ktechlab - en to tr translation catalogue (863 entries)

en: The Microbe Compiler
tr: Microbe Derleyicisi

en: (C) 2004-2005, The KTechlab developers
tr: (C) 2004-2005, KTechlab geliştiricileri

en: Added pic 16f877,16f627 and 16f628
tr: PIC 16f877,16f627 ve 16f628 eklendi

en: Show source code lines in assembly output
tr: Assembly çıktısında kaynak kodu satırlarını göster

en: Do not attempt optimization of generated instructions.
tr: Üretilmiş yönergeleri eniyilemeye çalışma.

en: Input filename
tr: Dosya adı gir

en: Output filename
tr: Dosya adı çık

en: Could not open file '%1'
tr: '%1' dosyası açılamadı

en: Unknown statement
tr: Bilinmeyen ifade

en: Port '%1' is not supported by target PIC
tr: '%1' kapısı, hedef PIC tarafından desteklenmiyor

en: Pin identifier was not followed by '='
tr: Pim tanımlayıcısından sonra '=' gelmiyor

en: Pin state can only be 'high' or 'low'
tr: Pim durumu yalnızca 'high' veya 'low' olabilir

en: Invalid token '%1'. Port identifier should be followed by '='
tr: Geçersiz jeton '%1'. Kapı tanımlayıcısından sonra '=' gelmeli

en: Unexpected statement before '{'
tr: '{' öncesi beklenmedik ifade

en: Mismatched brackets in expression '%1'
tr: '%1' ifadesinde eşleşmeyen ayraçlar

en: Invalid '=' found in expression
tr: İfadede geçersiz '=' bulundu

en: Reserved keyword '%1' cannot be a variable name.
tr: Ayrılmış anahtar sözcük '%1', bir değişken adı olamaz.

en: Nothing between operators
tr: İşleçler arasında bir şey yok

en: Missing operator or space in operand
tr: İşlenen içinde eksik işleç veya boşluk

en: Unknown variable
tr: Bilinmeyen değişken

en: Unknown variable '%1'
tr: Bilinmeyen değişken '%1'

en: Could not open include file '%1'
tr: İçerme dosyası '%1' açılamadı

en: Division by zero
tr: Sıfırla bölüm

en: Number too big
tr: Sayı pek büyük

en: Step can only be a constant expression
tr: Adım, yalnızca sabit bir ifade olabilir

en: Delay must be a positive constant value
tr: Gecikme, sabit bir pozitif değer olmalı

en: 'high' or 'low' expected after pin expression '%1'
tr: Pim ifadesi '%1' sonrası 'high' veya 'low' bekleniyordu

en: Comparison operator in '%1' is not recognized
tr: Karşılaştırma işleci '%1', tanımlanamadı

en: Subroutine definition before end of program
tr: Program sonu öncesi alt rutin tanımı

en: Interrupt routine definition before end of program
tr: Program sonu öncesi yarıda kesme rutini tanımı

en: Label expected
tr: Etiket bekleniyordu

en: Extra tokens at end of line
tr: Satır sonunda ek jetonlar

en: Expected '%1'
tr: '%1' bekleniyordu

en: Pin list expected
tr: Pim listesi bekleniyordu

en: Alias already defined
tr: Arma halihazırda tanımlanmış

en: Interrupt type not supported by target PIC
tr: Yarıda kesme türü, hedef PIC tarafından desteklenmiyor

en: Interrupt already defined
tr: Yarıda kesme halihazırda tanımlanmış

en: Variable '%1' is read only
tr: '%1' değişkeni saltokunur

en: Variable '%1' is write only
tr: '%1' değişkeni saltyazılır

en: Invalid pin list size
tr: Geçersiz pim listesi boyutu

en: Variable '%1' is already defined
tr: '%1' değişkeni halihazırda tanımlanmış

en: '%1' is not a valid variable name
tr: '%1', geçerli bir değişken adı değil

en: Variable expected
tr: Değişken bekleniyordu

en: Name expected
tr: Ad bekleniyordu

en: Internal issue: Optimization has not finished in %1 iterations.
tr: İç hata: Eniyileme, %1 yinelemede tamamlanmadı.

en: Dump linear equations
tr: Doğrusal denklemleri dök

note: i18n("0 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation0()), ac, "edit_orientation_0" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 0 Degrees
tr: 0 derece

note: i18n("90 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation90()), ac, "edit_orientation_90" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 90 Degrees
tr: 90 derece

note: i18n("180 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation180()), ac, "edit_orientation_180" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 180 Degrees
tr: 180 derece

note: i18n("270 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation270()), ac, "edit_orientation_270" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 270 Degrees
tr: 270 derece

note: i18n("Create Subcircuit"), "", 0, circuitDocument, SLOT(createSubcircuit()), ac, "circuit_create_subcircuit" );
en: Create Subcircuit
tr: Alt Devre Oluştur

note: i18n("Rotate Clockwise"), "object-rotate-right", "]", circuitDocument, SLOT(rotateClockwise()), ac, "edit_rotate_cw" );
en: Rotate Clockwise
tr: Saat Yönünde Döndür

note: i18n("Rotate Counter-Clockwise"), "object-rotate-left", "[", circuitDocument, SLOT(rotateCounterClockwise()), ac, "edit_rotate_ccw" );
en: Rotate Counter-Clockwise
tr: Saat Yönünün Tersine Döndür

note: i18n("Flip Horizontally"), "", 0, circuitDocument, SLOT(flipHorizontally()), ac, "edit_flip_horizontally" );
en: Flip Horizontally
tr: Yatay Ters Çevir

note: i18n("Flip Vertically"), "", 0, circuitDocument, SLOT(flipVertically()), ac, "edit_flip_vertically" );
en: Flip Vertically
tr: Dikey Ters Çevir

en: Construct a circuit by dragging components from the Component selector from the left. Create the connections by dragging a wire from the component connectors.<br><br>The simulation is running by default, but can be paused and resumed from the Tools menu.<br><br>To delete a wire, select it with a select box, and hit delete.<br><br>To edit the attributes of a component, select it (making sure that no components of another type are also selected), and edit in the toolbar. More advanced properties can be edited using the item editor on the right.<br><br>Subcircuits can be created by connecting the components with an External Connection, selecting the desired components and clicking on "Create Subcircuit" in the right-click menu.
tr: Soldaki bileşen seçiciden bileşenleri sürükleyerek bir devre yapın. Bileşen bağlayıcılarından kablolar sürükleyerek bağlantılar oluşturun.<br><br>Benzetim, öntanımlı olarak çalışır; ancak Araçlar menüsünden durdurulabilir ve sürdürülebilir.<br><br>Bir kabloyu silmek için, onu bir seçim kutusuyla seçin ve sil düğmesine basın.<br><br>Bir bileşenin özniteliklerini düzenlemek için onu seçin (başka bir türden bileşenin seçili olmadığından emin olun) ve araç çubuğunda düzenleyin. Daha gelişmiş özellikler sağdaki öge düzenleyici ile düzenlenebilirler.<br><br>Alt devreler, bileşenleri bir Dış Bağlantı ile bağlayarak, arzu edilen bileşenleri seçerek ve sağ tık menüsünden "Alt Devre Oluştur" seçilerek oluşturulabilir.

en: Simulation Initializing
tr: Benzetim İlklendiriliyor

en: Simulation Running
tr: Benzetim Çalışıyor

en: Simulation Paused
tr: Benzetim Duraklatıldı

note: i18n: ectx: label, entry (MaxUndo), group (General)
en: Maximum number of undo steps
tr: En çok geri alma sayısı

note: i18n: ectx: label, entry (RestoreDocumentsOnStartup), group (General)
en: Restore Documents on Startup
tr: Başlangıçta Belgeleri Geri Yükle

note: i18n: ectx: label, entry (RaiseItemSelectors), group (General)
en: Raise appropriate Item Selector on document creation
tr: Belge oluştururken uygun olan Öge Seçici'yi yükselt

note: i18n: ectx: label, entry (RaiseMessagesLog), group (General)
en: Raise Messages Log on Compiling
tr: Derlemede İleti Günlüğünü Yükselt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVoltageBars), group (General)
en: Show Voltage Bars
tr: Gerilim Çubuklarını Göster

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVoltageColor), group (General)
en: Show Voltage as Color
tr: Gerilimi Renk Olarak Göster

note: i18n: ectx: label, entry (AnimateWires), group (General)
en: Animate Wires (current or power)
tr: Kabloları Canlandır (akım veya güç)

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshRate), group (General)
en: Refresh Rate
tr: Yenileme Hızı

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (General)
en: Color of grid lines
tr: Izgara çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGrid), group (General)
en: Whether the grid should be shown.
tr: Izgaranın gösterilip gösterilmeyeceği.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseSameViewForOutput), group (General)
en: Whether the same output should be use for generation of code, etc
tr: Aynı çıktının kod üretmede kullanılıp kullanılmayacağı

note: i18n: ectx: label, entry (IndentAsmName), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Instruction Names
tr: Yönerge Adlarının Girintilemesi

note: i18n: ectx: label, entry (IndentAsmData), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Instruction Data
tr: Yönerge Verisinin Girintilemesi

note: i18n: ectx: label, entry (IndentComment), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Comments
tr: Yorumların Girintilemesi

note: i18n: ectx: label, entry (IndentEqu), group (AsmFormatter)
en: Indentation of 'equ'
tr: 'equ'nun Girintilemesi

note: i18n: ectx: label, entry (IndentEquValue), group (AsmFormatter)
en: Indentation of 'equ' Value
tr: 'equ' Değerinin Girintilemesi

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFormatMBOutput), group (AsmFormatter)
en: Automatically format Microbe output
tr: Microbe Çıktısını Kendiliğinden Biçimlendir

note: i18n: ectx: label, entry (LogicSymbolShapes), group (Logic)
en: Logic Symbol Shapes
tr: Mantık Sembolü Şekilleri

note: i18n: ectx: label, entry (LogicRisingTrigger), group (Logic)
en: Rising Trigger Threshold
tr: Yükselen Tetik Eşiği

note: i18n: ectx: label, entry (LogicFallingTrigger), group (Logic)
en: Falling Trigger Threshold
tr: Düşen Tetik Eşiği

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputHigh), group (Logic)
en: Logic Output High
tr: Mantık Çıkış Yüksek

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputHighImpedance), group (Logic)
en: Logic Output High Impedance
tr: Mantık Çıkış Yüksek Özdirenç

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputLowImpedance), group (Logic)
en: Logic Output Low Impedance
tr: Mantık Çıkış Düşük Özdirenç

note: i18n: ectx: label, entry (HexFormat), group (Gpasm)
en: Hex Format
tr: Onaltılık Biçim

note: i18n: ectx: label, entry (Radix), group (Gpasm)
en: Radix
tr: Kök

note: i18n: ectx: label, entry (GpasmWarningLevel), group (Gpasm)
en: GpasmWarning Level
tr: GpasmWarning Düzeyi

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCase), group (Gpasm)
en: Ignore Case
tr: BÜYÜK/küçük Harf Duyarsız

note: i18n: ectx: label, entry (DosFormat), group (Gpasm)
en: Dos Formatting
tr: DOS Biçimlendirmesi

note: i18n: ectx: label, entry (MiscGpasmOptions), group (Gpasm) i18n: ectx: label, entry (MiscSDCCOptions), group (SDCC)
en: Other Options
tr: Diğer Seçenekler

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nostdlib), group (SDCC)
en: Do not search in the standard library directory
tr: Standart kitaplık dizininde arama yapma

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nostdinc), group (SDCC)
en: Do not search in the standard include directory
tr: Standart içerilecekler dizininde arama yapma

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_less_pedantic), group (SDCC)
en: Disable pedantic warnings
tr: Çokbilmiş uyarıları devre dışı bırak

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_std_c89), group (SDCC)
en: Strictly follow the C89 standard
tr: Sıkı bir biçimde C89 standardını izle

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_std_c99), group (SDCC)
en: Strictly follow the C99 standard
tr: Sıkı bir biçimde C99 standardını izle

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_stack_auto), group (SDCC)
en: Stack automatic variables
tr: Otomatik değişkenleri yığ

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_int_long_reent), group (SDCC)
en: Integer libraries have been compiled as reentrant
tr: Tamsayı kitaplıkları, yeniden girişli olarak derlendi

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_float_reent), group (SDCC)
en: Floating point library has been compiled as reentrant
tr: Kayan noktalı değer kitaplığı, yeniden girişli olarak derlendi

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_fommit_frame_pointer), group (SDCC)
en: Leave out the frame pointer
tr: Çerçeve işaretçisini dışarıda bırak

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_no_xinit_opt), group (SDCC)
en: Do not memcpy initialized data from code space to xdata space
tr: İlklendirilmiş veriyi kod alanından xdata alanına memcpy yapma

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_all_callee_saves), group (SDCC)
en: Callee will always save registers used
tr: Çağrılan, her zaman kullanılan yazmaçları kaydeder

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nooverlay), group (SDCC)
en: Do not overlay parameters and local variables
tr: Parametreleri ve yerel değişkenleri üst üste bindirme

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nogcse), group (SDCC)
en: Disable the GCSE optimization
tr: GCSE eniyilemesini devre dışı bırak

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nolabelopt), group (SDCC)
en: Do not optimize labels
tr: Etiketleri eniyileme

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noinvariant), group (SDCC)
en: Disable optimization of invariants
tr: Değişmezlerin eniyilemesini devre dışı bırak

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noinduction), group (SDCC)
en: Disable loop variable induction
tr: Döngü değişken tümevarımını devre dışı bırak

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_no_peep), group (SDCC)
en: Disable peep-hole optimization
tr: Gözetleme deliği eniyilemesini devre dışı bırak

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noloopreverse), group (SDCC)
en: Do not do loop reversal optimization
tr: Geriye dönük döngü eniyilemesi yapma

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_opt_code_size), group (SDCC)
en: Optimize for compact code
tr: Az ve öz kod için eniyile

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_opt_code_speed), group (SDCC)
en: Optimize for fast code
tr: Tez kod için eniyile

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_peep_asm), group (SDCC)
en: Pass inline assembler code through peep hole optimizer
tr: Satır için Assembler kodunu gözetleme deliği eniyileyicisinden geçir

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nojtbound), group (SDCC)
en: Do not generate boundary check for jump tables
tr: Atlama tabloları için sınır denetimleri üretme

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nodefaultlibs), group (SDCC)
en: Do not use default libraries
tr: Öntanımlı kitaplıkları kullanma

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_pno_banksel), group (SDCC)
en: Do not generate BANKSEL directives
tr: BANKSEL yönetmelikleri üretme

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_pstack_model_large), group (SDCC)
en: Use large stack model
tr: Geniş yığın modeli kullan

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_debug_xtra), group (SDCC)
en: Show more debug info in assembly output
tr: Assembly çıktısında daha çok hata ayıklama bilgisi göster

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_denable_peeps), group (SDCC)
en: Explicit enable of peepholes
tr: Gözetleme deliklerini açıkça etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_calltree), group (SDCC)
en: Dump call tree in .calltree file
tr: Çağrı ağacını .calltree dosyasına dök

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_fstack), group (SDCC)
en: Enable stack optimizations
tr: Yığın eniyilemelerini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_goto), group (SDCC)
en: Try to use conditional BRA instead of GOTO
tr: GOTO yerine koşulsal BRA kullanmaya çalış

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_cmp), group (SDCC)
en: Try to optimize some compares
tr: Bazı karşılaştırmaları eniyilemeye çalış

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_df), group (SDCC)
en: Thorough data flow analysis
tr: Kapsamlı veri akışı çözümlemesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_use_non_free) i18n: ectx: label, entry (SDCC_use_non_free), group (SDCC)
en: Search / include non-free licensed libraries and header files
tr: Özgür olmayan lisanslı kitaplıkları ve üstbilgi dosyalarını ara/içer

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_install_prefix), group (SDCC)
en: Location where SDCC in installed
tr: SDCC'nin kurulu olduğu konum

note: i18n: ectx: label, entry (PicProgrammerProgram), group (PicProgramming)
en: The application to use to program the PIC.
tr: PIC'i programlamak için kullanılacak uygulama.

note: i18n: ectx: label, entry (PicProgrammerPort), group (PicProgramming)
en: The device (serial, parallel, etc...) used to program the PIC.
tr: PIC'i programlamak için kullanılacak aygıt (seri, paralel vb.).

note: i18n: ectx: label, entry (gplink_link_shared), group (Gplink)
en: Check this if SDCC uses shared libs for compiling (newer SDCC does so)
tr: SDCC, derleme için paylaşılan kitaplıklar kullanıyorsa bunu imleyin (yeni SDCC öyle yapıyor)

en: An IDE for microcontrollers and electronics
tr: Mikro denetimciler ve elektronikler için bir tümleşik geliştirme ortamı

en: (C) 2003-2017, The KTechLab developers
tr: (C) 2003-2017, KTechLab geliştiricileri

en: Developer, Simulation
tr: Geliştirme, benzetim

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Developer, KDE4 Port, GUI
tr: Geliştirici, KDE4 Aktarımı, Kullanıcı Arayüzü

en: KDE4 Port
tr: KDE4 aktarımı

en: Website, wiki and forum
tr: Web sitesi, viki ve forum

en: Keeping up the project during lack of developers
tr: Geliştiriciler ortada yokken proje bakımı

en: Former developer, project founder, former maintainer
tr: Önceki geliştirici, projeyi yaratan, önceki bakımcı

en: Former developer
tr: Önceki bakımcı

en: Couriousous
tr: Cesaretlendirme

en: JK flip-flop, asynchronous preset/reset in the D flip-flop
tr: JK flip-flop, D flip-flop'unda eşzamansız önayar/sıfırlama

en: Rotary Switch
tr: Döner düğme

en: Ali Akcaagac
tr: Ali Akçaağac

en: Glib friendliness
tr: Glib dostluğu

en: Former website hosting and feedback during early development
tr: İlk geliştirme sırasında web sitesi alan sağlama ve geri bildirim

en: Document to open.
tr: Açılacak belge.

en: Could not open '%1'
tr: '%1' açılamadı

en: Untitled (Circuit %1)
tr: Adsız (Devre %1)

en: Untitled (Circuit)
tr: Adsız (Devre)

en: Untitled (FlowCode %1)
tr: Adsız (FlowCode %1)

en: Untitled (FlowCode)
tr: Adsız (FlowCode)

en: Untitled (Mechanics %1)
tr: Adsız (Mechanics %1)

en: Untitled (Mechanics)
tr: Adsız (Mechanics)

en: Untitled (%1)
tr: Adsız (%1)

en: Untitled
tr: Adsız

en: Could not open Circuit file "%1"
tr: "%1" devre dosyası açılamadı

en: Could not open FlowCode file "%1"
tr: "%1" FlowCode dosyası açılamadı

en: Could not open Mechanics file "%1"
tr: "%1" Mechanics dosyası açılamadı

en: Could not open text file "%1"
tr: "%1" metin dosyası açılamadı

en: Save Location
tr: Konumu Kaydet

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr: "%1" adlı bir dosya halihazırda var. Üzerine yazmak istediğinize emin misiniz?

en: Overwrite File?
tr: Üzerine Yaz?

en: The document '%1' has been modified.
    Do you want to save it?
tr: "%1" dosyası değiştirildi.
    Kaydetmek istiyor musunuz?

en: Save Document?
tr: Dosyayı Kaydet?

en: Other
tr: Diğer

en: Image
tr: Görsel

en: Image File
tr: Görsel Dosyası

en: Line
tr: Çizgi

en: Line Color
tr: Çizgi Rengi

en: Line Width
tr: Çizgi Genişliği

en: Line Style
tr: Çizgi Biçemi

en: Cap Style
tr: Başlık Biçemi

en: Arrow
tr: Ok

en: Head angle
tr: Kafa açısı

en: Canvas Text
tr: Tuval Metni

en: Text
tr: Metin

en: Display Background
tr: Ekran Arka Planı

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

en: Frame Color
tr: Çerçeve Rengi

en: Solid
tr: Katı

en: None
tr: Yok

en: Dash
tr: Tire

en: Dot
tr: Nokta

en: Dash Dot
tr: Tire Nokta

en: Dash Dot Dot
tr: Tire Nokta Nokta

en: Flat
tr: Düz

en: Square
tr: Kare

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Rectangle
tr: Dörtgen

en: Ellipse
tr: Elips

en: Orientation
tr: Yönelim

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

note: i18n("Circuit"), "application-x-circuit", 0, this, SLOT(slotFileNewCircuit()), ac, "newfile_circuit" ))->plug( p->menu() );
en: Circuit
tr: Devre

en: No components were found in the selection.
tr: Seçimde hiçbir bileşen bulunamadı.

en: No External Connection components were found in the selection.
tr: Seçimde hiçbir dış bağlantı bileşeni bulunamadı.

en: Integrated Circuits
tr: Tümleşik Devreler

en: Analog-Digital
tr: Örneksel-Sayısal

en: Digital-Analog
tr: Sayısal-Örneksel

en: Number Bits
tr: Sayı Biti

en: Input Range
tr: Giriş Erimi

en: Bidirectional LED
tr: İki Yönlü LED

en: Outputs
tr: Çıkışlar

en: Color 1
tr: Renk 1

en: Colour 2
tr: Renk 2

en: Binary Counter
tr: İkili Sayacı

en: Trigger Edge
tr: Tetik Sınırı

en: Rising
tr: Yükseliyor

en: Falling
tr: Düşüyor

en: Bit Count
tr: Bit Sayısı

en: Bus
tr: Veriyolu

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Bus Splitter
tr: Veriyolu Ayırıcı

en: Size
tr: Boyut

en: Passive
tr: Pasif

en: Capacitor
tr: Sığaç

en: Capacitance
tr: Sığallık

en: Demultiplexer
tr: Çoğullama Çözücü

en: Address Size
tr: Adres Boyutu

en: Gain
tr: Kazanç

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Current Controlled Current Source
tr: Akımı Denetlenen Akım Kaynağı

en: Current Controlled Voltage Source
tr: Akımı Denetlenen Voltaj Kaynağı

en: Voltage Controlled Current Source
tr: Gerilimi Denetlenen Akım Kaynağı

en: Voltage Controlled Voltage Source
tr: Gerilimi Denetlenen Voltaj Kaynağı

en: Logic
tr: Mantık

en: Inverter
tr: Evirgeç

en: Buffer
tr: Arabellek

en: Logic Input
tr: Mantık Girişi

en: Use Toggle
tr: Kullanım Anahtarı

en: Logic Output
tr: Mantık Çıkışı

en: BCD to 7 Segment
tr: 7 Bölüte BCD

en: BCD to Seven Segment
tr: Yedi Bölüte BCD

en: Discrete
tr: Ayrık

en: NPN Transistor
tr: NPN İleteci

en: PNP Transistor
tr: PNP İleteci

en: Saturation Current
tr: Doygunluk Akımı

en: Forward Coefficient
tr: İleri Katsayısı

en: Reverse Coefficient
tr: Geri Katsayısı

en: Forward Beta
tr: İleri Betası

en: Reverse Beta
tr: Geri Betası

en: Clock Input
tr: Saat Girişi

en: Low Time
tr: Düşük Zaman

en: High Time
tr: Yüksek Zaman

en: Current Signal
tr: Akım Sinyali

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Current Range
tr: Akım Erimi

en: Current Source
tr: Akım Kaynağı

en: Current
tr: Akım

en: Diode
tr: Diyot

en: Emission Coefficient
tr: Salım Katsayısı

en: Breakdown Voltage
tr: Kırılım Gerilimi

en: Fixed Voltage
tr: Sabit Gerilim

en: Voltage
tr: Gerilim

en: Ground (0V)
tr: Toprak (0V)

en: Ground
tr: Toprak

en: N-Channel JFET
tr: N Kanalı JFET

en: P-Channel JFET
tr: P Kanalı JFET

en: Threshold voltage
tr: Eşik gerilimi

en: Transcondutance
tr: Geçiş iletimi

en: Saturation current
tr: Doygunluk akımı

en: PN emission coefficient
tr: PN salım katsayısı

en: Isr emission coefficient
tr: Isr salım katsayısı

en: Keypad
tr: Düğme Takımı

en: Switches
tr: Anahtarlar

en: Use Toggles
tr: Anahtarlar Kullan

en: Columns
tr: Sütunlar

en: N-Channel Enhancement MOSFET
tr: N Kanalı Güçlendirmesi MOSFET

en: P-Channel Enhancement MOSFET
tr: P Kanalı Güçlendirmesi MOSFET

en: N-Channel Depletion MOSFET
tr: N Kanalı Tüketimi MOSFET

en: P-Channel Depletion MOSFET
tr: P Kanalı Tüketimi MOSFET

[ctx: mosfet body/bulk pin]
en: Body Pin
tr: Gövde Pimi

en: Operational Amplifier
tr: İşlemsel Yükseltici

en: Potentiometer
tr: Potansiyoölçer

en: Resistance
tr: Direnç

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Seven Segment
tr: Yedi Bölüt

en: Seven Segment LED
tr: Yedi Bölütlü LED

en: Color
tr: Renk

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Common Cathode
tr: Ortak Eksi Uç

en: Common Anode
tr: Ortak Artı Uç

en: Signal Lamp
tr: Sinyal Lambası

en: Subcircuit
tr: Alt Devre

en: Voltage Signal
tr: Gerilim Sinyali

en: Voltage Range
tr: Gerilim Erimi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Output
tr: Çıkış

en: Peak
tr: Tavan

en: Battery
tr: Pil

en: External Connection
tr: Dış Bağlantı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pNameLabel)
en: Name
tr: Ad

en: D-Type Flip-Flop
tr: D Türü Flip-Flop

en: JK-Type Flip-Flop
tr: JK Türü Flip-Flop

en: Adder
tr: Ekleyici

en: Inductor
tr: Doğuşturucu

en: Inductance
tr: Doğuşturu

en: Bar Graph Display
tr: Bar Grafiği Görünümü

en: Rows
tr: Satırlar

en: Magnitude Comparator
tr: Büyüklük Karşılaştırıcı

en: Number Inputs
tr: Sayı Girdisi

en: Matrix Display
tr: Matris Görünümü

en: Row Cathode
tr: Satır Eksi Ucu

en: Column Cathode
tr: Sütun Eksi Ucu

en: Matrix Display Driver
tr: Matrix Ekran Sürücüsü

en: Minimum Value
tr: En Düşük Değer

en: Maximum Value
tr: En Yüksek Değer

en: Frequency Meter (TODO)
tr: Sıklıkölçer (Yapılacak)

en: Frequency Meter
tr: Sıklıkölçer

en: Ammeter
tr: Akımölçer

en: Voltmeter
tr: Gerilimölçer

en: XNOR gate
tr: XNOR Kapısı

en: XOR gate
tr: XOR Kapısı

en: OR gate
tr: OR Kapısı

en: NOR gate
tr: NOR Kapısı

en: NOR Gate
tr: NOR Kapısı

en: NAND gate
tr: NAND Kapısı

en: NAND Gate
tr: NAND Kapısı

en: AND gate
tr: AND Kapısı

en: AND Gate
tr: AND Kapısı

en: Multiplexer
tr: Çoklayıcı

en: Parallel Port
tr: Paralel Kapı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Port
tr: Kapı

en: Could not open port %1
tr: %1 kapısı açılamadı

en: PIC Micro
tr: PIC Mikro

en: <Enter location of PIC Program>
tr: <PIC programının konumunu girin>

en: All Supported Files
tr: Tüm Desteklenen Dosyalar

en: Symbol File
tr: Sembol Dosyası

en: Assembly Code
tr: Assembly Kodu

en: The file "%1" does not exist.
tr: "%1" dosyası yok.

en: "%1" is not a valid PIC program.
    The file must exist, and the extension should be ".cod", ".asm", ".flowcode", ".basic", ".microbe" or ".c".
    ".hex" is allowed, provided that there is a corresponding ".cod" file.
tr: "%1", geçerli bir PIC programı değil.
    Dosya var olmalı ve uzantısı ".cod", ".asm", ".flowcode", ".basic", ".microbe" veya ".c" olmalı.
    Eşleşen bir ".cod" dosyası olduğu sürece, ".hex" dosyalarına da izin verilir.

en: (No
    program
    loaded)
tr: (Yüklü
    program
    yok)

en: Scaling
tr: Ölçeklendiriliyor

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Upper Absolute Value
tr: Yüksek Kesin Değer

en: Lower Absolute Value
tr: Düşük Kesin Değer

en: Voltage Probe
tr: Gerilim Sondası

en: Current Probe
tr: Akım Sondası

en: Logic Probe
tr: Mantık Sondası

en: Push-to-Break
tr: Kesmek için Bas

en: Push to Break
tr: Kesmek için Bas

en: Button Text
tr: Düğme Metni

en: Bounce
tr: Zıpla

en: Bounce Period
tr: Zıplama Aralığı

en: Push-to-Make
tr: Yapmak için Bas

en: Push to Make
tr: Yapmak için Bas

en: Word Size
tr: Sözcük Boyutu

en: Resistor
tr: Direnç Elemanı

en: Resistor DIP
tr: İkili Bireysel Pimli Direnç Elemanı

en: Count
tr: Sayım

en: Rotary
tr: Döner

en: Number of Positions
tr: Konum Sayısı

en: Serial Port
tr: Seri Kapı

en: DPDT Toggle
tr: DPDT Anahtarı

en: DPST Toggle
tr: DPST Anahtarı

en: SPDT Toggle
tr: SPDT Anahtarı

en: SPST Toggle
tr: SPST Anahtarı

en: Variable Capacitor
tr: Değişken Sığacı

en: Max
tr: En Yüksek

en: Min
tr: En Düşük

en: Variable Resistor
tr: Değişken Direnç Elemanı

en: Voltage Regulator
tr: Gerilim Düzenleyici

en: Voltage Out
tr: Gerilim Çıkışı

en: The cod file "%1" was not found.
tr: "%1" COD dosyası bulunamadı.

en: File Not Found
tr: Dosya Bulunamadı

en: The processor for cod file "%1" is unrecognized.
tr: "%1" COD dosyası işlemcisi tanımlanamıyor.

en: Unrecognized Processor
tr: Tanımlanamayan İşlemci

en: The file name "%1" is too long.
tr: Dosya adı "%1" pek uzun.

en: Filename Too Long
tr: Dosya Adı Pek Uzun

en: The lst file associated with the cod file "%1" was not found.
tr: "%1" COD dosyası ile ilişkilendirilmiş LST dosyası bulunamadı.

en: LST File Not Found
tr: LST Dosyası Bulunamadı

en: The cod file "%1" is bad.
tr: "%1" COD dosyası hatalı.

en: Bad File
tr: Hatalı Dosya

en: The cod file "%1" could not be read from.
tr: "%1" COD dosyasından okunamıyor.

en: Unreadable File
tr: Okunamayan Dosya

en: An error occurred with the cod file "%1".
tr: "%1" COD dosyasında bir hata oluştu.

en: Error
tr: Hata

en: Generic
tr: Genel

en: File
tr: Dosya

en: Breakpoint
tr: Kesme Noktası

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Subcircuits
tr: Alt Devreler

en: Microbe Code Output
tr: Microbe Kodu Çıktısı

en: Assembly Code Output
tr: Assemby Kodu Çıktısı

en: Hex Code Output
tr: Onaltılık Kod Çıktısı

note: i18n("Convert to..."), "fork", 0, 0, 0, ac, "program_convert" );
en: Convert to...
tr: Dönüştür...

note: i18n("Convert to"), "fork", 0, 0, 0, ac, "program_convert" );
en: Convert To
tr: Dönüştür

en: Hex
tr: Onaltılık

en: PIC (upload)
tr: PIC (karşıya yükle)

en: Construct a FlowCode document by dragging FlowParts from the list on the left. All FlowCharts require an initial "Start" part, of which there can only be one.<br><br>Some FlowParts, such as Subroutines, act as a container element for other FlowParts. Drag the items in or out of a container as appropriate. The container that will become the parent of the part being dragged is indicated by being selected.<br><br>Note that connections cannot be made between FlowParts in different containers, or at different levels.
tr: Soldaki listeden FlowParts sürükleyerek bir FlowCode belgesi yapın. Tüm "FlowChart"lar, başlangıç olarak bir "Start" parçası gerektirirler; bu kısımdan yalnızca bir tane olabilir.<br><br>Kimi FlowPart'lar; örneğin alt rutinler, diğer FlowPart'lar için bir kapsayıcı öge olarak davranırlar. Uygun gördüğünüz biçimde ögeleri kapsayıcıya sürükleyin veya kapsayıcıdan çıkarın. Sürüklenen parçanın üst ögesi olarak kapsayıcı seçilerek belli edilir.<br><br>Farklı kapsayıcılar içindeki veya farklı düzeylerdeki FlowPart'lar arasında bağlantı yapılamayacağını dikkate alın.

en: Common
tr: Ortak

en: Sub Call
tr: Alt Çağrı

en: Subroutine
tr: Alt Rutin

en: Call %1
tr: Çağır: %1

en: Functions
tr: İşlevler

en: Trigger
tr: Tetik

en: Count %1 for %2 sec
tr: %2 saniyeliğine %1 say

en: Delay
tr: Gecikme

en: Pause Length
tr: Duraksama Uzunluğu

en: Delay for %1 sec
tr: %1 saniyeliğine geciktir

en: Embed
tr: Gömülü

en: Type
tr: Tür

en: Code
tr: Kod

en: // Embedded code:
tr: // Gömülü kod:

en: End
tr: Bitir

en: Loops
tr: Döngüler

en: For
tr: İçin

en: For Loop
tr: İçin Döngüsü

en: Variable
tr: Değişken

en: Initial Value
tr: İlk Değer

en: End Value
tr: Bitiş Değeri

note: i18n("Step"), "debug-step-instruction", Qt::CTRL|Qt::ALT|Qt::Key_Right, textDocument, SLOT(debugStep()), ac, "debug_step" );
en: Step
tr: Adım

en: InputButton
tr: GirdiDüğmesi

en: Pin
tr: Pim

en: Continue on %1 %2
tr: %1 %2 Üzerinde Sürdür

note: i18n("Interrupt"), "media-playback-pause", 0, textDocument, SLOT(debugInterrupt()), ac, "debug_interrupt" );
en: Interrupt
tr: Yarıda Kes

en: Interrupt %1
tr: Yarıda Kes: %1

en: Pin map
tr: Pim eşlemi

en: Read %1 to %2
tr: %1 ögesini %2 için oku

en: Pin Map Editor
tr: Pim Eşlemi Düzenleyici

en: Pulse
tr: Nabız

en: Duration
tr: Süre

en: Pulse %1 for %2 sec
tr: %1 ögesinin nabzını %2 saniyeliğine attır

en: I\/O
tr: Girdi-Çıktı

en: Read from Port
tr: Kapıdan Oku

en: Read
tr: Oku

en: Repeat
tr: Yinele

en: Operation
tr: İşlem

en: Value
tr: Değer

en: repeat until %1 %2 %3
tr: %1 %2 %3 olana dek yinele

en: Set Pin State
tr: Pim Durumunu Ayarla

en: State
tr: Durum

en: Set %1 %2
tr: %1 %2 ayarla

en: SevenSeg
tr: YediBölüt

en: Display %1 on %2
tr: %2 üzerinde %1 görüntüle

en: Start
tr: Başlat

en: Sub
tr: Alt

en: Test Pin State
tr: Pim Durumunu Sına

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Unary
tr: Birli

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Increment
tr: Artır

en: Decrement
tr: Azalt

en: Assignment
tr: Atama

en: Variable Assignment
tr: Değişken Ataması

en: Comparison
tr: Karşılaştırma

en: Variable Comparison
tr: Değişken Karşılaştırması

en: While
tr: İken

en: while %1 %2 %3
tr: %1 %2 %3 iken

en: Write to Port
tr: Kapıya Yaz

en: Write
tr: Yaz

en: Write %1 to %2
tr: %2 ögesini %1 için yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, AsmFormattingWidget)
en: The values control the indentation from the left margin of the various types of assembly code.
tr: Değerler, çeşitli Assembly kodu türlerinin sol kenardan olan girintilemesini denetlerler.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox64)
en: Output Code Indentation
tr: Çıktı Kodu Girintilemesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: 'equ' Value
tr: 'equ' Değeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Instruction Data
tr: Yönerge Verisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Comment
tr: Yorum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Instruction Name
tr: Yönerge Adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFormatMBOutput)
en: &Automatically format Microbe output
tr: &Microbe çıktısını kendiliğinden biçimlendir

en: Provides context-sensitive help relevant to the current editing being performed.
tr: Şu anda yapılan düzenleme için bağlama duyarlı yardım sağlar.

en: No Item Selected
tr: Seçili Öge Yok

en: Multiple Items
tr: Çoklu Ögeler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pResetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetBtn)
en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset item help to last saved changes?
tr: Öge yardımı son kaydedilen değişikliklere sıfırlansın mı?

en: Cannot save item description.
tr: Öge açıklaması kaydedilemiyor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pEditButton)
en: Edit
tr: Düzen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pChangeDescriptionsDirectory)
en: Context Help Directory
tr: Bağlam Yardımı Sözlüğü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pSaveButton)
en: S&ave
tr: &Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Subproject Details
tr: Alt Proje Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Target File:
tr: Hedef Dosya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Type:
tr: Tür:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_typeCombo)
en: Library
tr: Kitaplık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseSameViewForOutput)
en: Reuse the same output view for code generation
tr: Kod üretme için aynı çıktı görünümünü kullanın

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: The grid color in the work area.
tr: Çalışma alanındaki ızgara rengi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Grid Colour
tr: Izgara Rengi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGrid)
en: Show &grid:
tr: I&zgarayı göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Maximum undo steps for work area. This does not apply to text documents - that is configurable separately under Configure Editor.
tr: Çalışma alanı için en çok geri alma sayısı. Bu, metin belgeleri için geçerli değildir; o ayar, Düzenleyiciyi Yapılandır altında ayrı olarak yapılandırılabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Maximum undo steps for work area:
tr: Çalışma alanı için en çok geri alma sayısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVoltageBars)
en: Show voltage bars &on electronic components
tr: Elektronik bileşenlerde gerilim çubuklarını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVoltageColor)
en: Color the wires to match the voltage
tr: Kabloları, gerilimle eşleşecek biçimde renklendir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateWires)
en: Animate wires to show the current or power flow
tr: Kabloları, akımı veya güç akışını gösterecek biçimde canlandır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox21)
en: Display Refresh Rate
tr: Ekran Yenileme Hızı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Refresh rate:
tr: Yenileme hızı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refreshRateLabel)
en: Medium (50 FPS)
tr: Orta (50 FPS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: This is the number of times per second that the work area view is updated; a compromise between CPU usage and smoothness of display.
tr: Bu, çalışma alanının saniye başına kaç kere güncelleneceği sayısıdır; CPU kullanımı ve ekranın pürüzsüzlüğü arasında bir taviz yapılır.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Convenience
tr: Kullanım Kolaylığı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreDocumentsOnStartup)
en: Restore opened doc&uments on startup
tr: Başlangıçta açık belgeleri geri &yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RaiseItemSelectors)
en: Raise the &appropriate item selector on creating a new document
tr: Yeni bir belge oluştururken uygun öge seçiciyi yükselt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RaiseMessagesLog)
en: Raise the &Messages log when compiling
tr: Derlerken İ&letiler günlüğünü yükselt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Radix (-r):
tr: Kök (-r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Warning level (-w):
tr: Uyarı düzeyi: (-w):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hex Format (-a):
tr: Onaltılık biçim (-a):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCase)
en: All user defined symbols and macros are case sensitive. This option makes them case insensitive.
tr: Tüm kullanıcı tanımlı semboller ve makrolar BÜYÜK/küçük harf duyarlıdır. Bu seçenek, onları duyarsız yapar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCase)
en: Ign&ore case (-i)
tr: BÜYÜK/küçük harf y&ok say (i)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DosFormat)
en: By default, gpasm generates hex files using ISO format. However, some device programmers required a DOS formatted file. This option will cause gpasm to generate a DOS formatted hex file.
tr: Öntanımlı olarak, gpasm, ISO biçimini kullanarak onaltılık dosyalar oluşturur. Ancak, bazı aygıt programcıları için DOS biçimli dosyalar gerekebiliyormuş. Bu seçenek, gpasm'nin DOS tabanlı bir onaltılık dosya üretmesini sağlar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DosFormat)
en: Generate DOS-formatted hex file (-&n)
tr: DOS biçimli onaltılık dosya üret (-&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_HexFormat) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_pHexFormat)
en: GPASM supports inhx8m, inhx8s, inhx16, and inhx32 hex file formats. This option controls which hex file format is used.
tr: GPASM; inhx8m, inhx8s, inhx16 ve inhx32 onaltılık dosya biçimlerini destekler. Bu seçenek, hangi onaltılık dosya biçiminin kullanılacağını denetler.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Decimal
tr: Onluk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Binary
tr: İkilik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Octal
tr: Sekizlik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: This sets the threshold of messages displayed in the log view.<ul><li>"All" will display all output - information, warnings and errors.<li>"Warnings" will suppress messages. <li>"Errors" will suppress both messages and warnings.</ul>
tr: Bu, günlük görünümünde görüntülenen iletilerin eşiğini ayarlar.<ul><li>"Tümü", tüm çıktıyı görüntüler; bilgi, uyarılar ve hatalar.<li>"Uyarılar", iletileri susturur.<li>"Hatalar", hem iletileri hem uyarıları susturur.<ul>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: All
tr: Tümü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: Warnings
tr: Uyarılar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: Errors
tr: Hatalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Other options:
tr: Diğer seçenekler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_gplink_link_shared)
en: Link with shared libraries (&use this with new SDCC)
tr: Paylaşılan kitaplıklarla bağla (&yeni SDCC ile bunu kullanın)

en: Export As Image
tr: Görsel Olarak Dışa Aktar

en: Format:
tr: Biçim:

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: Crop image:
tr: Görseli kırp:

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Filter here...
tr: Burayı süz...

en: Clear filter
tr: Süzgeci temizle

en: Enter space-separated terms to filter the component library.
tr: Bileşen kitaplığını süzmek için boşlukla ayrılmış terimler girin.

en: Select a predefined component configuration from this list.
tr: Listeden önceden tanımlanmış bir bileşen yapılandırması seçin.

en: This allows editing of advanced properties of the selected item(s). Right click on the picture of the item to set the orientation.
tr: Bu, seçili ögelerin gelişmiş özelliklerinin düzenlenmesine izin verir. Yönelimi ayarlamak için öge resminin üzerinde sağ tıklayın.

en: <p>Shows properties associated with the currently selected item(s).<br/>Select a property to change its value. If multiple items are selected with different values then the property will appear greyed out, use "Merge Properties" to make them the same.<br/>Select "Defaults" to set all properties to their default values
tr: <p>Şu anda seçili ögelerle ilişkilendirilmiş özellikleri gösterir.<br/>Bir özelliğin değerini değiştirmek için onu seçin. Farklı değerlere iye birden çok öge seçilmişse özellik gri olur; hepsini aynı yapmak için "Özellikleri Birleştir"i seçin.<br/>Tüm değerleri öntanımlı değerlerine döndürmek için "Öntanımlılar"ı seçin

en: Change the orientation of the selected item by selecting the appropriate button
tr: Seçili ögenin yönelimini değiştirmek için uygun düğmeyi seçin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Property
tr: Özellik

en: Undo changes
tr: Değişiklikleri Geri Al

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Component
tr: Bileşen

en: Remove %1
tr: Kaldır: %1

en: Add components to the circuit diagram by dragging them into the circuit.<br><br>To add more than one component of the same type, doubleclick on a component, and click repeatedly in the circuit to place the component. Right click to stop placement.<br><br>Some components (such as subcircuits) can be removed by right clicking on the item and selecting "Remove".
tr: Devre çizimine bileşenler eklemek için onları devreye sürükleyin.<br><br>Aynı türden birden çok bileşen eklemek için bileşenin üzerine çift tıklayın ve yerleştirmek için art arda basmayı sürdürün. Yerleştirmeyi durdurmak için sağ tıklayın.<br><br>Bazı bileşenler (örn. alt devreler), üzerine sağ tıklayıp "Kaldır"ı seçerek kaldırılabilir.

en: Add FlowPart to the FlowCode document by dragging them there.<br><br>To add more than one FlowPart of the same type, doubleclick on a FlowPart, and click repeatedly in the FlowChart to place the component. Right click to stop placement.
tr: FlowCode belgesine FlowPart eklemek için sürükleyip bırakın.<br><br>Aynı türden birden çok FlowPart eklemek için bir FlowPart'ın üzerine çift tıklayın ve yerleştirmek için FlowChart içinde art arda basmayı sürdürün. Yerleştirmeyi durdurmak için sağ tıklayın.

en: Flow Part
tr: Akış Parçası

en: Add mechanical parts to the mechanics work area by dragging them there.
tr: Mekanik çalışma alanına mekanik parçalar eklemek için onları sürükleyip bırakın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Library Directory (-I):
tr: Kitaplık Dizini (-I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOutputMap)
en: &Output a map file (-m)
tr: Bir eşlem dosyası çı&ktıla (-m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Linker Script (-s):
tr: Bağlayıcı Betiği (-s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Other:
tr: Diğer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Link libraries inside project
tr: Proje içindeki kitaplıkları bağla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Logic Symbol Shapes:
tr: Mantık Sembolü Şekilleri:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LogicSymbolShapes)
en: Distinctive
tr: Belirgin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LogicSymbolShapes)
en: Rectangular
tr: Dörtgen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Input
tr: Giriş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicRisingTrigger) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required voltage level before the input will be considered high.
tr: Girişin yüksek bulunacağı gerilim düzeyi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicFallingTrigger)
en: Required voltage level before an input will be considered low.
tr: Girişin düşük bulunacağı gerilim değeri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Falling Trigger Threshold:
tr: Düşen Tetik Eşiği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Rising Trigger Threshold:
tr: Yükselen Tetik Eşiği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicOutputHigh)
en: Voltage level for high on logic components.
tr: Yüksek mantık bileşenleri için gerilim düzeyi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Output High:
tr: Çıktı Yüksek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputHighImpedance)
en: This is the output impedance when the output is high.
tr: Çıkış yüksek iken çıkış özdirenci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: High Output Impedance:
tr: Yüksek Çıkış Özdirenci:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputLowImpedance)
en: This is the output impedance when the output is low.
tr: Çıkış düşük iken çıkış özdirenci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Low Output Impedance:
tr: Düşük Çıkış Özdirenci:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputLowImpedance)
en: Floating
tr: Yüzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Here, you can configure the behaviour of logic components.
    
    These values will apply to all components, apart from the PIC, whose pins' impedances depend on the pin in use.
tr: Burada, mantık bileşenlerinin davranışını yapılandırabilirsiniz.
    
    Bu değerler, PIC dışındaki tüm bileşenlere uygulanır. PIC pimleri özdirenci, kullanımda olan pime göre değişiklik gösterir.

note: i18n("Clear All"), this, SLOT(clear()) ); // 2018.12.07
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

en: Microprocessor
tr: Mikro İşlemci

en: Family
tr: Aile

en: Micro
tr: Mikro

en: PIC Settings
tr: PIC Ayarları

en: This dialog allows editing of the initial properties of the PIC
tr: Bu iletişim kutusu, PIC'in başlangıç ayarlarını düzenlemenize izin verir

en: Edit the initial value of the ports here. For each binary number, the order from right-to-left is pins 0 through 7.<br><br>The "Type (TRIS)" edit shows the initial input/output state of the ports; 1 represents an input, and 0 an output.<br><br>The "State (PORT)" edit shows the initial high/low state of the ports; 1 represents a high, and 0 a low.
tr: Kapıların başlangıç değerlerini buradan düzenleyin. Her bir ikilik sayı için, sağdan sola olan sıralama 0 ile 7 arasındaki pimlerdir.<br><br>"Tür (TRIS)" düzeni, kapıların başlangıç giriş-çıkış durumlarını gösterir; 1, bir girişi, 0 ise bir çıkışı belirtir.<br><br>"State (PORT)" düzeni, kapıların başlangıç yüksek/düşük durumlarını gösterir; 1, bir yükseği, 0 ise bir düşüğü belirtir.

en: Edit the initial value of the variables here.<br><br>Note that the value of the variable can only be in the range 0->255. These variables will be initialized before any other code is executed.
tr: Değişkenlerin başlangıç değerlerini buradan düzenleyin.<br><br>Bir değişkenin değerinin yalnızca 0 ile 255 arasında olabileceğini unutmayın. Bu değişkenler, herhangi başka bir kod yürütülmeden önce ilklendirilirler.

note: i18n( "the type", "Type (TRIS register):" );
en: Type (TRIS register):
tr: Tür (TRIS yazmacı):

en: State (PORT register):
tr: Durum (PORT yazmacı):

en: Variable name
tr: Değişken adı

en: Variable value
tr: Değişken değeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New Pin Mapping
tr: Yeni Pim Eşlemlemesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapAdd)
en: Create
tr: Oluştur

en: New Pin Map Name
tr: Yeni Pim Eşlemi Adı

en: Invalid variable value: %1
tr: Geçersiz değişken değeri: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Tip: Toggle the initial state (high/low) of a pin by clicking its picture.
    Drag it to set the type (input/output).
tr: İpucu: Bir pimin başlangıç durumunu (yüksek/düşük) değiştirmek için resmine tıklayın.
    Türü ayarlamak için onu sürükleyin (giriş/çıkış).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapRemove)
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapModify)
en: Modif&y
tr: &Değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapRename)
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: New File
tr: Yeni Dosya

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, NewFileWidget)
en: Select the type of file you wish to create.<br>
    <p>
    <b>Pic Program</b><br>
    Creates a new PIC program, with flow chart editor. Select the target device for your program below.
    <p>
    <b>Circuit</b><br>
    Creates a new circuit, with drag and drop editor. Real time simulation of the circuit occurs automatically.
tr: Oluşturmak istediğiniz dosya türünü seçin.<br>
    <p>
    <b>Pic Programı</b><br>
    Bir akış çizelgesi içeren yeni bir PIC programı oluşturur. Programınızın hedef aygıtını aşağıdan seçin.
    <p>
    <b>Devre</b><br>
    Bir sürükle-bırak düzenleyici içeren yeni bir devre oluşturur. Devrenin gerçek zamanlı benzetimi kendiliğinden çalıştırılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: New File Details
tr: Yeni Dosya Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: File Type:
tr: Dosya Türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addToProjectCheck)
en: &Add to project
tr: Projeye &ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
tr: Ad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, nameEdit)
en: The variable name of the pin mapping - this must be a valid Microbe variable name.
tr: Pim eşlemlemesinin değişken adı - bu, geçerli bir Microbe değişken adı olmalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Keypad (4x3)
tr: Düğme Takımı (4x3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Keypad (4x4)
tr: Düğme Takımı (4x4)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Final location:
tr: Son konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Location:
tr: Konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: New Project Details
tr: Yeni Proje Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Project Name:
tr: Proje Adı:

en: Oscilloscope
tr: Salınımölçer

en: Framerate
tr: Kare Hızı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, displayDirectCheck)
en: Displa&y directly
tr: Doğrudan &görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, saveFileCheck)
en: Sa&ve to file
tr: Dosyaya &kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadFileCheck)
en: Load File in &New View
tr: Dosyayı &Yeni Görünümde Yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addToProjectCheck)
en: &Add to Project
tr: P&rojeye Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add ...
tr: &Ekle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Re&move
tr: Ka&ldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pProgrammerDescription)
en: (Program Description)
tr: (Program Açıklaması)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Initialization:
tr: İlklendirme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Read:
tr: Oku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Write:
tr: Yaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: The following strings will be replaced when the command is run:
    <ul>
    <li><b>%port</b> - Port that the programmer is connected to</li>
    <li><b>%device</b> - PIC device</li>
    <li><b>%file</b> - File to read from or write to</li>
    </ul>
tr: Komut çalıştırıldığında aşağıdaki diziler değiştirilecek:
    <ul>
    <li><b>%port</b> - Programcının bağlı olduğu kapı</li>
    <li><b>%device</b> - PIC aygıtı</li>
    <li><b>%file</b> - Okunacak veya yazılacak dosya</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Erase:
tr: Sil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Verify:
tr: Doğrula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Blank Check:
tr: Boş Denetimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default port:
tr: Öntanımlı Kapı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Output File:
tr: Çıktı Dosyası:

en: PIC Programmer
tr: PIC Programcısı

en: Burn
tr: Yak

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: Create Subproject
tr: Alt Proje Oluştur

en: Linker Options
tr: Bağlayıcı Seçenekleri

en: Processing Options
tr: İşleme Seçenekleri

note: i18n("Bold"), "format-text-bold", Qt::CTRL + Qt::Key_B, 0, 0, ac, "format_bold" );
en: Bold
tr: Kalın

note: i18n("Italic"), "format-text-italic", Qt::CTRL + Qt::Key_I, 0, 0, ac, "format_italic" );
en: Italic
tr: Yatık

note: i18n("Underline"), "format-text-underline", Qt::CTRL + Qt::Key_U, 0, 0, ac, "format_underline" );
en: Underline
tr: Altı Çizili

note: i18n("List"), "unsorted_list", Qt::CTRL + Qt::Key_L, 0, 0, ac, "format_list" );
en: List
tr: Liste

note: i18n("Text Alignment"), "format-justify-left", 0, 0, 0, ac, "text_alignment" ); i18n("Text Alignment") );
en: Text Alignment
tr: Metin Hizalaması

note: i18n("Align Left"),		Qt::AlignLeft );
en: Align Left
tr: Sola Hizala

note: i18n("Align Center"),	Qt::AlignHCenter );
en: Align Center
tr: Ortaya Hizala

note: i18n("Align Right"),	Qt::AlignRight );
en: Align Right
tr: Sağa Hizala

note: i18n("Align Block"),	Qt::AlignJustify );
en: Align Block
tr: Her İki Yana Hizala

note: i18n("Text Vertical Alignment"), "text", 0, 0, 0, ac, "text_vertical_alignment" ); i18n("Text Vertical Alignment") );
en: Text Vertical Alignment
tr: Metin Dikey Hizalaması

en: Superscript
tr: Üst Simge

note: i18n("Superscript"),	QTextCharFormat::AlignSuperScript );
en: Normal
tr: Olağan

note: i18n("Normal"),			QTextCharFormat::AlignNormal );
en: Subscript
tr: Alt Simge

note: i18n("Text Color..."), pm, 0, this, SLOT(textColor()), ac, "format_color" );
en: Text Color...
tr: Metin Rengi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Intervals
tr: Aralıklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Ticks per Interval
tr: Aralık Başına Atım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Offset (ticks)
tr: Ofset (Atımlar)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: Ge&neral
tr: Ge&nel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nostdlib)
en: Do not search in the standard librar&y directory (--nostdlib)
tr: Standart kitaplık dizininde &arama (--nostdlib)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nostdinc)
en: Do not search in the standard include directory (--nostdinc)
tr: Standart içerme dizininde a&rama (--nostdinc)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_less_pedantic)
en: Disa&ble pedantic warnings (--less-pedantic)
tr: Çokbilmiş uyarıları devre dışı bıra&k (--less-pedantic)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c89)
en: Follow the C89 standard and disable SDCC features that conflict with the standard.
tr: C89 standardını izle ve standartla çakışan SDCC özelliklerini devre dışı bırak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c89)
en: Use C&89 standard only (--std-c89)
tr: Yalnızca C&89 standardını kullan (--std-c89)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c99)
en: Follow the C99 standard and disable SDCC features that conflict with the standard (incomplete support).
tr: C99 standardını izle ve standartla çakışan SDCC özelliklerini devre dışı bırak (tam olarak desteklenmiyor).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c99)
en: Use C&99 standard only (--std-c99)
tr: Yalnızca C&99 standardını kullan (--std-c99)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_use_non_free)
en: Use non-free licensed libraries and header files (--use-non-free)
tr: Özgür olmayan lisanslı kitaplıkları ve üstbilgi dosyalarını kullan (--use-non-free)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, code_generation)
en: Code Gener&ation
tr: Kod Ü&retme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_stack_auto)
en: All functions in the source file will be compiled as reentrant, i.e. the parameters and local variables will be allocated on the stack. If this option is used all source files in the project should be compiled with this option. It automatically implies --int-long-reent and --float-reent.
tr: Kaynak dosyasındaki tüm işlevler yeniden girişli olarak derlenecektir; örn. parametreler ve yerel değişkenler yığında ayrılır. Bu seçenek kullanılırsa projedeki tüm dosyalar bu seçenekle derlenmelidir. --int-long-reent ve --float-reent kendiliğinden içerilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_stack_auto)
en: Stack auto&matic variables (--stack-auto)
tr: Oto&matik değişkenleri yığ (--stack-auto)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_int_long_reent)
en: Integer (16 bit) and long (32 bit) libraries have been compiled as reentrant. Note by default these libraries are compiled as non-reentrant.
tr: Tamsayı (16 bit) ve uzun (32 bit) kitaplıklar yeniden girişli olarak derlendi. Bu kitaplıkların öntanımlı olarak yeniden girişli olmayan olarak derlendiğini dikkate alın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_int_long_reent)
en: Integer li&braries were compiled as reentrant (--int-long-reent)
tr: Tamsayı kitaplık&ları yeniden girişli olarak derlendi (--int-long-reent)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_float_reent)
en: Floating point library is compiled as reentrant.
tr: Kayan noktalı değer kitaplığı yeniden girişli olarak derlendi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_float_reent)
en: Floating point librar&y was compiled as reentrant (--float-reent)
tr: Kayan noktalı d&eğer kitaplığı yeniden girişli olarak derlendi (--float-reent)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_fommit_frame_pointer)
en: Leave out the frame pointer (--fommit-frame-pointer)
tr: Çerçeve işaretçisini dışarıda bırak (--fommit-frame-pointer)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_xinit_opt)
en: Will not memcpy initialized data from code space into xdata space. This saves a few bytes in code space if you do not have initialized data.
tr: İlklendirilmiş veriyi, kod alanından xdata alanına memcpy yapmaz. Bu, ilklendirilmiş veriniz yoksa kod alanından birkaç bayt kazandırır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_xinit_opt)
en: Do not memcpy initialized &xram from code (--no-xinit-opt)
tr: Koddan, ilklendirilmiş &xram'i memcpy yapma (--no-xinit-opt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_all_callee_saves)
en: Callee will &always save registers used (--all-callee-saves)
tr: Ç&ağrılan, kullanılan yazmaçları her zaman kaydeder (--all-callee-saves)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optimization)
en: &Optimization
tr: &Eniyileme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nooverlay)
en: The compiler will not overlay parameters and local variables of any function, see section Parameters and local variables for more details.
tr: Derleyici, herhangi bir işlevin parametrelerini veya yerel değişkenlerini üst üste bindirmez; ayrıntılar için Parametreler ve yerel değişkenler bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nooverlay)
en: Disable overlaying leaf function &auto variables (--nooverlay)
tr: Yaprak işlevi otom&atik değişkenlerini üst üste bindirmeyi devre dışı bırak (--nooverlay)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nogcse)
en: Disable the GCSE optimization (--nogcse)
tr: GCSE eniyilemesini devre dışı bırak (--nogcse)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nolabelopt)
en: Will not optimize labels (makes the dumpfiles more readable).
tr: Etiketleri eniyilemez (döküm dosyalarını daha okunabilir yapar).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nolabelopt)
en: Disable label optimi&zation (--nolabelopt)
tr: Etiket eniyi&lemesini devre dışı bırak (--nolabelopt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noinvariant)
en: Disable optimization of invariants (--noinvariant)
tr: Değişmezlerin eniyilemesini devre dışı bırak (--noinvariant)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noinduction)
en: Disable loop variable induction (--noinduction)
tr: Döngü değişkeni tümevarımını devre dışı bırak (--noinduction)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_peep)
en: Disable peep-hole optimization.
tr: Gözetleme deliği eniyilemesini devre dışı bırak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_peep)
en: Disable peep-hole optimization (--&no-peep)
tr: Gözetleme deliği eniyilemesini devre dışı bırak (--&no-peep)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noloopreverse)
en: Will not do loop reversal optimization.
tr: Döngü geri sarma eniyilemesi yapılmayacak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noloopreverse)
en: Disable loop reverse optimization (--noloopreverse)
tr: Döngü geri sarma eniyilemesini devre dışı bırak (--noloopreverse)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_size)
en: The compiler will optimize code generation towards compact code, possibly at the expense of code speed.
tr: Derleyici, kod üretimini az ve öz koda yönelik olarak eniyileyecek; bu kodun daha yavaş çalışmasına neden olabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_size)
en: Opti&mize for compact code (--opt-code-size)
tr: Az ve öz kod için en&iyile (--opt-code-size)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_speed)
en: The compiler will optimize code generation towards fast code, possibly at the expense of code size.
tr: Derleyici, kod üretimini tez koda yönelik olarak eniyileyecek; bu kodun daha çok olmasına neden olabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_speed)
en: &Optimize for fast code (--opt-code-speed)
tr: &Tez kod için eniyile (--opt-code-speed)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_peep_asm)
en: Pass the inline assembler code through the peep hole optimizer. This can cause unexpected changes to inline assembler code, please go through the peephole optimizer rules defined in the source file tree '<target>/peeph.def' before using this option.
tr: Satır içi Assembler kodunu gözetleme deliği eniyileyicisinden geçir. Bu, satır içi Assembler kodunda beklenmedik değişiklikler yapabilir, bu seçeneği kullanmadan önce lütfen kaynak dosya ağacında '<hedef>/peeph.def' içinde tanımlanmış gözetleme deliği eniyileyicisi kurallarının üzerinden bir geçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_peep_asm)
en: Ena&ble inline assembly peephole optimization (--peep-asm)
tr: Satır içi Assembly gözetleme deliği eniyilemesini etkinleştir (--peep-asm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nojtbound)
en: Do not generate boundary check for &jump tables (--nojtbound)
tr: &Atlama tabloları için sınır denetimleri üretme (--nojtbound)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pic16_specific)
en: PIC&16 Specific
tr: PIC&16'ya Özel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nodefaultlibs)
en: Do not use default libraries (--nodefaultlibs)
tr: Öntanımlı kitaplıkları kullanma (--nodefaultlibs)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_pno_banksel)
en: Do not generate BANKSEL directives (--pno-banksel)
tr: BANKSEL direktifleri üretme (--pno-banksel)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_pstack_model_large)
en: Use large stac&k model (--pstack-model=large)
tr: Geniş yığın modeli &kullan (--pstack-model=large)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_debug_xtra)
en: Show more debug info in assembl&y output (--debug-xtra)
tr: Assembly çıktısında daha fazla hata ayıklama bilgisi göster (--debug-xtra)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_denable_peeps)
en: E&xplicit enable of peepholes (--denable-peeps)
tr: Gözetleme deliklerini açıkça &etkinleştir (--denable-peeps)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_calltree)
en: Du&mp call tree in .calltree file (--calltree)
tr: Çağrı ağacını .calltree dosyasına dök (--calltree)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_fstack)
en: Ena&ble stack optimizations (--fstack)
tr: Yığı&n eniyilemesini etkinleştir (--fstack)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_goto)
en: Try to use conditional BRA instead of GOTO (--optimi&ze-goto)
tr: GOTO yerine koşulsal BRA kullanmaya çalış (--optimi&ze-goto)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_cmp)
en: Try to optimize some compares (--optimize-cmp)
tr: Kimi karşılaştırmaları eniyilemeye çalış (--optimize-cmp)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_df)
en: Thorough data flow analysis (resource intensive) (--optimize-df)
tr: Kapsamlı veri akışı çözümlemesi (çok özkaynak kullanır) (--optimize-df)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installPrefixLabel)
en: SDCC install prefix:
tr: SDCC kurulum öneki:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_SDCC_install_prefix)
en: Location where SDCC in installed. Empty for system default.
tr: SDCC'nin kurulu olduğu konum. Boş bırakılırsa sistem öntanımlısı kullanılır.

en: General
tr: Genel

en: General Options
tr: Genel Seçenekler

en: Programmer
tr: Programcı

en: Formatter
tr: Biçimlendirici

en: Assembly Formatter
tr: Assembly Biçimlendiricisi

en: Electronic Logic Values
tr: Elektronik Mantık Değerleri

en: Lowest (%1 FPS)
tr: En düşük (%1 FPS)

en: Low (%1 FPS)
tr: Düşük (%1 FPS)

en: Medium (%1 FPS)
tr: Orta (%1 FPS)

en: High (%1 FPS)
tr: Yüksek (%1 FPS)

en: Highest (%1 FPS)
tr: En yüksek (%1 FPS)

en: Unknown value
tr: Bilinmeyen değer

en: <b>%1</b> cannot be found.<br>
tr: <b>%1</b> bulunamıyor.<br>

en: <b>%1</b> found: %2<br>
tr: <b>%1</b> bulundu: %2<br>

en: Remove programmer configuration "%1"?
tr: "%1" programcı yapılandırması kaldırılsın mı?

en: Remove "%1"
tr: Kaldır: "%1"

en: Configuration Name
tr: Yapılandırma Adı

en: Value radix:
tr: Değer kökü:

note: i18n("Automatic"), "", 0, this, SLOT(slotSetRoutingAuto()), ac, "routing_mode_auto" );
en: Automatic
tr: Otomatik

note: i18n("Manual"), "", 0, this, SLOT(slotSetRoutingManual()), ac, "routing_mode_manual" );
en: Manual
tr: Elle

note: i18n("Connection Routing Mode"), "pencil", 0, 0, 0, ac, "routing_mode" );
en: Connection Routing Mode
tr: Bağlantı Yönlendirme Kipi

en: <b>Manual</b> connection routing enabled.
tr: <b>Elle</b> bağlantı yönlendirme etkin.

en: <b>Automatic</b> connection routing enabled.
tr: <b>Otomatik</b> bağlantı yönlendirme etkin.

en: Alignment
tr: Hizalama

en: SVG export is sub-functional
tr: SVG dışa aktarma pek işlevsel değil

en: There is nothing to crop
tr: Kırpacak bir şey yok

en: Export failed
tr: Dışa aktarma başarısız

en: Image Export
tr: Görsel Dışa Aktar

en: Could not open %1 for reading
tr: %1, okuma için açılamadı

en: Could not parse XML:
    %1
tr: XML ayrıştırılamadı:
    %1

en: Could not open '%1' for writing. Check that you have write permissions
tr: "%1", yazma için açılamadı. Yazma izniniz olup olmadığını denetleyin

en: Saving File
tr: Dosya Kaydediliyor

en: This help item does not yet exist for the %1 language. Help out with KTechlab by creating one via the "Edit" button.
tr: Bu yardım ögesi, %1 dili için henüz yok. "Düzen" düğmesini kullanarak bir tane oluşturun ve KTechlab'e yardım edin.

en: Could not open item descriptions file "%1" for writing.
tr: "%1" öge tanımlaması dosyası, yazma için açılamadı.

note: i18n("Cancel"), i18n("Cancel the current operation"), Qt::Key_Escape, itemDocument, SLOT(cancelCurrentOperation()) ); pAccel->readSettings(); // TODO what does this do?
en: Cancel
tr: İptal

note: i18n("Delete"), "edit-delete", Qt::Key_Delete, itemDocument, SLOT(deleteSelection()), ac, "edit_delete" );
en: Delete
tr: Sil

note: i18n("Export as Image..."), 0, 0, itemDocument, SLOT(exportToImage()), ac, "file_export_image");
en: Export as Image...
tr: Görsel Olarak Dışa Aktar...

note: i18n("Align Horizontally"), 0, 0, itemDocument, SLOT(alignHorizontally()), ac, "align_horizontally" );
en: Align Horizontally
tr: Yatay Olarak Hizala

note: i18n("Align Vertically"), 0, 0, itemDocument, SLOT(alignVertically()), ac, "align_vertically" );
en: Align Vertically
tr: Dikey Olarak Hizala

note: i18n("Distribute Horizontally"), 0, 0, itemDocument, SLOT(distributeHorizontally()), ac, "distribute_horizontally" );
en: Distribute Horizontally
tr: Yatay Olarak Dağıt

note: i18n("Distribute Vertically"), 0, 0, itemDocument, SLOT(distributeVertically()), ac, "distribute_vertically" );
en: Distribute Vertically
tr: Dikey Olarak Dağıt

note: i18n("Draw"), "paintbrush", 0, 0, 0, ac, "edit_draw" );
en: Draw
tr: Çiz

note: i18n("Raise Selection"), "object-order-raise", Qt::Key_PageUp,   itemDocument, SLOT(raiseZ()), ac, "edit_raise" );
en: Raise Selection
tr: Seçimi Yükselt

note: i18n("Lower Selection"), "object-order-lower", Qt::Key_PageDown, itemDocument, SLOT(lowerZ()), ac, "edit_lower" );
en: Lower Selection
tr: Seçimi Alçalt

en: Left click to add. Right click to resume normal editing
tr: Eklemek için sol, normal düzenlemeyi sürdürmek için sağ tıklayın

en: Click and hold to start drawing.
tr: Çizmeyi başlatmak için tıklayın ve basılı tutun.

en: Right click to cancel the connector
tr: Bağlayıcıyı iptal etmek için sağ tıklayın

en: Behavior
tr: Davranış

note: i18n("Make Non-Persistent") : i18n("Make Persistent"), 10); // 2018.11.22
en: Make Non-Persistent
tr: Kalıcı Olmayan Yap

en: Make Persistent
tr: Kalıcı Yap

en: Move To
tr: Taşı

note: i18n("Left Sidebar"),0);  // 2018.11.22
en: Left Sidebar
tr: Sol Kenar Çubuğu

note: i18n("Right Sidebar"),1); // 2018.11.22
en: Right Sidebar
tr: Sağ Kenar Çubuğu

note: i18n("Top Sidebar"),2); // 2018.11.22
en: Top Sidebar
tr: Üst Kenar Çubuğu

note: i18n("Bottom Sidebar"),3); // 2018.11.22
en: Bottom Sidebar
tr: Alt Kenar Çubuğu

en: Project
tr: Proje

en: Components
tr: Bileşenler

en: Flow Parts
tr: Akış Parçaları

note: i18n("Mechanics"), "ktechlab_mechanics", 0, this, SLOT(slotFileNewMechanics()), ac, "newfile_mechanics" ))->plug( p->menu() ); "ktechlab_mechanics" -- for the future
en: Mechanics
tr: Mekanikler

note: i18n: ectx: ToolBar (itemEditorTB)
en: Item Editor
tr: Öge Düzenleyici

en: Context Help
tr: Bağlam Yardımı

en: Messages
tr: İletiler

en: Symbol Viewer
tr: Sembol Görüntüleyici

en: Scope Screen (Very Rough)
tr: Kapsam Ekranı (Kabaca)

note: i18n("&New"), "document-new", KStandardShortcut::shortcut(KStandardShortcut::New), this, SLOT(slotFileNew()), ac, "newfile_popup" );
en: &New
tr: &Yeni

note: i18n("C source"), "text-x-csrc", 0, this, SLOT(slotFileNewC()), ac, "newfile_c" ))->plug( p->menu() );
en: C source
tr: C Kaynağı

note: i18n("New Project..."), "window-new",			0, pm, SLOT(slotNewProject()),			ac, 	"project_new" );
en: New Project...
tr: Yeni Proje...

note: i18n("Open Project..."), "project-open",		0, pm, SLOT(slotOpenProject()),			ac, 	"project_open" );
en: Open Project...
tr: Proje Aç...

en: Open &Recent Project...
tr: Son &Kullanılan Projeyi Aç...

note: i18n("Export to Makefile..."), "document-export",	0, pm, SLOT(slotExportToMakefile()),		ac, "project_export_makefile" );
en: Export to Makefile...
tr: Makefile Olarak Dışa Aktar...

note: i18n("Create Subproject..."), 0,				0, pm, SLOT(slotCreateSubproject()),		ac, "project_create_subproject" );
en: Create Subproject...
tr: Alt Proje Oluştur...

note: i18n("Add Existing File..."), "document-open",		0, pm, SLOT(slotAddFile()),					ac, "project_add_existing_file" );
en: Add Existing File...
tr: Var Olan Dosya Ekle...

note: i18n("Add Current File..."), "document-import",		0, pm, SLOT(slotAddCurrentFile()),			ac, "project_add_current_file" );
en: Add Current File...
tr: Geçerli Dosyayı Ekle...

note: i18n("Close Project"), "window-close",			0, pm, SLOT(slotCloseProject()),			ac, "project_close" );
en: Close Project
tr: Projeyi Kapat

note: i18n("Remove from Project"), "edit-delete",		0, pm, SLOT(slotRemoveSelected()),			ac, "project_remove_selected" );
en: Remove from Project
tr: Projeden Kaldır

note: i18n("Insert Existing File..."), "document-open",	0, pm, SLOT(slotSubprojectAddExistingFile()),	ac, "subproject_add_existing_file" );
en: Insert Existing File...
tr: Var Olan Dosyayı Ekle...

note: i18n("Insert Current File..."), "document-import",	0, pm, SLOT(slotSubprojectAddCurrentFile()),ac, "subproject_add_current_file" );
en: Insert Current File...
tr: Geçerli Dosyayı Ekle...

note: i18n("Linker Options..."), "configure",		0, pm, SLOT(slotSubprojectLinkerOptions()),	ac, "project_item_linker_options" );
en: Linker Options...
tr: Bağlayıcı Seçenekleri...

note: i18n("Build..."), "launch",					0, pm, SLOT(slotItemBuild()),				ac, "project_item_build" );
en: Build...
tr: Yap...

note: i18n("Upload..."), "convert_to_pic",			0, pm, SLOT(slotItemUpload()),				ac, "project_item_upload" );
en: Upload...
tr: Karşıya Yükle...

note: i18n("Processing Options..."), "configure",	0, pm, SLOT(slotItemProcessingOptions()),	ac, "project_item_processing_options" );
en: Processing Options...
tr: İşleme Seçenekleri...

note: i18n("Split View Left/Right"), "view-split-left-right", Qt::CTRL|Qt::SHIFT|Qt::Key_L, this, SLOT(slotViewSplitLeftRight()), ac, "view_split_leftright" );
en: Split View Left/Right
tr: Görünümü Sol/Sağ Olarak Böl

note: i18n("Split View Top/Bottom"), "view-split-top-bottom", Qt::CTRL|Qt::SHIFT|Qt::Key_T, this, SLOT(slotViewSplitTopBottom()), ac, "view_split_topbottom" );
en: Split View Top/Bottom
tr: Görünümü Alt/Üst Olarak Böl

note: i18n("Run Simulation"), "media-playback-start", Qt::Key_F10, 0, 0, ac, "simulation_run" );
en: Run Simulation
tr: Benzetimi Çalıştır

en: Pause Simulation
tr: Benzetimi Duraklat

en: Internals
tr: İç Kısımlar

en: Square Wave
tr: Kare Dalga

en: 2-Way Switch
tr: 2 Yönlü Anahtar

en: 3-Way Switch
tr: 3 Yönlü Anahtar

en: Resistors in Parallel
tr: Paralel Bağlanmış Direnç Elemanları

en: Resistors in Series
tr: Seri Bağlanmış Direnç Elemanları

en: Voltage Divider
tr: Gerilim Bölücü

en: Full Wave Rectifier
tr: Tam Dalga Doğrultucu

en: Half Wave Rectifier
tr: Yarım Dalga Doğrultucu

en: Decoupler
tr: Parça Ayırıcı

en: Inverting Amplifier
tr: Eviren Yükseltici

en: Noninverting Amplifier
tr: Evirmeyen Yükseltici

en: Instrumentation Amplifier
tr: Araçlama Yükseltici

en: Astable Multivibrator
tr: Salınan Çoklu Titretici

en: Schmitt Trigger
tr: Schmitt Tetiği

en: Switch
tr: Anahtar

en: Close
tr: Kapat

en: Save
tr: Kaydet

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Close All Others
tr: Tüm Diğerlerini Kapat

en: Intel Hex
tr: Intel Onaltılık

en: Open Location
tr: Konum Aç

en: Exiting...
tr: Çıkılıyor...

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (routing_mode_menu)
en: Routing Mode
tr: Yönlendirme Kipi

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
tr: Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
tr: &Kod Katlama

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: Menu (debug)
en: &Debug
tr: &Hata Ayıklama

note: i18n: ectx: ToolBar (debugTB)
en: Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
tr: Pro&je

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: Examples
tr: Örnekler

note: i18n: ectx: Menu (examples_basic)
en: Basic
tr: Temel

note: i18n: ectx: Menu (examples_diodes)
en: Diodes
tr: Diyotlar

note: i18n: ectx: Menu (examples_jfets)
en: JFETs
tr: JFET'ler

note: i18n: ectx: Menu (examples_matrix_disp_driver)
en: Matrix Display Drivers
tr: Matrix Ekran Sürücüleri

note: i18n: ectx: Menu (examples_mosfets)
en: MOSFETs
tr: MOSFET'ler

note: i18n: ectx: Menu (examples_transistors)
en: Transistors
tr: Direnç Elemanları

note: i18n: ectx: Menu (examples_opamps)
en: Opamps
tr: İşlemsel Yükselticiler

en: *** Microbe generation successful ***
tr: *** Microbe üretme başarılı ***

en: *** Microbe generation failed ***
tr: *** Microbe üretme başarısız ***

en: Warning: Floating connection for %1
tr: Uyarı: %1 için yüzen bağlantı

en: KTechlab was unable to find the "Start" part.
    This must be included as the starting point for your program.
tr: KTechlab, "Start" parçasını bulamadı.
    Bu, programınızın başlangıç noktası olarak içerilmeli.

en: *** Assembly successful ***
tr: *** Parçaları birleştirme başarılı ***

en: *** Assembly failed ***
tr: *** Parçaları birleştirme başarısız ***

en: Assembly failed. Please check you have gputils installed.
tr: Parçaları birleştirme başarısız. Lütfen, gputils kurulu olup olmadığını denetleyin.

en: *** Disassembly successful ***
tr: *** Parçaları ayırma başarılı ***

en: *** Disassembly failed ***
tr: *** Parçaları ayırma başarısız ***

en: Disassembly failed. Please check you have gputils installed.
tr: Parçaları ayırma başarısız. Lütfen, gputils kurulu olup olmadığını denetleyin.

en: *** Archiving successful ***
tr: *** Arşivleme başarılı ***

en: *** Archiving failed ***
tr: *** Arşivleme başarısız ***

en: Linking failed. Please check you have gputils installed.
tr: Bağlama başarısız. Lütfen, gputils kurulu olup olmadığını denetleyin.

en: *** Linking successful ***
tr: *** Bağlama başarılı ***

en: *** Linking failed ***
tr: *** Bağlama başarısız ***

en: These messages show the output of language-related functionality such as compiling and assembling.<br><br>For error messages, clicking on the line will automatically open up the file at the position of the error.
tr: Bu iletiler, derleme ve parçaları birleştirme gibi dil ile ilgili işlevselliğin çıktısını gösterirler.<br><br>Hata iletileri için, satıra tıklamak, hatanın olduğu dosya satırına kendiliğinden gider.

en: *** Compilation failed ***
tr: *** Derleme başarısız ***

en: *** Compilation successful ***
tr: *** Derleme başarılı ***

en: Assembly failed. Please check you have KTechlab installed properly ("microbe" could not be started).
tr: Parçaları birleştirme başarısız. Lütfen, KTechlab'in düzgünce kurulu olduğunu denetleyin ("microbe" başlatılamadı).

en: Supported programmers: %1
tr: Desteklenen programcılar: %1

en: <br>Interface: Serial Port
tr: <br>Arayüz: Seri Kapı

en: <br>Interface: Parallel Port
tr: <br>Arayüz: Paralel Kapı

en: <br>Interface: USB Port
tr: <br>Arayüz: USB Kapısı

en: <br>Interface: Serial Port and Parallel Port
tr: <br>Arayüz: Seri ve Paralel Kapı

en: *** Programming successful ***
tr: *** Programlama başarılı ***

en: *** Programming failed ***
tr: *** Programlama başarısız ***

en: Building: %1
tr: Yapılıyor: %1

en: Could not find PIC with ID "%1".
tr: "%1" kimlikli PIC bulunamadı.

en: Compilation failed. Please check you have sdcc installed.
tr: Derleme başarısız. Lütfen, sdcc'nin kurulu olup olmadığını denetleyin.

en: Circular 2-Wheel Chassis
tr: Dairesel 2 Tekerlekli Şasi

en: Chassis'
tr: Şasi

en: Mass
tr: Kütle

en: Moment of Inertia
tr: Eylemsizlik Anı

en: Advanced...
tr: Gelişmiş...

en: Do not know how to build "%1" (output URL is empty).
tr: "%1" ögesini nasıl yapacağımı bilmiyorum (çıktı URL'si boş).

en: Do not know how to build "%1" (library does not exist in project).
tr: "%1" ögesini nasıl yapacağımı bilmiyorum (kitaplık, projede yok).

en: Do not know how to build "%1" (unknown output type).
tr: "%1" ögesini nasıl yapacağımı bilmiyorum (bilinmeyen çıktı türleri).

en: Project could not be saved to "%1"
tr: Proje, "%1" konumuna kaydedilemedi

en: Saving Project
tr: Proje Kaydediliyor

en: Displays the list of files in the project.
    To open or close a project, use the "Project" menu. Right click on a file to remove it from the project
tr: Projedeki dosyaları listeler.
    Bir projeyi açmak veya kapatmak için "Proje" menüsünü kullanın. Bir dosyayı projeden kaldırmak için ona sağ tıklayın

en: Project Manager
tr: Proje Yöneticisi

en: KTechlab Project
tr: KTechlab Projesi

en: Do you really want to remove "%1"?
tr: "%1" ögesini kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Remove Project File?
tr: Proje Dosyasın Kaldır?

en: Failed to create editor
tr: Düzenleyici oluşturulamadı

en: Failed to create MarkInterface
tr: MarkInterface oluşturulamadı

en: Unknown code type.
tr: Bilinmeyen kod türü.

en: Cannot debug
tr: Hata ayıklama yapılamıyor

en: Cannot debug hex.
tr: Onaltılık hataları ayıklanamıyor.

note: i18n("Format Assembly Code"), "", Qt::Key_F12, textDocument, SLOT(formatAssembly()), ac, "format_asm" );
en: Format Assembly Code
tr: Assembly Kodunu Biçimlendir

note: i18n("Set &Breakpoint"), 0, 0, this, SLOT(toggleBreakpoint()), ac, "debug_toggle_breakpoint" );
en: Set &Breakpoint
tr: Kesme Noktası &Ayarla

note: i18n("Run"), "debug-run", 0, textDocument, SLOT(debugRun()), ac, "debug_run" );
en: Run
tr: Çalıştır

note: i18n("Stop"), "process-stop", 0, textDocument, SLOT(debugStop()), ac, "debug_stop" );
en: Stop
tr: Durdur

note: i18n("Step Over"), "debug-step-over", 0, textDocument, SLOT(debugStepOver()), ac, "debug_step_over" );
en: Step Over
tr: Üzerinden Geç

note: i18n("Step Out"), "debug-step-out", 0, textDocument, SLOT(debugStepOut()), ac, "debug_step_out" );
en: Step Out
tr: Dışarı Adım At

en:  Line: %1 Col: %2
tr:  Satır: %1 Sütun: %2

en: Clear &Breakpoint
tr: Kesme Noktasını &Temizle

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: (empty)
tr: (boş)

en: Open Document
tr: Belge Aç
