kteatime - en to ug translation catalogue (36 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
ug: KDEنىڭ چاي دەملەش  قورالى

en: Current maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

en: Many patches
ug: بىرقانچە ياماقلار

en: Start a new tea with this time.
ug: ئامدى يېڭى چاي دەملە.

en: Configure Tea Cooker
ug: چايچىنى سەپلە

en: Save changes and close dialog.
ug: ئۆزگىرىشلەرنى ساقلا ۋە سۆزلەشكۈنى ياپ

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
ug[0]:  سېكۇنت

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
ug[0]:  سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
ug: چاي تىزىمى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
ug: چاي خاسلىقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
ug: ۋاقىت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
ug: مىنۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
ug: سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
ug: مەشغۇلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
ug: سەكرىمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
ug: سەكرەپ چىققاندىن كېيىن ئاپتوماتىك يوشۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
ug: ئەسكەرتكۈچ ئىنتېرۋالى

en: %1 year | %1 years
ug[0]: %1 يىل

en: %1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

en: %1 hour | %1 hours
ug[0]: %1 سائەت

en: %1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

en: %1 min | %1 min
ug[0]: %1 مىنۇت

en: %1 second | %1 seconds
ug[0]: %1 سېكۇنت

en: Unnamed Tea
ug: نامسىز چاي

en: Close this dialog without starting a new tea.
ug: يېڭى چاينى باشلىمايلا بۇ سۆزلەشكۈنى تاقايدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
ug: چاي ۋاقتى:

en: Unknown Tea
ug: نامەلۇم چاي

en: Black Tea
ug: قارا چاي

en: Fruit Tea
ug: مېۋە چېيى

en: &Stop
ug: توختا(&S)

en: &Configure...
ug: سەپلە(&C)…

en: No steeping tea.
ug: دەملەنگەن چاي يوق.

en: The Tea Cooker
ug: چايچى

en: %1 is now ready!
ug: %1 ھازىر تەييار!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
ug: %2 ئۈچۈن %1 قالدى.
