ksysguard - en to sv translation catalogue (210 entries)

[ctx: @title]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title]
en: Total Usage
sv: Total användning

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
sv: Användning

[ctx: @title]
en: System Usage
sv: Systemanvändning

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
sv: %1 system

[ctx: @title]
en: User Usage
sv: Användaranvändning

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
sv: Användare

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
sv: %1 användare

[ctx: @title]
en: Wait Usage
sv: Vänteanvändning

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
sv: Vänta

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
sv: %1 väntar

[ctx: @title]
en: Current Frequency
sv: Aktuell frekvens

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
sv: Processorns aktuella frekvens

[ctx: @title]
en: Current Temperature
sv: Aktuell temperatur

[ctx: @title]
en: All
sv: Alla

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
sv: Maximal processorfrekvens

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
sv: Maximal frekvens

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
sv: Aktuell maximal frekvens för alla processorer

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
sv: Minimal processorfrekvens

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
sv: Minimal frekvens

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
sv: Aktuell minimal frekvens för alla processorer

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
sv: Medelprocessorfrekvens

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
sv: Medelfrekvens

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
sv: Aktuell medelfrekvens för alla processorer

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
sv: Maximal processortemperatur

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
sv: Maximal temperatur

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
sv: Minimal processortemperatur

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
sv: Minimal temperatur

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
sv: Processorns medeltemperatur

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
sv: Medeltemperatur

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
sv: Antal processorer

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
sv: Processorer

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
sv: Antal fysiska processorer installerade på systemet

[ctx: @title]
en: Number of Cores
sv: Antal kärnor

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
sv: Kärnor

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
sv: Antal processorkärnor på alla fysiska processorer

en: CPUs
sv: Processorer

[ctx: @title]
en: CPU %1
sv: Processor %1

[ctx: @title]
en: Core %1
sv: Kärna %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
sv: Processor %1 kärna %2

[ctx: @title]
en: Load Averages
sv: Lastmedelvärden

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
sv: Lastmedelvärde (1 minut)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
sv: Lastmedelvärde (5 minut)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
sv: Lastmedelvärde (15 minut)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
sv: Lastmedelvärde (1 m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
sv: Lastmedelvärde (5 m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
sv: Lastmedelvärde (15 m)

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
sv: Antal jobb i körkön i genomsnitt under 1 minut

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
sv: Antal jobb i körkön i genomsnitt under 5 minuter

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
sv: Antal jobb i körkön i genomsnitt under 15 minuter

[ctx: @title]
en: Total Space
sv: Totalt utrymme

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @title]
en: Read Rate
sv: Läsfrekvens

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
sv: Läs

[ctx: @title]
en: Write Rate
sv: Skrivfrekvens

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
sv: Skriv

[ctx: @title]
en: Used Space
sv: Använt utrymme

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
sv: Använt

[ctx: @title]
en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: @title]
en: Percentage Used
sv: Procent använt

[ctx: @title]
en: Percentage Free
sv: Procent ledigt

en: Disks
sv: Diskar

[ctx: @title]
en: All Disks
sv: Alla diskar

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
sv: Använt

[ctx: @title]
en: All GPUs
sv: Alla grafikprocessorer

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
sv: All grafikprocessoranvändning

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
sv: Användning

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
sv: Alla grafikprocessorers totala minne

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
sv: Alla grafikprocessorers använda minne

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
sv: Använt

[ctx: @title %1 is GPU number]
en: GPU %1
sv: Grafikprocessor %1

[ctx: @title]
en: Usage
sv: Användning

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
sv: Totalt videominne

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
sv: Använt videominne

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
sv: Använt

[ctx: @title]
en: Frequency
sv: Frekvens

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
sv: Minnesfrekvens

[ctx: @title]
en: Temperature
sv: Temperatur

[ctx: @title]
en: Power
sv: Effekt

[ctx: @title]
en: GPU
sv: Grafikprocessor

[ctx: @title]
en: Video Usage
sv: Videoanvändning

en: Hardware Sensors
sv: Maskinvarusensorer

[ctx: @title]
en: Physical Memory
sv: Fysiskt minne

[ctx: @title]
en: Swap Memory
sv: Växlingsminne

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
sv: Totalt fysiskt minne

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
sv: Använt fysiskt minne

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
sv: Använt

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
sv: Använt fysiskt minne i procent

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
sv: Ledigt fysiskt minne

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
sv: Ledigt fysiskt minne i procent

[ctx: @title]
en: Application Memory
sv: Programminne

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
sv: Program

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
sv: Programminne i procent

[ctx: @title]
en: Cache Memory
sv: Cacheminne

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
sv: Cacheminne i procent

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
sv: Buffertminne

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
sv: Buffert

en: Amount of memory used for caching disk blocks
sv: Minnesstorlek använd för cache av diskblock

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
sv: Buffertminne i procent

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
sv: Totalt växlingsminne

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
sv: Använt växlingsminne

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
sv: Använt

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
sv: Använt växlingsminne i procent

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
sv: Ledigt växlingsminne

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
sv: Ledigt växlingsminne i procent

[ctx: @title]
en: Memory
sv: Minne

[ctx: @title]
en: All Network Devices
sv: Alla nätverksenheter

[ctx: @title]
en: Download Rate
sv: Nerladdningshastighet

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
sv: Nerladdning

[ctx: @title]
en: Upload Rate
sv: Uppladdningshastighet

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
sv: Uppladdning

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
sv: Totalt nerladdat

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
sv: Nerladdat

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
sv: Totalt uppladdat

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
sv: Uppladdat

[ctx: @title]
en: Network Name
sv: Nätverksnamn

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title]
en: Signal Strength
sv: Signalstyrka

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
sv: IPv4-adress

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
sv: IPv4-förmedlingsnod

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
sv: IPv4-förmedlingsnod

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
sv: IPv4-delnätmask

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
sv: IPv4-delnätmask

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
sv: IPv4 med prefixlängd

[ctx: @title]
en: IPv4 DNS
sv: IPv4 domännamntjänst

[ctx: @title Short of IPv4 DNS]
en: IPv4 DNS
sv: IPv4 domännamntjänst

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
sv: IPv6-adress

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
sv: IPv6-förmedlingsnod

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
sv: IPv6-förmedlingsnod

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
sv: IPv6-delnätmask

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
sv: IPv6-delnätmask

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
sv: IPv6 med prefixlängd

[ctx: @title]
en: IPv6 DNS
sv: IPv6 domännamntjänst

[ctx: @title Short of IPv6 DNS]
en: IPv6 DNS
sv: IPv6 domännamntjänst

[ctx: @title]
en: Network Devices
sv: Nätverksenheter

[ctx: @title]
en: Operating System
sv: Operativsystem

[ctx: @title]
en: Kernel
sv: Kärna

[ctx: @title]
en: Kernel Name
sv: Kärnans namn

[ctx: @title]
en: Kernel Version
sv: Kärnans version

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
sv: Kärnans namn och version

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
sv: Kärna

[ctx: @title]
en: Hostname
sv: Värddatornamn

[ctx: @title]
en: Operating System Name
sv: Operativsystemnamn

[ctx: @title]
en: Operating System Version
sv: Operativsystemversion

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
sv: Operativsystemnamn och version

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
sv: Operativsystemlogotyp

[ctx: @title]
en: Operating System URL
sv: Operativsystemwebbadress

[ctx: @title]
en: Uptime
sv: Upptid

[ctx: @title]
en: Qt Version
sv: Qt-version

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
sv: KDE Ramverksversion

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
sv: KDE Plasma-version

[ctx: @title]
en: Window System
sv: Fönstersystem

[ctx: @info]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: @title]
en: Design Capacity
sv: Angiven kapacitet

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
sv: Energimängd som batteriet är konstruerat att lagra

[ctx: @title]
en: Current Capacity
sv: Aktuell kapacitet

en: Amount of energy that the battery can currently hold
sv: Energimängd som batteriet för närvarande kan lagra

[ctx: @title]
en: Health
sv: Hälsa

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
sv: Procent av angiven kapacitet som batteriet kan lagra

[ctx: @title]
en: Charge
sv: Laddning

en: Amount of energy that the battery is currently holding
sv: Energimängd som batteriet för närvarande lagrar

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
sv: Laddningsprocent

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
sv: Procent av aktuell kapacitet som batteriet för närvarande lagrar

[ctx: @title]
en: Charging Rate
sv: Laddningshastighet

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
sv: Laddningshastighet

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
sv: Effekt som batteriet laddas med (positiv) eller laddas ur med (negativ)

[ctx: @title]
en: Pressure
sv: Stress

[ctx: @title]
en: Memory Pressure
sv: Minnesstress

[ctx: @title]
en: Some (10 second average)
sv: Någon (10-sekunders medelvärde)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, medelvärde över 10 sekunder.

[ctx: @title]
en: Some (1 minute average)
sv: Någon (1-minuters medelvärde)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, medelvärde över 1 minut.

[ctx: @title]
en: Some (5 minute average)
sv: Någon (5-minuters medelvärde)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, medelvärde över 5 minuter.

[ctx: @title]
en: Total Some Stall Time
sv: Total någon avstannad tid

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, mätt i mikrosekunder.

[ctx: @title]
en: Full (10 second average)
sv: Fullständig (10-sekunders medelvärde)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, medelvärde över 10 sekunder.

[ctx: @title]
en: Full (1 minute average)
sv: Fullständig (1-minuters medelvärde)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, medelvärde över 1 minut.

[ctx: @title]
en: Full (5 minute average)
sv: Fullständig (5-minuters medelvärde)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, medelvärde över 5 minuter.

[ctx: @title]
en: Total Full Stall Time
sv: Total fullständigt avstannad tid

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, mätt i mikrosekunder.

[ctx: @title]
en: CPU Pressure
sv: Processorstress

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, medelvärde över 10 sekunder.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, medelvärde över 1 minut.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, medelvärde över 5 minuter.

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
sv: Procent av tiden som minst en uppgift avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, mätt i mikrosekunder.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, medelvärde över 10 sekunder.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, medelvärde över 1 minut.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, medelvärde över 5 minuter.

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga minnesresurser, mätt i mikrosekunder.

[ctx: @title]
en: IO Pressure
sv: I/O-stress

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, medelvärde över 10 sekunder.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, medelvärde över 1 minut.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, medelvärde över 5 minuter.

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga processorresurser, mätt i mikrosekunder.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, medelvärde över 10 sekunder.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, medelvärde över 1 minut.

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, medelvärde över 5 minuter.

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
sv: Procent av tiden som alla uppgifter avstannar och väntar på tillgängliga I/O-resurser, mätt i mikrosekunder.
