ktextaddons - en to ar translation catalogue (449 entries)

en: New Chat...
ar: دردشة جديدة…

en: Favorite
ar: المفضّلة

en: Today
ar: اليوم

en: 7 days previous
ar: 7 أيام السابقة

en: 30 days previous
ar: 30 يوم سابق

en: Later
ar: لاحقا

en: Unknown
ar: مجهول

en: <b>Engine:</b> %1<br><b>Model:</b> %2<br><b>Instance Name:</b> %3
ar: <b>المحرك:</b> %1<br><b>النموذج:</b> %2<br><b>اسم النسخة:</b> %3

en: <br><b>Tools:</b> %1
ar: <br><b>أدوات:</b> %1

en: Tools
ar: أدوات

en: Small
ar: صغير

en: Medium
ar: متوسط

en: Big
ar: كبير

en: Huge
ar: ضخمة

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: Code
ar: شفرة

en: Math
ar: رياضيات

en: Vision
ar: رؤية

en: Embedding
ar: تضمين

en: Reasoning
ar: تفكير

en: Cloud
ar: سحابة

en: Go to message
ar: انتقل إلى الرسالة

en: You are an AI assistant. Be helpful, professional, and courteous. Do not give inaccurate information.
ar: أنت مساعد ذكاء اصطناعي. كن مفيدًا، ومحترفًا، ومهذبًا. لا تُعطِ معلومات غير دقيقة.

en: Local
ar: محليّ

en: Network
ar: شبكة

en: Plugins Text:
ar: نص الملحقات:

en: Tool identifier: %1
ar: معرف الأداة: %1

en: On
ar: يعمل

en: Off
ar: مغلق

en: Activate: %1
ar: نشّط: %1

en: Generic
ar: عام

[ctx: @title:window]
en: Configure %1
ar: اضبط %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
ar: عام

[ctx: @title Preferences page name]
en: Available Models
ar: النماذج المتاحة

en: Failed to connect to interface at %1: %2
ar: فشل الاتصال بالواجهة في %1: %2

en: Mistral AI
ar: مسترال أيه آي

en: OpenAI
ar: أوبن أيه آي

en: Kluster AI
ar: كلوستر للذكاء الاصطناعي

en: Groq Cloud
ar: جروك كلاود

en: Cerebras AI
ar: سيريباس للذكاء الاصطناعي

en: Venice
ar: فينيس

en: Llama Api
ar: لاما API

en: Anthropic
ar: أنثروبيك

en: Kimi (Moonshot AI)
ar: كيمي (موشوت للذكاء الاصطناعي)

en: Grok (X.ai)
ar: غروك (X.ai)

en: Mistral AI large language models
ar: نماذج ميسطرال للذكاء الاصطناعي للغة الضخمة

en: Kluster AI cloud inference API
ar: واجهة برمجة تطبيقات الاستدلال السحابي لكلوستر للذكاء الاصطناعي

en: Cerebras AI cloud inference API
ar: واجهة برمجة تطبيقات الاستدلال السحابي لسيريباس للذكاء الاصطناعي

en: Meta AI Llama API
ar: لاما API من ميتا للذكاء الاصطناعي

en: Kimi large language models by Moonshot AI
ar: نماذج كيمي للغة الضخمة من موشوت للذكاء الاصطناعي

[ctx: @title:window]
en: Manage Ollama Models
ar: إدارة نماذج أولاما

en: Languages Supported
ar: اللغات المدعومة

en: Models
ar: النّماذج

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Model
ar: أضف نموذجًا

en: Model name must be as "name:tag"
ar: يجب أن يكون اسم النموذج كـ "name:tag"

en: Invalid Model Name
ar: اسم النموذج غير صالح

en: Base:
ar: الأساس:

en: Name:
ar: الاسم:

en: Tag:
ar: الوسم:

en: Prompt:
ar: الموجه:

[ctx: @action:button]
en: Create
ar: أنشئ

[ctx: @action:button]
en: Load GGUF File…
ar: حمّل ملف GGUF…

[ctx: @title:window]
en: Select GGUF File
ar: حدّد ملف GGUF

[ctx: @action:button]
en: Create Model
ar: أنشئ النموذج

[ctx: @title:window]
en: Download Model
ar: نزل النموذج

en: Please enter model name as "name:tag"
ar: الرجاء إدخال اسم النموذج كـ "name:tag"

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Download model reported an error: %1
ar: أبلغ نموذج التنزيل عن خطأ: %1

en: Download Model Error
ar: خطأ تنزيل النموذج

[ctx: @info:tooltip]
en: Download
ar: نزّل

en: Family:
ar: العائلة:

en: Parameter Size:
ar: حجم المعلمة:

en: Quantization Level:
ar: مستوى القياس:

en: Modified At:
ar: عُدّل في:

en: Parent Model:
ar: النموذج الأب:

en: Features Supported
ar: المميزات المتاحة

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Selected Model
ar: أزل النموذج المحدد

en: Do you want to remove this model (%1)?
ar: أتريد إزالة هذه النموذج (%1)؟

[ctx: @title]
en: Remove Model
ar: أزل النموذج

en: Ollama (Managed)
ar: أولاما (مُدار)

en: Vulkan GPU Support:
ar: إتاحة وحدة معالجة الرسومات Vulkan:

en: NVIDIA GPU Selection:
ar: تحديد NVIDIA GPU:

en: AMD GPU Selection:
ar: تحديد AMD GPU:

en: Hip Visible Device:
ar: جهاز ظاهر للخصر:

en: Override GFX version:
ar: تجاوز إصدار GFX:

en: Default Model Path:
ar: مسار النموذج المبدئي:

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama
ar: اضبط أولاما

[ctx: @title Preferences page name]
en: Installed Models
ar: النماذج المثبتة

[ctx: @title Preferences page name]
en: Create Models
ar: أنشئ النموذج

en: Port:
ar: المنفذ:

en: Show Ollama Log
ar: أظهر سجل أولاما

en: Model:
ar: النموذج:

en: Customize Ollama
ar: خصص أولاما

en: These entries are optional, they are used to troubleshoot GPU related problems with Ollama.
ar: هذه الإدخالات اختيارية، وتستخدم لحل المشكلات المتعلقة بوحدة معالجة الرسومات (GPU) في أولاما.

en: Failed to start Ollama
ar: فشل بدأ أولاما

[ctx: @title:window]
en: Ollama Log
ar: سجل أولاما

en: Ollama
ar: أولاما

en: Ollama not found on system.
ar: لم يعثر على أولاما في النظام.

en: Impossible to start Ollama.
ar: من المستحيل بدء أولاما.

en: Ollama (Cloud)
ar: أولاما (سحابة)

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama Cloud
ar: اضبط سحابة أولاما

en: Api Key:
ar: مفتاح و‌ب‌ت API:

en: Ollama Cloud
ar: سحابة أولاما

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload Model
ar: إعادة تحميل النموذج

en: Keep Alive Presets
ar: إعدادات مسبقة لاستبقاء النموذج

en: Keep Alive Forever
ar: استبقاء النموذج للأبد

en: Unload After Use
ar: أفرغ النموذج بعد الاستعمال

en: Keep Alive
ar: استبقاء النموذج

[ctx: @info:tooltip]
en: How the instance should handle idle models
ar: كيف يجب أن يتعامل مع النماذج الخاملة

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of time the instance should keep models loaded after they go idle.
ar: مدة الاحتفاظ بالنماذج محملة في المثيل بعد أن تصبح خاملة.

en: Presets:
ar: مسبقات الضّبط:

en: Minutes:
ar: دقائق:

en: Categories
ar: الفئات

en: New state of the art 70B model. Llama 3.3 70B offers similar performance compared to the Llama 3.1 405B model.
ar: نموذج 70B جديد ومتطور. يُقدّم Llama 3.3 70B أداءً مُشابهًا لطراز Llama 3.1 405B.

en: QwQ is the reasoning model of the Qwen series.
ar: QWQ هو نموذج التفكير لسلسلة Qwen.

en: Llama 3.2 Vision is a collection of instruction-tuned image reasoning generative models in 11B and 90B sizes.
ar: Llama 3.2 Vision عبارة عن مجموعة نماذج توليدية للتفكير في الصور مُهذَّبة بتعليمات، متوفرة بأحجام 11B و 90B.

en: Meta's Llama 3.2 goes small with 1B and 3B models.
ar: ميتا Llama 3.2 صغير مع نماذج 1B و 3B.

en: Llama 3.1 is a new state-of-the-art model from Meta available in 8B, 70B and 405B parameter sizes.
ar: Llama 3.1 هو نموذج جديد متطور من Meta متوفر بأحجام معلمات 8B و 70B و 405B.

en: Meta Llama 3: The most capable openly available LLM to date
ar: ميتا للاما 3: نموذج LLM الأكثر قدرة متاح بشكل مفتوح حتى الآن

en: The 7B model released by Mistral AI, updated to version 0.3.
ar: صدر نموذج 7B بواسطة Mistral AI، ومحدث إلى الإصدار 0.3.

en: A high-performing open embedding model with a large token context window.
ar: نموذج التضمين المفتوح عالي الأداء مع نافذة سياق رمزية كبيرة.

en: Gemma is a family of lightweight, state-of-the-art open models built by Google DeepMind. Updated to version 1.1
ar: Gemma هي عائلة نماذج مفتوحة خفيفة الوزن ومتطورة بُنِيَت بواسطة Google DeepMind. جرى تحديثها إلى الإصدار 1.1

en: Qwen 1.5 is a series of large language models by Alibaba Cloud spanning from 0.5B to 110B parameters
ar: Qwen 1.5 هي سلسلة نماذج لغوية كبيرة من Alibaba Cloud تتراوح من 0.5B إلى 110B معلمة

en: Qwen2 is a new series of large language models from Alibaba group
ar: Qwen2 هي سلسلة جديدة من نماذج اللغات الكبيرة من مجموعة Alibaba

en: Phi-3 is a family of lightweight 3B (Mini) and 14B (Medium) state-of-the-art open models by Microsoft.
ar: Phi-3 هي عائلة من النماذج المفتوحة خفيفة الوزن 3B (المصغرة) و 14B (المتوسطة) الحديثة المفتوحة من قبل Microsoft.

en: Llama 2 is a collection of foundation language models ranging from 7B to 70B parameters.
ar: Llama 2 عبارة عن مجموعة من نماذج اللغة الأساسية التي تتراوح من معلمات 7B إلى 70B.

en: Qwen2.5 models are pretrained on Alibaba's latest large-scale dataset, encompassing up to 18 trillion tokens. The model supports up to 128K tokens and has multilingual support.
ar: جُهزت نماذج Qwen2.5 على أحدث مجموعة بيانات على نطاق واسع من Alibaba، والتي تشمل ما يصل إلى 18 تريليون رمز. يدعم النموذج ما يصل إلى 128k رمز ويدعم تعدد اللغات.

en: Google Gemma 2 is a high-performing and efficient model available in three sizes: 2B, 9B, and 27B.
ar: Google Gemma 2  هو نموذج عالي الأداء وفعال متوفر بثلاثة أحجام: 2B و 9B و 27B.

en: LLaVA is a novel end-to-end trained large multimodal model that combines a vision encoder and Vicuna for general-purpose visual and language understanding. Updated to version 1.6.
ar: LLaVA هو نموذج كبير متعدد الوسائط مدرب من طرف إلى طرف يجمع بين مُشفر الرؤية و Vicuna لفهم مرئي ولغوي عام. جرى تحديثه إلى الإصدار 1.6.

en: A large language model that can use text prompts to generate and discuss code.
ar: نموذج لغوي كبير يمكنه استخدام مطالبات النص لتوليد التعليمات البرمجية ومناقشتها.

en: The latest series of Code-Specific Qwen models, with significant improvements in code generation, code reasoning, and code fixing.
ar: أحدث سلسلة نماذج Qwen الخاصة بالتعليمات البرمجية، مع تحسينات كبيرة في توليد التعليمات البرمجية، والاستدلال عليها، وإصلاحها.

en: A state-of-the-art 12B model with 128k context length, built by Mistral AI in collaboration with NVIDIA.
ar: نموذج 12B متطور بطول سياق 128k، بُنِيَ بواسطة Mistral AI بالتعاون مع NVIDIA.

en: The TinyLlama project is an open endeavor to train a compact 1.1B Llama model on 3 trillion tokens.
ar: مشروع TinyLlama هو مسعى مفتوح لتدريب نموذج Llama مضغوط 1.1B على 3 تريليون وحدة رمزية.

en: State-of-the-art large embedding model from mixedbread.ai
ar: نموذج التضمين الكبير على أحدث طراز من mixedbread.ai

en: StarCoder2 is the next generation of transparently trained open code LLMs that comes in three sizes: 3B, 7B and 15B parameters.
ar: StarCoder2 هو الجيل التالي من النماذج اللغوية الكبيرة (LLMs) المفتوحة للتعليمات البرمجية المُدَرَّبة بشفافية، والمتوفرة بثلاثة أحجام: 3B و 7B و 15B معلمة.

en: A set of Mixture of Experts (MoE) model with open weights by Mistral AI in 8x7b and 8x22b parameter sizes.
ar: مجموعة نماذج من نوع خليط الخبراء (MoE) بأوزان مفتوحة من Mistral AI بأحجام معلمات 8x7b و 8x22b.

en: Uncensored, 8x7b and 8x22b fine-tuned models based on the Mixtral mixture of experts models that excels at coding tasks. Created by Eric Hartford.
ar: نماذج غير خاضعة للرقابة، 8x7b و 8x22b مُهذَّبة بناءً على نماذج خليط الخبراء Mixtral التي تتفوق في مهام البرمجة. أُنشِئت بواسطة Eric Hartford.

en: CodeGemma is a collection of powerful, lightweight models that can perform a variety of coding tasks like fill-in-the-middle code completion, code generation, natural language understanding, mathematical reasoning, and instruction following.
ar: CodeGemma عبارة عن مجموعة نماذج قوية وخفيفة الوزن يمكنها أداء مجموعة متنوعة من مهام البرمجة مثل إكمال التعليمات البرمجية (fill-in-the-middle)، وتوليد التعليمات البرمجية، وفهم اللغة الطبيعية، والاستدلال الرياضي، واتباع التعليمات.

en: An open-source Mixture-of-Experts code language model that achieves performance comparable to GPT4-Turbo in code-specific tasks.
ar: نموذج لغة تعليمات برمجية من نوع خليط الخبراء مفتوح المصدر يحقق أداءً مقاربًا مع GPT4-Turbo في المهام الخاصة بالتعليمات البرمجية.

en: Phi-2: a 2.7B language model by Microsoft Research that demonstrates outstanding reasoning and language understanding capabilities.
ar: Phi-2: نموذج لغوي 2.7 مليار من Microsoft Research يُظهر قدرات متميزة في التفكير وفهم اللغة.

en: Uncensored Llama 2 model by George Sung and Jarrad Hope.
ar: نموذج لاما 2 غير الخاضع للرقابة من تصميم جورج سونج وجاراد هوب.

en: DeepSeek Coder is a capable coding model trained on two trillion code and natural language tokens.
ar: DeepSeek Coder هو نموذج ترميز قادر على الترميز مدربة على تريليوني رمز برمجي ولغة طبيعية.

en: A suite of text embedding models by Snowflake, optimized for performance.
ar: مجموعة من نماذج تضمين النص بواسطة Snowflake، محسنة للأداء.

en: State of the art large language model from Microsoft AI with improved performance on complex chat, multilingual, reasoning and agent use cases.
ar: نموذج لغة اللغة الكبيرة من Microsoft AI مع تحسين الأداء على الدردشة المعقدة، والتعدد اللغات، والتفكير واستخدام الوكلاء.

en: The uncensored Dolphin model based on Mistral that excels at coding tasks. Updated to version 2.8.
ar: نموذج Dolphin غير الخاضع للرقابة المبني على Mistral والذي يتفوق في مهام البرمجة. جرى تحديثه إلى الإصدار 2.8.

en: Dolphin 2.9 is a new model with 8B and 70B sizes by Eric Hartford based on Llama 3 that has a variety of instruction, conversational, and coding skills.
ar: Dolphin 2.9 هو نموذج جديد بحجمي 8B و 70B من Eric Hartford، مبني على Llama 3، ويتمتع بمهارات متنوعة في التعليمات والمحادثة والبرمجة.

en: Yi 1.5 is a high-performing, bilingual language model.
ar: Yi 1.5 هو نموذج لغوي ثنائي اللغة عالي الأداء.

en: Command R is a Large Language Model optimized for conversational interaction and long context tasks.
ar: Command R هو نموذج لغوي كبير مُحسَّن للتفاعل المحادثي ومهام السياق الطويل.

en: A general-purpose model ranging from 3 billion parameters to 70 billion, suitable for entry-level hardware.
ar: نموذج عام يتراوح من 3 مليارات إلى 70 مليار معلمة، مناسب للأجهزة المبتدئة.

en: A LLaVA model fine-tuned from Llama 3 Instruct with better scores in several benchmarks.
ar: نموذج LLaVA مُهذَّب من Llama 3 Instruct وحقق نتائج أفضل في عدة معايير تقييم.

en: Zephyr is a series of fine-tuned versions of the Mistral and Mixtral models that are trained to act as helpful assistants.
ar: Zephyr هو سلسلة إصدارات مُهذَّبة من نماذج Mistral و Mixtral، دُرِّبت لتعمل كمساعدين مفيدين.

en: A lightweight AI model with 3.8 billion parameters with performance overtaking similarly and larger sized models.
ar: نموذج ذكاء اصطناعي خفيف الوزن يحتوي على 3.8 مليار معلمة، ويتفوق بأدائه على النماذج ذات الأحجام المماثلة والأكبر.

en: Embedding models on very large sentence level datasets.
ar: نماذج التضمين المُدرّبة على مجموعات بيانات ضخمة على مستوى الجمل.

en: Codestral is Mistral AI’s first-ever code model designed for code generation tasks.
ar: Codestral هو أول نموذج برمجي من Mistral AI، صُمم لمهام توليد التعليمات البرمجية.

en: StarCoder is a code generation model trained on 80+ programming languages.
ar: ستاركودر هو نموذج لتوليد الأكواد، دُرّب على أكثر من 80 لغة برمجية.

en: General use chat model based on Llama and Llama 2 with 2K to 16K context sizes.
ar: نموذج محادثة للاستخدام العام مبني على Llama و Llama 2، بأحجام سياق تتراوح من 2K إلى 16K.

en: A family of open foundation models by IBM for Code Intelligence
ar: عائلة من نماذج الأساس المفتوحة من IBM لذكاء كتابة الشفرات

en: Mistral OpenOrca is a 7 billion parameter model, fine-tuned on top of the Mistral 7B model using the OpenOrca dataset.
ar: Mistral OpenOrca هو نموذج بـ 7 مليارات معلمة، مُهذَّب على نموذج Mistral 7B باستخدام مجموعة بيانات OpenOrca.

en: A family of small models with 135M, 360M, and 1.7B parameters, trained on a new high-quality dataset.
ar: عائلة نماذج صغيرة ذات 135M و 360M و 1.7B معلمة، دُرِّبت على مجموعة بيانات جديدة عالية الجودة.

en: Wizard Vicuna Uncensored is a 7B, 13B, and 30B parameter model based on Llama 2 uncensored by Eric Hartford.
ar: Wizard Vicuna غير المقصور هو نموذج بـ 7B و 13B و 30B معلمة، مبني على Llama 2 غير المقصور من قبل Eric Hartford.

en: Llama 2 based model fine tuned to improve Chinese dialogue ability.
ar: نموذج مبني على لاما 2 مُحسّن لتحسين القدرة على الحوار باللغة الصينية.

en: BGE-M3 is a new model from BAAI distinguished for its versatility in Multi-Functionality, Multi-Linguality, and Multi-Granularity.
ar: BGE-M3 هو نموذج جديد من BAAI يتميز بتنوعه في تعدد الوظائف، وتعدد اللغات، وتعدد الحبيبات.

en: A versatile model for AI software development scenarios, including code completion.
ar: نموذج متعدد الاستخدامات لسيناريوهات تطوير برمجيات الذكاء الاصطناعي، بما في ذلك إكمال التعليمات البرمجية.

en: A family of open-source models trained on a wide variety of data, surpassing ChatGPT on various benchmarks. Updated to version 3.5-0106.
ar: عائلة نماذج مفتوحة المصدر، دُرِّبت على مجموعة واسعة من البيانات، وتتفوق على ChatGPT في معايير تقييم متنوعة. جرى تحديثها إلى الإصدار 3.5-0106.

en: Aya 23, released by Cohere, is a new family of state-of-the-art, multilingual models that support 23 languages.
ar: Aya 23، الذي أُطلِق بواسطة Cohere، هو عائلة جديدة من النماذج المتطورة متعددة اللغات التي تدعم 23 لغة.

en: CodeQwen1.5 is a large language model pretrained on a large amount of code data.
ar: CodeQwen1.5 هو نموذج لغوي ضخم مدرب على كمية كبيرة من بيانات الأكواد.

en: The powerful family of models by Nous Research that excels at scientific discussion and coding tasks.
ar: عائلة النماذج القوية من Nous Research التي تتفوق في المناقشات العلمية ومهام البرمجة.

en: Command R+ is a powerful, scalable large language model purpose-built to excel at real-world enterprise use cases.
ar: Command R+ هو نموذج لغوي كبير قوي وقابل للتوسع، بُنِيَ خصيصًا للتفوق في حالات الاستخدام المؤسسية الواقعية.

en: State-of-the-art code generation model
ar: نموذج متطور لتوليد الأكواد

en: Stable Code 3B is a coding model with instruct and code completion variants on par with models such as Code Llama 7B that are 2.5x larger.
ar: Stable Code 3B هو نموذج برمجي يحتوي على متغيرات للإرشاد وإكمال التعليمات البرمجية، ويضاهي نماذج مثل Code Llama 7B التي تفوقه حجمًا بـ 2.5 مرة.

en: An experimental 1.1B parameter model trained on the new Dolphin 2.8 dataset by Eric Hartford and based on TinyLlama.
ar: نموذج تجريبي بـ 1.1B معلمة، دُرِّب على مجموعة بيانات Dolphin 2.8 الجديدة من Eric Hartford، ومبني على TinyLlama.

en: OpenHermes 2.5 is a 7B model fine-tuned by Teknium on Mistral with fully open datasets.
ar: OpenHermes 2.5 هو نموذج 7B مُهذَّب بواسطة Teknium على Mistral باستخدام مجموعات بيانات مفتوحة بالكامل.

en: Mistral Large 2 is Mistral's new flagship model that is significantly more capable in code generation, mathematics, and reasoning with 128k context window and support for dozens of languages.
ar: Mistral Large 2 هو النموذج الرئيسي الجديد من Mistral، وهو أكثر قدرة بشكل ملحوظ في توليد التعليمات البرمجية والرياضيات والاستدلال، مع نافذة سياق 128k ودعم عشرات اللغات.

en: Qwen2 Math is a series of specialized math language models built upon the Qwen2 LLMs, which significantly outperforms the mathematical capabilities of open-source models and even closed-source models (e.g., GPT4o).
ar: Qwen2 Math هي سلسلة نماذج لغوية رياضية متخصصة مبنية على نماذج Qwen2 اللغوية الكبيرة، والتي تتفوق بشكل كبير على القدرات الرياضية للنماذج مفتوحة المصدر وحتى المغلقة المصدر (مثل GPT4o).

en: A strong multi-lingual general language model with competitive performance to Llama 3.
ar: نموذج لغوي عام متعدد اللغات قوي بأداء تنافسي مع لاما 3.

en: Stable LM 2 is a state-of-the-art 1.6B and 12B parameter language model trained on multilingual data in English, Spanish, German, Italian, French, Portuguese, and Dutch.
ar: Stable LM 2 هو نموذج لغوي متطور بـ 1.6B و 12B معلمة، دُرِّب على بيانات متعددة اللغات تشمل الإنجليزية، الإسبانية، الألمانية، الإيطالية، الفرنسية، البرتغالية، والهولندية.

en: BakLLaVA is a multimodal model consisting of the Mistral 7B base model augmented with the LLaVA architecture.
ar: BakLLaVA هو نموذج متعدد الوسائط يتكون من نموذج الأساس Mistral 7B المعزز بهندسة LLaVA.

en: A high-performing model trained with a new technique called Reflection-tuning that teaches a LLM to detect mistakes in its reasoning and correct course.
ar: نموذج عالي الأداء دُرِّب بتقنية جديدة تسمى الضبط الانعكاسي (Reflection-tuning)، والتي تعلم نموذجًا لغويًا كبيرًا اكتشاف الأخطاء في استدلاله وتصحيح المسار.

en: An advanced language model crafted with 2 trillion bilingual tokens.
ar: نموذج لغوي متقدم صُنع باستخدام 2 تريليون رمز ثنائي اللغة.

en: This model extends LLama-3 8B's context length from 8k to over 1m tokens.
ar: يمد هذا النموذج طول سياق LLama-3 8B من 8k إلى أكثر من 1m رمز.

en: Model focused on math and logic problems
ar: نموذج مُركّز على مشاكل الرياضيات والمنطق

en: moondream2 is a small vision language model designed to run efficiently on edge devices.
ar: moondream2 هو نموذج لغة رؤية صغير صُمم ليعمل بكفاءة على الأجهزة الطرفية.

en: A fine-tuned model based on Mistral with good coverage of domain and language.
ar: نموذج مُحسّن مبني على ميسطرال، ويغطي نطاقًا ولغة جيدين.

en: A model from NVIDIA based on Llama 3 that excels at conversational question answering (QA) and retrieval-augmented generation (RAG).
ar: نموذج من NVIDIA مبني على Llama 3، ويتفوق في الإجابة على الأسئلة المحادثية (QA) والتوليد المعزز بالاسترجاع (RAG).

en: Conversational model based on Llama 2 that performs competitively on various benchmarks.
ar: نموذج محادثة مبني على Llama 2، ويؤدي أداءً تنافسيًا في معايير تقييم متنوعة.

en: SQLCoder is a code completion model fined-tuned on StarCoder for SQL generation tasks
ar: SQLCoder هو نموذج لإكمال الأكواد مُحسّن على StarCoder لمهام توليد SQL

en: General use models based on Llama and Llama 2 from Nous Research.
ar: نماذج للاستخدام العام مبنية على لاما ولاما 2 من Nous Research.

en: Code generation model based on Code Llama.
ar: نموذج لتوليد الأكواد مبني على Code Llama.

en: An extension of Llama 2 that supports a context of up to 128k tokens.
ar: امتداد لـ Llama 2 يدعم سياقًا يصل إلى 128k رمز.

en: A 7B and 15B uncensored variant of the Dolphin model family that excels at coding, based on StarCoder2.
ar: متغير غير مقصور من عائلة نموذج Dolphin بحجمي 7B و 15B، يتفوق في البرمجة، مبني على StarCoder2.

en: General use model based on Llama 2.
ar: نموذج للاستخدام العام مبني على لاما 2.

en: A strong, economical, and efficient Mixture-of-Experts language model.
ar: نموذج لغوي قوي واقتصادي وفعال من نوع خليط الخبراء.

en: Starling is a large language model trained by reinforcement learning from AI feedback focused on improving chatbot helpfulness.
ar: Starling هو نموذج لغوي كبير دُرِّب بالتعلم التعزيزي من ملاحظات الذكاء الاصطناعي، ويركز على تحسين فائدة مساعد الدردشة (chatbot).

en: A companion assistant trained in philosophy, psychology, and personal relationships. Based on Mistral.
ar: مساعد رفيق دُرِّب في الفلسفة وعلم النفس والعلاقات الشخصية. مبني على Mistral.

en: Hermes 3 is the latest version of the flagship Hermes series of LLMs by Nous Research
ar: Hermes 3 هو أحدث إصدار من سلسلة Hermes الرئيسة للنماذج اللغوية الكبيرة من Nous Research

en: Yi-Coder is a series of open-source code language models that delivers state-of-the-art coding performance with fewer than 10 billion parameters.
ar: Yi-Coder هي سلسلة نماذج لغة تعليمات برمجية مفتوحة المصدر التي تقدم أداءً برمجيًا متطورًا بأقل من 10 مليارات معلمة.

en: A large language model built by the Technology Innovation Institute (TII) for use in summarization, text generation, and chat bots.
ar: نموذج لغوي كبير بُنِيَ بواسطة معهد الابتكار التكنولوجي (TII) للاستخدام في التلخيص، وتوليد النصوص، وروبوتات الدردشة.

en: InternLM2.5 is a 7B parameter model tailored for practical scenarios with outstanding reasoning capability.
ar: InternLM2.5 هو نموذج بـ 7B معلمة، صُمم خصيصًا للسيناريوهات العملية مع قدرة استدلال متميزة.

en: A compact, yet powerful 10.7B large language model designed for single-turn conversation.
ar: نموذج لغوي كبير مضغوط لكن قوي بحجم 10.7B، صُمم للمحادثات ذات الندوة الواحدة.

en: Athene-V2 is a 72B parameter model which excels at code completion, mathematics, and log extraction tasks.
ar: Athene-V2 هو نموذج بـ 72B معلمة، يتفوق في مهام إكمال التعليمات البرمجية والرياضيات واستخراج السجلات.

en: A new small LLaVA model fine-tuned from Phi 3 Mini.
ar: نموذج LLaVA صغير جديد مُحسّن من Phi 3 Mini.

en: Orca 2 is built by Microsoft research, and are a fine-tuned version of Meta's Llama 2 models. The model is designed to excel particularly in reasoning.
ar: Orca 2 بُنِيَ بواسطة أبحاث Microsoft، وهو نسخة مُهذَّبة من نماذج Llama 2 من Meta. صُمم النموذج ليتفوق بشكل خاص في الاستدلال.

en: A series of multimodal LLMs (MLLMs) designed for vision-language understanding.
ar: سلسلة من النماذج اللغوية الكبيرة متعددة الوسائط (MLLMs) صُممت لفهم اللغة والرؤية.

en: Llama 2 based model fine tuned on an Orca-style dataset. Originally called Free Willy.
ar: نموذج مبني على Llama 2 مُهذَّب على مجموعة بيانات على غرار Orca. كان يسمى في الأصل Free Willy.

en: Mistral Small 3 sets a new benchmark in the “small” Large Language Models category below 70B.
ar: يضع Mistral Small 3 معيارًا جديدًا في فئة النماذج اللغوية الكبيرة 'الصغيرة' التي تقل عن 70B.

en: 2.7B uncensored Dolphin model by Eric Hartford, based on the Phi language model by Microsoft Research.
ar: نموذج Dolphin غير مقصور بحجم 2.7B من Eric Hartford، مبني على نموذج اللغة Phi من Microsoft Research.

en: SmolLM2 is a family of compact language models available in three size: 135M, 360M, and 1.7B parameters.
ar: SmolLM2 هو عائلة من النماذج اللغوية المضغوطة المتاحة بثلاثة أحجام: 135M و 360M و 1.7B معلمة.

en: Uncensored version of Wizard LM model
ar: الإصدار غير المقصور من نموذج Wizard LM

en: A commercial-friendly small language model by NVIDIA optimized for roleplay, RAG QA, and function calling.
ar: نموذج لغوي صغير صديق للاستخدام التجاري من NVIDIA، مُحسَّن لتمثيل الأدوار، والإجابة على الأسئلة المعززة بالاسترجاع (RAG QA)، واستدعاء الوظائف.

en: An extension of Mistral to support context windows of 64K or 128K.
ar: امتداد لـ Mistral لدعم نوافذ سياق بحجم 64K أو 128K.

en: An expansion of Llama 2 that specializes in integrating both general language understanding and domain-specific knowledge, particularly in programming and mathematics.
ar: توسعة لنموذج Llama 2 تختص بدمج كل من الفهم اللغوي العام والمعرفة المتخصصة في المجال، وخاصة في البرمجة والرياضيات.

en: Fine-tuned Llama 2 model to answer medical questions based on an open source medical dataset.
ar: نموذج Llama 2 المُهذَّب للإجابة على الأسئلة الطبية بناءً على مجموعة بيانات طبية مفتوحة المصدر.

en: Open-source medical large language model adapted from Llama 2 to the medical domain.
ar: نموذج لغوي طبي كبير مفتوح المصدر مُكيَّف من Llama 2 ليناسب المجال الطبي.

en: A series of models from Groq that represent a significant advancement in open-source AI capabilities for tool use/function calling.
ar: سلسلة نماذج من Groq تمثل تقدماً كبيراً في قدرات الذكاء الاصطناعي مفتوحة المصدر لاستخدام الأدوات / استدعاء الوظائف.

en: Llama-3.1-Nemotron-70B-Instruct is a large language model customized by NVIDIA to improve the helpfulness of LLM generated responses to user queries.
ar: Llama-3.1-Nemotron-70B-Instruct هو نموذج لغوي كبير خُصِّص من قبل NVIDIA لتحسين فائدة الردود المُنْتَجَة بواسطة النماذج اللغوية الكبيرة (LLM) لاستفسارات المستخدم.

en: Nexus Raven is a 13B instruction tuned model for function calling tasks.
ar: Nexus Raven هو نموذج مُهذَّب بتعليمات حجمه 13B لمهام استدعاء الوظائف.

en: The Nous Hermes 2 model from Nous Research, now trained over Mixtral.
ar: نموذج Nous Hermes 2 من Nous Research، مُدَرَّب الآن على Mixtral.

en: Great code generation model based on Llama2.
ar: نموذج رائع لتوليد التعليمات البرمجية مبني على Llama2.

en: Uncensored Llama2 based model with support for a 16K context window.
ar: نموذج غير خاضع للرقابة مبني على Llama2 مع دعم نافذة سياق بسعة 16K.

en: The IBM Granite 2B and 8B models are designed to support tool-based use cases and support for retrieval augmented generation (RAG), streamlining code generation, translation and bug fixing.
ar: صُمِّمَت نماذج IBM Granite 2B و 8B لدعم حالات الاستخدام القائمة على الأدوات ودعم التوليد المعزز بالاسترجاع (RAG)،لتبسيط توليد التعليمات البرمجية والترجمة وإصلاح الأخطاء.

en: Magicoder is a family of 7B parameter models trained on 75K synthetic instruction data using OSS-Instruct, a novel approach to enlightening LLMs with open-source code snippets.
ar: Magicoder هي عائلة نماذج ذات 7B معلمة، مُدَرَّبة على 75K من بيانات التعليمات الاصطناعية باستخدام OSS-Instruct، وهي نهج جديد لإثراء النماذج اللغوية الكبيرة (LLMs) بمقتطفات التعليمات البرمجية مفتوحة المصدر.

en: A lightweight chat model allowing accurate, and responsive output without requiring high-end hardware.
ar: نموذج محادثة خفيف الوزن يُتيح مخرجات دقيقة وسريعة الاستجابة دون الحاجة إلى أجهزة عالية المواصفات.

en: A high-performing code instruct model created by merging two existing code models.
ar: نموذج تعليمات برمجية عالي الأداء، وُلِد من دمج نموذجين تعليمات برمجية موجودين.

en: Falcon2 is an 11B parameters causal decoder-only model built by TII and trained over 5T tokens.
ar: Falcon2 هو نموذج مفكك شفري سببي فقط (causal decoder-only) ذو 11B معلمة، بُنِيَ بواسطة TII وتُدَرِّب على أكثر من 5T وحدة رمزية (tokens).

en: Wizard Vicuna is a 13B parameter model based on Llama 2 trained by MelodysDreamj.
ar: Wizard Vicuna هو نموذج ذو 13B معلمة مبني على Llama 2، دُرِّب بواسطة MelodysDreamj.

en: MistralLite is a fine-tuned model based on Mistral with enhanced capabilities of processing long contexts.
ar: MistralLite هو نموذج مُهذَّب مبني على Mistral مع قدرات مُعَزَّزة لمعالجة السياقات الطويلة.

en: MathΣtral: a 7B model designed for math reasoning and scientific discovery by Mistral AI.
ar: MathΣtral: نموذج 7B صُمِّم للاستدلال الرياضي والاكتشاف العلمي من قبل Mistral AI.

en: 7B parameter text-to-SQL model made by MotherDuck and Numbers Station.
ar: نموذج تحويل النص إلى SQL ذو 7B معلمة، صُنِع بواسطة MotherDuck و Numbers Station.

en: MegaDolphin-2.2-120b is a transformation of Dolphin-2.2-70b created by interleaving the model with itself.
ar: MegaDolphin-2.2-120b هو تحويل لنموذج Dolphin-2.2-70b وُلِد عن طريق تشابك النموذج مع نفسه.

en: Solar Pro Preview: an advanced large language model (LLM) with 22 billion parameters designed to fit into a single GPU
ar: Solar Pro Preview: نموذج لغوي كبير (LLM) متقدم ذو 22 مليار معلمة، صُمِّم ليتناسب مع وحدة معالجة رسومية (GPU) واحدة.

en: A series of models that convert HTML content to Markdown content, which is useful for content conversion tasks.
ar: سلسلة نماذج تحوِّل محتوى HTML إلى محتوى Markdown، مما يفيد في مهام تحويل المحتوى.

en: A top-performing mixture of experts model, fine-tuned with high-quality data.
ar: نموذج خليط الخبراء (mixture of experts) الأعلى أداءً، مُهذَّب ببيانات عالية الجودة.

en: A 7B chat model fine-tuned with high-quality data and based on Zephyr.
ar: نموذج محادثة 7B مُهذَّب ببيانات عالية الجودة ومبني على Zephyr.

en: Merge of the Open Orca OpenChat model and the Garage-bAInd Platypus 2 model. Designed for chat and code generation.
ar: مزج بين نموذج Open Orca OpenChat ونموذج Garage-bAInd Platypus 2. صُمِّم للمحادثة وتوليد التعليمات البرمجية.

en: A language model created by combining two fine-tuned Llama 2 70B models into one.
ar: نموذج لغوي وُلِد من دمج نموذجين مُهذَّبين من Llama 2 70B في نموذج واحد.

en: The IBM Granite 1B and 3B models are the first mixture of experts (MoE) Granite models from IBM designed for low latency usage.
ar: نماذج IBM Granite 1B و 3B هي أول نماذج Granite من نوع خليط الخبراء (MoE) من IBM، صُمِّمت للاستخدام منخفض الكمون.

en: A 3.8B model fine-tuned on a private high-quality synthetic dataset for information extraction, based on Phi-3.
ar: نموذج 3.8B مُهذَّب على مجموعة بيانات اصطناعية عالية الجودة خاصة لاستخراج المعلومات، مبني على Phi-3.

en: Cohere For AI's language models trained to perform well across 23 different languages.
ar: النماذج اللغوية لـ Cohere For AI المُدَرَّبة لتؤدي أداءً جيدًا عبر 23 لغة مختلفة.

en: DBRX is an open, general-purpose LLM created by Databricks.
ar: DBRX هو نموذج لغوي كبير (LLM) مفتوح وعام الأغراض، وُلِد بواسطة Databricks.

en: An open large reasoning model for real-world solutions by the Alibaba International Digital Commerce Group (AIDC-AI).
ar: نموذج استدلالي كبير مفتوح للحلول الواقعية من مجموعة Alibaba الدولية للتجارة الرقمية (AIDC-AI).

en: Embedding model from BAAI mapping texts to vectors.
ar: نموذج تضمين (Embedding) من BAAI يُخَطِّط النصوص إلى متجهات.

en: An open weights function calling model based on Llama 3, competitive with GPT-4o function calling capabilities.
ar: نموذج استدعاء وظائف مفتوح الأوزان مبني على Llama 3، ينافس قدرات استدعاء وظائف GPT-4o.

en: A robust conversational model designed to be used for both chat and instruct use cases.
ar: نموذج محادثة قوي صُمِّم لِيُستخدَم في كل من حالات استخدام الدردشة والتعليمات.

en: An upgraded version of DeekSeek-V2 that integrates the general and coding abilities of both DeepSeek-V2-Chat and DeepSeek-Coder-V2-Instruct.
ar: إصدار مُطَوَّر من DeekSeek-V2 يدمج القدرات العامة والبرمجية لكل من DeepSeek-V2-Chat و DeepSeek-Coder-V2-Instruct.

en: ShieldGemma is set of instruction tuned models for evaluating the safety of text prompt input and text output responses against a set of defined safety policies.
ar: ShieldGemma هي مجموعة نماذج مُهذَّبة بتعليمات لتقييم سلامة إدخال مطالع النص وردود مخرجات النص مقابل مجموعة محددة من سياسات السلامة.

en: A state-of-the-art fact-checking model developed by Bespoke Labs.
ar: نموذج متقدم للتحقق من الحقائق، طُوِّر بواسطة Bespoke Labs.

en: Llama Guard 3 is a series of models fine-tuned for content safety classification of LLM inputs and responses.
ar: Llama Guard 3 هي سلسلة نماذج مُهذَّبة لتصنيف سلامة محتوى مدخلات وردود النماذج اللغوية الكبيرة (LLM).

en: Sentence-transformers model that can be used for tasks like clustering or semantic search.
ar: نموذج Sentence-transformers يمكن استخدامه لمهام مثل التجميع أو البحث الدلالي.

en: OpenCoder is an open and reproducible code LLM family which includes 1.5B and 8B models, supporting chat in English and Chinese languages.
ar: OpenCoder هي عائلة نماذج تعليمات برمجية (code LLM) مفتوحة المصدر وقابلة لإعادة الإنتاج، تتضمن نماذج 1.5B و 8B، وتدعم الدردشة باللغتين الإنجليزية والصينية.

en: Tülu 3 is a leading instruction following model family, offering fully open-source data, code, and recipes by the The Allen Institute for AI.
ar: Tülu 3 هي عائلة نماذج رائدة في اتباع التعليمات، تقدم بيانات وشفرة ووصفات (recipes) مفتوحة المصدر بالكامل من معهد Allen للذكاء الاصطناعي.

en: Snowflake's frontier embedding model. Arctic Embed 2.0 adds multilingual support without sacrificing English performance or scalability.
ar: نموذج التضمين المتقدم (frontier embedding) من Snowflake. يضيف Arctic Embed 2.0 دعمًا متعدد اللغات دون التضحية بأداء اللغة الإنجليزية أو قابلية التوسع.

en: The IBM Granite Guardian 3.0 2B and 8B models are designed to detect risks in prompts and/or responses.
ar: صُمِّمَت نماذج IBM Granite Guardian 3.0 2B و 8B للكشف عن المخاطر في المطالعات و/أو الردود.

en: EXAONE 3.5 is a collection of instruction-tuned bilingual (English and Korean) generative models ranging from 2.4B to 32B parameters, developed and released by LG AI Research.
ar: EXAONE 3.5 هي مجموعة نماذج توليدية ثنائية اللغة (الإنجليزية والكورية) مُهذَّبة بتعليمات، تتراوح من 2.4B إلى 32B معلمة، طُوِّرَت وأُطلِقَت بواسطة LG AI Research.

en: Sailor2 are multilingual language models made for South-East Asia. Available in 1B, 8B, and 20B parameter sizes.
ar: Sailor2 هي نماذج لغوية متعددة اللغات صُنِعَت لجنوب شرق آسيا. متوفرة بأحجام معلمات 1B و 8B و 20B.

en: A family of efficient AI models under 10B parameters performant in science, math, and coding through innovative training techniques.
ar: عائلة نماذج ذكاء اصطناعي فعالة تحتوي على أقل من 10B معلمة، ذات أداء جيد في العلوم والرياضيات والبرمجة من خلال تقنيات تدريب مبتكرة.

en: The IBM Granite 2B and 8B models are text-only dense LLMs trained on over 12 trillion tokens of data, demonstrated significant improvements over their predecessors in performance and speed in IBM’s initial testing.
ar: نماذج IBM Granite 2B و 8B هي نماذج لغوية كبيرة (LLM) كثيفة (dense) للنص فقط، مُدَرَّبة على أكثر من 12 تريليون وحدة رمزية (token) من البيانات، وأظهرت تحسينات كبيرة على أسلافها في الأداء والسرعة في الاختبارات الأولية لـ IBM.

en: The IBM Granite 1B and 3B models are long-context mixture of experts (MoE) Granite models from IBM designed for low latency usage.
ar: نماذج IBM Granite 1B و 3B هي نماذج Granite من نوع خليط الخبراء (MoE) ذات السياق الطويل من IBM، صُمِّمت للاستخدام منخفض الكمون.

en: The IBM Granite Embedding 30M and 278M models models are text-only dense biencoder embedding models, with 30M available in English only and 278M serving multilingual use cases.
ar: نماذج IBM Granite Embedding 30M و 278M هي نماذج تضمين (embedding) ثنائية التشفير (biencoder) كثيفة (dense) للنص فقط، حيث يتوفر 30M باللغة الإنجليزية فقط بينما يخدّم 278M حالات الاستخدام متعددة اللغات.

en: Phi-4 is a 14B parameter, state-of-the-art open model from Microsoft.
ar: Phi-4 هو نموذج مفتوح متقدم ذو 14B معلمة من Microsoft.

en: A new small reasoning model fine-tuned from the Qwen 2.5 3B Instruct model.
ar: نموذج استدلالي صغير جديد مُهذَّب من نموذج Qwen 2.5 3B Instruct.

en: Dolphin 3.0 Llama 3.1 8B 🐬 is the next generation of the Dolphin series of instruct-tuned models designed to be the ultimate general purpose local model, enabling coding, math, agentic, function calling, and general use cases.
ar: Dolphin 3.0 Llama 3.1 8B 🐬 هو الجيل التالي من سلسلة Dolphin للنماذج المُهذَّبة بتعليمات، صُمِّم ليكون النموذج المحلي العام النهائي، مما يُتيح حالات استخدام للبرمجة والرياضيات والعمل الوكيل (agentic) واستدعاء الوظائف والاستخدام العام.

en: DeepSeek's first-generation of reasoning models with comparable performance to OpenAI-o1, including six dense models distilled from DeepSeek-R1 based on Llama and Qwen.
ar: الجيل الأول من نماذج الاستدلال من DeepSeek بأداء可比ي (comparable) مع OpenAI-o1، بما في ذلك ستة نماذج كثيفة (dense) مُستَقاة من DeepSeek-R1 بناءً على Llama و Qwen.

en: A strong Mixture-of-Experts (MoE) language model with 671B total parameters with 37B activated for each token.
ar: نموذج لغوي قوي من نوع خليط الخبراء (Mixture-of-Experts - MoE) بإجمالي 671B معلمة، مع تفعيل 37B لكل وحدة رمزية (token).

en: OLMo 2 is a new family of 7B and 13B models trained on up to 5T tokens. These models are on par with or better than equivalently sized fully open models, and competitive with open-weight models such as Llama 3.1 on English academic benchmarks.
ar: OLMo 2 هي عائلة جديدة من نماذج 7B و 13B مُدَرَّبة على ما يصل إلى 5T وحدة رمزية (token). هذه النماذج تُعادل أو تتفوق على النماذج المفتوحة بالكامل ذات الحجم المماثل، وتنافس النماذج مفتوحة الأوزان مثل Llama 3.1 في المعايير الأكاديمية الإنجليزية.

en: The smallest model in Cohere's R series delivers top-tier speed, efficiency, and quality to build powerful AI applications on commodity GPUs and edge devices.
ar: أصغر نموذج في سلسلة R من Cohere يقدم سرعة وكفاءة وجودة من الطراز الأول لبناء تطبيقات ذكاء اصطناعي قوية على وحدات معالجة رسومية (GPUs) شائعة وأجهزة الطرفية (edge).

en: A fully open-source family of reasoning models built using a dataset derived by distilling DeepSeek-R1.
ar: عائلة نماذج استدلالية مفتوحة المصدر بالكامل، بُنِيَت باستخدام مجموعة بيانات مُستَقاة من تقطير DeepSeek-R1.

en: A fine-tuned version of Deepseek-R1-Distilled-Qwen-1.5B that surpasses the performance of OpenAI’s o1-preview with just 1.5B parameters on popular math evaluations.
ar: إصدار مُهذَّب من Deepseek-R1-Distilled-Qwen-1.5B يتفوق على أداء o1-preview من OpenAI بمعلمات 1.5B فقط في التقييمات الرياضية الشائعة.

en: A version of the DeepSeek-R1 model that has been post trained to provide unbiased, accurate, and factual information by Perplexity.
ar: إصدار من نموذج DeepSeek-R1 خضع لتدريب لاحق (post trained) لتقديم معلومات غير متحيزة ودقيقة وواقعية من قبل Perplexity.

en: The current, most capable model that runs on a single GPU.
ar: النموذج الأكثر قدرة حاليًا الذي يعمل على وحدة معالجة رسومية (GPU) واحدة.

en: Phi-4-mini brings significant enhancements in multilingual support, reasoning, and mathematics, and now, the long-awaited function calling feature is finally supported.
ar: يقدم Phi-4-mini تحسينات كبيرة في الدعم متعدد اللغات والاستدلال والرياضيات، والآن، أُضيفَت finalmente ميزة استدعاء الوظائف التي طال انتظارها.

en: A compact and efficient vision-language model, specifically designed for visual document understanding, enabling automated content extraction from tables, charts, infographics, plots, diagrams, and more.
ar: نموذج رؤية-لغة مضغوط وفعال، صُمِّم خصيصًا لفهم المستندات المرئية، مما يُتيح استخراج المحتوى آليًا من الجداول والرسوم البيانية والرسوم المعلوماتية والمخططات والرسوم التخطيطية والمزيد.

en: Granite-3.2 is a family of long-context AI models from IBM Granite fine-tuned for thinking capabilities.
ar: Granite-3.2 هي عائلة نماذج ذكاء اصطناعي ذات سياق طويل من IBM Granite، مُهذَّبة لقدرات التفكير.

en: A new state-of-the-art version of the lightweight Command R7B model that excels in advanced Arabic language capabilities for enterprises in the Middle East and Northern Africa.
ar: إصدار جديد متقدم من نموذج Command R7B خفيف الوزن، يتفوق في قدرات اللغة العربية المتقدمة للمؤسسات في الشرق الأوسط وشمال أفريقيا.

en: 111 billion parameter model optimized for demanding enterprises that require fast, secure, and high-quality AI
ar: نموذج ذو 111 مليار معلمة، مُحَسَّن للمؤسسات المتطلبة التي تحتاج إلى ذكاء اصطناعي سريع وآمن وعالي الجودة

en: EXAONE Deep exhibits superior capabilities in various reasoning tasks including math and coding benchmarks, ranging from 2.4B to 32B parameters developed and released by LG AI Research.
ar: يُظهِر EXAONE Deep قدرات فائقة في مهام الاستدلال المختلفة بما في ذلك معايير الرياضيات والبرمجة، ويتراوح من 2.4B إلى 32B معلمة، طُوِّر وأُطلِق بواسطة LG AI Research.

en: Building upon Mistral Small 3, Mistral Small 3.1 (2503) adds state-of-the-art vision understanding and enhances long context capabilities up to 128k tokens without compromising text performance.
ar: بناءً على Mistral Small 3، يضيف Mistral Small 3.1 (2503) فهمًا بصريًا متقدمًا ويعزز قدرات السياق الطويل حتى 128k وحدة رمزية (token) دون المساس بأداء النص.

en: Cogito v1 Preview is a family of hybrid reasoning models by Deep Cogito that outperform the best available open models of the same size, including counterparts from LLaMA, DeepSeek, and Qwen across most standard benchmarks.
ar: Cogito v1 Preview هي عائلة نماذج استدلالية هجينة من Deep Cogito تتفوق على أفضل النماذج المفتوحة المتاحة بنفس الحجم، بما في ذلك نظيراتها من LLaMA و DeepSeek و Qwen في معظم المعايير القياسية.

en: DeepCoder is a fully open-Source 14B coder model at O3-mini level, with a 1.5B version also available.
ar: DeepCoder هو نموذج مبرمج (coder) مفتوح المصدر بالكامل بحجم 14B بمستوى O3-mini، مع توفر إصدار 1.5B أيضًا.

en: Qwen3 is the latest generation of large language models in Qwen series, offering a comprehensive suite of dense and mixture-of-experts (MoE) models.
ar: Qwen3 هو أحدث جيل من النماذج اللغوية الكبيرة في سلسلة Qwen، يقدم مجموعة شاملة من النماذج الكثيفة (dense) ونماذج خليط الخبراء (mixture-of-experts - MoE).

en: Meta's latest collection of multimodal models.
ar: أحدث مجموعة نماذج متعددة الوسائط (multimodal) من Meta.

en: IBM Granite 2B and 8B models are 128K context length language models that have been fine-tuned for improved reasoning and instruction-following capabilities.
ar: نماذج IBM Granite 2B و 8B هي نماذج لغوية بطول سياق 128K، مُهذَّبة لتحسين قدرات الاستدلال واتباع التعليمات.

en: Phi 4 reasoning and reasoning plus are 14-billion parameter open-weight reasoning models that rival much larger models on complex reasoning tasks.
ar: Phi 4 reasoning و reasoning plus هما نموذجا استدلال مفتوحا الأوزان ذوا 14 مليار معلمة، ينافسان نماذج أكبر بكثير في مهام الاستدلال المعقدة.

en: Phi 4 mini reasoning is a lightweight open model that balances efficiency with advanced reasoning ability.
ar: Phi 4 mini reasoning هو نموذج مفتوح خفيف الوزن يوازن بين الكفاءة والقدرة المتقدمة على الاستدلال.

en: Gemma 3n models are designed for efficient execution on everyday devices such as laptops, tablets or phones.
ar: صُممت نماذج Gemma 3n لتعمل بكفاءة على الأجهزة اليومية مثل أجهزة الحاسوب المحمولة والأجهزة اللوحية والهواتف.

en: Magistral is a small, efficient reasoning model with 24B parameters.
ar: Magistral هو نموذج استدلال صغير وفعال يحتوي على 24 مليار معلمة.

en: An update to Mistral Small that improves on function calling, instruction following, and less repetition errors.
ar: تحديث لـ Mistral Small يحسن استدعاء الوظائف واتباع التعليمات ويقلل من أخطاء التكرار.

en: Flagship vision-language model of Qwen and also a significant leap from the previous Qwen2-VL.
ar: نموذج اللغة البصرية الرائد من Qwen والذي يمثل قفزة كبيرة عن النموذج السابق Qwen2-VL.

en: Devstral: the best open source model for coding agents.
ar: Devstral: أفضل نموذج مفتوح المصدر لوكلاء التشفير.

en: OpenAI’s open-weight models designed for powerful reasoning, agentic tasks, and versatile developer use cases.
ar: نماذج OpenAI ذات الوزن المفتوح المصممة للتفكير القوي والمهام الوكيلة وحالات الاستخدام المتنوعة للمطورين.

en: Alibaba's performant long context models for agentic and coding tasks.
ar: نماذج السياق الطويل عالية الأداء من Alibaba للمهام الوكيلة والتشفير.

en: DeepSeek-V3.1 is a hybrid model that supports both thinking mode and non-thinking mode.
ar: DeepSeek-V3.1 هو نموذج هجين يدعم كلاً من وضع التفكير ووضع عدم التفكير.

en: EmbeddingGemma is a 300M parameter embedding model from Google.
ar: EmbeddingGemma هو نموذج تضمين معلمات 300M من غوغل.

en: EmBuilding upon the foundational models of the Qwen3 series, Qwen3 Embedding provides a comprehensive range of text embeddings models in various sizes.
ar: بناءً على النماذج الأساسية لسلسلة Qwen3، يوفر Qwen3 Embedding مجموعة شاملة من نماذج تضمين النصوص بأحجام مختلفة.

en: Granite 4 features improved instruction following (IF) and tool-calling capabilities, making them more effective in enterprise applications.
ar: يتميز Granite 4 بقدرات محسّنة في تتبع التعليمات (IF) واستدعاء الأدوات، مما يجعله أكثر فعالية في تطبيقات المؤسسات.

en: The most powerful vision-language model in the Qwen model family to date.
ar: أقوى نموذج رؤية ولغة في عائلة نماذج Qwen حتى الآن.

en: Advanced agentic, reasoning and coding capabilities..
ar: قدرات برمجية ومنطقية ووكيلية متقدمة..

en: A state-of-the-art mixture-of-experts (MoE) language model. Kimi K2-Instruct-0905 demonstrates significant improvements in performance on public benchmarks and real-world coding agent tasks.
ar: نموذج لغة متطور يعتمد على خليط الخبراء (MoE). يُظهر Kimi K2-Instruct-0905 تحسينات ملحوظة في الأداء في الاختبارات القياسية العامة ومهام وكلاء البرمجة الواقعية.

en: MiniMax M2 is a high-efficiency large language model built for coding and agentic workflows.
ar: إن MiniMax M2 نموذج لغة كبير عالي الكفاءة، بُني من أجل البرمجة وسير العمل الوكيلي.

en: DeepSeek-OCR is a vision-language model that can perform token-efficient OCR.
ar: إن DeepSeek-OCR نموذج رؤية ولغة يمكنه إجراء التعرف الضوئي على الحروف بكفاءة عالية في استخدام الرموز.

en: gpt-oss-safeguard-20b and gpt-oss-safeguard-120b are safety reasoning models built-upon gpt-oss.
ar: يُعد gpt-oss-safeguard-20b و gpt-oss-safeguard-120b نماذج منطق سلامة بُنيت فوق gpt-oss.

en: Google's most intelligent model with SOTA reasoning and multimodal understanding, and powerful agentic and vibe coding capabilities.
ar: أذكى نموذج من جوجل مع قدرات منطق وفهم متعدد الوسائط هي الأحدث، وقدرات برمجية ووكيلية قوية.

en: Kimi K2 Thinking, Moonshot AI's best open-source thinking model.
ar: Kimi K2 Thinking، أفضل نموذج تفكير مفتوح المصدر من Moonshot AI.

en: The Cogito v2.1 LLMs are instruction tuned generative models. All models are released under MIT license for commercial use.
ar: نماذج Cogito v2.1 هي نماذج توليدية ضُبطت بالتعليمات. نُشرت جميع النماذج بموجب رخصة MIT للاستخدام التجاري.

en: The Ministral 3 family is designed for edge deployment, capable of running on a wide range of hardware.
ar: صُممت عائلة Ministral 3 للنشر الطرفي، وهي قادرة على العمل على مجموعة واسعة من الأجهزة.

en: Rnj-1 is a family of 8B parameter open-weight, dense models trained from scratch by Essential AI, optimized for code and STEM with capabilities on par with SOTA open-weight models.
ar: Rnj-1 هي عائلة من نماذج المعاملات 8B مفتوحة الأوزان وكثيفة، دُرّبت من الصفر بواسطة Essential AI، وحُسّنت للبرمجة والمجالات العلمية (STEM) مع قدرات تضاهي أحدث النماذج مفتوحة الأوزان.

en: The first installment in the Qwen3-Next series with strong performance in terms of both parameter efficiency and inference speed.
ar: الإصدار الأول في سلسلة Qwen3-Next مع أداء قوي من حيث كفاءة المعاملات وسرعة الاستدلال.

en: Nemotron 3 Nano - A new Standard for Efficient, Open, and Intelligent Agentic Models.
ar: Nemotron 3 Nano - معيار جديد للنماذج الوكيلية الكفؤة والمفتوحة والذكية.

en: 24B model that excels at using tools to explore codebases, editing multiple files and power software engineering agents.
ar: نموذج 24B يتفوق في استخدام الأدوات لاستكشاف قواعد البرمجية، وتحرير ملفات متعددة ودعم وكلاء هندسة البرمجيات.

en: Olmo is a series of Open language models designed to enable the science of language models. These models are pre-trained on the Dolma 3 dataset and post-trained on the Dolci datasets.
ar: Olmo هي سلسلة من نماذج اللغة المفتوحة المصممة لتمكين علوم نماذج اللغة. دُرّبت هذه النماذج مسبقاً على مجموعة بيانات Dolma 3 ودُرّبت لاحقاً على مجموعات بيانات Dolci.

en: A new collection of open translation models built on Gemma 3, helping people communicate across 55 languages.
ar: مجموعة جديدة من نماذج الترجمة المفتوحة المبنية على Gemma 3، تساعد الناس على التواصل عبر 55 لغة.

en: As the strongest model in the 30B class, GLM-4.7-Flash offers a new option for lightweight deployment that balances performance and efficiency.
ar: باعتباره أقوى نموذج في فئة 30B، يقدم GLM-4.7-Flash خياراً جديداً للنشر الخفيف الذي يوازن بين الأداء والكفاءة.

en: 123B model that excels at using tools to explore codebases, editing multiple files and power software engineering agents.
ar: نموذج 123B يتفوق في استخدام الأدوات لاستكشاف قواعد البرمجية، وتحرير ملفات متعددة ودعم وكلاء هندسة البرمجيات.

en: FunctionGemma is a specialized version of Google's Gemma 3 270M model fine-tuned explicitly for function calling.
ar: إن FunctionGemma نسخة متخصصة من نموذج Gemma 3 270M من جوجل، دُقّق ضبطه خصيصاً لاستدعاء الدوال.

en: Gemini 3 Flash offers frontier intelligence built for speed at a fraction of the cost.
ar: يقدم Gemini 3 Flash ذكاءً متطوراً بُني من أجل السرعة وبجزء بسيط من التكلفة.

en: nomic-embed-text-v2-moe is a multilingual MoE text embedding model that excels at multilingual retrieval.
ar: إن nomic-embed-text-v2-moe نموذج تضمين نصي متعدد اللغات يعتمد على خليط الخبراء (MoE) ويتفوق في الاسترجاع متعدد اللغات.

en: Advancing the Coding Capability
ar: الارتقاء بقدرة البرمجة

en: DeepSeek-V3.2, a model that harmonizes high computational efficiency with superior reasoning and agent performance.
ar: DeepSeek-V3.2، نموذج ينسجم فيه كفاءة الحوسبة العالية مع المنطق المتفوق وأداء الوكيل.

en: A general-purpose multimodal mixture-of-experts model for production-grade tasks and enterprise workloads.
ar: نموذج خليط خبراء (MoE) متعدد الوسائط للأغراض العامة، مخصص لمهام مستوى الإنتاج وأحمال عمل المؤسسات.

en: Exceptional multilingual capabilities to elevate code engineering
ar: قدرات استثنائية متعددة اللغات للارتقاء بهندسة البرمجية

en: LFM2.5 is a new family of hybrid models designed for on-device deployment.
ar: LFM2.5 هي عائلة جديدة من النماذج الهجينة المصممة للنشر على الأجهزة.

en: Kimi K2.5 is an open-source, native multimodal agentic model that seamlessly integrates vision and language understanding with advanced agentic capabilities, instant and thinking modes, as well as conversational and agentic paradigms.
ar: إن Kimi K2.5 نموذج وكيلي أصيل متعدد الوسائط مفتوح المصدر، يدمج بسلاسة فهم الرؤية واللغة مع قدرات وكيلية متقدمة، وأوضاع فورية وتفكيرية، بالإضافة إلى النماذج الحوارية والوكيلية.

en: A strong reasoning and agentic model from Z.ai with 744B total parameters (40B active), built for complex systems engineering and long-horizon tasks.
ar: نموذج قوي للتفكير والوكالة من Z.ai مع إجمالي 744 مليار معلمة (40 مليار معلمة نشطة)، مصمم لهندسة الأنظمة المعقدة والمهام طويلة المدى.

en: MiniMax-M2.5 is a state-of-the-art large language model designed for real-world productivity and coding tasks.
ar: MiniMax-M2.5 هو نموذج لغوي كبير متطور مصمم لمهام الإنتاجية والترميز في العالم الحقيقي.

en: The user is called %1
ar: المستخدم يسمى %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Url "%1"
ar: افتح الرابط "%1"

en: Expose Ollama to Network
ar: اسمح بتعريض أولاما للشبكة المحلية

en: Thought Processing
ar: معالجة الأفكار

en: Options
ar: خيارات

[ctx: @info:tooltip]
en: Make Ollama available for other devices and software in local network.
ar: اجعل أولاما متاحًا للأجهزة والبرامج الأخرى في الشبكة المحلية.

[ctx: @info:tooltip]
en: Have compatible reasoning models think about their response before generating a message.
ar: اجعل نماذج التفكير المتوافقة تفكر في ردها قبل إنشاء رسالة.

en: Share Name:
ar: اسم المشاركة:

en: Override Parameters
ar: تجاوز المعاملات

[ctx: @info:tooltip]
en: The temperature of the model. Increasing the temperature will make the model answer more creatively.
ar: درجة حرارة النموذج. يؤدي زيادة درجة الحرارة إلى جعل النموذج يُجيب بشكل أكثر إبداعًا.

en: Temperature:
ar: درجة الحرارة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the random number seed to use for generation. Setting this to a specific number will make the model generate the same text for the same prompt. (Default: 0)
ar: يُحدد بذرة الأرقام العشوائية المستخدمة في التوليد. يؤدي تعيين هذا إلى رقم محدد إلى جعل النموذج يُولّد النص نفسه لنفس المطالبة. (الافتراضي: 0)

en: Seed:
ar: البذرة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls how many token (piece of text) the model can process and remember at once.
ar: يتحكم في عدد الرموز (أجزاء النص) التي يمكن للنموذج معالجتها وتذكرها في وقت واحد.

en: Context Window Size:
ar: حجم نافذة السياق:

en: Capabilities
ar: الإمكانيات

en: Template
ar: القالب

en: Modelfile
ar: ملف النمط

en: Parameters
ar: المعاملات

en: Details
ar: التفاصيل

en: Model Info
ar: معلومات النموذج

en: Do not Share
ar: لا تشارك

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Model Info
ar: اعرض معلومات النموذج

en: Ollama (Online)
ar: أولاما (على النت)

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama Online
ar: اضبط أولاما عبر الإنترنت

en: Server Url:
ar: عنوان الخادم:

en: Ollama Online
ar: أولاما على النت

en: The name of the city
ar: اسم المدينة

[ctx: @info:placeholder]
en: Search Model…
ar: ابحث عن نموذج…

en: No instance found. Please add one.
ar: لم تُعثر على أي نسخة. يُرجى إضافة نسخة.

[ctx: @action:button]
en: Add instance…
ar: أضف نسخة…

en: Ollama not found on system. Ask to your administrator system to install it.
ar: لم يعثر على أولاما في النظام. اطلب من مسؤول النظام تثبيته.

en: Ollama not found on system. Please install it.
ar: لم يعثر على أولاما في النظام. يُرجى تثبيته.

[ctx: @action]
en: Download Ollama
ar: نزل أولاما

[ctx: @action]
en: Start Ollama
ar: ابدأ أولاما

[ctx: @action:button]
en: Configure…
ar: اضبط…

en: Power saver mode is enabled, this will slow down message generation.
ar: وضع توفير الطاقة ممكّن، وهذا سيؤدي إلى إبطاء إنشاء الرسائل.

[ctx: @title:window]
en: Show Model Information
ar: اعرض معلومات النموذج

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message
ar: أدخل رسالة

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach File
ar: أرفق ملفًّا

en: Images (*.png *.xpm *.jpg *.gif)
ar: صور (*.png *.xpm *.jpg *.gif)

en: Audio (*.mp4 *.avi)
ar: صوت (*.mp4 *.avi)

en: Text (*.txt *.md)
ar: نص (*.txt *.md)

[ctx: @title:window]
en: Select File
ar: اختر ملفًّا

[ctx: @info:tooltip]
en: Send
ar: أرسل

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow to select tools
ar: اسمح بتحديد الأدوات

en: Impossible to open %1
ar: من المستحيل فتح %1

[ctx: @title:window]
en: Error Opening File
ar: خطأ في فتح الملفّ

en: Text Plugins
ar: ملحقات النصوص

en: Tools Plugins
ar: ملحقات الأدوات

en: Prompt
ar: الموجه

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: @label:textbox]
en: Arguments:
ar: المعاملات:

[ctx: @label:textbox]
en: Information:
ar: معلومات:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show metadata info
ar: أظهر البيانات الوصفية

en: Metadata Info
ar: البيانات الوصفية

[ctx: @title:window]
en: Debug
ar: نقّح

[ctx: @title:window]
en: Add Instance
ar: أضف نسخة

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @label:textbox]
en: Select a Type of Instance:
ar: اختر نوع النسخة:

[ctx: @title:window]
en: Configure Instances
ar: اضبط النسخ

[ctx: @action]
en: Add instance…
ar: أضف نسخة

[ctx: @action]
en: Mark As Default
ar: علّمه مبدئي

[ctx: @action]
en: Edit…
ar: حرّر…

[ctx: @action]
en: Remove Instance
ar: أزِل النسخة

en: Do you want to remove this instance (%1)?
ar: أتريد إزالة هذه النسخة (%1)؟

[ctx: @title]
en: Remove Instance
ar: أزِل النسخة

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ar: ابحث…

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Instance…
ar: أضف نسخة…

[ctx: @title:window]
en: Configure AI text plugins
ar: اضبط ملحقات الذكاء الاصطناعي النصية

[ctx: @action]
en: Add…
ar: أضف…

en: Ask to AI
ar: اسأل الذكاء الاصطناعي

[ctx: @action]
en: Modify…
ar: عدّل…

[ctx: @action]
en: Remove…
ar: أزل…

en: Do you want to remove it?
ar: أتريد إزالته؟

[ctx: @title]
en: Remove
ar: أزل

en: Ask AI…
ar: اسأل الذكاء الاصطناعي…

[ctx: @action]
en: Configure…
ar: اضبط…

en: Max Tokens:
ar: الرموز المميزة القصوى:

en: Plugins Tool:
ar: أداة الملحقات:

[ctx: @title:window]
en: Quick Ask
ar: سؤال سريع

[ctx: @info:tooltip]
en: Search…
ar: ابحث…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure…
ar: اضبط…

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
ar: امحُ

[ctx: @info:tooltip]
en: Save Discussion in Database
ar: احفظ النقاش في قاعدة البيانات

[ctx: @title:window]
en: Conversation
ar: محادثة

[ctx: @info:tooltip]
en: New Chat
ar: دردشة جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
ar: المفضّلة

[ctx: @info:placeholder]
en: Search… (%1)
ar: ابحث… (%1)

[ctx: @action]
en: Search Channels
ar: ابحث القنوات

[ctx: @action]
en: Previous Chat
ar: الدردشة السابقة

[ctx: @action]
en: Next Chat
ar: الدردشة التالية

[ctx: @title:window]
en: Search
ar: ابحث

en: No plugin found.
ar: لم يعثر على ملحق.

[ctx: @label:textbox]
en: Tools:
ar: أدوات:

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit…
ar: حرّر…

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @info:tooltip]
en: Speak
ar: انطق

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh
ar: حدّث

en: Block Code copied.
ar: نُسخت كتلة الشفرة.

[ctx: @title]
en: Copy Block Code
ar: انسخ كتلة الشفرة

[ctx: @title:window]
en: Display Image
ar: اعرض الصورة

en: Copy Image to Clipboard
ar: انسخ الصورة إلى الحافظة

en: Copy Location to Clipboard
ar: انسخ المكان إلى الحافظة

en: Other Application...
ar: تطبيق آخر...

[ctx: @label:textbox]
en: Zoom:
ar: التّكبير:

[ctx: @action:button]
en: Fit to View
ar: ناسب العرض

en: Save Image
ar: احفظ الصّورة

[ctx: @action]
en: Copy Selection
ar: انسخ التحديد

[ctx: @action]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action]
en: Copy URL
ar: انسخ الرابط

[ctx: @action]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @action]
en: New Chat
ar: دردشة جديدة

[ctx: @action]
en: Duplicate…
ar: كرّر…

[ctx: @action]
en: Remove as Favorite
ar: أزِل من المفضّلة

[ctx: @action]
en: Set as Favorite
ar: فضّله

[ctx: @action]
en: Restore
ar: استعد

[ctx: @action]
en: Archive
ar: أرشف

en: Do you want to remove this discussion?
ar: أتريد إزالة هذه المناقشة؟

[ctx: @title:window]
en: Remove Discussion
ar: أزل المناقة

en: No Archive Found.
ar: لم يعثر على أرشيف.

en: No Messages Found.
ar: لم يعثر على رسائل
