kteatime - en to sr@latin translation catalogue (58 entries)

en: KTeaTime
sr@latin: K‑čajanka

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
sr@latin: KDE alatka za spremanje šolje finog čaja

en: Stefan Böhmann
sr@latin: Štefan Beman

en: Current maintainer
sr@latin: Trenutni održavalac

en: Martin Willers
sr@latin: Martin Vilers

en: Daniel Teske
sr@latin: Danijel Teske

en: Many patches
sr@latin: Mnoštvo zakrpa

en: Start a new tea with this time.
sr@latin: Pristavi novi čaj sa ovim vremenom.

en: seconds
sr@latin: sekundi

en: Use this name for the tea started with --time.
sr@latin: Postavi ovo ime za čaj pristavljen sa --time.

en: name
sr@latin: ime

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Anonymous Tea
sr@latin: Anonimni čaj

en: Configure Tea Cooker
sr@latin: Podešavanje čajnika

en: Save changes and close dialog.
sr@latin: Sačuvaj izmene i zatvori dijalog

en: Close dialog without saving changes.
sr@latin: Zatvori dijalog bez upisivanja izmena

en: Show help page for this dialog.
sr@latin: Prikaži stranicu pomoći za ovaj dijalog

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
sr@latin[0]:  sekunda
sr@latin[1]:  sekunde
sr@latin[2]:  sekundi
sr@latin[3]:  sekunda

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
sr@latin[0]:  sekunda
sr@latin[1]:  sekunde
sr@latin[2]:  sekundi
sr@latin[3]:  sekunda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
sr@latin: Spisak čajeva

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
sr@latin: Svojstva čaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
sr@latin: Ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
sr@latin: Vreme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
sr@latin: min.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
sr@latin: sek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
sr@latin: Radnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
sr@latin: Iskakač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
sr@latin: Ukloni iskakač posle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
sr@latin: Podseti svakih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
sr@latin: Napredak u ikonici sistemske kasete

en: %1 year | %1 years
sr@latin[0]: %1 godina
sr@latin[1]: %1 godine
sr@latin[2]: %1 godina
sr@latin[3]: 1 godina

en: %1 a | %1 a
sr@latin[0]: %1 g
sr@latin[1]: %1 g
sr@latin[2]: %1 g
sr@latin[3]: 1 g

en: %1 day | %1 days
sr@latin[0]: %1 dan
sr@latin[1]: %1 dana
sr@latin[2]: %1 dana
sr@latin[3]: 1 dan

en: %1 d | %1 d
sr@latin[0]: %1 d
sr@latin[1]: %1 d
sr@latin[2]: %1 d
sr@latin[3]: 1 d

en: %1 hour | %1 hours
sr@latin[0]: %1 sat
sr@latin[1]: %1 sata
sr@latin[2]: %1 sati
sr@latin[3]: 1 sat

en: %1 h | %1 h
sr@latin[0]: %1 s
sr@latin[1]: %1 s
sr@latin[2]: %1 s
sr@latin[3]: 1 s

en: %1 minute | %1 minutes
sr@latin[0]: %1 minut
sr@latin[1]: %1 minuta
sr@latin[2]: %1 minuta
sr@latin[3]: 1 minut

en: %1 min | %1 min
sr@latin[0]: %1 min
sr@latin[1]: %1 min
sr@latin[2]: %1 min
sr@latin[3]: 1 min

en: %1 second | %1 seconds
sr@latin[0]: %1 sekunda
sr@latin[1]: %1 sekunde
sr@latin[2]: %1 sekundi
sr@latin[3]: 1 sekunda

en: %1 s | %1 s
sr@latin[0]: %1 sek
sr@latin[1]: %1 sek
sr@latin[2]: %1 sek
sr@latin[3]: 1 sek

en: Unnamed Tea
sr@latin: Neimenovani čaj

en: Start a new anonymous tea with the time configured in this dialog.
sr@latin: Pristavlja novi anonimni čaj sa vremenom podešenim u ovom dijalogu.

en: Close this dialog without starting a new tea.
sr@latin: Zatvara ovaj dijalog bez pristavljanja novog čaja.

en:  minute |  minutes
sr@latin[0]:  minut
sr@latin[1]:  minuta
sr@latin[2]:  minuta
sr@latin[3]:  minut

en:  second |  seconds
sr@latin[0]:  sekunda
sr@latin[1]:  sekunde
sr@latin[2]:  sekundi
sr@latin[3]:  sekunda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
sr@latin: Vreme za čaj:

en: Unknown Tea
sr@latin: Nepoznati čaj

en: Black Tea
sr@latin: crni čaj

en: Earl Grey
sr@latin: erl grej

en: Fruit Tea
sr@latin: voćni čaj

en: Green Tea
sr@latin: zeleni čaj

en: &Stop
sr@latin: &Zaustavi

en: &Configure...
sr@latin: &Podesi...

en: &Anonymous...
sr@latin: &Anonimni...

en: No steeping tea.
sr@latin: Čaj se ne sprema.

en: The Tea Cooker
sr@latin: Čajnik

en: %1 is now ready!
sr@latin: %1 je spreman!

en: %1 is ready since %2!
sr@latin: %1 je spreman već %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
sr@latin: Još %1 za čaj %2.
