ktextaddons - en to sa translation catalogue (31 entries)

en: %1 replacement made | %1 replacements made
sa[0]: %1 प्रतिस्थापनं कृतम्
sa[1]: %1 प्रतिस्थापनं कृतम्

en: Check Spelling…
sa: वर्तनीपरीक्षां कुर्वन्तु...

en: Auto Spell Check
sa: स्वतः वर्तनी जाँच

en: Spell Checking Language
sa: वर्तनीपरीक्षा भाषा

en: Speak Text
sa: पाठं वदतु

en: Nothing to spell check.
sa: वर्तनीपरीक्षायै किमपि नास्ति।

en: No backend available for spell checking.
sa: वर्तनीपरीक्षायै पृष्ठभागः उपलब्धः नास्ति ।

en: Allow Tabulations
sa: सारणीकरणं अनुमन्यताम्

en: No backend available for spell checking. Do you want to send the email anyways?
sa: वर्तनीपरीक्षायै पृष्ठभागः उपलब्धः नास्ति । तथापि भवन्तः ईमेल प्रेषयितुम् इच्छन्ति वा?

[ctx: @action:button]
en: Send
sa: प्रेषयतु

[ctx: @action:button]
en: Skip
sa: क्षिपते

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sa: पिधानं करोतु

en: Close
sa: पिधानं करोतु

en: End of message reached.
    Phrase '%1' could not be found.
sa: सन्देशस्य अन्तः प्राप्तः।
    '%1' इति वाक्यं न लब्धम् ।

[ctx: @action:button]
en: Replace
sa: प्रत्याहृ

[ctx: @action:button]
en: Replace All
sa: सर्वेषां प्रतिस्थापनम्

[ctx: Replace text]
en: Replace:
sa: प्रत्याहृ:

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
sa: पूर्वतनम्‌

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
sa: अग्रिम

[ctx: Find text]
en: F&ind:
sa: अन्वेषय:

[ctx: @info:tooltip]
en: Text to search for
sa: अन्वेषणार्थं पाठः

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
sa: अग्रिम-क्रीडायाः कृते कूदन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
sa: पूर्वमेलनं प्रति कूदन्तु

en: Options
sa: विकल्पाः

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify search behavior
sa: अन्वेषणव्यवहारं परिवर्तयन्तु

en: Case sensitive
sa: प्रकरणसंवेदनशीलः

en: Whole word
sa: सम्पूर्ण शब्द

en: Regular Expression
sa: नियमित अभिव्यक्ति

en: Respect Diacritic and Accents
sa: Diacritic and Accents इत्यस्य सम्मानं कुर्वन्तु

[ctx: @label:textbox]
en: Go to Line:
sa: रेखां गच्छन्तु :

en: Go
sa: गच्छ
