ksystemlog - en to fr translation catalogue (450 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
fr: Charge ce journal au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
fr: Le nombre maximal de lignes affichées dans le journal.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
fr: Cette option est activée lorsque l'utilisateur veut supprimer les lignes dupliquées de journal.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
fr: Cette option est activée lorsque le PID dans la colonne de processus du journal système doit être omis.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
fr: Cette option est activée lorsque les lignes du journal doivent être colorées en fonction de leur niveau.

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
fr: Activation ou non de l'infobulle.

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
fr: Affichage ou non des nouvelles lignes.

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
fr: Affichage ou non de la recherche rapide.

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
fr: Le format de la date dans les lignes de journal.

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
fr: Les emplacements des journaux de Samba.

en: Settings
fr: Configuration

en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
fr: &Précédente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
fr: &Suivante

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
fr: Détails de la ligne du journal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
fr: Cette fenêtre affiche des informations détaillées sur la ligne du journal actuellement sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
fr: Icône

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
fr: Informations principales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
fr: Aller à la ligne précédente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
fr: Aller à la ligne précédente. Ce bouton est désactivé s'il n'existe pas de ligne suivante dans le journal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
fr: &Retour

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
fr: Aller à la ligne suivante

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
fr: Aller à la ligne suivante. Ce bouton est désactivé s'il n'existe pas de ligne suivante dans le journal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
fr: Mouvement &suivant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
fr: Fermer la fenêtre de détails.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
fr: Ferme la fenêtre de détails.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
fr: &Fermer

en: This mode is unavailable because its log files do not exist.
fr: Ce mode n'est pas disponible car les fichiers de journal n'existent pas.

en: No Log Mode
fr: Aucun mode de journal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
fr: Démarrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startupModeLabel)
en: Load &this log mode at startup:
fr: Charger &ce journal au démarrage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
fr: Le journal qui sera chargé au démarrage de l'application

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
fr: Le journal qui sera chargé au démarrage de l'application. Sélectionnez « Aucun mode de journal » pour ne rien faire au démarrage.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
fr: Liste des lignes du journal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
fr: Nombre &maximal de lignes affichées :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
fr: Sélectionnez ici le nombre maximal de lignes de journal affichées dans la vue principale.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
fr: Vous pouvez choisir ici le nombre maximal de lignes affichées dans la vue principale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
fr: Sélectionnez cette option si vous souhaitez supprimer les lignes dupliquées du journal <b>(peut ralentir l'application)</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
fr: Vous pouvez sélectionner cette option si vous souhaitez supprimer les lignes dupliquées de journal. <b>Cette option peut ralentir la lecture.</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
fr: Supprimer les lignes &dupliquées (peut prendre plus de temps)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
fr: Supprimer l'identifiant dans le nom du processus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
fr: Sélectionnez cette option si vous souhaitez supprimer l'identifiant du nom du processus. Vous pouvez, par exemple, voir dans la colonne <b>Processus</b> des chaînes comme <i>cron<b>[3433]</b></i>. Si cette option est activée, la partie en gras sera supprimée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
fr: Supprimer l'&identifiant du nom du processus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
fr: Cette option permet de colorer les lignes du journal, selon leurs niveaux d'importance.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
fr: Cette option permet de colorer les lignes de journal, selon leurs niveaux. Une erreur sera, par exemple, colorée en rouge, un avertissement en orange, etc. Ceci vous permettra de mieux voir les problèmes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
fr: &Colorer les lignes de journal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
fr: Format de date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
fr: Format de date &court

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
fr: Format de date &long

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
fr: Format de date &précis

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
fr: Journaux

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
fr: &Fenêtre

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
fr: Barre d'outils pour les journaux

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: Opening '%1'...
fr: Ouverture de « %1 »...

en: Log file '%1' loaded successfully.
fr: Fichier de journal « %1 » chargé correctement.

en: Log file '%1' has changed.
fr: Fichier de journal « %1 » modifié.

en: None
fr: Aucun

en: Debug
fr: Débogage

en: Information
fr: Informations

en: Notice
fr: Remarque

en: Warning
fr: Avertissement

en: Error
fr: Erreur

en: Critical
fr: Critique

en: Alert
fr: Alerte

en: Emergency
fr: Urgence

en: Log Level Printing
fr: Impression des niveaux de journal

en: Choose which log levels you wish to print in color.
fr: Choisissez les niveaux du journal à imprimer en couleurs.

en: Loading Progress...
fr: Chargement en cours...

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
fr[0]: Chargement de <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>)
fr[1]: Chargement de <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b> / %1 fichiers)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
fr[0]: Rechargement de <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>)
fr[1]: Rechargement de <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b> / %1 fichiers)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
fr: Chargement de <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
fr: Rechargement de <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
fr: Ce fichier n'est pas valable. Veuillez modifier les paramètres dans la configuration de KSystemLog.

en: File Does Not Exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: The file '%1' does not exist.
fr: Le fichier « %1 » n'existe pas.

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
fr: Impossible de décompresser le format « %2 » de « %1 ».

en: Unable to Uncompress File
fr: Impossible de décompresser le fichier

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour lire « %1 ».

en: Insufficient Permissions
fr: Permissions insuffisantes

en: Loading log...
fr: Chargement du journal...

en: Log successfully loaded.
fr: Journal correctement chargé.

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
fr: L'URL « %1 » n'est pas valable et sera ignorée.

en: Date:
fr: Date :

en: Hostname:
fr: Nom d'hôte :

en: Process:
fr: Processus :

en: Level:
fr: Niveau :

en: Original file:
fr: Fichier original :

en: Here are my logs:
fr: Voici les lignes de mon journal :

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
fr: Vous avez sélectionné un nombre trop important de lignes. Veuillez ne choisir que les lignes principales du journal.

en: Too Many Lines Selected
fr: Trop de lignes sélectionnées

en: Log Lines of my problem
fr: Lignes du journal concernant mon problème

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
fr: Aucun élément sélectionné. Rien n'a été copié dans le presse-papier.

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
fr[0]: 1 ligne copiée dans le presse-papier.
fr[1]: %1 lignes copiées dans le presse-papier.

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
fr: Aucun élément sélectionné. Veuillez en sélectionner au moins un afin de pouvoir les enregistrer.

en: Save selected log entries to...
fr: Enregistrer les évènements sélectionnés sous...

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
fr[0]: 1 ligne enregistrée dans le fichier « %2 ».
fr[1]: %1 lignes enregistrées dans le fichier « %2 ».

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier « %1 » : permission refusée.

en: Unable to save file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier.

en: Type your filter here
fr: Saisissez votre filtre ici

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
fr: Vous permet de sélectionner uniquement les éléments de la liste correspondant au texte saisi.

en: Enter your search here...
fr: Saisissez votre recherche ici...

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Select priorities
fr: Sélectionner les priorités

en: Choose the filtered column here
fr: Sélectionnez ici la colonne à filtrer

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
fr: Permet d'appliquer un filtre uniquement sur les éléments appartenant à la colonne indiquée ici. « <i>Toutes</i> » signifie qu'aucun filtre n'est appliqué sur une colonne particulière.

en: All
fr: Toutes

en: Reached end of list.
fr: Fin de la liste atteinte.

en: Phrase not found.
fr: Impossible de trouver la phrase.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
fr: Rechercher :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
fr: Respecter la &casse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
fr: Tout sur&ligner

en: Display/Hide the '%1' column
fr: Afficher / cacher la colonne « %1 »

en: The process '%1' crashed.
fr: Le processus « %1 » s'est interrompu prématurément.

en: Process Crashed
fr: Plantage du processus

en: User
fr: Utilisateur

en: Authentication
fr: Authentification

en: Private Authentication
fr: Authentification privée

en: Daemon
fr: Démon

en: Kernel
fr: Noyau

en: Mail
fr: Courrier électronique

en: News
fr: Nouvelles

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
fr: Impossible de trouver la commande « logger » sur votre système. Veuillez saisir « logger » dans Konsole pour vous assurer que cette commande est installée.

en: Command not found
fr: Impossible de trouver la commande

en: The 'logger' command has not been properly exited.
fr: La commande « logger » s'est terminée anormalement.

en: Execution problem
fr: Problème d'exécution

en: This file does not exist, please choose another.
fr: Ce fichier n'existe pas. Veuillez en sélectionner un autre.

en: File not valid
fr: Fichier non valable

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
fr: Message du journal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
fr: &Message :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
fr: Contenu du &fichier :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
fr: Propriétés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
fr: &Priorité :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
fr: &Fonction :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
fr: &Balise :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
fr: Envoyer l'&identifiant du processus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
fr: Ouverture de la documentation de la commande « logger ».

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
fr: Ce lien ouvre la documentation de la commande « logger ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
fr: <a href="man:/logger">Manuel de « Logger »</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOK)
en: &OK
fr: &Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
fr: &Annuler

en: System Logs Viewer by KDE
fr: Afficheur des journaux système par KDE

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
fr: N'hésitez pas à rapporter vos problèmes à Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>

en: Main developer
fr: Développeur principal

en: Journald mode, bugfixes
fr: Mode Journald, corrections de bogues

en: Log Printing
fr: Impression des journaux

en: Bug Fixing
fr: Correction de bogues

en: Document to open.
fr: Document à ouvrir.

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
fr[0]: 1 ligne.
fr[1]: %1 lignes.

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
fr[0]: 1 ligne / %2 au total.
fr[1]: %1 lignes / %2 au total.

en: Resu&me
fr: Repre&ndre

en: Resume the watching of the current log
fr: Relance la surveillance du journal courant

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
fr: Relance la surveillance du journal courant. Cette action est uniquement disponible si l'utilisateur a mis la lecture en pause.

en: S&top
fr: Arrê&ter

en: Pause the watching of the current log
fr: Met en pause la surveillance du journal courant

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
fr: Met en pause la surveillance du journal courant. Cette action est particulièrement utile lorsque le système écrit trop de lignes dans les fichiers de journalisation, ayant pour conséquence des rechargements réguliers dans KSystemLog.

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
fr: Journal vide

en: Open a file in KSystemLog
fr: Ouvrir un fichier dans KSystemLog

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
fr: Ouvre un fichier dans KSystemLog et affiche son contenu dans l'onglet courant.

en: &Print Selection...
fr: Im&primer la sélection...

en: Print the selection
fr: Imprimer la sélection

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
fr: Imprime la sélection. Sélectionnez simplement les lignes importantes, puis cliquez sur cette action pour imprimer la sélection.

en: &Print Preview Selection...
fr: Im&primer un aperçu de la sélection...

en: Print preview the selection
fr: Imprimer un aperçu de la sélection

en: Prints preview the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
fr: Imprime un aperçu de la sélection. Sélectionnez simplement les lignes importantes, puis cliquez sur cette entrée de menu pour imprimer la sélection.

en: Save the selection to a file
fr: Enregistrer la sélection dans un fichier

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
fr: Enregistre la sélection dans un fichier. Cette action est utile si vous souhaitez créer une pièce jointe ou une sauvegarde d'un journal particulier.

en: Quit KSystemLog
fr: Quitter KSystemLog

en: Quits KSystemLog.
fr: Quitte KSystemLog.

en: Copy the selection to the clipboard
fr: Copier la sélection dans le presse-papier

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
fr: Copie la sélection dans le presse-papier. Cette action est utile si vous souhaitez coller la sélection dans une fenêtre de discussion ou dans un courrier électronique.

en: Ex&pand All
fr: To&ut développer

en: Expand all categories
fr: Développer toutes les catégories

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
fr: Cette action ouvre les catégories principales. Cette action est activée uniquement si une option est sélectionnée dans le menu <b>Grouper par</b>.

en: Col&lapse All
fr: Tout ré&duire

en: Collapse all categories
fr: Réduire toutes les catégories

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
fr: Cette action réduit les catégories principales. Cette action est activée uniquement si une option est sélectionnée dans le menu <b>Grouper par</b>.

en: &Email Selection...
fr: &Envoyer la sélection par courrier électronique...

en: Send the selection by mail
fr: Envoyer la sélection par courrier électronique.

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
fr: Envoie la sélection par courrier électronique. Sélectionnez simplement les lignes importantes, puis cliquez sur cette entrée de menu pour envoyer la sélection à un ami ou à une liste de diffusion.

en: &Add Log Entry...
fr: &Ajouter une entrée de journal...

en: Add a log entry to the log system
fr: Ajouter une entrée de journal au système de journalisation

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
fr: Cette action ouvrira une fenêtre permettant d'envoyer un message au système de journalisation.

en: Select all lines of the current log
fr: Sélectionner toutes les lignes du journal courant

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
fr: Sélectionne toutes les lignes du journal courant. Cette action est utile si vous souhaitez, par exemple, enregistrer l'ensemble du contenu du journal courant dans un fichier.

en: Show &Filter Bar
fr: Afficher la barre de &filtre

en: &New Tab
fr: &Nouvel onglet

en: Create a new tab
fr: Créer un nouvel onglet

en: Creates a new tab which can display another log.
fr: Crée un nouvel onglet dans lequel afficher un nouveau journal.

en: &Close Tab
fr: Fer&mer l'onglet

en: Close the current tab
fr: Fermer l'onglet courant

en: Closes the current tab.
fr: Ferme l'onglet courant.

en: &Duplicate Tab
fr: &Dupliquer l'onglet

en: Duplicate the current tab
fr: Dupliquer l'onglet courant

en: Duplicates the current tab.
fr: Duplique l'onglet courant.

en: Move Tab &Left
fr: Déplacer l'onglet vers la &gauche

en: Move the current tab to the left
fr: Déplacer l'onglet courant vers la gauche

en: Moves the current tab to the left.
fr: Déplace l'onglet courant vers la gauche.

en: Move Tab &Right
fr: Déplacer l'onglet vers la &droite

en: Move the current tab to the right
fr: Déplacer l'onglet courant vers la droite

en: Moves the current tab to the right.
fr: Déplace l'onglet courant vers la droite.

en: &Reload
fr: &Recharger

en: Reload the current log
fr: Recharger le journal courant

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
fr: Recharge le journal courant, si vous souhaitez être sûr que la vue est correctement actualisée.

en: &Details
fr: &Détails

en: Display details on the selected line
fr: Afficher les détails sur la ligne sélectionnée

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
fr: Affiche une fenêtre contenant des détails sur la ligne sélectionnée. Vous pouvez naviguer dans les journaux grâce aux boutons <b>Précédente</b> et <b>Suivante</b>.

en: &Enable Detailed Tooltips
fr: &Activer les bulles d'aide détaillées

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
fr: Activer / désactiver les bulles d'aide dans la vue courante

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
fr: Active / désactive les bulles d'aide affichées lorsque le curseur passe au-dessus d'une ligne du journal.

en: &Scroll to New Lines
fr: &Se positionner sur les nouvelles lignes

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
fr: Se positionne ou non sur les nouvelles lignes qui apparaissent dans le journal

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
fr: Se positionne ou non sur les nouvelles lignes qui apparaissent dans le journal. Cochez cette option si vous ne voulez pas que l'application fasse défiler automatiquement la liste vers le bas lorsque le journal est actualisé.

en: Others
fr: Autres

en: Acpid Log
fr: Journal Acpid

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal Acpid</b>.</p>

en: Type:
fr: Type :

en: ACPI Log
fr: Journal ACPI

en: Display the ACPI log.
fr: Afficher le journal ACPI.

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
fr: Affiche le journal ACPI dans l'onglet courant. L'ACPI est utilisé pour gérer les composants matériels de votre ordinateur, comme les batteries de portables, les boutons de redémarrage...

en: Host Name
fr: Nom d'hôte

en: Response
fr: Réponse

en: Bytes Sent
fr: Octets envoyés

en: Agent Identity
fr: Identité du navigateur

en: HTTP Request
fr: Requête HTTP

en: Host Name:
fr: Nom d'hôte :

en: Identification:
fr: Identification :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: HTTP Response:
fr: Réponse HTTP :

en: Bytes Sent:
fr: Octets envoyés :

en: Agent Identity:
fr: Identité du navigateur :

en: HTTP Request:
fr: Requête HTTP :

en: Apache Access Log
fr: Log de l'accès Apache

en: Display the Apache Access log.
fr: Afficher le journal d'accès Apache.

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
fr: Affiche le journal des accès au serveur Apache dans l'onglet courant. Apache est le serveur Web le plus utilisé dans le monde. Ce journal enregistre les requêtes effectuées sur le serveur Web Apache.

en: Apache Log
fr: Journal Apache

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal d'Apache</b> et le <b>journal des accès Apache</b>.</p>

en: Apache Log Files
fr: Fichiers de journal d'Apache

en: Add Apache File...
fr: Ajouter un fichier Apache...

en: Apache Access Log Files
fr: Fichiers de journal des accès Apache

en: Add Apache Access File...
fr: Ajouter un fichier des accès Apache...

en: Client:
fr: Client :

en: Display the Apache log.
fr: Afficher le journal d'Apache.

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
fr: Affiche le journal d'Apache dans l'onglet courant. Apache est le serveur Web le plus utilisé dans le monde.

en: Audit Log
fr: Journal d'audit

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Audit logs</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal d'audit</b>.</p>

en: Display the audit log.
fr: Afficher le journal d'audit.

en: Displays the audit log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
fr: Affiche le journal d'audit dans l'onglet courant. Ce journal est généralement utilisé par les processus non-spécialisés (comme les commandes « sudo » ou « fsck »)

en: Authentication Log
fr: Journal d'authentification

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
fr: Le fichier de journal n'existe pas. Ce mode ne sera pas disponible.

en: Authentication Log File
fr: Fichier de journal d'authentification

en: Authentication log file:
fr: Fichier de journal d'authentification :

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
fr: Vous pouvez saisir ou sélectionner le fichier de journal des authentifications (exemple : <i>/var/log/auth.log</i>).

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
fr: Vous pouvez saisir ou sélectionner le fichier de journal des authentifications. Ce fichier sera analysé lorsque vous sélectionnez le menu <b>Journal d'authentification</b>. Généralement, il porte le nom <i>/var/log/auth.log</i>.

en: Display the authentication log.
fr: Afficher le journal des authentifications.

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
fr: Affiche le journal des authentifications dans l'onglet courant. Ce journal affiche toutes les connexions effectuées par les utilisateurs du système et peut vous aider à savoir si quelqu'un tente de pirater votre système.

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
fr: Certains fichiers de journal n'existent pas.
    Ce mode ne sera pas disponible si certains fichiers de journal sont manquants.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
fr: Description de la liste de fichiers

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
fr: Fichiers de journalisation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sélectionnez un nouveau fichier</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ouvre une boîte de dialogue pour sélectionner un nouveau fichier à ajouter à la liste.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
fr: &Ajouter un fichier...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
fr: &Modifier un fichier...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supprime les fichiers courants</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supprime les fichiers sélectionnés dans la liste.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
fr: Supp&rimer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supprime tous les fichiers</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supprime tous les fichiers de la liste, même si ils ne sont pas sélectionnés.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
fr: T&out supprimer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Déplace les fichiers sélectionnés vers le haut</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Déplace les fichiers sélectionnés vers le haut de la liste. Ainsi, ces fichiers seront lus <span style=" font-weight:600;">en premier</span> par KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
fr: Déplacer vers le ha&ut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Déplace les fichiers sélectionnés vers le bas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Déplace les fichiers sélectionnés vers le bas de la liste. Ainsi, ces fichiers seront lus <span style=" font-weight:600;">en dernier</span> par KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
fr: &Déplacer vers le bas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
fr: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Remarques :</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Les fichiers sont lus dans l'ordre de cette liste.</li><li>Les fichiers en texte brut ou compressés sont pris en charge <i>(*.log, *.gz, *.bz2...)</i>.</li><li>Utilisez le symbole joker <b>*</b> pour sélectionner plusieurs fichiers de journalisation au moment de l'ajout.</li></ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liste des fichiers utilisés par ce type de journal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Voici une liste de tous les fichiers qui seront lus par KSystemLog pour afficher les lignes du journal courant.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
fr: ajouter

en: '%1' is not a local file.
fr: « %1 » n'est pas un fichier local.

en: File selection failed
fr: Échec de la sélection du fichier

en: All Files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

en: Log Files (*.log)
fr: Fichiers de journalisation (*.log)

en: Choose Log File
fr: Sélectionnez un fichier de journal

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
fr: Les tailles des tableaux sont différentes, empêchant la lecture des fichiers de journalisation.

en: &Change Status...
fr: &Modifier l'état...

en: Change the level of the current file(s)
fr: Modifier le niveau du ou des fichier(s) courant(s)

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
fr: Change le niveau du ou des fichiers sélectionnés. Veuillez consulter la documentation de KSystemLog pour plus d'informations sur chaque niveau de journal.

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
fr: Les tailles des tableaux sont différentes, empêchant la lecture des emplacements génériques.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
fr: Sélection du type du fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
fr: Veuillez sélectionner le type de ce fichier :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liste des niveaux de journalisation existants</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ceci est la liste de tous les niveaux de journalisation existants. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Veuillez sélectionner un niveau à utiliser pour les fichiers sélectionnés de la liste.</p></body></html>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
fr: Certains fichiers de journal n'existent pas.
    Les modes dont les fichiers de journal sont manquants ne seront pas disponibles.

en: No log file...
fr: Aucun journal...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supprime le(s) fichier(s) sélectionné(s) de la liste.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supprime tous les fichiers de la liste, même si ils ne sont pas sélectionnés.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Déplace les fichiers sélectionnés vers le haut de la liste. Ainsi, ces fichiers seront lus <span style=" font-weight:600;">en premier</span> par KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Déplace les fichiers sélectionnés vers le bas de la liste. Ainsi, ces fichiers seront lus <span style=" font-weight:600;">en dernier</span> par KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
fr: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Remarques :</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Les fichiers sont lus dans l'ordre de cette liste.</li><li>Les fichiers en texte brut ou compressés sont pris en charge <i>(*.log, *.gz, *.bz2...)</i>.</li><li>Utilisez le symbole joker <b>*</b> pour sélectionner plusieurs fichiers de journalisation au moment de l'ajout.</li></ul>

en: Host
fr: Hôte

en: Process
fr: Processus

en: Command
fr: Commande

en: Cron Log
fr: Journal de Cron

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>Journal de Cron</b> (c'est-à-dire des tâches planifiées). <a href='man:/cron'>Plus d'informations...</a></p>

en: Enable Process Filtering
fr: Activer le filtrage de processus

en: Only keeps lines which matches this process :
fr: Ne conserver que les lignes correspondant à ce processus :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Display the planned tasks log (Cron log).
fr: Afficher le journal des tâches planifiées (Journal de Cron).

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
fr: Affiche le journal des tâches planifiées dans l'onglet courant. Le programme Cron est chargé du lancement des tâches planifiées sur votre système, comme les vérifications de sécurité ou le redémarrage de certains services. Utilisez cette action du menu pour observer les derniers processus lancés.

en: Group
fr: Groupe

en: Status
fr: État

en: Bytes
fr: Octets

en: IPP Operation
fr: Opération IPP

en: IPP Status
fr: État IPP

en: Cups Web Log
fr: Journal Web de Cups

en: Display the CUPS Web Server Access log.
fr: Afficher le journal des accès au serveur Web de CUPS.

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
fr: Affiche le journal des accès au serveur Web de CUPS dans l'onglet courant. Le programme CUPS gère l'impression sur votre ordinateur. Ce journal enregistre toutes les requêtes effectuées sur le serveur Web inclus dans CUPS (par défaut : <i>http://localhost:631</i>).

en: debug 2
fr: Débogage 2

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
fr: Nouveau niveau de journalisation détecté. Veuillez envoyer ce journal au développeur de KSystemLog pour l'ajouter.

en: Cups Log
fr: Journal de Cups

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
fr: Journal de Cups &amp; de son serveur Web

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>Journal de CUPS</b> et le <b>journal des accès Web de CUPS</b>.</p>

en: Cups Log Files
fr: Fichiers de journal de Cups

en: Add Cups File...
fr: &Ajouter un fichier CUPS...

en: Cups Access Log Files
fr: Fichiers de journal d'accès CUPS

en: Add Cups Access File...
fr: &Ajouter un fichier d'accès CUPS...

en: Cups Page Log Files
fr: Fichiers de journal des pages CUPS

en: Add Cups Page File...
fr: Ajouter un fichier de pages CUPS...

en: Cups PDF Log Files
fr: Fichiers PDF de journal de CUPS

en: Add Cups PDF File...
fr: Ajouter un fichier PDF CUPS...

en: Cups
fr: CUPS

en: Display the Cups log.
fr: Afficher le journal de CUPS.

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
fr: Affiche le journal de CUPS dans l'onglet courant. Le programme CUPS gère l'impression sur votre ordinateur.

en: Printer
fr: Imprimante

en: Job Id
fr: Identifiant de tâche

en: Page Number
fr: Numéro de page

en: Num Copies
fr: Nombre de copies

en: Job Billing
fr: Facturation de la tâche

en: Printer:
fr: Imprimante :

en: Job Id:
fr: Identifiant de tâche :

en: Page Number:
fr: Numéro de page :

en: Num Copies:
fr: Nombre de copies :

en: Job Billing:
fr: Facturation de la tâche :

en: Cups Page Log
fr: Journal des pages CUPS

en: Display the CUPS Page log.
fr: Afficher le journal des pages CUPS.

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
fr: Affiche le journal des pages CUPS dans l'onglet courant. Le programme CUPS gère l'impression sur votre ordinateur. Ce journal enregistre toutes les requêtes effectuées sur le serveur Web inclus dans CUPS (par défaut : <i>http://localhost:631</i>).

en: Message:
fr: Message :

en: Cups PDF Log
fr: Journal PDF de CUPS

en: Display the CUPS PDF log.
fr: Afficher le journal PDF de CUPS.

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
fr: Affiche le journal PDF de CUPS dans l'onglet courant. CUPS gère l'impression sur votre ordinateur. Ce journal enregistre toutes les requêtes effectuées sur le serveur Web inclus dans CUPS (par défaut : <i>http://localhost:631/</i>).

en: Daemons' Logs
fr: Journaux des démons

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal des démons</b>.</p>

en: Display the daemons' logs.
fr: Afficher les journaux des démons.

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
fr: Affiche les journaux des démons dans l'onglet courant. Les démons sont les processus lancés en arrière-plan du système. Consultez ces journaux si vous souhaitez savoir ce qui se passe en arrière-plan de votre système.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Address
fr: Adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, httpsCheckBox)
en: Enable
fr: Activer

en: Unit
fr: Unité

en: Journald Log
fr: Journal Journald

en: Enabled
fr: Activé

en: Add remote journal
fr: Ajouter un journal à distance

en: Modify remote journal
fr: Modifier un journal à distance

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
fr: Options Journald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lastBootOnly)
en: Display log entries from current boot only
fr: Afficher uniquement les évènements depuis le dernier démarrage

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
fr: Afficher tous les évènements du journal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
fr: Afficher les évènements des processus de l'utilisateur actuel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
fr: Afficher les évènements des services du système et du noyau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
fr: Journaux à distance

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
fr: Ajouter une adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
fr: Supprimer une adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
fr: Modifier une adresse

en: Local journal
fr: Journal local

en: All messages
fr: Tous les messages

en: Filter by systemd unit
fr: Filtrer par unité systemd

en: Filter by syslog identifier
fr: Filtrer par identifiant syslog

en: Connect
fr: Connecter

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Unit:
fr: Unité :

en: Reading journald entries...
fr: Lecture des évènements journald...

en: Journald entries loaded successfully.
fr: Les évènements « journald » ont été chargés avec succès.

en: Display the Journald log.
fr: Afficher le journal Journald.

en: Displays the journald log in the current tab.
fr: Affiche le journal journald dans l'onglet actuel.

en: Connected
fr: Connecté

en: Connection error
fr: Erreur de connexion

en: Component
fr: Composant

en: Component:
fr: Composant :

en: Kernel Log
fr: Journal du noyau

en: Display the kernel log.
fr: Afficher le journal du noyau.

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
fr: Affiche le journal du noyau dans l'onglet courant. Ce journal n'est utile qu'aux utilisateurs souhaitant savoir pourquoi le noyau n'a pas détecté leur matériel, ou ceux désirant connaître l'explication du dernier <i>kernel panic / Oups</i>.

en: Log File
fr: Fichier de journalisation

en: Open Location
fr: Ouvrir l'emplacement

en: Malformed URL. Unable to open this file.
fr: URL mal formée. Impossible d'ouvrir ce fichier.

en: Unable to open this file.
fr: Impossible d'ouvrir ce fichier.

en: Postfix Log
fr: Journal de Postfix

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal de Postfix</b>.</p>

en: Display the Postfix log.
fr: Afficher le journal de Postfix.

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
fr: Affiche le journal de Postfix dans l'onglet courant. Postfix est le serveur de courriers électroniques le plus connu et utilisé dans le monde Linux.

en: Netbios Log
fr: Journal de Netbios

en: Display the Netbios log.
fr: Afficher le journal de Netbios.

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
fr: Affiche le journal de Netbios dans l'onglet courant. Netbios est le protocole de partage de fichiers, développé par Microsoft.

en: Samba Access Log
fr: Journal des accès Samba

en: Display the Samba Access log.
fr: Afficher le journal des accès Samba.

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
fr: Affiche le journal des accès Samba dans l'onglet courant. Ce journal vous permet de consulter les connexions établies entre vos partages de fichiers et les machines distantes.

en: Source File
fr: Fichier source

en: Function
fr: Fonction

en: Line
fr: Ligne

en: Samba Log
fr: Journal de Samba

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal de Samba</b>, le <b>journal des accès Samba</b> et le <b>journal de Netbios</b>.</p>

en: Samba Log Files
fr: Fichiers de journal Samba

en: Add Samba File...
fr: Ajouter un fichier Samba...

en: Samba Access Log Files
fr: Fichiers de journal des accès Samba

en: Add Samba Access File...
fr: Ajouter un fichier des accès Samba...

en: Netbios Log Files
fr: Fichiers de journal de Netbios

en: Add Netbios File...
fr: Ajouter un fichier Netbios...

en: Source File:
fr: Fichier source :

en: Function:
fr: Fonction :

en: Line:
fr: Ligne :

en: Display the Samba log.
fr: Afficher le journal de Samba.

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
fr: Affiche le journal de Samba dans l'onglet courant. Samba est le serveur de partage de fichiers communiquant avec les réseaux Microsoft Windows.

en: System Log
fr: Journal du système

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal du système</b>.</p>

en: Display the system log.
fr: Afficher le journal système.

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
fr: Affiche le journal du système dans l'onglet courant. Ce journal est généralement utilisé par les processus non-spécialisés (comme les commandes « sudo » ou « fsck »)

en: Probed
fr: Détecté

en: From config file
fr: A partir du fichier de configuration

en: Default setting
fr: Configuration par défaut

en: From command Line
fr: Depuis la ligne de commande

en: Not implemented
fr: Non implémenté

en: X.org Log
fr: Journal de X.org

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
fr: <p>Ces fichiers seront analysés pour afficher le <b>journal de X.org</b>.</p>

en: none
fr: aucun

en: Display the X.org log.
fr: Afficher le journal de X.org.

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
fr: Affiche le journal de X.org dans l'onglet courant. X.org est le service affichant votre bureau sur votre écran et gérant votre matériel graphique. Consultez ce journal si vous voulez savoir pourquoi l'accélération 3D ne fonctionne pas ou pourquoi votre périphérique d'entrée n'est pas reconnu.

en: Program
fr: Programme

en: X Session Log
fr: Journal de session X

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
fr: Vous pouvez saisir ou sélectionner le fichier de journal de session X (exemple : <i>~/.xsession-errors</i>).

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
fr: Vous pouvez saisir ou sélectionner le fichier de journal de session X. Ce fichier sera analysé lorsque vous sélectionnez le menu <b>Session X</b>. Généralement, il porte le nom <i>~/.xsession-errors</i>.

en: <li><b>%1</b>: ...</li>
fr: <li><b>%1</b> : ...</li>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
fr: Fichier de journal de session X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
fr: Fichier de journa&l :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
fr: Activez cette option pour enlever les erreurs de Xorg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
fr: Ignorer les erreurs de Xorg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
fr: <p><b>Remarque :</b> Activez cette option pour enlever les erreurs de X.org.</p><p style="margin-bottom:0px">Les lignes suivantes seront ignorées :</p>

en: Program:
fr: Programme :

en: Display the X Session log.
fr: Afficher le journal de session X.

en: Displays the X Session log in the current tab. X Session log is the place where graphical programs write their output. See this log if you want to know why a program has crashed, or why your desktop environment (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) has not started.
fr: Affiche le journal de session X dans l'onglet courant. Le journal de session X est l'endroit où les applications graphiques écrivent des messages en sortie. Consultez ce journal si vous voulez savoir pourquoi votre programme s'est planté ou pourquoi votre environnement bureautique (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, etc.) n'a pas démarré.

note: i18n("Last updated: %1.", KLocale::global()->formatTime(lastModification, true, false) ));
en: Last updated: %1.
fr: Dernière mise à jour : %1.

note: i18n("%1: %2", KLocale::global()->formatTime(QTime::currentTime(), true, false), message));
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: No Log
fr: Aucun journal
