kteatime - en to nn translation catalogue (52 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
nn: KDE-verktøy for å laga ein god kopp te

en: © 1998-1999, Matthias Hölzer-Klüpfel
    © 2002-2003, Martin Willers
    © 2007-2010, Stefan Böhmann
nn: © 1998–1999 Matthias Hölzer-Klüpfel
    © 2002–2003 Martin Willers
    © 2007–2010 Stefan Böhmann

en: Current maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Many patches
nn: Mykje feilfiksing

en: Start a new tea with this time.
nn: Start ny te med denne tida.

en: seconds
nn: sekund

en: Use this name for the tea started with --time.
nn: Bruk dette namnet for te starta med «--time».

en: name
nn: namn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
nn: Tilpassa te

en: Configure Tea Cooker
nn: Set opp tekokaren

en: Save changes and close dialog.
nn: Lagra endringar og lukk dialogvindauget.

en: Close dialog without saving changes.
nn: Lukk dialogvindauget utan å lagra endringar.

en: Show help page for this dialog.
nn: Vis hjelpesida for dette dialogvindauget.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
nn[0]:  sekund
nn[1]:  sekund

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
nn[0]:  sekund
nn[1]:  sekund

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
nn: Teliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
nn: Eigenskapar for te

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
nn: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
nn: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
nn: sekund

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
nn: Handling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
nn: Sprettopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
nn: Gøym automatisk sprettopp etter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
nn: Påminning kvart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
nn: Vis framgang i ikonfeltet

en: %1 year | %1 years
nn[0]: %1 år
nn[1]: %1 år

en: %1 a | %1 a
nn[0]: %1 å
nn[1]: %1 å

en: %1 day | %1 days
nn[0]: %1 dag
nn[1]: %1 dagar

en: %1 hour | %1 hours
nn[0]: %1 time
nn[1]: %1 timar

en: %1 h | %1 h
nn[0]: %1 t
nn[1]: %1 t

en: %1 minute | %1 minutes
nn[0]: %1 minutt
nn[1]: %1 minutt

en: %1 min | %1 min
nn[0]: %1 m
nn[1]: %1 m

en: %1 second | %1 seconds
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

en: Unnamed Tea
nn: Namnlaus te

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
nn: Start ny eigendefinert te med tida sett opp i dette dialogvindauget.

en: Close this dialog without starting a new tea.
nn: Lukk dette dialogvindauget utan å starta på ein ny te.

en:  minute |  minutes
nn[0]:  minutt
nn[1]:  minutt

en:  second |  seconds
nn[0]:  sekund
nn[1]:  sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
nn: Tetid:

en: Unknown Tea
nn: Ukjend te

en: Black Tea
nn: Svart te

en: Fruit Tea
nn: Fruktte

en: Green Tea
nn: Grøn te

en: &Resume
nn: &Hald fram

en: &Stop
nn: &Stopp

en: &Configure...
nn: &Set opp …

en: &Custom...
nn: &Eigendefinert …

en: No steeping tea.
nn: Ingen te trekkjer.

en: The Tea Cooker
nn: Tekokaren

en: %1 is now ready!
nn: %1 er klar!

en: %1 is ready since %2!
nn: %1 var klar sidan %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
nn: %1 att for %2.
