ksystemlog - en to nn translation catalogue (460 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
nn: Last denne loggmodusen ved oppstart.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
nn: Logglinjegrense.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
nn: Valet er sant dersom brukaren ønskjer å sletta gjentekne logglinjer.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
nn: Valet er sant dersom PID-en i prosesskolonnen av systemloggen skal sløyfast.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
nn: Valet er sant dersom logglinjenne skal fargast etter loggnivået.

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
nn: Om hjelpebobler skal visast.

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
nn: Om nye linjer skal visast.

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
nn: Om filterlinja skal visast.

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
nn: Datoformatet til logglinjer.

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
nn: Adresser til Samba-loggfiler.

en: Settings
nn: Innstillingar

en: General
nn: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
nn: &Førre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
nn: &Neste

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
nn: Logglinjedetaljar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
nn: Dette dialogvindauget viser detaljert informasjon om den valde logglinja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
nn: Melding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
nn: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
nn: Hovudinformasjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
nn: Gå til førre linje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
nn: Gå til førre linje. Denne knappen er utilgjengeleg viss det ikkje finst noko førre linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
nn: &Tilbake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
nn: Gå til neste linje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
nn: Gå til neste linje. Denne knappen er utilgjengeleg viss det ikkje finst noko neste linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
nn: &Fram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
nn: Lukk detaljvindauget.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
nn: Lukk dette detaljvindauget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
nn: Lu&kk

en: This mode is unavailable because its log files do not exist.
nn: Denne modusen er utilgjengeleg, då loggfilene hans ikkje finst.

en: No Log Mode
nn: Ingen loggmodus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
nn: Oppstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startupModeLabel)
en: Load &this log mode at startup:
nn: Last &denne loggmodusen ved oppstart:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
nn: Loggmodusen som vert lasta som standard ved oppstart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
nn: Loggmodusen som vert lasta som standard ved oppstart. Vel «Ingen loggmodus» viss du ikkje ønskjer å lasta nokon modus.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
nn: Logglinjeliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
nn: &Øvre grense på logglinjer å visa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
nn: Vel øvre grense på kor mange logglinjer som skal visast i hovudvisinga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
nn: Vel øvre grense på kor mange logglinjer som skal visast i hovudvisinga.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
nn: Kryss av her dersom du vil sletta duplikatlinjer <b>(kan gå tregt)</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
nn: Kryss av her dersom du vil sletta duplikatlinjer. <b>Dette valet kan gjera logglesinga tregare.</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
nn: Fjern &duplikatlinjer (kan gå tregare)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
nn: Innstillingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
nn: Fjern prosessidentifikatoren frå prosessnamnet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
nn: Kryss av her dersom du vil fjerna prosessidentifikatoren frå prosessnamnet. For eksempel kan <b>Prosess</b>-kolonnen innehelda oppføringar som <i>cron<b>[3433]</b></i>. Med dette valet vert teksten i halvfeit skrift fjerna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
nn: Fjern &identifikator frå prosessnamnet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
nn: Dette valet lèt logglinjer fargast avhengig av loggnivået.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
nn: Dette valet lèt logglinjer fargast avhengig av loggnivået. For eksempel vert feil viste i raudt, og åtvaringar i oransje. Dette kan hjelpa deg å oppdaga problem lettare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
nn: &Farga logglinjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
nn: Datoformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
nn: &Kort datoformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
nn: &Langt datoformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
nn: &Nøyaktig datoformat

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
nn: Loggar

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
nn: &Vindauge

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
nn: Loggverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Opening '%1'...
nn: Opnar «%1» …

en: Log file '%1' loaded successfully.
nn: Loggfila «%1» er lasta.

en: Log file '%1' has changed.
nn: Loggfila «%1» er endra.

en: None
nn: Ingen

en: Debug
nn: Feilsøking

en: Information
nn: Informasjon

en: Notice
nn: Notat

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Error
nn: Feil

en: Critical
nn: Kritisk

en: Alert
nn: Alarm

en: Emergency
nn: Naudstilfelle

en: Log Level Printing
nn: Loggnivåvising

en: Choose which log levels you wish to print in color.
nn: Vel kva loggnivå du vil visa i fargar.

en: Loading Progress...
nn: Lasteframgang …

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
nn[0]: Lastar <b>%2</b>…<br /><i>%3</i> – (<b>%4</b>)
nn[1]: Lastar <b>%2</b>…<br /><i>%3</i> – (<b>%4</b>/%1 filer)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
nn[0]: Lastar <b>%2</b> på nytt …<br /><i>%3</i> – (<b>%4</b>)
nn[1]: Lastar <b>%2</b> på nytt …<br /><i>%3</i> – (<b>%4</b>/%1 filer)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
nn: Lastar <b>%1</b>…<br /><i>%2</i>

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
nn: Lastar <b>%1</b> på nytt …<br /><i>%2</i>

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
nn: Denne fila er ikkje gyldig. Prøv å justera ho i KSystemLog-innstillingane.

en: File Does Not Exist
nn: Fila finst ikkje

en: The file '%1' does not exist.
nn: Fila «%1» finst ikkje.

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
nn: Klarte ikkje pakka ut %2-formatet til «%1».

en: Unable to Uncompress File
nn: Klarte ikkje pakka ut fila

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
nn: Du har ikkje leseløyve til fila «%1».

en: Insufficient Permissions
nn: Manglar løyve

en: Loading log...
nn: Lastar logg …

en: Log successfully loaded.
nn: Loggen er lasta.

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
nn: Adressa «%1» er ikkje gyldig. Hoppar over.

en: Date:
nn: Dato:

en: Hostname:
nn: Vertsnamn:

en: Process:
nn: Prosess:

en: Level:
nn: Nivå:

en: Original file:
nn: Opphavleg fil:

en: Here are my logs:
nn: Her er loggane:

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
nn: Du har valt for mange linjer. Vel berre viktige logglinjer.

en: Too Many Lines Selected
nn: For mange linjer er valde

en: Log Lines of my problem
nn: Logglinjer til problemet

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
nn: Ingen element er valde. Ingenting er kopiert til utklippstavla.

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
nn[0]: 1 logglinje er kopiert til utklippstavla.
nn[1]: %1 logglinjer er kopiert til utklippstavla.

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
nn: Ingen valde element. Vel elementa du ønskjer å lagra.

en: Save selected log entries to...
nn: Lagra merkte loggoppføringar til …

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
nn[0]: 1 logglinje er lagra til «%2».
nn[1]: %1 logglinjer er lagra til «%2».

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
nn: Klarte ikkje lagra fila «%1»: Nekta tilgang.

en: Unable to save file.
nn: Kan ikkje lagra fila.

en: Type your filter here
nn: Skriv inn filtertekst her

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
nn: Lèt deg berre vissa element i samsvar med søkjeteksten.

en: Enter your search here...
nn: Skriv inn søkjeteksten her …

en: Select priorities
nn: Vel prioritetar

en: Choose the filtered column here
nn: Vel den filtrerte kolonnen her

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
nn: Lèt deg bruka filteret berre på den valde kolonnen. Bruk <i>Alle</i> for å ikkje bruka noko filter.

en: All
nn: Alle

en: Reached end of list.
nn: Nådde slutten på lista

en: Phrase not found.
nn: Fann ikkje uttrykket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
nn: Finn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
nn: &Skil store/små bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
nn: &Merk alle

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
nn: Dato

en: Display/Hide the '%1' column
nn: Vis/gøym kolonnen «%1»

en: The process '%1' crashed.
nn: Prosessen «%1» krasja.

en: Process Crashed
nn: Prosess krasja

en: User
nn: Brukar

en: Authentication
nn: Autentisering

en: Private Authentication
nn: Privat autentisering

en: Daemon
nn: Teneste

en: Kernel
nn: Kjerne

en: Mail
nn: E-post

en: News
nn: Temagrupper

en: Syslog
nn: Syslogg

en: Local 0
nn: Lokal 0

en: Local 1
nn: Lokal 1

en: Local 2
nn: Lokal 2

en: Local 3
nn: Lokal 3

en: Local 4
nn: Lokal 4

en: Local 5
nn: Lokal 5

en: Local 6
nn: Lokal 6

en: Local 7
nn: Lokal 7

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
nn: Fann ikkje «logger»-kommandoen på systemet. Skriv inn «loger» på kommandolinja for å sjå om kommando er installert.

en: Command not found
nn: Fann ikkje kommandoen

en: The 'logger' command has not been properly exited.
nn: Kommandoen «logger» vart ikkje rett avslutta.

en: Execution problem
nn: Køyreproblem

en: This file does not exist, please choose another.
nn: Fila finst ikkje. Vel ei anna.

en: File not valid
nn: Fila er ikkje gyldig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
nn: Loggmelding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
nn: &Melding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
nn: &Filinnhald:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
nn: Eigenskapar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
nn: &Prioritet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
nn: &Fasilitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
nn: &Merkelapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
nn: Loggfør prosess&identifikator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
nn: Opna manualsida til «logger»-kommandoen.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
nn: Opna manualsida til «logger»-kommandoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
nn: <a href="man:/logger">Logger-manual</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: KSystemlog
nn: KSystemlogg

en: System Logs Viewer by KDE
nn: Systemloggvisar frå KDE

en: (C) 2007-2015, Nicolas Ternisien
nn: © 2007–2015 Nicolas Ternisien

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
nn: Ikkje nøl med å rapportera feil og problem til Nicolas Ternisien (<a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>)

en: Main developer
nn: Hovudutviklar

en: Journald mode, bugfixes
nn: Journald-modus og feilrettingar

en: Log Printing
nn: Loggvising

en: Bug Fixing
nn: Feilrettingar

en: Document to open.
nn: Dokument som skal opnast.

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
nn[0]: 1 linje.
nn[1]: %1 linjer.

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
nn[0]: 1 linje / %2 i alt.
nn[1]: %1 linjer / %2 i alt.

en: Resu&me
nn: Hald fra&m

en: Resume the watching of the current log
nn: Hald fram med overvaking av loggen

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
nn: Hald fram med overvaking av loggen. Denne handlinga er berre tilgjengeleg når brukaren alt har pausa lesinga.

en: S&top
nn: S&topp

en: Pause the watching of the current log
nn: Pausa overvakinga av loggen

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
nn: Pausa overvakinga av loggen. Dette er spesielt nyttig når systemet skriv for mange linjer til loggfiler, slik at KSystemLog lastar inn fila for ofte.

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
nn: Tøm logg

en: Open a file in KSystemLog
nn: Opna ei fil i KSystemLog

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
nn: Opna ei fil i KSystemLog, og vis innhaldet i fana.

en: &Print Selection...
nn: &Skriv ut utval …

en: Print the selection
nn: Skriv ut utvalet

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
nn: Skriv ut utvalet. Vel dei viktige linjene og trykk på menyvalet for å skriva ut utvalet.

en: &Print Preview Selection...
nn: &Førehandsvising av utval …

en: Print preview the selection
nn: Vis førehandsvising for utskrift av utvalet

en: Prints preview the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
nn: Vis førehandsvising for utskrift av utvalet. Vel dei viktige linjene og trykk på menyvalet for å skriva ut utvalet.

en: Save the selection to a file
nn: Lagra utvalet til fil

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
nn: Lagra utvalet til fil. Denne handlinga er spesielt nyttig viss du ønskjer å laga eit vedlegg eller ein reservekopi av ei loggfil.

en: Quit KSystemLog
nn: Avslutt KSystemlogg

en: Quits KSystemLog.
nn: Avsluttar KSystemlogg.

en: Copy the selection to the clipboard
nn: Kopier utvalet til utklippstavla

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
nn: Kopier utvalet til utklippstavla. Denne handlinga er spesielt nyttig viss du ønskjer å lima inn utvalet i eit pratevindauge eller ein e-post.

en: Ex&pand All
nn: &Utvid alle

en: Expand all categories
nn: Utvid alle kategoriane

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
nn: Denne hendlinga utvider alle hovudkategoriane. Dette er berre tilgjengeleg viss du har valt noko under <b>Grupper etter</b>-menyen.

en: Col&lapse All
nn: &Fald saman alle

en: Collapse all categories
nn: Fald saman alle kategoriane

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
nn: Denne hendlinga faldar alle hovudkategoriane saman. Dette er berre tilgjengeleg viss du har valt noko under <b>Grupper etter</b>-menyen.

en: &Email Selection...
nn: Send utval som &e-post …

en: Send the selection by mail
nn: Send utvalet som e-post

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
nn: Send utvalet som e-post. Vel dei viktige linjene og trykk her for å senda utvalet til ein venn eller ei e-postliste.

en: &Add Log Entry...
nn: &Legg til loggoppføring …

en: Add a log entry to the log system
nn: Legg ei loggoppføring til systemloggen

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
nn: Denne handlinga opnar eit vindauge som lèt deg senda ei melding til loggsystemet.

en: Select all lines of the current log
nn: Merk alle linjene i loggen

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
nn: Merk alle linjene i loggen. Dette er nyttig viss du for eksempel ønskjer å lagra innhaldet av loggen i ei fil.

en: Show &Filter Bar
nn: Vis &filterlinje

en: &New Tab
nn: &Ny fane

en: Create a new tab
nn: Lag ei ny fane

en: Creates a new tab which can display another log.
nn: Lag ei ny fane som kan visa ein annan logg.

en: &Close Tab
nn: &Lukk fana

en: Close the current tab
nn: Lukk gjeldande fane

en: Closes the current tab.
nn: Lukk gjeldande fane

en: &Duplicate Tab
nn: &Dupliser fana

en: Duplicate the current tab
nn: Lag kopi av denne fana

en: Duplicates the current tab.
nn: Lag kopi av denne fana.

en: Move Tab &Left
nn: Flytt fane til &venstre

en: Move the current tab to the left
nn: Flytt den gjeldande fana til venstre

en: Moves the current tab to the left.
nn: Flytt den gjeldande fana til venstre.

en: Move Tab &Right
nn: Flytt fane til &høgre

en: Move the current tab to the right
nn: Flytt den gjeldande fana til høgre

en: Moves the current tab to the right.
nn: Flytt den gjeldande fana til høgre.

en: &Reload
nn: Last om a&tt

en: Reload the current log
nn: Last loggen inn på nytt

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
nn: Last loggen inn på nytt, for å sikra at du har den nyaste versjonen.

en: &Details
nn: &Detaljar

en: Display details on the selected line
nn: Vis detaljar om den valde linja

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
nn: Vis eit vindauge med detaljar om den valde linja. Du kan òg navigera gjennom loggane frå dette vindauget, ved å bruka knappane <b>Førre</b> og <b>Neste</b>.

en: &Enable Detailed Tooltips
nn: &Vis detaljerte hjelpebobler

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
nn: Vis (ikkje) detaljerte hjelpebobler for visinga

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
nn: Vis (ikkje) detaljerte hjelpebobler for visinga når peikaren er over ei logglinje.

en: &Scroll to New Lines
nn: &Rull til nye linjer

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
nn: Rull (ikkje) til dei nye logglinjene når loggen vert endra

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
nn: Rull (ikkje) til dei nye logglinjene når loggen vert endra. Kryss av her dersom du ikkje ønskjer at programmet skal rulla til botnen av loggen kvar gong han vert oppdatert.

en: Services
nn: Tenester

en: Others
nn: Andre

en: Acpid Log
nn: Acpid-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>Acpid-loggen</b>.</p>

en: ACPI Log
nn: ACPI-logg

en: Display the ACPI log.
nn: Vis ACPI-loggen.

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
nn: Vis ACPI-loggen i den gjeldande fana. ACPI vert brukt til å handsama maskinvarekomponentane i maskina, som batteri, omstartknappar og meir.

en: Host Name
nn: Vertsnamn

en: Id.
nn: ID

en: Response
nn: Svar

en: Bytes Sent
nn: Sende byte

en: Agent Identity
nn: Agentidentitet

en: HTTP Request
nn: HTTP-førespurnad

en: URL
nn: Adresse

en: Host Name:
nn: Vertsnamn:

en: Identification:
nn: Identifikasjon:

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: HTTP Response:
nn: HTTP-svar:

en: Bytes Sent:
nn: Sende byte:

en: Agent Identity:
nn: Agentidentitet:

en: HTTP Request:
nn: HTTP-førespurnad

en: Apache Access Log
nn: Apache-tilgangslogg

en: Display the Apache Access log.
nn: Vis Apache-tilgangsloggen.

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
nn: Vis Apache-tilgangsloggen i den gjeldande fana. Apache er den mest brukte vevtenaren i verda. Denne loggen lagrar alle førespurnadene frå Apache-tenaren.

en: Client
nn: Klient

en: Apache Log
nn: Apache-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>Apache-loggen</b> og <b>Apache-tilgangsloggen</b>.</p>

en: Apache Log Files
nn: Apache-loggfiler

en: Add Apache File...
nn: Legg til Apache-fil …

en: Apache Access Log Files
nn: Apache-tilgangsloggfiler

en: Add Apache Access File...
nn: Legg til Apache-tilgangsloggfil …

en: Client:
nn: Klient:

en: Display the Apache log.
nn: Vis Apache-loggen.

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
nn: Vis Apache-loggen i den gjeldande fana. Apache er den mest brukte vevtenaren i verda.

en: Audit Log
nn: Revisjonslogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Audit logs</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>revisjonsloggen</b>.</p>

en: Display the audit log.
nn: Vis revisjonsloggen.

en: Displays the audit log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
nn: Vis revisjonsloggen i den gjeldande fana. Denne logen vert vanlegvis brukt av ikkje-spesialiserte prosessar (som kommandoane «sudo» og «fsck»).

en: Authentication Log
nn: Autentiseringslogg

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
nn: Loggfila finst ikkje. Modusen er derfor ikkje tilgjengeleg.

en: Authentication Log File
nn: Autentiserings-loggfil

en: Authentication log file:
nn: Autentiserings-loggfil:

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
nn: Du kan velja autentiserings-loggfila (eksempel: <i>/var/log/auth.log</i>).

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
nn: Du kan her skriva inn eller velja autentiserings-loggfila. Denne fila vert analysert når du vel <b>Autentiseringslogg</b>-menyen. Vanlegvis er namnet <i>/var/log/auth.log</i>.

en: Display the authentication log.
nn: Vis autentiseringsloggen

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
nn: Vis autentiseringsloggen i den gjeldande fana. Denne loggen viser alle innloggingsforsøka på maskina, og kan hjelpa deg å oppdaga om nokon har prøvd å bryta seg inn.

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
nn: Nokre loggfiler finst ikkje.
    Viss alle loggfilene manglar, vert ikkje modusen tilgjengeleg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
nn: Fillisteskildring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
nn: Loggfiler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vel ei ny fil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opna eit vindauge for å velja ei ny fil å leggja til lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
nn: &Legg til fil …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
nn: &Endra fil …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Slett gjeldande fil(er)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Slett filene valde i lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
nn: &Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fjern alle filene</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fjern alle filene i lista, sjølv om dei ikkje er valde.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
nn: Fjern &alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt gjeldande fil(er) opp</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt dei valde filene oppover i lista. Dette valet lèt filene <span style=" font-weight:600;">først lesast</span> av KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
nn: Flytt &opp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt gjeldande fil(er) ned</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt dei valde filene nedover i lista. Dette valet lèt filene <span style=" font-weight:600;">sist lesast</span> av KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
nn: Flytt &ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
nn: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Merk:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Filene vert lesne inn i denne rekkjefølgja.</li><li>Du kan bruka både komprimerte og reintekstfiler <i>(*.log, *.gz, *.bz2, …)</i>.</li><li>Bruk jokerteiknet <b>*</b> for å velja fleire loggfiler å leggja til.</li></ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liste over filer brukte av denne loggtypen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Her er ei oversikt over alle filene som KSystemLog les for å visa dei gjeldande logglinjene.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
nn: legg til

en: '%1' is not a local file.
nn: «%1» er ikkje ei lokal fil.

en: File selection failed
nn: Feil ved filval

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

en: Log Files (*.log)
nn: Loggfiler (*.log)

en: Choose Log File
nn: Vel loggfil

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
nn: Dei to tabellstorleikane er ulike. Hoppar over lesing av loggfiler.

en: &Change Status...
nn: &Endra status …

en: Change the level of the current file(s)
nn: Endra nivået på gjeldande fil(er)

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
nn: Endra nivået på gjeldande fil(er). Sjå KSystemLog-handboka for meir informasjon om kvart loggnivå.

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
nn: Dei to tabellstorleikane er ulike. Hoppar over lesing av generelle adresser.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
nn: Vel filtype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
nn: Vel filtypen til denne fila:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liste over loggnivå</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dette er ei oversikt over alle loggnivåa som finst frå før.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Merk den av dei som skal brukast til filene valde i lista.</p></body></html>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
nn: Nokre loggfiler finst ikkje.
    Modusar med loggfiler som manglar, vert ikkje tilgjengelege.

en: No log file...
nn: Inga loggfil …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Slett dei valde filene i lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fjern alle filene i lista, sjølv om dei ikkje er valde.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt dei valde filene oppover i lista. Dette valet lèt filene <span style=" font-weight:600;">først lesast</span> av KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt dei valde filene nedover i lista. Dette valet lèt filene <span style=" font-weight:600;">sist lesast</span> av KSystemLog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
nn: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Merk:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Filene vert lesne inn i denne rekkjefølgja.</li><li>Du kan bruka både komprimerte og reintekstfiler <i>(*.log, *.gz, *.bz2, …)</i>.</li><li>Bruk jokerteiknet <b>*</b> for å velja fleire loggfiler å leggja til.</li></ul>

en: Host
nn: Vert

en: Process
nn: Prosess

en: Command
nn: Kommando

en: Cron Log
nn: Cronlogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>Cron-loggane</b> (loggen for planlagde oppgåver). <a href='man:/cron'>Meir informasjon …</a></p>

en: Enable Process Filtering
nn: Slå på prosessfiltrering

en: Only keeps lines which matches this process :
nn: Berre behald linjer i samsvar med denne prosessen:

en: User:
nn: Brukar:

en: Display the planned tasks log (Cron log).
nn: Vis loggen for planlagde oppgåver (Cron-loggen)

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
nn: Vis loggen for planlagde oppgåver i den gjeldande fana. Cron er eit program som startar oppgåver på fastsette tidspunkt. Eksempel på oppgåver er tryggleikskontrollar, og gjenstarting av tenester. Bruk denne menyen for å sjå nyleg starta prosessar.

en: Group
nn: Gruppe

en: Bytes
nn: Byte

en: IPP Operation
nn: IPP-operasjon

en: IPP Status
nn: IPP-status

en: Cups Web Log
nn: Cups-vevlogg

en: Display the CUPS Web Server Access log.
nn: Vis CUPS-vevloggen.

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
nn: Vis CUPS-vevloggen i den gjeldande fana. CUPS er programmet som styrer utskrift på maskina. Denne loggen lagrar alel førespurnadar til CUPS-tenaren (standard: <i>http://localhost:631</i>).

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
nn: Fann nytt loggnivå. Send denne loggfila til KSystemLog-utviklaren, slik at han kan leggja til støtte for ho.

en: Cups Log
nn: CUPS-logg

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
nn: CUPS- og CUPS-vevtenarlogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>CUPS-loggen</b> og <b>CUPS-vevtilgangloggen</b>.</p>

en: Cups Log Files
nn: CUPS-loggfiler

en: Add Cups File...
nn: Legg til CUPS-fil …

en: Cups Access Log Files
nn: CUPS-tilgangsloggfiler

en: Add Cups Access File...
nn: Legg til CUPS-tilgangsfil …

en: Cups Page Log Files
nn: CUPS-sidelastingsloggfiler

en: Add Cups Page File...
nn: Legg til CUPS-sidelastingsloggfil …

en: Cups PDF Log Files
nn: CUPS-PDF-loggfiler

en: Add Cups PDF File...
nn: Legg til CUPS-PDF-loggfil …

en: Cups
nn: CUPS

en: Display the Cups log.
nn: Vis CUPS-loggen.

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
nn: Vis CUPS-loggen i den gjeldande fana. CUPS er programmet som tek seg av utskrift på maskina.

en: Printer
nn: Skrivar

en: Job Id
nn: Jobb-ID

en: Page Number
nn: Sidetal

en: Num Copies
nn: Tal på kopiar

en: Job Billing
nn: Jobbfakturering

en: Printer:
nn: Skrivar:

en: Job Id:
nn: Jobb-ID:

en: Page Number:
nn: Sidetal:

en: Num Copies:
nn: Talet på kopiar:

en: Job Billing:
nn: Jobbfakturering:

en: Cups Page Log
nn: CUPS-sidelogg

en: Display the CUPS Page log.
nn: Vis CUPS-sideloggen.

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
nn: Vis CUPS-sideloggen i den gjeldande fana. CUPS er programmet som styrer utskrift på maskina. Denne loggen lagrar alel førespurnadar til CUPS-tenaren (standard: <i>http://localhost:631</i>).

en: Message:
nn: Melding:

en: Cups PDF Log
nn: CUPS-PDF-logg

en: Display the CUPS PDF log.
nn: Vis CUPS-PDF-loggen.

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
nn: Vis CUPS-PDF-loggen i den gjeldande fana. CUPS er programmet som styrer utskrift på maskina. Denne loggen lagrar alel førespurnadar til CUPS-tenaren (standard: <i>http://localhost:631</i>).

en: Daemons' Logs
nn: Tenesteloggar

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>teneste-loggane</b>.</p>

en: Display the daemons' logs.
nn: Vis tenesteloggane.

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
nn: Vis tenesteloggane i den gjeldande fana. Tenestene er prosessar som vert køyrde i bakgrunnen. Sjå i denne loggen om du ønskjer å sjå kva som skjer i bakgrunne på systemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Address
nn: Adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, httpsCheckBox)
en: Enable
nn: Slå på

en: Unit
nn: Eining

en: Journald Log
nn: Journald-logg

en: Enabled
nn: På

en: Add remote journal
nn: Legg til fjernjournal

en: Modify remote journal
nn: Rediger fjernjournal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
nn: Journald-val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lastBootOnly)
en: Display log entries from current boot only
nn: Vis berre loggoppføringar for gjeldande oppstart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
nn: Vis alle loggoppføringane

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
nn: Vis loggoppføringar til prosessar til gjeldande brukar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
nn: Vis loggoppføringar til systemtenester og kjernen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
nn: Fjernjournalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
nn: Legg til adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
nn: Fjern adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
nn: Endra adresse

en: Local journal
nn: Lokal journal

en: All messages
nn: Alle meldingar

en: Filter by systemd unit
nn: Filtrer etter systemd-type

en: Filter by syslog identifier
nn: Filtrer etter syslog-ID

en: Connect
nn: Kopla til

en: Priority:
nn: Prioritet:

en: Unit:
nn: Eining:

en: Reading journald entries...
nn: Les journald-oppføringar …

en: Journald entries loaded successfully.
nn: Journald-oppføringar er lasta inn.

en: Display the Journald log.
nn: Vis journald-logg.

en: Displays the journald log in the current tab.
nn: Vis journald-loggen i gjeldande fane.

en: Connected
nn: Kopla til

en: Connection error
nn: Sambandsfeil

en: Component
nn: Komponent

en: Component:
nn: Komponent:

en: Kernel Log
nn: Kjernelogg

en: Display the kernel log.
nn: Vis kjerneloggen.

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
nn: Vis kjerneloggen i den gjeldande fana. Denne loggen er berre nyttig for brukarar som ønskjer å veta korfor kjernen ikkje kjenner at maskinvaren, eller kva som er grunnen til ein <i>kjerne-panikk/-oops</i>.

en: Log File
nn: Loggfil

en: Open Location
nn: Opna plassering

en: Malformed URL. Unable to open this file.
nn: Ugyldig adresse. Klarte ikkje opna fila.

en: Unable to open this file.
nn: Klarte ikkje opna denne fila.

en: Postfix Log
nn: Postfix-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>Postfix-loggane</b>.</p>

en: Display the Postfix log.
nn: Vis Postfix-loggane.

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
nn: Vis Postfix-loggen i den gjeldande fana. Postfix er den mest kjende og brukte e-posttenaren i Linux-verda.

en: Netbios Log
nn: Netbios-logg

en: Display the Netbios log.
nn: Vis Netbios-loggen.

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
nn: Vis Netbios-loggen i den gjeldande fana. Netbios er fildelingsprotokollen utvikla av Microsoft.

en: Samba Access Log
nn: Samba-tilgangslogg

en: Display the Samba Access log.
nn: Vis Samba-tilgangsloggen.

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
nn: Vis Samba-tilgangsloggen i den gjeldande fana. Denne loggmodusen lèt deg sjå tilkoplingar mellom delte område og nettverksvertar.

en: Source File
nn: Kjeldefil

en: Function
nn: Funksjon

en: Line
nn: Linje

en: Samba Log
nn: Samba-logg

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>Samba-loggen</b>, <b>Samba-tilgangsloggen</b> og <b>Netbios</b>-loggen.</p>

en: Samba Log Files
nn: Samba-loggfiler

en: Add Samba File...
nn: Legg til Samba-fil …

en: Samba Access Log Files
nn: Samba-tilgangsloggfiler

en: Add Samba Access File...
nn: Legg til Samba-tilgangsloggfil …

en: Netbios Log Files
nn: Netbios-loggfiler

en: Add Netbios File...
nn: Legg til Netbios-loggfil …

en: Source File:
nn: Kjeldefil:

en: Function:
nn: Funksjon:

en: Line:
nn: Linje:

en: Display the Samba log.
nn: Vis Samba-loggen.

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
nn: Vis Samba-loggen i den gjeldande fana. Samba er fildelingstenaren for samhandling med Microsoft Windows-nettverk.

en: System Log
nn: Systemlogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>systemloggane</b>.</p>

en: Display the system log.
nn: Vis systemloggen.

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
nn: Vis systemloggen i den gjeldande fana. Denne logen vert vanlegvis brukt av ikkje-spesialiserte prosessar (som kommandoane «sudo» og «fsck»).

en: Probed
nn: Spørja

en: From config file
nn: Frå oppsettfil

en: Default setting
nn: Standardinnstilling

en: From command Line
nn: Frå kommandolinja

en: Not implemented
nn: Ikkje lagt inn

en: X.org Log
nn: X.org-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
nn: <p>Desse filene vert analyserte for å visa <b>X.org-loggen</b>.</p>

en: none
nn: ingen

en: Display the X.org log.
nn: Vis X.org-loggen.

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
nn: Vis X.org-loggen i den gjeldande fana. X.org er tenesta som viser skrivebordet på skjermen, og tek seg av skjermkortet. Sjå i dennen loggen om du ønskjer å veta korfor du ikkje har 3D-akselerering, eller korfor ikkje inneingane vert kjende att.

en: X Session Log
nn: X-øktlogg

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
nn: Du kan skriva inn eller velja X-øktloggfila (eksempel: <i>~/.xsession-errors</i>).

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
nn: Du kan her skriva inn eller velja X-øktloggfila. Denne fila vert analysert når du veljer <b>X-øktlogg</b>-menyen. Vanlegvis er namnet <i>~/.xsession-errors</i>.

en: <li><b>%1</b>: ...</li>
nn: <li><b>%1</b>: …</li>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
nn: X-øktloggfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
nn: &Loggfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
nn: Kryss av her for å fjerna X.org-feil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
nn: Ignorer X.org-feil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
nn: <p><b>Merk:</b> Kryss av her for å fjerna X.org-feil.</p><p style="margin-bottom:0px">Desse linjene vert ignorerte:</p>

en: Display the X Session log.
nn: Vis X-øktloggen.

en: Displays the X Session log in the current tab. X Session log is the place where graphical programs write their output. See this log if you want to know why a program has crashed, or why your desktop environment (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) has not started.
nn: Vis X-øktloggen i den gjeldande fana. X-øktloggen er der grafiske program skriv meldingar. Sjå i denne loggen dersom du ønskjer å veta korfor eit program har krasja, eller korfor skrivebordsmiljøet (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, …) ikkje starta.

note: i18n("Last updated: %1.", KLocale::global()->formatTime(lastModification, true, false) ));
en: Last updated: %1.
nn: Sist oppdatert: %1.

en: No Log
nn: Ingen logg
