ksysguard - en to pt translation catalogue (168 entries)

[ctx: @title]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title]
en: Total Usage
pt: Utilização Total

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
pt: Utilização

[ctx: @title]
en: System Usage
pt: Utilização do Sistema

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
pt: Sistema

[ctx: @title]
en: User Usage
pt: Utilização do Utilizador

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
pt: Utilizador

[ctx: @title]
en: Wait Usage
pt: Tempo em Espera

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
pt: Espera

[ctx: @title]
en: Current Frequency
pt: Frequência Actual

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
pt: Frequência actual do CPU

[ctx: @title]
en: Current Temperature
pt: Temperatura Actual

[ctx: @title]
en: All
pt: Tudo

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
pt: Frequência Máxima do CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
pt: Frequência Máx

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
pt: Frequência máxima actual entre todos os CPU's

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
pt: Frequência Mínima do CPU

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
pt: Frequência Mín

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
pt: Frequência mínima actual entre todos os CPU's

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
pt: Frequência Média do CPU

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
pt: Frequência Média

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
pt: Frequência média actual entre todos os CPU's

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
pt: Temperatura Máxima do CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
pt: Temperatura Máx

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
pt: Temperatura Mínima do CPU

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
pt: Temperatura Mín

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
pt: Temperatura Média do CPU

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
pt: Temperatura Média

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
pt: Número de CPU's

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
pt: CPU's

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
pt: Número de CPU's físicos instalados no sistema

[ctx: @title]
en: Number of Cores
pt: Número de Núcleos

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
pt: Núcleos

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
pt: Número de núcleos de CPU em todos os CPU's físicos

en: CPUs
pt: CPU's

[ctx: @title]
en: Core %1
pt: Núcleo %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
pt: CPU %1 Núcleo %2

[ctx: @title]
en: Load Averages
pt: Cargas Médias

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
pt: Carga média (1 minuto)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
pt: Carga média (5 minutos)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
pt: Carga média (15 minutos)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
pt: Carga média (1m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
pt: Carga média (5m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
pt: Carga média (15m)

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
pt: Número de tarefas na fila de execução em média em 1 minuto

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
pt: Número de tarefas na fila de execução em média em 5 minutos

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
pt: Número de tarefas na fila de execução em média em 15 minutos

[ctx: @title]
en: Total Space
pt: Espaço Total

[ctx: @title]
en: Read Rate
pt: Taxa de Leitura

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
pt: Leitura

[ctx: @title]
en: Write Rate
pt: Taxa de Escrita

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
pt: Escrita

[ctx: @title]
en: Used Space
pt: Espaço Usado

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
pt: Usado

[ctx: @title]
en: Free Space
pt: Espaço Livre

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
pt: Livre

[ctx: @title]
en: Percentage Used
pt: Percentagem Usada

[ctx: @title]
en: Percentage Free
pt: Percentagem Livre

en: Disks
pt: Discos

[ctx: @title]
en: All Disks
pt: Todos os Discos

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
pt: Livre

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
pt: Usada

[ctx: @title]
en: All GPUs
pt: Todos os GPU's

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
pt: Utilização de Todos os GPU's

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
pt: Utilização

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
pt: Memória Total de Todos os GPU's

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
pt: Memória Usada de Todos os GPU's

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
pt: Usada

[ctx: @title]
en: Usage
pt: Utilização

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
pt: Memória de Vídeo Total

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
pt: Memória de Vídeo Usada

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
pt: Usada

[ctx: @title]
en: Frequency
pt: Frequência

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
pt: Frequência da Memória

[ctx: @title]
en: Temperature
pt: Temperatura

[ctx: @title]
en: Power
pt: Potência

en: Hardware Sensors
pt: Sensores por 'Hardware'

[ctx: @title]
en: Physical Memory
pt: Memória Física

[ctx: @title]
en: Swap Memory
pt: Memória Virtual

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
pt: Memória Física Total

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
pt: Memória Física Usada

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
pt: Usada

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória Física Usada

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
pt: Memória Física Livre

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
pt: Livre

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória Física Livre

[ctx: @title]
en: Application Memory
pt: Memória da Aplicação

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
pt: Aplicação

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória das Aplicações

[ctx: @title]
en: Cache Memory
pt: Memória 'Cache'

[ctx: @title, Short for 'Cache Memory']
en: Cache
pt: 'Cache'

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória em 'Cache'

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
pt: Memória Intermédia

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
pt: Intermédia

en: Amount of memory used for caching disk blocks
pt: A quantidade de memória usada para a 'cache' dos blocos do disco

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória Intermédia

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
pt: Memória Virtual Total

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
pt: Memória Virtual Usada

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
pt: Usada

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória Virtual Usada

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
pt: Memória Virtual Livre

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
pt: Livre

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
pt: Percentagem de Memória Virtual Livre

[ctx: @title]
en: Memory
pt: Memória

[ctx: @title]
en: All Network Devices
pt: Todos os Dispositivos de Rede

[ctx: @title]
en: Download Rate
pt: Taxa de Recepção

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
pt: Recepção

[ctx: @title]
en: Upload Rate
pt: Taxa de Envio

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
pt: Envio

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
pt: Total Recebido

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
pt: Recebidos

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
pt: Total Enviado

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
pt: Enviados

[ctx: @title]
en: Network Name
pt: Nome da Rede

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title]
en: Signal Strength
pt: Potência do Sinal

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
pt: Sinal

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
pt: Endereço IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
pt: 'Gateway' de IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
pt: 'Gateway' de IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
pt: Máscara da Sub-Rede IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
pt: Máscara da Sub-Rede IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
pt: Tamanho do Prefixo de IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 DNS
pt: DNS do IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 DNS]
en: IPv4 DNS
pt: DNS do IPv4

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
pt: Endereço IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
pt: 'Gateway' de IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
pt: 'Gateway' de IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
pt: Máscara da Sub-Rede IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
pt: Máscara da Sub-Rede IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
pt: Tamanho do Prefixo de IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 DNS
pt: DNS do IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 DNS]
en: IPv6 DNS
pt: DNS do IPv6

[ctx: @title]
en: Network Devices
pt: Dispositivos de Rede

[ctx: @title]
en: Operating System
pt: Sistema Operativo

[ctx: @title]
en: Kernel
pt: 'Kernel'

[ctx: @title]
en: Kernel Name
pt: Nome do 'Kernel'

[ctx: @title]
en: Kernel Version
pt: Versão do 'Kernel'

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
pt: Nome e Versão do 'Kernel'

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
pt: 'Kernel'

[ctx: @title]
en: System
pt: Sistema

[ctx: @title]
en: Hostname
pt: Nome da Máquina

[ctx: @title]
en: Operating System Name
pt: Nome do Sistema Operativo

[ctx: @title]
en: Operating System Version
pt: Versão do Sistema Operativo

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
pt: Nome e Versão do Sistema Operativo

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
pt: SO

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
pt: Logótipo do Sistema Operativo

[ctx: @title]
en: Operating System URL
pt: URL do Sistema Operativo

[ctx: @title]
en: Uptime
pt: Tempo de Actividade

[ctx: @title]
en: KDE Plasma
pt: Plasma do KDE

[ctx: @title]
en: Qt Version
pt: Versão do Qt

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
pt: Versão das Plataformas do KDE

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
pt: Versão do Plasma do KDE

[ctx: @title]
en: Window System
pt: Sistema de Janelas

[ctx: @info]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: @title]
en: Design Capacity
pt: Capacidade de Fábrica

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
pt: A quantidade de energia que a bateria foi desenhada para reter

[ctx: @title]
en: Current Capacity
pt: Capacidade Actual

en: Amount of energy that the battery can currently hold
pt: A quantidade de energia que a bateria consegue reter de momento

[ctx: @title]
en: Health
pt: Saúde

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
pt: Percentagem da capacidade de fábrica que a bateria consegue reter

[ctx: @title]
en: Charge
pt: Carga

en: Amount of energy that the battery is currently holding
pt: A quantidade de energia que a bateria possui de momento

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
pt: Percentagem de Carga

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
pt: Percentagem da capacidade actual que a bateria possui de momento

[ctx: @title]
en: Charging Rate
pt: Taxa de Carga

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
pt: Taxa de Carga

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
pt: A potência com que a bateria está a ser carregada (positiva) ou descarregada (negativa)
