kteatime - en to hne translation catalogue (44 entries)

en: KTeaTime
hne: के-टी-टाइम

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
hne: एक प्याला सानदार चाय बनाए बर केडीई यूटिलिटी

en: Stefan Böhmann
hne: स्टीफन बोहमन

en: Martin Willers
hne: मार्टिन विलर्स

en: Daniel Teske
hne: डेनियल टेस्क

en: Many patches
hne: अनेकानेक सुधार

en: Start a new tea with this time.
hne: ये समय के साथ एक नवा चाय चालू करव.

en: Configure Tea Cooker
hne: चाय केतली कान्फिगर करव

en: Save changes and close dialog.
hne: बदलाव मन ल सहजें अउ गोठ ल बन्द करव.

en: Close dialog without saving changes.
hne: बदलाव मन ल सहेजे बिना गोठ ल बन्द करव.

en: Show help page for this dialog.
hne: ये गोठ बर मदद पेज दिखाव.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
hne: चाय सूची

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
hne: चाय गुन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
hne: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
hne: समय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
hne: मि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
hne: सेक.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
hne: काम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
hne: पाप अप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
hne: अतका समय के बाद् पापअप ल अपने अपन रोकव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
hne: स्मरन दिलाव हर एक...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
hne: तंत्र तस्तरी मं प्रगति देखाव

en: %1 year | %1 years
hne[0]: %1 साल
hne[1]: %1 साल

en: %1 day | %1 days
hne[0]: %1 दिन
hne[1]: %1 दिनों

en: %1 hour | %1 hours
hne[0]: %1 घंटा
hne[1]: %1 घंटे

en: %1 h | %1 h
hne[0]: %1 घं
hne[1]: %1 घं

en: %1 minute | %1 minutes
hne[0]: %1 मिनट
hne[1]: %1 मिनट

en: %1 min | %1 min
hne[0]: %1 मि.
hne[1]: %1 मि.

en: %1 second | %1 seconds
hne[0]: %1 सेकन्ड
hne[1]: %1 सेकन्ड

en: %1 s | %1 s
hne[0]: %1 से.
hne[1]: %1 से.

en: Unnamed Tea
hne: अनाम चाय

en: Close this dialog without starting a new tea.
hne: नवा चाय चालू करे बिना एखर गोठ ल बन्द करव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
hne: चाय समयः

en: Unknown Tea
hne: अग्यात चाय

en: Black Tea
hne: काली चाय

en: Earl Grey
hne: अर्ल ग्रे

en: Fruit Tea
hne: फलों के चाय

en: &Stop
hne: रुकव (&S)

en: &Configure...
hne: कान्फिगर (&C)...

en: No steeping tea.
hne: चाय नइ बनत हे.

en: The Tea Cooker
hne: चाय केतली

en: %1 is now ready!
hne: %1 अब तैयार हे!

en: %1 is ready since %2!
hne: %1 तैयार हे, तब से- %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
hne: %2 चाय अतीक देर से पड़े हे %1.
