ktextaddons - en to hi translation catalogue (65 entries)

en: Archive cannot be opened in read mode.
hi: पुरालेख को पठन मोड में नहीं खोला जा सकता.

en: Select Custom Writable Path
hi: कस्टम लिखने योग्य पथ चुनें

en: Select Custom System Path
hi: कस्टम सिस्टम पथ चुनें

[ctx: @action]
en: LibreOffice Autocorrection
hi: लिबरऑफिस स्वतः सुधार

[ctx: @action]
en: KMail/Calligra Autocorrection
hi: केमेल/कैलिग्रा स्वतः सुधार

en: "Replace" string is the same as "Find" string.
hi: "प्रतिस्थापित करें" स्ट्रिंग "खोजें" स्ट्रिंग के समान है।

[ctx: @title:window]
en: Add Autocorrection Entry
hi: स्वतः सुधार प्रविष्टि जोड़ें

en: &Modify
hi: &संशोधित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
hi: &जोड़ना

en: Import LibreOffice Autocorrection
hi: LibreOffice स्वतःसुधार आयात करें

en: LibreOffice Autocorrection File (*.dat)
hi: लिबरऑफिस स्वतः सुधार फ़ाइल (*.dat)

en: Import KMail Autocorrection
hi: KMail स्वतः सुधार आयात करें

en: KMail Autocorrection File (*.xml)
hi: केमेल स्वतःसुधार फ़ाइल (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Import Autocorrection File
hi: स्वतःसुधार फ़ाइल आयात करें

en: Language was changed, do you want to save config for previous language?
hi: भाषा बदल दी गई है, क्या आप पिछली भाषा के लिए कॉन्फ़िगरेशन सहेजना चाहते हैं?

[ctx: @title:window]
en: Save config
hi: कॉन्फ़िगरेशन सहेजें

en: Please save changes before exporting settings.
hi: कृपया सेटिंग्स निर्यात करने से पहले परिवर्तन सहेजें.

[ctx: @title:window]
en: Export Autocorrection File
hi: स्वतःसुधार फ़ाइल निर्यात करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabledAutocorrection)
en: Enable autocorrection
hi: स्वतः सुधार सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacement and exception for language:
hi: भाषा के लिए प्रतिस्थापन और अपवाद:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportAutoCorrection)
en: Export…
hi: निर्यात करना…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importAutoCorrection)
en: Import…
hi: आयात करना…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
hi: उन्नत स्वतः सुधार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
hi: निकालना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
hi: &शब्द प्रतिस्थापन सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
hi: &खोजो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: &Replace
hi: &प्रतिस्थापित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (TextAutoCorrectionWidgets::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Find
hi: खोजो

note: i18n: ectx: property (text), widget (TextAutoCorrectionWidgets::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Replace
hi: प्रतिस्थापित करें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
hi: अपवाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
hi: इसे वाक्य का अंत न समझें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
hi: निकालना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
hi: दो बड़े अक्षर स्वीकार करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: Add
hi: जोड़ना

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
hi: सरल स्वतः सुधार

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
hi: पता लगाएं कि नया वाक्य कब शुरू हुआ है और हमेशा सुनिश्चित करें कि पहला अक्षर बड़ा अक्षर हो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
hi: वाक्य के &पहले अक्षर को स्वचालित रूप से अपरकेस में बदलें
    (उदाहरण के लिए "मेरा घर. इस शहर में" से "मेरा घर. इस शहर में")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
hi: सभी शब्दों को शिफ्ट कुंजी को थोड़ा ज़्यादा देर तक दबाए रखने की आम गलती के लिए जाँचा जाता है। अगर कुछ शब्दों में दो बड़े अक्षर होने चाहिए, तो उन अपवादों को 'अपवाद' टैब में जोड़ा जाना चाहिए।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
hi: &दो अपरकेस अक्षरों को एक अपरकेस और एक लोअरकेस अक्षर में बदलें
    (उदाहरण के लिए PErfect से Perfect)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
hi: सुनिश्चित करें कि एक से अधिक स्पेस टाइप न किया जा सके, क्योंकि यह एक सामान्य गलती है, जिसे फॉर्मेटेड टेक्स्ट में ढूंढ पाना काफी कठिन होता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
hi: &दोहरे रिक्त स्थान दबाएँ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
hi: उपलब्ध होने पर अधिकांश मानक भिन्न संकेतन परिवर्तित कर दिए जाएंगे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2… with ½...
hi: 1/2… को ½… से प्रतिस्थापित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
hi: दिनों के नाम बड़े अक्षरों में लिखें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
hi: यह पता लगाता है कि URL (यूनिफ़ॉर्म रिसोर्स लोकेटर) कब टाइप किया गया है, तथा ऐसा फ़ॉर्मेटिंग प्रदान करता है जो इंटरनेट ब्राउज़र द्वारा URL दिखाने के तरीके से मेल खाता हो।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs (HTML mode)
hi: स्वतः प्रारूपित करें &URLs (HTML मोड)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
hi: जब आप _अंडरलाइन_ या *बोल्ड* का उपयोग करते हैं, तो अंडरस्कोर या तारांकन के बीच का पाठ रेखांकित या बोल्ड पाठ में परिवर्तित हो जाएगा।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold, strikeout and underline formatting (HTML mode)
hi: स्वचालित रूप से &बोल्ड, स्ट्राइकआउट और अंडरलाइन फ़ॉर्मेटिंग करें (HTML मोड)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Replace 1st… with 1^st... (HTML mode)
hi: 1st… को 1^st… से बदलें (HTML मोड)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addNonBreakingSpaceInFrench)
en: Add non breaking space before specific punctuation marks in French text
hi: फ्रेंच पाठ में विशिष्ट विराम चिह्नों से पहले नॉन-ब्रेकिंग स्पेस जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, replaceDoubleQuotesByFrenchQuotes)
en: Replace double quotes by french quotes
hi: दोहरे उद्धरण चिह्नों को फ्रेंच उद्धरण चिह्नों से बदलें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
hi: कस्टम और उद्धरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
hi: &डबल उद्धरण चिह्नों को मुद्रण उद्धरण चिह्नों से बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doubleQuoteBeginReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doubleQuoteEndReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, simpleQuoteBeginReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, simpleQuoteEndReplace)
en: By Default
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ending Quote:
hi: अंतिम उद्धरण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opening Quote:
hi: प्रारंभिक उद्धरण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault)
en: Default
hi: गलती करना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
hi: &एकल उद्धरण चिह्नों को मुद्रण संबंधी उद्धरण चिह्नों से बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Ending Quotes:
hi: समापन उद्धरण:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Path
hi: पथ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: System Path:
hi: सिस्टम पथ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemPath) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, writablePath)
en: TextLabel
hi: पाठलेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Writable Path:
hi: लिखने योग्य पथ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Custom System Path:
hi: कस्टम सिस्टम पथ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Custom Writable Path:
hi: कस्टम लेखन योग्य पथ:
