ksystemlog - en to ja translation catalogue (441 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
ja: 起動時にこのログを読み込みます。

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
ja: ビューに表示するログの行数制限

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
ja: 重複したログ行を削除する場合、このオプションを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
ja: SystemLog のプロセスのカラムに PID を表示しない場合、このオプションを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
ja: ログ行をログレベルで色分けして表示する場合、このオプションを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
ja: ツールチップを有効にするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
ja: 新しい行を表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
ja: フィルタバーを表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
ja: ログ行の日付書式

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
ja: Samba ログファイルのパス

en: Settings
ja: 設定

en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
ja: 前へ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
ja: 次へ(&N)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
ja: ログ行の詳細

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
ja: このダイアログは現在選択されているログ行の詳細情報を表示します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
ja: メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
ja: アイコン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
ja: 主要な情報

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
ja: 前の行に移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
ja: 前の行に移動します。このボタンはログに前の行がないときは無効になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
ja: 戻る(&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
ja: 次の行に移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
ja: 次の行に移動します。このボタンはログに次の行がないときは無効になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
ja: 進む(&F)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
ja: 詳細ダイアログを閉じます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
ja: この詳細ダイアログを閉じます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: No Log Mode
ja: ログなしモード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
ja: 起動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
ja: 起動時にデフォルトで読み込むログ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
ja: 起動時にデフォルトで読み込むログを指定します。ログを読み込まない場合は「ログなしモード」を選んでください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
ja: ログ行の表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
ja: 最大表示行数(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
ja: メインビューに表示する最大行数を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
ja: メインビューに表示する最大行数をここで設定できます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
ja: 重複したログ行を削除するには、このオプションを選択します (遅くなる可能性があります)。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
ja: 重複したログ行を削除するには、このオプションを選択します。ただし、ログの読み込みが遅くなる可能性があります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
ja: 重複行を削除する(&U) (遅くなる可能性があります)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
ja: プロセス名からプロセス識別子を削除します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
ja: プロセス名にプロセス識別子を表示させたくない場合は、このオプションを有効にしてください。例えば、プロセスのカラムに “cron[3433]” のように表示されることがありますが、このオプションを有効にすると数字の部分は表示されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
ja: プロセス名から識別子を削除する(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
ja: ログ行をログレベルで色分けして表示します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
ja: ログ行をログレベルで色分けして表示します。例えば、エラーは赤、警告はオレンジで表示します。このオプションを有効にすると、問題を見つけやすくなります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
ja: ログ行を色分けして表示する(&Z)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
ja: 日付の表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
ja: 短い日付(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
ja: 長い日付(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
ja: 詳細な日付(&P)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
ja: ログ

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
ja: ログツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Opening '%1'...
ja: ‘%1’ を開いています...

en: Log file '%1' loaded successfully.
ja: ログファイル ‘%1’ を読み込みました。

en: Log file '%1' has changed.
ja: ログファイル ‘%1’ に変更がありました。

en: None
ja: なし

en: Debug
ja: デバッグ

en: Information
ja: 情報

en: Notice
ja: 通知

en: Warning
ja: 警告

en: Error
ja: エラー

en: Critical
ja: 危険

en: Alert
ja: 注意

en: Emergency
ja: 緊急

en: Log Level Printing
ja: ログレベルの印字

en: Choose which log levels you wish to print in color.
ja: 色付きで印字させるログレベルを選んでください。

en: Loading Progress...
ja: 読み込みの進捗...

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
ja[0]: <i></i>%2を読み込んでいます...<br />%3 - (%4)
ja[1]: <i></i>%2を読み込んでいます...<br />%3 - (%4/%1 ファイル)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
ja[0]: <i></i>%2を再読み込みしています...<br />%3 - (%4)
ja[1]: <i></i>%2を再読み込みしています...<br />%3 - (%4/%1 ファイル)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
ja: <i></i>%1を読み込んでいます...<br/>%2

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
ja: <i></i>%1を再読み込みしています...<br/>%2

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
ja: これは有効なファイルではありません。KSystemLog の設定で調整してください。

en: File Does Not Exist
ja: ファイルがありません

en: The file '%1' does not exist.
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
ja: %2 フォーマットの ‘%1’ を展開できません。

en: Unable to Uncompress File
ja: ファイルを展開できません

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
ja: ‘%1’ を読むのに十分な権限がありません。

en: Insufficient Permissions
ja: 権限が不足しています

en: Loading log...
ja: ログを読み込み中...

en: Log successfully loaded.
ja: ログを読み込みました。

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
ja: ‘%1’ は有効な URL ではありません。この URL をスキップします。

en: Date:
ja: 日付:

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Process:
ja: プロセス:

en: Level:
ja: レベル:

en: Original file:
ja: ソース:

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
ja: 選択された行が多すぎます。重要な行のみを選択してください。

en: Too Many Lines Selected
ja: 選択行が多すぎます

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
ja: アイテムが選択されていません。クリップボードにコピーするものがありません。

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
ja[0]: 1 行のログをクリップボードにコピーしました。
ja[1]: %1 行のログをクリップボードにコピーしました。

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
ja: アイテムが選択されていません。保存するものを選択してください。

en: Save selected log entries to...
ja: 選択したログ項目の保存先...

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
ja[0]: 1 行のログを ‘%2’ に保存しました。
ja[1]: %1 行のログを ‘%2’ に保存しました。

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
ja: ファイル ‘%1’ を保存できません。許可がありません。

en: Unable to save file.
ja: ファイルを保存できません。

en: Type your filter here
ja: ここにフィルタのテキストを入力します

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
ja: 入力したテキストにマッチする行のみを表示させることができます。

en: Enter your search here...
ja: ここに検索語を入力します...

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Choose the filtered column here
ja: フィルタを適用するカラムを選択します

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
ja: フィルタを指定したカラムにのみ適用することができます。カラムを指定しない場合は「すべて」を選んでください。

en: All
ja: すべて

en: Reached end of list.
ja: リストの末尾に達しました。

en: Phrase not found.
ja: 検索テキストは見つかりませんでした。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
ja: 大文字と小文字を区別する(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
ja: すべて強調表示(&A)

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
ja: 日付

en: Display/Hide the '%1' column
ja: 「%1」カラムを表示/隠す

en: The process '%1' crashed.
ja: プロセス %1 がクラッシュしました。

en: Process Crashed
ja: プロセスがクラッシュしました

en: User
ja: ユーザ

en: Authentication
ja: 認証

en: Private Authentication
ja: 個人認証

en: Daemon
ja: デーモン

en: Kernel
ja: カーネル

en: Mail
ja: メール

en: News
ja: ニュース

en: Local 0
ja: ローカル 0

en: Local 1
ja: ローカル 1

en: Local 2
ja: ローカル 2

en: Local 3
ja: ローカル 3

en: Local 4
ja: ローカル 4

en: Local 5
ja: ローカル 5

en: Local 6
ja: ローカル 6

en: Local 7
ja: ローカル 7

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
ja: システムに logger コマンドが見つかりません。コンソールに “logger” とタイプして、このコマンドがインストールされているかどうか確認してください。

en: Command not found
ja: コマンドが見つかりません

en: The 'logger' command has not been properly exited.
ja: logger コマンドが正常に終了しませんでした。

en: Execution problem
ja: 実行上の問題

en: This file does not exist, please choose another.
ja: このファイルは存在しません。他のファイルを選んでください。

en: File not valid
ja: 有効なファイルではありません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
ja: ログメッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
ja: メッセージ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
ja: ファイルの内容(&F):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
ja: プロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
ja: レベル(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
ja: 機能(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
ja: タグ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
ja: ログプロセスの識別子(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
ja: logger コマンドのマニュアルを開きます。

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
ja: このリンクをクリックすると logger コマンドのマニュアルが表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
ja: <a href="man:/logger">Logger マニュアル</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
ja: バグや問題は Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a> まで気軽に報告してください。

en: Main developer
ja: 主要開発者

en: Journald mode, bugfixes
ja: Journald モード、バグ修正

en: Log Printing
ja: ログの印刷

en: Document to open.
ja: 開くドキュメント。

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
ja[0]: 1 行
ja[1]: %1 行

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
ja[0]: 1 行 / 合計 %2 行
ja[1]: %1 行 / 合計 %2 行

en: Resu&me
ja: 再開(&M)

en: Resume the watching of the current log
ja: 現在のログの監視を再開

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
ja: 現在のログの監視を再開します。この動作は監視が一時停止しているときにのみ有効です。

en: S&top
ja: 停止(&T)

en: Pause the watching of the current log
ja: 現在のログの監視を一時停止

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
ja: 現在のログの監視を一時停止します。システムがログファイルに大量に書き込んでいるときは、KSystemLog のメインビューが頻繁に更新されます。一時停止するとこれを止めることができます。

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
ja: 空のログ

en: Open a file in KSystemLog
ja: KSystemLog でファイルを開きます

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
ja: ファイルを KSystemLog で開いて、その内容を現在のタブに表示します。

en: &Print Selection...
ja: 選択範囲を印刷(&P)...

en: Print the selection
ja: 選択範囲を印刷

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
ja: 選択した範囲を印刷します。重要な行を選択してメニューからこの項目を選んでください。

en: Save the selection to a file
ja: 選択範囲をファイルに保存

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
ja: 選択した範囲をファイルに保存します。これは添付ファイルや特定のログのバックアップを作成するときに役立ちます。

en: Quit KSystemLog
ja: KSystemLog を終了

en: Quits KSystemLog.
ja: KSystemLog を終了します。

en: Copy the selection to the clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードにコピー

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
ja: 選択した範囲をクリップボードにコピーします。これはチャットやメールに選択した部分を貼り付けるときに便利です。

en: Ex&pand All
ja: すべて展開(&P)

en: Expand all categories
ja: すべてのグループを展開します

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
ja: すべてのグループを展開します。これは「グループ化」のサブメニューでカテゴリが選択されている場合にのみ有効です。

en: Col&lapse All
ja: すべてたたむ(&L)

en: Collapse all categories
ja: すべてのカテゴリをたたみます

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
ja: すべてのグループを閉じます。これは「グループ化」のサブメニューでカテゴリが選択されている場合にのみ有効です。

en: &Email Selection...
ja: 選択範囲をメールで送る(&E)...

en: Send the selection by mail
ja: 選択範囲をメールで送ります

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
ja: 選択した行をメールで送信します。重要な行を選択してメニューからこの項目を選ぶと、それを友人やメーリングリストに送ることができます。

en: &Add Log Entry...
ja: ログエントリを追加(&D)...

en: Add a log entry to the log system
ja: ログシステムにログエントリを追加

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
ja: これを選ぶとログシステムにメッセージを送るためのダイアログが開きます。

en: Select all lines of the current log
ja: 現在のログのすべての行を選択

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
ja: 現在開いているログのすべての行を選択します。これは例えば現在のログの内容をすべてファイルに保存するときに役立ちます。

en: Show &Filter Bar
ja: フィルタバーを表示(&F)

en: &New Tab
ja: 新しいタブ(&N)

en: Create a new tab
ja: 新しいタブを作成します

en: Creates a new tab which can display another log.
ja: 別のログを表示する新しいタブを作成します。

en: &Close Tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じます

en: Closes the current tab.
ja: 現在開いているタブを閉じます。

en: &Duplicate Tab
ja: タブを複製(&D)

en: Duplicate the current tab
ja: 現在のタブを複製

en: Duplicates the current tab.
ja: 現在開いているタブと同じものを作成します。

en: Move Tab &Left
ja: タブを左へ移動(&L)

en: Move the current tab to the left
ja: 現在のタブを左へ移動

en: Moves the current tab to the left.
ja: 現在開いているタブを左へ移動します。

en: Move Tab &Right
ja: タブを右へ移動(&R)

en: Move the current tab to the right
ja: 現在のタブを右へ移動

en: Moves the current tab to the right.
ja: 現在開いているタブを右へ移動します。

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: Reload the current log
ja: 現在のログを再読み込み

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
ja: 現在のログを再読み込みします。現在のビューが正しく更新されていることを確認するために使います。

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: Display details on the selected line
ja: 選択行の詳細情報を表示

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
ja: 選択されている行の詳細情報を別のウィンドウに表示します。このウィンドウを開いたまま「前へ」と「次へ」のボタンを使ってログ行を順番に見ることもできます。

en: &Enable Detailed Tooltips
ja: 詳細なツールチップを表示する(&E)

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
ja: 現在のビューのツールチップの表示を有効/無効にします

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
ja: ログ行の上にカーソルを移動したときに表示されるツールチップを有効/無効にします。

en: &Scroll to New Lines
ja: 新しい行にスクロールする(&S)

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
ja: ログに変更があったときに新しい行にスクロールするかどうか

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
ja: ログに変更があったときに新しい行にスクロールするかどうかを指定します。ログが更新されても自動的に最下部にスクロールしたくない場合は、このオプションのチェックを外してください。

en: Services
ja: サービス

en: Others
ja: その他

en: Type
ja: タイプ

en: Acpid Log
ja: Acpid ログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析して Acpid ログを表示します。</p>

en: Type:
ja: タイプ:

en: ACPI Log
ja: ACPI ログ

en: Display the ACPI log.
ja: ACPI ログを表示

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
ja: 現在のタブに ACPI ログを表示します。ACPI はノートブックのバッテリ、リセットボタンなどのコンピュータのハードウェアを管理します。

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Id.
ja: ID

en: Response
ja: 応答

en: Bytes Sent
ja: 送信バイト

en: Agent Identity
ja: エージェントの識別情報

en: HTTP Request
ja: HTTP 要求

en: Host Name:
ja: ホスト名:

en: Identification:
ja: 識別情報:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: HTTP Response:
ja: HTTP 応答:

en: Bytes Sent:
ja: 送信バイト:

en: Agent Identity:
ja: エージェントの識別情報:

en: HTTP Request:
ja: HTTP 要求:

en: Apache Access Log
ja: Apache アクセスログ

en: Display the Apache Access log.
ja: Apache のアクセスログを表示

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
ja: 現在のタブに Apache アクセスログを表示します。Apache は世界で最も広く使用されているウェブサーバです。このログは Apache ウェブサーバへのすべての要求を記録します。

en: Client
ja: クライアント

en: Apache Log
ja: Apache ログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析して Apache ログと Apache アクセスログを表示します。</p>

en: Apache Log Files
ja: Apache ログファイル

en: Add Apache File...
ja: Apache ファイルを追加...

en: Apache Access Log Files
ja: Apache アクセスログファイル

en: Add Apache Access File...
ja: Apache アクセスファイルを追加...

en: Client:
ja: クライアント:

en: Display the Apache log.
ja: Apache ログを表示

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
ja: 現在のタブに Apache ログを表示します。Apache は世界で最も広く使用されているウェブサーバです。

en: Authentication Log
ja: 認証ログ

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
ja: ログファイルが存在しません。このモードは利用できなくなります。

en: Authentication Log File
ja: 認証ログファイル

en: Authentication log file:
ja: 認証ログファイル:

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
ja: 認証ログファイルを入力するか選択します (例: /var/log/auth.log)

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
ja: 認証ログファイルを入力するか選択します。このファイルは「認証ログ」を選択したときに分析されます。このファイルの名前は通常 ‘/var/log/auth.log’ です。

en: Display the authentication log.
ja: 認証ログを表示

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
ja: 現在のタブに認証ログを表示します。このログはユーザのログインをすべて表示します。誰かがシステムに攻撃をしかけようとしなかったかどうかを知るのに役立ちます。

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
ja: 存在しないログファイルがあります。
    ログファイルがどれも存在しない場合、このモードは利用できなくなります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
ja: ファイルリストの説明

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
ja: ログファイル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
ja: <html>新しいファイルを選択します</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
ja: <html>リストに追加する新しいファイルを選択するためのダイアログを開きます。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
ja: ファイルを追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
ja: ファイルを変更(&M)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルをリストから削除します</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
ja: <html>リストで選択したファイルを削除します。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
ja: <html>すべてのファイルをリストから削除します</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
ja: <html>選択されていないものも含めてリストのすべてのファイルを削除します。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
ja: すべて削除(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルを上へ移動します</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルをリストの上位へ移動します。そうすることによって KSystemLog にファイルを先に読ませることができます。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルを下へ移動します</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルをリストの下位へ移動します。そうすることによって KSystemLog にファイルを後で読ませることができます。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
ja: <html><p>ヒント:</p><ul><li>KSystemLog はこのリストの上から順にファイルを読みます。</li><li>プレーンテキストと圧縮ファイルが使えます (*.log, *.gz, *.bz2 など)。</li><li>追加するファイルを複数選択するときは、ワイルドカード (*) を使ってください。</li></ul></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
ja: <html>このログに使用されるファイルの一覧</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
ja: <html>このログを表示するために KSystemLog が読むファイルの一覧です。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
ja: 追加

en: '%1' is not a local file.
ja: ‘%1’ はローカルファイルではありません。

en: File selection failed
ja: ファイルの選択に失敗しました。

en: All Files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Log Files (*.log)
ja: ログファイル (*.log)

en: Choose Log File
ja: ログファイルを選択

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
ja: 2 つの配列のサイズが異なるため、ログファイルの読み取りをスキップします。

en: &Change Status...
ja: レベルを変更(&L)...

en: Change the level of the current file(s)
ja: 選択したファイルのログレベルを変更

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
ja: 選択したファイルのログレベルを変更します。それぞれのログレベルの詳細については KSystemLog のドキュメントを参照してください。

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
ja: 2 つの配列のサイズが異なるため、一般的なパスの読み取りをスキップします。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
ja: ファイルのレベルを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
ja: このファイルのログレベルを選択してください:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
ja: <html>既存のログレベルの一覧</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
ja: <html><p>既存のログレベルの一覧です。</p><p>リストで選択したファイルに使用するレベルを選択してください。</p></html>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
ja: 存在しないログファイルがあります。
    存在しないログファイルのモードは利用できなくなります。

en: No log file...
ja: ログファイルがありません...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルをリストから削除します。</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
ja: <html>選択されていないものも含めてすべてのファイルをリストから削除します。</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルをリストの上位へ移動します。そうすることによって KSystemLog にファイルを先に読ませることができます。</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
ja: <html>選択したファイルをリストの下位へ移動します。そうすることによって KSystemLog にファイルを後で読ませることができます。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
ja: <html><p>ヒント:</p><ul><li>KSystemLog はこのリストの上から順にファイルを読みます。</li><li>プレーンテキストと圧縮ファイルが使えます (*.log, *.gz, *.bz2 など)。</li><li>追加するファイルを複数選択するときは、ワイルドカード (*) を使ってください。</li></ul></html>

en: Host
ja: ホスト

en: Process
ja: プロセス

en: Command
ja: コマンド

en: Cron Log
ja: Cron ログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
ja: <p>これらのファイルを分析して Cron ログ (スケジュールされたタスクのログ) を表示します。<a href='man:/cron'>Cron の詳細...</a></p>

en: Enable Process Filtering
ja: プロセスのフィルタリングを有効にする

en: Only keeps lines which matches this process :
ja: このプロセスにマッチする行のみを保持:

en: User:
ja: ユーザ:

en: Display the planned tasks log (Cron log).
ja: 予定されたタスクのログ (Cron ログ) を表示

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
ja: 現在のタブに予定されたタスクのログを表示します。Cron は定期的に実行するように予定されたタスク (セキュリティチェック、サービスの自動再開など) を起動するプログラムです。このメニューは、最近起動されたプロセスを見たいときに使います。

en: Group
ja: グループ

en: Status
ja: 状態

en: Bytes
ja: バイト

en: IPP Operation
ja: IPP 操作

en: IPP Status
ja: IPP 状態

en: Cups Web Log
ja: CUPS ウェブログ

en: Display the CUPS Web Server Access log.
ja: CUPS ウェブサーバのアクセスログを表示

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
ja: 現在のタブに CUPS ウェブサーバのアクセスログを表示します。CUPS はコンピュータ上の印刷を管理するプログラムです。このログは CUPS 内蔵のウェブサーバ (標準: http://localhost:631) へのすべの要求を記録します。

en: debug 2
ja: デバッグ 2

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
ja: 新しいログレベルを検出しました。KSystemLog に追加できるように、このログファイルを KSystemLog の開発者に送ってください。

en: Cups Log
ja: CUPS ログ

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
ja: CUPS &amp; CUPS ウェブサーバログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析して CUPS ログと CUPS ウェブアクセスログを表示します。</p>

en: Cups Log Files
ja: CUPS ログファイル

en: Add Cups File...
ja: CUPS ファイルを追加...

en: Cups Access Log Files
ja: CUPS アクセスログファイル

en: Add Cups Access File...
ja: CUPS アクセスファイルを追加...

en: Cups Page Log Files
ja: CUPS ページログファイル

en: Add Cups Page File...
ja: CUPS ページファイルを追加...

en: Cups PDF Log Files
ja: CUPS PDF ログファイル

en: Add Cups PDF File...
ja: CUPS PDF ファイルを追加...

en: Cups
ja: CUPS

en: Display the Cups log.
ja: CUPS ログを表示

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
ja: 現在のタブに CUPS ログを表示します。CUPS はコンピュータ上の印刷を管理するプログラムです。

en: Printer
ja: プリンタ

en: Job Id
ja: ジョブ ID

en: Page Number
ja: ページ番号

en: Num Copies
ja: コピー数

en: Job Billing
ja: ジョブの経理情報

en: Printer:
ja: プリンタ:

en: Job Id:
ja: ジョブ ID:

en: Page Number:
ja: ページ番号:

en: Num Copies:
ja: コピー数:

en: Job Billing:
ja: ジョブの経理情報:

en: Cups Page Log
ja: CUPS ページログ

en: Display the CUPS Page log.
ja: CUPS ページログを表示

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
ja: 現在のタブに CUPS ページログを表示します。CUPS はコンピュータ上の印刷を管理するプログラムです。このログは CUPS 内蔵のウェブサーバ (標準: http://localhost:631) へのすべの要求を記録します。

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Cups PDF Log
ja: CUPS PDF ログ

en: Display the CUPS PDF log.
ja: CUPS PDF ログを表示

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
ja: 現在のタブに CUPS PDF ログを表示します。CUPS はコンピュータ上の印刷を管理するプログラムです。このログは CUPS 内蔵のウェブサーバ (標準: http://localhost:631) へのすべの要求を記録します。

en: Daemons' Logs
ja: デーモンのログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析してデーモンのログを表示します。</p>

en: Display the daemons' logs.
ja: デーモンのログを表示

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
ja: 現在のタブにデーモンのログを表示します。システムのバックグラウンドで起動する全プロセスがデーモンです。システムのバックグラウンドで何が起こっているのかを知りたいときは、このログを見てください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Address
ja: アドレス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Port
ja: ポート

en: Unit
ja: ユニット

en: Journald Log
ja: Journald ログ

en: Add remote journal
ja: リモートのジャーナルを追加

en: Modify remote journal
ja: リモートのジャーナルを変更

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
ja: Journald オプション

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
ja: ログ項目をすべて表示

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
ja: 現ユーザのプロセスのログ項目だけを表示

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
ja: システムサービスとカーネルのログ項目を表示

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
ja: リモートのジャーナル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
ja: アドレスを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
ja: アドレスを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
ja: アドレスを変更

en: Local journal
ja: ローカルジャーナル

en: All messages
ja: 全メッセージ

en: Connect
ja: 接続

en: Unit:
ja: ユニット:

en: Reading journald entries...
ja: Journald 項目を読み込んでいます...

en: Journald entries loaded successfully.
ja: Journald 項目の読み込みに成功しました。

en: Display the Journald log.
ja: Journald ログを表示。

en: Displays the journald log in the current tab.
ja: 現在のタブに Journald ログを表示します。

en: Connection error
ja: 接続エラー

en: Component
ja: コンポーネント

en: Component:
ja: コンポーネント:

en: Kernel Log
ja: カーネルログ

en: Display the kernel log.
ja: カーネルログを表示

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
ja: 現在のタブにカーネルログを表示します。このログは、ハードウェアが検出されないときや、カーネルパニックなどの原因を知りたいときにのみ役立ちます。

en: Log File
ja: ログファイル

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Malformed URL. Unable to open this file.
ja: URL の形式が不正です。このファイルを開けません。

en: Unable to open this file.
ja: このファイルを開けません。

en: Postfix Log
ja: Postfix ログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析して Postfix ログを表示します。</p>

en: Display the Postfix log.
ja: Postfix ログを表示

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
ja: 現在のタブに Postfix ログを表示します。Postfix は Linux で最も有名で広く使用されているメールサーバです。

en: Netbios Log
ja: Netbios ログ

en: Display the Netbios log.
ja: Netbios ログを表示

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
ja: 現在のタブに Netbios ログを表示します。Netbios は Microsoft によって開発されたファイル共有プロトコルです。

en: Samba Access Log
ja: Samba アクセスログ

en: Display the Samba Access log.
ja: Samba のアクセスログを表示

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
ja: 現在のタブに Samba のアクセスログを表示します。このログモードによって共有とリモートホスト間の接続を見ることができます。

en: Source File
ja: ソースファイル

en: Function
ja: 関数

en: Line
ja: 行

en: Samba Log
ja: Samba ログ

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析して Samba ログ、Samba アクセスログ、Netbios ログを表示します。</p>

en: Samba Log Files
ja: Samba ログファイル

en: Add Samba File...
ja: Samba ファイルを追加...

en: Samba Access Log Files
ja: Samba アクセスログファイル

en: Add Samba Access File...
ja: Samba アクセスファイルを追加...

en: Netbios Log Files
ja: Netbios ログファイル

en: Add Netbios File...
ja: Netbios ファイルを追加...

en: Source File:
ja: ソース:

en: Function:
ja: 関数:

en: Line:
ja: 行:

en: Display the Samba log.
ja: Samba ログを表示

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
ja: 現在のタブに Samba ログを表示します。Samba は Microsoft Windows ネットワークとやりとりするファイル共有サーバです。

en: System Log
ja: システムログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析してシステムログを表示します。</p>

en: Display the system log.
ja: システムログを表示

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
ja: 現在のタブにシステムログを表示します。ある分野に特化していないプロセスは通常このログを使用します。(sudo や fsck などのコマンド)

en: Probed
ja: プローブ

en: From config file
ja: 設定ファイルから

en: Default setting
ja: デフォルト設定

en: From command Line
ja: コマンドラインから

en: Not implemented
ja: 未実装

en: X.org Log
ja: X.org ログ

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
ja: <p>これらのファイルを分析して X.org ログを表示します。</p>

en: none
ja: なし

en: Display the X.org log.
ja: X.org ログを表示

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
ja: 現在のタブに X.org ログを表示します。X.org はデスクトップをスクリーンに表示し、グラフィカルインターフェースに関連するハードウェアを管理するサービスです。3D アクセラレーションが使えない、あるいは入力デバイスが認識されないなどの原因を知りたいときは、このログを見てください。

en: Program
ja: プログラム

en: X Session Log
ja: X セッションログ

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
ja: X セッションログファイルを入力するか選択します (例: ~/.xsession-errors)

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
ja: X セッションログファイルを入力するか選択します。このファイルは「X セッションログ」を選択したときに分析されます。このファイルの名前は通常 ‘~/.xsession-errors’ です。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
ja: X セッションログファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
ja: ログファイル(&L):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
ja: X.org のエラーを無視する場合、これをチェックします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
ja: X.org のエラーを無視する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
ja: <p>【注】 X.org のエラーを無視する場合、これをチェックします。</p><p>以下の行が除外されます。</p>

en: Program:
ja: プログラム:

en: Display the X Session log.
ja: X セッションログを表示

note: i18n("Last updated: %1.", KLocale::global()->formatTime(lastModification, true, false) ));
en: Last updated: %1.
ja: 最終更新: %1

en: No Log
ja: ログなし
