ktextaddons - en to tr translation catalogue (31 entries)

en: %1 replacement made | %1 replacements made
tr[0]: %1 değiştirme yapıldı
tr[1]: %1 değiştirme yapıldı

en: Check Spelling…
tr: Yazımı Denetle…

en: Auto Spell Check
tr: Kendiliğinden Yazım Denetimi

en: Spell Checking Language
tr: Yazım Denetimi Dili

en: Speak Text
tr: Metni Konuş

en: Nothing to spell check.
tr: Denetlenecek bir şey yok.

en: No backend available for spell checking.
tr: Yazım denetimi için kullanılabilir arka uç yok.

en: Allow Tabulations
tr: Sekmelendirmeye izin ver

en: No backend available for spell checking. Do you want to send the email anyways?
tr: Yazım denetimi için kullanılabilir arka uç yok. E-postayı yine de göndermek istiyor musunuz?

[ctx: @action:button]
en: Send
tr: Gönder

[ctx: @action:button]
en: Skip
tr: Atla

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
tr: Kapat

en: Close
tr: Kapat

en: End of message reached.
    Phrase '%1' could not be found.
tr: İletinin sonune erişildi.
    “%1” ifadesi bulunamadı.

[ctx: @action:button]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: @action:button]
en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

[ctx: Replace text]
en: Replace:
tr: Değiştir:

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Find text]
en: F&ind:
tr: &Bul:

[ctx: @info:tooltip]
en: Text to search for
tr: Aranacak metin

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
tr: Sonraki eşleşmeye atla

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
tr: Önceki eşleşmeye atla

en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify search behavior
tr: Arama davranışını değiştir

en: Case sensitive
tr: BÜYÜK/küçük harf duyarlı

en: Whole word
tr: Tam sözcük

en: Regular Expression
tr: Düzenli ifade

en: Respect Diacritic and Accents
tr: Aksan ve vurgulara uy

[ctx: @label:textbox]
en: Go to Line:
tr: Satıra git:

en: Go
tr: Git
