kteatime - en to he translation catalogue (43 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
he: כלי של KDE להכנת כוס תה מצויינת

en: Many patches
he: טלאים רבים

en: Start a new tea with this time.
he: התחל הכנת כוס תה בזמן זה

en: Configure Tea Cooker
he: הגדרות מבשל התה

en: Save changes and close dialog.
he: שמור את השינויים וסגור

en: Close dialog without saving changes.
he: סגןר ללא שמירת השינויים

en: Show help page for this dialog.
he: הצג דף עזרה עבור מסך זה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
he: רשימת תה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
he: מאפייני התה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
he: שם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
he: זמן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
he: דקות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
he: שניות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
he: פעולה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
he: הקפץ חלון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
he: החבא אוטומטית חלון קופץ לאחר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
he: הזכר כל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
he: הצג התקדמות במגש המערכת

en: %1 year | %1 years
he[0]: שנה
he[1]: %1 שנים

en: %1 a | %1 a
he[0]: %1
he[1]: %1

en: %1 day | %1 days
he[0]: יום
he[1]: %1 ימים

en: %1 d | %1 d
he[0]: יום
he[1]: %1 ימים

en: %1 hour | %1 hours
he[0]: שעה
he[1]: %1 שעות

en: %1 h | %1 h
he[0]: שעה
he[1]: %1 שעות

en: %1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה
he[1]: %1 דקות

en: %1 min | %1 min
he[0]: דקה
he[1]: %1 דקות

en: %1 second | %1 seconds
he[0]: שניה
he[1]: %1 שניות

en: %1 s | %1 s
he[0]: ש'
he[1]: %1 ש'

en: Unnamed Tea
he: כוס תה ללא שם

en: Close this dialog without starting a new tea.
he: סגור תיבת דו שיח זו ללא התחלת כוס תה חדשה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
he: זמן התה:

en: Unknown Tea
he: כוס תה לא ידועה

en: Black Tea
he: תה שחור

en: Earl Grey
he: תה ארל גריי

en: Fruit Tea
he: תה פירות

en: Green Tea
he: תה ירוק

en: &Stop
he: ע&צור

en: &Configure...
he: &הגדרות...

en: No steeping tea.
he: כוס תה ללא שריה

en: The Tea Cooker
he: מבשל התה

en: %1 is now ready!
he: %1 מוכן עכשיו!

en: %1 is ready since %2!
he: %1 מוכן מאז %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
he: נותרו עוד %1 ל%2
