ktextaddons - en to sv translation catalogue (65 entries)

en: Archive cannot be opened in read mode.
sv: Arkivet kan inte öppnas i läsläge.

en: Select Custom Writable Path
sv: Välj egen skrivbar sökväg

en: Select Custom System Path
sv: Välj egen systemsökväg

en: LibreOffice Autocorrection
sv: LibreOffice automatisk korrigering

en: KMail/Calligra Autocorrection
sv: Kmail och Calligra automatisk korrigering

en: "Replace" string is the same as "Find" string.
sv: Strängen "Ersätt" är samma som strängen "Sök".

en: Add Autocorrection Entry
sv: Lägg till post för automatisk korrigering

en: &Modify
sv: Ä&ndra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
sv: &Lägg till

en: Import LibreOffice Autocorrection
sv: Importera LibreOffice automatisk korrigering

en: LibreOffice Autocorrection File (*.dat)
sv: LibreOffice automatisk korrigeringsfil (*.data)

en: Import KMail Autocorrection
sv: Importera Kmail automatisk korrigering

en: KMail Autocorrection File (*.xml)
sv: Kmail korrigeringsfil (*.xml)

en: Import Autocorrection File
sv: Importera automatisk korrigeringsfil

en: Language was changed, do you want to save config for previous language?
sv: Språket ändrades. Vill du spara inställningen för föregående språk?

en: Save config
sv: Spara inställning

en: Please save changes before exporting settings.
sv: Spara ändringar innan inställningar exporteras.

en: Export Autocorrection File
sv: Exportera automatisk korrigeringsfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabledAutocorrection)
en: Enable autocorrection
sv: Aktivera automatisk korrigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacement and exception for language:
sv: Ersättning och undantag för språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportAutoCorrection)
en: Export...
sv: Exportera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importAutoCorrection)
en: Import...
sv: Importera...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
sv: A&vancerad automatisk korrigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
sv: Aktiv&era ordersättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
sv: &Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
sv: &Ersätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (TextAutoCorrectionWidgets::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Find
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (TextAutoCorrectionWidgets::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Replace
sv: Ersätt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
sv: &Undantag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
sv: Behandla inte som meningsslut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
sv: Tillåt två stora bokstäver i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
sv: &Enkel automatisk korrigering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
sv: Detektera när en ny mening börjar och försäkra att det första tecknet alltid är en stor bokstav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
sv: Ändra automatiskt den &första bokstaven i en mening till en stor bokstav
    (t ex: "mitt hus. i den här staden" ändras till "mitt hus. I den här staden")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
sv: Alla ord kontrolleras angående det vanliga felet att skifttangenten hålls nere lite för länge. Om några ord ska ha två stora bokstäver måste dessa undantag läggas till under fliken Undantag.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
sv: Ändra &två stora bokstäver till en stor bokstav och en liten bokstav.
    (t ex PErfekt ändras till Perfekt)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
sv: Försäkra att inte mer än ett mellanslag kan skrivas in, eftersom detta är ett vanligt fel som är mycket svårt att hitta i formaterad text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
sv: Ignorera dubbla mellan&slag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
sv: De flesta vanliga bråkangivelser konverteras om de är tillgängliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
sv: Ersätt &1/2... med ½...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
sv: Skriv dagarnas namn med stora bokstäver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
sv: Identifiera när en webbadress (URL) skrivs in och formatera den så att den ser ut på samma sätt som en webbläsare skulle visa en webbadress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs (HTML mode)
sv: Formatera &webbadresser automatiskt (HTML-läge)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
sv: När du använder _understrykning_ eller *fetstil* ändras orden mellan understrecken eller asteriskerna till en formatering med understreck eller fetstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold, strikeout and underline formatting (HTML mode)
sv: Gör automatiskt &formatering med fetstil och understreck (HTML-läge)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Replace 1st... with 1^st... (HTML mode)
sv: Ersätt 1a... med 1^a... (HTML-läge)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addNonBreakingSpaceInFrench)
en: Add non breaking space before specific punctuation marks in French text
sv: Lägg till icke-radbrytande mellanslag innan vissa interpunktionstecken i fransk text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, replaceDoubleQuotesByFrenchQuotes)
en: Replace double quotes by french quotes
sv: Ersätt dubbla citattecken med franska citattecken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
sv: Egna &citationstecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
sv: Ersätt &dubbla citattecken med typografiska citattecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doubleQuoteBeginReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doubleQuoteEndReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, simpleQuoteBeginReplace) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, simpleQuoteEndReplace)
en: By Default
sv: Enligt standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ending Quote:
sv: Avslutande citationstecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opening Quote:
sv: Inledande citationstecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
sv: Er&sätt enkla citattecken med typografiska citattecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Ending Quotes:
sv: Avslutande citationstecken:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Path
sv: Sökväg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: System Path:
sv: Systemsökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemPath) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, writablePath)
en: TextLabel
sv: Textetikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Writable Path:
sv: Skrivbar sökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Custom System Path:
sv: Egen systemsökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Custom Writable Path:
sv: Egen skrivbar sökväg:
