ksystemlog - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (462 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
sr@ijekavianlatin: Učitaj ovaj dnevnik nakon pokretanja.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje broja redova u prikazu dnevnika.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
sr@ijekavianlatin: Uključite ako želite da se ponovljeni redovi u dnevniku brišu.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
sr@ijekavianlatin: Uključite da bi se izostavio PID u koloni procesa sistemskog dnevnika.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
sr@ijekavianlatin: Uključite da bi se redovi dnevnika bojili na osnovu svog nivoa beleženja.

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
sr@ijekavianlatin: Da li su oblačići uključeni.

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
sr@ijekavianlatin: Da li se novi redovi prikazuju.

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
sr@ijekavianlatin: Da li je traka filtera prikazana.

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
sr@ijekavianlatin: Format datuma u redovima dnevnika.

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
sr@ijekavianlatin: Putanje fajla dnevnika Sambe.

en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeće

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
sr@ijekavianlatin: Detalji reda dnevnika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
sr@ijekavianlatin: Ovaj dijalog prikazuje detaljne informacije o trenutno izabranom redu dnevnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Message
sr@ijekavianlatin: Poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
sr@ijekavianlatin: Glavna informacija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na prethodni red

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
sr@ijekavianlatin: Pomijera na prethodni red. Ovo dugme nije aktivno ako nema prethodnog reda u dnevniku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
sr@ijekavianlatin: &Nazad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na sljedeći red

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
sr@ijekavianlatin: Pomijera na sljedeći red. Ovo dugme nije aktivno ako nema idućeg reda u dnevniku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
sr@ijekavianlatin: &Naprijed

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
sr@ijekavianlatin: Zatvori dijalog detalja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
sr@ijekavianlatin: Zatvara ovaj dijalog detalja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

en: This mode is unavailable because its log files do not exist.
sr@ijekavianlatin: Ovaj režim nije dostupan zato što nema njegovih fajlova dnevnika.

en: No Log Mode
sr@ijekavianlatin: Bez dnevnika

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
sr@ijekavianlatin: Pokretanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startupModeLabel)
en: Load &this log mode at startup:
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ovaj dnevnik nakon pokretanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
sr@ijekavianlatin: Dnevnik koji će biti podrazumijevano učitan po pokretanju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik koji se podrazumijevano učitava po pokretanju. Izaberite „Bez dnevnika“ ako ne želite ovo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
sr@ijekavianlatin: Spisak redova dnevnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
sr@ijekavianlatin: &Najviše prikazanih redova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
sr@ijekavianlatin: Ovdje izaberite najveći broj redova dnevnika u glavnom prikazu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete odrediti najveći broj redova dnevnika koji se vide u glavnom prikazu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovu opciju ako želite da obrišete duplirane redove dnevnika <b>(može biti sporo)</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovu opciju ako želite da obrišete duplirane redovi dnevnika. <b>Ova opcija može usporiti čitanje dnevnika.</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
sr@ijekavianlatin: Ukloni &duplirane redove dnevnika (može biti sporo)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
sr@ijekavianlatin: Ukloni identifikator procesa iz imena procesa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovu opciju ako želite da uklonite identifikator procesa iz imena procesa. Na primjer, kolona <i>proces</i> može sadržati unose kao što je <tt>cron<b>[3433]</b></tt>. Ako je ova opcija aktivirana, podebljani dio će biti uklonjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
sr@ijekavianlatin: Ukloni &identifikator iz imena procesa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
sr@ijekavianlatin: Ova opcija omogućava bojenje redova u zavisnosti od njihovog nivoa beleženja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
sr@ijekavianlatin: Ova opcija omogućava bojenje redova u zavisnosti od njihovog nivoa beleženja. Na primjer, greške će biti crvene, upozorenja narandžasta, i tako dalje. Ovo će vam pomoći da lakše uočite probleme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
sr@ijekavianlatin: &Obojeni redovi dnevnika

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
sr@ijekavianlatin: Format datuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
sr@ijekavianlatin: &Kratki format datuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
sr@ijekavianlatin: &Dugački format datuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
sr@ijekavianlatin: Pre&cizni format datuma

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
sr@ijekavianlatin: Dnevnici

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sr@ijekavianlatin: &Prozor

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka dnevnika

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Opening '%1'...
sr@ijekavianlatin: Otvaram „%1“...

en: Log file '%1' loaded successfully.
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika „%1“ uspješno je učitan.

en: Log file '%1' has changed.
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika „%1“ je izmijenjen.

en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Debug
sr@ijekavianlatin: ispravljanje

en: Information
sr@ijekavianlatin: informacija

en: Notice
sr@ijekavianlatin: napomena

en: Warning
sr@ijekavianlatin: upozorenje

en: Error
sr@ijekavianlatin: greška

en: Critical
sr@ijekavianlatin: kritično

en: Alert
sr@ijekavianlatin: alarm

en: Emergency
sr@ijekavianlatin: opasnost

en: Log Level Printing
sr@ijekavianlatin: Štampanje nivoa beleženja

en: Choose which log levels you wish to print in color.
sr@ijekavianlatin: Izaberite nivoe beleženja koje želite da budu u boji.

en: Loading Progress...
sr@ijekavianlatin: Napredak učitavanja...

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
sr@ijekavianlatin[0]: Učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>/%1 fajla)
sr@ijekavianlatin[1]: Učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>/%1 fajla)
sr@ijekavianlatin[2]: Učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>/%1 fajlova)
sr@ijekavianlatin[3]: Učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
sr@ijekavianlatin[0]: Ponovo učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>/%1 fajla
sr@ijekavianlatin[1]: Ponovo učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>/%1 fajla)
sr@ijekavianlatin[2]: Ponovo učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>/%1 fajlova)
sr@ijekavianlatin[3]: Ponovo učitavam <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> (<b>%4</b>)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
sr@ijekavianlatin: Učitavam <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitavam <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
sr@ijekavianlatin: Ovaj fajl nije ispravan. Podesite ga u postavkama K‑sistemskog-dnevnika.

en: File Does Not Exist
sr@ijekavianlatin: Fajl ne postoji

en: The file '%1' does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl „%1“ ne postoji.

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raspakujem format „%2“ fajla „%1“.

en: Unable to Uncompress File
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raspakujem fajl.

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
sr@ijekavianlatin: Nemate potrebne dozvole za čitanje „%1“.

en: Insufficient Permissions
sr@ijekavianlatin: Nemate potrebne dozvole

en: Loading log...
sr@ijekavianlatin: Učitavam dnevnik...

en: Log successfully loaded.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik uspješno učitan.

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
sr@ijekavianlatin: URL „%1“ nije ispravan, preskačem ga.

en: Date:
sr@ijekavianlatin: Datum:

en: Hostname:
sr@ijekavianlatin: Domaćin:

en: Process:
sr@ijekavianlatin: Proces:

en: Level:
sr@ijekavianlatin: Nivo:

en: Original file:
sr@ijekavianlatin: Izvorni fajl:

en: Here are my logs:
sr@ijekavianlatin: Evo mojih dnevnika:

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste previše redova. Izaberite samo važne redove dnevnika.

en: Too Many Lines Selected
sr@ijekavianlatin: Izabrano previše redova

en: Log Lines of my problem
sr@ijekavianlatin: Redovi dnevnika mog problema

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
sr@ijekavianlatin: Nema izabranih stavki. Ništa nije kopirano u klipbord.

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 red dnevnika kopiran u klipbord.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 reda dnevnika kopirana u klipbord.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 redova dnevnika kopirano u klipbord.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 red dnevnika kopiran u klipbord.

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
sr@ijekavianlatin: Nijedna stavka nije izabrana. Izaberite stavke koje želite da sačuvate.

en: Save selected log entries to...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izabrane stavke dnevnika u...

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 red dnevnika sačuvan u „%2“.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 reda dnevnika sačuvana u „%2“.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 redova dnevnika sačuvano u „%2“.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 red dnevnika sačuvan u „%2“.

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam fajl „%1“, nemate dozvolu.

en: Unable to save file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam fajl.

en: Type your filter here
sr@ijekavianlatin: Ukucajte filter ovdje

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
sr@ijekavianlatin: Omogućava vam da prikažete samo one stavke koje se poklapaju sa sadržajem ovog teksta.

en: Enter your search here...
sr@ijekavianlatin: Unesite tekst za pretragu...

en: Select priorities
sr@ijekavianlatin: Izbor prioriteta

en: Choose the filtered column here
sr@ijekavianlatin: Ovdje izaberite filtriranu kolonu

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
sr@ijekavianlatin: Omogućava vam da primijenite filtriranje stavki samo u naznačenoj koloni. Kolona <i>sve</i> znači bez određenog filtera.

en: All
sr@ijekavianlatin: sve

en: Reached end of list.
sr@ijekavianlatin: Dosegnut kraj spiska.

en: Phrase not found.
sr@ijekavianlatin: Izraz nije nađen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
sr@ijekavianlatin: Nađi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
sr@ijekavianlatin: Poklopi &veličinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
sr@ijekavianlatin: &Istakni sve

en: Display/Hide the '%1' column
sr@ijekavianlatin: Prikaži/sakrij kolonu „%1“

en: The process '%1' crashed.
sr@ijekavianlatin: Proces „%1“ se srušio.

en: Process Crashed
sr@ijekavianlatin: Proces se srušio

en: User
sr@ijekavianlatin: korisnik

en: Authentication
sr@ijekavianlatin: autentifikacija

en: Private Authentication
sr@ijekavianlatin: privatna autentifikacija

en: Cron
sr@ijekavianlatin: cron

en: Daemon
sr@ijekavianlatin: demon

en: Kernel
sr@ijekavianlatin: jezgro

en: Mail
sr@ijekavianlatin: e‑pošta

en: News
sr@ijekavianlatin: vesti

en: Syslog
sr@ijekavianlatin: sistemski dnevnik

en: Local 0
sr@ijekavianlatin: lokalni 0

en: Local 1
sr@ijekavianlatin: lokalni 1

en: Local 2
sr@ijekavianlatin: lokalni 2

en: Local 3
sr@ijekavianlatin: lokalni 3

en: Local 4
sr@ijekavianlatin: lokalni 4

en: Local 5
sr@ijekavianlatin: lokalni 5

en: Local 6
sr@ijekavianlatin: lokalni 6

en: Local 7
sr@ijekavianlatin: lokalni 7

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem naredbu logger na sistemu. Pokušajte da izvršite logger u terminalu da biste utvrdili da li je instalirana.

en: Command not found
sr@ijekavianlatin: Naredba nije nađena

en: The 'logger' command has not been properly exited.
sr@ijekavianlatin: Naredba logger nije propisno završila.

en: Execution problem
sr@ijekavianlatin: Problem u izvršavanju

en: This file does not exist, please choose another.
sr@ijekavianlatin: Ovaj fajl ne postoji, izaberite drugi.

en: File not valid
sr@ijekavianlatin: Fajl nije dobar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
sr@ijekavianlatin: Poruka dnevnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
sr@ijekavianlatin: &Poruka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
sr@ijekavianlatin: &Sadržaj fajla:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
sr@ijekavianlatin: Osobine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
sr@ijekavianlatin: P&rioritet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
sr@ijekavianlatin: P&ostrojenje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
sr@ijekavianlatin: &Oznaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
sr@ijekavianlatin: Beleži &identifikator procesa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
sr@ijekavianlatin: Otvori priručnik naredbe logger

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
sr@ijekavianlatin: Otvara priručnik za naredbu logger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
sr@ijekavianlatin: <a href="man:/logger">priručnik za <tt>logger</tt></a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOK)
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: KSystemlog
sr@ijekavianlatin: K‑sistemski-dnevnik

en: System Logs Viewer by KDE
sr@ijekavianlatin: Prikazivač sistemskih dnevnika iz KDE‑a

en: (C) 2007-2015, Nicolas Ternisien
sr@ijekavianlatin: © 2007–2015, Nikola Ternizjen

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
sr@ijekavianlatin: Ne oklijevajte da prijavite greške i probleme Nikoli Ternizjenu <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>

en: Nicolas Ternisien
sr@ijekavianlatin: Nikola Ternizjen

en: Main developer
sr@ijekavianlatin: Glavni programer

en: Vyacheslav Matyushin
sr@ijekavianlatin: Vjačeslav Matjušin

en: Journald mode, bugfixes
sr@ijekavianlatin: Režim journald‑a, ispravke grešaka

en: Bojan Djurkovic
sr@ijekavianlatin: Bojan Đurković

en: Log Printing
sr@ijekavianlatin: Štampanje dnevnika

en: Document to open.
sr@ijekavianlatin: Dokument za otvaranje.

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 red.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 reda.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 redova.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 red.

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
sr@ijekavianlatin[0]: %1 red / %2 ukupno.
sr@ijekavianlatin[1]: %1 reda / %2 ukupno.
sr@ijekavianlatin[2]: %1 redova / %2 ukupno.
sr@ijekavianlatin[3]: 1 red / %2 ukupno.

en: Resu&me
sr@ijekavianlatin: Nast&avi

en: Resume the watching of the current log
sr@ijekavianlatin: Nastavi nadgledanje tekućeg dnevnika

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
sr@ijekavianlatin: Nastavlja nadgledanje tekućeg dnevnika. Ova radnja je dostupna samo kada je korisnik pauzirao čitanje.

en: S&top
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi

en: Pause the watching of the current log
sr@ijekavianlatin: Pauziraj nadgledanje tekućeg dnevnika

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
sr@ijekavianlatin: Pauzira nadgledanje tekućeg dnevnika. Ova radnja je posebno korisna kad sistem upisuje mnogo redova u fajlove dnevnika, terajući K‑sistemski-dnevnik da prečesto učitava.

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
sr@ijekavianlatin: Prazan dnevnik

en: Open a file in KSystemLog
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl u K‑sistemskom-dnevniku

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
sr@ijekavianlatin: Otvara fajl u K‑sistemskom-dnevniku i prikazuje njegov sadržaj pod tekućim jezičkom.

en: &Print Selection...
sr@ijekavianlatin: Š&tampaj izbor...

en: Print the selection
sr@ijekavianlatin: Štampaj izbor

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
sr@ijekavianlatin: Štampa izbor. Jednostavno izaberite važne redove pa kliknite na ovu stavku menija da ih odštampate.

en: Save the selection to a file
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izbor u fajl

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
sr@ijekavianlatin: Upisuje izbor u fajl. Ova radnja je korisna kada želite da napravite prilog za e‑poruku ili rezervu određenog dnevnika.

en: Quit KSystemLog
sr@ijekavianlatin: Napusti K‑sistemski-dnevnik

en: Quits KSystemLog.
sr@ijekavianlatin: Napušta K‑sistemski-dnevnik.

en: Copy the selection to the clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj izbor u klipbord

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
sr@ijekavianlatin: Kopira izbor u klipbord. Ova radnja je korisna kada želite da nalepite izbor u ćaskanje ili e‑poštu.

en: Ex&pand All
sr@ijekavianlatin: &Raširi sve

en: Expand all categories
sr@ijekavianlatin: Proširi sve kategorije

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
sr@ijekavianlatin: Ova radnja otvara sve glavne kategorije. Dostupno samo ako je izabrana neka od opcija u meniju <i>Grupiši po</i>.

en: Col&lapse All
sr@ijekavianlatin: &Sažmi sve

en: Collapse all categories
sr@ijekavianlatin: Sažmi sve kategorije

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
sr@ijekavianlatin: Ova radnja zatvara sve glavne kategorije. Dostupno samo ako je izabrana neka od opcija u meniju <i>Grupiši po</i>.

en: &Email Selection...
sr@ijekavianlatin: Pošalji &e‑poštom...

en: Send the selection by mail
sr@ijekavianlatin: Pošalji izbor putem e‑pošte

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
sr@ijekavianlatin: Šalje izbor e‑poštom. Jednostavno izaberite važne redove pa kliknite na ovu stavku menija da pošaljete izbor nekome privatno ili na poštansku listu.

en: &Add Log Entry...
sr@ijekavianlatin: Dod&aj unos dnevnika...

en: Add a log entry to the log system
sr@ijekavianlatin: Dodaj unos dnevnika u sistem dnevnika

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
sr@ijekavianlatin: Ova radnja otvara dijalog koji vam omogućava da pošaljete poruku sistemu dnevnika.

en: Select all lines of the current log
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve redove tekućeg dnevnika

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
sr@ijekavianlatin: Označava sve redove tekućeg dnevnika. Ova radnja je korisna kada želite, na primjer, da sačuvate čitav sadržaj tekućeg dnevnika u fajl.

en: Show &Filter Bar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku &filtera

en: &New Tab
sr@ijekavianlatin: &Novi jezičak

en: Create a new tab
sr@ijekavianlatin: Napravi novi jezičak

en: Creates a new tab which can display another log.
sr@ijekavianlatin: Pravi novi jezičak koji može da prikazuje drugi dnevnik.

en: &Close Tab
sr@ijekavianlatin: &Zatvori jezičak

en: Close the current tab
sr@ijekavianlatin: Zatvori tekući jezičak

en: Closes the current tab.
sr@ijekavianlatin: Zatvara tekući jezičak.

en: &Duplicate Tab
sr@ijekavianlatin: &Dupliraj jezičak

en: Duplicate the current tab
sr@ijekavianlatin: Dupliraj tekući jezičak

en: Duplicates the current tab.
sr@ijekavianlatin: Duplira tekući jezičak.

en: Move Tab &Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri jezičak u&lijevo

en: Move the current tab to the left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri tekući jezičak ulijevo

en: Moves the current tab to the left.
sr@ijekavianlatin: Pomijera tekući jezičak ulijevo.

en: Move Tab &Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri jezičak u&desno

en: Move the current tab to the right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri tekući jezičak udesno

en: Moves the current tab to the right.
sr@ijekavianlatin: Pomijera tekući jezičak udesno.

en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

en: Reload the current log
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tekući dnevnik

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitava tekući dnevnik, kada hoćete da budete sigurni da je prikaz ispravno ažuriran.

en: &Details
sr@ijekavianlatin: &Detalji

en: Display details on the selected line
sr@ijekavianlatin: Prikaži detalje za izabrani red

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
sr@ijekavianlatin: Poziva dijalog koji sadrži detalje za izabrani red. Iz ovog dijaloga možete da se krećete kroz dnevnike pomoću dugmadi <i>Prethodno</i> i <i>Sljedeće</i>.

en: &Enable Detailed Tooltips
sr@ijekavianlatin: &Detaljni oblačići

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
sr@ijekavianlatin: Isključi/uključi oblačić u trenutnom prikazu

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
sr@ijekavianlatin: Isključuje/uključuje oblačić koji iskače kad zastanete pokazivačem nad redom dnevnika.

en: &Scroll to New Lines
sr@ijekavianlatin: &Klizaj do novih redova

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
sr@ijekavianlatin: Klizaj do novih redova kad se dnevnik promijeni

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
sr@ijekavianlatin: Kliza do novih redova kad se dnevnik promijeni. Uključite ovu opciju ako ne želite da program automatski otkliza na dno dnevnika pri svakom ažuriranju.

en: Services
sr@ijekavianlatin: Servisi

en: Others
sr@ijekavianlatin: Ostalo

en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

en: Type
sr@ijekavianlatin: vrsta

en: Acpid Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik za acpid

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza dnevnika za <tt>acpid</tt>.</p>

en: Type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta:

en: ACPI Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik ACPI‑ja

en: Display the ACPI log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik ACPI‑ja

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik ACPI‑ja pod tekućim jezičkom. ACPI služi za upravljanje hardverskim komponentama računara, na primjer baterijom laptopa, dugmetom za resetovanje, itd.

en: Host Name
sr@ijekavianlatin: domaćin

en: Id.
sr@ijekavianlatin: id.

en: Response
sr@ijekavianlatin: odgovor

en: Bytes Sent
sr@ijekavianlatin: bajtova poslato

en: Agent Identity
sr@ijekavianlatin: identitet agenta

en: HTTP Request
sr@ijekavianlatin: HTTP zahtjev

en: Host Name:
sr@ijekavianlatin: Domaćin:

en: Identification:
sr@ijekavianlatin: Identifikacija:

en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

en: HTTP Response:
sr@ijekavianlatin: HTTP odgovor:

en: Bytes Sent:
sr@ijekavianlatin: Bajtova poslato:

en: Agent Identity:
sr@ijekavianlatin: Identitet agenta:

en: HTTP Request:
sr@ijekavianlatin: HTTP zahtjev:

en: Apache Access Log
sr@ijekavianlatin: Apachejev dnevnik pristupa

en: Display the Apache Access log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži Apachejev dnevnik pristupa

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje Apachejev dnevnik pristupa pod tekućim jezičkom. Apache je najkorišćeniji veb server na svijetu. U ovaj dnevnik upisuju se svi zahtjevi koje Apache izvršava.

en: Client
sr@ijekavianlatin: klijent

en: Apache Log
sr@ijekavianlatin: Apachejev dnevnik

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza Apachejevog dnevnika i Apachejev dnevnika pristupa.</p>

en: Apache Log Files
sr@ijekavianlatin: Apachejevi fajlovi dnevnika

en: Add Apache File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj Apachejev fajl...

en: Apache Access Log Files
sr@ijekavianlatin: Apachejevi fajlovi dnevnika pristupa

en: Add Apache Access File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj Apachejev fajl pristupa...

en: Client:
sr@ijekavianlatin: Klijent:

en: Display the Apache log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži Apachejev dnevnik

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje Apachejev dnevnik pod tekućim jezičkom. Apache je najkorišćeniji veb server na svijetu.

en: Authentication Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik autentifikacije

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika ne postoji. Režim neće biti dostupan.

en: Authentication Log File
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika autentifikacije

en: Authentication log file:
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika autentifikacije:

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
sr@ijekavianlatin: Možete unijeti ili izabrati fajl dnevnika autentifikacije (primjer: <tt>/var/log/auth.log</tt>).

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete unijeti ili izabrati fajl dnevnika autentifikacije. K‑sistemski-dnevnik će automatski analizirati ovaj fajl kada izaberete stavku menija <i>Dnevnik autentifikacije</i>. Obično se nalazi kao <tt>/var/log/auth.log</tt>.

en: Display the authentication log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik autentifikacije

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik autentifikacije pod tekućim jezičkom. Ovaj dnevnik prikazuje sva prijavljivanja svakog korisnika na sistemu, te vam može pomoći da otkrijete da li neko pokušava da provali u sistem.

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
sr@ijekavianlatin: Neki fajlovi dnevnika ne postoje.
    Ako nema nijednog fajla dnevnika, ovaj režim neće biti dostupan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
sr@ijekavianlatin: Opis spiska fajlova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi dnevnika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Izaberite novi fajl</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Otvara dijalog za izbor novog fajla za dodavanje na spisak.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj fajl...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
sr@ijekavianlatin: &Izmeni fajl...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Obriši trenutne fajlove</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Briše fajlove izabrane sa spiska.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Ukloni sve fajlove</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Uklanja sve fajlove sa spiska, čak i one koji nisu izabrani.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
sr@ijekavianlatin: Ukloni &sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Pomjeri nagore trenutne fajlove</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Pomijera izabrane fajlove naviše u spisku, tako da ih K‑sistemski-dnevnik <b>prve</b> učitava.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na&gore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Pomjeri nadolje trenutne fajlove</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Pomijera izabrane fajlove naniže u spisku, tako da ih K‑sistemski-dnevnik  <b>posljednje</b> učitava.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na&dolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
sr@ijekavianlatin: <p><b>Napomene:</b></p><ul><li>Fajlovi se čitaju redom po ovom spisku.</li><li>Podržani su kompresovani i obični tekstualni fajlovi (<tt>*.log</tt>, <tt>*.gz</tt>, <tt>*.bz2</tt>, ...).</li><li>Pri dodavanju fajlova koristite džoker <b>*</b> da biste izabrali više fajlova dnevnika.</li></ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Spisak fajlova koje koristi ova vrsta dnevnika.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Spisak svih fajlova koje će K‑sistemski-dnevnik učitati radi prikaza redova tekućeg dnevnika.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
sr@ijekavianlatin: dodaj

en: '%1' is not a local file.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije lokalni fajl.

en: File selection failed
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla nije uspeo

en: All Files (*)
sr@ijekavianlatin: svi fajlovi (*)

en: Log Files (*.log)
sr@ijekavianlatin: fajlovi dnevnika (*.log)

en: Choose Log File
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla dnevnika

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
sr@ijekavianlatin: Veličina dva niza se razlikuje, preskačem čitanje fajlova dnevnika.

en: &Change Status...
sr@ijekavianlatin: &Izmijeni stanje...

en: Change the level of the current file(s)
sr@ijekavianlatin: Izmijeni nivo tekućih fajlova

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
sr@ijekavianlatin: Mijenja nivo tekućih fajlova. Pogledajte dokumentaciju K‑sistemskog-dnevnika za više informacija o svakom nivou beleženja.

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
sr@ijekavianlatin: Veličina dva niza se razlikuje, preskačem čitanje generičkih putanja.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
sr@ijekavianlatin: Izbor vrste fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
sr@ijekavianlatin: Izaberite vrstu ovog fajla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Spisak postojećih nivoa beleženja.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovo je spisak svih postojećih nivoa beleženja.</p><p>Izaberite onaj koji želite da se koristi za fajlove izabrane na spisku.</p>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
sr@ijekavianlatin: Neki fajlovi dnevnika ne postoje.
    Režimi sa nedostajućim fajlovima dnevnika neće biti dostupni.

en: No log file...
sr@ijekavianlatin: Nema fajla dnevnika...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Briše izabrane fajlove sa spiska.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Uklanja sve fajlove sa spiska, uključujući i one koji nisu izabrani.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Pomijera izabrane fajlove naviše u spisku, tako da ih K‑sistemski-dnevnik <b>prve</b> učitava.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <p>Pomijera izabrane fajlove naniže u spisku, tako da ih K‑sistemski-dnevnik  <b>posljednje</b> učitava.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
sr@ijekavianlatin: <p><b>Napomene:</b></p><ul><li>Fajlovi se čitaju redom po ovom spisku.</li><li>Podržani su kompresovani i obični tekstualni fajlovi (<tt>*.log</tt>, <tt>*.gz</tt>, <tt>*.bz2</tt>, ...).</li><li>Pri dodavanju fajlova koristite džoker <b>*</b> da biste izabrali više fajlova dnevnika.</li></ul>

en: Host
sr@ijekavianlatin: domaćin

en: Process
sr@ijekavianlatin: proces

en: Command
sr@ijekavianlatin: naredba

en: Cron Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik crona

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>dnevnika crona</b> (tj. dnevnika zakazanih zadataka). <a href='man:/cron'>Više informacija...</a></p>

en: Enable Process Filtering
sr@ijekavianlatin: Filtriranje procesa

en: Only keeps lines which matches this process :
sr@ijekavianlatin: Zadrži samo redove koji poklapaju ovaj proces:

en: User:
sr@ijekavianlatin: Korisnik:

en: Display the planned tasks log (Cron log).
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik zakazanih zadataka (dnevnik crona)

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik zakazanih zadataka pod tekućim jezičkom. Cron je program zadužen da pokreće zakazane zadatke na sistemu, kao što su bezbednosne provjere ili automatsko upravljanje servisima. Kroz ovaj meni možete vidjeti nedavno pokrenute procese.

en: Group
sr@ijekavianlatin: grupa

en: Status
sr@ijekavianlatin: stanje

en: Bytes
sr@ijekavianlatin: bajtova

en: IPP Operation
sr@ijekavianlatin: IPP postupak

en: IPP Status
sr@ijekavianlatin: IPP stanje

en: Cups Web Log
sr@ijekavianlatin: Veb dnevnik CUPS‑a

en: Display the CUPS Web Server Access log.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik pristupa CUPS‑ovom veb serveru.

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik pristupa CUPS‑ovom veb serveru pod tekućim jezičkom. CUPS je program koji upravlja štampanjem na računaru. Ovaj dnevnik beleži sve zahtjeve upućene ugniježđenom CUPS‑ovom veb serveru (podrazumijevano: <i>http://localhost:631</i>).

en: debug 2
sr@ijekavianlatin: ispravljanje 2

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
sr@ijekavianlatin: Susretnut je nov nivo beleženja: pošaljite ovaj fajl dnevnika programerima K‑sistemskog-dnevnika da bi dodali ovaj nivo.

en: Cups Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik CUPS‑a

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik CUPS‑a i CUPS‑ovog veb servera

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>dnevnika CUPS‑a</b> i <b>dnevnika pristupa CUPS‑ovom veb serveru</b>.</p>

en: Cups Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika CUPS‑a

en: Add Cups File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl CUPS‑a...

en: Cups Access Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi dnevnika pristupa CUPS‑a

en: Add Cups Access File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl pristupa CUPS‑a...

en: Cups Page Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi dnevnika stranica CUPS‑a

en: Add Cups Page File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl stranica CUPS‑a...

en: Cups PDF Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi PDF dnevnika CUPS‑a

en: Add Cups PDF File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj PDF fajl CUPS‑a...

en: Cups
sr@ijekavianlatin: CUPS

en: Display the Cups log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik CUPS‑a

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik CUPS‑a pod tekućim jezičkom. CUPS je program koji upravlja štampanjem na računaru.

en: Printer
sr@ijekavianlatin: štampač

en: Job Id
sr@ijekavianlatin: ID zadatka

en: Page Number
sr@ijekavianlatin: broj stranica

en: Num Copies
sr@ijekavianlatin: broj kopija

en: Job Billing
sr@ijekavianlatin: obračun poslova

en: Printer:
sr@ijekavianlatin: Štampač:

en: Job Id:
sr@ijekavianlatin: ID zadatka:

en: Page Number:
sr@ijekavianlatin: Broj stranica:

en: Num Copies:
sr@ijekavianlatin: Broj kopija:

en: Job Billing:
sr@ijekavianlatin: Obračun poslova:

en: Cups Page Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik stranica CUPS‑a

en: Display the CUPS Page log.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik stranica CUPS‑a.

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik stranica CUPS‑a pod tekućim jezičkom. CUPS je program koji upravlja štampanjem na računaru. Ovaj dnevnik beleži sve zahtjeve upućene ugniježđenom CUPS‑ovom veb serveru (podrazumijevano: <i>http://localhost:631</i>).

en: Message:
sr@ijekavianlatin: Poruka:

en: Cups PDF Log
sr@ijekavianlatin: PDF dnevnik CUPS‑a

en: Display the CUPS PDF log.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje PDF dnevnik CUPS‑a.

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
sr@ijekavianlatin: Prikazuje PDF dnevnik CUPS‑a pod tekućim jezičkom. CUPS je program koji upravlja štampanjem na računaru. Ovaj dnevnik beleži sve zahtjeve upućene ugniježđenom CUPS‑ovom veb serveru (podrazumijevano: <i>http://localhost:631</i>).

en: Daemons' Logs
sr@ijekavianlatin: Dnevnik demona

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>dnevnika demona</b>.</p>

en: Display the daemons' logs.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik demona

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik demona pod tekućim jezičkom. Demoni su svi procesi koji se pokreću u pozadini sistema. Pogledajte ovaj dnevnik ako želite da vidite šta se dešava u pozadini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address
sr@ijekavianlatin: adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port
sr@ijekavianlatin: port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, httpsCheckBox)
en: Enable
sr@ijekavianlatin: uključeno

en: Unit
sr@ijekavianlatin: jedinica

en: Journald Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik journald‑a

en: Enabled
sr@ijekavianlatin: uključeno

en: Add remote journal
sr@ijekavianlatin: Dodavanje udaljenog dnevnika

en: Modify remote journal
sr@ijekavianlatin: Izmena udaljenog dnevnika

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
sr@ijekavianlatin: Opcije journald‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lastBootOnly)
en: Display log entries from current boot only
sr@ijekavianlatin: Prikaži unose dnevnika samo iz tekućeg podizanja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve unose dnevnika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
sr@ijekavianlatin: Prikaži unose dnevnika iz procesa tekućeg korisnika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
sr@ijekavianlatin: Prikaži unose dnevnika sistemskih servisa i jezgra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
sr@ijekavianlatin: Udaljeni dnevnici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
sr@ijekavianlatin: Dodaj adresu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
sr@ijekavianlatin: Ukloni adresu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
sr@ijekavianlatin: Izmeni adresu

en: Journald
sr@ijekavianlatin: journald

en: Local journal
sr@ijekavianlatin: Lokalni dnevnik

en: All messages
sr@ijekavianlatin: Sve poruke

en: Filter by systemd unit
sr@ijekavianlatin: Filter po jedinici systemd-a

en: Filter by syslog identifier
sr@ijekavianlatin: Filter po identifikatoru syslog‑a

en: Connect
sr@ijekavianlatin: Poveži

en: Priority:
sr@ijekavianlatin: Prioritet:

en: Unit:
sr@ijekavianlatin: Jedinica:

en: Reading journald entries...
sr@ijekavianlatin: Čitam unose journald‑a...

en: Journald entries loaded successfully.
sr@ijekavianlatin: Unosi journald‑a uspješno učitani.

en: Display the Journald log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik journald‑a

en: Displays the journald log in the current tab.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik journald‑a u tekućem jezičku.

en: Connected
sr@ijekavianlatin: Povezan

en: Connection error
sr@ijekavianlatin: Greška u povezivanju

en: Component
sr@ijekavianlatin: komponenta

en: Component:
sr@ijekavianlatin: Komponenta:

en: Kernel Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik jezgra

en: Display the kernel log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik jezgra

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik jezgra pod tekućim jezičkom. Ovaj dnevnik je od pomoći kada želite da saznate zašto jezgro ne vidi neki komad hardvera, ili šta je bio uzrok posljednjoj <i>panici jezgra</i>.

en: Log File
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika

en: Open Location
sr@ijekavianlatin: Otvaranje lokacije

en: Malformed URL. Unable to open this file.
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL. Ne mogu da otvorim ovaj fajl.

en: Unable to open this file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim ovaj fajl.

en: Postfix Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik Postfixa

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>dnevnika Postfixa</b>.</p>

en: Display the Postfix log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik Postfixa

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik Postfixa pod tekućim jezičkom. Postfix je najpoznatiji i najkorišćeniji server e‑pošte u svijetu Linuxa.

en: Netbios Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik NetBIOSa

en: Display the Netbios log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik NetBIOSa

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik NetBIOSa pod tekućim jezičkom. NetBIOS je protokol za dijeljenje fajlova koji je razvio Microsoft.

en: Samba Access Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik pristupa Sambe

en: Display the Samba Access log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik pristupa Sambe

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik pristupa Sambe pod tekućim jezičkom. U ovom dnevniku možete da vidite veze između svojih dijeljenja i udaljenih domaćina.

en: Source File
sr@ijekavianlatin: izvorni fajl

en: Function
sr@ijekavianlatin: funkcija

en: Line
sr@ijekavianlatin: red

en: Samba Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik Sambe

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>dnevnika Sambe</b>, <b>dnevnika pristupa Sambe</b> i <b>dnevnika NetBIOSa</b>.</p>

en: Samba Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi dnevnika Sambe

en: Add Samba File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl Sambe...

en: Samba Access Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi dnevnika pristupa Sambe

en: Add Samba Access File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl pristupa Sambe...

en: Netbios Log Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi dnevnika NetBIOSa

en: Add Netbios File...
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl NetBIOSa...

en: Source File:
sr@ijekavianlatin: Izvorni fajl:

en: Function:
sr@ijekavianlatin: Funkcija:

en: Line:
sr@ijekavianlatin: Red:

en: Display the Samba log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik Sambe

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik Sambe pod tekućim jezičkom. Samba je server za dijeljenje fajlova koji sarađuje sa windows mrežom.

en: System Log
sr@ijekavianlatin: Sistemski dnevnik

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>sistemskog dnevnika</b>.</p>

en: Display the system log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži sistemski dnevnik

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
sr@ijekavianlatin: Prikazuje sistemski dnevnik pod tekućim jezičkom. Ovaj dnevnik uglavnom koriste nespecijalizovani procesi, poput naredbi sudo ili fsck.

en: Probed
sr@ijekavianlatin: ispitano

en: From config file
sr@ijekavianlatin: iz postavnog fajla

en: Default setting
sr@ijekavianlatin: podrazumijevana postavka

en: From command Line
sr@ijekavianlatin: iz komandne linije

en: Not implemented
sr@ijekavianlatin: nije izvedeno

en: X.org Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik XOrga

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovi fajlovi će biti analizirani radi prikaza <b>dnevnika XOrga</b>.</p>

en: none
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Display the X.org log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik XOrga

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik XOrga pod tekućim jezičkom. XOrg je servis koji iscrtava površ na ekranu i upravlja grafičkim hardverom. Pogledajte ovaj dnevnik kada želite da saznate zašto nedostaje 3D ubrzanje, ili zašto neki ulazni uređaj nije prepoznat.

en: Program
sr@ijekavianlatin: program

en: X Session Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik X sesije

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
sr@ijekavianlatin: Možete unijeti ili izabrati fajl dnevnika X sesije (primjer: <tt>~/.xsession-errors</tt>).

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete unijeti ili izabrati fajl dnevnika X sesije. K‑sistemski-dnevnik će analizirati ovaj fajl kada izaberete stavku menija <i>Dnevnik X sesije</i>. Najčešće, njegovo ime je <tt>~/.xsession-errors</tt>.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika X sesije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
sr@ijekavianlatin: &Fajl dnevnika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
sr@ijekavianlatin: Uključite ovu opciju da biste uklonili greške iz XOrga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
sr@ijekavianlatin: Zanemari greške XOrga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b>Napomena:</b> Uključite ovu opciju da biste uklonili greške iz XOrga.</p><p>Biće zanemareni sljedeći redovi:</p>

en: Display the X Session log.
sr@ijekavianlatin: Prikaži dnevnik X sesije

en: Displays the X Session log in the current tab. X Session log is the place where graphical programs write their output. See this log if you want to know why a program has crashed, or why your desktop environment (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) has not started.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje dnevnik X sesije pod tekućim jezičkom. Dnevnik X sesije je mjesto gdje grafički programi šalju svoj izlaz. Pogledajte ovaj dnevnik kada želite da saznate zašto se neki program srušio, ili zašto se okruženje površi (Plasma, Gnome, Unity, XFce, LXQt...) nije pokrenulo.

en: Last updated: %1.
sr@ijekavianlatin: Posljednje ažuriranje: %1.

en: No Log
sr@ijekavianlatin: Nema dnevnika
