ksystemlog - en to sv translation catalogue (460 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
sv: Ladda denna loggtyp vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
sv: Gräns för antal rader i loggvyn.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
sv: Alternativet är sant när användaren vill ta bort upprepade loggrader.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
sv: Alternativet är sant om processidentifikationen i systemloggens processkolumn ska utelämnas.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
sv: Alternativet är sant om loggrader ska färgläggas beroende på deras loggnivå.

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
sv: Om verktygstips är aktiverade.

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
sv: Om nyrader visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
sv: Om filterraden visas.

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
sv: Datumformat för loggrader.

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
sv: Sökvägar till Samba-loggfiler.

en: Settings
sv: Inställningar

en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
sv: &Föregående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
sv: &Nästa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
sv: Loggradsinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
sv: Dialogrutan visar detaljerad information om loggraden som för närvarande är markerad.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
sv: Meddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
sv: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
sv: Huvudinformation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
sv: Gå till föregående rad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
sv: Går till föregående rad. Knappen är inaktiverad om det inte finns någon föregående loggrad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
sv: Till&baka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
sv: Gå till nästa rad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
sv: Går till nästa rad. Knappen är inaktiverad om det inte finns någon nästa loggrad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
sv: &Framåt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
sv: Stänger detaljdialogrutan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
sv: Stänger den här detaljdialogrutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
sv: Stän&g

en: This mode is unavailable because its log files do not exist.
sv: Typen är inte tillgänglig eftersom dess loggfil inte finns,

en: No Log Mode
sv: Ingen loggtyp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
sv: Start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startupModeLabel)
en: Load &this log mode at startup:
sv: Läs in följande logg&typ vid start:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
sv: Loggtypen som normalt laddas vid start

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
sv: Loggtypen som normalt laddas vid start. Välj 'Ingen logg' om du inte vill att det ska ske.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
sv: Loggradslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
sv: &Maximalt antal rader som visas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
sv: Välj det maximala antalet loggrader som visas i huvudvyn här.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
sv: Här kan du välja det maximala antalet loggrader som visas i huvudvyn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
sv: Markera alternativet om du vill ta bort duplicerade loggrader <b>(kan vara långsamt)</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
sv: Du kan markera alternativet om du vill ta bort duplicerade loggrader. <b>Alternativet kan göra läsningen av loggar långsammare</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
sv: Ta bort &duplicerade loggrader (kan vara långsammare)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
sv: Väljare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
sv: Ta bort processidentifiering från processnamn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
sv: Du kan välja alternativet om du vill ta bort processidentifieringen från processnamnet. Du ser till exempel ibland något som liknar <i>cron<b>[3433]</b></i> i kolumnen <b>Process</b>. Om alternativet aktiveras, tas den delen med fetstil bort.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
sv: Ta bort &identifierare från processnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
sv: Alternativet gör det möjligt att färglägga loggrader, beroende på deras loggnivå.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
sv: Alternativet gör det möjligt att färglägga loggrader, beroende på deras loggnivå. Exempelvis visas fel med rött, varningar med orange, och så vidare. Det hjälper dig att enklare se problem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
sv: &Färglagda loggrader

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
sv: Datumformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
sv: &Kort datumformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
sv: &Långt datumformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
sv: E&xakt datumformat

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
sv: Loggar

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sv: &Fönster

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
sv: Loggverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Opening '%1'...
sv: Öppnar '%1'...

en: Log file '%1' loaded successfully.
sv: Loggfilen '%1' laddad med lyckat resultat.

en: Log file '%1' has changed.
sv: Loggfilen '%1' har ändrats.

en: None
sv: Ingen

en: Debug
sv: Felsök

en: Notice
sv: Anmärkning

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: Critical
sv: Kritiskt fel

en: Alert
sv: Larm

en: Emergency
sv: Nödfall

en: Log Level Printing
sv: Loggnivåutskrift

en: Choose which log levels you wish to print in color.
sv: Välj vilka loggnivåer du vill skriva ut i färg.

en: Loading Progress...
sv: Laddningsförlopp...

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
sv[0]: Laddar <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>)
sv[1]: Laddar <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 filer)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
sv[0]: Laddar om <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>)
sv[1]: Laddar om <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 filer)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
sv: Laddar <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
sv: Laddar om <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
sv: Filen är inte giltig. Justera den i Ksystemlogs inställningar.

en: File Does Not Exist
sv: Filen finns inte

en: The file '%1' does not exist.
sv: Filen '%1' finns inte.

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
sv: Kunde inte packa upp '%1' med formatet '%2'.

en: Unable to Uncompress File
sv: Kunde inte packa upp filen

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att läsa '%1'.

en: Insufficient Permissions
sv: Otillräckliga rättigheter

en: Loading log...
sv: Laddar logg...

en: Log successfully loaded.
sv: Loggen laddades med lyckat resultat.

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
sv: Webbadressen '%1' är inte giltig. Hoppar över den här webbadressen.

en: Date:
sv: Datum:

en: Hostname:
sv: Värddatornamn:

en: Level:
sv: Nivå:

en: Original file:
sv: Originalfil:

en: Here are my logs:
sv: Här är mina loggar:

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
sv: Du har markerat för många rader. Markera bara viktiga loggrader.

en: Too Many Lines Selected
sv: För många rader markerade

en: Log Lines of my problem
sv: Loggrader med mitt problem

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
sv: Inga objekt markerade. Ingenting kopierat till klippbordet.

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
sv[0]: 1 loggrad kopierad till klippbordet
sv[1]: %1 loggrader kopierad till klippbordet

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
sv: Inget objekt markerat. Markera objekt för att kunna spara dem.

en: Save selected log entries to...
sv: Spara markerade loggposter i...

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
sv[0]: 1 loggrad sparad i '%2'.
sv[1]: %1 loggrader sparade i '%2'.

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
sv: Kunde inte spara filen '%1': Åtkomst nekades.

en: Unable to save file.
sv: Kunde inte spara filen.

en: Type your filter here
sv: Skriv in ditt filter här

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
sv: Låter dig bara visa objekt i listan som motsvarar textens innehåll.

en: Enter your search here...
sv: Ange sökbegrepp här...

en: Select priorities
sv: Välj prioriteter

en: Choose the filtered column here
sv: Välj filtrerad kolumn här

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
sv: Låter dig använda objektfiltret bara för kolumner som anges här. "<i>Alla</i>" kolumner betyder ingen speciell filtrering.

en: All
sv: Alla

en: Reached end of list.
sv: Listans slut har nåtts.

en: Phrase not found.
sv: Sökbegreppet hittades inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
sv: Skiftläges&känslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
sv: &Markera alla

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
sv: Datum

en: Display/Hide the '%1' column
sv: Visar eller döljer kolumnen '%1'

en: The process '%1' crashed.
sv: Processen '%1' kraschade.

en: Process Crashed
sv: Processen kraschade

en: User
sv: Användare

en: Authentication
sv: Behörighet

en: Private Authentication
sv: Privat behörighet

en: Daemon
sv: Demon

en: Kernel
sv: Kärna

en: Mail
sv: E-post

en: News
sv: Diskussionsgrupper

en: Syslog
sv: Systemlog

en: Local 0
sv: Lokal 0

en: Local 1
sv: Lokal 1

en: Local 2
sv: Lokal 2

en: Local 3
sv: Lokal 3

en: Local 4
sv: Lokal 4

en: Local 5
sv: Lokal 5

en: Local 6
sv: Lokal 6

en: Local 7
sv: Lokal 7

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
sv: Kan inte hitta kommandot 'logger' på systemet. Skriv 'logger' i ett terminalfönster för att avgöra om kommandot är installerat.

en: Command not found
sv: Kommandot hittades inte

en: The 'logger' command has not been properly exited.
sv: Kommandot 'logger' har inte avslutats normalt.

en: Execution problem
sv: Körningsproblem

en: This file does not exist, please choose another.
sv: Filen finns inte, välj en annan.

en: File not valid
sv: Filen är inte giltig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
sv: Loggmeddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
sv: &Meddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
sv: &Filinnehåll:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
sv: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
sv: &Prioritet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
sv: &Facilitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
sv: &Tagg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
sv: Loggprocess&identifierare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
sv: Öppna kommandohandboken 'logger'.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
sv: Länken öppnar kommandohandboken 'logger'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
sv: <a href="man:/logger">Manual för Logger</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOK)
en: &OK
sv: &Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: KSystemlog
sv: Ksystemlog

en: System Logs Viewer by KDE
sv: Systemloggvisning av KDE

en: (C) 2007-2015, Nicolas Ternisien
sv: © 2007-2015, Nicolas Ternisien

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
sv: Tveka inte att rapportera fel och problem till Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>

en: Main developer
sv: Huvudutvecklare

en: Journald mode, bugfixes
sv: Journald-typ, felrättningar

en: Log Printing
sv: Loggutskrift

en: Bug Fixing
sv: Felrättning

en: Document to open.
sv: Dokument att öppna.

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
sv[0]: 1 rad.
sv[1]: %1 rader.

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
sv[0]: 1 rad / %2 totalt.
sv[1]: %1 rader / %2 totalt.

en: Resu&me
sv: Åter&uppta

en: Resume the watching of the current log
sv: Återupptar bevakningen av aktuell logg

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
sv: Återupptar bevakningen av aktuell logg. Åtgärden är bara tillgänglig när användaren gjort paus i läsningen.

en: S&top
sv: S&toppa

en: Pause the watching of the current log
sv: Gör paus i bevakningen av aktuell logg

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
sv: Gör paus i bevakningen av aktuell logg. Åtgärden är särskilt användbar när systemet skriver för många rader i loggfiler, vilket gör att Ksystemlog laddar om för ofta.

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
sv: Tom logg

en: Open a file in KSystemLog
sv: Öppna en fil i Ksystemlog

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
sv: Öppnar en fil i Ksystemlog och visar dess innehåll i aktuell flik.

en: &Print Selection...
sv: Skriv &ut markering...

en: Print the selection
sv: Skriv ut markeringen

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
sv: Skriver ut markeringen. Markera helt enkelt de viktiga raderna och klicka på menyalternativet för att skriva ut markeringen.

en: &Print Preview Selection...
sv: Förhandsgranska &utskrift av markering...

en: Print preview the selection
sv: Förhandsgranska utskrift av markeringen

en: Prints preview the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
sv: Förhandsgranskar utskrift av markeringen. Markera helt enkelt de viktiga raderna och klicka på menyalternativet för att skriva ut markeringen.

en: Save the selection to a file
sv: Spara markeringen i en fil

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
sv: Sparar markeringen i en fil. Åtgärden är användbar om du vill skapa en bilaga eller säkerhetskopia av en viss logg.

en: Quit KSystemLog
sv: Avsluta Ksystemlog

en: Quits KSystemLog.
sv: Avslutar Ksystemlog.

en: Copy the selection to the clipboard
sv: Kopiera markeringen till klippbordet

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
sv: Kopierar markeringen till klippbordet. Åtgärden är användbar om du vill klippa in markeringen i ett chattfönster eller brev.

en: Ex&pand All
sv: Ex&pandera alla

en: Expand all categories
sv: Expandera alla kategorier

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
sv: Den här åtgärden expanderar alla huvudkategorier. Den är bara aktiverad om ett alternativ har valts i menyn <b>Gruppera enligt</b>.

en: Col&lapse All
sv: &Dra ihop alla

en: Collapse all categories
sv: Dra ihop alla kategorier

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
sv: Den här åtgärden stänger alla huvudkategorier. Den är bara aktiverad om ett alternativ har valts i menyn <b>Gruppera enligt</b>.

en: &Email Selection...
sv: &E-posta markering...

en: Send the selection by mail
sv: Skicka markeringen med e-post

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
sv: Skickar markeringen med e-post. Markera helt enkelt de viktiga raderna och klicka på menyalternativet för att skicka markeringen till en vän eller e-postlista.

en: &Add Log Entry...
sv: &Lägg till loggpost...

en: Add a log entry to the log system
sv: Lägg till en loggpost i loggsystemet

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
sv: Den här åtgärden öppnar en dialogruta som låter dig skicka ett meddelande till loggsystemet.

en: Select all lines of the current log
sv: Markerar alla rader i aktuell logg

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
sv: Markerar alla rader i aktuell logg. Åtgärden är användbar om du till exempel vill spara hela innehållet i aktuell logg i en fil.

en: Show &Filter Bar
sv: Visa &filterrad

en: &New Tab
sv: &Ny flik

en: Create a new tab
sv: Skapa en ny flik

en: Creates a new tab which can display another log.
sv: Skapar en ny flik som kan visa en annan logg.

en: &Close Tab
sv: Stän&g flik

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Closes the current tab.
sv: Stänger den aktuella fliken

en: &Duplicate Tab
sv: &Duplicera flik

en: Duplicate the current tab
sv: Duplicerar aktuell flik

en: Duplicates the current tab.
sv: Duplicerar aktuell flik.

en: Move Tab &Left
sv: Flytta flik åt &vänster

en: Move the current tab to the left
sv: Flytta aktuell flik åt vänster

en: Moves the current tab to the left.
sv: Flyttar aktuell flik åt vänster.

en: Move Tab &Right
sv: Flytta flik åt &höger

en: Move the current tab to the right
sv: Flytta aktuell flik åt höger

en: Moves the current tab to the right.
sv: Flyttar aktuell flik åt höger.

en: &Reload
sv: Upp&datera

en: Reload the current log
sv: Laddar aktuell logg igen

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
sv: Laddar aktuell logg igen, om du vill vara säker på att visningen är riktigt uppdaterad.

en: &Details
sv: &Detaljinformation

en: Display details on the selected line
sv: Visar detaljinformation om markerad rad

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
sv: Visar en dialogruta som innehåller detaljinformation om den markerade raden. Du kan flytta dig igenom loggarna från dialogrutan med knapparna <b>Föregående</b> och <b>Nästa</b>.

en: &Enable Detailed Tooltips
sv: Aktiv&era detaljerade verktygstips

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
sv: Inaktivera eller aktivera verktygstips för aktuell vy

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
sv: Inaktiverar eller aktiverar verktygstips som visas när markören hålls stilla över en loggrad.

en: &Scroll to New Lines
sv: &Visa nya rader

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
sv: Går till nya rader eller inte om loggen ändras

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
sv: Går till nya rader eller inte om loggen ändras. Markera alternativet om du inte vill att programmet automatiskt ska gå till slutet av loggen varje gång den uppdateras.

en: Services
sv: Tjänster

en: Others
sv: Övriga

en: Type
sv: Typ

en: Acpid Log
sv: ACPID-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>Acpid-loggen</b>.</p>

en: Type:
sv: Typ:

en: ACPI Log
sv: ACPI-logg

en: Display the ACPI log.
sv: Visar ACPI-loggen.

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
sv: Visar ACPI-loggen under aktuell flik. ACPI används för att hantera datorns hårdvarukomponenter, som batterier i bärbara datorer, återställningsknappar, ...

en: Host Name
sv: Värddatornamn

en: Id.
sv: Id

en: Response
sv: Svar

en: Bytes Sent
sv: Skickade byte

en: Agent Identity
sv: Agentidentitet

en: HTTP Request
sv: HTTP-begäran

en: URL
sv: Webbadress

en: Host Name:
sv: Värddatornamn:

en: Identification:
sv: Identifikation:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: HTTP Response:
sv: HTTP-svar:

en: Bytes Sent:
sv: Skickade byte:

en: Agent Identity:
sv: Agentidentitet:

en: HTTP Request:
sv: HTTP-begäran:

en: Apache Access Log
sv: Apache-åtkomstlogg

en: Display the Apache Access log.
sv: Visar Apache-åtkomstloggen.

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
sv: Visar Apache-åtkomstloggen under aktuell flik. Apache är webbservern som används mest i hela världen. Loggen sparar varje begäran som hanteras av Apache-webbservern.

en: Client
sv: Klient

en: Apache Log
sv: Apache-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>Apache-loggen</b> och <b>Apache-åtkomstloggen</b>.</p>

en: Apache Log Files
sv: Apache-loggfiler

en: Add Apache File...
sv: Lägg till Apache-fil...

en: Apache Access Log Files
sv: Apache-åtkomstloggfiler

en: Add Apache Access File...
sv: Lägg till Apache-åtkomstfil...

en: Client:
sv: Klient:

en: Display the Apache log.
sv: Visar Apache-loggen.

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
sv: Visar Apache-loggen under aktuell flik. Apache är webbservern som används mest i hela världen.

en: Audit Log
sv: Granskningslogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Audit logs</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>granskningsloggar</b>.</p>

en: Display the audit log.
sv: Visar granskningsloggen.

en: Displays the audit log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
sv: Visar granskningsloggen under aktuell flik. Loggen används i allmänhet av processer som inte är specialiserade (som kommandona "sudo" eller "fsck").

en: Authentication Log
sv: Behörighetslogg

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
sv: Loggfilen finns inte. Typen är inte tillgänglig.

en: Authentication Log File
sv: Behörighetsloggfil

en: Authentication log file:
sv: Behörighetsloggfil:

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
sv: Du kan skriva in eller välja behörighetsloggfilen (till exempel: <i>/var/log/auth.log</i>).

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
sv: Du kan skriva in eller välja behörighetsloggfilen. Filen analyseras när du väljer <b>Behörighetslogg</b> i menyn. I allmänhet har den namnet <i>/var/log/auth.log</i>

en: Display the authentication log.
sv: Visa behörighetsloggen.

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
sv: Visar behörighetsloggen under aktuell flik. Den här loggen visar alla inloggningar som varje användare av systemet gör, och kan hjälpa till att se om någon har försökt att bryta sig in i systemet.

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
sv: Vissa loggfiler finns inte.
    Om alla loggfiler saknas, är inte typen tillgänglig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
sv: Beskrivning av fillista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
sv: Loggfiler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Välj en ny fil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Visar en dialogruta för att välja en ny fil att lägga till i listan.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
sv: &Lägg till fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
sv: Ä&ndra fil...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tar bort aktuell fil eller aktuella filer</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tar bort markerade filer från listan.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ta bort alla filer</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ta bort alla filer från listan, även om de inte är markerade.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
sv: Ta &bort alla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytta upp aktuell fil eller aktuella filer</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flyttar upp markerade filer i listan. Alternativet låter filerna läsas in <span style=" font-weight:600;">först</span> av Ksystemlog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
sv: Flytta &upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytta ner aktuell fil eller aktuella filer</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flyttar ner markerade filer i listan. Alternativet låter filerna läsas in <span style=" font-weight:600;">sist</span> av Ksystemlog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
sv: Flytta &ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
sv: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Observera:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Filer läses enligt ordningen i den här listan.</li><li>Komprimerade och vanliga textfiler accepteras <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Använd jokertecknet <b>'*'</b> för att välja flera loggfiler när filer läggs till.</li></ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lista med filer som används av den här loggtypen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Här är en lista med alla filer som kommer att läsas av Ksystemlog för att visa aktuella loggrader.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
sv: Lägg till

en: '%1' is not a local file.
sv: '%1' är inte en lokal fil.

en: File selection failed
sv: Val av fil misslyckades

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Log Files (*.log)
sv: Loggfiler (*.log)

en: Choose Log File
sv: Välj loggfil

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
sv: De två fältstorlekarna är olika. Hoppar över läsning av loggfiler.

en: &Change Status...
sv: Ä&ndra status...

en: Change the level of the current file(s)
sv: Ändra nivå för nuvarande fil(er)

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
sv: Ändrar nivå på nuvarande fil(er). Se Ksystemlogs dokumentation för mer information om varje loggnivå.

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
sv: De två fältstorlekarna är olika. Hoppar över läsning av generella sökvägar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
sv: Val av filtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
sv: Välj typ för den här filen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lista över befintliga loggnivåer</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det här är listan över alla loggnivåer som finns. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Välj en av dem att använda för de markerade filerna i listan.</p></body></html>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
sv: Vissa loggfiler finns inte.
    Typer med saknade loggfiler är inte tillgängliga.

en: No log file...
sv: Ingen loggfil...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tar bort markerade filer i listan.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ta bort alla filer i listan, även om de inte är markerade.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flyttar upp markerade filer i listan. Alternativet låter filerna läsas in <span style=" font-weight:600;">först</span> av Ksystemlog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flyttar ner markerade filer i listan. Alternativet låter filerna läsas in <span style=" font-weight:600;">sist</span> av Ksystemlog.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
sv: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Filer läses enligt ordningen i den här listan.</li><li>Komprimerade och vanliga textfiler accepteras <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Använd jokertecknet <b>'*'</b> för att välja flera loggfiler när filer läggs till.</li></ul>

en: Host
sv: Värddator

en: Command
sv: Kommando

en: Cron Log
sv: Cron-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>Cron-loggar</b> (dvs. loggar över planerade aktiviteter). <a href='man:/cron'>Mer information...</a></p>

en: Enable Process Filtering
sv: Aktivera processfiltrering

en: Only keeps lines which matches this process :
sv: Behåll bara rader som motsvarar följande process:

en: User:
sv: Användare:

en: Display the planned tasks log (Cron log).
sv: Visar loggen med planerade aktiviteter (Cron-loggen).

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
sv: Visar loggen med planerade aktiviteter under aktuell flik. Cron-processen är ett program som har hand om att starta planerade aktiviteter på systemet, som säkerhetskontroller, eller automatisk omstart av vissa tjänster. Använd menyn för att se de senast startade processerna.

en: Group
sv: Grupp

en: Bytes
sv: Byte

en: IPP Operation
sv: IPP-åtgärd

en: IPP Status
sv: IPP-status

en: Cups Web Log
sv: CUPS-webblogg

en: Display the CUPS Web Server Access log.
sv: Visar åtkomstloggen för CUPS webbserver.

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
sv: Visar åtkomstloggen för CUPS webbserver under aktuell flik. CUPS är programmet som hanterar utskrift på datorn. Loggen sparar varje begäran som hanteras av CUPS inbäddade webbserver (normalt <i>http://localhost:631</i>).

en: debug 2
sv: felsök 2

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
sv: Ny loggnivå detekterad: Skicka loggfilen till utvecklaren av Ksystemlog för att lägga till den.

en: Cups Log
sv: CUPS-logg

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
sv: CUPS-logg och CUPS-webbserverlogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>CUPS-loggen</b> och <b>CUPS-webbåtkomstloggen</b>.</p>

en: Cups Log Files
sv: CUPS-loggfiler

en: Add Cups File...
sv: Lägg till CUPS-fil...

en: Cups Access Log Files
sv: CUPS-åtkomstloggfiler

en: Add Cups Access File...
sv: Lägg till CUPS-åtkomstfil...

en: Cups Page Log Files
sv: CUPS-sidloggfiler

en: Add Cups Page File...
sv: Lägg till CUPS-sidfil...

en: Cups PDF Log Files
sv: CUPS PDF-loggfiler

en: Add Cups PDF File...
sv: Lägg till CUPS PDF-fil...

en: Cups
sv: CUPS

en: Display the Cups log.
sv: Visar CUPS-loggen.

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
sv: Visar CUPS-loggen under aktuell flik. CUPS är programmet som hanterar utskrift på datorn.

en: Printer
sv: Skrivare

en: Job Id
sv: Jobb-id

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Num Copies
sv: Antal kopior

en: Job Billing
sv: Jobbfakturering

en: Printer:
sv: Skrivare:

en: Job Id:
sv: Jobb-id:

en: Page Number:
sv: Sidnummer:

en: Num Copies:
sv: Antal kopior:

en: Job Billing:
sv: Jobbfakturering:

en: Cups Page Log
sv: CUPS-sidlogg

en: Display the CUPS Page log.
sv: Visar CUPS-sidlogg.

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
sv: Visar CUPS-sidlogg under aktuell flik. CUPS är programmet som hanterar utskrift på datorn. Loggen sparar varje begäran som hanteras av CUPS inbäddade webbserver (normalt <i>http://localhost:631</i>).

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Cups PDF Log
sv: CUPS PDF-logg

en: Display the CUPS PDF log.
sv: Visar CUPS PDF-logg.

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
sv: Visar CUPS PDF-logg under aktuell flik. CUPS är programmet som hanterar utskrift på datorn. Loggen sparar varje begäran som hanteras av CUPS inbäddade webbserver (normalt <i>http://localhost:631</i>).

en: Daemons' Logs
sv: Demon-loggar

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>demon-loggarna</b>.</p>

en: Display the daemons' logs.
sv: Visar demon-loggar.

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
sv: Visar demon-loggar under aktuell flik. Demoner är alla processer som startas i bakgrunden av systemet. Titta i den här loggen om du vill veta vad som händer i bakgrunden i systemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Address
sv: Adress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, httpsCheckBox)
en: Enable
sv: Aktivera

en: Unit
sv: Enhet

en: Journald Log
sv: Journald-logg

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Add remote journal
sv: Lägg till fjärrjournal

en: Modify remote journal
sv: Ändra fjärrjournal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
sv: Alternativ för Journald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lastBootOnly)
en: Display log entries from current boot only
sv: Visa bara loggposter från aktuell start

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
sv: Visa alla loggposter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
sv: Visa loggposter för aktuell användares processer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
sv: Visa loggposter från systemtjänster och kärnan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
sv: Fjärrjournaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
sv: Lägg till adress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
sv: Ta bort adress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
sv: Ändra adress

en: Local journal
sv: Lokal journal

en: All messages
sv: Alla meddelande

en: Filter by systemd unit
sv: Filtrera enlig systemd-enhet

en: Filter by syslog identifier
sv: Filtrera enlig syslog-identifierare

en: Connect
sv: Anslut

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Unit:
sv: Enhet:

en: Reading journald entries...
sv: Lägser Journald-poster...

en: Journald entries loaded successfully.
sv: Journald-poster inlästa med lyckat resultat.

en: Display the Journald log.
sv: Visar journald-loggen.

en: Displays the journald log in the current tab.
sv: Visar journald-loggen under aktuell flik.

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connection error
sv: Anslutningsfel

en: Component
sv: Komponent

en: Component:
sv: Komponent:

en: Kernel Log
sv: Kärnlogg

en: Display the kernel log.
sv: Visar kärnans logg.

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
sv: Visar kärnans logg under nuvarande flik. Loggen är bara användbar för användare som vill veta varför kärnan inte detekterar hårdvara eller vad som är orsak till den senaste utskriften från kärnan med <i>panic</i> eller <i>oops</i>.

en: Log File
sv: Loggfil

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Malformed URL. Unable to open this file.
sv: Felaktig webbadress. Kunde inte öppna filen.

en: Unable to open this file.
sv: Kunde inte öppna filen.

en: Postfix Log
sv: Postfix-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>Postfix-loggarna</b>.</p>

en: Display the Postfix log.
sv: Visar Postfix-loggen.

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
sv: Visar Postfix-loggen under aktuell flik. Postfix är den mest välkända och använda e-postservern i Linux-världen.

en: Netbios Log
sv: Netbios-logg

en: Display the Netbios log.
sv: Visar Netbios-loggen.

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
sv: Visar Netbios-loggen under aktuell flik. Netbios är fildelningsprotokollet utvecklat av Microsoft.

en: Samba Access Log
sv: Samba-åtkomstlogg

en: Display the Samba Access log.
sv: Visar Samba-åtkomstloggen.

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
sv: Visar Samba-åtkomstloggen under aktuell flik. Loggtypen gör det möjligt att se anslutningar mellan delade kataloger och fjärrdatorer.

en: Source File
sv: Källfil

en: Function
sv: Funktion

en: Line
sv: Rad

en: Samba Log
sv: Samba-logg

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>Samba-loggen</b>, <b>Samba-åtkomstloggen</b> och <b>Netbios-loggen</b>.</p>

en: Samba Log Files
sv: Samba-loggfiler

en: Add Samba File...
sv: Lägg till Samba-fil...

en: Samba Access Log Files
sv: Samba-åtkomstloggfiler

en: Add Samba Access File...
sv: Lägg till Samba-åtkomstfil...

en: Netbios Log Files
sv: Netbios-loggfiler

en: Add Netbios File...
sv: Lägg till Netbios-fil...

en: Source File:
sv: Källfil:

en: Function:
sv: Funktion:

en: Line:
sv: Rad:

en: Display the Samba log.
sv: Visar Samba-loggen.

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
sv: Visar Samba-loggen under aktuell flik. Samba är fildelningsservern som fungerar ihop med ett Microsoft Windows-nätverk.

en: System Log
sv: Systemlogg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>systemloggarna</b>.</p>

en: Display the system log.
sv: Visar systemloggen.

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
sv: Visar systemloggen under aktuell flik. Loggen används i allmänhet av processer som inte är specialiserade (som kommandona "sudo" eller "fsck").

en: Probed
sv: Avkänd

en: From config file
sv: Från inställningsfil

en: Default setting
sv: Standardinställning

en: From command Line
sv: Från kommandorad

en: Not implemented
sv: Inte implementerad

en: X.org Log
sv: X.org-logg

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
sv: <p>Filerna kommer att analyseras för att visa <b>X.org-loggen</b>.</p>

en: none
sv: ingen

en: Display the X.org log.
sv: Visa X.org-loggen.

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
sv: Visar X.org-loggen under aktuell flik. X.org är tjänsten som visar skrivbordet på skärmen och hanterar grafikhårdvaran. Titta i den här loggen om du vill veta varför du inte har 3D-acceleration eller varför en inmatningsenhet inte fungerar.

en: X Session Log
sv: X-sessionslogg

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
sv: Du kan skriva in eller välja X-sessionens loggfil (till exempel: <i>~/.xsession-errors</i>).

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
sv: Du kan skriva in eller välja X-sessionsloggfilen. Filen analyseras när du väljer <b>X-sessionslogg</b> i menyn. I allmänhet har den namnet <i>~/.xsession-errors</i>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
sv: X-sessionsloggfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
sv: &Loggfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
sv: Markera alternativet för att ta bort Xorg-fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
sv: Ignorera Xorg-fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
sv: <p><b>Observera:</b> Markera alternativet för att ta bort X.org-fel.</p><p style="margin-bottom:0px">Följande rader kommer att ignoreras:</p>

en: Display the X Session log.
sv: Visar X-sessionsloggen.

en: Displays the X Session log in the current tab. X Session log is the place where graphical programs write their output. See this log if you want to know why a program has crashed, or why your desktop environment (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) has not started.
sv: Visar X-sessionsloggen under aktuell flik. X-sessionsloggen är stället där grafiska program skriver sin utmatning, Titta i den här loggen om du vill veta varför ett program har kraschat, eller varför skrivbordsmiljön (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) inte har startat.

note: i18n("Last updated: %1.", KLocale::global()->formatTime(lastModification, true, false) ));
en: Last updated: %1.
sv: Senaste uppdatering: %1.

en: No Log
sv: Ingen logg
