ktextaddons - en to sa translation catalogue (64 entries)

en: Any text to check.
sa: परीक्षितुं कोऽपि पाठः।

en: Replacement
sa: प्रतिस्थापनम्

en: Online Grammar Information
sa: ऑनलाइन व्याकरण सूचना

en: Check Again
sa: पुनः चेक करें

en: Configure…
sa: विन्यस्तं कुर्वन्तु...

en: See on: %1
sa: अत्र पश्यन्तु: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sa: पिधानं करोतु

[ctx: @title:window]
en: Configure Grammalecte
sa: Grammalecte विन्यस्तं कुर्वन्तु

en: General
sa: सामान्य

en: Grammar Settings
sa: व्याकरणस्य सेटिंग्स्

en: Impossible to get options. Please verify that you have grammalected installed.
sa: विकल्पान् प्राप्तुं असम्भवम्। कृपया सत्यापयन्तु यत् भवता व्याकरणं संस्थापितम् अस्ति ।

[ctx: @title:window]
en: Error during Extracting Options
sa: विकल्पान् निष्कासयितुं समये त्रुटिः

[ctx: @label:textbox]
en: Press Button for Reloading Settings
sa: सेटिङ्ग्स् पुनः लोड् कर्तुं बटन् नुदन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload Settings
sa: सेटिंग्स् पुनः लोड् कुर्वन्तु

en: Python Path:
sa: पायथन मार्गः :

[ctx: @info:placeholder]
en: Add full 'grammalecte-cli.py' path
sa: पूर्णं 'grammalecte-cli.py' मार्गं योजयन्तु

en: Grammalecte Path:
sa: व्याकरणलेक्टे पथः

en: Grammalecte can be found <a href="https://grammalecte.net/#download">here</a>. Download it and extract it.
sa: Grammalecte <a href="https://grammalecte.net/#download">अत्र</a> प्राप्यते . तत् डाउनलोड् कृत्वा निष्कासयन्तु।

en: Python path is missing.
sa: पायथन् मार्गः अनुपलब्धः अस्ति ।

en: Grammalecte path not found.
sa: व्याकरणलेक्टे पथः न लब्धः।

en: Grammalecte program file not found.
sa: Grammalecte कार्यक्रमसञ्चिका न प्राप्ता।

en: Grammalecte cli file not found.
sa: Grammalecte cli सञ्चिका न प्राप्ता।

[ctx: @title:window]
en: Grammalecte error
sa: Grammalecte त्रुटिः

en: Select Path
sa: मार्गं चिनोतु

en: Asturian
sa: अस्टुरियन

en: English
sa: आंग्ल

en: English (Australian)
sa: आङ्ग्लभाषा (ऑस्ट्रेलिया)

en: English (Canadian)
sa: आङ्ग्लभाषा (कनाडाई)

en: Belarusian
sa: बेलारूसी

en: Breton
sa: ब्रेटन

en: Catalan
sa: कातालान भाषा

en: Chinese
sa: चीनी

en: Danish
sa: दानिशः

en: Dutch
sa: डच्

en: Esperanto
sa: एस्पेरान्तो

en: French
sa: फ्रेंचभाषा

en: Galician
sa: गैलिशियन्

en: German
sa: जर्मन

en: Greek
sa: ग्रीकभाषा

en: Italian
sa: इटालियन

en: Japanese
sa: जापानी

en: Khmer
sa: ख्मेर

en: Persian
sa: फारसी

en: Polish
sa: पोलिश

en: Portuguese
sa: पुर्तगाली

en: Romanian
sa: रोमानियाई

en: Russian
sa: रूसी

en: Slovak
sa: स्लोवाक

en: Slovenian
sa: स्लोवेनियाई

en: Spanish
sa: स्पेनी भाषा

en: Swedish
sa: स्वीडिश

en: Tagalog
sa: तागालोग

en: Tamil
sa: तमिल

en: Ukrainian
sa: युक्रेनियन

[ctx: @title:window]
en: Configure LanguageTool
sa: LanguageTool विन्यस्तं कुर्वन्तु

[ctx: @option:check]
en: Use Local Instance
sa: स्थानीयदृष्टान्तस्य उपयोगं कुर्वन्तु

[ctx: @label:textbox]
en: Instance Path:
sa: उदाहरणमार्गः :

[ctx: @label:textbox]
en: Language:
sa: भाषा:

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh
sa: ताजगी

en: An error was reported: %1
sa: एकः त्रुटिः निवेदिता: %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to check grammar.
sa: व्याकरणस्य जाँचं कर्तुं असफलम्।

[ctx: @info:tooltip]
en: Check
sa: अनुशीलय

en: An error occurred attempting to load the list of available languages:
    %1
sa: उपलब्धभाषासूचीं लोड् कर्तुं प्रयतमाने त्रुटिः अभवत्:
    %1

[ctx: @title:window]
en: List of Languages
sa: भाषाणां सूची
