katepart4 - en to bs translation catalogue (753 entries)

en: Argument-hints
bs: Savjeti za argumente

en: Best matches
bs: Najbliža poklapanja

en: Auto Word Completion
bs: Samodopuna riječi

en: Shell Completion
bs: Dopuna u školjci

en: Reuse Word Above
bs: Ponovi riječ iznad

en: Reuse Word Below
bs: Ponovi riječ ispod

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
bs: Nađi varijante

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
bs: Ivice

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
bs: &Sažimanje koda

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alatke

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
bs: Dopuna riječi

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
bs: Pravopis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
bs: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će sadržati oznake za sažimanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
bs: <qt><p>Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će imati pojas ikona na svojoj lijevoj strani.</p><p>Ovaj pojas, na primjer, sadrži oznake obilježivača.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
bs: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će imati brojeve redova na svojoj lijevoj strani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
bs: &Brojevi redova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
bs: Ako je ova opcija označena, mali pokazivač za promijenjene i sačuvane linije je prikazan na lijevoj strani.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
bs: <qt><p>Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će davati zareze na uspravnoj klizačkoj traci.</p><p>Ovi zarezi, na primjer, označavaju položaje obilježivača.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
bs: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će imati mini mapu na svojoj vertikalnoj kliznoj traci.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
bs: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će imati mini mapu cijelog dokumenta na vertikalnoj kliznoj traci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
bs: Mapiraj cijeli dokument

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
bs: uvijek uključeni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
bs: Svaki novi obilježivač će biti dodat na dno, nezavisno od toga gdje je smješten u dokumentu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
bs: Obilježivači će biti poređani po brojevima redova na kojima su postavljeni.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
bs: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
bs: Omogući &automatsko kompletiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
bs: Najmanja dužina riječi za dopunu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
bs: Ukloni trag prethodne riječi prilikom kompletiranja stavke izabrane iz liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
bs: Ukloni kraj pri završetku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
bs: <p>Automatski početi novu liniju teksta kada trenutna linija prelazi dužinu utvrđenu s <b>Prelomi riječi na:</b> opciji.</p><p>Ova opcija ne prelama postojeće linije teksta - koristite <b>Primijeni statički prijelom riječi</b> opciju u meniju <b>Alati</b> za tu namjenu.</p><p>Ako želite da se linije <i>vizualno prelome</i> umjesto toga, prema širini pogleda, omogućite <b>Dinamički prijelom riječi</b> u <b>Izgled</b> konfigurcijskoj stranici.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
bs: Ako je uključeno prelamanje teksta, ova postavka određuje dužinu (u znakovima) poslije koje će uređivač automatski započeti novi red.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
bs: &Tip datoteke:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
bs: Izaberite tip datoteke koji želite da izmijenite.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
bs: Napravi novi tip datoteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
bs: &Novi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
bs: Obriši tekući tip datoteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
bs: &Obriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
bs: Svojstva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
bs: &Ime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
bs: Ime tipa datoteke biće tekst odgovarajuće stavke u meniju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
bs: &Odjeljak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
bs: Ime odijeljka koristi se za organizovanje tipova datoteka u menijima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
bs: &Promjenljive:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
bs: <p>Ovom se niskom mogu podesiti Kateine postavke za datoteke izabrane ovim MIME tipom, koristeći Kateine promjenljive. Može se zadati skoro svaka opcija postave, kao što je isticanje, uvlačenje, kodiranje, itd.</p><p>Za potpun spisak promjenljivih, pogledajte priručnik.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
bs: &Isticanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
bs: &Nastavci datoteka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
bs: <qt>Džokerskom maskom datoteke se mogu izabrati prema imenu. Tipična maska koristi zvjezdicu i nastavak imena, na primjer <icode>*.txt; *.text</icode> — spisak više maski zadaje se razdvojen tačka-zapetom.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
bs: MIME &tipovi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
bs: <qt>Maskom za MIME tip datoteke se mogu izabrati prema tom svojstvu. Može se zadati spisak više maski, razdvojenih tačka-zapetom, npr. <icode>text/plain; text/english</icode>.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
bs: Prikazuje čarobnjak kojim lako možete izabrati MIME tipove.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
bs: &Prioritet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
bs: Postavlja prioritet za ovaj tip datoteke. Ako više od jednog tipa bira istu datoteku, upotrijebiće se onaj sa najvišim prioritetom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
bs: Podrazumijevano uvlačenje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
bs: <qt>Ovo je spisak uvlačenja na raspolaganju. Zadato uvlačenje će se koristiti za sve nove dokumente. Imajte na umu da je uvlačenje takođe moguće zadati u promjenljivama dokumenta, režimima ili datoteci <filename>.kateconfig</filename></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
bs: Nazubi pomoću

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
bs: <qt>Dubina uvlačenja je broj razmaka kojim se red uvlači. Ako je isključena opcija <interface>Umeći razmake umjesto tabulatora</interface> u odijeljku <interface>Uređivanje</interface>, umetaće se tabulatori kada je dubina uvlačenja djeljiva širinom tabulatora.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
bs: &Razmaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
bs: Širina &nazubljivanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
bs: &Širina tabulatora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
bs: &Tabulatora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
bs: T&abulatori i razmaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
bs: Svojstva uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
bs: <qt>Ako je ova opcija isključena, promjenom nivoa uvlačenja red se ravna na umnožak zadat pod <interface>Dubina uvlačenja:</interface>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
bs: Sačuvaj dodatne &razmake

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
bs: Ako je ova opcija uključena, uvlači se kôd umetnut iz međuspremnika (uvlačenje uklanjate upotrijebivši <b>Poništi</b>).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
bs: &Prilagodi nazubljivanje koda umetnutog iz međuspremnika

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
bs: Dejstva uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
bs: <html>Ako je ova opcija uključena, taster <shortcut>Backspace</shortcut> smanjuje nivo uvlačenja kada se kursor nalazi na vodećem razmaku u redu.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
bs: Taster za &Brisanje u vodećem razmaku smanjuje nazubljenje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
bs: <qt>Ako je ovo uključeno, taster <shortcut>Tab</shortcut> uvijek umeće praznine do dostizanje naredne tabulatorske pozicije. Ako je uključena opcija <interface>Umeći razmake umjesto tabulatora</interface> u odijeljku <interface>Uređivanje</interface>, umeću se razmaci; u suprotnom jedan tabulator.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
bs: Uvijek pređi na &narednu tabulatorsku poziciju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
bs: <qt>Ako je ovo uključeno, taster <shortcut>Tab</shortcut> uvijek uvlači tekući red onoliko koliko je zadato pod <interface>Dubina uvlačenja:</interface>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
bs: Uvijek povećaj nivo nazub&ljivanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
bs: <qt><p>Ako je ovo uključeno, taster <shortcut>Tab</shortcut> ili uvlači tekući red ili napreduje na sljedeći položaj tabulatora.</p><p>Ako je tačka umetanja kod ili prije prvog ne‑razmaka u redu, ili ako je dio teksta izabran, red se uvlači onoliko koliko je zadato pod <interface>Dubina uvlačenja:</interface>.</p><p>Ako se tačka umetanja nalazi poslije prvog ne‑razmaka i ništa nije izabrano, umeću se praznine do dostizanja narednog položaja tabulatora. U tom slučaju, ako je uključeno <interface>Umeći razmake umjesto tabulatora</interface> u odijeljku <interface>Uređivanje</interface>, umeću se razmaci; u suprotnom jedan tabulator.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
bs: Povećaj nivo nazubljivanja ako je ubačen vodeći b&lanko znak

en: Indentation
bs: Uvlačenje

en: Auto Completion
bs: Samodopuna

en: Spellcheck
bs: Provjera pravopisa

en: Text Navigation
bs: Navigacija Teksta

en: Editing
bs: Izmjena

en: Editing Options
bs: Uređivačke opcije

en: Off
bs: isključeni

en: Follow Line Numbers
bs: Prati brojeve linija

en: Appearance
bs: Izgled

en: Advanced
bs: Napredno

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
bs: Niste unijeli prefiks ili sufiks za ime rezerve. Koristim podrazumijevani: ~

en: No Backup Suffix or Prefix
bs: Nema sufiksa ili prefiksa rezerve

en: Open/Save
bs: Radnje s datotekom

en: File Opening & Saving
bs: Otvaranje i upisivanje datoteka

en: Dictionary:
bs: Rječnik:

en: Lets you select a location and save the file again.
bs: Možete izabrati lokaciju i ponovo sačuvati datoteku.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
bs: Naredba <command>diff</command> nije uspjela. Uvjerite se da je <command section='1'>diff</command> instalirana i da se nalazi u putanji.

en: Error Creating Diff
bs: Greška pri razlikovanju

en: The files are identical.
bs: Datoteke su identične.

en: Diff Output
bs: Izlaz razlike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
bs: Pomijeranje kursora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
bs: <qt>Kada je uključeno, pritiskom na taster <shortcut>Home</shortcut> kursor će preskočiti praznine i otići na početak reda. Isto važi i za taster <shortcut>End</shortcut>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
bs: &Pametno na početak i kraj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
bs: <qt>Određuje da li tasteri <shortcut>PageUp</shortcut> i <shortcut>PageDown</shortcut> mijenjaju uspravni položaj kursora relativno prema vrhu prikaza.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
bs: &Kursor šeta pri PageUp/PageDown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
bs: &Automatsko centriranje kursora:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
bs: Postavlja broj redova koje treba održavati u prikazu iznad i ispod kursora ako je moguće.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
bs: isključeno

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
bs:  linije

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
bs: Razno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
bs: Režim izbora teksta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
bs: običan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
bs: Postojan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
bs: Dozvoli klizanje iza kraja dokumenta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
bs: Ako je ovo uključeno, za lokalne datoteke se prave rezerve pri upisivanju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
bs: &Lokalne datoteke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
bs: Ako je ovo uključeno, pri upisivanju se prave rezerve i za udaljene datoteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
bs: &Udaljene datoteke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
bs: Unesite prefiks za imena rezervnih datoteka.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
bs: Unesite sufiks za imena rezervnih datoteka.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
bs: Format datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
bs: &Kodiranje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
bs: Definiše standardno kodiranje pri otvaranju i upisivanju datoteka, kada se ono ne zada kroz dijalog ili opciju komandne linije.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
bs: Ako sadržaju datoteke ne odgovara standardno kodiranje iznad, niti ono zadato u dijalogu za otvaranje ili upisivanje, niti ono u komandnoj liniji, biće izvršeno ovo otkrivanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
bs: &Kraj reda:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: UNIX
bs: Unix

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: Macintosh
bs: MacOS

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
bs: Ako je ovo uključeno, uređivač će sam zaključiti o načinu okončavanja reda (uzima se da prvi nađeni kraj važi za cijelu datoteku).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
bs: &Automatsko otkrivanje kraja reda

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
bs: Neograničeno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
bs: Automatska čišćenja pri snimanju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
bs: Zavisno od izbora, prateći razmaci se uklanjaju pri snimanju dokumenta, u cijelom dokumentu ili u izmijenjenim linijama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
bs: Ukloni &prateće razmake

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
bs: Nikad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
bs: Na promijenjenim redovima

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
bs: U cijelom dokumentu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
bs: Pri spremanju, prijelom reda se dodaje dokumentu, ako već nije prisutan.Prijelom reda vidljiv je nakon ponovnog učitavanja datoteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
bs: Dodavanje novog reda na kraju datoteke za spremanje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
bs: Uvijek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
bs: Uređivač će prikazivati simbol kao naznaku prisustva tabulatora u tekstu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
bs: Kada je uključeno, biće istaknut opseg između izabranih parnjačkih zagrada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
bs: Istakni opseg između izabranih zagrada

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
bs: Kada je uključeno, uređivač prikazuje uspravne linije za lakše uočavanje uvlačenja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
bs: Prikaži linije &uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
bs: Izaberite kada treba prikazivati pokazatelje dinamičkog prelamanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
bs: <qt><p>Zadaje da početak dinamički prelomljenih redova bude poravnat na nivo uvlačenja prvog. Ovo može doprinijeti čitljivosti kôda i obilježavanja.</p><p>Pored toga, možete zadati i najveću širinu prikaza (kao procenat) poslije koje se dinamički prelomljeni redovi više neće uspravno ravnati. Na primjer, 50% znači da redovi čiji su nivoi uvlačenja veći od 50% širine prikaza neće biti ravnati po prijelomu.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
bs: % od širine prikaza

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
bs: Nova datoteka

en: The file %1 does not exist.
bs: Datoteka %1 ne postoji.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
bs: Datoteka %1 nije mogla biti učitana, pošto se ne može čitati.<br />Provjerite da li imate dozvolu čitanja za ovu datoteku.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
bs: Pokušaj ponovo

en: &Close
bs: &Zatvori

en: Close message
bs: Zatvori poruku

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
bs: Datoteka <filename>%1</filename> nije mogla biti učitana, pošto se ne može čitati.
    
    Provjerite da li imate dozvolu čitanja za ovu datoteku.

en: Close
bs: Zatvori

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
bs: Želite li stvarno snimiti ovu neizmijenjenu datoteku? Mogli biste prepisati preko izmijenjenih podataka na disku.

en: Trying to Save Unmodified File
bs: Pokušaj da se snimi neizmijenjena datoteka

en: Save Nevertheless
bs: Ipak snimi

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
bs: Želite li stvarno snimiti ovu neizmijenjenu datoteku? Izmijenjena je i vaša otvorena datoteka i datoteka na disku. Moglo bi doći do gubitka podataka.

en: Possible Data Loss
bs: Moguć gubitak podataka

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
bs: Za datoteku <filename>%1</filename> ne može da se napravi rezerva prije upisivanja — ukoliko dođe do greške pri upisu, možete izgubiti podatke iz datoteke. Razlog bi mogao biti pun medijum na koji upisujete, ili nedostatak dozvole pisanja u direktorij u kome je datoteka.

en: Failed to create backup copy.
bs: Ne mogu da napravim rezervu.

en: Try to Save Nevertheless
bs: Ipak pokušaj da snimiš

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
bs: Želite li zaista da zatvorite ovu datoteku? Može doći do gubitka podataka.

en: Close Nevertheless
bs: Ipak zatvori

en: Untitled
bs: Neimenovano

en: Save File
bs: Snimi datoteku

en: Save failed
bs: Snimanje nije uspjelo

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
bs: Nisam mogao snimiti dokument, pošto nije moguće pisati u %1.
    
    Provjerite da li imate dozvolu za pisanje u ovu datoteku i da li ima dovoljno prostora na disku.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
bs: Dokument "%1" je mijenjan.
    Želite li snimiti vaše izmjene ili ih poništiti?

en: Close Document
bs: Zatvaranje dokumenta

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
bs: Datoteka <a href="%1">%2</a> se još učitava.

en: &Abort Loading
bs: &Prekini učitavanje

en: VI: INSERT MODE
bs: VI: UMETANJE

en: VI: NORMAL MODE
bs: VI: NORMALNO

en: VI: VISUAL
bs: VI: VIZUELNO

en: VI: VISUAL BLOCK
bs: VI: VIZUELNO BLOK

en: VI: VISUAL LINE
bs: VI: VIZUELNO RED

en: VI: REPLACE
bs: VI: ZAMJENA

en: recording
bs: zapisivanje

en: Vi Input Mode
bs: Režim unosa poput editora 'vi'

en: <Unchanged>
bs: (neizmijenjeno)

en: Use Default
bs: podrazumijevani

en: Properties of %1
bs: Svojstva tipa %1

en: New Filetype
bs: Novi tip datoteke

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
bs: Izaberite MIME tipove koje želite za ovaj tip datoteke.
    Imajte na umu da će ovo automatski izmijeniti i pridružene nastavke imena datoteka.

en: Select Mime Types
bs: Izaberite MIME tipove

en: Modes && Filetypes
bs: Režimi i tipovi datoteka

en: Te&xt Settings
bs: Postavke &teksta

en: Print line &numbers
bs: Štampaj brojeve &redova

en: Print &legend
bs: Štampaj &legendu

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
bs: <p>Kada je uključeno, brojevi redova se štampaju na lijevoj strani stranice.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
bs: <p>Štampa okvir sa tipografskim konvencijama za ovaj tip dokumenta, definisanim isticanjem sintakse koje se koristi.</p>

en: Hea&der && Footer
bs: Zaglavlje &i podnožje

en: Pr&int header
bs: Štampaj &zaglavlje

en: Pri&nt footer
bs: Štampaj &podnožje

en: Header/footer font:
bs: Font zaglavlja/podnožja:

en: Header Properties
bs: Svojstva zaglavlja

en: Colors:
bs: Boje:

en: Foreground:
bs: Boja ispisa:

en: Bac&kground
bs: &Pozadina

en: Footer Properties
bs: Svojstva podnožja

en: For&mat:
bs: F&ormat:

en: &Background
bs: Po&zadina

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
bs: <p>Format zaglavlja stranice. Na raspolaganju su sljedeće oznake:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
bs: <ul><li><tt>%u</tt>: ime trenutnog korisnika</li><li><tt>%d</tt>: puni datum/vrijeme u kratkom formatu</li><li><tt>%D</tt>: puni datum/vrijeme u dugom formatu</li><li><tt>%h</tt>: trenutno vrijeme</li><li><tt>%y</tt>: trenutni datum u kratkom formatu</li><li><tt>%Y</tt>: trenutni datum u dugom formatu</li><li><tt>%f</tt>: ime datoteke</li><li><tt>%U</tt>: puni URL dokumenta</li><li><tt>%p</tt>: broj strane</li><li><tt>%P</tt>: ukupan broj stranica</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
bs: <p>Format podnožja stranice. Na raspolaganju su sljedeće oznake:</p>

en: Add Placeholder...
bs: Dodaj mjesto..

en: Current User Name
bs: Ime trenutnog korisnika

en: Complete Date/Time (short format)
bs: Puni datum/vrijeme (kratki format)

en: Complete Date/Time (long format)
bs: Puni datum/vrijeme (dugi format)

en: Current Time
bs: Trenutno vrijeme

en: Current Date (short format)
bs: Trenutni datum (kratki format)

en: Current Date (long format)
bs: Trenutni datum (dugi format)

en: File Name
bs: Ime datoteke

en: Full document URL
bs: Puni URL dokumenta

en: Page Number
bs: Broj stranice

en: Total Amount of Pages
bs: Ukupan broj stranica

en: L&ayout
bs: &Raspored

en: Draw bac&kground color
bs: Crtaj &pozadinsku boju

en: Draw &boxes
bs: Crtaj &okvire

en: Box Properties
bs: Svojstva okvira

en: W&idth:
bs: &Širina:

en: &Margin:
bs: &Margina:

en: Co&lor:
bs: &Boja:

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
bs: <p>Ako je uključeno, crtaće se oko sadržaja svake stranice, prema svojstvima ispod. Zaglavlje i podnožje biće takođe odvojeni linijom od sadržaja.</p>

en: The width of the box outline
bs: Debljina linije okvira

en: The margin inside boxes, in pixels
bs: Margina unutar okvira, u pikselima

en: The line color to use for boxes
bs: Boja linija za okvir

en: (Selection of)
bs: (odabir)

en: Typographical Conventions for %1
bs: Tipografske konvencije za %1

en: text
bs: tekst

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
bs: Širi skraćenicu koristeći Emmet izraze; vidi http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
bs: Prelomi izabrani tekst u XML oznakama sastavljenim iz datog Emmet izraza (normalno div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
bs: Pomijera pokazivač na parnjaka oznake

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
bs: Odaberi sadržaj HTML/XML pomijerajući se ka kontinualnim pozivima

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
bs: Odaberi sadržaj HTML/XML pomijerajući se iz kontinualni pozivia

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
bs: Pomjeri na sljedeću uređivačku tačku (oznaka ili prazan atribut)

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
bs: Pomjeri na prethodnu uređivačku tačku (oznaka ili prazan atribut)

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
bs: Izaberi sljedeću uređivačku tačku (oznaka ili prazan atribut)

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
bs: Izaberi prethodnu uređivačku tačku (oznaka ili prazan atribut)

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
bs: Preklopi komentar nad trenutnom oznakom ili CSS selektorom

en: Deletes tag under cursor
bs: Briše oznaku pod kursorom

en: Splits or joins a tag
bs: Razdvaja ili spaja oznaku

en: Evaluates a simple math expression
bs: Računa prosti matematički izraz

en: Decrement number under cursor by 1
bs: Smanji broj pod kursorom za 1

en: Decrement number under cursor by 10
bs: Smanji broj pod kursorom za 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
bs: Smanji broj pod kursorom za 0.1

en: Increment number under cursor by 1
bs: Uvećaj broj pod kursorom za 1

en: Increment number under cursor by 10
bs: Uvećaj broj pod kursorom za 10

en: Increment number under cursor by 0.1
bs: Uvećaj broj pod kursorom za 0.1

en: Move cursor to previous matching indent
bs: Pomjeri kursor na prethodnu parnjačku zagradu

en: Move cursor to next matching indent
bs: Pomjeri kursor na narednu parnjačku zagradu

en: Sort the selected text or whole document.
bs: Sortira izabrani tekst ili cijeli dokument.

en: Move selected lines down.
bs: Pomijera izabrane redove nadolje.

en: Move selected lines up.
bs: Pomijera izabrane redove nagore.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
bs: Uklanja duplirane redove iz izabranog teksta ili cijelog dokumenta.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
bs: Ređa izabrani tekst ili cijeli dokument prirodnim redoslijedom.<br />Evo primjera koji pokazuje razliku u odnosu na uobičajeni metod:<br /><code>sort(a10, a1, a2) → a1, a10, a2</code><br /><code>natsort(a10, a1, a2) → a1, a2, a10</code>

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
bs: Uklanja prateće praznine iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
bs: Uklanja vodeće praznine iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
bs: Uklanja vodeće i prateće praznine iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
bs: Spaja izabrane redove ili cijeli dokument. Možete proslijediti razdvajač koji će biti umetnut između svaka dva reda:<br /><code>join ', '</code> će npr. spojiti redove zarezima.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
bs: Uklanja prazne redove iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
bs: Ako je  JavaScript function  argument, pozovite ovo za listu  (odabranih) linija i zamijenite ih s povratnom vrijednoću za taj callback.<br>Na primjer (spajanje odabranih linija):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>Da smanjite kucanje, ovo možete postići i ovako:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
bs: Poziva javaskriptnu funkciju datu kao argument nad listom (izabranih) redova i uklanja one za koje funkcija vrati netačno.<br />Primjer (v. takođe <code>rmblank</code>):<br /><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br />Da biste uštedeli nešto kucanja, isto možete postići i ovako:<br /><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
bs: Udvostručava izabrane redove gore.

en: Duplicates the selected lines down.
bs: Udvostručava izabrane redove dolje.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
bs: Kodiraj specijalne znakove u izboru jedne linije kako bi se rezultat koristio kao URI.

en: Reverse action of URI encode.
bs: Inverzna akcija od URI kodiranja

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
bs: C stil

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
bs: XML stil

en: Function '%1' not found in script: %2
bs: Funkcije <icode>%1</icode> nema u skripti <filename>%2</filename>

en: Error calling %1
bs: Greška pri pozivu <icode>%1</icode>

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
bs: Loše navođenje u pozivu: %1. Izbjegnite jednostruke navodnike kontrakrozom.

en: Could not access view
bs: Ne mogu da pristupim prikazu

en: Error calling 'help %1'
bs: Greška pri pozivu <icode>help %1</icode>

en: No help specified for command '%1' in script %2
bs: Pomoć nije definisana za naredbu <icode>%1</icode> u skripti <filename>%2</filename>

en: Error loading script %1
bs: Greška pri učitavanju skripte <filename>%1</filename>

en: Error loading script %1
bs: Greška pri učitavanju skripte <filename>%1</filename>

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
bs: Ponovo učitava sve JavaScript datoteke (uvlakače, skripte komandne linije, itd.)

en: Command not found: %1
bs: Naredba nije nađena: %1

en: Add...
bs: Dodaj...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
bs[0]: izvršena %1 zamjena
bs[1]: izvršena %1 zamjena
bs[2]: izvršena %1 zamjena

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
bs[0]: nađeno %1 poklapanje
bs[1]: nađena %1 poklapanja
bs[2]: nađeno %1 poklapanja

en: Reached top, continued from bottom
bs: Dosegnut vrh, nastavljam s dna.

en: Reached bottom, continued from top
bs: Dosegnuto dno, nastavljam s vrha.

en: Not found
bs: Nije nađeno

en: Bottom of file reached. Continue from top?
bs: Kraj datoteke dostignut. Nastaviti od početka?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
bs: Dosegnut vrh datoteke, nastaviti s dna?

en: Continue search?
bs: Nastaviti pretragu?

en: Beginning of line
bs: početak reda

en: End of line
bs: kraj reda

en: One or more occurrences
bs: jedno ili više javljanja

en: Zero or more occurrences
bs: nula ili više javljanja

en: Zero or one occurrences
bs: nula ili jedno javljanje

en: <a> through <b> occurrences
bs: od a do b javljanja

en: Group, capturing
bs: grupa, zahvatna

en: Or
bs: ili

en: Set of characters
bs: skup znakova

en: Negative set of characters
bs: negativan skup znakova

en: Whole match reference
bs: upućivač cijelog poklapanja

en: Reference
bs: upućivač

en: Line break
bs: prelom reda

en: Tab
bs: tabulator

en: Word boundary
bs: granica riječi

en: Not word boundary
bs: nije granica riječi

en: Digit
bs: cifra

en: Non-digit
bs: nije cifra

en: Whitespace (excluding line breaks)
bs: praznina (osim prijeloma reda)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
bs: znak riječi (alfanumerički i podvlaka)

en: Non-word character
bs: nije znak riječi

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
bs: oktalni znak 000 do 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
bs: heksadekadni znak 0000 do FFFF (2^16-1)

en: Backslash
bs: kontrakroz

en: Group, non-capturing
bs: grupa, nezahvatna

en: Negative lookahead
bs: negativni preduvid

en: Begin lowercase conversion
bs: početak pretvaranja u mala

en: Begin uppercase conversion
bs: početak pretvaranja u velika

en: End case conversion
bs: kraj pretvaranja slova

en: Lowercase first character conversion
bs: pretvaranje prvog slova u malo

en: Uppercase first character conversion
bs: pretvaranje prvog slova u veliko

en: Replacement counter (for Replace All)
bs: brojač zamjena (pri zamjeni svega)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
bs: &Nađi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
bs: Tekst koji treba potražiti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
bs: Skoči na sljedeće poklapanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
bs: Skoči na prethodno poklapanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
bs: Prebaci na traku moćne pretrage i zamjene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
bs: &Zamijeni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
bs: Režim traženja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
bs: običan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
bs: cijele riječi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
bs: izbjegavački nizovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
bs: regularni izraz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
bs: Zamijeni sljedeće poklapanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
bs: &Zamijeni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
bs: Zamijeni sva poklapanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
bs: Zamijeni &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
bs: Nađi &sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
bs: Prebaci na postepeno pretraživanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
bs: Tekst kojim se zamjenjuje

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
bs: Provjeri pravopis dokumenta od kursora unaprijed

en: Ignore Word
bs: Ignoriši riječ

en: Add to Dictionary
bs: Dodaj u rječnik

en: The file was not closed properly.
bs: Datoteka nije uspješno zatvorena.

en: View Changes
bs: Vidi promjene

en: Recover Data
bs: Obnovi podatke

en: Discard
bs: Odbaci

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
bs: kontekst

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
bs: običan

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
bs: izabran

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
bs: pozadina

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
bs: pozadina izabranog

en: Use Default Style
bs: Koristi podrazumijevani stil

en: &Bold
bs: Pode&bljan

en: &Italic
bs: Kurz&ivan

en: &Underline
bs: Podv&učen

en: S&trikeout
bs: Pre&crtan

en: Normal &Color...
bs: Boja &običnog...

en: &Selected Color...
bs: Boja &izabranog...

en: &Background Color...
bs: Boja &pozadine...

en: S&elected Background Color...
bs: Boja po&zadine izabranog...

en: Unset Background Color
bs: Poništi boju pozadine

en: Unset Selected Background Color
bs: Poništi boju pozadine izabranog

en: Use &Default Style
bs: &Podrazumijevani stil

[ctx: No text or background color set]
en: None set
bs: Nije zadata

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
bs: Podrazumijevani stil će biti automatski isključen kad promijenite bilo koje svojstvo.

en: Kate Styles
bs: Kateini stilovi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
bs: običan

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
bs: ključna riječ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
bs: funkcija

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
bs: znak

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
bs: niska

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
bs: tip podatka

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
bs: dekadno/vrijednost

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
bs: cjelobrojni osn. n

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
bs: realni

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
bs: komentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
bs: marker oblasti

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
bs: upozorenje

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
bs: drugi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
bs: greška

en: Editor Background Colors
bs: Urednik boja pozadine

en: Text Area
bs: Područje teksta

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
bs: <p>Postavlja boju pozadine područja za uređivanje.</p>

en: Selected Text
bs: Odabrani tekst

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
bs: <p>Postavlja boju pozadine odabranog.</p><p>Da postavite boju teksta za odabrani tekst,koristite &quot;<b>Podesite naglašavajući</b>&quot; dijalog.</p>

en: Current Line
bs: Trenutni red

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
bs: <p>Postavlja boju pozadine trenutno aktivnog reda, tj. onog u kojem se nalazi kursor.</p>

en: Search Highlight
bs: Pretraži istaknute

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
bs: <p>Postavljanje boje pozadine za rezultate pretraživanja.</p>

en: Replace Highlight
bs: Zamijeni istaknute

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
bs: <p>Postavljanje boje pozadine zamijenjenog teksta.</p>

en: Icon Border
bs: Granica Ikone

en: Background Area
bs: Područje Pozadine

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
bs: <p>Postavljanje boje pozadine za granicu ikone.</p>

en: Line Numbers
bs: Brojevi redova

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
bs: <p>Ova boja se koristi za prikaz brojeva redova (ako su uključeni) .</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
bs: <p>Ova boja se koristi za crtanje linija između redova i ivica ikona ako su oba omogućena.</p>

en: Word Wrap Marker
bs: Marker prelamanja riječi

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
bs: <p>Postavlja boju graničnika pri prelamanju teksta.</p><dl><dt>Statičko prelamanje</dt><dd>Uspravna linija koja prikazuje kolonu gdje će tekst biti prelaman</dd><dt>Dinamičko prelamanje</dt><dd>Simbol prikazan lijevo od prividno prelomljenih redova</dd></dl>

en: Code Folding
bs: Sakrivanje koda

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
bs: <p>Postavljanje boje za koda za sklopivu traku.</p>

en: Modified Lines
bs: Promijenjeni redovi

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
bs: <p>Postavljanje boje oznake izmijenjenog reda za izmijenjene redove.</p>

en: Saved Lines
bs: Sačuvani redovi

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
bs: <p>Postavljanje boje oznake izmijenjenog  reda za sačuvane redove.</p>

en: Text Decorations
bs: Dekoracije Teksta

en: Spelling Mistake Line
bs: Red za pravopisne greške

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
bs: <p>Postavlja boju reda za ukazivanje na pravopisne greške.</p>

en: Tab and Space Markers
bs: Oznake kartice i prostora

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
bs: <p>Postavlja boju za tragove tabulatora.</p>

en: Indentation Line
bs: Uvlačenje reda

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
bs: <p>Postavljanje boje vertikalnog uvlačenja redova</p>

en: Bracket Highlight
bs: Držač istaknutih

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
bs: <p>Postavlja boju za uparivanje zagrada: kada postavite kursor npr. na <b>(</b>, odgovarajuća <b>)</b> će biti istaknuta ovom bojom.</p>

en: Marker Colors
bs: Oznake boja

en: Bookmark
bs: obilježivač

en: Active Breakpoint
bs: aktivna prijelomna tačka

en: Reached Breakpoint
bs: dosegnuta prijelomna tačka

en: Disabled Breakpoint
bs: isključena prijelomna tačka

en: Execution
bs: izvršavanje

en: Warning
bs: upozorenje

en: Error
bs: greška

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
bs: <p>Postavljanje boje pozadine tipa oznake.</p><p><b>Napomena</b>:Boja oznake je prikazana svijetla zbog providnosti.</p>

en: Text Templates & Snippets
bs: Tekstualni predlošci i isječci

en: Background
bs: pozadina

en: Editable Placeholder
bs: Rezervisano mjesto koje se može uređivati

en: Focused Editable Placeholder
bs: Usredotočen na rezervisana mjesta koja se mogu uređivati

en: Not Editable Placeholder
bs: Rezervisano mjesto koje se ne može uređivati

en: H&ighlight:
bs: &Isticanje:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
bs: <html><p>Ovo je spisak kontekstâ trenutnog isticanja sintakse, i pruža načine za njihovo uređivanje. Ime konteksta odražava trenutne postavke stila.</p><p>Za uređivanje tastaturom, pritisnite <shortcut>Space</shortcut> i izaberite svojstvo iz iskačućeg menija.</p><p>Za uređivanje boje, kliknite na obojeni pravougaonik, ili izaberite neku boju iz iskačućeg menija.</p><p>Boje pozadine i pozadine izabranog možete poništiti u iskačućem meniju kada je to potrebno.</p></html>

en: Export...
bs: Izvezi...

en: Import...
bs: Uvezi...

en: Colors
bs: Boje

en: Default Text Styles
bs: Zadani stilovi teksta

en: Highlighting Text Styles
bs: Stilovi isticanja teksta

[ctx: Autoindent mode]
en: None
bs: nikakvo

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
bs: obično

en: Set &Bookmark
bs: Postavi &obilježivač

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
bs: Ako red nema obilježivač onda dodajte jedan, inače ga uklonite.

en: Clear &All Bookmarks
bs: Ukloni &sve obilježivače

en: Remove all bookmarks of the current document.
bs: Ukloni sve obilježivače iz tekućeg dokumenta.

en: Next Bookmark
bs: Sljedeći obilježivač

en: Go to the next bookmark.
bs: Idi na sljedeći obilježivač.

en: Previous Bookmark
bs: Prethodni obilježivač

en: Go to the previous bookmark.
bs: Idi na prethodni obilježivač.

en: &Bookmarks
bs: &Obilježivači

en: &Next: %1 - "%2"
bs: &Sljedeći: %1 — „%2“

en: &Previous: %1 - "%2"
bs: &Prethodni: %1 - „%2“

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
bs: <p>indent</p><p>Uvlači odabrane linije ili trenutnu liniju</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
bs: <p>unindent</p><p>Pomijera lijevo odabrane ili trenutnu liniju.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
bs: <p>cleanindent</p><p>Čisti uvlačenje izabranih linija ili  trenutne linije po postavkama uvlačenja u dokumentu. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
bs: <p>comment</p><p>Ubacuje oznake komentara da napravi izbor ili izabrane linije ili trenutnu liniju komentarom prema tekst formatu kako je definisano definicijom sintaksnog označavanja za dokument.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
bs: <p>uncomment</p><p>Uklanja oznake komentara iz izbora ili izabrane linije ili trenutne linije prema tekst formatu kako je definisano definicijom sintaksnog označavanja za dokument.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
bs: <p>goto <b>broj linije</b></p><p>Ova komanda pomijera na navedeni broj linije.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-indent-pasted-text <b>omogućenje</b></p><p>Ako je omogućeno, uvlačenje umetnutog teksta se prilagođava trenutnom uvlačenju.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
bs: Briše tekuću liniju.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
bs: <p>set-tab-width <b>širina</b></p><p>Postavlja širinu tabulatora na <b>širina</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-replace-tab <b>omogućenje</b></p><p>Ako je omogućeno, tabulatori se zamjenjuju razmacima dok kucate.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućeno: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućeno: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-show-tabs <b>omogućenje</b></p><p>Ako je omogućeno, TAB znakovi i prateći razmaci će biti prikazani malom tačkom.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
bs: <p>set-remove-trailing-spaces <b>režim</b></p><p>Uklanja prateće razmake u dokumentu zavisno od toga koji je <b>režim</b>.</p><p>Moguće vrijednosti:<ul><li><b>none</b>: nikad ne uklanjaj prateće razmake.</li><li><b>modified</b>: ukloni prateće razmake samo za izmijenjene linije.</li><li><b>all</b>: ukloni prateće razmake u cijelom dokumentu.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
bs: <p>set-indent-width <b>širina</b></p><p>Postavlja širinu uvlačenja na broj kojim je predstavljena <b>širina</b>. Samo kod uvlačenja razmacima.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
bs: <p>set-indent-mode <b>režim</b></p><p>Parametar režim je vrijednost navedena u meniju Alati -> Uvlačenje</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-auto-indent <b>omogućenje</b></p><p>Omogući ili onemogući uvlačenje.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-line-numbers <b>omogućenje</b></p><p>Postavlja vidljivost ploče s brojevima.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-folding-markers <b>omogućenje</b></p><p>Postavlja vidljivost ploče s markerima za razmotavanje.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-icon-border <b>omogućenje</b></p><p>Postavlja vidljivost ivice ikona.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-word-wrap <b>omogućenje</b></p><p>Omogući ili onemogući dinamičko prelamanje riječi.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
bs: <p>set-word-wrap-column <b>širina</b></p><p>Postavlja širinu linije za prelamanje na <b>širina</b>. To se koristi ako želite da se tekst prelama automatski.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-replace-tabs-save <b>omogućenje</b></p><p>Kada je omogućeno, tabulatori će biti zamijenjeni razmacima kada god je to moguće. </p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
bs: <p>set-highlight <b>označavanje</b></p><p>Postavlja sistem označavanja sintakse za dokument. Argument mora biti važeće ime označavanja, kao u meniju Alati -> Označavanje. Ova komanda pruža listu autokompletiranja za svoj argument.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
bs: <p>set-mode <b>režim</b></p><p>Postavlja režim kao u Alati - Režim</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bs: <p>set-show-indent <b>omogućenje</b></p><p>Ako je omogućeno, uvlačenje ćebiti predstavljeno vertikalnom tačkastom linijom.</p><p>Moguće vrijednosti za omogućenje: 1 on true<br/>moguće vrijednosti za onemogućenje: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
bs: <p>Otvori dijalog štampe za prikaz trenutnog dokumenta.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
bs: Nedostaje argument. Upotreba: %1 &lt;vrednost&gt;

en: No such highlighting '%1'
bs: Isticanje „%1“ ne postoji

en: No such mode '%1'
bs: Režim „%1“ ne postoji

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
bs: Ne mogu da pretvorim argument %1 u cjelobrojni.

en: Width must be at least 1.
bs: Širina mora biti bar 1.

en: Column must be at least 1.
bs: Kolona mora biti bar 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
bs: Upotreba: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
bs: Loš argument „%1“. Upotreba: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
bs: Upotreba: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all

en: Unknown command '%1'
bs: Nepoznata naredba „%1“

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
bs: <p> char <b>identifikator</b> </p><p>Ova komanda vam omogućuje da unesete literal znakove njihovim numeričkim identifikatorom u decimalnoj, oktalnoj ili heksadekadnoj formi.</p><p>Primjeri:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
bs: <p>date ili date <b>format</b></p><p>Unosi datumski/vremenski niz definisano navedenim formatom, ili formatom yyyy-MM-dd hh:mm:ss ako ništa nije navedeno.</p><p>Mogući specifikatori formata su:<table><tr><td>d</td><td>Dan kao broj bez vodeće nule (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Dan kao broj sa vodećom nulom (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Skraćeno lokalizovano ime dana (npr. 'Pon'..'Ned').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Dugo lokalizovano ime dana (npr. 'Ponedjeljak'..'Nedjelja').</td></tr><tr><td>M</td><td>Mjesec kao broj bez vodeće nule (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Mjesec kao broj sa vodećom nulom (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Skraćeno lokalizovano ime mjeseca (npr. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>Godina kao dvocifreni broj (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Godina kao četvorocifreni broj (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Sat bez vodeće nule (0..23 ili 1..12 ako se AM/PM prikazuje).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Sat sa vodećom nulom (00..23 ili 01..12 ako se AM/PM prikazuje).</td></tr><tr><td>m</td><td>Minuta bez vodeće nule (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Minuta sa vodećom nulom (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Sekunda bez vodeće nule (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Sekunda sa vodećom nulom (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Milisekunde bez vodećih nula (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Milisekunde sa vodećim nulama (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Koristi AM/PM prikaz. AP se može zamijeniti sa "AM" ili "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Koristi am/pm prikaz. ap se može zamijeniti sa "am" ili "pm".</td></tr></table></p>

en: Kate Part
bs: Kate dio

en: Embeddable editor component
bs: Ugnjezdiva uređivačka komponenta

en: Christoph Cullmann
bs: Kristof Kulman

en: Maintainer
bs: održavalac

en: Dominik Haumann
bs: Dominik Hauman

en: Core Developer
bs: programer jezgra

en: Joseph Wenninger
bs: Jozef Veninger

en: Bernhard Beschow
bs: Bernhard Bešov

en: Developer
bs: programer

en: Michel Ludwig
bs: Mihel Ludvig

en: On-the-fly spell checking
bs: provjera pravopisa u letu

en: Large scale bug fixing
bs: Masivno otklanjanje grešaka

en: Hamish Rodda
bs: Hamiš Roda

en: Waldo Bastian
bs: Valdo Bastijan

en: The cool buffersystem
bs: žešći baferski sistem

en: Charles Samuels
bs: Čarls Semjuels

en: The Editing Commands
bs: uređivačke naredbe

en: Matt Newell
bs: Mit Njuel

en: Testing, ...
bs: Isprobavanje...

en: Michael Bartl
bs: Mihael Bartl

en: Former Core Developer
bs: Bivši glavni programer

en: KWrite port to KParts
bs: Prebacivanje KWrite na KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
bs: Istorijat promjena za KWrite, integracija KSpell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
bs: Isticanje sintakse XML‑a za KWrite

en: Patches and more
bs: Zakrpe i ostalo

en: Various bugfixes
bs: Razne ispravke

en: Selection, KColorScheme integration
bs: Selekcija, integracija sa KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
bs: Traka za pretragu backenda i frontenda

en: Original KWrite Author
bs: Originalni KWrite Autor

en: QA and Scripting
bs: Kontrola kvaliteta i skripte

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
bs: Isticanje za RPM , Perl, Diff i dr.

en: Highlighting for VHDL
bs: Isticanje VHDL‑a

en: Yury Lebedev
bs: Jurij Lebedev

en: Highlighting for SQL
bs: Isticanje SQL‑a

en: Highlighting for Ferite
bs: Isticanje za Ferite

en: Highlighting for ILERPG
bs: Isticanje za ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
bs: Isticanje za LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
bs: Isticanje Makefiles, Python

en: Highlighting for Python
bs: Isticanje za Python

en: Highlighting for Scheme
bs: Isticanje za Scheme

en: Cristi Dumitrescu
bs: Kristi Dumitresku

en: PHP Keyword/Datatype list
bs: spisak ključnih riječi i tipova za PHP

en: Carsten Pfeiffer
bs: Karsten Pfajfer

en: Very nice help
bs: simpatična pomoć

en: Bruno Massa
bs: Bruno Masa

en: Highlighting for Lua
bs: isticanje Lue

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
bs: svi koji su doprinijeli, a ja zaboravih da ih spomenem

en: Configure
bs: Podesi

en: replace with %1?
bs: zamijeniti s %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
bs[0]: izvršena %1 zamjena u %2
bs[1]: izvršene %1 zamjene u %2
bs[2]: izvršeno %1 zamijena u %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
bs[0]: u %1 redu
bs[1]: u %1 reda
bs[2]: u %1 redova

en: Variables
bs: Promjenljive

en: Kate Handbook.
bs: Kate priručnik.

en: true
bs: tačno

en: false
bs: netačno

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
bs: nikakvo

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
bs: promijenjeno

en: Show list of valid variables.
bs: Prikaži listu važećih varijabli.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
bs: Postavi broj autocentrirajućih linija

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
bs: Postavi boju pozadine dokumenta.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
bs: Pritisak na bakspace u vodećem razmaku uvlači.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
bs: Omogući režim izbora bloka.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
bs: Postavi boju osvjetljenja u zagradi

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
bs: Postavi pozadinsku boju trenutne linije.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
bs: Postavi podrazumijevani rječnik za provjeru pravopisa.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
bs: Omogući dinamički prijelom riječi dugih linija.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
bs: Postavlja režim kraja linije.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
bs: Omogući umotavajuće markere na ivici editora.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
bs: Postavi veličinu tačaka fonta dokumenta.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
bs: Postavi font dokumenta.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
bs: Postavi označavanje sintakse.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
bs: Postavi boju traka ikone.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
bs: Omogući ivicu ikona u editorskom pogledu.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
bs: Postavi stil automatskog nazubljivanja.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
bs: Prilagodi nazubljivanje koda umetnutog iz međuspremnika

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
bs: Postavi dubinu nazubljivanja za svaki nivo.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
bs: Dopusti neparan nivo nazubljivanja (nije umnožak širine).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
bs: Prikaži brojeve linija.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
bs: Umetni novi red na kraju datoteke za spremanje.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
bs: Omogući režim preko-pisanja u dokumentu.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
bs: Omogući očuvani izbor teksta.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
bs: Zamijeni tabulatore razmacima pri snimanju dokumenta.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
bs: Zamijeni tabulatore razmacima.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
bs: Ukloni prateće razmake pri snimanju dokumenta.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
bs: Postavi šemu boja.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
bs: Postavi boju izbora teksta.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
bs: Prikaži tabulatore i prateće razmake.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
bs: Omogući pametnu kućnu navigaciju.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
bs: Pritisak na TAB uvlači.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
bs: Postavi prikaznu širinu tabulatora.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
bs: Postavi broj zapamćenih koraka za vraćanje (0 znači beskonačno).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
bs: Postavi kolonu za prelom riječi.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
bs: Postavi boju markera za prelom riječi.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
bs: Omogući prelom riječi pri kucanju teksta.

en: Indentation Width
bs: Širina nazubljivanja:

en: Encoding
bs: Kodiranje

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
bs: Ovdje možete izabrati režim koji treba koristiti za tekući dokument, što će se odraziti, na primjer, na isticanje i prelom teksta.

en: Syntax highlighting
bs: Označavanje sintakse.

en: Tab Size: %1
bs: Veličina kartice: %1

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
bs: Isijeci izabrani tekst i smjesti ga u klipbord

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
bs: Umetni prethodno kopirani ili isječeni sadržaj klipborda

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
bs: Kopirajte trenutno izabrani tekst u sistemski klipbord.

en: Save the current document
bs: Snimi trenutni dokument

en: Revert the most recent editing actions
bs: Opozovi skorašnje uređivačke radnje

en: Revert the most recent undo operation
bs: Opozovi skorašnja poništavanja

en: &Scripts
bs: &Skripte

en: Apply &Word Wrap
bs: &Prelomi redove

en: &Clean Indentation
bs: &Očisti uvlačanje

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
bs: <html>Očistite uvlačenje izabranog bloka teksta (samo tabulatori ili samo razmaci).<br /><br />U dijalogu za podešavanje možete odrediti da li treba poštovati i koristiti tabulatore, ili ih smjenjivati razmacima.</html>

en: C&omment
bs: Za&komentariši

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
bs: <html>Ova naredba će zakomentarisati tekući red ili izabrani blok teksta.<br /><br />Znakovi za komentarisanje jednog ili više redova definisani su u pravilima za isticanje jezika.</html>

en: Unco&mment
bs: &Otkomentariši

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
bs: <html>Ova naredba će otkomentarisati tekući red ili izabrani blok teksta.<br /><br />Znakovi za komentarisanje jednog ili više redova definisani su u pravilima za isticanje jezika.</html>

en: Toggle Comment
bs: Zakomentariši/otkomentariši

en: &Read Only Mode
bs: &Samo za čitanje

en: Lock/unlock the document for writing
bs: Zaključaj/otključaj upisivanje u dokument

en: Uppercase
bs: U velika slova

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
bs: Pretvori izabrani tekst u sva velika slova, ili slovo desno od kursora ako ništa nije izabrano.

en: Lowercase
bs: U mala slova

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
bs: Pretvori izabrani tekst u sva mala slova, ili slovo desno od kursora ako ništa nije izabrano.

en: Capitalize
bs: Veliko prvo slovo

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
bs: Uvećava se početno slovo riječima u izabranom tekstu, ili riječi pod kursorom ako ništa nije izabrano.

en: Join Lines
bs: Spoji redove

en: Invoke Code Completion
bs: Pozovi dopunu kôda

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
bs: Ručno pozovite dopunjavanje naredbi, obično putem prečice vezane uz ovu radnju.

en: Print the current document.
bs: Štampaj tekući dokument.

en: Reloa&d
bs: &Učitaj ponovo

en: Reload the current document from disk.
bs: Učitaj ponovo dokumenta sa diska.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
bs: Snimi trenutni dokument na disk, koristeći ime koje odaberete.

en: Save &Copy As...
bs: Snimi &kopiju kao...

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
bs: Otvara dijalog u kome možete izabrati red u koji želite da kursor prijeđe.

en: &Configure Editor...
bs: Podesi &uređivač...

en: Configure various aspects of this editor.
bs: Podesite razne aspekte ovog uređivača.

en: &Mode
bs: &Režim

en: &Highlighting
bs: &Isticanje

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
bs: Ovdje možete izabrati kako će isticati tekst u tekućem dokumentu.

en: &Indentation
bs: &Uvlačenje

en: Select the entire text of the current document.
bs: Izaberi cjelokupan tekst u dokumentu.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
bs: Ako ste izabrali nešto u okviru dokumenta, ovim ćete poništiti taj izbor.

en: Enlarge Font
bs: Povećaj font

en: This increases the display font size.
bs: Ovo povećava veličinu fonta na ekranu.

en: Shrink Font
bs: Smanji font

en: This decreases the display font size.
bs: Ovo smanjuje veličinu fonta na ekranu.

en: Bl&ock Selection Mode
bs: &Blokovski izbor

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
bs: Prebacujte između normalnog (na osnovu redova) i blokovskog izbora teksta.

en: Overwr&ite Mode
bs: &Prebrisavanje

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
bs: Izaberite da li tekst koji unosite treba da se umeće u postojeći tekst ili ga prebrisuje.

en: &Dynamic Word Wrap
bs: &Dinamički prelom

en: Dynamic Word Wrap Indicators
bs: Pokazatelji dinamičkog prijeloma

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
bs: Treba li prikazivati pokazatelje dinamičkog prijeloma teksta

en: &Off
bs: &isključeni

en: Follow &Line Numbers
bs: Prati &brojeve linija

en: &Always On
bs: &uvijek uključeni

en: Static Word Wrap
bs: Statičko prelamanje teksta

en: Show Static &Word Wrap Marker
bs: &Graničnik statičkog prijeloma

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
bs: Da li prikazati graničnik statičkog prijeloma, uspravnu liniju koja se iscrtava u koloni prijeloma zadatoj u podešavanjima.

en: Show Folding &Markers
bs: &Ručke za sažimanje

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
bs: Izaberite da li prikazivati ručke za sažimanje kôda, ako je ono moguće.

en: Show &Icon Border
bs: &Pojas ikona

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
bs: <html>Prikaži/sakrij pojas ikona.<br /><br />Ovaj pojas prikazuje, na primjer, simbole obilježivača.</html>

en: Show &Line Numbers
bs: &Brojevi redova

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
bs: Prikaži/sakrij brojeve redova na lijevoj strani prikaza.

en: Show Scroll&bar Marks
bs: &Zarezi u klizačkoj traci

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
bs: Prikaži/sakrij markere u uspravnoj klizačkoj traci.<br /><br />Markerima se, na primjer, označavaju obilježivači.

en: Show Scrollbar Mini-Map
bs: Prikaži mini mapu klizne trake

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
bs: Prikaži/sakrij mini mape u uspravnoj klizačkoj traci.<br /><br />Mini mape prikazuju pregled cijelog dokumenta.

en: Switch to Command Line
bs: Na komandnu liniju

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
bs: Da li prikazati komandnu liniju u dnu prikaza.

en: &End of Line
bs: &Kraj reda

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
bs: Izaberite kakvi se krajevi redova koriste pri upisivanju dokumenta

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
bs: Dodaj marker &redoslijeda bajtova (BOM)

en: E&ncoding
bs: &Kodiranje

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
bs: Traži prvu pojavu dijela teksta ili regularnog izraza.

en: Find Selected
bs: Nađi izabrano

en: Finds next occurrence of selected text.
bs: Nalazi sljedeću pojavu izabranog teksta.

en: Find Selected Backwards
bs: Nađi izabrano unazad

en: Finds previous occurrence of selected text.
bs: Nalazi prethodnu pojavu izabranog teksta.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
bs: Potraži sljedeću pojavu izraza.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
bs: Potraži prethodnu pojavu izraza.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
bs: Potraži dio teksta ili regularni izraza i zamijeni rezultat drugim datim tekstom.

en: Automatic Spell Checking
bs: Automatska provjera pravopisa

en: Enable/disable automatic spell checking
bs: Da li automatski provjeravati pravopis.

en: Change Dictionary...
bs: Promijeni rječnik...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
bs: Promijenite rječnik za provjeru pravopisa.

en: Clear Dictionary Ranges
bs: Očisti rječničke opsege

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
bs: Očistite sve zasebne rječničke opsege koji su postavljeni za provjeru pravopisa.

en: Move Word Left
bs: Pomjeri riječ lijevo

en: Select Character Left
bs: Izaberi znak lijevo

en: Select Word Left
bs: Izaberi riječ lijevo

en: Move Word Right
bs: Pomjeri riječ desno

en: Select Character Right
bs: Izaberi znak desno

en: Select Word Right
bs: Izaberi riječ desno

en: Move to Beginning of Line
bs: Idi na početak reda

en: Move to Beginning of Document
bs: Idi na početak dokumenta

en: Select to Beginning of Line
bs: Izaberi do početka reda

en: Select to Beginning of Document
bs: Izaberi do početka dokumenta

en: Move to End of Line
bs: Idi na kraj reda

en: Move to End of Document
bs: Idi na kraj dokumenta

en: Select to End of Line
bs: Izaberi do kraja reda

en: Select to End of Document
bs: Izaberi do kraja dokumenta

en: Select to Previous Line
bs: Izaberi do prethodnog reda

en: Scroll Line Up
bs: Sklizni red nagore

en: Move to Next Line
bs: Pomjeri na sljedeći red

en: Move to Previous Line
bs: Pomjeri na prethodni red

en: Move Cursor Right
bs: Pomjeri kursor desno

en: Move Cursor Left
bs: Pomjeri kursor lijevo

en: Select to Next Line
bs: Izaberi do sljedećeg reda

en: Scroll Line Down
bs: Sklizni red nadolje

en: Scroll Page Up
bs: Sklizni stranicu nagore

en: Select Page Up
bs: Izaberi stranicu nagore

en: Move to Top of View
bs: Idi na vrh prikaza

en: Select to Top of View
bs: Izaberi do vrha prikaza

en: Scroll Page Down
bs: Sklizni stranicu nadolje

en: Select Page Down
bs: Izaberi stranicu nadolje

en: Move to Bottom of View
bs: Idi na dno prikaza

en: Select to Bottom of View
bs: Izaberi do dna prikaza

en: Select to Matching Bracket
bs: Izaberi do parnjačke zagrade

en: Transpose Characters
bs: Premetni znakove

en: Delete Line
bs: Obriši red

en: Delete Word Left
bs: Obriši riječ lijevo

en: Delete Word Right
bs: Obriši riječ desno

en: Delete Next Character
bs: Obriši sljedeći znak

en: Backspace
bs: Nazad

en: Insert Smart Newline
bs: Umetni pametno novi red

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
bs: Umetnite novi red uključujući i vodeće znakove tekućeg koji nisu ni slova ni brojevi.

en: &Indent
bs: &Uvuci

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
bs: <html>Uvucite izabrani blok teksta.<br /><br />U dijalogu za podešavanje možete odrediti da li treba poštovati i koristiti tabulatore, ili ih smjenjivati razmacima.</html>

en: &Unindent
bs: &Izvuci

en: Use this to unindent a selected block of text.
bs: Izvucite izabrani blok teksta.

en: Fold Toplevel Nodes
bs: Umotaj čvorove na najvišem nivou

en: Available Commands
bs: Naredbe na raspolaganju

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
bs: <qt><p>Za pomoć za pojedinačnu naredbu, kucajte <icode>help &lt;naredba&gt;</icode></p></qt>

en: No help for '%1'
bs: <qt>Nema pomoći za <command>%1</command></qt>

en: No such command <b>%1</b>
bs: <qt>Naredba <command>%1</command> ne postoji</qt>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
bs: <qt><p>Ovo je <i>komandna linija</i> dijela uređivača teksta.<br />Sintaksa: <icode>naredba [ argumenti ]</icode><br />Za spisak dostupnih naredbi, unesite <icode>help list</icode><br />Za pomoć za pojedinačne naredbe, unesite <icode>help &lt;naredba&gt;</icode></p></qt>

en: No such command: "%1"
bs: Naredba <command>%1</command> ne postoji.

en: Error: No range allowed for command "%1".
bs: Greška: Opseg nije dozvoljen za naredbu „%1“.

en: Success:
bs: Uspjeh:

en: Command "%1" failed.
bs: Naredba <command>%1</command> nije uspjela.

en: Mark Type %1
bs: Obilježje tipa %1

en: Set Default Mark Type
bs: Postavi podrazumijevani tip obilježja

en: Disable Annotation Bar
bs: Isključi traku tumačenja

en: Document written to disk
bs: Dokument upisan na disk

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
bs: Nedostaje argumente. Upotreba: %1 <od>

en: No mapping found for "%1"
bs: Nema mapiranja za „%1“

en: "%1" is mapped to "%2"
bs: „%1“ je mapirano na „%2“

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
bs: Nedostaju argumenti. Upotreba: %1 &lt;od&gt; [&lt;do&gt;]

en: Wrong arguments
bs: Pogrešni argumenti

en: Unable to open the config file for reading.
bs: Ne mogu otvoriti konfiguracijsku datoteku za čitanje.

en: Unable to open file
bs: Ne mogu da otvorim datoteku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
bs: Kada je izabrano, naredbe editora VI zamjenjuju naredbe editora Kate. Na primjer, Ctrl+R će opozivati, umjesto da priziva dijalog za pretragu i zamjenu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
bs: Neka Vi naredbe zamijene Kate prečice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
bs: <html><p>Mapiranje tastera se koristi za izmjenu značenja pritisnutih tastera. Ovim možete premjestiti naredbe na druge tastere ili sastaviti posebne kombinacije za izvođenje više naredbi.</p><p>Na primjer, <icode>„&lt;F2;&gt;“ → „I-- &lt;esc&gt;“</icode> dodaje „-- “ na početak reda kad se pritisne F2.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
bs: Mapiranje tastera

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
bs: Običan režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
bs: naredba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
bs: zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
bs: Rekurzivno?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
bs: Ukloni izabrano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
bs: Dodaj novo mapiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
bs: čITA vimrc datoteku i pokušava da uveze mapiranja navedena sa "[n]noremap" komandom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
bs: Uvoz iz vimrc datoteke

en: Mark set: %1
bs: Obilježje postavljeno: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
bs: Nema više znakova na sljedeći obilježivaču.

en: Nothing in register %1
bs: Ničijeg u registru %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
bs: '%1' %2,  heks %3, okt %4

en: Mark not set: %1
bs: Obilježje nije postavljeno: %1
