kteatime - en to it translation catalogue (50 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
it: Programmino KDE per fare buone tazze di tè.

en: Current maintainer
it: Responsabile attuale

en: Many patches
it: Molte correzioni

en: Start a new tea with this time.
it: Inizia un nuovo tè con questo tempo.

en: seconds
it: secondi

en: Use this name for the tea started with --time.
it: Usa questo nome per il tè avviato con --time.

en: name
it: nome

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
it: Tè personalizzato

en: Configure Tea Cooker
it: Configura la teiera

en: Save changes and close dialog.
it: Salva le impostazioni e chiudi la finestra.

en: Close dialog without saving changes.
it: Chiudi la finestra senza salvare le impostazioni.

en: Show help page for this dialog.
it: Mostra la guida per questa finestra.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
it[0]:  secondo
it[1]:  secondi

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
it[0]:  secondo
it[1]:  secondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
it: Lista dei tè

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
it: Caratteristiche del tè

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
it: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
it: Tempo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
it: Azione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
it: Finestra a comparsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
it: Nascondi automaticamente finestra a comparsa dopo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
it: Ricorda ogni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
it: Mostra avanzamento nel vassoio di sistema

en: %1 year | %1 years
it[0]: %1 anno
it[1]: %1 anni

en: %1 day | %1 days
it[0]: %1 giorno
it[1]: %1 giorni

en: %1 d | %1 d
it[0]: %1 g
it[1]: %1 g

en: %1 hour | %1 hours
it[0]: %1 ora
it[1]: %1 ore

en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

en: Unnamed Tea
it: Tè senza nome

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
it: Inizia un nuovo tè personalizzato con il tempo configurato in questa finestra.

en: Close this dialog without starting a new tea.
it: Chiudi questa finestra senza iniziare un nuovo tè.

en:  minute |  minutes
it[0]:  minuto
it[1]:  minuti

en:  second |  seconds
it[0]:  secondo
it[1]:  secondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
it: Tempo per il tè:

en: Unknown Tea
it: Tè sconosciuto

en: Black Tea
it: Tè nero

en: Earl Grey
it: Earl grey

en: Fruit Tea
it: Tè di frutta

en: Green Tea
it: Tè verde

en: &Resume
it: &Riprendi

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Stop
it: Arre&sta

en: &Configure...
it: &Configura...

en: &Custom...
it: &Personalizzato...

en: No steeping tea.
it: Nessun tè in infusione.

en: The Tea Cooker
it: La teiera

en: %1 is now ready!
it: %1 è pronto!

en: %1 is ready since %2!
it: %1 è pronto da %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
it: Mancano %1 per %2.
