kteatime - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: KTeaTime
hi: के-टी-टाइम

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
hi: एक प्याला शानदार चाय बनाने के लिए केडीई यूटिलिटी

en: Stefan Böhmann
hi: स्टीफन बोहमन

en: Martin Willers
hi: मार्टिन विलर्स

en: Daniel Teske
hi: डेनियल टेस्क

en: Many patches
hi: अनेकानेक सुधार

en: Start a new tea with this time.
hi: इस समय के साथ एक नया चाय प्रारंभ करें.

en: Configure Tea Cooker
hi: चाय केतली कॉन्फ़िगर करें

en: Save changes and close dialog.
hi: परिवर्तनों को सहजें तथा संवाद को बन्द करें.

en: Close dialog without saving changes.
hi: परिवर्तनों को सहेजे बिना संवाद को बन्द करें.

en: Show help page for this dialog.
hi: इस संवाद के लिए मदद पृष्ठ दिखाएं.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
hi: चाय सूची

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
hi: चाय गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
hi: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
hi: समय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
hi: मि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
hi:  सेक.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
hi: क्रिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
hi: पॉप अप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
hi: इतने समय के पश्चात् पॉपअप को स्वचालित रोकें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
hi: स्मरण दिलाएँ प्रत्येक...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
hi: तंत्र तश्तरी में प्रगति दिखाएँ

en: %1 year | %1 years
hi[0]: %1 वर्ष
hi[1]: %1 वर्ष

en: %1 day | %1 days
hi[0]: %1 दिन
hi[1]: %1 दिनों

en: %1 hour | %1 hours
hi[0]: %1 घंटा
hi[1]: %1 घंटे

en: %1 h | %1 h
hi[0]: %1 घं
hi[1]: %1 घं

en: %1 minute | %1 minutes
hi[0]: %1 मिनट
hi[1]: %1 मिनट

en: %1 min | %1 min
hi[0]: %1 मि.
hi[1]: %1 मि.

en: %1 second | %1 seconds
hi[0]: %1 सेकंड
hi[1]: %1 सेकंड

en: %1 s | %1 s
hi[0]: %1 से.
hi[1]: %1 से.

en: Unnamed Tea
hi: अनाम चाय

en: Close this dialog without starting a new tea.
hi: नया चाय प्रारंभ किए बगैर इस संवाद को बन्द करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
hi: चाय समयः

en: Unknown Tea
hi: अज्ञात चाय

en: Black Tea
hi: काली चाय

en: Earl Grey
hi: अर्ल ग्रे

en: Fruit Tea
hi: फलों की चाय

en: &Stop
hi: रूकें (&S)

en: &Configure...
hi: कॉन्फ़िगर (&C)...

en: The Tea Cooker
hi: चाय केतली

en: %1 is now ready!
hi: %1 अब तैयार है!

en: %1 is ready since %2!
hi: %1 तैयार है, तब से- %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
hi: %2 चाय इतने समय से पड़ा हुआ है %1.
