ktextaddons - en to nl translation catalogue (30 entries)

en: %1 replacement made | %1 replacements made
nl[0]: %1 vervanging uitgevoerd
nl[1]: %1 vervangingen uitgevoerd

en: Check Spelling...
nl: Spelling controleren...

en: Auto Spell Check
nl: Automatische spellingcontrole

en: Spell Checking Language
nl: Taal van spellingcontrole

en: Speak Text
nl: Tekst uitspreken

en: Nothing to spell check.
nl: Niets om de spelling van te controleren.

en: No backend available for spell checking.
nl: Geen backend voor spellingcontrole beschikbaar.

en: Allow Tabulations
nl: Tabs toestaan

en: No backend available for spell checking. Do you want to send the email anyways?
nl: Geen backend voor spellingcontrole beschikbaar. Wilt u het e-mailbericht toch verzenden?

[ctx: @action:button]
en: Send
nl: Verzenden

en: Skip
nl: Overslaan

en: Close
nl: Sluiten

en: End of message reached.
    Phrase '%1' could not be found.
nl: Einde van bericht bereikt.
    Frase '%1' is niet gevonden.

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace All
nl: Alles vervangen

[ctx: Replace text]
en: Replace:
nl: Vervangen:

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
nl: Vorige

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: Find text]
en: F&ind:
nl: Zo&eken:

en: Text to search for
nl: Te zoeken tekst

en: Jump to next match
nl: Ga naar volgende overeenkomst

en: Jump to previous match
nl: Ga naar vorige overeenkomst

en: Options
nl: Opties

en: Modify search behavior
nl: Zoekgedrag wijzigen

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Whole word
nl: Geheel woord

en: Regular Expression
nl: Reguliere expressie

en: Respect Diacritic and Accents
nl: Diakritische tekens en accenten respecteren

en: Go to Line:
nl: Ga naar regel:

en: Go
nl: Ga naar
