kteatime - en to fr translation catalogue (46 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
fr: Utilitaire KDE pour préparer de bonnes tasses de thé

en: Current maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Many patches
fr: Plusieurs correctifs

en: Start a new tea with this time.
fr: Démarrer un nouveau thé avec cette durée.

en: seconds
fr: secondes

en: Use this name for the tea started with --time.
fr: Utiliser ce nom pour le thé démarré avec --time.

en: name
fr: nom

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
fr: Thé personnalisé

en: Configure Tea Cooker
fr: Configuration de la théière

en: Save changes and close dialog.
fr: Enregistrer les modifications et fermer la boîte de dialogue.

en: Close dialog without saving changes.
fr: Fermer la fenêtre sans enregistrer les modifications.

en: Show help page for this dialog.
fr: Afficher la page d'aide de cette fenêtre.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
fr[0]:  seconde
fr[1]:  secondes

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
fr[0]:  seconde
fr[1]:  secondes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
fr: Liste des thés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
fr: Propriétés du thé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
fr: Nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
fr: Temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
fr: s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
fr: Message

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
fr: Cacher automatiquement l'avertissement après

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
fr: Me le rappeler tous les

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
fr: Afficher la progression dans l'icône de la boîte à miniatures

en: %1 year | %1 years
fr[0]: %1 an
fr[1]: %1 ans

en: %1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

en: %1 d | %1 d
fr[0]: %1 j
fr[1]: %1 j

en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

en: Unnamed Tea
fr: Thé sans nom

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
fr: Démarrer un nouveau thé personnalisé avec la durée configurée dans cette boîte de dialogue.

en: Close this dialog without starting a new tea.
fr: Fermer cette fenêtre sans démarrer un nouveau thé.

en:  second |  seconds
fr[0]:  seconde
fr[1]:  secondes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
fr: Durée :

en: Unknown Tea
fr: Thé inconnu

en: Black Tea
fr: Thé noir

en: Fruit Tea
fr: Thé aux fruits

en: Green Tea
fr: Thé vert

en: &Resume
fr: &Reprendre

en: &Stop
fr: &Arrêter

en: &Configure...
fr: &Configurer...

en: &Custom...
fr: &Personnalisé...

en: No steeping tea.
fr: Aucune infusion de thé.

en: The Tea Cooker
fr: La théière

en: %1 is now ready!
fr: Le %1 est prêt !

en: %1 is ready since %2!
fr: Le %1 est prêt depuis %2 !

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
fr: Il reste %1 pour %2.
