kteatime - en to sr@ijekavian translation catalogue (58 entries)

en: KTeaTime
sr@ijekavian: К‑чајанка

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
sr@ijekavian: КДЕ алатка за спремање шоље финог чаја

en: Stefan Böhmann
sr@ijekavian: Штефан Беман

en: Current maintainer
sr@ijekavian: Тренутни одржавалац

en: Martin Willers
sr@ijekavian: Мартин Вилерс

en: Daniel Teske
sr@ijekavian: Данијел Теске

en: Many patches
sr@ijekavian: Мноштво закрпа

en: Start a new tea with this time.
sr@ijekavian: Пристави нови чај са овим временом.

en: seconds
sr@ijekavian: секунди

en: Use this name for the tea started with --time.
sr@ijekavian: Постави ово име за чај пристављен са --time.

en: name
sr@ijekavian: име

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Anonymous Tea
sr@ijekavian: Анонимни чај

en: Configure Tea Cooker
sr@ijekavian: Подешавање чајника

en: Save changes and close dialog.
sr@ijekavian: Сачувај измјене и затвори дијалог

en: Close dialog without saving changes.
sr@ijekavian: Затвори дијалог без уписивања измијена

en: Show help page for this dialog.
sr@ijekavian: Прикажи страницу помоћи за овај дијалог

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
sr@ijekavian[0]:  секунда
sr@ijekavian[1]:  секунде
sr@ijekavian[2]:  секунди
sr@ijekavian[3]:  секунда

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
sr@ijekavian[0]:  секунда
sr@ijekavian[1]:  секунде
sr@ijekavian[2]:  секунди
sr@ijekavian[3]:  секунда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
sr@ijekavian: Списак чајева

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
sr@ijekavian: Својства чаја

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
sr@ijekavian: Име

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
sr@ijekavian: Вријеме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
sr@ijekavian: мин.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
sr@ijekavian: сек.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
sr@ijekavian: Радња

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
sr@ijekavian: Искакач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
sr@ijekavian: Уклони искакач после

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
sr@ijekavian: Подсјети сваких

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
sr@ijekavian: Напредак у иконици системске касете

en: %1 year | %1 years
sr@ijekavian[0]: %1 година
sr@ijekavian[1]: %1 године
sr@ijekavian[2]: %1 година
sr@ijekavian[3]: 1 година

en: %1 a | %1 a
sr@ijekavian[0]: %1 г
sr@ijekavian[1]: %1 г
sr@ijekavian[2]: %1 г
sr@ijekavian[3]: 1 г

en: %1 day | %1 days
sr@ijekavian[0]: %1 дан
sr@ijekavian[1]: %1 дана
sr@ijekavian[2]: %1 дана
sr@ijekavian[3]: 1 дан

en: %1 d | %1 d
sr@ijekavian[0]: %1 д
sr@ijekavian[1]: %1 д
sr@ijekavian[2]: %1 д
sr@ijekavian[3]: 1 д

en: %1 hour | %1 hours
sr@ijekavian[0]: %1 сат
sr@ijekavian[1]: %1 сата
sr@ijekavian[2]: %1 сати
sr@ijekavian[3]: 1 сат

en: %1 h | %1 h
sr@ijekavian[0]: %1 с
sr@ijekavian[1]: %1 с
sr@ijekavian[2]: %1 с
sr@ijekavian[3]: 1 с

en: %1 minute | %1 minutes
sr@ijekavian[0]: %1 минут
sr@ijekavian[1]: %1 минута
sr@ijekavian[2]: %1 минута
sr@ijekavian[3]: 1 минут

en: %1 min | %1 min
sr@ijekavian[0]: %1 мин
sr@ijekavian[1]: %1 мин
sr@ijekavian[2]: %1 мин
sr@ijekavian[3]: 1 мин

en: %1 second | %1 seconds
sr@ijekavian[0]: %1 секунда
sr@ijekavian[1]: %1 секунде
sr@ijekavian[2]: %1 секунди
sr@ijekavian[3]: 1 секунда

en: %1 s | %1 s
sr@ijekavian[0]: %1 сек
sr@ijekavian[1]: %1 сек
sr@ijekavian[2]: %1 сек
sr@ijekavian[3]: 1 сек

en: Unnamed Tea
sr@ijekavian: Неименовани чај

en: Start a new anonymous tea with the time configured in this dialog.
sr@ijekavian: Приставља нови анонимни чај са временом подешеним у овом дијалогу.

en: Close this dialog without starting a new tea.
sr@ijekavian: Затвара овај дијалог без пристављања новог чаја.

en:  minute |  minutes
sr@ijekavian[0]:  минут
sr@ijekavian[1]:  минута
sr@ijekavian[2]:  минута
sr@ijekavian[3]:  минут

en:  second |  seconds
sr@ijekavian[0]:  секунда
sr@ijekavian[1]:  секунде
sr@ijekavian[2]:  секунди
sr@ijekavian[3]:  секунда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
sr@ijekavian: Вријеме за чај:

en: Unknown Tea
sr@ijekavian: Непознати чај

en: Black Tea
sr@ijekavian: црни чај

en: Earl Grey
sr@ijekavian: ерл греј

en: Fruit Tea
sr@ijekavian: воћни чај

en: Green Tea
sr@ijekavian: зелени чај

en: &Stop
sr@ijekavian: &Заустави

en: &Configure...
sr@ijekavian: &Подеси...

en: &Anonymous...
sr@ijekavian: &Анонимни...

en: No steeping tea.
sr@ijekavian: Чај се не спрема.

en: The Tea Cooker
sr@ijekavian: Чајник

en: %1 is now ready!
sr@ijekavian: %1 је спреман!

en: %1 is ready since %2!
sr@ijekavian: %1 је спреман већ %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
sr@ijekavian: Још %1 за чај %2.
