ktextaddons - en to fi translation catalogue (66 entries)

en: Archive cannot be opened in read mode.
fi: Arkistoa ei saatu avattua luettavaksi.

en: Select Custom Writable Path
fi: Valitse mukautettu kirjoitettavissa oleva sijainti

en: Select Custom System Path
fi: Valitse mukautettu järjestelmäsijainti

en: LibreOffice Autocorrection
fi: LibreOfficen automaattikorjaus

en: KMail/Calligra Autocorrection
fi: KMailin/Calligran automaattikorjaus

en: "Replace" string is the same as "Find" string.
fi: Korvattava merkkijono on sama kuin etsittävä jono.

en: Add Autocorrection Entry
fi: Lisää automaattikorjausmerkintä

en: &Modify
fi: &Muuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
fi: &Lisää

en: Import LibreOffice Autocorrection
fi: Tuo LibreOfficen automaattikorjaukset

en: LibreOffice Autocorrection File (*.dat)
fi: LibreOfficen automaattikorjaustiedosto (*.dat)

en: Import KMail Autocorrection
fi: Tuo KMailin automaattikorjaukset

en: KMail Autocorrection File (*.xml)
fi: KMailin automaattikorjaustiedosto (*.xml)

en: Import Autocorrection File
fi: Tuo automaattikorjaustiedosto

en: Language was changed, do you want to save config for previous language?
fi: Kieltä vaihdettiin: haluatko tallentaa edellisen kielen asetukset?

en: Save config
fi: Tallenna asetukset

en: Please save changes before exporting settings.
fi: Tallenna muutokset ennen asetusten vientiä.

en: Export Autocorrection File
fi: Vie automaattikorjaustiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabledAutocorrection)
en: Enable autocorrection
fi: Käytä automaattikorjausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacement and exception for language:
fi: Korvaus- ja poikkeussäännöt kielelle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportAutoCorrection)
en: Export...
fi: Vie…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importAutoCorrection)
en: Import...
fi: Tuo…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
fi: Automaattikorjauksen lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
fi: Käytä &sanojen korvausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
fi: &Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
fi: &Korvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (TextAutoCorrectionWidgets::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Find
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (TextAutoCorrectionWidgets::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Replace
fi: Korvaa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
fi: P&oikkeukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
fi: Älä tulkitse virkkeen lopuksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
fi: Hyväksy kaksi isoa alkukirjainta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
fi: &Yksinkertainen automaattikorjaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
fi: Havaitse uuden virkkeen alku ja tarkista, että virke alkaa isolla alkukirjaimella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
fi: Muuta virkkeen &ensimmäinen kirjain suuraakkoseksi
    (esim. ”asuntoni. tässä kaupungissa” → ”asuntoni. Tässä kaupungissa.”)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
fi: Kaikkien sanojen osalta tarkistetaan, ettei vaihtonäppäintä ole vahingossa painettu liian pitkään. Jos sana alkaa kahdella suuraakkosella, se on lisättävä Poikkeukset-välilehdelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
fi: Muuta kaksi suuraakkosta yhdeksi suur- ja yhdeksi pienaakkoseksi
     (esim. KOrjaus muotoon Korjaus)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
fi: Tarkista, ettei välilyöntejä ole useampaa peräkkäin, koska tämä on yleinen virhe, jota muotoillusta tekstistä on vaikea havaita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
fi: &Estä peräkkäiset välilyönnit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
fi: Useimmat tavalliset murto-osamerkinnät muutetaan, kun mahdollista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
fi: &Muuta 1/2 muotoon ½…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
fi: Kirjoita &viikonpäivien nimet isolla alkukirjaimella

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
fi: Havaitse verkko-osoitteet (URL) ja muuta ne muotoon, jossa verkkoselainkin ne esittää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs (HTML mode)
fi: Muotoile verkko-&osoitteet automaattisesti (HTML-tila)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
fi: Käyttäessäsi _alleviivausta_ tai *lihavointia*, merkkien välissä oleva teksti alleviivataan tai lihavoidaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold, strikeout and underline formatting (HTML mode)
fi: &Lihavoi, alle- ja yliviivaa automaattisesti (HTML-tila)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Replace 1st... with 1^st... (HTML mode)
fi: Yläindeksoi ”st” merkinnöissä kuten ”1st” … (HTML-tila)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addNonBreakingSpaceInFrench)
en: Add non breaking space before specific punctuation marks in French text
fi: Lisää sitova sanaväli ennen tiettyjä välimerkkejä ranskankielisessä tekstissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, replaceDoubleQuotesByFrenchQuotes)
en: Replace double quotes by french quotes
fi: Korvaa lainausmerkit ranskalaisilla lainausmerkeillä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
fi: Mukautetut &lainausmerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
fi: Korvaa &lainausmerkit typografisilla (kaarevilla) lainausmerkeillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doubleQuoteBeginReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doubleQuoteEndReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, simpleQuoteBeginReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, simpleQuoteEndReplace)
en: By Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ending Quote:
fi: Päättävä lainausmerkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opening Quote:
fi: Alkava lainausmerkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
fi: Korvaa &puolilainausmerkit typografisilla (kaarevilla) puolilainausmerkeillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Ending Quotes:
fi: Päättävät lainausmerkit:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Path
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: System Path:
fi: Järjestelmäsijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemPath) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, writablePath)
en: TextLabel
fi: Tekstiselite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Writable Path:
fi: Kirjoitettavissa oleva sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Custom System Path:
fi: Mukautettu järjestelmäsijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, customSystemPathToolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, customWritablePathToolButton)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Custom Writable Path:
fi: Mukautettu kirjoitettavissa oleva sijainti:
