ktextaddons - en to cs translation catalogue (125 entries)

en: Detect language
cs: Detekovat jazyk

en: Bosnian
cs: Bosenština

en: English
cs: Angličtina

en: Chinese (Simplified)
cs: Zjednodušená čínština

en: Chinese (Traditional)
cs: Tradiční čínština

en: Dutch
cs: Holandština

en: French
cs: Francouzština

en: German
cs: Němčina

en: Greek
cs: Řečtina

en: Italian
cs: Italština

en: Japanese
cs: Japonština

en: Korean
cs: Korejština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Russian
cs: Ruština

en: Spanish
cs: Španělština

en: Afrikaans
cs: Afrikánština

en: Albanian
cs: Albánština

en: Arabic
cs: Arabština

en: Armenian
cs: Arménština

en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

en: Basque
cs: Baskičtina

en: Belarusian
cs: Běloruština

en: Bulgarian
cs: Bulharština

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Croatian
cs: Chorvatština

en: Czech
cs: Čeština

en: Danish
cs: Dánština

en: Estonian
cs: Estonština

en: Filipino
cs: Filipínština

en: Finnish
cs: Finština

en: Galician
cs: Galicijština

en: Georgian
cs: Gruzínština

en: Haitian Creole
cs: Haitská Kreolština

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Hindi
cs: Hindština

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Icelandic
cs: Islandština

en: Indonesian
cs: Indonéština

en: Irish
cs: Irština

en: Latvian
cs: Lotyština

en: Lithuanian
cs: Litevština

en: Macedonian
cs: Makedonština

en: Malay
cs: Malajština

en: Maltese
cs: Maltština

en: Norwegian
cs: Norština

en: Persian
cs: Perština

en: Polish
cs: Polština

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Serbian
cs: Srbština

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Slovenian
cs: Slovinština

en: Swahili
cs: Svahilština

en: Swedish
cs: Švédština

en: Thai
cs: Thajština

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

en: Urdu
cs: Urdština

en: Vietnamese
cs: Vietnamština

en: Welsh
cs: Welština

en: Yiddish
cs: Jidiš

[ctx: @title:window]
en: Bergamot Plugin Settings
cs: Nastavení modulu Bergamot

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
cs: Hledat…

en: Download
cs: Stáhnout

en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @action:button]
en: Update List
cs: Aktualizovat seznam

[ctx: @info:tooltip]
en: Update list of languages from network
cs: Aktualizovat seznam jazyků ze sítě

en: Error: %1
cs: Chyba: %1

[ctx: @option:check]
en: Use translation cache
cs: Použít mezipaměť překladu

en: Resource Usage
cs: Využití zdrojů

en: Thread:
cs: Vlákno:

en: Languages
cs: Jazyky

en: Settings
cs: Nastavení

en: Cannot open file for downloading.
cs: Nelze otevřít soubor ke stažení.

en: CheckSum is not correct.
cs: Kontrolní součet není správný.

en: Error during writing on disk: %1
cs: Chyba při zápisu na disk: %1

en: Impossible to extract language
cs: Jazyk nelze rozbalit

en: Source
cs: Zdroj

en: Target
cs: Cíl

en: Type
cs: Typ

en: Repository
cs: Repozitář

en: Installed Version
cs: Nainstalovaná verze

en: Available Version
cs: Dostupná verze

en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
cs: Chyba: Nelze najít přihlašovací údaje Bing ve webové verzi.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
cs: Chyba: Nelze získat klíč Bing z webové verze.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
cs: Chyba: Nelze získat token Bing z webové verze.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
cs: Chyba: Nelze získat dodatečné informace Bing z webové verze.

[ctx: @title:window]
en: Configure Engine
cs: Nastavit nástroj

en: Api Key:
cs: API klíč:

en: Server needs Api Key.
cs: Server potřebuje klíč API.

en: Invalid answer.
cs: Neplatná odpověď.

[ctx: @option:check]
en: Server required Api Key
cs: Server vyžaduje klíč API

en: Server Url:
cs: URL serveru:

en: Server url is not defined.
cs: URL serveru nebylo zadáno.

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
cs: Chyba: Nelze najít Yandex SID ve webové verzi.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
cs: Chyba: Nelze získat Yandex SID z webové verze.

en: Local
cs: Místní

en: Network
cs: Síť

en: You used same language for 'from' and 'to' language.
cs: Použili jste stejný jazyk pro překlad "z" a "do".

[ctx: @title:window]
en: Configure Translator
cs: Nastavit překladač

en: From:
cs: Z:

en: To:
cs: Do:

[ctx: @label:textbox]
en: Engine:
cs: Nástroj:

[ctx: @title:window]
en: Translator Debug
cs: Ladění překladače

en: Save As…
cs: Uložit jako…

en: Could not write the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
cs: Nelze zapsat soubor %1:
    Podrobný popis chyby: %2.

[ctx: @title:window]
en: Save File Error
cs: Chyba ukládání souboru

en: All Files (*)
cs: Všechny soubory (*)

en: Translate…
cs: Přeložit…

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
cs: Zavřít

en: Close
cs: Zavřít

[ctx: Translate from language]
en: From:
cs: Z:

[ctx: Translate to language]
en: To:
cs: Do:

[ctx: Invert language choices so that from becomes to and to becomes from]
en: Invert
cs: Obrátit

[ctx: @action:button]
en: Clear
cs: Vyprázdnit

en: Clear
cs: Vyprázdnit

[ctx: @action:button]
en: Translate
cs: Přeložit

en: Translate
cs: Přeložit

[ctx: @action:button]
en: Debug
cs: Ladění

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure
cs: Nastavit

[ctx: @info:placeholder]
en: Drag text that you want to translate. (Be careful text will be send to external Server).
cs: Přetáhněte text, jenž chcete přeložit. (Pamatujte, že text bude poslán na externí server).

[ctx: @info:placeholder]
en: Drag text that you want to translate.
cs: Přetáhněte text, jenž chcete přeložit.

en: No network connection detected, we cannot translate text.
cs: Není dostupné internetové připojení. text nelze přeložit.

[ctx: @title:window]
en: No network
cs: Není síť

[ctx: @title:window]
en: Translate error
cs: Přeložit chybu
