kteatime - en to uk translation catalogue (57 entries)

en: KDE utility for making a fine cup of tea.
uk: Утиліта KDE для заварювання чаю.

en: © 1998-1999, Matthias Hölzer-Klüpfel
    © 2002-2003, Martin Willers
    © 2007-2010, Stefan Böhmann
uk: © Hölzer-Klüpfel, 1998–1999
    © Martin Willers, 2002–2003
    © Stefan Böhmann, 2007–2010

en: Current maintainer
uk: Поточний супровідник

en: Many patches
uk: Багато латок

en: Start a new tea with this time.
uk: Почати заварювання нового чаю з цим часом.

en: seconds
uk: секунд

en: Use this name for the tea started with --time.
uk: Використовувати цю назву для чаю, початого з --time.

en: name
uk: назва

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TimeEditWidget)
en: Custom Tea
uk: Нетиповий чай

en: Configure Tea Cooker
uk: Налаштувати засіб для заварювання чаю

en: Save changes and close dialog.
uk: Зберегти зміни і закрити вікно.

en: Close dialog without saving changes.
uk: Закрити вікно без збереження змін.

en: Show help page for this dialog.
uk: Показати сторінку довідки для цього вікна.

[ctx: Auto hide popup after]
en:  second |  seconds
uk[0]:  секунда
uk[1]:  секунди
uk[2]:  секунд
uk[3]:  секунда

[ctx: Reminder every]
en:  second |  seconds
uk[0]:  секунда
uk[1]:  секунди
uk[2]:  секунд
uk[3]:  секунда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup1)
en: Tea List
uk: Список видів чаю

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, teaPropertiesGroup)
en: Tea Properties
uk: Властивості чаю

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
uk: Назва

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Time
uk: Час

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: min
uk: хв

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: sec
uk: с

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup2)
en: Action
uk: Дія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, popupCheckBox)
en: Popup
uk: Вигульк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autohideCheckBox)
en: Auto hide popup after
uk: Автоматично ховати вигульки після

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reminderCheckBox)
en: Reminder every
uk: Нагадування кожні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, visualizeCheckBox)
en: Visualize progress in icon tray
uk: Показувати поступ в системному лотку

en: %1 year | %1 years
uk[0]: %1 рік
uk[1]: %1 роки
uk[2]: %1 років
uk[3]: %1 рік

en: %1 a | %1 a
uk[0]: %1 р
uk[1]: %1 р
uk[2]: %1 р
uk[3]: %1 р

en: %1 day | %1 days
uk[0]: %1 день
uk[1]: %1 дні
uk[2]: %1 днів
uk[3]: %1 день

en: %1 d | %1 d
uk[0]: %1 д
uk[1]: %1 д
uk[2]: %1 д
uk[3]: %1 д

en: %1 hour | %1 hours
uk[0]: %1 година
uk[1]: %1 години
uk[2]: %1 годин
uk[3]: %1 година

en: %1 h | %1 h
uk[0]: %1 г
uk[1]: %1 г
uk[2]: %1 г
uk[3]: %1 г

en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилина

en: %1 min | %1 min
uk[0]: %1 хв
uk[1]: %1 хв
uk[2]: %1 хв
uk[3]: %1 хв

en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунда

en: %1 s | %1 s
uk[0]: %1 с
uk[1]: %1 с
uk[2]: %1 с
uk[3]: %1 с

en: Unnamed Tea
uk: Чай без назви

en: Start a new custom tea with the time configured in this dialog.
uk: Заварити новий нетиповий чай з часом, який налаштовано в цьому вікні.

en: Close this dialog without starting a new tea.
uk: Закрити це вікно без заварювання нового чаю.

en:  minute |  minutes
uk[0]:  хвилина
uk[1]:  хвилини
uk[2]:  хвилин
uk[3]:  хвилина

en:  second |  seconds
uk[0]:  секунда
uk[1]:  секунди
uk[2]:  секунд
uk[3]:  секунда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minutesLabel_2)
en: Tea time:
uk: Час пити чай:

en: Unknown Tea
uk: Невідомий чай

en: Black Tea
uk: Чорний чай

en: Earl Grey
uk: Сірий чай

en: Fruit Tea
uk: Фруктовий чай

en: Green Tea
uk: Зелений чай

en: &Resume
uk: Від&новити

en: &Pause
uk: При&зупинити

en: &Stop
uk: &Зупинити

en: &Configure...
uk: &Налаштувати...

en: &Custom...
uk: &Нетиповий…

en: No steeping tea.
uk: Немає чаю, що заварюється.

en: The Tea Cooker
uk: Чайник

en: %1 is now ready!
uk: %1 вже готовий!

en: %1 is ready since %2!
uk: %1 готовий від %2!

[ctx: %1 is the time, %2 is the name of the tea]
en: %1 left for %2.
uk: Залишилось %1 до заварювання %2.
