ksysguard - en to vi translation catalogue (175 entries)

[ctx: @title]
en: Name
vi: Tên

[ctx: @title]
en: Total Usage
vi: Lượng dùng tổng

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
vi: Lượng dùng

[ctx: @title]
en: System Usage
vi: Lượng dùng hệ thống

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
vi: Hệ thống

[ctx: @title]
en: User Usage
vi: Lượng dùng người dùng

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
vi: Người dùng

[ctx: @title]
en: Wait Usage
vi: Lượng dùng chờ

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
vi: Chờ

[ctx: @title]
en: Current Frequency
vi: Tần số hiện tại

[ctx: @title, Short for 'Current Frequency']
en: Frequency
vi: Tần số

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
vi: Tần số hiện tại của CPU

[ctx: @title]
en: Current Temperature
vi: Nhiệt độ hiện tại

[ctx: @title, Short for Current Temperatur]
en: Temperature
vi: Nhiệt độ

[ctx: @title]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
vi: Tần số CPU tối đa

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
vi: Tần số tối đa

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
vi: Tần số tối đa hiện tại trong tất cả các CPU

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
vi: Tần số CPU tối thiểu

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
vi: Tần số tối thiểu

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
vi: Tần số tối thiểu hiện tại trong tất cả các CPU

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
vi: Tần số CPU trung bình

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
vi: Tần số trung bình

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
vi: Tần số trung bình hiện tại trong tất cả các CPU

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
vi: Nhiệt độ CPU tối đa

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
vi: Nhiệt độ tối đa

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
vi: Nhiệt độ CPU tối thiểu

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
vi: Nhiệt độ tối thiểu

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
vi: Nhiệt độ CPU trung bình

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
vi: Nhiệt độ trung bình

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
vi: Số CPU

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
vi: CPU

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
vi: Số CPU vật lí được cài đặt trong hệ thống

[ctx: @title]
en: Number of Cores
vi: Số lõi

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
vi: Lõi

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
vi: Số lõi CPU trên tất cả các CPU vật lí

en: CPUs
vi: CPU

[ctx: @title]
en: Core %1
vi: Lõi %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
vi: CPU %1 Lõi %2

[ctx: @title]
en: Load Averages
vi: Tải trung bình

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
vi: Tải trung bình (1 phút)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
vi: Tải trung bình (5 phút)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
vi: Tải trung bình (15 phút)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
vi: Tải trung bình (1p)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
vi: Tải trung bình (5p)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
vi: Tải trung bình (15p)

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
vi: Số lượng công việc trong hàng đợi chạy, tính trung bình trong 1 phút

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
vi: Số lượng công việc trong hàng đợi chạy, tính trung bình trong 5 phút

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
vi: Số lượng công việc trong hàng đợi chạy, tính trung bình trong 15 phút

[ctx: @title]
en: Total Space
vi: Tổng không gian

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
vi: Tổng

[ctx: @title]
en: Used Space
vi: Không gian đã dùng

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
vi: Đã dùng

[ctx: @title]
en: Free Space
vi: Không gian trống

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
vi: Trống

[ctx: @title]
en: Read Rate
vi: Tốc độ đọc

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
vi: Đọc

[ctx: @title]
en: Write Rate
vi: Tốc độ ghi

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
vi: Ghi

[ctx: @title]
en: Percentage Used
vi: Phần trăm đã dùng

[ctx: @title]
en: Percentage Free
vi: Phần trăm trống

en: Disks
vi: Đĩa

[ctx: @title]
en: All Disks
vi: Tất cả các đĩa

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
vi: Trống

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
vi: Đã dùng

[ctx: @title]
en: All GPUs
vi: Tất cả GPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
vi: Tất cả lượng dùng GPU

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
vi: Lượng dùng

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
vi: Tất cả tổng bộ nhớ GPU

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
vi: Tổng

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
vi: Tất cả bộ nhớ GPU đã dùng

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
vi: Đã dùng

[ctx: @title]
en: Usage
vi: Lượng dùng

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
vi: Tổng bộ nhớ hình ảnh

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
vi: Tổng

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
vi: Bộ nhớ hình ảnh đã dùng

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
vi: Đã dùng

[ctx: @title]
en: Frequency
vi: Tần số

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
vi: Tần số bộ nhớ

[ctx: @title]
en: Temperature
vi: Nhiệt độ

[ctx: @title]
en: Power
vi: Điện lượng

en: Hardware Sensors
vi: Cảm biến phần cứng

[ctx: @title]
en: Physical Memory
vi: Bộ nhớ vật lí

[ctx: @title]
en: Swap Memory
vi: Bộ nhớ hoán đổi

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
vi: Tổng bộ nhớ vật lí

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
vi: Tổng

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
vi: Bộ nhớ vật lí đã dùng

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
vi: Đã dùng

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ vật lí đã dùng

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
vi: Bộ nhớ vật lí trống

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
vi: Trống

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ vật lí trống

[ctx: @title]
en: Application Memory
vi: Bộ nhớ ứng dụng

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
vi: Ứng dụng

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ ứng dụng

[ctx: @title]
en: Cache Memory
vi: Bộ nhớ sẵn

[ctx: @title, Short for 'Cache Memory']
en: Cache
vi: Sẵn

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ sẵn

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
vi: Bộ nhớ đệm

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
vi: Đệm

en: Amount of memory used for caching disk blocks
vi: Lượng bộ nhớ dùng để lưu sẵn các khối đĩa

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ đệm

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
vi: Tổng bộ nhớ hoán đổi

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
vi: Tổng

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
vi: Bộ nhớ hoán đổi đã dùng

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
vi: Đã dùng

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ hoán đổi đã dùng

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
vi: Bộ nhớ hoán đổi trống

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
vi: Trống

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
vi: Phần trăm bộ nhớ hoán đổi trống

[ctx: @title]
en: Memory
vi: Bộ nhớ

[ctx: @title]
en: All Network Devices
vi: Tất cả thiết bị mạng

[ctx: @title]
en: Download Rate
vi: Tốc độ tải về

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
vi: Tải về

[ctx: @title]
en: Upload Rate
vi: Tốc độ tải lên

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
vi: Tải lên

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
vi: Tổng đã tải về

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
vi: Đã tải về

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
vi: Tổng đã tải lên

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
vi: Đã tải lên

[ctx: @title]
en: Network Name
vi: Tên mạng

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
vi: Tên

[ctx: @title]
en: Signal Strength
vi: Độ mạnh tín hiệu

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
vi: Tín hiệu

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
vi: Địa chỉ IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
vi: Cửa ngõ IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
vi: Cửa ngõ IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
vi: Mặt nạ mạng con IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
vi: Mặt nạ mạng con IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
vi: IPv4 với độ dài tiền tố

[ctx: @title]
en: IPv4 DNS
vi: DNS IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 DNS]
en: IPv4 DNS
vi: DNS IPv4

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
vi: Địa chỉ IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
vi: Cửa ngõ IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
vi: Cửa ngõ IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
vi: Mặt nạ mạng con IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
vi: Mặt nạ mạng con IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
vi: IPv6 với độ dài tiền tố

[ctx: @title]
en: IPv6 DNS
vi: DNS IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 DNS]
en: IPv6 DNS
vi: DNS IPv6

[ctx: @title]
en: Network Devices
vi: Thiết bị mạng

[ctx: @title]
en: Operating System
vi: Hệ điều hành

[ctx: @title]
en: Kernel
vi: Nhân

[ctx: @title]
en: Kernel Name
vi: Tên nhân

[ctx: @title]
en: Kernel Version
vi: Phiên bản nhân

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
vi: Tên và phiên bản nhân

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
vi: Nhân

[ctx: @title]
en: System
vi: Hệ thống

[ctx: @title]
en: Hostname
vi: Tên máy

[ctx: @title]
en: Operating System Name
vi: Tên hệ điều hành

[ctx: @title]
en: Operating System Version
vi: Phiên bản hệ điều hành

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
vi: Tên và phiên bản hệ điều hành

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
vi: HĐH

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
vi: Biểu trưng hệ điều hành

[ctx: @title]
en: Operating System URL
vi: URL hệ điều hành

[ctx: @title]
en: Uptime
vi: Thời gian vận hành

[ctx: @title]
en: KDE Plasma
vi: Plasma KDE

[ctx: @title]
en: Qt Version
vi: Phiên bản Qt

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
vi: Phiên bản Các Kết cấu KDE

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
vi: Phiên bản Plasma KDE

[ctx: @title]
en: Window System
vi: Hệ thống cửa sổ

[ctx: @info]
en: Unknown
vi: Không rõ

[ctx: @title]
en: Design Capacity
vi: Dung lượng thiết kế

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
vi: Lượng điện năng mà cục pin được thiết kế để chứa được

[ctx: @title]
en: Current Capacity
vi: Dung lượng hiện tại

en: Amount of energy that the battery can currently hold
vi: Lượng điện năng mà cục pin hiện tại có thể chứa được

[ctx: @title]
en: Health
vi: Sức chứa

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
vi: Phần trăm dung lượng thiết kế mà cục pin có thể chứa được

[ctx: @title]
en: Charge
vi: Sạc

en: Amount of energy that the battery is currently holding
vi: Lượng điện năng mà cục pin hiện đang chứa

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
vi: Phần trăm sạc

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
vi: Phần trăm dung lượng hiện tại mà cục pin hiện đang chứa

[ctx: @title]
en: Charging Rate
vi: Tốc độ sạc

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
vi: Tốc độ sạc

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
vi: Điện lượng mà cục pin đang được sạc (số dương) hoặc xả (số âm)
