kteatime - en to da translation catalogue (47 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
da: KDE-værktøj til at lave en god kop te.

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Many patches
da: Mange patcher

en: Start a new tea with this time.
da: Start en ny te med dette tidspunkt.

en: seconds
da: sekunder

en: Use this name for the tea started with --time.
da: Brug dette navn til teen startet med --time.

en: name
da: navn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
da: Brugerdefineret te

en: Configure Tea Cooker
da: Indstil tekogeren

en: Save changes and close dialog.
da: Gem ændringer og luk dialog.

en: Close dialog without saving changes.
da: Luk dialog uden at gemme ændringer.

en: Show help page for this dialog.
da: Vis hjælpeside for denne dialog.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
da: Te-liste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
da: Te-egenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
da: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
da: sek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
da: Handling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
da: Popop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
da: Skjul automatisk popup efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
da: Påmindelse hver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
da: Visualisér fremskridt i statusikonen

en: %1 year | %1 years
da[0]: %1 år
da[1]: %1 år

en: %1 day | %1 days
da[0]: %1 dag
da[1]: %1 dage

en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

en: Unnamed Tea
da: Unavngiven te

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
da: Start en ny brugerdefineret te med den tid som er indstillet i denne dialog.

en: Close this dialog without starting a new tea.
da: Luk denne dialog uden at starte en ny te.

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
da: Tetid:

en: Unknown Tea
da: Ukendt te

en: Black Tea
da: Sort te

en: Fruit Tea
da: Frugtte

en: Green Tea
da: Grøn te

en: &Resume
da: &Genoptag

en: &Configure...
da: &Indstil...

en: &Custom...
da: &Brugerdefineret...

en: No steeping tea.
da: Ingen te som trækker.

en: The Tea Cooker
da: Tekogeren

en: %1 is now ready!
da: Teen %1 er klar nu!

en: %1 is ready since %2!
da: Teen %1 har været klar siden %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
da: %1 tilbage for %2.
