ksysguard - en to da translation catalogue (99 entries)

[ctx: @title]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title]
en: Total Usage
da: Totalt forbrug

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
da: Forbrug

[ctx: @title]
en: System Usage
da: Systemforbrug

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
da: %1 system

[ctx: @title]
en: User Usage
da: Brugerforbrug

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
da: Bruger

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
da: %1 bruger

[ctx: @title]
en: Wait Usage
da: Venteforbrug

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
da: Vente

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
da: %1 vente

[ctx: @title]
en: Current Frequency
da: Aktuel frekvens

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
da: Aktuel frekvens af CPU'en

[ctx: @title]
en: Current Temperature
da: Nuværende temperature

[ctx: @title]
en: All
da: Alle

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
da: Maksimal CPU-frekvens

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
da: Maks. frekvens

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
da: Aktuel maksimalfrekvens mellem alle CPU'er

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
da: Minimum CPU-frekvens

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
da: Min. frekvens

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
da: Aktuel minimumsfrekvens mellem alle CPU'er

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
da: Gennemsnitlig CPU-frekvens

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
da: Gennemsnitsfrekvens

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
da: Aktuel gennemsnitsfrekvens mellem alle CPU'er

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
da: Maksimal CPU-temperatur

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
da: Maks. temperatur

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
da: Minimum CPU-temperatur

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
da: Min. temperatur

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
da: Gennemsnitlig CPU-temperatur

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
da: Gennemsnitstemperatur

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
da: Antal CPU'er

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
da: CPU'er

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
da: Antal fysiske CPU'er installeret på systemet

[ctx: @title]
en: Number of Cores
da: Antal kerner

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
da: Kerner

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
da: Antal CPU-kerner på tværs af alle fysiske CPU'er

en: CPUs
da: CPU'er

[ctx: @title]
en: Core %1
da: Kerne %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
da: CPU %1 kerne %2

[ctx: @title]
en: Load Averages
da: Systembelastning

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
da: Systembelastning (1 minut)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
da: Systembelastning (5 minutter)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
da: Systembelastning (15 minutter)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
da: Systembelastning (1m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
da: Systembelastning (5m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
da: Systembelastning (15m)

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
da: Gennemsnitlig antal jobs i køen over 1 minut

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
da: Gennemsnitligt antal jobs i køen over 5 minutter

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
da: Gennemsnitligt antal jobs i køen over 15 minutter

[ctx: @title]
en: Total Space
da: Lagerplads i alt

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
da: I alt

[ctx: @title]
en: Read Rate
da: Læsehastighed

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
da: Læsning

[ctx: @title]
en: Write Rate
da: Skrivehastighed

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
da: Skrivning

[ctx: @title]
en: Used Space
da: Brugt lagerplads

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
da: Brugt

[ctx: @title]
en: Free Space
da: Ledigt lagerplads

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
da: Ledigt

[ctx: @title]
en: Percentage Used
da: Procentdel brugt

[ctx: @title]
en: Percentage Free
da: Procentdel ledigt

en: Disks
da: Diske

[ctx: @title]
en: All Disks
da: Alle diske

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
da: Ledigt

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
da: Brugt

[ctx: @title]
en: All GPUs
da: Alle GPU'er

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
da: Forbrug af alle GPU'er

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
da: Forbrug

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
da: Samlet hukommelse over alle GPU'er

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
da: Samlet

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
da: Brugt hukommelse for alle GPU'er

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
da: Brugt

[ctx: @title]
en: Usage
da: Forbrug

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
da: Samlet videohukommelse

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
da: Samlet

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
da: Videohukommelse brugt

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
da: Brugt

[ctx: @title]
en: Frequency
da: Frekvens

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
da: Hukommelsesfrekvens

[ctx: @title]
en: Temperature
da: Temperatur

[ctx: @title]
en: Power
da: Strømforbrug

[ctx: @title]
en: Video Usage
da: Videoforbrug

en: Hardware Sensors
da: Hardware-sensorer

[ctx: @title]
en: Physical Memory
da: Fysisk hukommelse

[ctx: @title]
en: Swap Memory
da: Swap-hukommelse

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
da: Samlet fysisk hukommelse

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
da: Samlet

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
da: Brugt fysisk hukommelse

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
da: Brugt

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
da: Procentdel af brugt fysisk hukommelse

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
da: Ledigt fysisk hukommelse

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
da: Ledigt

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
da: Procentdel ledigt fysisk hukommelse

[ctx: @title]
en: Application Memory
da: Programhukommelse

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
da: Program

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
da: Procentdel programhukommelse

[ctx: @title]
en: Cache Memory
da: Cache-hukommelse

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
da: Procentdel cache-hukommelse

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
da: Buffer-hukommelse
