ktechlab - en to it translation catalogue (863 entries)

en: The Microbe Compiler
it: Il compilatore Microbe

en: (C) 2004-2005, The KTechlab developers
it: (C) 2004-2005 degli sviluppatori di KTechlab

en: Added pic 16f877,16f627 and 16f628
it: Aggiunta pic 16f877,16f627 e 16f628

en: Show source code lines in assembly output
it: Mostra le righe del codice sorgente nell'output assembly

en: Do not attempt optimization of generated instructions.
it: Non tentare l'ottimizzazione delle istruzioni generate.

en: Input filename
it: Nome del file in ingresso

en: Output filename
it: Nome del file di output

en: Could not open file '%1'
it: Impossibile aprire il file «%1»

en: Unknown statement
it: Istruzione sconosciuta

en: Port '%1' is not supported by target PIC
it: La porta «%1» non è supportata dal PIC di destinazione

en: Pin identifier was not followed by '='
it: L'identificativo del piedino non era seguito da «=»

en: Pin state can only be 'high' or 'low'
it: Lo stato del piedino può essere solo «alto» o «basso»

en: Invalid token '%1'. Port identifier should be followed by '='
it: Simbolo non valido «%1»: l'identificativo di una porta deve essere seguito da «=»

en: Unexpected statement before '{'
it: Istruzione inattesa prima di «{»

en: Mismatched brackets in expression '%1'
it: Parentesi non corrispondenti nell'espressione «%1»

en: Invalid '=' found in expression
it: Trovato «=» non valido nell'espressione

en: Reserved keyword '%1' cannot be a variable name.
it: La parola riservata «%1» non può essere usata come nome di variabile.

en: Nothing between operators
it: Niente tra gli operatori

en: Missing operator or space in operand
it: Spazio o operatore mancante nell'operando

en: Unknown variable
it: Variabile sconosciuta

en: Unknown variable '%1'
it: Variabile sconosciuta «%1»

en: Could not open include file '%1'
it: Impossibile aprire il file incluso «%1»

en: Division by zero
it: Divisione per zero

en: Number too big
it: Numero troppo grande

en: Step can only be a constant expression
it: Un passo può essere solo un'espressione costante

en: Delay must be a positive constant value
it: Il ritardo deve essere un valore positivo e costante

en: 'high' or 'low' expected after pin expression '%1'
it: «alto» o «basso» atteso dopo l'espressione piedino «%1»

en: Comparison operator in '%1' is not recognized
it: L'operatore di confronto «%1» non è riconosciuto

en: Subroutine definition before end of program
it: Definizione di subroutine prima della fine del programma

en: Interrupt routine definition before end of program
it: Definizione di routine di interrupt prima della fine del programma

en: Label expected
it: Attesa etichetta

en: Extra tokens at end of line
it: Simboli extra a fine riga

en: Expected '%1'
it: Atteso «%1»

en: Pin list expected
it: Atteso elenco di piedini

en: Alias already defined
it: Alias già definito

en: Interrupt type not supported by target PIC
it: Tipo di interrupt non supportato dal PIC di destinazione

en: Interrupt already defined
it: Interrupt già definito

en: Variable '%1' is read only
it: La variabile «%1» è a sola lettura

en: Variable '%1' is write only
it: La variabile «%1» è a sola scrittura

en: Invalid pin list size
it: Dimensione dell'elenco dei piedini non valida

en: Variable '%1' is already defined
it: La variabile «%1» è già definita

en: '%1' is not a valid variable name
it: «%1» non un nome di variabile valido

en: Variable expected
it: Attesa variabile

en: Name expected
it: Atteso nome

en: Internal issue: Optimization has not finished in %1 iterations.
it: Problema interno: l'ottimizzazione non è stata completata con %1 iterazioni.

en: Dump linear equations
it: Stampa equazioni lineari

note: i18n("0 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation0()), ac, "edit_orientation_0" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 0 Degrees
it: 0 gradi

note: i18n("90 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation90()), ac, "edit_orientation_90" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 90 Degrees
it: 90 gradi

note: i18n("180 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation180()), ac, "edit_orientation_180" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 180 Degrees
it: 180 gradi

note: i18n("270 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation270()), ac, "edit_orientation_270" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 270 Degrees
it: 270 gradi

note: i18n("Create Subcircuit"), "", 0, circuitDocument, SLOT(createSubcircuit()), ac, "circuit_create_subcircuit" );
en: Create Subcircuit
it: Crea sottocircuito

note: i18n("Rotate Clockwise"), "object-rotate-right", "]", circuitDocument, SLOT(rotateClockwise()), ac, "edit_rotate_cw" );
en: Rotate Clockwise
it: Ruota in senso orario

note: i18n("Rotate Counter-Clockwise"), "object-rotate-left", "[", circuitDocument, SLOT(rotateCounterClockwise()), ac, "edit_rotate_ccw" );
en: Rotate Counter-Clockwise
it: Ruota in senso anti-orario

note: i18n("Flip Horizontally"), "", 0, circuitDocument, SLOT(flipHorizontally()), ac, "edit_flip_horizontally" );
en: Flip Horizontally
it: Ribalta orizzontalmente

note: i18n("Flip Vertically"), "", 0, circuitDocument, SLOT(flipVertically()), ac, "edit_flip_vertically" );
en: Flip Vertically
it: Ribalta verticalmente

en: Construct a circuit by dragging components from the Component selector from the left. Create the connections by dragging a wire from the component connectors.<br><br>The simulation is running by default, but can be paused and resumed from the Tools menu.<br><br>To delete a wire, select it with a select box, and hit delete.<br><br>To edit the attributes of a component, select it (making sure that no components of another type are also selected), and edit in the toolbar. More advanced properties can be edited using the item editor on the right.<br><br>Subcircuits can be created by connecting the components with an External Connection, selecting the desired components and clicking on "Create Subcircuit" in the right-click menu.
it: Costruisci un circuito trascinando i componenti dal Selettore dei componenti a sinistra. Crea le connessioni trascinando un filo dai connettori dei componenti.<br><br>La simulazione viene avviata in modo predefinito, ma può essere messa in pausa e riavviata del menu Strumenti.<br><br>Per cancellare un filo selezionalo (con un rettangolo di selezione) e premi Canc.<br><br>Per modificare gli attributi di un componente selezionalo (assicurandosi che nessun altro componente dello stesso tipo sia selezionato) e modificalo nella barra degli strumenti. Altre proprietà avanzate possono essere modificate utilizzando l'editor dell'oggetto sulla destra.<br><br>I sotto circuiti possono essere creati collegando i componenti con una Connessione esterna, selezionando i componenti desiderati e facendo clic su «Crea sottocircuito» nel menu che appare facendo clic con il tasto destro.

en: Simulation Initializing
it: Inizializzazione della simulazione

en: Simulation Running
it: Simulazione in corso

en: Simulation Paused
it: Simulazione in pausa

note: i18n: ectx: label, entry (MaxUndo), group (General)
en: Maximum number of undo steps
it: Numero massimo di passi di annullamento

note: i18n: ectx: label, entry (RestoreDocumentsOnStartup), group (General)
en: Restore Documents on Startup
it: Ripristina i documenti all'avvio

note: i18n: ectx: label, entry (RaiseItemSelectors), group (General)
en: Raise appropriate Item Selector on document creation
it: Alza il selettore dell'elemento appropriato alla creazione di un documento

note: i18n: ectx: label, entry (RaiseMessagesLog), group (General)
en: Raise Messages Log on Compiling
it: Alza la finestra dei messaggi durante la compilazione

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVoltageBars), group (General)
en: Show Voltage Bars
it: Mostra le barre del voltaggio

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVoltageColor), group (General)
en: Show Voltage as Color
it: Mostra i voltaggi come colori

note: i18n: ectx: label, entry (AnimateWires), group (General)
en: Animate Wires (current or power)
it: Anima i fili (corrente o potenza)

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshRate), group (General)
en: Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (General)
en: Color of grid lines
it: Colore delle linee della griglia

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGrid), group (General)
en: Whether the grid should be shown.
it: Se la griglia debba essere mostrata.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseSameViewForOutput), group (General)
en: Whether the same output should be use for generation of code, etc
it: Se lo stesso output debba essere usato per la generazione del codice, ecc

note: i18n: ectx: label, entry (IndentAsmName), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Instruction Names
it: Indentazione dei nomi dell'istruzione

note: i18n: ectx: label, entry (IndentAsmData), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Instruction Data
it: Indentazione dei dati dell'istruzione

note: i18n: ectx: label, entry (IndentComment), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Comments
it: Indentazione dei commenti

note: i18n: ectx: label, entry (IndentEqu), group (AsmFormatter)
en: Indentation of 'equ'
it: Indentazione di «equ»

note: i18n: ectx: label, entry (IndentEquValue), group (AsmFormatter)
en: Indentation of 'equ' Value
it: Indentazione del valore di «equ»

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFormatMBOutput), group (AsmFormatter)
en: Automatically format Microbe output
it: Formatta automaticamente l'output Microbe

note: i18n: ectx: label, entry (LogicSymbolShapes), group (Logic)
en: Logic Symbol Shapes
it: Forme di simboli logici

note: i18n: ectx: label, entry (LogicRisingTrigger), group (Logic)
en: Rising Trigger Threshold
it: Soglia trigger in aumento

note: i18n: ectx: label, entry (LogicFallingTrigger), group (Logic)
en: Falling Trigger Threshold
it: Soglia trigger in diminuzione

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputHigh), group (Logic)
en: Logic Output High
it: Uscita logica alta

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputHighImpedance), group (Logic)
en: Logic Output High Impedance
it: Uscita logica ad alta impedenza

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputLowImpedance), group (Logic)
en: Logic Output Low Impedance
it: Uscita logica a bassa impedenza

note: i18n: ectx: label, entry (HexFormat), group (Gpasm)
en: Hex Format
it: Formato esadecimale

note: i18n: ectx: label, entry (Radix), group (Gpasm)
en: Radix
it: Radice

note: i18n: ectx: label, entry (GpasmWarningLevel), group (Gpasm)
en: GpasmWarning Level
it: Livello GpasmWarning

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCase), group (Gpasm)
en: Ignore Case
it: Ignora maiuscole

note: i18n: ectx: label, entry (DosFormat), group (Gpasm)
en: Dos Formatting
it: Formattazione Dos

note: i18n: ectx: label, entry (MiscGpasmOptions), group (Gpasm) i18n: ectx: label, entry (MiscSDCCOptions), group (SDCC)
en: Other Options
it: Altre opzioni

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nostdlib), group (SDCC)
en: Do not search in the standard library directory
it: Non cercare nella cartella della libreria standard

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nostdinc), group (SDCC)
en: Do not search in the standard include directory
it: Non cercare nella cartella degli include della libreria standard

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_less_pedantic), group (SDCC)
en: Disable pedantic warnings
it: Disabilita gli allarmi pedanti

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_std_c89), group (SDCC)
en: Strictly follow the C89 standard
it: Segui fedelmente lo standard C89

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_std_c99), group (SDCC)
en: Strictly follow the C99 standard
it: Segui fedelmente lo standard C99

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_stack_auto), group (SDCC)
en: Stack automatic variables
it: Alloca nello stack le variabili automatiche

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_int_long_reent), group (SDCC)
en: Integer libraries have been compiled as reentrant
it: Le librerie intere sono state compilate come rientranti

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_float_reent), group (SDCC)
en: Floating point library has been compiled as reentrant
it: Le librerie in virgola mobile sono state compilate come rientranti

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_fommit_frame_pointer), group (SDCC)
en: Leave out the frame pointer
it: Lascia fuori il frame pointer

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_no_xinit_opt), group (SDCC)
en: Do not memcpy initialized data from code space to xdata space
it: Non copiare (memcpy) i dati inizializzati dallo spazio code allo spazio xdata

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_all_callee_saves), group (SDCC)
en: Callee will always save registers used
it: Il codice chiamato salverà sempre i registri usati

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nooverlay), group (SDCC)
en: Do not overlay parameters and local variables
it: Non sovrapporre parametri e variabili locali

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nogcse), group (SDCC)
en: Disable the GCSE optimization
it: Disabilita l'ottimizzazione GCSE

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nolabelopt), group (SDCC)
en: Do not optimize labels
it: Non ottimizzare le etichette

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noinvariant), group (SDCC)
en: Disable optimization of invariants
it: Disabilita l'ottimizzazione degli invarianti

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noinduction), group (SDCC)
en: Disable loop variable induction
it: Disabilita l'induttività delle variabili nei cicli

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_no_peep), group (SDCC)
en: Disable peep-hole optimization
it: Disabilita l'ottimizzazione peephole

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noloopreverse), group (SDCC)
en: Do not do loop reversal optimization
it: Non eseguire un'ottimizzazione di inversione del ciclo

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_opt_code_size), group (SDCC)
en: Optimize for compact code
it: Ottimizza per codice compatto

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_opt_code_speed), group (SDCC)
en: Optimize for fast code
it: Ottimizza per codice veloce

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_peep_asm), group (SDCC)
en: Pass inline assembler code through peep hole optimizer
it: Passa il codice assembly inline nell'ottimizzatore peep hole

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nojtbound), group (SDCC)
en: Do not generate boundary check for jump tables
it: Non generare il controllo dei limiti per le tabelle di salto

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nodefaultlibs), group (SDCC)
en: Do not use default libraries
it: Non usare le librerie predefinite

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_pno_banksel), group (SDCC)
en: Do not generate BANKSEL directives
it: Non generare direttive BANKSEL

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_pstack_model_large), group (SDCC)
en: Use large stack model
it: Usa il modello a stack grande

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_debug_xtra), group (SDCC)
en: Show more debug info in assembly output
it: Mostra più informazioni di debug nell'output assembly

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_denable_peeps), group (SDCC)
en: Explicit enable of peepholes
it: Abilitazione esplicita dei peephole

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_calltree), group (SDCC)
en: Dump call tree in .calltree file
it: Stampa l'albero di chiamata in un file .calltree

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_fstack), group (SDCC)
en: Enable stack optimizations
it: Abilita le ottimizzazioni dello stack

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_goto), group (SDCC)
en: Try to use conditional BRA instead of GOTO
it: Cerca di usare un BRA condizionale al posto di un GOTO

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_cmp), group (SDCC)
en: Try to optimize some compares
it: Cerca di ottimizzare alcune comparazioni

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_df), group (SDCC)
en: Thorough data flow analysis
it: Analisi completa del flusso di dati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_use_non_free) i18n: ectx: label, entry (SDCC_use_non_free), group (SDCC)
en: Search / include non-free licensed libraries and header files
it: Cerca / includi librerie e file header con licenza non libera

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_install_prefix), group (SDCC)
en: Location where SDCC in installed
it: Posizione in cui è installato SDCC

note: i18n: ectx: label, entry (PicProgrammerProgram), group (PicProgramming)
en: The application to use to program the PIC.
it: L'applicazione da usare per programmare il PIC.

note: i18n: ectx: label, entry (PicProgrammerPort), group (PicProgramming)
en: The device (serial, parallel, etc...) used to program the PIC.
it: Il dispositivo (seriale, parallelo, ecc...) usato per programmare il PIC.

note: i18n: ectx: label, entry (gplink_link_shared), group (Gplink)
en: Check this if SDCC uses shared libs for compiling (newer SDCC does so)
it: Controlla se SDCC usa librerie condivise per la compilazione (quelli più recenti lo fanno)

en: An IDE for microcontrollers and electronics
it: Un IDE per microcontrollori ed elettronica

en: (C) 2003-2017, The KTechLab developers
it: (C) 2003-2017 degli sviluppatori di KTechLab

en: Developer, Simulation
it: Sviluppatore, Simulazione

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Developer, KDE4 Port, GUI
it: Sviluppatore, conversione a KDE4, interfaccia grafica

en: KDE4 Port
it: Conversione a KDE4

en: Website, wiki and forum
it: Sito web, wiki e forum

en: Keeping up the project during lack of developers
it: Ha mantenuto vivo il progetto durante la mancanza di sviluppatori

en: Former developer, project founder, former maintainer
it: Ex sviluppatore, fondatore del progetto ed ex responsabile

en: Former developer
it: Ex sviluppatore

en: JK flip-flop, asynchronous preset/reset in the D flip-flop
it: Flip-flop JK, preset/reset asincrono nel flip-flop D

en: Rotary Switch
it: Commutatore rotativo

en: Glib friendliness
it: Amico di Glib

en: Former website hosting and feedback during early development
it: Vecchio sito web e riscontri durante lo sviluppo iniziale

en: Document to open.
it: Documento da aprire.

en: Could not open '%1'
it: Impossibile aprire «%1»

en: Untitled (Circuit %1)
it: Senza titolo (Circuito %1)

en: Untitled (Circuit)
it: Senza titolo (Circuito)

en: Untitled (FlowCode %1)
it: Senza titolo (FlowCode %1)

en: Untitled (FlowCode)
it: Senza titolo (FlowCode)

en: Untitled (Mechanics %1)
it: Senza titolo (Meccanica %1)

en: Untitled (Mechanics)
it: Senza titolo (Meccanica)

en: Untitled (%1)
it: Senza titolo (%1)

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Could not open Circuit file "%1"
it: Impossibile aprire il file Circuito «%1»

en: Could not open FlowCode file "%1"
it: Impossibile aprire il file FlowCode «%1»

en: Could not open Mechanics file "%1"
it: Impossibile aprire il file Meccanica «%1»

en: Could not open text file "%1"
it: Impossibile aprire il file di testo «%1»

en: Save Location
it: Salva posizione

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Esiste già un file chiamato «%1». Sei sicuro di volerlo sovrascrivere?

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

en: The document '%1' has been modified.
    Do you want to save it?
it: Il documento «%1» è stato modificato.
    Vuoi salvarlo?

en: Save Document?
it: Salvo il documento?

en: Other
it: Altro

en: Image
it: Immagine

en: Image File
it: File di immagine

en: Line
it: Linea

en: Line Color
it: Colore delle linee

en: Line Width
it: Spessore delle linee

en: Line Style
it: Stile della linea

en: Cap Style
it: Stile della punta

en: Arrow
it: Freccia

en: Head angle
it: Angolo di testa

en: Canvas Text
it: Testo del canvas

en: Text
it: Testo

en: Display Background
it: Mostra lo sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Frame Color
it: Colore della cornice

en: Solid
it: Solido

en: None
it: Nessuno

en: Dash
it: Tratteggiato

en: Dot
it: Punto

en: Dash Dot
it: Punto-linea

en: Dash Dot Dot
it: Punto-punto-linea

en: Flat
it: Piatto

en: Square
it: Quadrato

en: Round
it: Rotondo

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Orientation
it: Orientazione

en: All Files
it: Tutti i file

note: i18n("Circuit"), "application-x-circuit", 0, this, SLOT(slotFileNewCircuit()), ac, "newfile_circuit" ))->plug( p->menu() );
en: Circuit
it: Circuito

en: No components were found in the selection.
it: Nessun componente trovato nella selezione.

en: No External Connection components were found in the selection.
it: Nella selezione non è stato trovato nessun componente per le connessioni esterne.

en: Integrated Circuits
it: Circuiti integrati

en: Analog-Digital
it: Analogico-digitale

en: Digital-Analog
it: Digitale-analogico

en: Number Bits
it: Numero di bit

en: Input Range
it: Intervallo di ingresso

en: ADC
it: Convertitore analogico-digitale

en: DAC
it: Convertitore digitale-analogico

en: Bidirectional LED
it: LED bidirezionale

en: Outputs
it: Uscite

en: Color 1
it: Colore 1

en: Colour 2
it: Colore 2

en: Binary Counter
it: Contatore binario

en: Rising
it: Salita

en: Falling
it: Discesa

en: Bit Count
it: Numero bit

en: Connections
it: Connessioni

en: Bus Splitter
it: Divisore di bus

en: Size
it: Dimensione

en: Passive
it: Passivo

en: Capacitor
it: Condensatore

en: Capacitance
it: Capacità

en: Address Size
it: Dimensione dell'indirizzo

en: Gain
it: Guadagno

en: Sources
it: Generatori

en: Current Controlled Current Source
it: Generatore di corrente controllato da corrente

en: Current Controlled Voltage Source
it: Generatore di tensione controllato in corrente

en: Voltage Controlled Current Source
it: Generatore di corrente controllato in tensione

en: Voltage Controlled Voltage Source
it: Generatore di tensione controllato in tensione

en: Logic
it: Logica

en: Inverter
it: Invertitore

en: Logic Input
it: Ingresso logico

en: Use Toggle
it: Usa commutatore

en: Logic Output
it: Uscita logica

en: BCD to 7 Segment
it: BCD verso 7 segmenti

en: BCD to Seven Segment
it: BCD verso sette segmenti

en: Discrete
it: Discreta

en: NPN Transistor
it: Transistor NPN

en: PNP Transistor
it: Transistor PNP

en: Saturation Current
it: Corrente di saturazione

en: Forward Coefficient
it: Coefficiente diretto

en: Reverse Coefficient
it: Coefficiente inverso

en: Forward Beta
it: Beta in modo diretto

en: Reverse Beta
it: Beta in modo inverso

en: Clock Input
it: Ingresso del clock

en: Low Time
it: Tempo del livello basso

en: High Time
it: Tempo del livello alto

en: Current Signal
it: Segnale in corrente

en: Frequency
it: Frequenza

en: Current Range
it: Intervallo di corrente

en: Current Source
it: Generatore di corrente

en: Current
it: Corrente

en: Diode
it: Diodo

en: Emission Coefficient
it: Coefficiente di emissione

en: Breakdown Voltage
it: Tensione di breakdown

en: Fixed Voltage
it: Tensione costante

en: Voltage
it: Tensione

en: Ground (0V)
it: Terra (0V)

en: Ground
it: Terra

en: N-Channel JFET
it: JFET a canale N

en: P-Channel JFET
it: JFET a canale P

en: Threshold voltage
it: Tensione di soglia

en: Transcondutance
it: Transconduttanza

en: Saturation current
it: Corrente di saturazione

en: PN emission coefficient
it: Coefficiente di emissione PN

en: Isr emission coefficient
it: Coefficiente di emissione Isr

en: Keypad
it: Tastiera

en: Switches
it: Interruttori

en: Use Toggles
it: Usa commutatori

en: Columns
it: Colonne

note: i18n("n-e MOSFET"),
en: n-MOSFET
it: nMOSFET

note: i18n("p-e MOSFET"),
en: p-MOSFET
it: pMOSFET

en: n-d MOSFET
it: MOSFET a doppia diffusione a canale N

en: p-d MOSFET
it: MOSFET a doppia diffusione a canale P

en: N-Channel Enhancement MOSFET
it: MOSFET ad arricchimento a canale N

en: P-Channel Enhancement MOSFET
it: MOSFET ad arricchimento a canale P

en: N-Channel Depletion MOSFET
it: MOSFET a svuotamento a canale N

en: P-Channel Depletion MOSFET
it: MOSFET a svuotamento a canale P

[ctx: mosfet body/bulk pin]
en: Body Pin
it: Piedino Body

en: Op Amp
it: Amplificatore operazionale

en: Operational Amplifier
it: Amplificatore operazionale

en: Potentiometer
it: Potenziometro

en: Resistance
it: Resistenza

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Seven Segment
it: Sette segmenti

en: Seven Segment LED
it: LED a sette segmenti

en: Color
it: Colore

en: Configuration
it: Configurazione

en: Common Cathode
it: Catodo comune

en: Common Anode
it: Anodo comune

en: Signal Lamp
it: Lampada di segnalazione

en: Subcircuit
it: Sottocircuito

en: Voltage Signal
it: Segnale in tensione

en: Voltage Range
it: Intervallo di tensione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Output
it: Uscita

en: Peak
it: Picco

en: RMS
it: Valore efficace

en: Battery
it: Batteria

en: External Connection
it: Connessione esterna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pNameLabel)
en: Name
it: Nome

en: D Flip-Flop
it: Flip-Flop D

en: D-Type Flip-Flop
it: Flip-Flop di tipo D

en: JK Flip-Flop
it: Flip-Flop JK

en: JK-Type Flip-Flop
it: Flip-Flop di tipo JK

en: SR Flip-Flop
it: Flip-Flop SR

en: Adder
it: Sommatore

en: Inductor
it: Induttore

en: Inductance
it: Induttanza

en: Bar Graph Display
it: Display grafico a barre

en: Rows
it: Righe

en: Magnitude Comparator
it: Comparatore di grandezza

en: Number Inputs
it: Numero di ingressi

en: Matrix Display
it: Display a matrice

en: Row Cathode
it: Catodo della riga

en: Column Cathode
it: Catodo della colonna

en: Matrix Display Driver
it: Pilota di display a matrice

en: Minimum Value
it: Valore minimo

en: Maximum Value
it: Valore massimo

en: Frequency Meter (TODO)
it: Frequenzimetro (da fare)

en: Frequency Meter
it: Frequenzimetro

en: Ammeter
it: Amperometro

en: Voltmeter
it: Voltimetro

en: XNOR gate
it: Porta XNOR

en: XOR gate
it: Porta XOR

en: OR gate
it: Porta OR

en: NOR gate
it: Porta NOR

en: NOR Gate
it: Porta NOR

en: NAND gate
it: Porta NAND

en: NAND Gate
it: Porta NAND

en: AND gate
it: Porta AND

en: AND Gate
it: Porta AND

en: Parallel Port
it: Porta Parallela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Port
it: Porta

en: Could not open port %1
it: Impossibile aprire la porta %1

en: PIC Micro
it: Micro PIC

en: <Enter location of PIC Program>
it: <Inserire il percorso del Programma PIC>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_typeCombo)
en: Program
it: Programma

en: All Supported Files
it: Tutti i file supportati

en: Symbol File
it: File di simboli

en: Assembly Code
it: Codice Assembly

en: The file "%1" does not exist.
it: Il file «%1» non esiste.

en: "%1" is not a valid PIC program.
    The file must exist, and the extension should be ".cod", ".asm", ".flowcode", ".basic", ".microbe" or ".c".
    ".hex" is allowed, provided that there is a corresponding ".cod" file.
it: «%1» non è un programma PIC valido.
    Il file deve esistere, e l'estensione dovrebbe essere «.cod», «.asm», «.flowcode», «.basic», «.microbe» o «.c».
    «.hex» è consentito, verifica che esista un corrispondente file «.cod».

en: (No
    program
    loaded)
it: (Nessun
    programma
    caricato)

en: Scaling
it: Ridimensionamento

en: Linear
it: Lineare

en: Logarithmic
it: Logaritmico

en: Upper Absolute Value
it: Valore assoluto superiore

en: Lower Absolute Value
it: Valore assoluto inferiore

en: Voltage Probe
it: Sonda di tensione

en: Current Probe
it: Pinza amperometrica

en: Logic Probe
it: Sonda logica

en: Push-to-Break
it: Premi per interrompere

en: Push to Break
it: Premere per interrompere il circuito

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Bounce
it: Rimbalzo

en: Bounce Period
it: Periodo di rimbalzo

en: Push-to-Make
it: Premi per chiudere

en: Push to Make
it: Premere per chiudere il circuito

en: Word Size
it: Dimensione della parola

en: Resistor
it: Resistenza

en: Resistor DIP
it: Resistenza DIP

en: Count
it: Quantità

en: Rotary
it: Rotativo

en: Number of Positions
it: Numero di posizioni

en: Serial Port
it: Porta seriale

en: DPDT
it: Doppio polo, doppio contatto

en: DPDT Toggle
it: Interruttore doppio polo, doppio contatto

en: DPST
it: Doppio polo, singolo contatto

en: DPST Toggle
it: Interruttore doppio polo, singolo contatto

en: SPDT
it: Singolo polo, doppio contatto

en: SPDT Toggle
it: Interruttore singolo polo, doppio contatto

en: SPST
it: Singolo polo, singolo contatto

en: SPST Toggle
it: Interruttore singolo polo, singolo contatto

en: Variable Capacitor
it: Condensatore variabile

en: Max
it: Massimo

en: Min
it: Minimo

en: Variable Resistor
it: Resistore variabile

en: Voltage Regulator
it: Regolatore di tensione

en: Voltage Out
it: Tensione di uscita

en: The cod file "%1" was not found.
it: Il file cod «%1» non è stato trovato.

en: File Not Found
it: File non trovato

en: The processor for cod file "%1" is unrecognized.
it: Il processore per il file cod «%1» non è stato riconosciuto.

en: Unrecognized Processor
it: Processore non riconosciuto

en: The file name "%1" is too long.
it: Il nome del file «%1» è troppo lungo.

en: Filename Too Long
it: Nome file troppo lungo

en: The lst file associated with the cod file "%1" was not found.
it: Il file lst associato al file cod «%1» non è stato trovato.

en: LST File Not Found
it: File LST non trovato

en: The cod file "%1" is bad.
it: Il file cod «%1» è danneggiato.

en: Bad File
it: File danneggiato

en: The cod file "%1" could not be read from.
it: Impossibile leggere il file cod «%1».

en: Unreadable File
it: File non accessibile in lettura

en: An error occurred with the cod file "%1".
it: Si è verificato un errore accedendo al file cod «%1».

en: Error
it: Errore

en: Generic
it: Generico

en: Invalid
it: Non valido

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Subcircuits
it: Sotto-circuiti

en: Microbe Code Output
it: Output del codice Microbe

en: Assembly Code Output
it: Output del codice Assembly

en: Hex Code Output
it: Output del codice esadecimale

note: i18n("Convert to..."), "fork", 0, 0, 0, ac, "program_convert" );
en: Convert to...
it: Converti in...

note: i18n("Convert to"), "fork", 0, 0, 0, ac, "program_convert" );
en: Convert To
it: Converti in

en: Hex
it: Esadecimale

en: PIC (upload)
it: PIC (carica)

en: Construct a FlowCode document by dragging FlowParts from the list on the left. All FlowCharts require an initial "Start" part, of which there can only be one.<br><br>Some FlowParts, such as Subroutines, act as a container element for other FlowParts. Drag the items in or out of a container as appropriate. The container that will become the parent of the part being dragged is indicated by being selected.<br><br>Note that connections cannot be made between FlowParts in different containers, or at different levels.
it: Costruisci un documento FlowCode trascinando delle FlowPart dalla lista sulla sinistra. Tutti i diagrammi di flusso richiedono una blocco iniziale chiamato «Avvia», e può essercene uno soltanto.<br><br>Alcune FlowPart, come le subruotine, agiscono da elemento contenitore di altre FlowPart. Trascina gli oggetti dentro o fuori dall'opportuno contenitore. Quello che diventerà il genitore della parte che viene trascinata viene indicato come selezionato.<br><br>Nota che le connessioni non si possono fatte tra FlowPart in diversi contenitori, o su livelli diversi.

en: Common
it: Comune

en: Sub Call
it: Sotto chiamata

en: Call %1
it: Chiama %1

en: Functions
it: Funzioni

en: Trigger
it: Attivazione

en: Count %1 for %2 sec
it: Conta %1 per %2 sec

en: Delay
it: Ritardo

en: Pause Length
it: Lunghezza della pausa

en: Delay for %1 sec
it: Ritardo di %1 sec

en: Embed
it: Incorpora

en: Type
it: Tipo

en: Code
it: Codice

en: // Embedded code:
it: // Codice incorporato:

en: End
it: Fine

en: Loops
it: Ciclo

en: For Loop
it: Ciclo For

en: Variable
it: Variabile

en: Initial Value
it: Valore iniziale

[ctx: for x = 1 to]
en: to
it: a

en: End Value
it: Valore finale

note: i18n("Step"), "debug-step-instruction", Qt::CTRL|Qt::ALT|Qt::Key_Right, textDocument, SLOT(debugStep()), ac, "debug_step" );
en: Step
it: Passo

en: InputButton
it: PulsanteDiInput

en: Pin
it: Piedino

en: Continue on %1 %2
it: Continua su %1 %2

en: Pin map
it: Mappa dei piedini

en: Read %1 to %2
it: Leggi %1 in %2

en: Pin Map Editor
it: Editor della mappa dei piedini

en: Pulse
it: Impulso

en: Duration
it: Durata

en: Pulse %1 for %2 sec
it: Impulso %1 per %2 sec

en: Read from Port
it: Leggi dalla porta

en: Read
it: Leggi

[ctx: read from port to x]
en: to
it: a

en: Operation
it: Operazione

en: Value
it: Valore

en: repeat until %1 %2 %3
it: ripeti finché %1 %2 %3

en: Set Pin State
it: Imposta lo stato del piedino

en: State
it: Stato

en: Set %1 %2
it: Imposta %1 %2

en: SevenSeg
it: SetteSeg

en: Display %1 on %2
it: Visualizza %1 su %2

en: Start
it: Inizio

en: Sub
it: Sotto

en: Test Pin State
it: Prova lo stato del piedino

en: Variables
it: Variabili

en: Unary
it: Unario

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Increment
it: Incremento

en: Decrement
it: Decremento

en: Assignment
it: Assegnazione

en: Variable Assignment
it: Assegnamento variabile

en: Comparison
it: Confronto

en: Variable Comparison
it: Confronto di variabili

en: Write to Port
it: Scrivi sulla porta

en: Write
it: Scrivi

[ctx: write to port]
en: to
it: a

en: Write %1 to %2
it: Scrivi %1 su %2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, AsmFormattingWidget)
en: The values control the indentation from the left margin of the various types of assembly code.
it: I valori controllano l'indentazione dal margine sinistro dei vari tipi di codice assembly.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox64)
en: Output Code Indentation
it: Indentazione del codice generato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: 'equ' Value
it: Valore di «equ»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Instruction Data
it: Dati istruzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Comment
it: Commento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: 'equ'
it: «equ»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Instruction Name
it: Nome istruzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFormatMBOutput)
en: &Automatically format Microbe output
it: Formatta &automaticamente il Microbe in uscita

en: Provides context-sensitive help relevant to the current editing being performed.
it: Mette a disposizione un aiuto rilevante sensibile al contesto delle modifiche che vengono correntemente effettuate.

en: No Item Selected
it: Nessun elemento selezionato

en: Multiple Items
it: Elementi multipli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pResetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetBtn)
en: Reset
it: Reimposta

en: Reset item help to last saved changes?
it: Reimposto l'aiuto sull'elemento all'ultima modifica salvata?

en: Cannot save item description.
it: Impossibile salvare la descrizione dell'elemento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pEditButton)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pChangeDescriptionsDirectory)
en: Context Help Directory
it: Cartella dell'aiuto contestuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pSaveButton)
en: S&ave
it: S&alva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Subproject Details
it: Dettagli del sottoprogetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Target File:
it: File obiettivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Type:
it: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_typeCombo)
en: Library
it: Libreria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseSameViewForOutput)
en: Reuse the same output view for code generation
it: Riutilizza la stessa vista di output per la generazione del codice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: The grid color in the work area.
it: Il colore della griglia nell'area di lavoro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Grid Colour
it: Colore della griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGrid)
en: Show &grid:
it: Mostra &griglia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Maximum undo steps for work area. This does not apply to text documents - that is configurable separately under Configure Editor.
it: Numero massimo di passi annullabili nell'area di lavoro. Non si applica ai documenti di testo, il cui valore è configurabile separatamente in Configura editor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Maximum undo steps for work area:
it: Numero massimo di passi annullabili nell'area di lavoro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVoltageBars)
en: Show voltage bars &on electronic components
it: M&ostra le barre di tensione sui componenti elettronici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVoltageColor)
en: Color the wires to match the voltage
it: Colora i fili a seconda del voltaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateWires)
en: Animate wires to show the current or power flow
it: Anima i fili per mostrare la corrente o il flusso della potenza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox21)
en: Display Refresh Rate
it: Visualizza la frequenza di aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Refresh rate:
it: Frequenza di aggiornamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refreshRateLabel)
en: Medium (50 FPS)
it: Media (50 FPS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: This is the number of times per second that the work area view is updated; a compromise between CPU usage and smoothness of display.
it: È il numero di volte al secondo che viene aggiornata l'area di lavoro; un compromesso fra uso della CPU e fluidità di visualizzazione.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Convenience
it: Convenienza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreDocumentsOnStartup)
en: Restore opened doc&uments on startup
it: Ripristina i doc&umenti aperti all'avvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RaiseItemSelectors)
en: Raise the &appropriate item selector on creating a new document
it: Alza il selettore dell'elemento &appropriato alla creazione di un nuovo documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RaiseMessagesLog)
en: Raise the &Messages log when compiling
it: Alza la finestra dei &messaggi durante la compilazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Radix (-r):
it: Radice (-r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Warning level (-w):
it: Livello d'allarme (-w):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hex Format (-a):
it: Formatto esadecimale (-a):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCase)
en: All user defined symbols and macros are case sensitive. This option makes them case insensitive.
it: Tutti i simboli e le macro definite dall'utente distinguono le maiuscole. Questa opzione fa sì che non distinguano le maiuscole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCase)
en: Ign&ore case (-i)
it: Ign&ora maiuscole (-i)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DosFormat)
en: By default, gpasm generates hex files using ISO format. However, some device programmers required a DOS formatted file. This option will cause gpasm to generate a DOS formatted hex file.
it: Come comportamento predefinito gpasm genera file esadecimali usando il formato ISO, tuttavia alcuni dispositivi programmatori hanno bisogno di un file formattato per DOS. Questa opzione farà in modo che gpasm generi un file esadecimale formattato per DOS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DosFormat)
en: Generate DOS-formatted hex file (-&n)
it: Genera file esadecimale formattato per DOS (-&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_HexFormat) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_pHexFormat)
en: GPASM supports inhx8m, inhx8s, inhx16, and inhx32 hex file formats. This option controls which hex file format is used.
it: GPASM supporta i formati di file hex inhx8m, inhx8s, inhx16, e inhx32. Questa opzione specifica quale formato di file usare.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Decimal
it: Decimale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Binary
it: Binario

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Octal
it: Ottale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Hexadecimal
it: Esadecimale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: This sets the threshold of messages displayed in the log view.<ul><li>"All" will display all output - information, warnings and errors.<li>"Warnings" will suppress messages. <li>"Errors" will suppress both messages and warnings.</ul>
it: Qui imposti la soglia per i messaggi mostrati nel visualizzatore di log.<ul><li>«Tutti» visualizzerà tutto l'output - informazioni, avvisi ed errori.<li>«Avvisi» non mostrerà i messaggi. <li>«Errori» non mostrerà sia i messaggi che gli avvisi.</ul>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: All
it: Tutti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: Warnings
it: Avvisi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: Errors
it: Errori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Other options:
it: Altre opzioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_gplink_link_shared)
en: Link with shared libraries (&use this with new SDCC)
it: Collega con le librerie condivise (&usalo con il nuovo SDCC)

en: Export As Image
it: Esporta come immagine

en: Format:
it: Formato:

en: File name:
it: Nome file:

en: Crop image:
it: Ritaglia immagine:

en: Export
it: Esporta

en: Filter here...
it: Filtra qui...

en: Clear filter
it: Pulisci filtro

en: Enter space-separated terms to filter the component library.
it: Inserisci dei termini separati da spazi per filtrare la libreria dei componenti.

en: Select a predefined component configuration from this list.
it: Seleziona una configurazione predefinita del componente da questo elenco.

en: This allows editing of advanced properties of the selected item(s). Right click on the picture of the item to set the orientation.
it: Questo permette di modificare le proprietà avanzate dell'oggetto/i selezionato/i. Tramite un clic con il tasto destro sull'immagine dell'oggetto si imposta l'orientazione.

en: <p>Shows properties associated with the currently selected item(s).<br/>Select a property to change its value. If multiple items are selected with different values then the property will appear greyed out, use "Merge Properties" to make them the same.<br/>Select "Defaults" to set all properties to their default values
it: <p>Mostra le proprietà associate agli elementi attualmente selezionati<br/>Seleziona una proprietà per cambiarne il suo valore. Se vengono selezionati più elementi con valori diversi e quindi le proprietà vengono ingrigite,  usa «Fondi proprietà» per renderli uguali.<br/>Seleziona «Predefinito» per impostare tutte le proprietà ai loro valori predefiniti

en: Change the orientation of the selected item by selecting the appropriate button
it: Cambia l'orientazione dell'oggetto selezionato, selezionando il bottone appropriato

en: Yes
it: Sì

en: Property
it: Proprietà

en: Undo changes
it: Annulla le modifiche

en: Choose File
it: Scegli file

en: Component
it: Componente

en: Remove %1
it: Rimuovi %1

en: Add components to the circuit diagram by dragging them into the circuit.<br><br>To add more than one component of the same type, doubleclick on a component, and click repeatedly in the circuit to place the component. Right click to stop placement.<br><br>Some components (such as subcircuits) can be removed by right clicking on the item and selecting "Remove".
it: Aggiungi i componenti al diagramma del circuito trascinandoli sul circuito.<br><br>Per aggiungere più di un componente dello stesso tipo, fai doppio clic sul componente e fai clic ripetutamente sul circuito per piazzare il componente; tasto destro per terminare il piazzamento.<br><br>Alcuni componenti (come i sotto-circuiti) possono essere rimossi facendoci clic sopra e selezionando «Rimuovi».

en: Add FlowPart to the FlowCode document by dragging them there.<br><br>To add more than one FlowPart of the same type, doubleclick on a FlowPart, and click repeatedly in the FlowChart to place the component. Right click to stop placement.
it: Aggiungi delle FlowPart al documento FlowCode trascinandole qui.<br><br>Per aggiungere più di una FlowPart dello stesso tipo fai doppio clic su una di esse e fai clic ripetutamente nel diagramma di flusso per piazzare il componente; tasto destro per fermare il piazzamento.

en: Flow Part
it: Parte flusso

en: Add mechanical parts to the mechanics work area by dragging them there.
it: Aggiungere le parti meccaniche all'area di lavoro meccanica trascinandole su di essa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Library Directory (-I):
it: Cartella della libreria (-I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOutputMap)
en: &Output a map file (-m)
it: Emetti un file &map (-m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Linker Script (-s):
it: Script per il linker (-s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Other:
it: Altro:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Link libraries inside project
it: Collega le librerie all'interno del progetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Logic Symbol Shapes:
it: Forme di simboli logici:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LogicSymbolShapes)
en: Distinctive
it: Distintiva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LogicSymbolShapes)
en: Rectangular
it: Rettangolare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Input
it: Ingresso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicRisingTrigger) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required voltage level before the input will be considered high.
it: Livello di voltaggio richiesto affinché l'ingresso venga considerato alto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicFallingTrigger)
en: Required voltage level before an input will be considered low.
it: Livello di voltaggio richiesto affinché l'ingresso venga considerato basso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Falling Trigger Threshold:
it: Soglia trigger in diminuzione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Rising Trigger Threshold:
it: Soglia trigger in aumento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicOutputHigh)
en: Voltage level for high on logic components.
it: Livello di tensione per l'uscita alta dei componenti logici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Output High:
it: Uscita alta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputHighImpedance)
en: This is the output impedance when the output is high.
it: È l'impedenza di uscita quando questa è alta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: High Output Impedance:
it: Impedenza ad uscita alta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputLowImpedance)
en: This is the output impedance when the output is low.
it: È l'impedenza di uscita quando questa è bassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Low Output Impedance:
it: Impedenza ad uscita bassa:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputLowImpedance)
en: Floating
it: Flottante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Here, you can configure the behaviour of logic components.
    
    These values will apply to all components, apart from the PIC, whose pins' impedances depend on the pin in use.
it: Qui puoi configurare il comportamento dei componenti logici.
    
    Questi valori si applicheranno a tutti i componenti eccetto i PIC, la cui impedenza dei piedini dipende dal pin in uso.

note: i18n("Clear All"), this, SLOT(clear()) ); // 2018.12.07
en: Clear All
it: Pulisci tutto

en: Microprocessor
it: Microprocessore

en: Family
it: Famiglia

en: PIC Settings
it: Impostazioni PIC

en: This dialog allows editing of the initial properties of the PIC
it: Questa finestra di dialogo permette la modifica delle proprietà iniziali del PIC

en: Edit the initial value of the ports here. For each binary number, the order from right-to-left is pins 0 through 7.<br><br>The "Type (TRIS)" edit shows the initial input/output state of the ports; 1 represents an input, and 0 an output.<br><br>The "State (PORT)" edit shows the initial high/low state of the ports; 1 represents a high, and 0 a low.
it: Qui puoi modificare il valore iniziale delle porte. Per ogni numero binario, l'ordine da destra a sinistra va dal pin 0 al 7.<br><br>Il campo di modifica «Tipo (TRIS)» mostra lo stato iniziale di input/output delle porte; 1 rappresenta un input, e 0 un output.<br><br>Il campo di modifica «Stato (PORT)» mostra lo stato iniziale alto/basso delle porte; 1 rappresenta uno stato alto, mentre 0 uno basso.

en: Edit the initial value of the variables here.<br><br>Note that the value of the variable can only be in the range 0->255. These variables will be initialized before any other code is executed.
it: Qui è possibile modificare il valore iniziale delle variabili.<br><br>Nota che il valore della variabile può essere solo nell'intervallo 0->255. Queste variabili saranno inizializzate prima che venga eseguito ogni altro codice.

note: i18n( "the type", "Type (TRIS register):" );
en: Type (TRIS register):
it: Tipo (registro TRIS):

en: State (PORT register):
it: Stato (registro PORT):

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Variable value
it: Valore della variabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New Pin Mapping
it: Nuova mappatura di piedini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapAdd)
en: Create
it: Crea

en: New Pin Map Name
it: Nome della nuova mappatura di piedini

en: Invalid variable value: %1
it: Valore della variabile non valido: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Tip: Toggle the initial state (high/low) of a pin by clicking its picture.
    Drag it to set the type (input/output).
it: Suggerimento: cambia lo stato iniziale (alto o basso) di un piedino facendo clic sulla sua figura.
    Trascinalo per impostare il tipo (ingresso o uscita).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapRemove)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapModify)
en: Modif&y
it: &Modifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapRename)
en: Rename
it: Rinomina

en: New File
it: Nuovo file

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, NewFileWidget)
en: Select the type of file you wish to create.<br>
    <p>
    <b>Pic Program</b><br>
    Creates a new PIC program, with flow chart editor. Select the target device for your program below.
    <p>
    <b>Circuit</b><br>
    Creates a new circuit, with drag and drop editor. Real time simulation of the circuit occurs automatically.
it: Seleziona il tipo di file che vuoi creare.<br>
    <p>
    <b>Programma Pic</b><br>
    Crea un nuovo programma PIC con l'editor di diagrammi di flusso. Seleziona qui sotto il dispositivo di destinazione.
    <p>
    <b>Circuito</b><br>
    Crea un nuovo circuito con l'editor a trascinamento. La simulazione in tempo reale del circuito viene avviata automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: New File Details
it: Dettagli del nuovo file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: File Type:
it: Tipo file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addToProjectCheck)
en: &Add to project
it: &Aggiungi al progetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, nameEdit)
en: The variable name of the pin mapping - this must be a valid Microbe variable name.
it: Il nome della variabile della mappa dei piedini - deve essere un nome valido di variabile Microbe.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Keypad (4x3)
it: Tastierino (4x3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Keypad (4x4)
it: Tastierino (4x4)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Final location:
it: Posizione finale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Location:
it: Posizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: New Project Details
it: Dettagli del nuovo progetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Project Name:
it: Nome progetto:

en: Oscilloscope
it: Oscilloscopio

en: Framerate
it: Velocità fotogrammi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom
it: Ingrandimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, displayDirectCheck)
en: Displa&y directly
it: Visuali&zza direttamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, saveFileCheck)
en: Sa&ve to file
it: Sal&va in un file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadFileCheck)
en: Load File in &New View
it: Carica file in &nuova vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addToProjectCheck)
en: &Add to Project
it: &Aggiungi al progetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add ...
it: &Aggiungi ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Re&move
it: Ri&muovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Program:
it: Programma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pProgrammerDescription)
en: (Program Description)
it: (Descrizione del programma)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Initialization:
it: Inizializzazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Read:
it: Leggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Write:
it: Scrivi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: The following strings will be replaced when the command is run:
    <ul>
    <li><b>%port</b> - Port that the programmer is connected to</li>
    <li><b>%device</b> - PIC device</li>
    <li><b>%file</b> - File to read from or write to</li>
    </ul>
it: Le stringhe seguenti saranno sostituite quando il comando viene avviato:
    <ul>
    <li><b>%port</b> - Porta alla quale il programmatore è connesso</li>
    <li><b>%device</b> - Il dispositivo PIC</li>
    <li><b>%file</b> - File da cui leggere o in cui scrivere</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Erase:
it: Cancella:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Verify:
it: Verifica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Blank Check:
it: Controllo degli spazi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default port:
it: Porta predefinita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Output File:
it: File risultante:

en: PIC Programmer
it: Programmatore di PIC

en: Burn
it: Scrivi

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: Create Subproject
it: Crea sottoprogetto

en: Linker Options
it: Opzioni del linker

en: Processing Options
it: Opzioni di elaborazione

note: i18n("Bold"), "format-text-bold", Qt::CTRL + Qt::Key_B, 0, 0, ac, "format_bold" );
en: Bold
it: Grassetto

note: i18n("Italic"), "format-text-italic", Qt::CTRL + Qt::Key_I, 0, 0, ac, "format_italic" );
en: Italic
it: Corsivo

note: i18n("Underline"), "format-text-underline", Qt::CTRL + Qt::Key_U, 0, 0, ac, "format_underline" );
en: Underline
it: Sottolineato

note: i18n("List"), "unsorted_list", Qt::CTRL + Qt::Key_L, 0, 0, ac, "format_list" );
en: List
it: Elenco

note: i18n("Text Alignment"), "format-justify-left", 0, 0, 0, ac, "text_alignment" ); i18n("Text Alignment") );
en: Text Alignment
it: Allineamento del testo

note: i18n("Align Left"),		Qt::AlignLeft );
en: Align Left
it: Allinea a sinistra

note: i18n("Align Center"),	Qt::AlignHCenter );
en: Align Center
it: Allinea al centro

note: i18n("Align Right"),	Qt::AlignRight );
en: Align Right
it: Allinea a destra

note: i18n("Align Block"),	Qt::AlignJustify );
en: Align Block
it: Allinea blocco

note: i18n("Text Vertical Alignment"), "text", 0, 0, 0, ac, "text_vertical_alignment" ); i18n("Text Vertical Alignment") );
en: Text Vertical Alignment
it: Allineamento verticale del testo

en: Superscript
it: Apice

note: i18n("Superscript"),	QTextCharFormat::AlignSuperScript );
en: Normal
it: Normale

note: i18n("Normal"),			QTextCharFormat::AlignNormal );
en: Subscript
it: Pedice

note: i18n("Text Color..."), pm, 0, this, SLOT(textColor()), ac, "format_color" );
en: Text Color...
it: Colore del testo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Intervals
it: intervalli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Ticks per Interval
it: Tick per intevallo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Offset (ticks)
it: Scostamento (tick)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: Ge&neral
it: Ge&nerale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nostdlib)
en: Do not search in the standard librar&y directory (--nostdlib)
it: Non cercare nella cartella della librer&ia standard (--nostdlib)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nostdinc)
en: Do not search in the standard include directory (--nostdinc)
it: Non cercare nella cartella di include standard (--nostdinc)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_less_pedantic)
en: Disa&ble pedantic warnings (--less-pedantic)
it: Disa&bilita gli allarmi pedanti (--less-pedantic)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c89)
en: Follow the C89 standard and disable SDCC features that conflict with the standard.
it: Segui lo standard C89 e disabilita le funzionalità SDCC che sono in conflitto con esso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c89)
en: Use C&89 standard only (--std-c89)
it: Usa solo lo standard C&89 (--std-c89)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c99)
en: Follow the C99 standard and disable SDCC features that conflict with the standard (incomplete support).
it: Segui lo standard C99 e disabilita le funzionalità SDCC che sono in conflitto con esso (supporto incompleto).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c99)
en: Use C&99 standard only (--std-c99)
it: Usa solo lo standard C&99 (--std-c99)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_use_non_free)
en: Use non-free licensed libraries and header files (--use-non-free)
it: Usa librerie e file intestazione con licenza non libera (--use-non-free)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, code_generation)
en: Code Gener&ation
it: Gener&azione del codice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_stack_auto)
en: All functions in the source file will be compiled as reentrant, i.e. the parameters and local variables will be allocated on the stack. If this option is used all source files in the project should be compiled with this option. It automatically implies --int-long-reent and --float-reent.
it: Tutte le funzioni nel file sorgente saranno compilate come rientranti, cioè i parametri e le variabili locali saranno allocate nello stack. Se viene usata questa opzione, tutti i file sorgente del progetto dovrebbero essere compilati con essa. Implica automaticamente --int-long-reent e --float-reent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_stack_auto)
en: Stack auto&matic variables (--stack-auto)
it: Alloca nello stack le variabili automatiche (--stack-auto)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_int_long_reent)
en: Integer (16 bit) and long (32 bit) libraries have been compiled as reentrant. Note by default these libraries are compiled as non-reentrant.
it: Le librerie degli interi (16 bit) e dei long (32 bit) sono state compilate come rientranti. Nota che come comportamento predefinito vengono compilate come non rientranti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_int_long_reent)
en: Integer li&braries were compiled as reentrant (--int-long-reent)
it: Le li&brerie degli interi sono state compilate come rientranti (--int-long-reent)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_float_reent)
en: Floating point library is compiled as reentrant.
it: La libreria in virgola mobile è compilata come rientrante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_float_reent)
en: Floating point librar&y was compiled as reentrant (--float-reent)
it: La libreria in &virgola mobile è stata compilata come rientrante (--float-reent)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_fommit_frame_pointer)
en: Leave out the frame pointer (--fommit-frame-pointer)
it: Lascia fuori il frame pointer (--fommit-frame-pointer)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_xinit_opt)
en: Will not memcpy initialized data from code space into xdata space. This saves a few bytes in code space if you do not have initialized data.
it: Non eseguirà memcpy dei dati inizializzati dallo spazio del codice nello spazio xdata. Questo salva un po' di byte nello spazio del codice se non hai dati inizializzati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_xinit_opt)
en: Do not memcpy initialized &xram from code (--no-xinit-opt)
it: Non eseguire memcpy della &xram inizializzata dal codice (--no-xinit-opt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_all_callee_saves)
en: Callee will &always save registers used (--all-callee-saves)
it: Callee s&alverà sempre i registri usati (--all-callee-saves)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optimization)
en: &Optimization
it: &Ottimizzazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nooverlay)
en: The compiler will not overlay parameters and local variables of any function, see section Parameters and local variables for more details.
it: Il compilatore non sovrapporrà i parametri e le variabili locali di nessuna funzione, vedi la sezione Parametri e variabili locali per maggiori dettagli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nooverlay)
en: Disable overlaying leaf function &auto variables (--nooverlay)
it: Disabilita la funzione foglia sovrapposta e le variabili automatiche (--nooverlay)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nogcse)
en: Disable the GCSE optimization (--nogcse)
it: Disabilita l'ottimizzazione GSCE (--nogcse)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nolabelopt)
en: Will not optimize labels (makes the dumpfiles more readable).
it: Non verranno ottimizzate le etichette (rende i file di dump più leggibili).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nolabelopt)
en: Disable label optimi&zation (--nolabelopt)
it: Disabilita l'ottimi&zzazione delle etichette (--nolabelopt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noinvariant)
en: Disable optimization of invariants (--noinvariant)
it: Disabilita l'ottimizzazione degli invarianti (--noinvariant)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noinduction)
en: Disable loop variable induction (--noinduction)
it: Disabilita l'induttività delle variabili nei cicli (--noinduction)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_peep)
en: Disable peep-hole optimization.
it: Disabilita l'ottimizzazione peephole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_peep)
en: Disable peep-hole optimization (--&no-peep)
it: Disabilita l'ottimizzazione peephole (--&no-peep)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noloopreverse)
en: Will not do loop reversal optimization.
it: Non sarà eseguita l'ottimizzazione di inversione del ciclo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noloopreverse)
en: Disable loop reverse optimization (--noloopreverse)
it: Disabilita l'ottimizzazione di inversione del ciclo (--noloopreverse)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_size)
en: The compiler will optimize code generation towards compact code, possibly at the expense of code speed.
it: Il compilatore ottimizzerà la generazione del codice verso la compattezza, forse a scapito della sua velocità.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_size)
en: Opti&mize for compact code (--opt-code-size)
it: Otti&mizza per codice compatto (--opt-code-size)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_speed)
en: The compiler will optimize code generation towards fast code, possibly at the expense of code size.
it: Il compilatore ottimizzerà la generazione del codice verso la velocità, forse a scapito della sua dimensione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_speed)
en: &Optimize for fast code (--opt-code-speed)
it: &Ottimizza per codice veloce (--opt-code-speed)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_peep_asm)
en: Pass the inline assembler code through the peep hole optimizer. This can cause unexpected changes to inline assembler code, please go through the peephole optimizer rules defined in the source file tree '<target>/peeph.def' before using this option.
it: Passa il codice assembly inline nell'ottimizzatore peephole. Può causare modifiche inaspettate al codice assembly inline, quindi guarda tra le regole definite dell'ottimizzatore peephole nell'albero di file sorgente «<target>/peeph.def» prima di utilizzare questa opzione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_peep_asm)
en: Ena&ble inline assembly peephole optimization (--peep-asm)
it: A&bilita l'ottimizzazione peephole inline dell'assembly (--peep-asm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nojtbound)
en: Do not generate boundary check for &jump tables (--nojtbound)
it: Non generare il controllo del limite per le tabelle di &salto (--nojtbound)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pic16_specific)
en: PIC&16 Specific
it: Specifico PIC&16

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nodefaultlibs)
en: Do not use default libraries (--nodefaultlibs)
it: Non usare le librerie predefinite (--nodefaultlibs)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_pno_banksel)
en: Do not generate BANKSEL directives (--pno-banksel)
it: Non generare direttive BANKSEL (--pno-banksel)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_pstack_model_large)
en: Use large stac&k model (--pstack-model=large)
it: Usa il modello a grande stac&k (--pstack-model=large)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_debug_xtra)
en: Show more debug info in assembl&y output (--debug-xtra)
it: Mostra più informazioni di debug nell'output assembl&y (--debug-xtra)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_denable_peeps)
en: E&xplicit enable of peepholes (--denable-peeps)
it: Abilita e&splicitamente i peepholes (--denable-peeps)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_calltree)
en: Du&mp call tree in .calltree file (--calltree)
it: Sta&mpa l'albero di chiamata in un file .calltree (--calltree)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_fstack)
en: Ena&ble stack optimizations (--fstack)
it: A&bilita ottimizzazioni dello stack (--fstack)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_goto)
en: Try to use conditional BRA instead of GOTO (--optimi&ze-goto)
it: Cerca di usare un BRA condizionale al posto di di un GOTO (--optimi&ze-goto)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_cmp)
en: Try to optimize some compares (--optimize-cmp)
it: Cerca di ottimizzare alcune comparazioni (--optimize-cmp)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_df)
en: Thorough data flow analysis (resource intensive) (--optimize-df)
it: Analisi completa del flusso di dati (usa molte risorse) (--optimize-df)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installPrefixLabel)
en: SDCC install prefix:
it: Prefisso dell'installazione di SDCC:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_SDCC_install_prefix)
en: Location where SDCC in installed. Empty for system default.
it: Posizione in cui è installato SDCC. Vuoto per quello predefinito del sistema.

en: General
it: Generale

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Programmer
it: Programmatore

en: Formatter
it: Formattatore

en: Assembly Formatter
it: Formattatore assembly

en: Electronic Logic Values
it: Valori logici elettronici

en: Lowest (%1 FPS)
it: Il più basso (%1 FPS)

en: Low (%1 FPS)
it: Basso (%1 FPS)

en: Medium (%1 FPS)
it: Medio (%1 FPS)

en: High (%1 FPS)
it: Alto (%1 FPS)

en: Highest (%1 FPS)
it: Il più alto (%1 FPS)

en: Unknown value
it: Valore sconosciuto

en: <b>%1</b> cannot be found.<br>
it: <b>%1</b> non è stato trovato.<br>

en: <b>%1</b> found: %2<br>
it: <b>%1</b> trovato: %2<br>

en: Remove programmer configuration "%1"?
it: Rimuovere la configurazione del programmatore «%1»?

en: Remove "%1"
it: Rimuovo «%1»

en: Configuration Name
it: Nome della configurazione

en: Value radix:
it: Valore della radice:

note: i18n("Automatic"), "", 0, this, SLOT(slotSetRoutingAuto()), ac, "routing_mode_auto" );
en: Automatic
it: Automatica

note: i18n("Manual"), "", 0, this, SLOT(slotSetRoutingManual()), ac, "routing_mode_manual" );
en: Manual
it: Manuale

note: i18n("Connection Routing Mode"), "pencil", 0, 0, 0, ac, "routing_mode" );
en: Connection Routing Mode
it: Modalità di connessione

en: <b>Manual</b> connection routing enabled.
it: Modalità di connessione <b>manuale</b> abilitata.

en: <b>Automatic</b> connection routing enabled.
it: Modalità di connessione <b>automatica</b> abilitata.

en: Alignment
it: Allineamento

en: SVG export is sub-functional
it: L'esportazione SVG è sub-funzionale

en: There is nothing to crop
it: Non c'è niente da tagliare

en: Export failed
it: Esportazione fallita

en: Image Export
it: Esporta immagine

en: Could not open %1 for reading
it: Impossibile aprire %1 in lettura

en: Could not parse XML:
    %1
it: Impossibile elaborare XML:
    %1

en: Could not open '%1' for writing. Check that you have write permissions
it: Impossibile aprire «%1» in scrittura. Controlla di avere il permesso.

en: Saving File
it: Salvataggio del file

en: This help item does not yet exist for the %1 language. Help out with KTechlab by creating one via the "Edit" button.
it: Questo elemento di aiuto non esiste ancora per la lingua %1. Aiuta KTechLab creandone uno per mezzo del pulsante «Modifica».

en: Could not open item descriptions file "%1" for writing.
it: Impossibile aprire in scrittura il file di descrizione dell'elemento «%1».

note: i18n("Cancel"), i18n("Cancel the current operation"), Qt::Key_Escape, itemDocument, SLOT(cancelCurrentOperation()) ); pAccel->readSettings(); // TODO what does this do?
en: Cancel
it: Annulla

note: i18n("Delete"), "edit-delete", Qt::Key_Delete, itemDocument, SLOT(deleteSelection()), ac, "edit_delete" );
en: Delete
it: Elimina

note: i18n("Export as Image..."), 0, 0, itemDocument, SLOT(exportToImage()), ac, "file_export_image");
en: Export as Image...
it: Esporta come immagine...

note: i18n("Align Horizontally"), 0, 0, itemDocument, SLOT(alignHorizontally()), ac, "align_horizontally" );
en: Align Horizontally
it: Allinea orizzontalmente

note: i18n("Align Vertically"), 0, 0, itemDocument, SLOT(alignVertically()), ac, "align_vertically" );
en: Align Vertically
it: Allinea verticalmente

note: i18n("Distribute Horizontally"), 0, 0, itemDocument, SLOT(distributeHorizontally()), ac, "distribute_horizontally" );
en: Distribute Horizontally
it: Distribuisci orizzontalmente

note: i18n("Distribute Vertically"), 0, 0, itemDocument, SLOT(distributeVertically()), ac, "distribute_vertically" );
en: Distribute Vertically
it: Distribuisci verticalmente

note: i18n("Draw"), "paintbrush", 0, 0, 0, ac, "edit_draw" );
en: Draw
it: Disegna

note: i18n("Raise Selection"), "object-order-raise", Qt::Key_PageUp,   itemDocument, SLOT(raiseZ()), ac, "edit_raise" );
en: Raise Selection
it: Alza la selezione

note: i18n("Lower Selection"), "object-order-lower", Qt::Key_PageDown, itemDocument, SLOT(lowerZ()), ac, "edit_lower" );
en: Lower Selection
it: Abbassa la selezione

en: Left click to add. Right click to resume normal editing
it: Clic con il tasto sinistro per aggiungere, clic con il destro per riprendere la normale modifica

en: Click and hold to start drawing.
it: Fai clic e mantieni il tasto premuto per iniziare a disegnare.

en: Right click to cancel the connector
it: Fai clic con il tasto destro per cancellare il connettore

en: Behavior
it: Comportamento

note: i18n("Make Non-Persistent") : i18n("Make Persistent"), 10); // 2018.11.22
en: Make Non-Persistent
it: Rendi non persistente

en: Make Persistent
it: Rendi persistente

en: Move To
it: Sposta in

note: i18n("Left Sidebar"),0);  // 2018.11.22
en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

note: i18n("Right Sidebar"),1); // 2018.11.22
en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

note: i18n("Top Sidebar"),2); // 2018.11.22
en: Top Sidebar
it: Barra superiore

note: i18n("Bottom Sidebar"),3); // 2018.11.22
en: Bottom Sidebar
it: Barra inferiore

en: Project
it: Progetto

en: Components
it: Componenti

en: Flow Parts
it: Flow Part

note: i18n("Mechanics"), "ktechlab_mechanics", 0, this, SLOT(slotFileNewMechanics()), ac, "newfile_mechanics" ))->plug( p->menu() ); "ktechlab_mechanics" -- for the future
en: Mechanics
it: Meccanica

note: i18n: ectx: ToolBar (itemEditorTB)
en: Item Editor
it: Editor dell'elemento

en: Context Help
it: Aiuto contestuale

en: Messages
it: Messaggi

en: Symbol Viewer
it: Visualizzatore dei simboli

en: Scope Screen (Very Rough)
it: Schermo di scopo (molto grezzo)

note: i18n("&New"), "document-new", KStandardShortcut::shortcut(KStandardShortcut::New), this, SLOT(slotFileNew()), ac, "newfile_popup" );
en: &New
it: &Nuovo

note: i18n("C source"), "text-x-csrc", 0, this, SLOT(slotFileNewC()), ac, "newfile_c" ))->plug( p->menu() );
en: C source
it: Sorgente C

note: i18n("New Project..."), "window-new",			0, pm, SLOT(slotNewProject()),			ac, 	"project_new" );
en: New Project...
it: Nuovo progetto...

note: i18n("Open Project..."), "project-open",		0, pm, SLOT(slotOpenProject()),			ac, 	"project_open" );
en: Open Project...
it: Apri progetto...

en: Open &Recent Project...
it: Apri progetto &recente...

note: i18n("Export to Makefile..."), "document-export",	0, pm, SLOT(slotExportToMakefile()),		ac, "project_export_makefile" );
en: Export to Makefile...
it: Esporta come Makefile...

note: i18n("Create Subproject..."), 0,				0, pm, SLOT(slotCreateSubproject()),		ac, "project_create_subproject" );
en: Create Subproject...
it: Crea sottoprogetto...

note: i18n("Add Existing File..."), "document-open",		0, pm, SLOT(slotAddFile()),					ac, "project_add_existing_file" );
en: Add Existing File...
it: Aggiungi file esistente...

note: i18n("Add Current File..."), "document-import",		0, pm, SLOT(slotAddCurrentFile()),			ac, "project_add_current_file" );
en: Add Current File...
it: Aggiungi il file corrente...

note: i18n("Close Project"), "window-close",			0, pm, SLOT(slotCloseProject()),			ac, "project_close" );
en: Close Project
it: Chiudi progetto

note: i18n("Remove from Project"), "edit-delete",		0, pm, SLOT(slotRemoveSelected()),			ac, "project_remove_selected" );
en: Remove from Project
it: Rimuovi dal progetto

note: i18n("Insert Existing File..."), "document-open",	0, pm, SLOT(slotSubprojectAddExistingFile()),	ac, "subproject_add_existing_file" );
en: Insert Existing File...
it: Inserisci file esistente...

note: i18n("Insert Current File..."), "document-import",	0, pm, SLOT(slotSubprojectAddCurrentFile()),ac, "subproject_add_current_file" );
en: Insert Current File...
it: Inserisci il file corrente...

note: i18n("Linker Options..."), "configure",		0, pm, SLOT(slotSubprojectLinkerOptions()),	ac, "project_item_linker_options" );
en: Linker Options...
it: Opzioni del linker...

note: i18n("Build..."), "launch",					0, pm, SLOT(slotItemBuild()),				ac, "project_item_build" );
en: Build...
it: Compila...

note: i18n("Upload..."), "convert_to_pic",			0, pm, SLOT(slotItemUpload()),				ac, "project_item_upload" );
en: Upload...
it: Carica...

note: i18n("Processing Options..."), "configure",	0, pm, SLOT(slotItemProcessingOptions()),	ac, "project_item_processing_options" );
en: Processing Options...
it: Opzioni di elaborazione...

note: i18n("Split View Left/Right"), "view-split-left-right", Qt::CTRL|Qt::SHIFT|Qt::Key_L, this, SLOT(slotViewSplitLeftRight()), ac, "view_split_leftright" );
en: Split View Left/Right
it: Dividi la vista sinistra/destra

note: i18n("Split View Top/Bottom"), "view-split-top-bottom", Qt::CTRL|Qt::SHIFT|Qt::Key_T, this, SLOT(slotViewSplitTopBottom()), ac, "view_split_topbottom" );
en: Split View Top/Bottom
it: Dividi la vista alto/basso

note: i18n("Run Simulation"), "media-playback-start", Qt::Key_F10, 0, 0, ac, "simulation_run" );
en: Run Simulation
it: Avvia simulazione

en: Pause Simulation
it: Metti in pausa la simulazione

en: Internals
it: Interno

en: Square Wave
it: Onda quadra

en: 2-Way Switch
it: Interruttore a 2 vie

en: 3-Way Switch
it: Interruttore a 3 vie

en: LRC
it: RLC

en: Resistors in Parallel
it: Resistenze in parallelo

en: Resistors in Series
it: Resistenze in serie

en: Voltage Divider
it: Partitore di tensione

en: Full Wave Rectifier
it: Raddrizzatore ad onda intera

en: Half Wave Rectifier
it: Raddrizzatore a mezz'onda

en: Decoupler
it: Disaccoppiatore

en: Inverting Amplifier
it: Amplificatore invertente

en: Noninverting Amplifier
it: Amplificatore non invertente

en: Instrumentation Amplifier
it: Amplificatore da strumentazione

en: Astable Multivibrator
it: Multivibratore astabile

en: Schmitt Trigger
it: Trigger di Schmitt

en: Switch
it: Interruttore

en: Close
it: Chiudi

en: Save
it: Salva

en: Reload
it: Ricarica

en: Close All Others
it: Chiudi tutti gli altri

en: Intel Hex
it: Esadecimale Intel

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Exiting...
it: Sto uscendo...

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: Menu (routing_mode_menu)
en: Routing Mode
it: Modalità connessione

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
it: Raggruppamento del &codice

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
it: &Progetto

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: Examples
it: Esempi

note: i18n: ectx: Menu (examples_basic)
en: Basic
it: Di base

note: i18n: ectx: Menu (examples_diodes)
en: Diodes
it: Diodi

note: i18n: ectx: Menu (examples_jfets)
en: JFETs
it: JFET

note: i18n: ectx: Menu (examples_matrix_disp_driver)
en: Matrix Display Drivers
it: Driver per display a matrice

note: i18n: ectx: Menu (examples_mosfets)
en: MOSFETs
it: MOSFET

note: i18n: ectx: Menu (examples_transistors)
en: Transistors
it: Transistor

note: i18n: ectx: Menu (examples_opamps)
en: Opamps
it: Amplificatori operazionali

en: *** Microbe generation successful ***
it: *** Generazione di Microbe effettuata con successo ***

en: *** Microbe generation failed ***
it: *** Generazione di Microbe non riuscita ***

en: Warning: Floating connection for %1
it: Attenzione: connessione flottante per %1

en: KTechlab was unable to find the "Start" part.
    This must be included as the starting point for your program.
it: KTechlab non è riuscito a trovare la parte «Avvia».
    Questa deve venir inclusa come punto di partenza del tuo programma.

en: *** Assembly successful ***
it: *** Assemblamento eseguito con successo ***

en: *** Assembly failed ***
it: *** Assemblamento non riuscito ***

en: Assembly failed. Please check you have gputils installed.
it: Assemblamento non riuscito. Controlla che gputils sia installato.

en: *** Disassembly successful ***
it: *** Disassemblamento eseguito con successo ***

en: *** Disassembly failed ***
it: *** Disassemblamento non riuscito ***

en: Disassembly failed. Please check you have gputils installed.
it: Disassemblamento non riuscito. Controlla che gputils sia installato.

en: *** Archiving successful ***
it: *** Archiviazione effettuata con successo ***

en: *** Archiving failed ***
it: *** Archiviazione non riuscita ***

en: Linking failed. Please check you have gputils installed.
it: Collegamento non riuscito. Controlla che gputils sia installato.

en: *** Linking successful ***
it: *** Collegamento eseguito con successo ***

en: *** Linking failed ***
it: *** Collegamento non riuscito ***

en: These messages show the output of language-related functionality such as compiling and assembling.<br><br>For error messages, clicking on the line will automatically open up the file at the position of the error.
it: Questi messaggi mostrano l'output delle funzionalità legate al linguaggio come la compilazione e l'assemblaggio.<br><br>Per i messaggi di errore fai clic sulla riga, e il file sarà aperto automaticamente alla posizione dell'errore.

en: *** Compilation failed ***
it: *** Compilazione non riuscita ***

en: *** Compilation successful ***
it: *** Compilazione eseguita con successo ***

en: Assembly failed. Please check you have KTechlab installed properly ("microbe" could not be started).
it: Fase di assemblamento non riuscita. Controlla che KTechlab sia installato correttamente («microbe» non può essere avviato).

en: Supported programmers: %1
it: Programmatori supportati: %1

en: <br>Interface: Serial Port
it: <br>Interfaccia: porta seriale

en: <br>Interface: Parallel Port
it: <br>Interfaccia: porta parallela

en: <br>Interface: USB Port
it: <br>Interfaccia: porta USB

en: <br>Interface: Serial Port and Parallel Port
it: <br>Interfaccia: porta seriale parallela

en: *** Programming successful ***
it: *** Programmazione eseguita con successo ***

en: *** Programming failed ***
it: *** Programmazione non riuscita ***

en: Building: %1
it: Compilazione: %1

en: Could not find PIC with ID "%1".
it: Impossibile trovare il PIC con ID «%1».

en: Compilation failed. Please check you have sdcc installed.
it: Compilazione non riuscita. Controlla che sdcc sia installato.

en: Circular 2-Wheel Chassis
it: Telaio circolare a 2 ruote

en: Chassis'
it: Telai

en: Mass
it: Massa

en: Moment of Inertia
it: Momento d'inerzia

en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Do not know how to build "%1" (output URL is empty).
it: Non so come compilare «%1» (l'URL di output è vuoto).

en: Do not know how to build "%1" (library does not exist in project).
it: Non so come compilare «%1» (la libreria non esiste nel progetto).

en: Do not know how to build "%1" (unknown output type).
it: Non so come compilare «%1» (tipo di output sconosciuto).

en: Project could not be saved to "%1"
it: Il progetto non può essere salvato su «%1»

en: Saving Project
it: Salvataggio del progetto

en: Displays the list of files in the project.
    To open or close a project, use the "Project" menu. Right click on a file to remove it from the project
it: Mostra la lista dei file nel progetto.
    Per aprire o chiudere un progetto utilizza il menu «Progetto». Clic destro su un file per rimuoverlo dal progetto

en: Project Manager
it: Gestore del progetto

en: KTechlab Project
it: Progetto di KTechlab

en: Do you really want to remove "%1"?
it: Vuoi davvero rimuovere il file «%1»?

en: Remove Project File?
it: Rimuovere il file progetto?

en: Failed to create editor
it: Impossibile creare l'editor

en: Failed to create MarkInterface
it: Impossibile creare MarkInterface

en: Unknown code type.
it: Tipo di codice sconosciuto.

en: Cannot debug
it: Impossibile eseguire il debug

en: Cannot debug hex.
it: Impossibile eseguire il debug esadecimale.

note: i18n("Format Assembly Code"), "", Qt::Key_F12, textDocument, SLOT(formatAssembly()), ac, "format_asm" );
en: Format Assembly Code
it: Formato del codice Assembly

note: i18n("Set &Breakpoint"), 0, 0, this, SLOT(toggleBreakpoint()), ac, "debug_toggle_breakpoint" );
en: Set &Breakpoint
it: Imposta &punto d'interruzione

note: i18n("Run"), "debug-run", 0, textDocument, SLOT(debugRun()), ac, "debug_run" );
en: Run
it: Esegui

note: i18n("Stop"), "process-stop", 0, textDocument, SLOT(debugStop()), ac, "debug_stop" );
en: Stop
it: Ferma

note: i18n("Step Over"), "debug-step-over", 0, textDocument, SLOT(debugStepOver()), ac, "debug_step_over" );
en: Step Over
it: Passa oltre

note: i18n("Step Out"), "debug-step-out", 0, textDocument, SLOT(debugStepOut()), ac, "debug_step_out" );
en: Step Out
it: Esci fuori

en:  Line: %1 Col: %2
it:  Linea: %1 Col: %2

en: Clear &Breakpoint
it: Pulisci &punto d'interruzione

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: (empty)
it: (vuoto)

en: Open Document
it: Apri documento
