ksystemlog - en to uk translation catalogue (464 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (StartupLogMode), group (KSystemLogGeneral)
en: Load this log mode at startup.
uk: Завантажувати цей режим журналу під час запуску.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (KSystemLogGeneral)
en: The log view line count limit.
uk: Обмеження кількості рядків журналу, що переглядаються.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuplicatedLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the user wants to delete repeated log lines.
uk: Цей параметр слід увімкнути, якщо ви бажаєте вилучити рядки журналу, що повторюються.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteProcessIdentifier), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the PID in the process column of the SystemLog is to be omitted.
uk: За позначення пункту ідентифікатор процесу буде показано у стовпчику процесу системного журналу.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorizeLogLines), group (KSystemLogGeneral)
en: Option is true if the log lines are to be colored depending on their log level.
uk: За позначення пункту рядки журналу буде розфарбовано залежно від рівня журналу.

note: i18n: ectx: label, entry (TooltipEnabled), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the tooltips are enabled.
uk: Визначає, чи увімкнено підказки.

note: i18n: ectx: label, entry (NewLinesDisplayed), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether new lines are displayed.
uk: Визначає, чи буде показано нові рядки.

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleFilterBar), group (KSystemLogGeneral)
en: Whether the filter bar is shown.
uk: Визначає, чи буде показано панель фільтрування.

note: i18n: ectx: label, entry (DateFormat), group (KSystemLogGeneral)
en: The date format of log lines.
uk: Формат дати у рядках журналу.

note: i18n: ectx: label, entry (SambaPaths), group (KSystemLogGeneral)
en: The Samba log file paths.
uk: Шляхи до файлів журналу Samba.

en: Settings
uk: Параметри

en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Previous
uk: &Попередн.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
uk: &Наступн.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: Log Line Details
uk: Деталі рядка журналу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, DetailDialogBase)
en: This dialog displays detailed information about the currently selected log line.
uk: У цьому діалоговому вікні показано детальну інформацію про поточний вибраний рядок журналу.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
uk: Повідомлення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
uk: Піктограма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Main information
uk: Головна інформація

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previous)
en: Move to the previous line
uk: Пересунутися на попередній рядок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, previous)
en: Moves to the previous line. This button is deactivated if there is no previous log line.
uk: Пересуває до попереднього рядка. Цю кнопку буде деактивовано, якщо не існує попереднього рядка журналу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
uk: &Назад

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, next)
en: Move to the next line
uk: Пересунутися на наступний рядок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, next)
en: Moves to the next line. This button is deactivated if there is no next log line.
uk: Пересуває до наступного рядка. Цю кнопку буде деактивовано, якщо не існує наступного рядка журналу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
uk: &Вперед

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close the Detail dialog.
uk: Закрити діалогове вікно подробиць.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, closeButton)
en: Closes this Detail dialog.
uk: Закриває це діалогове вікно подробиць.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: &Close
uk: &Закрити

en: This mode is unavailable because its log files do not exist.
uk: Цей режим недоступний, оскільки відповідних файлів журналу не існує.

en: No Log Mode
uk: Режим без журналювання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupModeGroupbox)
en: Startup
uk: Запуск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startupModeLabel)
en: Load &this log mode at startup:
uk: Завантажувати &цей режим журналу під час запуску:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode which is loaded by default at startup
uk: Режим журналу, який типово завантажуватиметься під час запуску

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, startupLogMode)
en: The log mode loaded by default at startup. Choose 'No Log Mode' if you do not want this to happen.
uk: Режим журналу, який типово завантажуватиметься під час запуску. Виберіть «Режим без журналу», якщо ви не бажаєте завантажувати режим журналу.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linesNumberGroupbox)
en: Log Lines List
uk: Список рядків журналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLinesLabel)
en: &Maximum lines displayed:
uk: &Максимальна к-ть рядків:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxLines)
en: Choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
uk: Виберіть тут максимальну кількість рядків журналу, які буде відображено у вікні головного перегляду.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maxLines)
en: You can choose here the maximum number of log lines displayed in the main view.
uk: Тут ви можете вибрати максимальну кількість рядків журналу, що відображуватимуться у головному вікні.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines <b>(may be slow)</b>.
uk: Виберіть цей параметр, якщо ви бажаєте вилучити дублікати рядків журналу <b>(може бути повільним)</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Select this option if you want to delete duplicate log lines. <b>This option can slow log reading</b>.
uk: Ви можете позначити цей пункт, якщо ви бажаєте вилучити дублікати рядків журналу. <b>Цей параметр може уповільнити читання</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteDuplicatedLines)
en: Remove &duplicate log lines (may be slower)
uk: Вилучити &дублікати рядків журналу (може уповільнити)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroupbox)
en: Options
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove process identifier from process name.
uk: Вилучити ідентифікатор процесу з назви процесу.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Select this option if you want to remove the process identifier from the process name. For example, the <b>Process</b> column may contain entries such as <i>cron<b>[3433]</b></i>. If this option is activated, the bold part will be removed.
uk: Ви можете вибрати цей параметр, якщо ви бажаєте вилучити ідентифікатор процесу з назви процесу. Наприклад, ви будете час від часу бачити у стовпчику <b>Процес</b> щось на зразок <i>cron<b>[3433]</b></i>. Якщо цей параметр активовано, дратуючу жирну частину буде вилучено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteProcessId)
en: Remove &identifier from process name
uk: Вилучити &ідентифікатор з назви процесу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level.
uk: Цей параметр дозволяє розфарбовувати рядки журналу в залежності від рівня журналу.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: This option allows log lines to be colored depending on their log level. For example, errors will be shown in red, warnings in orange, and so on. This will help you to see problems more easily.
uk: Цей параметр дозволяє розфарбовувати рядки журналу, в залежності від їхнього журнального рівня. Наприклад, помилки будуть червоними, попередження жовтогарячими... Це допоможе вам швидше помітити проблеми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, colorizeLogLines)
en: &Colored log lines
uk: &Розфарбовувати рядки журналу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateFormatGroupbox)
en: Date Format
uk: Формат дати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatShortDate)
en: &Short date format
uk: С&корочений формат дати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatLongDate)
en: &Long date format
uk: &Довгий формат дати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatPreciseDate)
en: &Precise date format
uk: &Точний формат дати

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (logs)
en: Logs
uk: Журнали

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
uk: &Вікно

note: i18n: ectx: ToolBar (logToolBar)
en: Logs Toolbar
uk: Пенал журналів

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Opening '%1'...
uk: Відкриття '%1'...

en: Log file '%1' loaded successfully.
uk: Файл журналу «%1» успішно завантажено.

en: Log file '%1' has changed.
uk: Файл журналу «%1» було змінено.

en: None
uk: Немає

en: Debug
uk: Налагодження

en: Information
uk: Інформація

en: Notice
uk: Замітка

en: Warning
uk: Попередження

en: Error
uk: Помилка

en: Critical
uk: Критична

en: Alert
uk: Сигнал тривоги

en: Emergency
uk: Критичний стан

en: Log Level Printing
uk: Рівень друкування журналу

en: Choose which log levels you wish to print in color.
uk: Виберіть, які рівні журналу ви бажаєте показувати у кольорі.

en: Loading Progress...
uk: Поступ завантаження...

en: Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Loading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
uk[0]: Завантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>/%1 файла)
uk[1]: Завантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>/%1 файлів)
uk[2]: Завантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>/%1 файлів)
uk[3]: Завантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>)

en: Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>) | Reloading <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> - (<b>%4</b>/%1 files)
uk[0]: Перезавантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>/%1 файла)
uk[1]: Перезавантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>/%1 файлів)
uk[2]: Перезавантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>/%1 файлів)
uk[3]: Перезавантаження <b>%2</b>...<br /><i>%3</i> — (<b>%4</b>)

en: Loading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
uk: Завантаження <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: Reloading <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>
uk: Перезавантаження <b>%1</b>...<br /><i>%2</i>

en: This file is not valid. Please adjust it in the settings of KSystemLog.
uk: Цей файл не є коректним. Будь ласка, налаштуйте параметри файла для KSystemLog.

en: File Does Not Exist
uk: Файла не існує

en: The file '%1' does not exist.
uk: Файла «%1» не існує.

en: Unable to uncompress the '%2' format of '%1'.
uk: Неможливо розпакувати формат «%2» «%1».

en: Unable to Uncompress File
uk: Неможливо розпакувати файл

en: You do not have sufficient permissions to read '%1'.
uk: Ви не маєте дозволу на читання «%1».

en: Insufficient Permissions
uk: Недостатньо прав

en: Loading log...
uk: Завантаження журналу...

en: Log successfully loaded.
uk: Журнал успішно завантажено.

en: URL '%1' is not valid, skipping this URL.
uk: Адреса «%1» не є коректною, цю адресу пропущено.

en: Date:
uk: Дата:

en: Hostname:
uk: Сервер:

en: Process:
uk: Процес:

en: Level:
uk: Рівень:

en: Original file:
uk: Початковий файл:

en: Here are my logs:
uk: Ось мої журнали:

en: You have selected too many lines. Please only select important log lines.
uk: Ви вибрали забагато рядків. Будь ласка, виберіть тільки важливі рядки журналів.

en: Too Many Lines Selected
uk: Вибрано забагато рядків

en: Log Lines of my problem
uk: Рядки журналу для моєї проблеми

en: No items selected. Nothing copied to clipboard.
uk: Не вибрано елементів. До буфера клавіатури нічого не скопійовано.

en: 1 log line copied to clipboard. | %1 log lines copied to clipboard.
uk[0]: До буфера скопійовано %1 рядок журналу.
uk[1]: До буфера скопійовано %1 рядки журналу.
uk[2]: До буфера скопійовано %1 рядків журналу.
uk[3]: До буфера скопійовано один рядок журналу.

en: No items selected. Please select items to be able to save them.
uk: Не вибрано елементів. Будь ласка, виберіть елементи, щоб мати можливість зберегти їх.

en: Save selected log entries to...
uk: Зберегти позначені записи журналу до…

en: 1 log line saved to '%2'. | %1 log lines saved to '%2'.
uk[0]: До «%2» збережено %1 рядок журналу.
uk[1]: До «%2» збережено %1 рядки журналу.
uk[2]: До «%2» збережено %1 рядків журналу.
uk[3]: До «%2» збережено один рядок журналу.

en: Unable to save file '%1': Permission Denied.
uk: Неможливо зберегти файл «%1»: відсутній дозвіл.

en: Unable to save file.
uk: Неможливо зберегти файл.

en: Type your filter here
uk: Наберіть тут ваш фільтр

en: Allows you to only list items that match the content of this text.
uk: Дозволяє вам побудувати список лише тих елементів, що відповідають вмісту цього тексту.

en: Enter your search here...
uk: Введіть тут пошуковий елемент...

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Select priorities
uk: Виберіть пріоритети

en: Choose the filtered column here
uk: Тут виберіть стовпчик для фільтрування

en: Allows you to apply the item filter only on the specified column here. "<i>All</i>" column means no specific filter.
uk: Надає вам можливість застосувати фільтрування елементів лише у визначеному вами тут стовпчику. Стовпчик «<i>Всі</i>» означає відсутність будь-якого фільтра.

en: All
uk: Всі

en: Reached end of list.
uk: Досягнуто кінець списку.

en: Phrase not found.
uk: Фразу не знайдено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Find:
uk: Знайти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Match &case
uk: З урахуванням &регістру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightAllButton)
en: &Highlight all
uk: П&ідсвічувати всі

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
uk: Дата

en: Display/Hide the '%1' column
uk: Показати/Сховати стовпчик «%1»

en: The process '%1' crashed.
uk: Процес «%1» завершився аварійно.

en: Process Crashed
uk: Процес завершився аварійно

en: User
uk: Користувач

en: Authentication
uk: Реєстрація

en: Private Authentication
uk: Особиста реєстрація

en: Daemon
uk: Фонова служба

en: Kernel
uk: Ядро

en: Mail
uk: Пошта

en: News
uk: Новини

en: Local 0
uk: Локальний 0

en: Local 1
uk: Локальний 1

en: Local 2
uk: Локальний 2

en: Local 3
uk: Локальний 3

en: Local 4
uk: Локальний 4

en: Local 5
uk: Локальний 5

en: Local 6
uk: Локальний 6

en: Local 7
uk: Локальний 7

en: Unable to find the 'logger' command on your system. Please type 'logger' in a Konsole to determine whether this command is installed.
uk: У вашій системі неможливо знайти команду «logger». Будь ласка, надрукуйте «logger» у Konsole, щоб переконатися, що цю програму встановлено.

en: Command not found
uk: Команду не знайдено

en: The 'logger' command has not been properly exited.
uk: Команда «logger» не завершилася належним чином.

en: Execution problem
uk: Проблема виконання

en: This file does not exist, please choose another.
uk: Цього файла не існує. Будь ласка, виберіть інший файл.

en: File not valid
uk: Некоректний файл

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LoggerDialogBase)
en: Log Message
uk: Повідомлення журналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
uk: Пов&ідомлення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileActivation)
en: &File content:
uk: Вміст &файла:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Properties
uk: Властивості

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
uk: &Пріоритет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Facility:
uk: &Здатність:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tagActivation)
en: &Tag:
uk: &Теґ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProcessIdentifier)
en: Log process &identifier
uk: Журнал &ідентифікатора процесу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: Open the 'logger' command manual.
uk: Відкрити підручник з команди «logger».

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, loggerManual)
en: This link opens the 'logger' command manual.
uk: Це посилання відкриває підручник з команди «logger».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggerManual)
en: <a href="man:/logger">Logger Manual</a>
uk: <a href="man:/logger">Підручник з logger</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOK)
en: &OK
uk: &Гаразд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: System Logs Viewer by KDE
uk: Переглядач системних журналів від KDE

en: (C) 2007-2015, Nicolas Ternisien
uk: © Nicolas Ternisien, 2007–2015

en: Do not hesitate to report bugs and problems to Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>
uk: Не вагайтеся і надсилайте повідомлення про вади та проблеми Nicolas Ternisien <a href='mailto:nicolas.ternisien@gmail.com'>nicolas.ternisien@gmail.com</a>

en: Main developer
uk: Головний розробник

en: Journald mode, bugfixes
uk: Режим journald, виправлення вад

en: Log Printing
uk: Друк журналу

en: Bug Fixing
uk: Виправлення вад

en: Document to open.
uk: Документ, який слід відкрити.

[ctx: Total displayed lines]
en: 1 line. | %1 lines.
uk[0]: %1 рядок.
uk[1]: %1 рядки.
uk[2]: %1 рядків.
uk[3]: 1 рядок.

[ctx: Line not hidden by search / Total displayed lines]
en: 1 line / %2 total. | %1 lines / %2 total.
uk[0]: %1 рядок / %2 загалом.
uk[1]: %1 рядки / %2 загалом.
uk[2]: %1 рядків / %2 загалом.
uk[3]: 1 рядок / %2 загалом.

en: Resu&me
uk: Поно&вити

en: Resume the watching of the current log
uk: Поновити перегляд поточного журналу

en: Resumes the watching of the current log. This action is only available when the user has already paused the reading.
uk: Поновлює перегляд поточного журналу. Ця дія доступна, тільки якщо користувач вже зупиняв читання.

en: S&top
uk: З&упинити

en: Pause the watching of the current log
uk: Призупинити перегляд поточного журналу

en: Pauses the watching of the current log. This action is particularly useful when the system is writing too many lines to log files, causing KSystemLog to reload too frequently.
uk: Призупиняє перегляд поточного журналу. Ця дія корисна, коли система записує забагато рядків до файлів журналу, змушуючи KSystemLog зачасто перезавантажуватися.

[ctx: Newly created tab]
en: Empty Log
uk: Порожній журнал

en: Open a file in KSystemLog
uk: Відкрити файл у KSystemLog

en: Opens a file in KSystemLog and displays its content in the current tab.
uk: Відкриває файл у KSystemLog і показує його вміст у поточній вкладці.

en: &Print Selection...
uk: &Надрукувати обране...

en: Print the selection
uk: Надрукувати вибране

en: Prints the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
uk: Друкує вибране. Просто виберіть важливі рядки і клацніть на цьому пункті меню, щоб надрукувати вибране.

en: &Print Preview Selection...
uk: П&ереглянути друк вибраного…

en: Print preview the selection
uk: Переглянути друк вибраного

en: Prints preview the selection. Simply select the important lines and click on this menu entry to print the selection.
uk: Показує попередній перегляд друку вибраного. Просто виберіть важливі рядки і клацніть на цьому пункті меню, щоб надрукувати вибране.

en: Save the selection to a file
uk: Зберегти вибране до файла

en: Saves the selection to a file. This action is useful if you want to create an attachment or a backup of a particular log.
uk: Зберігає вибране до файла. Ця дія корисна, якщо ви бажаєте створити додаток або резервну копію окремого журналу.

en: Quit KSystemLog
uk: Вийти з KSystemLog

en: Quits KSystemLog.
uk: Вихід з KSystemLog.

en: Copy the selection to the clipboard
uk: Копіювати вибране до буфера клавіатури

en: Copies the selection to the clipboard. This action is useful if you want to paste the selection in a chat or an email.
uk: Копіює вибране до буфера клавіатури. Ця дія корисна, якщо ви бажаєте вставити вибране у повідомлення служби обміну повідомленнями або до листа електронної пошти.

en: Ex&pand All
uk: Роз&горнути все

en: Expand all categories
uk: Розгорнути всі категорії

en: This action opens all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
uk: Ця дія відкриває всі головні категорії. Це дозволено, тільки якщо було обрано відповідний параметр у меню <b>Групувати за</b>.

en: Col&lapse All
uk: Зго&рнути все

en: Collapse all categories
uk: Згорнути всі категорії

en: This action closes all main categories. This is enabled only if an option has been selected in the <b>Group By</b> menu.
uk: Ця дія закриває всі головні категорії. Це дозволено, тільки якщо було обрано відповідний параметр у меню <b>Групувати за</b>.

en: &Email Selection...
uk: Надіслати вибране &поштою...

en: Send the selection by mail
uk: Надіслати вибране поштою

en: Sends the selection by mail. Simply select the important lines and click on this menu entry to send the selection to a friend or a mailing list.
uk: Надсилає вибране електронною поштою. Просто виберіть важливі рядки і клацніть на цьому пункті меню, щоб надіслати вибране другові або до списку надсилання.

en: &Add Log Entry...
uk: &Додати елемент журналу...

en: Add a log entry to the log system
uk: Додати елемент журналу до системи журналювання

en: This action will open a dialog which lets you send a message to the log system.
uk: Ця дія відкриє діалогове вікно, за допомогою якого ви зможете надіслати повідомлення до системи журналювання.

en: Select all lines of the current log
uk: Вибрати всі рядки поточного журналу

en: Selects all lines of the current log. This action is useful if you want, for example, to save all the content of the current log in a file.
uk: Вибирає всі рядки поточного журналу. Ця дія корисна, якщо ви бажаєте, наприклад, зберегти весь вміст поточного журналу до файла.

en: Show &Filter Bar
uk: Показати смугу &фільтра

en: &New Tab
uk: &Нова вкладка

en: Create a new tab
uk: Створити нову вкладку

en: Creates a new tab which can display another log.
uk: Створює нову вкладку, на якій можна показати інший журнал.

en: &Close Tab
uk: &Закрити вкладку

en: Close the current tab
uk: Закрити поточну вкладку

en: Closes the current tab.
uk: Закриває поточну вкладку.

en: &Duplicate Tab
uk: &Дублювати вкладку

en: Duplicate the current tab
uk: Дублювати поточну вкладку

en: Duplicates the current tab.
uk: Дублює поточну вкладку.

en: Move Tab &Left
uk: Пересунути вкладку &ліворуч

en: Move the current tab to the left
uk: Пересунути поточну вкладку ліворуч

en: Moves the current tab to the left.
uk: Пересуває поточну вкладку ліворуч.

en: Move Tab &Right
uk: Пересунути вкладку &праворуч

en: Move the current tab to the right
uk: Пересунути поточну вкладку праворуч

en: Moves the current tab to the right.
uk: Пересуває поточну вкладку праворуч.

en: &Reload
uk: &Перезавантажити

en: Reload the current log
uk: Перезавантажити поточний журнал

en: Reloads the current log, if you want to be sure that the view is correctly updated.
uk: Перезавантажує поточний журнал, якщо ви бажаєте впевнитися, що його вміст коректно оновлюється.

en: &Details
uk: &Подробиці

en: Display details on the selected line
uk: Показати подробиці щодо вибраного рядка

en: Displays a dialog box which contains details on the selected line. You are able to navigate through the logs from this dialog box with the <b>Previous</b> and <b>Next</b> buttons.
uk: Показує діалогове вікно, яке містить подробиці щодо поточного рядка. Ви можете пересуватися журналами з цього діалогового вікна за допомогою кнопок <b>Попередн.</b> і <b>Наступн.</b>.

en: &Enable Detailed Tooltips
uk: &Увімкнути детальні підказки

en: Disable/Enable the tooltip on the current view
uk: Вимкнути/Увімкнути підказку для поточного перегляду

en: Disables/Enables the tooltip displayed when the cursor hovers a log line.
uk: Забороняє/Дозволяє відображення підказок, коли курсор миші опиняється над рядком журналу.

en: &Scroll to New Lines
uk: &Прокручування до нових рядків

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes
uk: Прокручує або не робить цього до нових рядків під час зміни журналу

en: Scrolls or not to the new lines when the log changes. Check this option if you do not want the application to scroll automatically at the bottom of the log each time it is refreshed.
uk: Прокручує або не робить цього до нових рядків, коли журнал змінюється. Позначте цей параметр, якщо ви не бажаєте, щоб програма прокручувала журнал до кінця кожного разу, коли він оновлюється.

en: Services
uk: Служби

en: Others
uk: Інші

en: Type
uk: Тип

en: Acpid Log
uk: Журнал Acpid

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Acpid log</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналу Acpid</b>.</p>

en: Type:
uk: Тип:

en: ACPI Log
uk: Журнал ACPI

en: Display the ACPI log.
uk: Показати журнал ACPI.

en: Displays the ACPI log in the current tab. ACPI is used to manage the hardware components of your computer, like notebook batteries, reset buttons...
uk: Показує журнал ACPI у поточні вкладці. ACPI використовується для керування апаратними засобами вашого комп’ютера, такими як батареї ноутбука, кнопки вимикання...

en: Host Name
uk: Назва вузла

en: Id.
uk: Ід.

en: Response
uk: Відповідь

en: Bytes Sent
uk: Надіслано байтів

en: Agent Identity
uk: Профіль агента

en: HTTP Request
uk: HTTP-запит

en: Host Name:
uk: Назва вузла:

en: Identification:
uk: Ідентифікація:

en: Username:
uk: Користувач:

en: HTTP Response:
uk: HTTP-відповідь:

en: Bytes Sent:
uk: Надіслано байтів:

en: Agent Identity:
uk: Профіль агента:

en: HTTP Request:
uk: HTTP-запит:

en: Apache Access Log
uk: Журнал доступу до Apache

en: Display the Apache Access log.
uk: Показати журнал доступу до Apache.

en: Displays the Apache Access log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world. This log saves all requests performed by the Apache web server.
uk: Показує журнал доступу до Apache у поточній вкладці. Apache є основним вебсервером, що використовується у світі. Цей журнал зберігає всі запити, що надходили до вебсервера Apache.

en: Client
uk: Клієнт

en: Apache Log
uk: Журнал Apache

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Apache log</b> and the <b>Apache Access log</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналу Apache</b> і <b>журналу доступу до Apache</b>.</p>

en: Apache Log Files
uk: Файли журналів Apache

en: Add Apache File...
uk: Додати файл Apache...

en: Apache Access Log Files
uk: Файли журналу доступу до Apache

en: Add Apache Access File...
uk: Додати файл журналу доступу до Apache

en: Client:
uk: Клієнт:

en: Display the Apache log.
uk: Показати журнал Apache.

en: Displays the Apache log in the current tab. Apache is the main used Web server in the world.
uk: Показує журнал Apache у поточній вкладці. Apache є основним вебсервером, що використовується у світі.

en: Audit Log
uk: Журнал аудиту

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Audit logs</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналу аудиту</b>.</p>

en: Display the audit log.
uk: Показати журнал аудиту.

en: Displays the audit log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
uk: Показує журнал аудиту у поточній вкладці. Цей журнал загалом використовується для неспеціалізованих процесів (таких як команди «sudo» або «fsck»)

en: Authentication Log
uk: Журнал реєстрації

en: Log file does not exist. Mode will be unavailable.
uk: Файла журналу не існує. Режим недоступний.

en: Authentication Log File
uk: Файл журналу реєстрації

en: Authentication log file:
uk: Файл журналу реєстрації:

en: You can type or choose the authentication log file (example: <i>/var/log/auth.log</i>).
uk: Тут ви можете вказати або обрати файл журналу реєстрації (приклад: <i>/var/log/auth.log</i>).

en: You can type or choose here the authentication log file. This file will be analyzed when you select the <b>Authentication log</b> menu. Generally, its name is <i>/var/log/auth.log</i>
uk: Тут ви можете вказати або обрати файл журналу реєстрації. Цей файл буде проаналізовано, якщо ви оберете у меню <b>Журнал реєстрації</b>. Зазвичай, назва цього файла — <i>/var/log/auth.log</i>

en: Display the authentication log.
uk: Показати журнал реєстрації.

en: Displays the authentication log in the current tab. This log displays all logins made by each user of the system, and can help you to know if someone tried to crack your system.
uk: Показує журнал реєстрації у поточній вкладці. Цей журнал показує всі входи користувачів до системи, і може допомогти вам дізнатися чи не намагався хтось зламати вашу систему.

en: Some log files do not exist.
    If all log files are missing, this mode will be unavailable.
uk: Деяких з файлів журналу не існує.
    Якщо не буде виявлено жодного з файлів, цим режимом не можна буде скористатися.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description)
en: File List Description
uk: Опис списку файлів

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesBox)
en: Log Files
uk: Файли журналів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Choose a new file</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Виберіть новий файл</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, add)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Opens a dialog box to choose a new file to be added to the list.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Відкриває діалогове вікно для вибору нового файла, який слід додати до списку.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
uk: &Додати файл...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modify)
en: &Modify File...
uk: &Змінити файл...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Delete the current file(s)</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вилучити поточні файли</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the files selected on the list.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вилучає вибрані файли зі списку.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: &Remove
uk: Ви&лучити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вилучити всі файли</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all the files on the list, even if they are not selected.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вилучити всі файли зі списку, навіть якщо їх не було обрано.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAll)
en: Rem&ove All
uk: Вил&учити всі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move up the current file(s)</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пересунути поточні файли вгору</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files up in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пересуває обрані файли вгору списком. Використання цього параметра примушує KSystemLog читати деякі з файлів <span style=" font-weight:600;">першими</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
uk: Пересунути &вгору

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move down the current file(s)</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пересунути поточні файли вниз</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves the selected files down in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пересуває обрані файли вниз списком. Використання цього параметра примушує KSystemLog читати деякі з файлів <span style=" font-weight:600;">останніми</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
uk: Пересунути в&низ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> wildcard to select multiple log files when adding files.</li></ul>
uk: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Зауваження:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Файли буде прочитано відповідно до порядку, встановленого цим списком.</li><li>Прийнятним є стиснутий і звичайний текстовий формат файлів <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Під час додавання файлів використовуйте символ <b>'*'</b>, щоб обрати декілька файлів журналів.</li></ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of files used by this log type.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Список файлів, використаних цим типом журналу.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, fileList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here is a list of every file that will be read by KSystemLog to display the current log lines.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Тут ви можете бачити список всіх файлів, які буде прочитано KSystemLog для відображення поточних рядків журналу.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, fileList)
en: add
uk: додати

en: '%1' is not a local file.
uk: «%1» не є локальним файлом.

en: File selection failed
uk: Не вдалося вибрати файл

en: All Files (*)
uk: Всі файли (*)

en: Log Files (*.log)
uk: Файли журналів (*.log)

en: Choose Log File
uk: Виберіть файл журналу

en: The two arrays size are different, skipping the reading of log files.
uk: Розмір двох масивів різний, читання файлів журналів пропущено.

en: &Change Status...
uk: &Змінити стан...

en: Change the level of the current file(s)
uk: Змінити рівень поточного файла(ів)

en: Changes the level of the current file(s). See KSystemLog documentation for more information about each log level.
uk: Змінює рівень поточного файла(ів). Щоб дізнатись більше, перегляньте документацію KSystemLog про кожен рівень журналу.

en: The two arrays size are different, skipping the reading of generic paths.
uk: Розмір двох масивів різний, читання звичайних шляхів пропущено.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogLevelSelectionDialogBase)
en: Selecting File Type
uk: Вибір типу файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the type of this file:
uk: Будь ласка, оберіть тип цього файла:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">List of existing log levels</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Список існуючих рівнів журналу</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, logLevelsList)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the list of all existing log levels. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select one of them to be used for the files selected on the list.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Це список всіх існуючих рівнів журналу. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Будь ласка, виберіть один з них, той, який буде використано для вибраних файлів зі списку.</p></body></html>

en: Some log files do not exist.
    Modes with missing log files will be unavailable.
uk: Деяких з файлів журналу не існує.
    Режимами, для яких немає файлів журналу, не можна буде скористатися.

en: No log file...
uk: Відсутні файли журналів...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, remove)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deletes the selected files of the list.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вилучає вибрані файли зі списку.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, removeAll)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Remove all files of the list, even if they are not selected.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вилучити всі файли зі списку, навіть якщо їх не було обрано.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, up)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves up the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">in first</span> by KSystemLog.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пересуває обрані файли вгору списком. Використання цього параметра примушує KSystemLog читати деякі з файлів <span style=" font-weight:600;">першими</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, down)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Moves down the selected files in the list. This option allows the files to be read <span style=" font-weight:600;">at last</span> by KSystemLog.</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пересуває обрані файли вниз списком. Використання цього параметра примушує KSystemLog читати деякі з файлів <span style=" font-weight:600;">останніми</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notes)
en: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Notes:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Files are read using the order of this list.</li><li>Compressed and plain text files are accepted <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Use the <b>'*'</b> joker to select multiple log files when adding files.</li></ul>
uk: <p style='margin-top:0px;margin-bottom:0px;'><b>Зауваження:</b></p><ul style='margin-top:0px'><li>Файли буде прочитано відповідно до порядку, встановленого цим списком.</li><li>Прийнятним є стиснутий і звичайний текстовий формат файлів <i>(*.log, *.gz, *.bz2,...)</i>.</li><li>Під час додавання файлів використовуйте символ <b>'*'</b>, щоб обрати декілька файлів журналів.</li></ul>

en: Host
uk: Вузол

en: Process
uk: Процес

en: Command
uk: Команда

en: Cron Log
uk: Журнал Cron

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cron Logs</b> (i.e. planned tasks logs). <a href='man:/cron'>More information...</a></p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналів Cron</b> (тобто журналів запланованих завдань). <a href='man:/cron'>Докладніші відомості...</a></p>

en: Enable Process Filtering
uk: Увімкнути фільтрування процесів

en: Only keeps lines which matches this process :
uk: Показувати лише рядки, які відповідають процесу:

en: User:
uk: Користувач:

en: Display the planned tasks log (Cron log).
uk: Показати журнал запланованих завдань (журнал Cron).

en: Displays the planned tasks log in the current tab. Cron process is a program in charge of launching planned tasks on your system, like security checks, or auto-restarting of some services. Use this menu to see the recently launched processes.
uk: Показує журнал запланованих завдань у поточній вкладці. Процес cron є програмою призначеною для запуску запланованих завдань у вашій системі, таких як перевірки безпеки або автозапуск деяких служб. Використовуйте це меню, щоб побачити останні запущені процеси.

en: Group
uk: Група

en: Status
uk: Стан

en: Bytes
uk: Байтів

en: IPP Operation
uk: Операція IPP

en: IPP Status
uk: Стан IPP

en: Cups Web Log
uk: Журнал Cups Web

en: Display the CUPS Web Server Access log.
uk: Показати журнал доступу до вебсервера CUPS.

en: Displays the CUPS Web Server Access log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
uk: Показує журнал вебсервера CUPS у поточній вкладці. CUPS — це програма, яка керує завданнями друку на вашому комп’ютері. Цей журнал зберігає всі запити, що виконуються до вбудованого вебсервера CUPS (типово: <i>http://localhost:631</i>).

en: debug 2
uk: налагодження 2

en: New Log Level detected: Please send this log file to the KSystemLog developer to add it.
uk: Виявлено новий рівень журналу: будь ласка, надішліть цей файл журналу розробникові KSystemLog, щоб він зміг додати його.

en: Cups Log
uk: Журнал Cups

en: Cups &amp; Cups Web Server Log
uk: Журнал Cups і вебсервера Cups

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Cups log</b> and the <b>Cups Web Access log</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналу Cups</b> і <b>журналу вебдоступу до Cups</b>.</p>

en: Cups Log Files
uk: Файли журналів Cups

en: Add Cups File...
uk: Додати файл Cups...

en: Cups Access Log Files
uk: Файли журналів доступу до Cups

en: Add Cups Access File...
uk: Додати файл доступу до Cups...

en: Cups Page Log Files
uk: Файли журналів сторінок Cups

en: Add Cups Page File...
uk: Додати файл сторінок Cups...

en: Cups PDF Log Files
uk: Файли журналів PDF Cups

en: Add Cups PDF File...
uk: Додати файл PDF Cups...

en: Display the Cups log.
uk: Показати журнал Cups.

en: Displays the CUPS log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer.
uk: Показує журнал CUPS у поточній вкладці. CUPS є програмою, яка керує друком на вашому комп’ютері.

en: Printer
uk: Принтер

en: Job Id
uk: Ід. завдання

en: Page Number
uk: Кількість сторінок

en: Num Copies
uk: К-ть копій

en: Job Billing
uk: Рахунок завдань:

en: Printer:
uk: Принтер:

en: Job Id:
uk: Ід. завдання:

en: Page Number:
uk: Кількість сторінок:

en: Num Copies:
uk: Кількість копій:

en: Job Billing:
uk: Рахунок завдань:

en: Cups Page Log
uk: Журнал сторінок Cups

en: Display the CUPS Page log.
uk: Показати журнал сторінок CUPS.

en: Displays the CUPS Page log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
uk: Показує журнал сторінок CUPS у поточній вкладці. CUPS — це програма, яка керує завданнями друку на вашому комп’ютері. Цей журнал зберігає всі запити, що виконуються до вбудованого вебсервера CUPS (типово: <i>http://localhost:631</i>).

en: Message:
uk: Повідомлення:

en: Cups PDF Log
uk: Журнал Cups PDF

en: Display the CUPS PDF log.
uk: Показати журнал CUPS PDF.

en: Displays the CUPS PDF log in the current tab. CUPS is the program which manages printing on your computer. This log saves all requests performed to the CUPS embedded web server (default: <i>http://localhost:631</i>).
uk: Показує журнал CUPS PDF у поточній вкладці. CUPS — це програма, яка керує завданнями друку на вашому комп’ютері. Цей журнал зберігає всі запити, що виконуються до вбудованого вебсервера CUPS (типово: <i>http://localhost:631</i>).

en: Daemons' Logs
uk: Журнали фонових служб

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Daemons' Logs</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>Журналів фонових служб</b>.</p>

en: Display the daemons' logs.
uk: Показати журнал фонових служб.

en: Displays the daemons' logs in the current tab. The daemons are all processes launched in the background of the system. See this log if you want to know what occurs in the background of your system.
uk: Показує журнал фонових служб у поточній вкладці. Демонами називають всі процеси, що запускаються системою у тлі. Перегляньте цей журнал, якщо бажаєте дізнатися, що відбувається у тлі вашої системи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Address
uk: Адреса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, remoteJournalsListWidget)
en: Port
uk: Порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, httpsCheckBox)
en: Enable
uk: Увімкнути

en: Unit
uk: Модуль

en: Journald Log
uk: Журнал journald

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Add remote journal
uk: Додати віддалений журнал

en: Modify remote journal
uk: Змінити віддалений журнал

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxOptions)
en: Journald options
uk: Параметри journald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lastBootOnly)
en: Display log entries from current boot only
uk: Показати записи журналу лише з поточного сеансу завантаження

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display all log entries
uk: Показати усі записи журналу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of processes of the current user
uk: Показати записи журналу щодо процесів поточного користувача

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, entriesTypeComboBox)
en: Display log entries of system services and the kernel
uk: Показати записи журналу служб системи та ядра

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxRemoteJournals)
en: Remote journals
uk: Віддалені журнали

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddressButton)
en: Add address
uk: Додати адресу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAddressButton)
en: Remove address
uk: Вилучити адресу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyAddressButton)
en: Modify address
uk: Змінити адресу

en: Local journal
uk: Локальний журнал

en: All messages
uk: Всі повідомлення

en: Filter by systemd unit
uk: Фільтрувати за модулем systemd

en: Filter by syslog identifier
uk: Фільтрувати за ідентифікатором syslog

en: Connect
uk: З'єднатися

en: Priority:
uk: Пріоритет:

en: Unit:
uk: Модуль:

en: Reading journald entries...
uk: Читаємо записи journald…

en: Journald entries loaded successfully.
uk: Записи journald успішно завантажено.

en: Display the Journald log.
uk: Показати журнал journald.

en: Displays the journald log in the current tab.
uk: Показати журнал journald у поточній вкладці.

en: Connected
uk: З'єднано

en: Connection error
uk: Помилка з'єднання

en: Component
uk: Компонент

en: Component:
uk: Компонент:

en: Kernel Log
uk: Журнал ядра

en: Display the kernel log.
uk: Показати журнал ядра.

en: Displays the kernel log in the current tab. This log is only useful for users who want to know why the Kernel does not detect their hardware or what is the cause of the last <i>kernel panic/oops</i>.
uk: Показує журнал ядра у поточній вкладці. Цей журнал корисний тільки тим користувачам, які хочуть знати чому ядро не знаходить ваших апаратних засобів або чому сталася подія останньої <i>ядерної паніки/упса</i>.

en: Log File
uk: Файл журналу

en: Open Location
uk: Відкрити адресу

en: Malformed URL. Unable to open this file.
uk: Некоректна адреса. Неможливо відкрити цей файл.

en: Unable to open this file.
uk: Неможливо відкрити цей файл.

en: Postfix Log
uk: Журнал Postfix

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>Postfix Logs</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналів Postfix</b>.</p>

en: Display the Postfix log.
uk: Показати журнал Postfix.

en: Displays the Postfix log in the current tab. Postfix is the most known and used mail server in the Linux world.
uk: Показує журнал Postfix у поточній вкладці. Postfix є найбільш відомим і використовуваним поштовим сервером у світі Linux.

en: Netbios Log
uk: Журнал Netbios

en: Display the Netbios log.
uk: Показати журнал Netbios.

en: Displays the Netbios log in the current tab. Netbios is the file sharing protocol developed by Microsoft.
uk: Показує журнал Netbios у поточній вкладці. Netbios є протоколом спільного використання файлів, розробленим Microsoft.

en: Samba Access Log
uk: Журнал доступу до Samba

en: Display the Samba Access log.
uk: Показати журнал доступу до Samba.

en: Displays the Samba Access log in the current tab. This log mode allows you to see connections between your shares and remote hosts.
uk: Показує журнал доступу до Samba у поточній вкладці. Цей режим журналу дозволяє вам побачити список з’єднань до ресурсів спільного використання.

en: Source File
uk: Файл джерела

en: Function
uk: Функція

en: Line
uk: Рядок

en: Samba Log
uk: Журнал Samba

en: <p>These files will be analyzed to show <b>Samba log</b>, <b>Samba Access log</b> and <b>Netbios log</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналу Samba</b>, <b>журналу доступу до Samba</b> і <b>журналу Netbios</b>.</p>

en: Samba Log Files
uk: Файли журналу Samba

en: Add Samba File...
uk: Додати файл Samba...

en: Samba Access Log Files
uk: Файли журналу доступу до Samba

en: Add Samba Access File...
uk: Додати файл доступу до Samba...

en: Netbios Log Files
uk: Файли журналу Netbios

en: Add Netbios File...
uk: Додати файл Netbios...

en: Source File:
uk: Файл джерела:

en: Function:
uk: Функція:

en: Line:
uk: Рядок:

en: Display the Samba log.
uk: Показати журнал Samba.

en: Displays the Samba log in the current tab. Samba is the file sharing server which interacts with Microsoft Windows network.
uk: Показує журнал Samba у поточній вкладці. Samba є сервером для спільного використання файлів, що взаємодіє з мережею Microsoft Windows.

en: System Log
uk: Журнал системи

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>System logs</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>Системних журналів</b>.</p>

en: Display the system log.
uk: Показати журнал системи.

en: Displays the system log in the current tab. This log is generally used by non-specialized processes (like "sudo" or "fsck" commands)
uk: Показує журнал системи у поточній вкладці. Цей журнал загалом використовується для неспеціалізованих процесів (таких як команди «sudo» або «fsck»)

en: Probed
uk: Зондовано

en: From config file
uk: З файла налаштувань

en: Default setting
uk: Типовий параметр

en: From command Line
uk: З командного рядка

en: Not implemented
uk: Не реалізовано

en: X.org Log
uk: Журнал X.org

en: <p>These files will be analyzed to show the <b>X.org log</b>.</p>
uk: <p>Ці файли буде проаналізовано для показу <b>журналу X.org</b>.</p>

en: none
uk: немає

en: Display the X.org log.
uk: Показати журнал X.org.

en: Displays the X.org log in the current tab. X.org is the service which displays on screen your desktop and manage your graphical hardware. See this log if you want to know why you do not have 3D accelerations or why your input device is not recognized.
uk: Показує журнал X.org у поточній вкладці. X.org є службою, яка показує зображення на вашому екрані і керує графічними апаратними засобами. Перегляньте цей журнал, якщо хочете знати чому не працює тривимірне прискорення або чому пристрій введення не розпізнається.

en: Program
uk: Програма

en: X Session Log
uk: Журнал сеансу X

en: You can type or choose the X Session log file (example: <i>~/.xsession-errors</i>).
uk: Ви можете вказати або обрати файл журналу сеансів X (приклад: <i>~/.xsession-errors</i>).

en: You can type or choose here the X Session log file. This file will be analyzed when you select the <b>X Session log</b> menu. Generally, its name is <i>~/.xsession-errors</i>
uk: Тут ви можете вказати або обрати файл журналу сеансів сервера X. Цей файл буде проаналізовано, якщо ви оберете у меню <b>журнал сеансів X</b>. Зазвичай, назва цього файла — <i>~/.xsession-errors</i>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X Session Log File
uk: Журнал сеансу X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Log file:
uk: Файл &журналу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Check this option to remove Xorg errors
uk: Залиште тут позначку, щоб вилучити помилки Xorg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreXorgErrors)
en: Ignore Xorg errors
uk: Ігнорувати помилки Xorg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xorgErrorsDescription)
en: <p><b>Note:</b> Check this option to remove X.org errors.</p><p style="margin-bottom:0px">The following lines will be ignored:</p>
uk: <p><b>Зауваження:</b> залиште тут позначку, щоб вилучити помилки X.org.</p><p style="margin-bottom:0px">Ігноруватися будуть такі рядки:</p>

en: Program:
uk: Програма:

en: Display the X Session log.
uk: Показати журнал сеансу X.

en: Displays the X Session log in the current tab. X Session log is the place where graphical programs write their output. See this log if you want to know why a program has crashed, or why your desktop environment (Plasma, Gnome, Unity, Xfce, LXQt, ...) has not started.
uk: Показує журнал сеансу X у поточній вкладці. Журнал сеансу X є місцем, куди графічні програми записують свій вивід. Перегляньте цей журнал, якщо хочете знати, чому програма аварійно завершилася, або чому ваше робоче середовище (Плазма, Gnome, Unity, Xfce, LXQt...) не запустилося.

note: i18n("Last updated: %1.", KLocale::global()->formatTime(lastModification, true, false) ));
en: Last updated: %1.
uk: Останнє оновлення: %1.

en: No Log
uk: Без журналювання
