KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
hu: KDE segédprogram teafőzéshez

en: Current maintainer
hu: Jelenlegi karbantartó

en: Many patches
hu: Sok javítás

en: Start a new tea with this time.
hu: Teafőzési idő.

en: seconds
hu: másodperc

en: Use this name for the tea started with --time.
hu: Ez a név szerepeljen a --time paraméterrel indított teánál.

en: name
hu: név

en: Configure Tea Cooker
hu: A Teafőző beállításai

en: Save changes and close dialog.
hu: A módosítások elmentése, a párbeszédablak bezárása.

en: Close dialog without saving changes.
hu: A párbeszédablak bezárása mentés nélkül.

en: Show help page for this dialog.
hu: Segítség megjelenítése a párbeszédablakhoz.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
hu[0]:  másodperc
hu[1]:  másodperc

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
hu[0]:  másodperc
hu[1]:  másodperc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
hu: Tealista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
hu: A tea tulajdonságai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
hu: Név

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
hu: Idő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
hu: perc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
hu: másodperc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
hu: Jelzés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
hu: szöveges üzenet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
hu: A felbukkanó üzenet elrejtése, ha eltelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
hu: Emlékeztető minden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
hu: Folyamatjelző csík a paneltálcában

en: %1 year | %1 years
hu[0]: %1 év
hu[1]: %1 év

en: %1 a | %1 a
hu[0]: %1 é
hu[1]: %1 é

en: %1 day | %1 days
hu[0]: %1 nap
hu[1]: %1 nap

en: %1 d | %1 d
hu[0]: %1 n
hu[1]: %1 n

en: %1 hour | %1 hours
hu[0]: %1 óra
hu[1]: %1 óra

en: %1 h | %1 h
hu[0]: %1 ó
hu[1]: %1 ó

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: %1 min | %1 min
hu[0]: %1 p
hu[1]: %1 p

en: %1 second | %1 seconds
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

en: %1 s | %1 s
hu[0]: %1 mp
hu[1]: %1 mp

en: Unnamed Tea
hu: Ismeretlen tea

en: Close this dialog without starting a new tea.
hu: Az ablak bezárása új tea kezdése nélkül.

en:  minute |  minutes
hu[0]:  perc
hu[1]:  perc

en:  second |  seconds
hu[0]:  másodperc
hu[1]:  másodperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
hu: Főzési idő:

en: Unknown Tea
hu: Ismeretlen tea

en: Black Tea
hu: Fekete tea

en: Fruit Tea
hu: Gyümölcstea

en: Green Tea
hu: Zöld tea

en: &Stop
hu: Á&llj

en: &Configure...
hu: &Beállítások...

en: No steeping tea.
hu: Nincs megkezdve teafőzés.

en: The Tea Cooker
hu: Teafőző

en: %1 is now ready!
hu: Kész a tea! (%1)

en: %1 is ready since %2!
hu: %1 elkészült (%2)

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
hu: %1 van hátra (%2).
