kteatime - en to ka translation catalogue (56 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
ka: KDE-ის პროგრამა ჩაის მოსამზადებლად.

en: Current maintainer
ka: პროექტის მიმდინარე ხელმძღვანელი

en: Many patches
ka: შეცდომების გასწორება

en: Start a new tea with this time.
ka: დაიწყეთ ახალი ჩაი ამ დროით.

en: seconds
ka: წამი

en: Use this name for the tea started with --time.
ka: ამ სახელის გამოყენება --time -ით გაშვებული ჩაისთვის.

en: name
ka: სახელი

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
ka: ჩაის ხელით მითითება

en: Configure Tea Cooker
ka: ჩაის მომდუღებლის მორგება

en: Save changes and close dialog.
ka: ცვლილებების შენახვა და ფანჯრის დახურვა.

en: Close dialog without saving changes.
ka: ფანჯრის დახურვა ცვლილებების შენახვის გარეშე.

en: Show help page for this dialog.
ka: ამ ფანჯრის დახმარების გვერდის ჩვენება.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
ka[0]:  წამი
ka[1]:  წამი

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
ka[0]:  წამი
ka[1]:  წამი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
ka: ჩაის ჩამონათვალი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
ka: ჩაის თვისებები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
ka: სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
ka: დრო

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
ka: წთ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
ka: წმ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
ka: ქმედება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
ka: მხტუნარა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
ka: მხტუნარას ავტომატური დამალვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
ka: შემახსენე ყოველ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
ka: მიმდინარეობის სისტემის კუთხეში ჩვენება

en: %1 year | %1 years
ka[0]: %1 წელი
ka[1]: %1 წელი

en: %1 a | %1 a
ka[0]: %1 ა
ka[1]: %1 ა

en: %1 day | %1 days
ka[0]: %1 დღე
ka[1]: %1 დღე

en: %1 d | %1 d
ka[0]: %1 დ
ka[1]: %1 დ

en: %1 hour | %1 hours
ka[0]: %1 საათი
ka[1]: %1 საათი

en: %1 h | %1 h
ka[0]: %1 სთ
ka[1]: %1 სთ

en: %1 minute | %1 minutes
ka[0]: 1 წუთი
ka[1]: %1 წუთი

en: %1 min | %1 min
ka[0]: %1 წთ
ka[1]: %1 წთ

en: %1 second | %1 seconds
ka[0]: %1 წამი
ka[1]: %1 წამი

en: %1 s | %1 s
ka[0]: %1 წმ
ka[1]: %1 წმ

en: Unnamed Tea
ka: უსახელო ჩაი

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
ka: გაუშვით თქვენზე მორგებული ახალი ჩაი ამ ფანჯარაში მითითებული დროით.

en: Close this dialog without starting a new tea.
ka: ამ ფანჯრის ახალი ჩაის დაწყების გარეშე დახურვა.

en:  minute |  minutes
ka[0]:  წუთი
ka[1]:  წუთი

en:  second |  seconds
ka[0]:  წამი
ka[1]:  წამი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
ka: ჩაის დრო:

en: Unknown Tea
ka: უცნობი ჩაი

en: Black Tea
ka: შავი ჩაი

en: Earl Grey
ka: ერლ გრეი

en: Fruit Tea
ka: ხილის ჩაი

en: Green Tea
ka: მწვანე ჩაი

en: &Resume
ka: გაგრძელება

en: &Pause
ka: &შეყოვნება

en: &Stop
ka: გაჩერება

en: &Configure...
ka: &მორგება...

en: &Custom...
ka: &ხელით...

en: No steeping tea.
ka: მოსადუღებელი ჩაის გარეშე.

en: The Tea Cooker
ka: ჩაის მომდუღებელი

en: %1 is now ready!
ka: %1 ახლა მზადაა!

en: %1 is ready since %2!
ka: %1 მზადაა %2-ის შემდეგ!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
ka: %1 დარჩენილია %2-სთვის.
