ktextaddons - en to fi translation catalogue (247 entries)

en: New Chat...
fi: Uusi keskustelu…

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Today
fi: Tänään

en: 7 days previous
fi: Edelliset 7 päivää

en: 30 days previous
fi: Edelliset 30 päivää

en: Later
fi: Myöhemmin

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: <b>Engine:</b> %1<br><b>Model:</b> %2<br><b>Instance Name:</b> %3
fi: <b>Moottori:</b> %1<br><b>Malli:</b> %2<br><b>Ilmentymän nimi:</b> %3

en: <br><b>Tools:</b> %1
fi: <br><b>Työkalut:</b> %1

en: Tools
fi: Työkalut

en: Small
fi: Pieni

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: Big
fi: Suuri

en: Huge
fi: Valtava

en: Multilingual
fi: Monikielinen

en: Code
fi: Koodi

en: Math
fi: Matematiikka

en: Vision
fi: Visio

en: Embedding
fi: Upotus

en: Reasoning
fi: Järkeily

en: Go to message
fi: Siirry viestiin

en: Local
fi: Paikallinen

en: Network
fi: Verkko

en: Plugins Text:
fi: Liitännäisen teksti:

en: Tool identifier: %1
fi: Työkalun tunniste: %1

en: On
fi: Käytössä

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Activate: %1
fi: Aktivoi: %1

en: Generic
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:window]
en: Configure %1
fi: %1 – asetukset

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title Preferences page name]
en: Available Models
fi: Saatavilla olevat mallit

en: Failed to connect to interface at %1: %2
fi: Yhteydenotto liitäntään osoitteessa %1 epäonnistui: %2

en: Mistral AI
fi: Mistral-tekoäly

en: Llama Api
fi: Llama-API

en: Mistral AI large language models
fi: Mistral AI:n suuret kielimallit

en: Kluster AI cloud inference API
fi: Kluster AI:n pilvipäättely-API

en: Cerebras AI cloud inference API
fi: Cerebras AI:n pilvipäättely-API

en: Meta AI Llama API
fi: Meta AI:n Llama-API

en: Kimi large language models by Moonshot AI
fi: Moonshot AI:n suuret Kimi-kielimallit

[ctx: @title:window]
en: Manage Ollama Models
fi: Hallinnoi Ollama-malleja

en: Languages Supported
fi: Tuetut kielet

en: Models
fi: Mallit

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Model
fi: Lisää malli

en: Model name must be as "name:tag"
fi: Mallin nimen tulee olla muodossa ”nimi:luokitus”

en: Invalid Model Name
fi: Virheellinen mallin nimi

en: Base:
fi: Pohja:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Tag:
fi: Luokitus:

en: Prompt:
fi: Kehote:

[ctx: @action:button]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:button]
en: Load GGUF File…
fi: Lataa GGUF-tiedosto…

[ctx: @title:window]
en: Select GGUF File
fi: Valitse GGUF-tiedosto

[ctx: @action:button]
en: Create Model
fi: Luo malli

[ctx: @title:window]
en: Download Model
fi: Lataa malli

en: Please enter model name as "name:tag"
fi: Anna mallin nimi muodossa ”nimi:luokitus”

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel
fi: Peru

en: Download model reported an error: %1
fi: Mallin lataus ilmoitti virheen: %1

en: Download Model Error
fi: Mallin latausvirhe

[ctx: @info:tooltip]
en: Download
fi: Lataa

en: Family:
fi: Perhe:

en: Parameter Size:
fi: Parametrikoko:

en: Quantization Level:
fi: Kvantisointitaso:

en: Modified At:
fi: Muutettu:

en: Parent Model:
fi: Emomalli:

en: Features Supported
fi: Tuetut ominaisuudet

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Selected Model
fi: Poista valittu malli

en: Do you want to remove this model (%1)?
fi: Haluatko poistaa tämän mallin (%1)?

[ctx: @title]
en: Remove Model
fi: Poista malli

en: Vulkan GPU Support:
fi: Vulkan-näytönohjaintuki:

en: NVIDIA GPU Selection:
fi: NVIDIA-näytönohjainvalinta:

en: AMD GPU Selection:
fi: AMD-näytönohjainvalinta:

en: Override GFX version:
fi: Ohita GFX-versio:

en: Default Model Path:
fi: Mallin oletussijainti:

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama
fi: Ollaman asetukset

[ctx: @title Preferences page name]
en: Installed Models
fi: Asennetut mallit

[ctx: @title Preferences page name]
en: Create Models
fi: Luo malleja

en: Model:
fi: Malli:

en: Customize Ollama
fi: Mukauta Ollamaa

en: These entries are optional, they are used to troubleshoot GPU related problems with Ollama.
fi: Nämä kohdat ovat valinnaisia: niitä käytetään Ollaman näytönohjaimeen liittyvien ongelmien selvittämiseen.

en: Failed to start Ollama
fi: Ollamaa on mahdotonta käynnistää

en: Ollama not found on system.
fi: Ollamaa ei löytynyt järjestelmästä.

en: Impossible to start Ollama.
fi: Ollamaa on mahdotonta käynnistää.

en: Api Key:
fi: API-avain:

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload Model
fi: Virkistä malli

en: Categories
fi: Luokat

en: New state of the art 70B model. Llama 3.3 70B offers similar performance compared to the Llama 3.1 405B model.
fi: Uusi ajantasainen 70 mrd -malli. Llama 3.3 70 mrd tarjoaa samanlaisen suorituskyvyn Llama 3.1 405 mrd -malliin verrattuna.

en: QwQ is the reasoning model of the Qwen series.
fi: QwQ on Qwen-sarjan uusi järkeilymalli.

en: Llama 3.2 Vision is a collection of instruction-tuned image reasoning generative models in 11B and 90B sizes.
fi: Llama 3.2 Vision on kokoelma ohjeisiin virittyneitä generatiivisia järkeilymalleja 11:n ja 90 miljardin koissa.

en: Meta's Llama 3.2 goes small with 1B and 3B models.
fi: Metan Llama 3.2 pienenee 1 mrd- ja 3 mrd -malleilla.

en: Llama 3.1 is a new state-of-the-art model from Meta available in 8B, 70B and 405B parameter sizes.
fi: Llama 3.1 on Metan uusi ajantasainen malli, joka on saatavissa 8:n, 70:n ja 405 miljardin parametrikoissa.

en: Meta Llama 3: The most capable openly available LLM to date
fi: Meta Llama 3: toistaiseksi kyvykkäin avoimesti saatavilla oleva suuri kielimalli

en: The 7B model released by Mistral AI, updated to version 0.3.
fi: Mistral AI:n julkaisema 7 mrd -malli päivitettynä versioon 0.3.

en: A high-performing open embedding model with a large token context window.
fi: Suorituskykyinen avoin upotusmalli, jossa on suuri merkkikonteksti-ikkuna.

en: Gemma is a family of lightweight, state-of-the-art open models built by Google DeepMind. Updated to version 1.1
fi: Gemma on Googlen DeepMindin koostamien kevyiden ajantasaisten avointen mallien perhe. Päivitetty versioon 1.1.

en: Qwen 1.5 is a series of large language models by Alibaba Cloud spanning from 0.5B to 110B parameters
fi: Qwen 1.5 on sarja Alibaba Cloudin suuria kielimalleja, jotka ulottuvat 0,5:stä 110 miljardiin parametriin.

en: Qwen2 is a new series of large language models from Alibaba group
fi: Qwen2 on Alibaba Groupin uusi suurten kielimallien sarja.

en: Phi-3 is a family of lightweight 3B (Mini) and 14B (Medium) state-of-the-art open models by Microsoft.
fi: Phi-3 on Microsoftin kevyiden ajantasaisten avointen 3 mrd- (Mini-) ja 14 mrd -mallien (Medium) sarja.

en: Llama 2 is a collection of foundation language models ranging from 7B to 70B parameters.
fi: Llama 2 on kokoelma perustavia kielimalleja ulottuen 7:stä 70 miljardiin parametriin.

en: Qwen2.5 models are pretrained on Alibaba's latest large-scale dataset, encompassing up to 18 trillion tokens. The model supports up to 128K tokens and has multilingual support.
fi: Qwen2.5-mallit on esiharjoitettu Alibaban uusimmalla suuren mittakaavan datajoukolla, jossa on jopa 18 triljoonaa merkkiä. Mallissa on tuki aina 128 tuhanteen merkkiin asti ja monikielituki.

en: Google Gemma 2 is a high-performing and efficient model available in three sizes: 2B, 9B, and 27B.
fi: Google Gemma 2 on suorituskykyinen ja tehokas malli, jota saa kolmessa koossa: 2, 9 tai 27 miljardia.

en: LLaVA is a novel end-to-end trained large multimodal model that combines a vision encoder and Vicuna for general-purpose visual and language understanding. Updated to version 1.6.
fi: LLaVA on uusi päästä päähän -harjoitettu suuri multimodaalinen malli, joka yhdistää näkymäkoodauksen ja Vicunan yleiskäyttöistä näkymä- ja kieliymmärrystä varten. Päivitetty versioon 1.6.

en: A large language model that can use text prompts to generate and discuss code.
fi: Suuri kielimalli, jota voi käyttää tekstikehotteessa tuottamaan koodia ja keskustelemaan siitä.

en: The latest series of Code-Specific Qwen models, with significant improvements in code generation, code reasoning, and code fixing.
fi: Koodiin keskittyvien Qwen-mallien uusin sarja, jossa on merkittäviä parannuksia koodin luontiin, järkeilyyn ja korjaukseen.

en: A state-of-the-art 12B model with 128k context length, built by Mistral AI in collaboration with NVIDIA.
fi: Ajantasainen 12 mrd malli 128 tuhannen kontekstipituudella; koostanut Mistral AI yhteistyössä NVidian kanssa.

en: The TinyLlama project is an open endeavor to train a compact 1.1B Llama model on 3 trillion tokens.
fi: TinyLlama-projekti on avoin yritys harjoittaa pieni 1,1 mrd Llama-malli 3 biljoonalla merkillä.

en: State-of-the-art large embedding model from mixedbread.ai
fi: Ajantasainen suuri upotusmalli mixedbread.ai:lta.

en: StarCoder2 is the next generation of transparently trained open code LLMs that comes in three sizes: 3B, 7B and 15B parameters.
fi: StatCoder2 on seuraavan sukupolven läpinäkyvästi harjoitettu avoimen koodin suuri kielimalli, jota saa kolmessa koossa: 3, 7 ja 15 miljardia parametria.

en: Uncensored Llama 2 model by George Sung and Jarrad Hope.
fi: George Sungin ja Jarrad Hopen sensuroimaton Llama 2 -malli.

en: DeepSeek Coder is a capable coding model trained on two trillion code and natural language tokens.
fi: DeepSeek Coder on 2 biljoonalla koodi- ja luonnollisen kielen merkillä harjoitettu kyvykäs koodausmalli.

en: State of the art large language model from Microsoft AI with improved performance on complex chat, multilingual, reasoning and agent use cases.
fi: Microsoft AI:n ajantasainen suuri kielimalli, jossa on parannettu monimutkaisen keskustelun suorituskyky monikielisiin, päättely- ja agenttikäyttötapauksiin.

en: The uncensored Dolphin model based on Mistral that excels at coding tasks. Updated to version 2.8.
fi: Mistraliin pohjautuva sensuroimaton Dolphin-malli, joka loistaa koodaustehtävissä. Päivitetty versioon 2.8.

en: Dolphin 2.9 is a new model with 8B and 70B sizes by Eric Hartford based on Llama 3 that has a variety of instruction, conversational, and coding skills.
fi: Dolphin 2.9 on Eric Hanfordin uusi 8 ja 70 mrd kokoluokan malli, joka perustuu Llama 3:een ja jolla on valikoima ohjeistus-, keskustelu- ja koodauskykyjä.

en: Yi 1.5 is a high-performing, bilingual language model.
fi: Yi 1.5 on suurtehoinen kaksikielinen kielimalli.

en: Command R is a Large Language Model optimized for conversational interaction and long context tasks.
fi: Command R on keskusteluvuorovaikutukseen ja pitkän kontekstin tehtäviin optimoitu suuri kielimalli.

en: A general-purpose model ranging from 3 billion parameters to 70 billion, suitable for entry-level hardware.
fi: 3:sta 70:een miljardiin parametriin ulottuva yleiskäyttöinen malli, joka sopii aloitustason laitteistoon.

en: A LLaVA model fine-tuned from Llama 3 Instruct with better scores in several benchmarks.
fi: Llama 3 Instructista hienosäädetty LLaVA-malli, joka suoriutuu paremmin monilla mittareilla.

en: Zephyr is a series of fine-tuned versions of the Mistral and Mixtral models that are trained to act as helpful assistants.
fi: Zephyr on sarja hienosäädettyjä versioita Mistral- ja Mixtral-malleista, jotka on harjoitettu toimimaan avustajina.

en: A lightweight AI model with 3.8 billion parameters with performance overtaking similarly and larger sized models.
fi: Kevyt 3,8 miljardin parametrin tekoälymalli, jonka suorituskyky vertautuu suurempikokoisiin malleihin.

en: Embedding models on very large sentence level datasets.
fi: Upotusmalleja hyvin suuriin lausetason tietojoukkoihin.

en: Codestral is Mistral AI’s first-ever code model designed for code generation tasks.
fi: Codestral on Mistral AI:n laatuaan ensimmäinen koodinluontitehtäviin suunniteltu koodimalli.

en: StarCoder is a code generation model trained on 80+ programming languages.
fi: StarCoder on 80+ ohjelmointikielellä harjoitettu koodinluontimalli.

en: Command R+ is a powerful, scalable large language model purpose-built to excel at real-world enterprise use cases.
fi: Command R+ on tehokas, skaalautuva suuri kielimalli, joka on täsmärakennettu loistamaan tosielämän yrityskäyttötapauksissa.

en: Phi-4-mini brings significant enhancements in multilingual support, reasoning, and mathematics, and now, the long-awaited function calling feature is finally supported.
fi: Phi-4-mini tuo merkittäviä parannuksia monikielitukeen, päättelyyn ja matematiikkaan, ja nyt se tukee myös pitkään odotettua funktiokutsuominaisuutta.

en: A compact and efficient vision-language model, specifically designed for visual document understanding, enabling automated content extraction from tables, charts, infographics, plots, diagrams, and more.
fi: Tiivis ja tehokas kielivisiomalli, joka on nimenomaisesti suunniteltu visuaaliseen asiakirjaymmärrykseen ja mahdollistaa automatisoidun sisällön irrottamisen taulukoista, kaavioista, kuvioista yms.

en: Granite-3.2 is a family of long-context AI models from IBM Granite fine-tuned for thinking capabilities.
fi: IBM Graniten Granite-3.2 on pitkäkontekstisten tekoälymallien perhe, joka ajattelukyvyt on hienosäädetty.

en: A new state-of-the-art version of the lightweight Command R7B model that excels in advanced Arabic language capabilities for enterprises in the Middle East and Northern Africa.
fi: Uusi ajantasainen versio Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan yrityksille kevyestä Command R7B -mallista, joka loistaa arabian kielen taidoissaan

en: 111 billion parameter model optimized for demanding enterprises that require fast, secure, and high-quality AI
fi: 111 miljardin parametrin malli, joka on optimoitu vaativille yrityksille, jotka tarvitsevat nopeaa, turvallista ja korkealaatuista tekoälyä

en: EXAONE Deep exhibits superior capabilities in various reasoning tasks including math and coding benchmarks, ranging from 2.4B to 32B parameters developed and released by LG AI Research.
fi: EXAONE Deep osoittaa ylivoimaisia kykyjen eri päättelytehtävissä kuten matematiikka- ja koodausvertailuissa; sen on kehittänyt ja julkaissut LG AI Research ja sen parametreihin määrä vaihtelee 2,4:stä 32 miljardiin.

en: Building upon Mistral Small 3, Mistral Small 3.1 (2503) adds state-of-the-art vision understanding and enhances long context capabilities up to 128k tokens without compromising text performance.
fi: Mistral Small 3:lle rakentuva Mistral Small 3.1 (2503) lisää ajantasaisen ymmärryksen ja parantaa pitkän kontekstin kykyjä aina 128 t merkkeihin asti tinkimättä tekstisuorituskyvystä.

en: Cogito v1 Preview is a family of hybrid reasoning models by Deep Cogito that outperform the best available open models of the same size, including counterparts from LLaMA, DeepSeek, and Qwen across most standard benchmarks.
fi: Cogito v1 Preview on Deep Cogiton hybridipäättelymalliperhe, joka useimmilla mittareilla päihittää parhaat samankokoiset avoimet mallit kuten LLaMAn, DeepSeekin ja Owenin vastineet.

en: DeepCoder is a fully open-Source 14B coder model at O3-mini level, with a 1.5B version also available.
fi: DeepCoder on täysin avoimen lähdekoodin 03-mini-tason 14 mrd koodausmalli, josta on saatavilla myös 1,5 mrd versio.

en: Qwen3 is the latest generation of large language models in Qwen series, offering a comprehensive suite of dense and mixture-of-experts (MoE) models.
fi: Qwen3 on Qwen-sarjan suurten kielimallien uusin sukupolvi, joka tarjoaa laajan valikoima tiheitä ja MoE-malleja (mixture-of-experts).

en: Meta's latest collection of multimodal models.
fi: Metan viimeisin multimodaalimallien kokoelma.

en: IBM Granite 2B and 8B models are 128K context length language models that have been fine-tuned for improved reasoning and instruction-following capabilities.
fi: IBM Granite 2 ja 8 mrd mallit ovat 128 K kontekstipituuden kielimalleja, jotka on hienosäädetty parempaa päättely- ja ohjeidennoudatuskykyyn.

en: Phi 4 reasoning and reasoning plus are 14-billion parameter open-weight reasoning models that rival much larger models on complex reasoning tasks.
fi: Phi 4 reasoning ja reasoning plus ovat 14 miljardin parametrin avoimen painon päättelymalleja, jotka kilpailevat mutkikkaissa päättelytehtävissä paljon suurempien mallien kanssa.

en: Phi 4 mini reasoning is a lightweight open model that balances efficiency with advanced reasoning ability.
fi: Phi 4 mini reasoning on kevyt avoin malli, joka tasapainottaa tehokkuuden ja edistyneen päättelykyvyn.

en: Gemma 3n models are designed for efficient execution on everyday devices such as laptops, tablets or phones.
fi: Gemma 3n -mallit on suunniteltu suoriutumaan tehokkaasti arkilaitteissa kuten kannettavissa, tableteissa ja puhelimissa.

en: Magistral is a small, efficient reasoning model with 24B parameters.
fi: Magistral on pieni, tehokas 24 mrd parametrin päättelymalli.

en: An update to Mistral Small that improves on function calling, instruction following, and less repetition errors.
fi: Mistral Smallin päivitys, joka parantaa funktiokutsua, ohjeiden seuraamista ja vähentää toistovirheitä.

en: Flagship vision-language model of Qwen and also a significant leap from the previous Qwen2-VL.
fi: Qwenin kielimallien lippulaiva ja myös merkittävä harppaus edellisestä Qwen2-VL:stä.

en: Devstral: the best open source model for coding agents.
fi: Devstral: paras avoimen lähdekoodin malli koodausagenteille.

en: OpenAI’s open-weight models designed for powerful reasoning, agentic tasks, and versatile developer use cases.
fi: OpenAI:n avoimen painon mallit on suunniteltu tehokkaaseen päättelyyn, agenttitehtäviin ja moninaiseen kehityskäyttöön.

en: Alibaba's performant long context models for agentic and coding tasks.
fi: Alibaban suorituskykyiset pitkän kontekstin mallit agentti- ja koodaustehtäviin.

en: DeepSeek-V3.1 is a hybrid model that supports both thinking mode and non-thinking mode.
fi: DeepSeek-V3.1 on hybridimalli, joka tukee niin ajattelevaa kuin ei-ajattelevaa tilaa.

en: EmbeddingGemma is a 300M parameter embedding model from Google.
fi: EmbeddingGemma on 300 M parametrin upotusmalli Googlelta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Url "%1"
fi: Avaa verkko-osoite ”%1”

[ctx: @info:tooltip]
en: The temperature of the model. Increasing the temperature will make the model answer more creatively.
fi: Mallin lämpötila. Lämpötilan nostaminen saa mallin vastaamaan luovemmin.

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the random number seed to use for generation. Setting this to a specific number will make the model generate the same text for the same prompt. (Default: 0)
fi: Asettaa generointiin käytettävän satunnaislukusiemenen. Malli generoi saman tekstin samaan kehotteeseen, jos tämä on asetettu tietyksi luvuksi. (Oletus: 0)

en: Seed:
fi: Siemen:

en: Server Url:
fi: Palvelimen verkko-osoite:

en: The name of the city
fi: Kaupungin nimi

[ctx: @info:placeholder]
en: Search Model…
fi: Etsi mallia…

en: No instance found. Please add one.
fi: Ilmentymää ei löytynyt. Lisää sellainen.

[ctx: @action:button]
en: Add instance…
fi: Lisää ilmentymä…

en: Ollama not found on system. Ask to your administrator system to install it.
fi: Ollamaa ei löytynyt järjestelmästä. Pyydä järjestelmän ylläpitäjää asentamaan se.

en: Ollama not found on system. Please install it.
fi: Ollamaa ei löytynyt järjestelmästä. Asenna se.

[ctx: @action]
en: Download Ollama
fi: Lataa Ollama

[ctx: @action]
en: Start Ollama
fi: Käynnistä Ollama

[ctx: @action:button]
en: Configure…
fi: Asetukset…

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message
fi: Kirjoita viesti

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach File
fi: Liitä tiedosto

en: Images (*.png *.xpm *.jpg *.gif)
fi: Kuvat (*.png *.xpm *.jpg *.gif)

en: Audio (*.mp4 *.avi)
fi: Ääni (*.mp4 *.avi)

en: Text (*.txt *.md)
fi: Teksti (*.txt *.md)

[ctx: @title:window]
en: Select File
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow to select tools
fi: Salli valita työkalut

en: Impossible to open %1
fi: Mahdotonta avata: %1

[ctx: @title:window]
en: Error Opening File
fi: Virhe avattaessa tiedostoa

en: Text Plugins
fi: Tekstiliitännäiset

en: Tools Plugins
fi: Työkaluliitännäiset

en: Prompt
fi: Kehote

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @label:textbox]
en: Arguments:
fi: Parametrit:

[ctx: @label:textbox]
en: Information:
fi: Tietoa:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show metadata info
fi: Näytä metatiedot

en: Metadata Info
fi: Metatiedot

[ctx: @title:window]
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: @title:window]
en: Add Instance
fi: Lisää ilmentymä

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Select a Type of Instance:
fi: Valitse ilmentymän tyyppi:

[ctx: @title:window]
en: Configure Instances
fi: Ilmentymien asetukset

[ctx: @action]
en: Add instance…
fi: Lisää ilmentymä…

[ctx: @action]
en: Mark As Default
fi: Merkitse oletukseksi

[ctx: @action]
en: Edit…
fi: Muokkaa…

[ctx: @action]
en: Remove Instance
fi: Poista ilmentymä

en: Do you want to remove this instance (%1)?
fi: Haluatko poistaa tämän ilmentymän (%1)?

[ctx: @title]
en: Remove Instance
fi: Poista ilmentymä

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
fi: Etsi…

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Instance…
fi: Lisää ilmentymä…

[ctx: @title:window]
en: Configure AI text plugins
fi: Tekstitekoälyliitännäisten asetukset

[ctx: @action]
en: Add…
fi: Lisää…

en: Ask to AI
fi: Kysy tekoälyltä

[ctx: @action]
en: Modify…
fi: Muuta…

[ctx: @action]
en: Remove…
fi: Poista…

en: Do you want to remove it?
fi: Haluatko poistaa sen?

[ctx: @title]
en: Remove
fi: Poista

en: Ask AI…
fi: Kysy tekoälyltä…

[ctx: @action]
en: Configure…
fi: Asetukset…

en: Max Tokens:
fi: Merkkejä enintään:

en: Plugins Tool:
fi: Liitännäistyökalu:

[ctx: @title:window]
en: Quick Ask
fi: Pikakysy

[ctx: @info:tooltip]
en: Search…
fi: Etsi…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure…
fi: Asetukset…

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @info:tooltip]
en: Save Discussion in Database
fi: Tallenna keskustelu tietokantaan

[ctx: @title:window]
en: Conversation
fi: Keskustelu

[ctx: @info:tooltip]
en: New Chat
fi: Uusi keskustelu

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
fi: Suosikki

[ctx: @info:placeholder]
en: Search… (%1)
fi: Etsi… (%1)

[ctx: @action]
en: Search Channels
fi: Etsi kanavia

[ctx: @action]
en: Previous Chat
fi: Edellinen keskustelu

[ctx: @action]
en: Next Chat
fi: Seuraava keskustelu

[ctx: @title:window]
en: Search
fi: Etsi

en: No plugin found.
fi: Liitännäistä ei löytynyt.

[ctx: @label:textbox]
en: Tools:
fi: Työkalut:

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit…
fi: Muokkaa…

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @info:tooltip]
en: Speak
fi: Puhu

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh
fi: Virkistä

en: Block Code copied.
fi: Koodilohko kopioitu.

[ctx: @title]
en: Copy Block Code
fi: Kopioi koodilohko

[ctx: @title:window]
en: Display Image
fi: Näytä kuva

en: Copy Image to Clipboard
fi: Kopioi kuva leikepöydälle

en: Copy Location to Clipboard
fi: Kopioi sijainti leikepöydälle

en: Other Application...
fi: Muu sovellus…

[ctx: @label:textbox]
en: Zoom:
fi: Lähennys:

[ctx: @action:button]
en: 100%
fi: 100 %

[ctx: @action:button]
en: Fit to View
fi: Sovita näkymään

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

[ctx: @action]
en: Copy Selection
fi: Kopioi valinta

[ctx: @action]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action]
en: Copy URL
fi: Kopioi verkko-osoite

[ctx: @action]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action]
en: New Chat
fi: Uusi keskustelu

[ctx: @action]
en: Remove as Favorite
fi: Poista suosikeista

[ctx: @action]
en: Set as Favorite
fi: Aseta suosikiksi

[ctx: @action]
en: Restore
fi: Palauta

[ctx: @action]
en: Archive
fi: Arkistoi

en: Do you want to remove this discussion?
fi: Haluatko poistaa tämän keskustelun?

[ctx: @title:window]
en: Remove Discussion
fi: Poista keskustelu

en: No Archive Found.
fi: Arkistoa ei löytynyt.

en: No Messages Found.
fi: Viestejä ei löytynyt.
