ktextaddons - en to bg translation catalogue (465 entries)

en: New Chat...
bg: Нов чат...

en: Favorite
bg: Прибавяне в Любими

en: Today
bg: Днес

en: 7 days previous
bg: 7 дни по-рано

en: 30 days previous
bg: 30 дни по-рано

en: Later
bg: По-късно

en: Unknown
bg: Неизвестно

en: <b>Engine:</b> %1<br><b>Model:</b> %2<br><b>Instance Name:</b> %3
bg: <b>Енджин:</b> %1<br><b>Модел:</b> %2<br><b>Име на екземпляр:</b> %3

en: <br><b>Tools:</b> %1
bg: <br><b>Инструменти:</b> %1

en: Tools
bg: Инструменти

en: Small
bg: Малък

en: Medium
bg: Среден

en: Big
bg: Големи

en: Huge
bg: Огромен

en: Multilingual
bg: Многоезичен

en: Code
bg: Код

en: Math
bg: Математика

en: Vision
bg: Визия

en: Embedding
bg: Вграждане

en: Reasoning
bg: Разсъждение

en: Cloud
bg: Облак

en: Thinking
bg: Разсъждаване

en: Go to message
bg: Отиване до съобщението

en: You are an AI assistant. Be helpful, professional, and courteous. Do not give inaccurate information.
bg: Вие сте асистент с изкуствен интелект. Бъдете полезен, професионален и учтив. Не давайте неточна информация.

en: Local
bg: Локално

en: Network
bg: Мрежа

en: <br><b>Total Duration:</b> %1 seconds
bg: <br><b>Обща продължителност::</b> %1 секунди

en: <br><b>Prompt Tokens:</b> %1
bg: <br><b>Брой токени в заявката:</b> %1

en: <br><b>Tokens:</b> %1
bg: Токени: %1

en: <br><b>Token Count:</b> %1
bg: <br><b>Брой токени:</b> %1

en: <br><b>Prompt Token:</b> %1
bg: <br><b>Брой токени в заявката:</b> %1

en: <br><b>Completion Token:</b> %1
bg: <br><b>Токен за завършване:</b> %1

en: Plugins Text:
bg: Текст на приставка:

en: Tool identifier: %1
bg: Идентификатор на инструмент: %1

en: On
bg: Вкл.

en: Off
bg: Изкл.

en: Activate: %1
bg: Активиране на: %1

en: Generic
bg: Общи

[ctx: @title:window]
en: Configure %1
bg: Настройване на %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
bg: Общи

[ctx: @title Preferences page name]
en: Available Models
bg: Налични модели

en: Failed to connect to interface at %1: %2
bg: Неуспешно свързване с интерфейс в %1: %2

en: Mistral AI
bg: Мистрал ИИ

en: AtlasCloud OpenAI-compatible API
bg: AtlasCloud API, съвместим с OpenAI

en: Kluster AI cloud inference API
bg: API клауд интерфейс на Kluster AI

en: Cerebras AI cloud inference API
bg: API клауд интерфейс на Cerebras AI

en: Alibaba Cloud Qwen large language models via DashScope
bg: Alibaba Cloud Qwen големи езикови модели чрез DashScope

en: Novita AI cloud inference API
bg: Novita AI API за извода в облак

en: Sarvam AI instance
bg: Sarvam AI инстанс

en: LMStudio not found on system. Ask to your administrator system to install it.
bg: LMStudio не е намерен в системата. Кажете на администратора на системата да го инсталира.

en: LMStudio not found on system. Please install it.
bg: LMStudio не е намерен в системата. Моля, инсталирайте.

[ctx: @action]
en: Download LMStudio
bg: Изтегляне на LMStudio

[ctx: @action]
en: Start LMStudio
bg: Стартиране на LMStudio

[ctx: @title:window]
en: Configure LMStudio
bg: Конфигуриране на LMStudio

[ctx: @title Preferences page name]
en: Installed model
bg: Инсталиран модел

en: Name:
bg: Име:

en: Api token:
bg: Api токен:

en: LMStudio not found on system.
bg: LMStudio не е намерен в системата.

en: Impossible to start LMStudio.
bg: Не е възможно да се стартира LMStudio.

[ctx: @title:window]
en: Manage Ollama Models
bg: Управление на модели на Ollama

en: Languages Supported
bg: Поддържани езици

en: Models
bg: Модели

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Model
bg: Добавяне на модел

en: Model name must be as "name:tag"
bg: Името на модела трябва да бъде във формат „име:етикет“

en: Invalid Model Name
bg: Неправилно име на модел

en: Base:
bg: База:

en: Tag:
bg: Етикет:

en: Prompt:
bg: Запитване:

[ctx: @action:button]
en: Create
bg: Създаване

[ctx: @action:button]
en: Load GGUF File…
bg: Зареждане на файл GGUF…

[ctx: @title:window]
en: Select GGUF File
bg: Избиране на файл GGUF

[ctx: @action:button]
en: Create Model
bg: Създаване на модел

[ctx: @title:window]
en: Download Model
bg: Изтегляне на модел

en: Please enter model name as "name:tag"
bg: Моля, въведете името на модела като "име:етикет"

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel
bg: Отказ

en: Download model reported an error: %1
bg: Изтеглянето на модела докладва грешка: %1

en: Download Model Error
bg: Грешка при изтегляне на модел

[ctx: @info:tooltip]
en: Download
bg: Изтегляне

en: Family:
bg: Фамилия:

en: Parameter Size:
bg: Размер на параметъра:

en: Quantization Level:
bg: Ниво на квантуване:

en: Modified At:
bg: Променено в:

en: Parent Model:
bg: Родителски модел:

en: Features Supported
bg: Поддържани функции

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Selected Model
bg: Премахване на избрания модел

en: Do you want to remove this model (%1)?
bg: Искате ли да премахнете този модел (%1)?

[ctx: @title]
en: Remove Model
bg: Премахване на модел

en: Ollama (Managed)
bg: Ollama (управлявана)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use Vulkan for hardware acceleration. May improve performance on some GPUs, but use with caution as it may be unstable.
bg: Използвайте Vulkan за хардуерно ускорение. Може да подобри производителността на някои GPU, но използвайте с внимание, тъй като може да бъде нестабилно.

en: Vulkan GPU Support (Experimental):
bg: Поддръжка на Vulkan GPU (Експериментално):

en: NVIDIA GPU Selection:
bg: Избиране на графична карта NVIDIA:

en: AMD GPU Selection:
bg: Избиране на графична карта AMD:

en: Hip Visible Device:
bg: Видими устройства за HIP

en: Override GFX version:
bg: Замяна на версията на GFX:

en: Default Model Path:
bg: Път по подразбиране на модела:

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama
bg: Конфигуриране на Олама

[ctx: @title Preferences page name]
en: Installed Models
bg: Инсталирани модели

[ctx: @title Preferences page name]
en: Create Models
bg: Създаване на модели

en: Port:
bg: Порт:

en: Show Ollama Log
bg: Показване на дневника на Ollama

en: Model:
bg: Модел:

en: Customize Ollama
bg: Конфигуриране на Олама

en: These entries are optional, they are used to troubleshoot GPU related problems with Ollama.
bg: Тези записи са незадължителни и се използват за отстраняване на проблеми с Олама, свързани с графични карти.

en: Failed to start Ollama
bg: Неуспешно стартиране на 2Ollama

[ctx: @title:window]
en: Ollama Log
bg: Дневник на Ollama

en: Ollama not found on system. Ask to your administrator system to install it.
bg: Ollama не е открит в системата. Помолете системния администратор да го инсталира.

en: Ollama not found on system. Please install it.
bg: Ollama не е открит в системата.Моля, инсталирайте го.

[ctx: @action]
en: Download Ollama
bg: Изтегляне на Ollama

[ctx: @action]
en: Start Ollama
bg: Стартиране на Ollama

en: Ollama not found on system.
bg: Ollama не е открита в системата.

en: Impossible to start Ollama.
bg: Невъзможно е да се стартира Ollama.

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama Cloud
bg: Конфигуриране на Ollama Cloud

en: Api Key:
bg: Api ключ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload Model
bg: Презареждане на модела

en: Keep Alive Presets
bg: Предварителни настройки за задържане в паметта (Keep Alive)

en: Keep Alive Forever
bg: Задържане в паметта (Keep Alive) за постоянно

en: Unload After Use
bg: Премахване след използване

en: Keep Alive
bg: Задържане в паметта (Keep Alive)

[ctx: @info:tooltip]
en: How the instance should handle idle models
bg: Как екземплярът трябва да се справя с неактивни модели

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of time the instance should keep models loaded after they go idle.
bg: Времето, през което инстанцията трябва да запази моделите заредени, след като преминат в режим на неактивност.

en: Presets:
bg: Предварителни настройки:

en: Minutes:
bg: Минути:

en: Categories
bg: Категории

en: New state of the art 70B model. Llama 3.3 70B offers similar performance compared to the Llama 3.1 405B model.
bg: Нов, модерен модел 70B. Llama 3.3 70B предлага подобна производителност в сравнение с модела Llama 3.1 405B.

en: QwQ is the reasoning model of the Qwen series.
bg: QwQ е моделът на разсъждение от серията Qwen.

en: Llama 3.2 Vision is a collection of instruction-tuned image reasoning generative models in 11B and 90B sizes.
bg: Llama 3.2 Vision е колекция от настроени с инструкции генеративни модели за образно разсъждение в размери 11B и 90B.

en: Meta's Llama 3.2 goes small with 1B and 3B models.
bg: Llama 3.2 на Meta се предлага в малки размери с модели 1B и 3B.

en: Llama 3.1 is a new state-of-the-art model from Meta available in 8B, 70B and 405B parameter sizes.
bg: Llama 3.1 е нов, модерен модел от Meta, предлаган в размери на параметрите 8B, 70B и 405B.

en: Meta Llama 3: The most capable openly available LLM to date
bg: Meta Llama 3: Най-способният отворено достъпен LLM до момента

en: The 7B model released by Mistral AI, updated to version 0.3.
bg: Моделът 7B, пуснат от Mistral AI, актуализиран до версия 0.3.

en: A high-performing open embedding model with a large token context window.
bg: Високопроизводителен модел за отворено вграждане с голям прозорец за контекст на токени.

en: Gemma is a family of lightweight, state-of-the-art open models built by Google DeepMind. Updated to version 1.1
bg: Gemma е семейство от леки, свръхмодерни отворени модели, създадени от Google DeepMind. Актуализирано до версия 1.1.

en: Qwen 1.5 is a series of large language models by Alibaba Cloud spanning from 0.5B to 110B parameters
bg: Qwen 1.5 е серия от големи езикови модели от Alibaba Cloud, обхващащи от 0,5 милиарда до 110 милиарда параметри.

en: Qwen2 is a new series of large language models from Alibaba group
bg: Qwen2 е нова серия от големи езикови модели от Alibaba Group.

en: Phi-3 is a family of lightweight 3B (Mini) and 14B (Medium) state-of-the-art open models by Microsoft.
bg: Phi-3 е семейство от леки 3B (Mini) и 14B (Medium) модерни отворени модели на Microsoft.

en: Llama 2 is a collection of foundation language models ranging from 7B to 70B parameters.
bg: Llama 2 е колекция от модели на основни езици, вариращи от 7B до 70B параметри.

en: Qwen2.5 models are pretrained on Alibaba's latest large-scale dataset, encompassing up to 18 trillion tokens. The model supports up to 128K tokens and has multilingual support.
bg: Моделите Qwen2.5 са предварително обучени върху най-новия мащабен набор от данни на Alibaba, обхващащ до 18 трилиона токена. Моделът поддържа до 128 000 токена и има многоезична поддръжка.

en: Google Gemma 2 is a high-performing and efficient model available in three sizes: 2B, 9B, and 27B.
bg: Google Gemma 2 е високопроизводителен и ефикасен модел, предлаган в три размера: 2B, 9B и 27B.

en: LLaVA is a novel end-to-end trained large multimodal model that combines a vision encoder and Vicuna for general-purpose visual and language understanding. Updated to version 1.6.
bg: LLaVA е нов, цялостно обучен голям мултимодален модел, който комбинира визуален енкодер и Vicuna за общо визуално и езиково разбиране. Актуализиран до версия 1.6.

en: A large language model that can use text prompts to generate and discuss code.
bg: Голям езиков модел, който може да използва текстови подкани за генериране и обсъждане на код.

en: The latest series of Code-Specific Qwen models, with significant improvements in code generation, code reasoning, and code fixing.
bg: Най-новата серия от модели Qwen, специфични за кода, със значителни подобрения в генерирането на код, разсъжденията върху кода и коригирането на кода.

en: A state-of-the-art 12B model with 128k context length, built by Mistral AI in collaboration with NVIDIA.
bg: Най-съвременен 12B модел с дължина на контекста от 128k, изграден от Mistral AI в сътрудничество с NVIDIA.

en: The TinyLlama project is an open endeavor to train a compact 1.1B Llama model on 3 trillion tokens.
bg: Проектът TinyLlama е отворено начинание за обучение на компактен 1.1B Llama модел върху 3 трилиона токена.

en: State-of-the-art large embedding model from mixedbread.ai
bg: Най-съвременен модел за голямо вграждане от mixedbread.ai

en: StarCoder2 is the next generation of transparently trained open code LLMs that comes in three sizes: 3B, 7B and 15B parameters.
bg: StarCoder2 е следващото поколение прозрачно обучени LLM с отворен код, което се предлага в три размера: 3B, 7B и 15B параметри.

en: A set of Mixture of Experts (MoE) model with open weights by Mistral AI in 8x7b and 8x22b parameter sizes.
bg: Набор от модели на смес от експерти (MoE) с отворени тегла от Mistral AI с размери на параметрите 8x7b и 8x22b.

en: Uncensored, 8x7b and 8x22b fine-tuned models based on the Mixtral mixture of experts models that excels at coding tasks. Created by Eric Hartford.
bg: Нецензурирани, фино настроени модели 8x7b и 8x22b, базирани на смесицата от експертни модели на Mixtral, която се отличава с отлични резултати при задачи по кодиране. Създадени от Ерик Хартфорд.

en: CodeGemma is a collection of powerful, lightweight models that can perform a variety of coding tasks like fill-in-the-middle code completion, code generation, natural language understanding, mathematical reasoning, and instruction following.
bg: CodeGemma е колекция от мощни, леки модели, които могат да изпълняват различни задачи по кодиране, като например довършване на код чрез попълване по средата, генериране на код, разбиране на естествен език, математическо разсъждение и следване на инструкции.

en: An open-source Mixture-of-Experts code language model that achieves performance comparable to GPT4-Turbo in code-specific tasks.
bg: Модел на език за код с отворен код, базиран на смесица от експерти, който постига производителност, сравнима с GPT4-Turbo, при задачи, специфични за кода.

en: Phi-2: a 2.7B language model by Microsoft Research that demonstrates outstanding reasoning and language understanding capabilities.
bg: Phi-2: езиков модел с обем 2.7B от Microsoft Research, който демонстрира изключителни възможности за разсъждение и разбиране на езика.

en: Uncensored Llama 2 model by George Sung and Jarrad Hope.
bg: Нецензуриран модел на Лама 2 от Джордж Сунг и Джарад Хоуп.

en: DeepSeek Coder is a capable coding model trained on two trillion code and natural language tokens.
bg: DeepSeek Coder е способен модел за кодиране, обучен върху два трилиона код и токени на естествен език.

en: A suite of text embedding models by Snowflake, optimized for performance.
bg: Набор от модели за вграждане на текст от Snowflake, оптимизирани за производителност.

en: State of the art large language model from Microsoft AI with improved performance on complex chat, multilingual, reasoning and agent use cases.
bg: Най-съвременен голям езиков модел от Microsoft AI с подобрена производителност при сложни чатове, многоезични случаи, разсъждения и случаи на употреба на агенти.

en: The uncensored Dolphin model based on Mistral that excels at coding tasks. Updated to version 2.8.
bg: Нецензурираният модел Dolphin, базиран на Mistral, който се отличава с кодиране. Актуализиран до версия 2.8.

en: Dolphin 2.9 is a new model with 8B and 70B sizes by Eric Hartford based on Llama 3 that has a variety of instruction, conversational, and coding skills.
bg: Dolphin 2.9 е нов модел с размери 8B и 70B от Ерик Хартфорд, базиран на Llama 3, който предлага разнообразни умения за обучение, разговор и кодиране.

en: Yi 1.5 is a high-performing, bilingual language model.
bg: Yi 1.5 е високопроизводителен, двуезичен езиков модел.

en: Command R is a Large Language Model optimized for conversational interaction and long context tasks.
bg: Command R е голям езиков модел, оптимизиран за разговорно взаимодействие и задачи с дълъг контекст.

en: A general-purpose model ranging from 3 billion parameters to 70 billion, suitable for entry-level hardware.
bg: Модел с общо предназначение, вариращ от 3 милиарда параметъра до 70 милиарда, подходящ за хардуер от начално ниво.

en: A LLaVA model fine-tuned from Llama 3 Instruct with better scores in several benchmarks.
bg: Модел LLaVA, фино настроен от Llama 3 Instruct с по-добри резултати в няколко бенчмарка.

en: Zephyr is a series of fine-tuned versions of the Mistral and Mixtral models that are trained to act as helpful assistants.
bg: Zephyr е серия от фино настроени версии на моделите Mistral и Mixtral, обучени да действат като полезни асистенти.

en: A lightweight AI model with 3.8 billion parameters with performance overtaking similarly and larger sized models.
bg: Лек AI модел с 3,8 милиарда параметъра, чиято производителност изпреварва подобни и по-големи модели.

en: Embedding models on very large sentence level datasets.
bg: Вграждане на модели върху много големи набори от данни на ниво изречения.

en: Codestral is Mistral AI’s first-ever code model designed for code generation tasks.
bg: Codestral е първият по рода си кодов модел на Mistral AI, предназначен за задачи по генериране на код.

en: StarCoder is a code generation model trained on 80+ programming languages.
bg: StarCoder е модел за генериране на код, обучен на над 80 езика за програмиране.

en: General use chat model based on Llama and Llama 2 with 2K to 16K context sizes.
bg: Модел на чат за общо ползване, базиран на Llama и Llama 2 с размери на контекста от 2K до 16K.

en: A family of open foundation models by IBM for Code Intelligence
bg: Семейство от модели с отворена основа от IBM за Code Intelligence

en: Mistral OpenOrca is a 7 billion parameter model, fine-tuned on top of the Mistral 7B model using the OpenOrca dataset.
bg: Mistral OpenOrca е модел със 7 милиарда параметра, фино настроен върху модела Mistral 7B, използвайки набора от данни OpenOrca.

en: A family of small models with 135M, 360M, and 1.7B parameters, trained on a new high-quality dataset.
bg: Семейство от малки модели с параметри 135M, 360M и 1.7B, обучени върху нов висококачествен набор от данни.

en: Wizard Vicuna Uncensored is a 7B, 13B, and 30B parameter model based on Llama 2 uncensored by Eric Hartford.
bg: Wizard Vicuna Uncensored е модел с параметри 7B, 13B и 30B, базиран на Llama 2, нецензурирана от Ерик Хартфорд.

en: Llama 2 based model fine tuned to improve Chinese dialogue ability.
bg: Модел, базиран на Llama 2, е фино настроен за подобряване на способността за китайски диалог.

en: BGE-M3 is a new model from BAAI distinguished for its versatility in Multi-Functionality, Multi-Linguality, and Multi-Granularity.
bg: BGE-M3 е нов модел от BAAI, отличаващ се със своята гъвкавост по отношение на многофункционалност, многоезичност и многогранност.

en: A versatile model for AI software development scenarios, including code completion.
bg: Универсален модел за сценарии за разработка на софтуер с изкуствен интелект, включително довършване на код.

en: A family of open-source models trained on a wide variety of data, surpassing ChatGPT on various benchmarks. Updated to version 3.5-0106.
bg: Семейство от модели с отворен код, обучени върху голямо разнообразие от данни, превъзхождащи ChatGPT по различни бенчмаркове. Актуализирано до версия 3.5-0106.

en: Aya 23, released by Cohere, is a new family of state-of-the-art, multilingual models that support 23 languages.
bg: Aya 23, пусната на пазара от Cohere, е ново семейство от най-съвременни, многоезични модели, които поддържат 23 езика.

en: CodeQwen1.5 is a large language model pretrained on a large amount of code data.
bg: CodeQwen1.5 е голям езиков модел, предварително обучен върху голямо количество кодови данни.

en: The powerful family of models by Nous Research that excels at scientific discussion and coding tasks.
bg: Мощното семейство от модели на Nous Research, което се отличава с научни дискусии и задачи по кодиране.

en: Command R+ is a powerful, scalable large language model purpose-built to excel at real-world enterprise use cases.
bg: Command R+ е мощен, мащабируем модел за голям език, създаден специално за постигане на отлични резултати в реални корпоративни случаи.

en: State-of-the-art code generation model
bg: Най-съвременен модел за генериране на код

en: Stable Code 3B is a coding model with instruct and code completion variants on par with models such as Code Llama 7B that are 2.5x larger.
bg: Stable Code 3B е модел на кодиране с варианти за инструкции и довършване на код, наравно с модели като Code Llama 7B, които са 2,5 пъти по-големи.

en: An experimental 1.1B parameter model trained on the new Dolphin 2.8 dataset by Eric Hartford and based on TinyLlama.
bg: Експериментален 1.1B параметричен модел, обучен върху новия набор от данни Dolphin 2.8 от Ерик Хартфорд и базиран на TinyLlama.

en: OpenHermes 2.5 is a 7B model fine-tuned by Teknium on Mistral with fully open datasets.
bg: OpenHermes 2.5 е 7B модел, фино настроен от Teknium на Mistral с напълно отворени набори от данни.

en: Mistral Large 2 is Mistral's new flagship model that is significantly more capable in code generation, mathematics, and reasoning with 128k context window and support for dozens of languages.
bg: Mistral Large 2 е новият флагмански модел на Mistral, който е значително по-способен в генерирането на код, математиката и разсъжденията, със 128k контекстен прозорец и поддръжка на десетки езици.

en: Qwen2 Math is a series of specialized math language models built upon the Qwen2 LLMs, which significantly outperforms the mathematical capabilities of open-source models and even closed-source models (e.g., GPT4o).
bg: Qwen2 Math е серия от специализирани математически езикови модели, изградени върху Qwen2 LLM, които значително превъзхождат математическите възможности на модели с отворен код и дори модели със затворен код (напр. GPT4o).

en: A strong multi-lingual general language model with competitive performance to Llama 3.
bg: Силен многоезичен общ езиков модел с конкурентна производителност спрямо Llama 3.

en: Stable LM 2 is a state-of-the-art 1.6B and 12B parameter language model trained on multilingual data in English, Spanish, German, Italian, French, Portuguese, and Dutch.
bg: Stable LM 2 е модерен 1.6B и 12B параметричен езиков модел, обучен върху многоезични данни на английски, испански, немски, италиански, френски, португалски и холандски езици.

en: BakLLaVA is a multimodal model consisting of the Mistral 7B base model augmented with the LLaVA architecture.
bg: BakLLaVA е мултимодален модел, състоящ се от базовия модел Mistral 7B, допълнен с архитектурата LLaVA.

en: A high-performing model trained with a new technique called Reflection-tuning that teaches a LLM to detect mistakes in its reasoning and correct course.
bg: Високопроизводителен модел, обучен с нова техника, наречена Reflection-tuning, която учи LLM да открива грешки в разсъжденията си и да коригира курса.

en: An advanced language model crafted with 2 trillion bilingual tokens.
bg: Усъвършенстван езиков модел, създаден с 2 трилиона двуезични токена.

en: This model extends LLama-3 8B's context length from 8k to over 1m tokens.
bg: Този модел разширява дължината на контекста на LLama-3 8B от 8k до над 1m токена.

en: Model focused on math and logic problems
bg: Модел, фокусиран върху математически и логически задачи

en: moondream2 is a small vision language model designed to run efficiently on edge devices.
bg: moondream2 е малък модел на език за зрение, проектиран да работи ефективно на периферни устройства.

en: A fine-tuned model based on Mistral with good coverage of domain and language.
bg: Фино настроен модел, базиран на Mistral, с добро покритие на домейна и езика.

en: A model from NVIDIA based on Llama 3 that excels at conversational question answering (QA) and retrieval-augmented generation (RAG).
bg: Модел от NVIDIA, базиран на Llama 3, който се отличава с отговаряне на въпроси чрез разговор (QA) и генериране на добавени данни чрез извличане (RAG).

en: Conversational model based on Llama 2 that performs competitively on various benchmarks.
bg: Разговорен модел, базиран на Llama 2, който се представя конкурентно в различни бенчмаркове.

en: SQLCoder is a code completion model fined-tuned on StarCoder for SQL generation tasks
bg: SQLCoder е модел за довършване на код, фино настроен върху StarCoder за задачи за генериране на SQL.

en: General use models based on Llama and Llama 2 from Nous Research.
bg: Модели за общо ползване, базирани на Llama и Llama 2 от Nous Research.

en: Code generation model based on Code Llama.
bg: Модел за генериране на код, базиран на Code Llama.

en: An extension of Llama 2 that supports a context of up to 128k tokens.
bg: Разширение на Llama 2, което поддържа контекст до 128k токена.

en: A 7B and 15B uncensored variant of the Dolphin model family that excels at coding, based on StarCoder2.
bg: Нецензуриран вариант 7B и 15B от семейството модели Dolphin, който се отличава с кодиране, базиран на StarCoder2.

en: General use model based on Llama 2.
bg: Модел за общо ползване, базиран на Llama 2.

en: A strong, economical, and efficient Mixture-of-Experts language model.
bg: Силен, икономичен и ефикасен езиков модел „Смес от експерти“.

en: Starling is a large language model trained by reinforcement learning from AI feedback focused on improving chatbot helpfulness.
bg: Starling е голям езиков модел, обучен чрез обучение с подсилване от обратна връзка с изкуствен интелект, фокусиран върху подобряване на полезността на чатботовете.

en: A companion assistant trained in philosophy, psychology, and personal relationships. Based on Mistral.
bg: Асистент-компаньон, обучен по философия, психология и лични взаимоотношения. Базиран на Мистрал.

en: Hermes 3 is the latest version of the flagship Hermes series of LLMs by Nous Research
bg: Hermes 3 е най-новата версия на водещата серия LLM програми Hermes от Nous Research.

en: Yi-Coder is a series of open-source code language models that delivers state-of-the-art coding performance with fewer than 10 billion parameters.
bg: Yi-Coder е серия от модели езици за код с отворен код, които предоставят най-съвременна производителност на кодиране с по-малко от 10 милиарда параметъра.

en: A large language model built by the Technology Innovation Institute (TII) for use in summarization, text generation, and chat bots.
bg: Голям езиков модел, създаден от Института за технологични иновации (TII) за използване в обобщаване, генериране на текст и чат ботове.

en: InternLM2.5 is a 7B parameter model tailored for practical scenarios with outstanding reasoning capability.
bg: InternLM2.5 е 7B параметричен модел, пригоден за практически сценарии с изключителни възможности за разсъждение.

en: A compact, yet powerful 10.7B large language model designed for single-turn conversation.
bg: Компактен, но мощен езиков модел с обем 10,7 B, предназначен за разговори с един завой.

en: Athene-V2 is a 72B parameter model which excels at code completion, mathematics, and log extraction tasks.
bg: Athene-V2 е 72B параметричен модел, който се отличава с отлични резултати при задачи за довършване на код, математика и извличане на лог файлове.

en: A new small LLaVA model fine-tuned from Phi 3 Mini.
bg: Нов малък модел LLaVA, фино настроен от Phi 3 Mini.

en: Orca 2 is built by Microsoft research, and are a fine-tuned version of Meta's Llama 2 models. The model is designed to excel particularly in reasoning.
bg: Orca 2 е създаден от изследователски екип на Microsoft и представлява усъвършенствана версия на моделите Llama 2 на Meta. Моделът е проектиран да се отличава особено в разсъжденията.

en: A series of multimodal LLMs (MLLMs) designed for vision-language understanding.
bg: Серия от мултимодални LLM (MLLM), предназначени за разбиране на визуален език.

en: Llama 2 based model fine tuned on an Orca-style dataset. Originally called Free Willy.
bg: Модел, базиран на Llama 2, фино настроен върху набор от данни в стил Orca. Първоначално наречен Free Willy.

en: Mistral Small 3 sets a new benchmark in the “small” Large Language Models category below 70B.
bg: Mistral Small 3 поставя нов стандарт в категорията „малки“ модели за големи езици под 70B.

en: 2.7B uncensored Dolphin model by Eric Hartford, based on the Phi language model by Microsoft Research.
bg: 2.7B нецензуриран модел Dolphin от Ерик Хартфорд, базиран на езиковия модел Phi от Microsoft Research.

en: SmolLM2 is a family of compact language models available in three size: 135M, 360M, and 1.7B parameters.
bg: SmolLM2 е семейство от компактни езикови модели, предлагани в три размера: 135M, 360M и 1.7B параметри.

en: Uncensored version of Wizard LM model
bg: Нецензурирана версия на модела на Wizard LM

en: A commercial-friendly small language model by NVIDIA optimized for roleplay, RAG QA, and function calling.
bg: Комерсиално удобен малък езиков модел от NVIDIA, оптимизиран за ролева игра, RAG QA и извикване на функции.

en: An extension of Mistral to support context windows of 64K or 128K.
bg: Разширение на Mistral за поддръжка на контекстни прозорци от 64K или 128K.

en: An expansion of Llama 2 that specializes in integrating both general language understanding and domain-specific knowledge, particularly in programming and mathematics.
bg: Разширение на Llama 2, специализирано в интегрирането както на общо езиково разбиране, така и на специфични за дадена област знания, особено в програмирането и математиката.

en: Fine-tuned Llama 2 model to answer medical questions based on an open source medical dataset.
bg: Усъвършенстван модел Llama 2 за отговаряне на медицински въпроси, базиран на набор от медицински данни с отворен код.

en: Open-source medical large language model adapted from Llama 2 to the medical domain.
bg: Модел на голям медицински език с отворен код, адаптиран от Llama 2 за медицинската област.

en: A series of models from Groq that represent a significant advancement in open-source AI capabilities for tool use/function calling.
bg: Серия от модели от Groq, които представляват значителен напредък във възможностите на изкуствения интелект с отворен код за използване на инструменти/извикване на функции.

en: Llama-3.1-Nemotron-70B-Instruct is a large language model customized by NVIDIA to improve the helpfulness of LLM generated responses to user queries.
bg: Llama-3.1-Nemotron-70B-Instruct е голям езиков модел, персонализиран от NVIDIA, за да подобри полезността на генерираните от LLM отговори на потребителски запитвания.

en: Nexus Raven is a 13B instruction tuned model for function calling tasks.
bg: Nexus Raven е 13B инструкционен модел за задачи, извикващи функции.

en: The Nous Hermes 2 model from Nous Research, now trained over Mixtral.
bg: Моделът Nous Hermes 2 от Nous Research, вече обучен върху Mixtral.

en: Great code generation model based on Llama2.
bg: Страхотен модел за генериране на код, базиран на Llama2.

en: Uncensored Llama2 based model with support for a 16K context window.
bg: Нецензуриран модел, базиран на Llama2, с поддръжка за 16K контекстен прозорец.

en: The IBM Granite 2B and 8B models are designed to support tool-based use cases and support for retrieval augmented generation (RAG), streamlining code generation, translation and bug fixing.
bg: Моделите IBM Granite 2B и 8B са проектирани да поддържат инструменти-базирани сценарии на употреба и поддръжка за извличане на добавена информация (RAG), рационализирайки генерирането на код, превода и коригирането на грешки.

en: Magicoder is a family of 7B parameter models trained on 75K synthetic instruction data using OSS-Instruct, a novel approach to enlightening LLMs with open-source code snippets.
bg: Magicoder е семейство от 7B параметрични модели, обучени върху 75K синтетични данни от инструкции, използващи OSS-Instruct, нов подход за опростенване на LLM с фрагменти от код с отворен код.

en: A lightweight chat model allowing accurate, and responsive output without requiring high-end hardware.
bg: Лек модел за чат, позволяващ точен и бърз изход, без да изисква висок клас хардуер.

en: A high-performing code instruct model created by merging two existing code models.
bg: Високопроизводителен модел за кодови инструкции, създаден чрез сливане на два съществуващи модела код.

en: Falcon2 is an 11B parameters causal decoder-only model built by TII and trained over 5T tokens.
bg: Falcon2 е модел, базиран само на причинно-следствени декодери с 11 милиарда параметри, изграден от TII и обучен върху 5 тирана токени.

en: Wizard Vicuna is a 13B parameter model based on Llama 2 trained by MelodysDreamj.
bg: Wizard Vicuna е 13B параметричен модел, базиран на Llama 2, обучен от MelodysDreamj.

en: MistralLite is a fine-tuned model based on Mistral with enhanced capabilities of processing long contexts.
bg: MistralLite е фино настроен модел, базиран на Mistral с подобрени възможности за обработка на дълги контексти.

en: MathΣtral: a 7B model designed for math reasoning and scientific discovery by Mistral AI.
bg: MathΣtral: 7B модел, проектиран за математически разсъждения и научни открития от Mistral AI.

en: 7B parameter text-to-SQL model made by MotherDuck and Numbers Station.
bg: 7B параметричен текст-към-SQL модел, създаден от MotherDuck и Numbers Station.

en: MegaDolphin-2.2-120b is a transformation of Dolphin-2.2-70b created by interleaving the model with itself.
bg: MegaDolphin-2.2-120b е трансформация на Dolphin-2.2-70b, създадена чрез преплитане на модела със самия него.

en: Solar Pro Preview: an advanced large language model (LLM) with 22 billion parameters designed to fit into a single GPU
bg: Преглед на Solar Pro: усъвършенстван модел на голям език (LLM) с 22 милиарда параметъра, проектиран да се побере в един графичен процесор

en: A series of models that convert HTML content to Markdown content, which is useful for content conversion tasks.
bg: Серия от модели, които конвертират HTML съдържание в Markdown съдържание, което е полезно за задачи за конвертиране на съдържание.

en: A top-performing mixture of experts model, fine-tuned with high-quality data.
bg: Високоефективен модел, съчетан с висококачествени данни, и е съчетание от експерти.

en: A 7B chat model fine-tuned with high-quality data and based on Zephyr.
bg: 7B чат модел, фино настроен с висококачествени данни и базиран на Zephyr.

en: Merge of the Open Orca OpenChat model and the Garage-bAInd Platypus 2 model. Designed for chat and code generation.
bg: Сливане на модела Open Orca OpenChat и модела Garage-bAInd Platypus 2. Проектиран за чат и генериране на код.

en: A language model created by combining two fine-tuned Llama 2 70B models into one.
bg: Езиков модел, създаден чрез комбиниране на два фино настроени модела Llama 2 70B в един.

en: The IBM Granite 1B and 3B models are the first mixture of experts (MoE) Granite models from IBM designed for low latency usage.
bg: Моделите IBM Granite 1B и 3B са първата комбинация от експертни (MoE) модели Granite от IBM, проектирани за използване с ниска латентност.

en: A 3.8B model fine-tuned on a private high-quality synthetic dataset for information extraction, based on Phi-3.
bg: Модел с размер 3.8B, фино настроен върху частен висококачествен синтетичен набор от данни за извличане на информация, базиран на Phi-3.

en: Cohere For AI's language models trained to perform well across 23 different languages.
bg: Езиковите модели на Cohere For AI са обучени да работят добре на 23 различни езика.

en: DBRX is an open, general-purpose LLM created by Databricks.
bg: DBRX е отворена, универсална LLM система, създадена от Databricks.

en: An open large reasoning model for real-world solutions by the Alibaba International Digital Commerce Group (AIDC-AI).
bg: Отворен модел за широкообхватно разсъждение за реални решения от Alibaba International Digital Commerce Group (AIDC-AI).

en: Embedding model from BAAI mapping texts to vectors.
bg: Модел за вграждане от BAAI, преобразуващ текстове във вектори.

en: An open weights function calling model based on Llama 3, competitive with GPT-4o function calling capabilities.
bg: Отворен модел за извикване на функции с тегла, базиран на Llama 3, конкурентен на възможностите за извикване на функции на GPT-4o.

en: A robust conversational model designed to be used for both chat and instruct use cases.
bg: Надежден разговорен модел, предназначен за употреба както в чат, така и в случаи на обучение.

en: An upgraded version of DeekSeek-V2 that integrates the general and coding abilities of both DeepSeek-V2-Chat and DeepSeek-Coder-V2-Instruct.
bg: Подобрена версия на DeekSeek-V2, която интегрира общите и кодиращите възможности както на DeepSeek-V2-Chat, така и на DeepSeek-Coder-V2-Instruct.

en: ShieldGemma is set of instruction tuned models for evaluating the safety of text prompt input and text output responses against a set of defined safety policies.
bg: ShieldGemma е набор от модели, настроени с инструкции, за оценка на безопасността на въвеждането на текстови подкани и извеждането на текст спрямо набор от дефинирани политики за безопасност.

en: A state-of-the-art fact-checking model developed by Bespoke Labs.
bg: Най-съвременен модел за проверка на фактите, разработен от Bespoke Labs.

en: Llama Guard 3 is a series of models fine-tuned for content safety classification of LLM inputs and responses.
bg: Llama Guard 3 е серия от модели, фино настроени за класификация на безопасността на съдържанието на входни данни и отговори от LLM.

en: Sentence-transformers model that can be used for tasks like clustering or semantic search.
bg: Модел на трансформатори на изречения, който може да се използва за задачи като клъстериране или семантично търсене.

en: OpenCoder is an open and reproducible code LLM family which includes 1.5B and 8B models, supporting chat in English and Chinese languages.
bg: OpenCoder е семейство LLM с отворен и възпроизводим код, което включва 1.5B и 8B модели, поддържащи чат на английски и китайски език.

en: Tülu 3 is a leading instruction following model family, offering fully open-source data, code, and recipes by the The Allen Institute for AI.
bg: Tülu 3 е водещо семейство модели, следващи инструкции, предлагащо напълно отворени данни, код и рецепти от Института Алън за изкуствен интелект.

en: Snowflake's frontier embedding model. Arctic Embed 2.0 adds multilingual support without sacrificing English performance or scalability.
bg: Моделът за гранично вграждане на Snowflake. Arctic Embed 2.0 добавя многоезична поддръжка, без да се прави компромис с производителността или мащабируемостта на английския език.

en: The IBM Granite Guardian 3.0 2B and 8B models are designed to detect risks in prompts and/or responses.
bg: Моделите IBM Granite Guardian 3.0 2B и 8B са проектирани да откриват рискове в подкани и/или отговори.

en: EXAONE 3.5 is a collection of instruction-tuned bilingual (English and Korean) generative models ranging from 2.4B to 32B parameters, developed and released by LG AI Research.
bg: EXAONE 3.5 е колекция от двуезични (английски и корейски) генеративни модели с настроени инструкции, вариращи от 2.4B до 32B параметри, разработени и пуснати на пазара от LG AI Research.

en: Sailor2 are multilingual language models made for South-East Asia. Available in 1B, 8B, and 20B parameter sizes.
bg: Sailor2 са многоезични езикови модели, създадени за Югоизточна Азия. Предлагат се с размери на параметрите 1B, 8B и 20B.

en: A family of efficient AI models under 10B parameters performant in science, math, and coding through innovative training techniques.
bg: Семейство от ефикасни модели на изкуствен интелект под 10B параметри, представящи се в науката, математиката и кодирането чрез иновативни техники за обучение.

en: The IBM Granite 2B and 8B models are text-only dense LLMs trained on over 12 trillion tokens of data, demonstrated significant improvements over their predecessors in performance and speed in IBM’s initial testing.
bg: Моделите IBM Granite 2B и 8B са само текстови LLM-и, обучени върху над 12 трилиона токена данни, демонстрираха значителни подобрения спрямо своите предшественици в производителността и скоростта при първоначалните тестове на IBM.

en: The IBM Granite 1B and 3B models are long-context mixture of experts (MoE) Granite models from IBM designed for low latency usage.
bg: Моделите IBM Granite 1B и 3B са дългоконтекстни смесени експертни (MoE) модели Granite от IBM, проектирани за използване с ниска латентност.

en: The IBM Granite Embedding 30M and 278M models models are text-only dense biencoder embedding models, with 30M available in English only and 278M serving multilingual use cases.
bg: Моделите IBM Granite Embedding 30M и 278M са само текстови модели за вграждане на плътни биенкодери, като 30M е наличен само на английски език, а 278M обслужва многоезични случаи на употреба.

en: Phi-4 is a 14B parameter, state-of-the-art open model from Microsoft.
bg: Phi-4 е 14B параметър, модерен отворен модел от Microsoft.

en: A new small reasoning model fine-tuned from the Qwen 2.5 3B Instruct model.
bg: Нов модел за малки разсъждения, фино настроен от модела Qwen 2.5 3B Instruct.

en: Dolphin 3.0 Llama 3.1 8B 🐬 is the next generation of the Dolphin series of instruct-tuned models designed to be the ultimate general purpose local model, enabling coding, math, agentic, function calling, and general use cases.
bg: Dolphin 3.0 Llama 3.1 8B 🐬 е следващото поколение от серията Dolphin модели, настроени чрез инструкции, проектирани да бъдат най-добрият локален модел с общо предназначение, позволяващ кодиране, математика, агентни извиквания, извикване на функции и общи случаи на употреба.

en: DeepSeek's first-generation of reasoning models with comparable performance to OpenAI-o1, including six dense models distilled from DeepSeek-R1 based on Llama and Qwen.
bg: Първото поколение модели за разсъждение на DeepSeek със сравнима производителност с OpenAI-o1, включително шест плътни модела, дестилирани от DeepSeek-R1, базирани на Llama и Qwen.

en: A strong Mixture-of-Experts (MoE) language model with 671B total parameters with 37B activated for each token.
bg: Силен езиков модел, базиран на смесица от експерти (MoE), с общо 671 милиарда параметъра, като за всеки токен са активирани 37 милиарда.

en: OLMo 2 is a new family of 7B and 13B models trained on up to 5T tokens. These models are on par with or better than equivalently sized fully open models, and competitive with open-weight models such as Llama 3.1 on English academic benchmarks.
bg: OLMo 2 е ново семейство от 7B и 13B модели, обучени с до 5T токени. Тези модели са наравно или по-добри от еквивалентно големи напълно отворени модели и са конкурентни на модели с отворено тегло, като Llama 3.1, по английски академични бенчмаркове.

en: The smallest model in Cohere's R series delivers top-tier speed, efficiency, and quality to build powerful AI applications on commodity GPUs and edge devices.
bg: Най-малкият модел от серията R на Cohere осигурява най-висока скорост, ефективност и качество, за да изгражда мощни AI приложения на масови графични процесори и периферни устройства.

en: A fully open-source family of reasoning models built using a dataset derived by distilling DeepSeek-R1.
bg: Напълно отворено семейство от модели за разсъждение, изградени с помощта на набор от данни, получен чрез дестилиране на DeepSeek-R1.

en: A fine-tuned version of Deepseek-R1-Distilled-Qwen-1.5B that surpasses the performance of OpenAI’s o1-preview with just 1.5B parameters on popular math evaluations.
bg: Фино настроена версия на Deepseek-R1-Distilled-Qwen-1.5B, която надминава производителността на o1-preview на OpenAI само с 1.5B параметри при популярни математически оценки.

en: A version of the DeepSeek-R1 model that has been post trained to provide unbiased, accurate, and factual information by Perplexity.
bg: Версия на модела DeepSeek-R1, която е била допълнително обучена да предоставя безпристрастна, точна и фактическа информация от Perplexity.

en: The current, most capable model that runs on a single GPU.
bg: Настоящият, най-способен модел, който работи на един графичен процесор.

en: Phi-4-mini brings significant enhancements in multilingual support, reasoning, and mathematics, and now, the long-awaited function calling feature is finally supported.
bg: Phi-4-mini носи значителни подобрения в многоезичната поддръжка, разсъжденията и математиката, а сега дългоочакваната функция за извикване на функции най-накрая е поддържана.

en: A compact and efficient vision-language model, specifically designed for visual document understanding, enabling automated content extraction from tables, charts, infographics, plots, diagrams, and more.
bg: Компактен и ефикасен модел на визуален език, специално проектиран за визуално разбиране на документи, позволяващ автоматизирано извличане на съдържание от таблици, диаграми, инфографики, графики, диаграми и други.

en: Granite-3.2 is a family of long-context AI models from IBM Granite fine-tuned for thinking capabilities.
bg: Granite-3.2 е семейство от дългоконтекстни AI модели от IBM Granite, фино настроени за възможности за мислене.

en: A new state-of-the-art version of the lightweight Command R7B model that excels in advanced Arabic language capabilities for enterprises in the Middle East and Northern Africa.
bg: Нова, свръхмодерна версия на лекия модел Command R7B, която се отличава с усъвършенствани възможности за работа с арабски език, предназначена за предприятия в Близкия изток и Северна Африка.

en: 111 billion parameter model optimized for demanding enterprises that require fast, secure, and high-quality AI
bg: Модел със 111 милиарда параметра, оптимизиран за взискателни предприятия, които се нуждаят от бърз, сигурен и висококачествен изкуствен интелект.

en: EXAONE Deep exhibits superior capabilities in various reasoning tasks including math and coding benchmarks, ranging from 2.4B to 32B parameters developed and released by LG AI Research.
bg: EXAONE Deep показва превъзходни възможности в различни задачи за разсъждение, включително математически и кодиращи бенчмаркове, вариращи от 2,4 до 32 милиарда параметри, разработени и пуснати от LG AI Research.

en: Building upon Mistral Small 3, Mistral Small 3.1 (2503) adds state-of-the-art vision understanding and enhances long context capabilities up to 128k tokens without compromising text performance.
bg: Надграждайки Mistral Small 3, Mistral Small 3.1 (2503) добавя най-съвременно разбиране на зрението и подобрява възможностите за дълъг контекст до 128 000 токена, без да се прави компромис с производителността на текста.

en: Cogito v1 Preview is a family of hybrid reasoning models by Deep Cogito that outperform the best available open models of the same size, including counterparts from LLaMA, DeepSeek, and Qwen across most standard benchmarks.
bg: Cogito v1 Preview е семейство от хибридни модели за разсъждение от Deep Cogito, които превъзхождат най-добрите налични отворени модели със същия размер, включително аналози от LLaMA, DeepSeek и Qwen в повечето стандартни бенчмаркове.

en: DeepCoder is a fully open-Source 14B coder model at O3-mini level, with a 1.5B version also available.
bg: DeepCoder е напълно отворен код 14B кодер на ниво O3-mini, като се предлага и 1.5B версия.

en: Qwen3 is the latest generation of large language models in Qwen series, offering a comprehensive suite of dense and mixture-of-experts (MoE) models.
bg: Qwen3 е най-новото поколение големи езикови модели от серията Qwen, предлагащи цялостен набор от плътни и смесени от експерти (MoE) модели.

en: Meta's latest collection of multimodal models.
bg: Най-новата колекция от мултимодални модели на Meta.

en: IBM Granite 2B and 8B models are 128K context length language models that have been fine-tuned for improved reasoning and instruction-following capabilities.
bg: Моделите IBM Granite 2B и 8B са езикови модели с дължина на контекста 128K, които са фино настроени за подобрени възможности за разсъждение и следване на инструкции.

en: Phi 4 reasoning and reasoning plus are 14-billion parameter open-weight reasoning models that rival much larger models on complex reasoning tasks.
bg: Фи 4 reasoning и reasoning plus са 14-милиардни параметри модели за разсъждение с отворено тегло, които съперничат на много по-големи модели при сложни задачи за разсъждение.

en: Phi 4 mini reasoning is a lightweight open model that balances efficiency with advanced reasoning ability.
bg: Мини разсъжденията по Фи 4 са лек отворен модел, който балансира ефективността с усъвършенстваните способности за разсъждение.

en: Gemma 3n models are designed for efficient execution on everyday devices such as laptops, tablets or phones.
bg: Моделите Gemma 3n са проектирани за ефикасна ежедневна работа на устройства като лаптопи, таблети или телефони.

en: Magistral is a small, efficient reasoning model with 24B parameters.
bg: Magistral е малък, ефикасен модел за разсъждение с 24 милиарда параметъра.

en: An update to Mistral Small that improves on function calling, instruction following, and less repetition errors.
bg: Една актуализация на Mistral Small, която подобрява извикването на функции, следването на инструкции и намалява грешките при повторение.

en: Flagship vision-language model of Qwen and also a significant leap from the previous Qwen2-VL.
bg: Флагмански модел на визуален език на Qwen, а също и значителен скок от предишния Qwen2-VL.

en: Devstral: the best open source model for coding agents.
bg: Devstral:най-добрият модел за генериране на код с отворен код.

en: OpenAI’s open-weight models designed for powerful reasoning, agentic tasks, and versatile developer use cases.
bg: Отворените модели на OpenAI, предназначени за високопроизводителни решения, агенционни дейности и разнообразни приложения за разработчици.

en: Alibaba's performant long context models for agentic and coding tasks.
bg: Високопроизводителни модели с обширен контекст на Alibaba за агенционни дейности и софтуерна разработка.

en: DeepSeek-V3.1 is a hybrid model that supports both thinking mode and non-thinking mode.
bg: DeepSeek-V3.1 е хибриден модел, който поддържа както режим с разсъждения, така и режим без разсъждения.

en: EmbeddingGemma is a 300M parameter embedding model from Google.
bg: EmbeddingGemma е модел за вграждане на 300 милиона параметри от Google.

en: EmBuilding upon the foundational models of the Qwen3 series, Qwen3 Embedding provides a comprehensive range of text embeddings models in various sizes.
bg: Надграждайки върху основните модели от серията Qwen3, Qwen3 Embedding предоставя широка гама от модели за вграждане на текст в различни размери.

en: Granite 4 features improved instruction following (IF) and tool-calling capabilities, making them more effective in enterprise applications.
bg: Granite 4 предлага подобрени възможности за следване на инструкции (IF) и извикване на инструменти, което ги прави по-ефективни в корпоративни приложения.

en: The most powerful vision-language model in the Qwen model family to date.
bg: Най-мощният модел за визуален език в семейството модели Qwen до момента.

en: Advanced agentic, reasoning and coding capabilities..
bg: Разширени агентивни, разсъждаващи и кодиращи възможности.

en: A state-of-the-art mixture-of-experts (MoE) language model. Kimi K2-Instruct-0905 demonstrates significant improvements in performance on public benchmarks and real-world coding agent tasks.
bg: Съвременен езиков модел, базиран на смесени експерти (MoE). Kimi K2-Instruct-0905 демонстрира значителни подобрения в производителността при публични бенчмаркове и реални задачи за кодиращи агенти.

en: MiniMax M2 is a high-efficiency large language model built for coding and agentic workflows.
bg: MiniMax M2 е високоефективен модел за големи езици, създаден за кодиране и агентни работни процеси.

en: DeepSeek-OCR is a vision-language model that can perform token-efficient OCR.
bg: DeepSeek-OCR е модел на визуален език, който може да изпълнява OCR с ефективно използване на токени.

en: gpt-oss-safeguard-20b and gpt-oss-safeguard-120b are safety reasoning models built-upon gpt-oss.
bg: gpt-oss-safeguard-20b и gpt-oss-safeguard-120b са ​​модели за разсъждение за безопасност, изградени върху gpt-oss.

en: Google's most intelligent model with SOTA reasoning and multimodal understanding, and powerful agentic and vibe coding capabilities.
bg: Най-интелигентният модел на Google със SOTA разсъждения и мултимодално разбиране, както и мощни възможности за агентно и вибрационно кодиране.

en: Kimi K2 Thinking, Moonshot AI's best open-source thinking model.
bg: Kimi K2 Thinking, най-добрият модел на мислене с отворен код на Moonshot AI.

en: The Cogito v2.1 LLMs are instruction tuned generative models. All models are released under MIT license for commercial use.
bg: LLM на Cogito v2.1 са генеративни модели, настроени с инструкции. Всички модели са пуснати под лиценз на MIT за търговска употреба.

en: The Ministral 3 family is designed for edge deployment, capable of running on a wide range of hardware.
bg: Семейството Ministral 3 е проектирано за периферно внедряване, способно да работи на широка гама от хардуер.

en: Rnj-1 is a family of 8B parameter open-weight, dense models trained from scratch by Essential AI, optimized for code and STEM with capabilities on par with SOTA open-weight models.
bg: Rnj-1 е семейство от 8B параметър отворени, плътни модели, обучени от нулата от Essential AI, оптимизирани за код и STEM с възможности, равни на SOTA моделите с отворено тегло.

en: The first installment in the Qwen3-Next series with strong performance in terms of both parameter efficiency and inference speed.
bg: Първата част от серията Qwen3-Next със силно представяне по отношение както на ефективността на параметрите, така и на скоростта на извеждане.

en: Nemotron 3 Nano - A new Standard for Efficient, Open, and Intelligent Agentic Models.
bg: Nemotron 3 Nano - нов стандарт за ефективни, отворени и интелигентни агентски модели.

en: 24B model that excels at using tools to explore codebases, editing multiple files and power software engineering agents.
bg: 24B модел, който се отличава с използването на инструменти за изследване на кодови бази, редактиране на множество файлове и мощни агенти за софтуерно инженерство.

en: Olmo is a series of Open language models designed to enable the science of language models. These models are pre-trained on the Dolma 3 dataset and post-trained on the Dolci datasets.
bg: Olmo е серия от отворени езикови модели, предназначени да позволят науката за езиковите модели. Тези модели са предварително обучени в набора от данни Dolma 3 и последващо обучение в наборите от данни Dolci.

en: A new collection of open translation models built on Gemma 3, helping people communicate across 55 languages.
bg: Нова колекция от отворени модели за превод, изградени върху Gemma 3, помагащи на хората да общуват на 55 езика.

en: As the strongest model in the 30B class, GLM-4.7-Flash offers a new option for lightweight deployment that balances performance and efficiency.
bg: Като най-силният модел в клас 30B, GLM-4.7-Flash предлага нова опция за леко разгръщане, която балансира производителност и ефективност.

en: 123B model that excels at using tools to explore codebases, editing multiple files and power software engineering agents.
bg: 123B модел, който се отличава с използването на инструменти за изследване на кодови бази, редактиране на множество файлове и мощни агенти за софтуерно инженерство.

en: FunctionGemma is a specialized version of Google's Gemma 3 270M model fine-tuned explicitly for function calling.
bg: FunctionGemma е специализирана версия на модела Gemma 3 270M на Google, настроен изрично за извикване на функции.

en: Gemini 3 Flash offers frontier intelligence built for speed at a fraction of the cost.
bg: Gemini 3 Flash предлага гранична интелигентност, създадена за скорост на малка част от цената.

en: nomic-embed-text-v2-moe is a multilingual MoE text embedding model that excels at multilingual retrieval.
bg: nomic-embed-text-v2-moe е многоезичен модел за вграждане на текст на MoE, който превъзхожда многоезичното извличане.

en: Advancing the Coding Capability
bg: Усъвършенстване на способността за кодиране

en: DeepSeek-V3.2, a model that harmonizes high computational efficiency with superior reasoning and agent performance.
bg: DeepSeek-V3.2, модел, който хармонизира висока изчислителна ефективност с превъзходно мислене и производителност на агента.

en: A general-purpose multimodal mixture-of-experts model for production-grade tasks and enterprise workloads.
bg: Мултимодален смесен модел от експерти с общо предназначение за задачи от производствен клас и корпоративни работни натоварвания.

en: Exceptional multilingual capabilities to elevate code engineering
bg: Изключителни многоезични възможности за подобряване на кодовия инженеринг

en: LFM2.5 is a new family of hybrid models designed for on-device deployment.
bg: LFM2.5 е ново семейство от хибридни модели, предназначени за внедряване на устройството.

en: Kimi K2.5 is an open-source, native multimodal agentic model that seamlessly integrates vision and language understanding with advanced agentic capabilities, instant and thinking modes, as well as conversational and agentic paradigms.
bg: Kimi K2.5 е естествен мултимодален агентски модел с отворен код, който безпроблемно интегрира визия и езиково разбиране с разширени агентни възможности, незабавни и мислещи режими, както и разговорни и агентни парадигми.

en: A strong reasoning and agentic model from Z.ai with 744B total parameters (40B active), built for complex systems engineering and long-horizon tasks.
bg: Мощен модел за логически разсъждения и автономни действия от Z.ai с общо 744 милиарда параметри (40 милиарда активни), създаден за сложно системно инженерство и дългосрочни задачи.

en: MiniMax-M2.5 is a state-of-the-art large language model designed for real-world productivity and coding tasks.
bg: MiniMax-M2.5 е модерен модел за големи езици, проектиран за реални задачи, свързани с производителността и кодирането.

en: Gemma 4 models are designed to deliver frontier-level performance at each size. They are well-suited for reasoning, agentic workflows, coding, and multimodal understanding.
bg: Моделите Gemma 4 са проектирани да осигуряват върхови показатели във всеки размер. Те са подходящи за аргументация, агентни работни потоци, кодиране и мултимодално разбиране.

en: Qwen 3.5 is a family of open-source multimodal models that delivers exceptional utility and performance.
bg: Qwen 3.5 е семейство от отворени мултимодални модели, които предлагат изключителна разнообразно приложение и производителност.

en: LFM2 is a family of hybrid models designed for on-device deployment. LFM2-24B-A2B is the largest model in the family, scaling the architecture to 24 billion parameters while keeping inference efficient.
bg: LFM2 е семейство от хибридни модели, създадени за внедряване на устройство. LFM2-24B-A2B е най-големият модел в семейството, който мащабира архитектурата до 24 милиарда параметри, като същевременно поддържа ефективно извеждане (inference).

en: NVIDIA Nemotron 3 Super is a 120B open MoE model activating just 12B parameters to deliver maximum compute efficiency and accuracy for complex multi-agent applications.
bg: NVIDIA Nemotron 3 Super е 120B отворен MoE модел, активиращ само 12B параметъра, за да осигури максимална изчислителна ефективност и точност за сложни приложения с множество агенти.

en: An open 30B MoE model from NVIDIA with 3B activated parameters that delivers strong reasoning and agentic capabilities.
bg: Отворен модел 30B MoE на NVIDIA с 3 милиарда активирани параметри, който предлагасилни способности за разсъждение и агентно поведение.

en: MiniMax's M2-series model for coding, agentic workflows, and professional productivity.
bg: MiniMax модел серия M2 за кодиране, агентни работни процеси и професионална продуктивност.

en: Qwen3.6 delivers substantial upgrades in agentic coding and thinking preservation than previous Qwen models.
bg: Qwen3.6 предоставя значителни подобрения в агентното кодиране и запазването на мисленето в сравнение с предишните модели Qwen.

en: The user is called %1
bg: Потребителят се казва %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Url "%1"
bg: Отваряне на адрес (URL) „%1“

en: Expose Ollama to Network
bg: Излагане на Ollama към мрежата

en: Thought Processing
bg: Процес на мислене

en: Options
bg: Настройки

[ctx: @info:tooltip]
en: Make Ollama available for other devices and software in local network.
bg: Достъп до Ollama за други устройства и софтуер в локалната мрежа.

[ctx: @info:tooltip]
en: Have compatible reasoning models think about their response before generating a message.
bg: Съвместимите модели на разсъждение обмислят отговора си, преди да генерират съобщение.

en: Share Name:
bg: Споделено име:

en: Override Parameters
bg: Презаписване на параметрите

[ctx: @info:tooltip]
en: The temperature of the model. Increasing the temperature will make the model answer more creatively.
bg: Температурата на модела. Повишаването на температурата ще направи модела да реагира по-креативно.

en: Temperature:
bg: Температура:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the random number seed to use for generation. Setting this to a specific number will make the model generate the same text for the same prompt. (Default: 0)
bg: Задава началната стойност на случайното число, което да се използва за генериране. Задаването на конкретно число ще накара модела да генерира един и същ текст за едно и също запитване. (По подразбиране: 0)

en: Seed:
bg: Сийд:

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls how many token (piece of text) the model can process and remember at once.
bg: Контролира колко токена (фрагменти текст) моделът може да обработва и запомня едновременно.

en: Context Window Size:
bg: Размер на контекстния прозорец:

en: Capabilities
bg: Възможности

en: Template
bg: Шаблон

en: Parameters
bg: Параметри

en: Details
bg: Подробности

en: Model Info
bg: Информация за модела

en: Do not Share
bg: Без споделяне

en: Username
bg: Потребителско име

en: Full Name
bg: Пълно име

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Model Info
bg: Информация за модела

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama Online
bg: Конфигуриране на Ollama Online

en: Server Url:
bg: Адрес на сървър:

en: The name of the city
bg: Името на града

[ctx: @info:placeholder]
en: Search Model…
bg: Търсене на модел…

en: No instance found. Please add one.
bg: Не е намерен екземпляр. Моля, добавете такъв.

[ctx: @action:button]
en: Add instance…
bg: Добавяне на екземпляр…

[ctx: @action:button]
en: Configure…
bg: Конфигуриране…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Instance
bg: Конфигуриране на инстанцията

en: Power saver mode is enabled, this will slow down message generation.
bg: Режимът за пестене на енергия е активиран, това ще забави генерирането на съобщения.

[ctx: @title:window]
en: Show Model Information
bg: Информация за модела

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message
bg: Въведете съобщение

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
bg: Премахване

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach File
bg: Прикачване на файл

en: Images (*.png *.xpm *.jpg *.gif)
bg: Изображения (*.png *.xpm *.jpg *.gif)

en: Audio (*.mp4 *.avi)
bg: Аудио (*.mp4 *.avi)

en: Text (*.txt *.md)
bg: Текст (*.txt *.md)

[ctx: @title:window]
en: Select File
bg: Избиране на файл

[ctx: @info:tooltip]
en: Send
bg: Изпращане

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow to select tools
bg: Разрешаване на избиране на инструменти

en: Impossible to open %1
bg: Невъзможно е да се отвори %1

[ctx: @title:window]
en: Error Opening File
bg: Грешка при отваряне на файла

en: Metadata Info
bg: Инфо на метаданни

en: Text Plugins
bg: Приставки за текст

en: Tools Plugins
bg: Приставки за инструменти

en: Prompt
bg: Запитване

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
bg: Описание:

[ctx: @label:textbox]
en: Arguments:
bg: Аргументи:

[ctx: @label:textbox]
en: Information:
bg: Информация:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show metadata info
bg: Показване на инфо на метаданни

[ctx: @title:window]
en: Debug
bg: Отстраняване на грешки

[ctx: @title:window]
en: Add Instance
bg: Добавяне на екземпляр

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: @label:textbox]
en: Select a Type of Instance:
bg: Избиране на вид на екземпляра:

[ctx: @title:window]
en: Configure Instances
bg: Конфигуриране на екземплярите

[ctx: @action]
en: Add instance…
bg: Добавяне на екземпляр…

[ctx: @action]
en: Mark As Default
bg: Маркиране като „По подразбиране“

[ctx: @action]
en: Edit…
bg: Редактиране…

[ctx: @action]
en: Remove Instance
bg: Премахване на екземпляр

en: Do you want to remove this instance (%1)?
bg: Искате ли да премахнете този екземпляр (%1)?

[ctx: @title]
en: Remove Instance
bg: Премахване на екземпляр

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
bg: Търсене…

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Instance…
bg: Добавяне на екземпляр…

[ctx: @title:window]
en: Configure AI text plugins
bg: Конфигуриране на AI текстови плъгини

[ctx: @action]
en: Add…
bg: Добавяне…

en: Ask to AI
bg: Запитване на изкуствения интелект

[ctx: @action]
en: Modify…
bg: Промяна…

[ctx: @action]
en: Remove…
bg: Премахване…

en: Do you want to remove it?
bg: Искате ли да го премахнете?

[ctx: @title]
en: Remove
bg: Премахване

en: Ask AI…
bg: Запитване към ИИ…

[ctx: @action]
en: Configure…
bg: Конфигуриране…

en: Max Tokens:
bg: Макс токени:

en: Plugins Tool:
bg: Инструмент на приставка:

en: Description:
bg: Описание:

en: Instructions:
bg: Инструкции:

[ctx: @title:window]
en: Quick Ask
bg: Бърз въпрос

[ctx: @info:tooltip]
en: Search…
bg: Търсене…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show internal tools…
bg: Показване на вътрешни инструменти…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure…
bg: Конфигуриране…

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
bg: Изчистване

[ctx: @info:tooltip]
en: Save Discussion in Database
bg: Запазване на дискусията в базата данни

[ctx: @title:window]
en: Conversation
bg: Разговор

[ctx: @info:tooltip]
en: New Chat
bg: Нов чат

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
bg: Прибавяне в Любими

[ctx: @info:placeholder]
en: Search… (%1)
bg: Търсене… (%1)

[ctx: @action]
en: Search Channels
bg: Канали за търсене

[ctx: @action]
en: Previous Chat
bg: Предишен чат

[ctx: @action]
en: Next Chat
bg: Следващ чат

[ctx: @title:window]
en: Search
bg: Търсене

en: No plugin found.
bg: Не е намерен плъгин.

[ctx: @label:textbox]
en: Tools:
bg: Инструменти:

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit…
bg: Редактиране…

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop
bg: Спиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Speak
bg: Изговаряне

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy
bg: Копиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh
bg: Обновяване

[ctx: @info:tooltip]
en: Fork
bg: Форк

en: Block Code copied.
bg: Блок кодът е копиран.

[ctx: @title]
en: Copy Block Code
bg: Копиране на блок кода

[ctx: @title:window]
en: Display Image
bg: Показване на изображение

en: Copy Image to Clipboard
bg: Копиране на изображението в клипборда

en: Copy Location to Clipboard
bg: Копиране на местоположението в клипборда

en: Other Application...
bg: Друга програма...

[ctx: @label:textbox]
en: Zoom:
bg: Мащаб:

[ctx: @action:button]
en: Fit to View
bg: Напасване към изгледа

en: Save Image
bg: Запис на изображението

[ctx: @action]
en: Copy Selection
bg: Копиране на селекцията

[ctx: @action]
en: Copy
bg: Копиране

[ctx: @action]
en: Copy URL
bg: Копиране на адрес

[ctx: @action]
en: Select All
bg: Избиране на всичко

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert Text
bg: Вмъкване на текст

[ctx: @action]
en: New Chat
bg: Нов чат

[ctx: @action]
en: Duplicate…
bg: Дублиране…

[ctx: @action]
en: Remove as Favorite
bg: Премахване от любими

[ctx: @action]
en: Set as Favorite
bg: Задаване като любим

[ctx: @action]
en: Restore
bg: Възстановяване

[ctx: @action]
en: Archive
bg: Архив

en: Do you want to remove this discussion?
bg: Искате ли да премахнете тази дискусия?

[ctx: @title:window]
en: Remove Discussion
bg: Премахване на дискусията

en: No Archive Found.
bg: Не е намерен архив.

en: No Messages Found.
bg: Няма намерени съобщения.
