kteatime - en to ro translation catalogue (39 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
ro: Utilitar KDE pentru a vă face o cană de ceai.

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

en: Many patches
ro: Multe petice

en: Start a new tea with this time.
ro: Pornește un ceai nou cu acest timp.

en: Configure Tea Cooker
ro: Configurare ceainic

en: Save changes and close dialog.
ro: Salvează modificărila și închide dialogul.

en: Close dialog without saving changes.
ro: Închide dialogul fără a salva modificările.

en: Show help page for this dialog.
ro: Afișează ajutorul pentru acest dialog

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
ro: Listă ceaiuri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
ro: Proprietăți ceai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
ro: Nume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
ro: Timp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
ro: Acțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
ro: Indiciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
ro: Autoascunde avertizarea după

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
ro: Reamintește la fiecare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
ro: Afișează progresul în tava de sistem

en: %1 year | %1 years
ro[0]: %1 an
ro[1]: %1 ani
ro[2]: %1 de ani

en: %1 day | %1 days
ro[0]: %1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

en: %1 d | %1 d
ro[0]: %1 z
ro[1]: %1 z
ro[2]: %1 z

en: %1 hour | %1 hours
ro[0]: %1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

en: %1 h | %1 h
ro[0]: %1 o
ro[1]: %1 o
ro[2]: %1 o

en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

en: Unnamed Tea
ro: Ceai fără nume

en: Close this dialog without starting a new tea.
ro: Închide acest dialog fără a porni un ceai nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
ro: Timp fierbere:

en: Unknown Tea
ro: Ceai necunoscut

en: Black Tea
ro: Ceai negru

en: Fruit Tea
ro: Ceai de fructe

en: &Stop
ro: &Oprește

en: &Configure...
ro: &Configurare...

en: No steeping tea.
ro: Niciun ceai pus la fiert.

en: The Tea Cooker
ro: Ceainic

en: %1 is now ready!
ro: %1 este gata!

en: %1 is ready since %2!
ro: %1 este gata de la %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
ro: %1 rămase pentru %2.
