostoja luettelossa. Tämä takaa, että KSystemLog lukee ne <span style=" font-weight:600;">ensimmäisinä</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
fi: &Ylemmäs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Siirrä valittuja tiedostojaalemmas</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Laskee valittuja tiedostoja luettelossa. Tämä takaa, että KSystemLog lukee ne <span style=" font-weight:600;">viimeisinä</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
fi: &Alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
fi: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Tiedostot luetaan luettelon järjestyksessä.</li><li>Tiedostot voivat olla raakatekstiä tai pakattuja <i>(*.log, *.gz, *.bz2,…)</i>.</li><li>Voit valita useita tiedostoja käyttämällä <b>'*'</b>-jokerimerkkiä tiedostoja lisätessäsi.</li></ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tämän lokityypin käyttämät tiedostot.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tämä on luettelo jokaisesta tiedostosta, jonka KSystemLog lukee näyttääkseen nykyisen lokin tietueita.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
fi: lisää

en: '%1' is not a local file.
fi: ”%1” ei ole paikallinen tiedosto.

en: File selection failed
fi: Tiedoston valinta epäonnistui

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Log Files (*.log)
fi: Lokitiedostot (*.log)

en: Choose Log File
fi: Valitse lokitiedosto

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
fi: Taulukkojen koot eroavat: lokitiedostojen luku ohitetaan.

en: &Change Status...
fi: &Muuta tilaa…

en: Change the level of the current file(s)
fi: Muuta nykyisten tiedostojesi tasoa

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
fi: Muuttaa nykyisten tiedostojen tasoa. Katso KSystemLogin ohjeista tietoa kustakin lokitasosta.

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
fi: Taulukkojen koot eroavat: yleispolkujen luku ohitetaan.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
fi: Tiedostotyypin valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
fi: Valitse tämä tiedoston tyyppi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Olemassaolevien lokitasojen luettelo</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tämä on luettelo kaikista olemassaolevista lokitasoista. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Valitse jokin niistä käytettäväksi luettelosta valittuihin tiedostoihin.</p></body></html>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
fi: Joitain lokitiedostoja ei ole olemassa.
    Tilat, joista puuttuu lokitiedostoja, eivät ole käytettävissä.

en: No log file...
fi: Ei lokitiedosto…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poistaa valitut tiedostot luettelosta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poistaa kaikki tiedostot luettelosta, vaikkei niitä olisi valittu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nostaa valittuja tiedostoja luettelossa. Tämä takaa, että KSystemLog lukee ne <span style=" font-weight:600;">ensimmäisinä</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Laskee valittuja tiedostoja luettelossa. Tämä takaa, että KSystemLog lukee ne <span style=" font-weight:600;">viimeisinä</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
fi: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Tiedostot luetaan luettelon järjestyksessä.</li><li>Tiedostot voivat olla raakatekstiä tai pakattuja <i>(*.log, *.gz, *.bz2,…)</i>.</li><li>Voit valita useita lokitiedostoja käyttämällä <b>'*'</b>-jokeria lisätessäsi tiedostoja.</li></ul>

en: Host
fi: Palvelin

en: Process
fi: Prosessi

en: Command
fi: Komento

en: Cron Log
fi: Cron-loki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
fi: <p>Näiden tiedostojen on havaittu näyttävän <b>Cron-lokeja</b> (ts. ajastettujen tehtävien lokeja). <a href="man:/cron">Lisätietoa…</a></p>

en: Enable Process Filtering
fi: Suodata prosesseja

en: Only keeps lines which matches this process :
fi: Säilytä vain tätä prosessia vastaavat rivit:

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Display the planned tasks log (Cron log).
fi: Tarkastele ajastettujen tehtävien lokia (Cron-lokia).

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä ajastettujen tehtävien lokin. Cron on ohjelma, jollajärjestelmän tehtäviä kuten turvatarkistuksia tai palvelujen automaattisia uudelleenkäynnistyksiä ajastetaan. Tästä valikosta näkyvät äskettäin käynnistetyt prosessit.

en: Group
fi: Ryhmä

en: Status
fi: Tila

en: Bytes
fi: Tavuja

en: IPP Operation
fi: IPP-toiminto

en: IPP Status
fi: IPP-tila

en: Cups Web Log
fi: Cups-web-loki

en: Display the CUPS Web Server Access log.
fi: Tarkastele Cups-webpalvelimen saantilokia.

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Cupsin WWW-palvelinsaantilokin. Cups on järjestelmäsi tulostusta hallitseva ohjelma. Tähän lokiin tallentuvat kaikki upotteisen Cups-WWW-palvelimen (oletus: <i>http://localhost:631</i>) suorittamat pyynnöt.

en: debug 2
fi: virheenpaikannus 2

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
fi: Uusi lokitaso havaittu. Lähetä tämä lokitiedosto KSystemLog-kehittäjälle sen lisäämiseksi.

en: Cups Log
fi: Cups-loki

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
fi: Cups ja Cups-web-palvelinloki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
fi: <p>Näiden tiedostojen on havaittu näyttävän <b>Cups-</b> ja <b>Cups-websaantilokeja</b>.</p>

en: Cups Log Files
fi: Cups-lokitiedostot

en: Add Cups File...
fi: Lisää Cups-tiedosto…

en: Cups Access Log Files
fi: Cups-saantilokitiedostot

en: Add Cups Access File...
fi: Lisää Cups-saantiloki…

en: Cups Page Log Files
fi: Cups-sivulokitiedostot

en: Add Cups Page File...
fi: Lisää Cups-sivutiedosto…

en: Cups PDF Log Files
fi: Cups-PDF-lokitiedostot

en: Add Cups PDF File...
fi: Lisää Cups-PDF-tiedosto…

en: Display the Cups log.
fi: Tarkastele Cups-lokia.

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Cups-lokin. Cups on tietokoneesi tulostamista hallitseva ohjelma.

en: Printer
fi: Tulostin

en: Job Id
fi: Työn tunniste

en: Page Number
fi: Sivunumero

en: Num Copies
fi: Kopioita

en: Job Billing
fi: Työn laskutus

en: Printer:
fi: Tulostin:

en: Job Id:
fi: Työn tunniste:

en: Page Number:
fi: Sivunumero:

en: Num Copies:
fi: Kopioita:

en: Job Billing:
fi: Työn laskutus:

en: Cups Page Log
fi: Cups-sivuloki

en: Display the CUPS Page log.
fi: Näyttää Cups-sivulokin.

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Cups-sivulokin. Cups on tietokoneesi tulostamista hallitseva ohjelma. Tähän lokiin tallentuvat kaikki Cupsin upotteisessa web-palvelimessa (oletus: <i>http://localhost:631/</i>) suoritetut pyynnöt.

en: Message:
fi: Viesti:

en: Cups PDF Log
fi: Cups-PDF-loki

en: Display the CUPS PDF log.
fi: Tarkastele Cups-PDF-lokia.

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Cups-PDF-lokin. Cups on tietokoneesi tulostamista hallitseva ohjelma. Tähän lokiin tallentuvat kaikki Cupsin upotteiseen web-palvelimeen tulevat pyynnöt (oletus: <i>http://localhost:631</i>).

en: Daemons' Logs
fi: Palvelulokit

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>palvelulokeja</b> varten.</p>

en: Display the daemons' logs.
fi: Näyttää palvelulokit.

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä palvelulokit. Palvelut ovat järjestelmän taustalle käynnistettyjä prosesseja. Tarkastele tätä lokia saadaksesi tietää, mitä tapahtuu järjestelmäsi taustalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Address
fi: Osoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Port
fi: Portti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, httpsCheckBox)
en: Enable
fi: Käytä

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Journald Log
fi: Journald-loki

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Add remote journal
fi: Lisää etäloki

en: Modify remote journal
fi: Muuta etälokia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
fi: Journald-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lastBootOnly)
en: Display log entries from current boot only
fi: Näytä lokitietueita vain viime käynnistyksestä alkaen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
fi: Näytä kaikki lokitietueet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
fi: Näytä nykyisen käyttäjän prosessien lokitietueet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
fi: Näytä järjestelmäpalveluiden ja ytimen lokitietueet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
fi: Etälokit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
fi: Lisää osoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
fi: Poista osoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
fi: Muuta osoitetta

en: Local journal
fi: Paikallinen loki

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: Filter by systemd unit
fi: Suodata systemd-yksikön perusteella

en: Filter by syslog identifier
fi: Suodata syslog-tunnisteen perusteella

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Unit:
fi: Yksikkö:

en: Reading journald entries...
fi: Luetaan journald-tietueita…

en: Journald entries loaded successfully.
fi: Journald-tietueet onnistuneesti ladattu.

en: Display the Journald log.
fi: Näytä Journald-loki.

en: Displays the journald log in the current tab.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä journald-lokin.

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connection error
fi: Yhteysvirhe

en: Component
fi: Komponentti

en: Component:
fi: Komponentti:

en: Kernel Log
fi: Ydinloki

en: Display the kernel log.
fi: Tarkastele ydinlokia.

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä ydinlokin. Tästä lokista on hyötyä lähinnä käyttäjille, jotka haluavat tietää, miksei ydin tunnista heidän laitteistoaan tai mistä johtui viimeisin <i>ydinpaniikki/oops</i>.

en: Log File
fi: Lokitiedosto

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Malformed URL. Unable to open this file.
fi: Kelvoton osoite: tiedostoa ei voi avata.

en: Unable to open this file.
fi: Tiedostoa ei voi avata.

en: Postfix Log
fi: Postfix-loki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>Postfix-lokeja</b> varten.</p>

en: Display the Postfix log.
fi: Tarkastele Postfix-lokia.

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Postfix-lokin. Postfix on Linux-maailman tunnetuin ja käytetyin postipalvelin.

en: Netbios Log
fi: Netbios-loki

en: Display the Netbios log.
fi: Tarkastele Netbios-lokia.

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Netbios-lokin. Netbios on Microsoftin kehittäjä tiedostonjakoyhteyskäytäntö.

en: Samba Access Log
fi: Samba-saantiloki

en: Display the Samba Access log.
fi: Tarkastele Samba-saantilokia.

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Samba-saantilokin. Tämä lokitila sallii sinun tarkastella jakojesi ja etäpalvelimien välisiä yhteyksiä.

en: Source File
fi: Lähdetiedosto

en: Function
fi: Toiminto

en: Line
fi: Rivi

en: Samba Log
fi: Samba-loki

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>Samba-lokia</b>, <b>Samba-saantilokia</b> ja <b>Netbios-lokia</b> varten.</p>

en: Samba Log Files
fi: Samba-lokitiedostot

en: Add Samba File...
fi: Lisää Samba-tiedosto…

en: Samba Access Log Files
fi: Samba-saantilokitiedostot

en: Add Samba Access File...
fi: Lisää Samba-saantitiedosto…

en: Netbios Log Files
fi: Netbios-lokitiedostot

en: Add Netbios File...
fi: Lisää Netbios-tiedosto…

en: Source File:
fi: Lähdetiedosto:

en: Function:
fi: Toiminto:

en: Line:
fi: Rivi:

en: Display the Samba log.
fi: Tarkastele Samba-lokia.

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä Samba-lokin. Samba on Microsoft Windows -verkon kanssa toimiva tiedostonjakopalvelin.

en: System Log
fi: Järjestelmäloki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>järjestelmälokeja</b> varten.</p>

en: Display the system log.
fi: Tarkastele järjestelmälokia.

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä järjestelmälokin. Tätä lokia käyttävät yleensä erikoistumattomat prosessit kuten sudo- ja fsck-komennot.

en: Probed
fi: Tutkittu

en: From config file
fi: Määritystiedostosta

en: Default setting
fi: Oletusasetus

en: From command Line
fi: Komentoriviltä

en: Not implemented
fi: Ei toteutettu

en: X.org Log
fi: X.org-loki

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
fi: <p>Nämä tiedostot tutkitaan <b>X.org-lokia</b> näytettäessä.</p>

en: none
fi: ei mitään

en: Display the X.org log.
fi: Tarkastele X.org-lokia.

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä X.org-lokin. X.org on palvelu, joka näyttää työpöydän näytölläsi ja hallitsee näyttölaitteistoa. Tästä lokista voi yrittää selvittää, miksi 3D-kiihdytys puuttuu tai miksei syöttölaitetta ole tunnistettu.

en: Program
fi: Ohjelma

en: X Session Log
fi: X-istuntoloki

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
fi: Voit kirjoittaa tai valita X-istuntolokin (esim. <i>~/.xsession-errors</i>).

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
fi: Voit kirjoittaa tai valita tässä X-istuntolokitiedoston. Tätä tiedostoa tutkitaan, kun valitset <b>X-istuntolokin</b> valikosta. Yleensä tiedoston nimi on <i>~/.xsession-errors</i>.

en: <li><b>%1</b>: ...</li>
fi: <li><b>%1</b>: …</li>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
fi: X-istuntolokitiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
fi: &Lokitiedosto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
fi: Valitse tämä poistaaksesi Xorg-virheet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
fi: Ohita Xorg-virheet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
fi: <p><b>Huom:</b> Valitse tämä poistaaksesi X.org-virheet</p><p style="margin-bottom:0px">Seuraavat rivit ohitetaan:</p>

en: Program:
fi: Ohjelma:

en: Display the X Session log.
fi: Tarkastele X-istuntolokia.

en: Displays the X Session log in the current tab. X Session log is the place where graphical programs write their output. See this log if you want to know why a program has crashed, or why your desktop environment (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) has not started.
fi: Näyttää nykyisellä välilehdellä X-istuntolokin. X-istuntolokiin kirjoittavat tulosteensa graafisen käyttöliittymän ohjelmat. Tästä lokista voi selvittää, miksi ohjelma on kaatunut tai miksei työpöytäympäristö (Plasma, Gnome, Unity, XFCE, LXQt…) ole käynnistynyt.

note: i18n("Last updated: %1.", KLocale::global()->formatTime(lastModification, true, false) ));
en: Last updated: %1.
fi: Päivitetty viimeksi: %1.

en: No Log
fi: Ei lokia
