kteatime - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
ja: おいしいお茶を入れるための KDE ユーティリティ

en: Many patches
ja: 多数のパッチ

en: Start a new tea with this time.
ja: この時間で新しいお茶を開始

en: Configure Tea Cooker
ja: ティーメーカーの設定

en: Save changes and close dialog.
ja: 変更を保存してこのダイアログを閉じます。

en: Close dialog without saving changes.
ja: 変更を保存せずにこのダイアログを閉じます。

en: Show help page for this dialog.
ja: このダイアログのヘルプページを表示します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
ja: お茶のリスト

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
ja: お茶のプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
ja: 名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
ja: 所要時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
ja: 分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
ja: 秒

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
ja: アクション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
ja: ポップアップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
ja: 一定時間後にポップアップを自動的に隠す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
ja: 一定時間ごとにリマインダを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
ja: システムトレイアイコンに進捗を表示する

en: %1 year | %1 years
ja[0]: %1 年
ja[1]: %1 年

en: %1 a | %1 a
ja[0]: %1 年
ja[1]: %1 年

en: %1 day | %1 days
ja[0]: %1 日
ja[1]: %1 日

en: %1 d | %1 d
ja[0]: %1 日
ja[1]: %1 日

en: %1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間
ja[1]: %1 時間

en: %1 h | %1 h
ja[0]: %1 時間
ja[1]: %1 時間

en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分
ja[1]: %1 分

en: %1 min | %1 min
ja[0]: %1 分
ja[1]: %1 分

en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

en: %1 s | %1 s
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

en: Unnamed Tea
ja: 名前のないお茶

en: Close this dialog without starting a new tea.
ja: 新しいお茶の準備を開始せずにこのダイアログを閉じます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
ja: 所要時間:

en: Unknown Tea
ja: 未知のお茶

en: Black Tea
ja: ブラックティー

en: Earl Grey
ja: アールグレイ

en: Fruit Tea
ja: フルーツティー

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: &Configure...
ja: 設定(&C)...

en: No steeping tea.
ja: 準備中のお茶はありません。

en: The Tea Cooker
ja: ティーメーカー

en: %1 is now ready!
ja: %1の用意ができました。

en: %1 is ready since %2!
ja: %1は %2前から用意できています。

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
ja: %2はあと %1で用意できます。
