kdepim-addons - en to tr translation catalogue (62 entries)

en: Any text to check.
tr: Denetlenecek metin.

en: Replacement
tr: Değişiklik

en: Online Grammar Information
tr: Çevrimiçi Gramer Bilgisi

en: Check Again
tr: Yeniden Denetle

en: Configure...
tr: Yapılandır...

en: See on: %1
tr: Bkz. %1

en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title:window]
en: Configure Grammalecte
tr: Grammalecte'yi Yapılandır

en: General
tr: Genel

en: Grammar Settings
tr: Gramer Ayarları

en: Impossible to get options. Please verify that you have grammalected installed.
tr: Seçenekler alınamıyor. grammalected'nin kurulu olduğunu denetleyin.

en: Error during Extracting Options
tr: Çıkarma Seçenekleri sırasında hata

en: Press Button for Reloading Settings
tr: Ayarları Yeniden Yüklemek için Düğmeye Basın

en: Reload Settings
tr: Ayarları Yeniden Yükle

en: Python Path:
tr: Python Yolu:

en: Add full 'grammalecte-cli.py' path
tr: Tam 'grammalecte-cli.py' yolunu ekle

en: Grammalecte Path:
tr: Grammalecte Yolu:

en: Python path is missing.
tr: Python yolu eksik.

en: Grammalecte path not found.
tr: Grammalecte yolu bulunamadı.

en: Grammalecte program file not found.
tr: Grammalecte programı bulunamadı.

en: Grammalecte cli file not found.
tr: Grammalecte cli dosyası bulunamadı.

en: Grammalecte error
tr: Grammalecte hatası

en: Select Path
tr: Yol Seç

en: English
tr: İngilizce

en: Asturian
tr: Asturya

en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

en: Breton
tr: Bretonca

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Chinese
tr: Çince

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: English (Australian)
tr: İngilizce (Avustralya)

en: English (Canadian)
tr: İngilizce (Kanada)

en: French
tr: Fransızca

en: Galician
tr: Galiççe

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Persian
tr: Farsça

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Tagalog
tr: Tagalog Dili

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

[ctx: @title:window]
en: Configure LanguageTool
tr: LanguageTool'u Yapılandır

en: Use Local Instance
tr: Yerel Örnek Kullan

en: Instance Path:
tr: Örnek Yolu:

en: Language:
tr: Dil:

en: Refresh
tr: Yenile

en: An error was reported: %1
tr: Bir hata bildirildi: %1

en: Failed to check grammar.
tr: Gramer denetlenemedi.

en: Check
tr: Denetle

en: An error occurred attempting to load the list of available languages:
    %1
tr: Kullanılabilir dillerin listesi yüklenmeye çalışırken bir hata oluştu:
    %1

en: List of Languages
tr: Dil Listesi
