ksysguard - en to id translation catalogue (157 entries)

[ctx: @title]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title]
en: Total Usage
id: Total Penggunaan

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
id: Penggunaan

[ctx: @title]
en: System Usage
id: Penggunaan Sistem

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
id: Sistem

[ctx: @title]
en: User Usage
id: Penggunaan Pengguna

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
id: Pengguna

[ctx: @title]
en: Wait Usage
id: Penggunaan Tunggu

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
id: Tunggu

[ctx: @title]
en: Current Frequency
id: Frekuensi Saat Ini

[ctx: @title, Short for 'Current Frequency']
en: Frequency
id: Frekuensi

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
id: Frekuensi CPU saat ini

[ctx: @title]
en: Current Temperature
id: Suhu Saat Ini

[ctx: @title, Short for Current Temperatur]
en: Temperature
id: Suhu

[ctx: @title]
en: All
id: Semua

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
id: Maksimum Frekuensi CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
id: Frekuensi Maksimum

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
id: Frekuensi maksimum saat ini antara semua CPU

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
id: Minimum Frekuensi CPU

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
id: Frekuensi Minimum

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
id: Frekuensi minimum saat ini antara semua CPU

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
id: Frekuensi CPU Rata-rata

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
id: Frekuensi Rata-rata

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
id: Frekuensi rata-rata saat ini antara semua CPU

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
id: Suhu Maksimum CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
id: Suhu Maksimum

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
id: Suhu minimum CPU

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
id: Suhu Minimum

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
id: Suhu CPU Rata-rata

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
id: Suhu Rata-rata

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
id: Jumlah CPU

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
id: CPU

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
id: Jumlah CPU fisik yang terpasang di sistem

[ctx: @title]
en: Number of Cores
id: Jumlah Core

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
id: Core

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
id: Jumlah core CPU di semua CPU fisik

en: CPUs
id: CPU

[ctx: @title]
en: Load Averages
id: Rata-rata Muat

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
id: Rata-rata muat (1 menit)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
id: Rata-rata muat (5 menit)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
id: Rata-rata muat (15 menit)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
id: Rata-rata muat (1 m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
id: Rata-rata muat (5 m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
id: Rata-rata muat (15 m)

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
id: Sejumlah tugas di dalam antrean yang berjalan dirata-rata lebih dari 1 menit

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
id: Sejumlah tugas di dalam antrean yang berjalan dirata-rata lebih dari 5 menit

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
id: Sejumlah tugas di dalam antrean yang berjalan dirata-rata lebih dari 15 menit

[ctx: @title]
en: Total Space
id: Total Ruang

[ctx: @title]
en: Used Space
id: Ruang Digunakan

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
id: Digunakan

[ctx: @title]
en: Free Space
id: Ruang Bebas

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
id: Bebas

[ctx: @title]
en: Read Rate
id: Laju Baca

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
id: Baca

[ctx: @title]
en: Write Rate
id: Laju Tulis

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
id: Tulis

[ctx: @title]
en: Percentage Used
id: Persentase Digunakan

[ctx: @title]
en: Percentage Free
id: Persentase Bebas

en: Disks
id: Disk

[ctx: @title]
en: All Disks
id: Semua Disk

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
id: Bebas

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
id: Digunakan

[ctx: @title]
en: All GPUs
id: Semua GPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
id: Semua Penggunaan GPU

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
id: Penggunaan

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
id: Semua Total Memori CPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
id: Semua Memori Digunakan CPU

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
id: Digunakan

[ctx: @title]
en: Usage
id: Penggunaan

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
id: Total Memori Video

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
id: Memori Video Digunakan

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
id: Digunakan

[ctx: @title]
en: Frequency
id: Frekuensi

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
id: Frekuensi Memori

[ctx: @title]
en: Temperature
id: Suhu

[ctx: @title]
en: Power
id: Daya

en: Hardware Sensors
id: Sensor Hardware

[ctx: @title]
en: Physical Memory
id: Memori Fisik

[ctx: @title]
en: Swap Memory
id: Memori Swap

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
id: Total Memori Fisik

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
id: Memori Fisik Digunakan

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
id: Digunakan

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
id: Persentase Memori Fisik Digunakan

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
id: Memori Fisik Bebas

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
id: Bebas

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
id: Persentase Memori Fisik Bebas

[ctx: @title]
en: Application Memory
id: Memori Aplikasi

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
id: Aplikasi

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
id: Persentase Memori Aplikasi

[ctx: @title]
en: Cache Memory
id: Memori Cache

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
id: Persentase Memori Cache

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
id: Memori Boper

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
id: Boper

en: Amount of memory used for caching disk blocks
id: Jumlah memori yang digunakan untuk men-cache blok disk

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
id: Persentase Memori Boper

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
id: Total Memori Swap

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
id: Memori Swap Digunakan

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
id: Digunakan

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
id: Persentase Memori Swap Digunakan

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
id: Memori Swap Bebas

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
id: Bebas

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
id: Persentase Memori Swap Bebas

[ctx: @title]
en: Memory
id: Memori

[ctx: @title]
en: All Network Devices
id: Semua Peranti Jaringan

[ctx: @title]
en: Download Rate
id: Laju Unduh

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
id: Unduh

[ctx: @title]
en: Upload Rate
id: Laju Unggah

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
id: Unggah

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
id: Total Diunduh

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
id: Diunduh

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
id: Total Diunggah

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
id: Diunggah

[ctx: @title]
en: Network Name
id: Nama Jaringan

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title]
en: Signal Strength
id: Kekuatan Sinyal

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
id: Sinyal

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
id: Alamat IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
id: Gerbang IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
id: Gerbang IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
id: Subnet Mask IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
id: Subnet Mask IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
id: IPv4 dengan Panjang Prefix

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
id: Alamat IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
id: Gerbang IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
id: Gerbang IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
id: Subnet Mask IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
id: Subnet Mask IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
id: IPv6 dengan Panjang Prefix

[ctx: @title]
en: Network Devices
id: Peranti Jaringan

[ctx: @title]
en: Operating System
id: Sistem Operasi

[ctx: @title]
en: Kernel Name
id: Nama Kernel

[ctx: @title]
en: Kernel Version
id: Versi Kernel

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
id: Versi dan Nama Kernel

[ctx: @title]
en: System
id: Sistem

[ctx: @title]
en: Operating System Name
id: Nama Sistem Operasi

[ctx: @title]
en: Operating System Version
id: Versi Sistem Operasi

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
id: Versi dan Nama Sistem Operasi

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
id: Logo Sistem Operasi

[ctx: @title]
en: Operating System URL
id: URL Sistem Operasi

[ctx: @title]
en: Qt Version
id: Versi Qt

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
id: Versi KDE Frameworks

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
id: Versi KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Window System
id: Sistem Jendela

[ctx: @info]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: @title]
en: Design Capacity
id: Kapasitas Desain

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
id: Jumlah energi yang dirancang untuk ditahan oleh Baterai

[ctx: @title]
en: Current Capacity
id: Kapasitas Saat Ini

en: Amount of energy that the battery can currently hold
id: Jumlah energi yang dapat ditampung baterai saat ini

[ctx: @title]
en: Health
id: Kesehatan

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
id: Persentase kapasitas desain yang dapat ditampung baterai

[ctx: @title]
en: Charge
id: Pengisian

en: Amount of energy that the battery is currently holding
id: Jumlah energi baterai saat ini yang ditampung

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
id: Persentase Pengisian

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
id: Persentase kapasitas baterai saat ini yang ditampung

[ctx: @title]
en: Charging Rate
id: Laju Pengisian

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
id: Laju  Pengisian

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
id: Daya si baterai ketika sedang diisi (positif) atau dikuras (negatif)
