ktextaddons - en to ia translation catalogue (176 entries)

en: New Chat...
ia: Nove Conversation de gruppo (Chat)...

en: Favorite
ia: Favorito

en: Today
ia: Hodie

en: 7 days previous
ia: 7 dies precedente

en: 30 days previous
ia: 30 dies precednte

en: Later
ia: Plus tarde

en: Unknown
ia: Incognite

en: <b>Engine:</b> %1<br><b>Model:</b> %2<br><b>Instance Name:</b> %3
ia: <b>Motor:</b> %1<br><b>Modello:</b> %2<br><b>Nomine de Instantia:</b> %3

en: <br><b>Tools:</b> %1
ia: <br><b>Instrumentos:</b> %1

en: Tools
ia: Instrumentos

en: Small
ia: Parve

en: Medium
ia: Medie

en: Big
ia: Grande

en: Huge
ia: Ponderose (Huge)

en: Code
ia: Codice

en: Math
ia: Mathematica

en: Embedding
ia: Incorporante

en: Cloud
ia: Nube (Cloud)

en: Go to message
ia: Vade a message

en: Network
ia: Rete

en: <br><b>Total Duration:</b> %1 seconds
ia: <br><b>Duration Total:</b> %1 secundas

en: <br><b>Prompt Tokens:</b> %1
ia: <br><b>Tokens de Prompt:</b> %1

en: <br><b>Token Count:</b> %1
ia: <br><b>Computo de Token :</b> %1

en: <br><b>Prompt Token:</b> %1
ia: <br><b>Token de Prompt:</b> %1

en: <br><b>Completion Token:</b> %1
ia: <br><b>Token de Completion:</b> %1

en: On
ia: Activate (On)

en: Off
ia: De-Activate (Off)

en: Activate: %1
ia: Activa: %1

[ctx: @title:window]
en: Configure %1
ia: Configura %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: Available Models
ia: Modellos disponibile

en: Failed to connect to interface at %1: %2
ia: Falleva a connecter a interfacie a %1: %2

en: Sarvam AI instance
ia: Instantia de Sarvam AI

[ctx: @action]
en: Download LMStudio
ia: Discarga LMStudio

[ctx: @title:window]
en: Configure LMStudio
ia: Configura LMStudio

[ctx: @title Preferences page name]
en: Installed model
ia: Modello installate

en: Name:
ia: Nomine:

en: Api token:
ia: Token API:

en: Impossible to start LMStudio.
ia: Impossibile startar LMStudio.

en: Models
ia: Modellos

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Model
ia: Adde Modello

en: Invalid Model Name
ia: Nomine de modello invalide

en: Tag:
ia: Etiquetta:

en: Prompt:
ia: Symbolo de demanda:

[ctx: @action:button]
en: Create
ia: Crea

[ctx: @title:window]
en: Select GGUF File
ia: Selige file de GGUF

[ctx: @action:button]
en: Create Model
ia: Crea Modello

[ctx: @title:window]
en: Download Model
ia: Discarga Modello

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel
ia: Cancella

en: Download Model Error
ia: Error de Discargar Modello

[ctx: @info:tooltip]
en: Download
ia: Discarga

en: Family:
ia: Familia:

en: Parent Model:
ia: Modello Genitor:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Selected Model
ia: Remove Modello Seligite

en: Do you want to remove this model (%1)?
ia: Tu vole remover iste modello (%1)?

[ctx: @title]
en: Remove Model
ia: Remove Modello

en: AMD GPU Selection:
ia: Selection de AMD GPU:

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama
ia: Configura Ollama

[ctx: @title Preferences page name]
en: Installed Models
ia: Modellos installate

[ctx: @title Preferences page name]
en: Create Models
ia: Crea Modellos

en: Port:
ia: Porto:

en: Show Ollama Log
ia: Monstra log (registro) de Ollama

en: Model:
ia: Modello:

en: Customize Ollama
ia: Configura Ollama

en: Failed to start Ollama
ia: Falleva a startar Ollama

[ctx: @title:window]
en: Ollama Log
ia: Registro (log) de Ollama

[ctx: @action]
en: Download Ollama
ia: Discarga Ollama

[ctx: @action]
en: Start Ollama
ia: Starta Ollama

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama Cloud
ia: Configura Ollama Cloud

en: Api Key:
ia: Clave API:

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload Model
ia: Recarga Modello

en: Presets:
ia: Preregulationes:

en: Minutes:
ia: Minutas:

en: Categories
ia: Categorias

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Url "%1"
ia: Aperir URL "%1"

en: Options
ia: Optiones

en: Share Name:
ia: Comparti Nomine:

en: Override Parameters
ia: Superscribe Parametros

en: Temperature:
ia: Temperatura:

en: Seed:
ia: Semine:

en: Context Window Size:
ia: Grandor de Fenestrea de Contexto:

en: Capabilities
ia: Capabilitates

en: Template
ia: Patrono

en: Modelfile
ia: Modelfile (file de modello)

en: Parameters
ia: Parametros

en: Details
ia: Detalios

en: Model Info
ia: Info de modello

en: Do not Share
ia: Non comparti

en: Username
ia: Nomine usator

en: Full Name
ia: Nomine complete

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Model Info
ia: Monstra info de modello

en: Ollama (Online)
ia: Ollama In Linea (Online)

[ctx: @title:window]
en: Configure Ollama Online
ia: Configura Ollama Online (in linea)

en: Server Url:
ia: URL de servitor:

en: Ollama Online
ia: Ollama In Linea (Online)

en: The name of the city
ia: Le nomine del citate

[ctx: @info:placeholder]
en: Search Model…
ia: Cerca Modello...

[ctx: @action:button]
en: Add instance…
ia: Adde instantia…

[ctx: @action:button]
en: Configure…
ia: Configura…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Instance
ia: Configura Instantia

[ctx: @title:window]
en: Show Model Information
ia: Monstra information de modello

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message
ia: Inserta un message

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach File
ia: Attacha File

en: Text (*.txt *.md)
ia: Texto (*.txt *.md)

[ctx: @title:window]
en: Select File
ia: Selige File

[ctx: @info:tooltip]
en: Send
ia: Invia

en: Impossible to open %1
ia: Impossibile aperir %1

[ctx: @title:window]
en: Error Opening File
ia: Error durante que il aperiva file

en: Text Plugins
ia: Plugins de Texto

en: Tools Plugins
ia: Plugins de instrumentos

en: Prompt
ia: Prompt (Demanda)

[ctx: @label:textbox]
en: Arguments:
ia: Argumentos:

[ctx: @title:window]
en: Debug
ia: Cribra (debug)

[ctx: @title:window]
en: Add Instance
ia: Adde instantia

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ia: Nomine:

[ctx: @label:textbox]
en: Select a Type of Instance:
ia: Selige un typo de instantia:

[ctx: @title:window]
en: Configure Instances
ia: Configura

[ctx: @action]
en: Add instance…
ia: Adde instantia…

[ctx: @action]
en: Mark As Default
ia: Marca como Predefinite

[ctx: @action]
en: Edit…
ia: Modifica…

[ctx: @action]
en: Remove Instance
ia: Remove Instantia

en: Do you want to remove this instance (%1)?
ia: Tu vole remover iste instantia (%1)?

[ctx: @title]
en: Remove Instance
ia: Remove Instantia

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ia: Cerca...

[ctx: @info:tooltip]
en: Add Instance…
ia: Adde instantia...

[ctx: @title:window]
en: Configure AI text plugins
ia: Configura plugins de texto de IA (AI)

[ctx: @action]
en: Add…
ia: Adde…

en: Ask to AI
ia: Demanda a IA (AI)

[ctx: @action]
en: Modify…
ia: Modifica…

en: Do you want to remove it?
ia: Tu vole remover lo?

en: Ask AI…
ia: Demanda IA (AI) …

[ctx: @action]
en: Configure…
ia: Configura…

en: Max Tokens:
ia: Indicios Max:

en: Plugins Tool:
ia: Instrumento de Plugins:

en: Instructions:
ia: Instructiones:

[ctx: @title:window]
en: Quick Ask
ia: Demanda rapide

[ctx: @info:tooltip]
en: Search…
ia: Cerca...

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure…
ia: Configura...

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
ia: Netta

[ctx: @info:tooltip]
en: Save Discussion in Database
ia: SAlveguarda discussion in base de datos

[ctx: @title:window]
en: Conversation
ia: Conversatione

[ctx: @info:tooltip]
en: New Chat
ia: Nove Conversation de gruppo (Chat)

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
ia: Favorito

[ctx: @info:placeholder]
en: Search… (%1)
ia: Cerca... (%1)

[ctx: @action]
en: Search Channels
ia: Cerca canales

[ctx: @action]
en: Previous Chat
ia: Previe Chat (conversation en directo)

[ctx: @action]
en: Next Chat
ia: Proxime Conversation de gruppo (Chat)

[ctx: @title:window]
en: Search
ia: Cerca

en: No plugin found.
ia: Necun plugin trovate.

[ctx: @label:textbox]
en: Tools:
ia: Instrumentos:

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit…
ia: Modifica…

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop
ia: Stoppa

[ctx: @info:tooltip]
en: Speak
ia: Pronuncia

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy
ia: Copia

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh
ia: Refresca

en: Block Code copied.
ia: Codice de Bloco copiate.

[ctx: @title]
en: Copy Block Code
ia: Copia Codice de Bloco

[ctx: @title:window]
en: Display Image
ia: Monstra imagine

en: Copy Image to Clipboard
ia: Copia image in area de transferentia

en: Copy Location to Clipboard
ia: Copia location a area de transferentia

en: Other Application...
ia: Altere application...

[ctx: @action:button]
en: Fit to View
ia: Adapta a Vista

en: Save Image
ia: Salveguarda imagine

[ctx: @action]
en: Copy Selection
ia: Copia selection

[ctx: @action]
en: Copy
ia: Copia

[ctx: @action]
en: Copy URL
ia: Copia URL

[ctx: @action]
en: Select All
ia: Selige toto

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert Text
ia: Inserta texto

[ctx: @action]
en: New Chat
ia: Nove Conversation de gruppo (Chat)

[ctx: @action]
en: Duplicate…
ia: Duplica ...

[ctx: @action]
en: Remove as Favorite
ia: Remove como favorito

[ctx: @action]
en: Set as Favorite
ia: Fixa como Favorite

[ctx: @action]
en: Restore
ia: Restabili

[ctx: @action]
en: Archive
ia: Archivo

en: Do you want to remove this discussion?
ia: Tu vole remover iste discussion?

en: No Archive Found.
ia: Necun Archivo trovate.

en: No Messages Found.
ia: Necun messages trovate.
