kteatime - en to nds translation catalogue (43 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
nds: KDE-Warktüüch för't Kaken vun'n gode Tass Tee

en: Current maintainer
nds: Pleger opstunns

en: Many patches
nds: Vele Kodeplasters

en: Start a new tea with this time.
nds: Start en niegen Tee mit disse Tiet

en: Configure Tea Cooker
nds: Teekaker instellen

en: Save changes and close dialog.
nds: Ännern sekern un Dialoog tomaken.

en: Close dialog without saving changes.
nds: Dialoog tomaken un de Ännern nich sekern.

en: Show help page for this dialog.
nds: Hülpsiet för dissen Dialoog wiesen.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
nds[0]:  Sekunn
nds[1]:  Sekunnen

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
nds[0]:  Sekunn
nds[1]:  Sekunnen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
nds: Teelist

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
nds: Egenschappen vun den Tee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
nds: Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
nds: Tiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
nds:  Min

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
nds:  Sek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
nds: Akschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
nds: Opduker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
nds: Opduukfinster automaatsch versteken na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
nds: Jümmers denken hölpen na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
nds: Tiet in'n Lüttbild wiesen

en: %1 year | %1 years
nds[0]: %1 Johr
nds[1]: %1 Johren

en: %1 a | %1 a
nds[0]: %1 j
nds[1]: %1 j

en: %1 day | %1 days
nds[0]: %1 Dag
nds[1]: %1 Daag

en: %1 d | %1 d
nds[0]: %1 D
nds[1]: %1 D

en: %1 hour | %1 hours
nds[0]: %1 Stünn
nds[1]: %1 Stünnen

en: %1 h | %1 h
nds[0]: %1 std
nds[1]: %1 std

en: %1 minute | %1 minutes
nds[0]: %1 Minuut
nds[1]: %1 Minuten

en: %1 min | %1 min
nds[0]: %1 Min
nds[1]: %1 Min

en: %1 second | %1 seconds
nds[0]: %1 Sekunn
nds[1]: %1 Sekunnen

en: Unnamed Tea
nds: Tee ahn Naam

en: Close this dialog without starting a new tea.
nds: Maakt dissen Dialoog to ahn en niegen Tee antofangen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
nds: Tiet för'n Tee:

en: Unknown Tea
nds: Nich begäng Tee

en: Black Tea
nds: Swatt Tee

en: Fruit Tea
nds: Früchttee

en: &Stop
nds: &Anhollen

en: &Configure...
nds: &Instellen...

en: No steeping tea.
nds: Keen Tee in de Maak.

en: The Tea Cooker
nds: De Teekaker

en: %1 is now ready!
nds: Dien %1 is nu fardig!

en: %1 is ready since %2!
nds: %1 is siet %2 fardig!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
nds: %2 is fardig in %1
