kteatime - en to sv translation catalogue (54 entries)

en: KTeaTime
sv: Tepaus

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
sv: KDE-verktyg för att koka en kopp gott te.

en: © 1998-1999, Matthias Hölzer-Klüpfel
    © 2002-2003, Martin Willers
    © 2007-2010, Stefan Böhmann
sv: © 1998-1999, Matthias Hoelzer-Klüpfel
    © 2002-2003, Martin Willers
    © 2007-2010, Stefan Böhmann

en: Current maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Matthias Hölzer-Klüpfel
sv: Matthias Hoelzer-Klüpfel

en: Many patches
sv: Många programfixar

en: Start a new tea with this time.
sv: Brygg en ny kopp te med den här tiden.

en: seconds
sv: sekunder

en: Use this name for the tea started with --time.
sv: Använd det här namnet för teet startat med --time.

en: name
sv: namn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
sv: Eget te

en: Configure Tea Cooker
sv: Anpassa tekokaren

en: Save changes and close dialog.
sv: Spara ändringar och stäng dialogrutan.

en: Close dialog without saving changes.
sv: Stäng dialogrutan utan att spara ändringarna.

en: Show help page for this dialog.
sv: Visa hjälpsida för dialogrutan.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
sv: Telista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
sv: Teets egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
sv: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
sv: s

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
sv: Händelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
sv: Dölj automatiskt rutan efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
sv: Påminnelse efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
sv: Åskådliggör förlopp i systembrickans ikon

en: %1 year | %1 years
sv[0]: %1 år
sv[1]: %1 år

en: %1 a | %1 a
sv[0]: %1 å
sv[1]: %1 å

en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: %1 hour | %1 hours
sv[0]: %1 timme
sv[1]: %1 timmar

en: %1 h | %1 h
sv[0]: %1 t
sv[1]: %1 t

en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

en: Unnamed Tea
sv: Namnlöst te

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
sv: Brygg ny egen tesort med tiden inställd i dialogrutan.

en: Close this dialog without starting a new tea.
sv: Stäng dialogrutan utan att brygga något nytt te.

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
sv: Tetid:

en: Unknown Tea
sv: Okänt te

en: Black Tea
sv: Svart te

en: Fruit Tea
sv: Fruktte

en: Green Tea
sv: Grönt te

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: &Pause
sv: &Paus

en: &Stop
sv: Sto&ppa

en: &Configure...
sv: A&npassa...

en: &Custom...
sv: &Egen...

en: No steeping tea.
sv: Brygger inte något te.

en: The Tea Cooker
sv: Tekokaren

en: %1 is now ready!
sv: %1 är nu klart!

en: %1 is ready since %2!
sv: %1 är klart sedan %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
sv: %1 kvar för %2.
