ktextaddons - en to ar translation catalogue (39 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open Attachment?
ar: هل افتح المرفق؟

[ctx: @info]
en: Open attachment <filename>%1</filename>?<nl/>
ar: هل افتح المرفق <filename>%1</filename>؟<nl/>

[ctx: @action:button]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @action:button]
en: &Open With '%1'
ar: ا&فتح في ’%1‘

[ctx: @action:button]
en: Open &With…
ar: ا&فتح في…

[ctx: @action:button]
en: Save &As…
ar: احفظ &كَ‍…

[ctx: @title:window]
en: Save File
ar: احفظ الملفّ

[ctx: @title:window]
en: Error saving file
ar: خطأ في حفظ الملف

[ctx: @action]
en: Disable version check
ar: عَطِّل فحص النُسخ

en: Your version is older than 6 months, we encourage you to upgrade.
ar: نُسختك أَقدَم مِن 6 أَشهُر، نُشجِّعك على الترقية.

en: Your version is older than 1 year, we strongly encourage you to upgrade.
ar: نُسختك أَقدَم مِن سَنة، نُشجِّعك بِقُوَّة على الترقية.

en: Restart is necessary for applying the changes.
ar: إعادة التشغيل ضرورية لتطبيق التغييرات.

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @info:placeholder]
en: Search… (%1)
ar: ابحث… (%1)

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
ar: التالي

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: @info:tooltip]
en: Strike Through
ar: مشطوب

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
ar: تسطير

[ctx: @info:tooltip]
en: Code Block
ar: كتلة شفرة

[ctx: @info:tooltip]
en: Quote Text
ar: اقتباس

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert Link
ar: أدرج رابط

[ctx: @title:window]
en: Select Special Characters
ar: حدد محارف خاصّة

[ctx: @action:button]
en: Insert
ar: أدرج

[ctx: @action:button]
en: Select
ar: حدد

[ctx: @title:window]
en: Check New Version
ar: اِفحص النُسخة الجديدة

en: A new version found. Click <a href="%1">here</a> for downloading it.
ar: نُسخة جديدة مَوجودة. اِنقُر <a href="%1">هنا</a> لِتنزيلها.

en: No new version found. Build can be found <a href="%1">here</a>.
ar: توجد نسخة جديدة. يمكن أن تجدها <a href="%1">هنا</a>.

en: Check New Version
ar: اِفحص النُسخة الجديدة

[ctx: @label:textbox]
en: Version:
ar: الإصدار:

[ctx: @title:window]
en: What's new in %1
ar: ما الجديد في %1

en: (Show News)
ar: (اعرض الجديد)

en: What's new in %2. %1
ar: ما الجديد في %2. %1

en: All Versions
ar: جميع الإصدارات

en: Version %1
ar: الإصدار %1

en: Important changes since last version:
ar: أهمّ التّغييرات منذ آخر إصدارة:

en: Some of the new features in this release include:
ar: بعض مزايا الإصدارة الجديدة تتضمّن:

en: Some bug fixing:
ar: إصلاح بعض الأخطاء:
