ktextaddons - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: Detect language
sv: Detektera språk

en: English
sv: Engelska

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Dutch
sv: Holländska

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Russian
sv: Ryska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Filipino
sv: Filippinska

en: Finnish
sv: Finska

en: Galician
sv: Galiciska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Haitian Creole
sv: Haitisk kreol

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Irish
sv: Iriska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Malay
sv: Malajiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Persian
sv: Persiska

en: Polish
sv: Polska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Welsh
sv: Walesiska

[ctx: @title:window]
en: Bergamot Plugin Settings
sv: Bergamot-insticksprograminställningar

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
sv: Sök…

en: Download
sv: Ladda ner

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Update List
sv: Uppdatera lista

[ctx: @info:tooltip]
en: Update list of languages from network
sv: Uppdatera lista över språk från nätverket

en: Error: %1
sv: Fel: %1

[ctx: @option:check]
en: Use translation cache
sv: Använd översättningscache

en: Resource Usage
sv: Resursanvändning

en: Thread:
sv: Tråd:

en: Memory by Thread:
sv: Minne per tråd:

en: Languages
sv: Språk

en: Settings
sv: Inställningar

en: Language model is not defined.
sv: Språkmodell är inte definierad.

en: Cannot open file for downloading.
sv: Kan inte öppna fil för nerladdning.

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
sv: Fel: Gränssnittssystem har detekterad misstänkt trafik från datornätverket. Försök med din begäran igen senare.

en: Impossible to access to url: %1
sv: Omöjligt att komma åt webbadress: %1

en: CheckSum is not correct.
sv: Checksumman är inte korrekt.

en: Error during writing on disk: %1
sv: Fel vid skrivning på disk: %1

en: Impossible to extract language
sv: Omöjligt att extrahera språk.

en: Source
sv: Källa

en: Target
sv: Mål

en: Type
sv: Typ

en: Repository
sv: Arkiv

en: Installed Version
sv: Installerad version

en: Available Version
sv: Tillgänglig version

en: Installed
sv: Installerat

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
sv: Fel: Kan inte hitta Bing behörighetsinformation i webbversionen.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera Bing nyckel från webbversionen.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera Bing symbol från webbversionen.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera ytterligare Bing information från webbversionen.

[ctx: @title:window]
en: Configure Engine
sv: Anpassa gränssnitt

[ctx: @option:check]
en: Use Free License Key
sv: Använd fri licensnyckel

en: Api Key:
sv: Programmeringsgränssnittsnyckel:

en: Server needs Api Key.
sv: Servern kräver programmeringsgränssnittsnyckel.

en: Invalid answer.
sv: Ogiltigt svar

[ctx: @option:check]
en: Server required Api Key
sv: Servern krävde programmeringsgränssnittsnyckel

en: Server Url:
sv: Serverwebbadress:

en: Server url is not defined.
sv: Serverwebbadress är inte definierad.

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
sv: Fel: Kan inte hitta Yandex SID i webbversionen.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera Yandex SID från webbversionen.

en: Local
sv: Lokal

en: Network
sv: Nätverk

en: You used same language for 'from' and 'to' language.
sv: Samma språk användes för både 'från' och 'till'.

[ctx: @title:window]
en: Configure Translator
sv: Anpassa översättning

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

[ctx: @label:textbox]
en: Engine:
sv: Gränssnitt:

[ctx: @title:window]
en: Translator Debug
sv: Felsökning av översättning

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Could not write the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
sv: Kunde inte skriva till filen %1:
    Den detaljerade felbeskrivningen är "%2".

[ctx: @title:window]
en: Save File Error
sv: Fel när filen skulle sparas

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Translate…
sv: Översätt…

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
sv: Stäng

en: Close
sv: Stäng

[ctx: Translate from language]
en: From:
sv: Från:

[ctx: Translate to language]
en: To:
sv: Till:

[ctx: Invert language choices so that from becomes to and to becomes from]
en: Invert
sv: Invertera

[ctx: @action:button]
en: Clear
sv: Rensa

en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action:button]
en: Translate
sv: Översätt

en: Translate
sv: Översätt

[ctx: @action:button]
en: Debug
sv: Felsök

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @info:placeholder]
en: Drag text that you want to translate. (Be careful text will be send to external Server).
sv: Dra text som du vill översätta (var försiktig: texten skickas till en extern server).

[ctx: @info:placeholder]
en: Drag text that you want to translate.
sv: Dra text som du vill översätta.

en: No network connection detected, we cannot translate text.
sv: Ingen nätverksanslutning detekterad, texten kan inte översättas.

[ctx: @title:window]
en: No network
sv: Ingen nätverksanslutning

[ctx: @title:window]
en: Translate error
sv: Översättningsfel
