katepart4 - en to eo translation catalogue (1187 entries)

en: Argument-hints
eo: Argument-sugestoj

en: Best matches
eo: Plej taŭgaj kongruaĵoj

en: Language keywords
eo: Lingvaj ŝlosilvortoj

en: Auto Word Completion
eo: Aŭtomata Vortkompletigo

en: Shell Completion
eo: Ŝela Kompletigo

en: Reuse Word Above
eo: Reuzi Supran Vorton

en: Reuse Word Below
eo: Reuzi Suban Vorton

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: Export/Print
eo: Eksporti/Presi

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: R&edakti

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
eo: Trovi Variaĵojn

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
eo: Elekto

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
eo: Majuskligo

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eo: &Montri

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
eo: Vortvolvado

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
eo: Randoj

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
eo: &Kodfaldado

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
eo: I&ri

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
eo: &Iloj

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
eo: Vortkompletigo

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
eo: Literumo

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: &Agordoj

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
eo: Kodbloka faldado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
eo: Se vi markas ĉi tiun opcion, ĉiu nova rigardo montros markojn porfaldado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
eo: Montri sagojn por malvastigi kodblokojn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
eo: Se markite, ŝvebi super faldita regiono montras antaŭrigardon de la faldita teksto en ŝprucfenestro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
eo: Montri antaŭrigardon de falditaj blokoj dum ŝvebado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
eo: Maldekstra flanko:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
eo: <p>Se vi elektas ĉi tiun opcion, ĉiu nova rigardo montros piktograman randon ĉe la maldekstra flanko.</p><p>La piktogramrando montras, ekz. markojn de legosignoj.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
eo: Montri markojn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
eo: Se vi elektas ĉi tiun opcion, ĉiu nova rigardo montros lininombrojn ĉe la maldekstra flanko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
eo: Montri &lininombrojn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
eo: Se vi elektas ĉi tiun opcion, ĉiu nova rigardo montros lininombrojn ĉe la maldekstra flanko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
eo: Emfazi ŝanĝitajn kaj nekonservitajn liniojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars
eo: Rulumbretoj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
eo: <p>Se vi elektas ĉi tiun opcion, ĉiu nova rigardo montros markojn ĉe la vertikala rulumskalo.</p><p>Ĉi tiuj markoj, montros, ekzemple, legosignojn.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
eo: <p>Se ĉi tiu opcio estas markita, ŝvebi super la vertikala rulumbreto montros antaŭrigardon de la teksto.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
eo: Montri antaŭrigardon kiam ŝvebanta super rulumbreto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
eo: Minimapo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
eo: Se ĉi tiu opcio estas markita, ĉiu nova vido montros minimapon sur la vertikala rulumbreto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
eo: Montri minimapon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
eo: Se vi elektas ĉi tiun opcion, ĉiu nova rigardo montros lininombrojn ĉe la maldekstra flanko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
eo: Mapu la tutan dokumenton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
eo: Larĝeco de minim&apo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
eo: Ĉiam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
eo: Montri Kiam Bezonata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
eo: Ĉiam Malŝaltita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
eo: Videb&leco de rulumbretoj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
eo: Ĉiu nova legosigno estos aldonita al la malsupro, senrilate al la loko de la legosigno en la dokumento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
eo: Laŭ dato kreita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
eo: La ordigado de legosignoj estos laŭ lininombro de la legosigna pozicio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
eo: Laŭ linionumero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
eo: Ordigi legosignan menuon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
eo: Videbleco de faldaĵosagoj:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
eo: Montri dum Ŝvebado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
eo: Montri Ĉiam

en: Select text to paste.
eo: Elektu tekston por alglui.

en: No entries in clipboard history
eo: Neniuj enskriboj en la historio de la tondujo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
eo: Ĝenerala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
eo: Ebligi &aŭtomatan kompletigon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
eo: Aŭtomate elekti &unuan kompletigaĵon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
eo: Tracickli la liston de kompletigoj uzante Tab / Shift+Tab

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
eo: Aŭ&tomata vortkompletigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
eo: Minimuma vortlongo por kompletigi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
eo: Forigi voston de antaŭa vorto kiam kompletigo ero elektita el listo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
eo: Forigi la voston komplete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
eo: Vortkompletigo provizas sugestojn bazitajn sur la vortoj trovitaj en la dokumento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
eo: &Ŝlosilvortkompletigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
eo: Ŝlosilvorto kompletigo disponigas sugestojn bazitajn sur la ŝlosilvortoj kiuj ekzistas en la lingvo de la dokumento.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
eo: Dokumentado kun kompletigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
eo: Montru dokumentadon apud kompletiga skatolo. Se malebligita, dokumentaro povas esti montrita premante Alt-klavon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
eo: Vortvolvaĵo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
eo: <p>Aŭtomate komenci novan linion de teksto kiam la nuna linio transpasas la longecon specifita de <b>Faldi liniojn ĉe:</b> opcio.</p><p>Ĉi tiu opcio ne faldas ekzistantajn liniojn de teksto - uzu la <b>Apliki statikan linifaldon</b> opcion en la <b>Iloj</b> menuo por tiu celo.</p><p>Se vi volas liniojn kiuj <i>videble faldiĝas</i>, laŭ la larĝeco de la rigardo, ebligu <b>Dinamika linifaldo</b> en la <b>Aspekto</b> agorda paĝo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
eo: Envolvi &vortojn ĉe fiksa kolumno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
eo: <p>Se ĉi tiu opcio estas markita, vertikala linio estos desegnita ĉe la vortvolva kolumno kiel difinita en la <strong>Redaktado</strong> ecoj.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
eo: &Desegnu vertikalan linion ĉe la vortvolva kolumno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
eo: Envolvi vortojn ĉe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
eo: Se la linifaldo estas enŝaltita, tie ĉi vi donas la kolumnon, post kiu nova linio estas komencata dum tajpado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
eo: Defaŭlta eniga reĝimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
eo: Krampoj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
eo: Aŭtomate fermu krampojn kiam malferma krampo estas tajpita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
eo: Kiam iu teksto estas elektita, ĉi tiuj signoj estos aldonitaj ambaŭflanke laŭ maniero kiel "Aŭtomata krampo".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
eo: Enkondukaj signoj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
eo: Kopiu kaj algluu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
eo: Movu elektitan tekston kiam trenite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
eo: Kopiu/tranĉu la nunan linion se alvokite sen ia teksto elektita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
eo: Ne movu la tekstan kursoron dum algluado per muso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
eo: Maksimumaj Historiaj Enskriboj de Tondujo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
eo: Ĉi tio determinas la nombron da enskriboj konservitaj en la tondujohistorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
eo: Kiam vi tajpas ĉi tiujn signojn dum teksto estas elektita, ili ĉirkaŭos la elektitan tekston anstataŭ anstataŭigi ĝin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
eo: &Dosiertipo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
eo: Elektu la dosiertipon kiun vi volas ŝanĝi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
eo: Krei novan dosiertipon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
eo: &Nova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
eo: Forigi la aktualan dosiertipon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
eo: &Forigi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
eo: Trajtoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
eo: &Nomo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
eo: La nomo de la dosiertipo samos al la koresponda menuero.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
eo: &Sekcio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
eo: La sekcia nomo estas uzata por organizi la dosiertipojn en menuoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
eo: &Variabloj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
eo: <p>Ĉi tiu ĉeno permesas agordi la agordojn de Kate por la dosieroj elektitaj de ĉi tiu mimetipo uzante Kate-variablojn. Preskaŭ ajna agorda opcio povas esti agordita, kiel reliefigo, deŝov-reĝimo, kodado, ktp.</p><p>Por kompleta listo de konataj variabloj, vidu la manlibron.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
eo: &Emfazado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
eo: Deŝova reĝ&imo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
eo: Dosier&finaĵoj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
eo: La masko de ĵokeroj permesas elekti dosierojn laŭ dosiernomo. Tipa masko uzas steleton kaj la etendon de dosiero, ekzemple <code>*.txt; *.teksto</code>. La ĉeno estas punktokomo-disigita listo de maskoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
eo: &MIME-tipoj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
eo: La mimetipa masko permesas elekton de dosieroj laŭ mimetipo. La ĉeno estas komopunkto-apartigita listo de mimetipoj, ekz. <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
eo: Aperigas asistanton kiu helpas en la elekto de mimetipoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
eo: &Prioritato:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
eo: Fiksas prioritaton por ĉi tiu dosiertipo. Se pli ol unu dosiertipo elektas la saman dosieron, la tipo kiu havas pli altan prioritaton estos uzita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
eo: Defaŭlta deŝovreĝimo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
eo: Ĉi tio estas listo de disponeblaj indentreĝimoj. La specifita deŝovreĝimo estos uzata por ĉiuj novaj dokumentoj. Konsciu, ke ankaŭ eblas agordi la deŝovreĝimon per dokumentvariabloj, reĝimoj aŭ .kateconfig dosiero.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
eo: Deŝovi uzante

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
eo: La deŝovlarĝo estas la nombro da spacoj, kiu estas uzata por deŝovi linion. Se la opcio <b>Enmeti spacojn anstataŭ tabelilojn</b> en la sekcio <b>Redaktado</b> estas malŝaltita, signo <b>Tab</b> estas enmetita se la deŝovo estas dividebla per la tabula larĝo .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
eo: &Spacoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
eo: &Deŝova larĝo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
eo: Ta&b-larĝeco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
eo: &Tabeliloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
eo: Tabeliloj k&aj Spacoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
eo: Aŭtomate detekti dosieran deŝovon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
eo: Deŝovtrajtoj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
eo: Se ĉi tiu opcio estas malŝaltita, ŝanĝi la deŝovnivelon vicigas linion al oblo de la larĝo specifita en <b>Indentlarĝo</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
eo: &Konservi kromajn spacojn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, algluita kodo el la tondujo estas deŝovita. Ekfunkciigi la <b>malfari</b>-ago forigas la deŝovaĵon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
eo: Alĝustigi deŝovon de kodo algluita el la tondujo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
eo: Deŝovaj Procedoj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Retropaŝo</b> malpliigas la deŝovnivelon se la kursoro troviĝas en la ĉefa malplena spaco de linio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
eo: &Retrospacklavo en gvidaj malplenaj malstrekoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
eo: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab klavo ago (se neniu elekto ekzistas) <a href="Se vi volas ke <b>Tab</b> vicigu la nunan linion en la nuna kodbloko kiel en Emakso, faru <b>Tab</b> ŝparvojo al la ago <b>Formati Deŝovon</b>."><span>Pli...</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Tab</b> ĉiam enmetas blankan spacon tiel ke la sekva tab-pozicio estas atingita. Se la opcio <b>Enmeti spacojn anstataŭ tabeligilojn</b> en la sekcio <b>Redaktado</b> estas ebligita, spacoj estas enmetitaj; alie, unuopa tabelilo estas enmetita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
eo: Ĉiam antaŭeniru al la &sekva langeta pozicio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Tab</b> ĉiam deŝovas la nunan linion laŭ la nombro da signopozicioj specifitaj en <b>Deŝovlarĝo</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
eo: Ĉiam pliigi deŝovan &nivelon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
eo: Se ĉi tiu opcio estas elektita, la klavo <b>Tab</b> aŭ deŝovas la nunan linion aŭ antaŭeniras al la sekva tabula pozicio.<p> Se la enmetpunkto estas ĉe aŭ antaŭ la unua nespaca signo en la linio, aŭ se estas elekto, la nuna linio estas deŝovita per la nombro da signopozicioj specifitaj en <b>Deŝovlarĝo</b>.<p> Se la enmetpunkto troviĝas post la unua nespaca signo en la linio kaj ne estas elekto, blanka spaco estas enigita tiel ke la sekva klapopozicio estas atingita: se la opcio <b>Enmeti spacojn anstataŭ tabeligilojn</b> en la sekcio <b>Redaktado</b> estas ebligita, spacoj estas enmetitaj ; alie, unuopa tabelilo estas enmetita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
eo: Pliigi deŝovnive&lon se en komenca malplena spaco

en:  character |  characters
eo[0]:  signo
eo[1]:  signoj

en: Indentation
eo: Deŝovo

en: Auto Completion
eo: Aŭtomata Kompletigo

en: Spellcheck
eo: Literumado

en: Text Navigation
eo: Teksta Navigado

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
eo[0]:  signo
eo[1]:  signoj

en: Feature is not active
eo: Trajto ne estas aktiva

en: Disable Feature
eo: Malebligi Trajton

en: May be handy with Markdown
eo: Povas esti oportuna kun Markdown

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
eo: Speguli signojn, simila sed ne ekzakte kiel aŭtomataj krampoj

en: Non letter character
eo: Nelitera signo

en: Editing
eo: Redaktado

en: Editing Options
eo: Redakto-agordo

en: Statusbar
eo: Statusbreto

en: Off
eo: Neniam

en: Follow Line Numbers
eo: Sekvi lininombrojn

en: Appearance
eo: Prezentado

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
eo: %1 rezervas nekonservitajn dosierojn al "interŝanĝaj dosieroj." Interŝanĝaj dosieroj permesas al %1 reakiri vian laboron en kazo de sistema kraŝo. Malŝalti interŝanĝajn dosierojn povas kaŭzi perdon de datumoj en kazo de sistema paneo.

en: Advanced
eo: Plie

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
eo: Vi ne specifis rezervan sufikson aŭ prefikson. Uzas defaŭltan sufikson: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
eo: Neniu rezervan sufikson aŭ prefikson

en: Open/Save
eo: Malfermi/Konservi

en: File Opening & Saving
eo: Malfermado kaj Konservado de Dosiero

en: &Line:
eo: &Linio:

en: Go to line number from clipboard
eo: Iri al linionumero de tondujo

en: Go to
eo: Iri al

en: No valid line number found in clipboard
eo: Neniu valida linionumero trovita en la tondujo

en: Dictionary:
eo: Vortaro:

en: Enable Auto Reload
eo: Ebligi Aŭtomatan Reŝargon

en: Will never again warn about on disk changes but always reload.
eo: Neniam plu avertos pri diskŝanĝoj sed ĉiam reŝargos.

en: View &Difference
eo: Vidi &Diferencon

en: Shows a diff of the changes
eo: Montras diferencon de la ŝanĝoj

en: &Reload
eo: &Reŝargi

en: Reload the file from disk. Unsaved changes will be lost.
eo: Reŝargi la dosieron de disko. Nekonservitaj ŝanĝoj estos perditaj.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
eo: &Fermi Dosieron

en: Close the file, discarding its content.
eo: Fermi la dosieron, forĵetante ĝian enhavon.

en: &Save As...
eo: Kon&servi kiel...

en: Lets you select a location and save the file again.
eo: Permesas la elekton de loko kaj denovan konservon de dosiero.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
eo: &Ignori

en: Ignores the changes on disk without any action.
eo: Ignoras la ŝanĝojn sur disko sen ia ago.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eo: La diff komando malsukcesis. Certiĝu ke diff(1) estas instalita kaj en via PATH.

en: Error Creating Diff
eo: Eraro dum kreo de Diff

en: The files are identical.
eo: La dosieroj estas identaj.

en: Diff Output
eo: Eligo de diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
eo: Tekstkursila movado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
eo: Kiam elektita, premante la hejmklavon igos la kursoron salti blankspacon kaj iros al la komenco de la teksto de linio. La sama validas por la finŝlosilo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
eo: Inteligenta &supro kaj fino

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
eo: Elektas ĉu la klavoj PageUp kaj PageDown ŝanĝu la vertikalan pozicion de lakursoro rilate al la supro de la vido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
eo: &PaĝoSupren/PaĝoSuben movas la kursoron

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
eo: Elektas ĉu kursoro saltas plenajn vortojn aŭ haltas ĉe miksusklaj transiĝoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
eo: Ebligi movon de la kursoro laŭ usklaj limoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
eo: &Aŭtomate centrigi kursoron:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
eo: Difinas la nombron da linioj por konservi videbla super kaj sub la kursoro kiam eblas.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
eo: Malŝaltita

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
eo:  linioj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
eo: Diversaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
eo: Tekstelekta reĝimo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
eo: Normala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
eo: Persistenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
eo: Permesi ruliĝi preter la fino de la dokumento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
eo: Se elektitaj, kunmetitaj signoj estas forigitaj per siaj diakritaj signoj anstataŭ nur forigi la bazan signon. Ĉi tio estas utila por hindaj lokoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
eo: Retroklavo forigas la bazon de signo kun siaj diakritaj signoj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
eo: Multkursoro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
eo: Multoblaj Kursoro-Modifiloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
eo: Aŭtomate reŝargi dosierojn en versio-kontrolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
eo: Skribi rezervan dosieron laŭ konservado por:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
eo: Se ĉi tiu opcio estas ebligita, sekurkopioj por lokaj dosieroj estos kreataj dum konservado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
eo: &Lokaj dosieroj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
eo: Se ĉi tiu opcio estas ebligita, sekurkopioj por foraj dosieroj estos kreataj dum konservado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
eo: Fo&raj dosieroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
eo: Prefikso por rezervaj dosieroj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
eo: Enigu la prefikson por antaŭmeti al la rezervaj dosiernomoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
eo: Sufikso por rezervaj dosieroj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
eo: Enigu la sufikson por aldoni al la rezervaj dosiernomoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
eo: Permutodosiera reĝimo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
eo: Ebligita, Konservi En Defaŭlta Dosierujo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
eo: Ebligita, Konservi En Propra Dosierujo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
eo: Konservi permutodosierojn en:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
eo: Konservi permutodosierojn ĉiujn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
eo: Ĉi tiu signoĉeno troviĝas en katedialogs.cpp en la konstruilo de KateSaveConfigTab.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
eo: Dosiera Formato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
eo: &Enkodigo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
eo: Ĉi tio difinas la norman kodigon uzendan por malfermi/konservi dosierojn, se ne ŝanĝita en la dialogo malfermi/konservi aŭ uzante komandlinian opcion.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
eo: Kodiga d&etekto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
eo: Se nek la kodigo elektita kiel norma supre, nek la kodigo specifita en la malferma/konserva dialogo, nek la kodigo specifita sur komandlinio kongruas kun la enhavo de la dosiero, ĉi tiu detekto estos rulita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
eo: Retrode&faŭlta kodigo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
eo: Ĉi tio difinas la retrodefaŭltan kodigon provendan por malfermi dosierojn se nek la kodigo elektita kiel norma supre, nek la kodigo specifita en la malferma/konserva dialogo, nek la kodigo specifita sur komandlinio kongruas kun la enhavo de la dosiero. Antaŭ ol tio estas uzata, estos provata determini la kodigon uzendan serĉante bajtan ordomarkon ĉe la komenco de dosiero: se estas trovata, la ĝusta Unikoda kodigo estos elektata; alie kodig-detekto rulos; se ambaŭ malsukcesas, la retrodefaŭlta kodigo estos provata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
eo: Linifi&no:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: Macintosh
eo: Makintoŝo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
eo: Se ĉi tiu opcio estas ebligita, la redaktilo aŭtomate detektos la tipon de liniofino. La unua linifinaĵa tipo trovita estos uzata por la tuta dosiero.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
eo: Aŭtomata ekkono de linifino

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
eo: La bajta ordomarko estas speciala sekvenco komence de Unikode koditaj dokumentoj. Ĝi helpas redaktilojn malfermi tekstodokumentojn kun la ĝusta Unikoda kodigo. La bajta ordomarko ne estas videbla en la montrata dokumento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
eo: Ebligi bajtan ordomarkon (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
eo: Limlongo de linio:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
eo: Senlima

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
eo: Aŭtomataj Purigoj dum Konservado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
eo: Depende de la elekto, linivostaj spacoj estos forigataj dum konservado de dokumento, aŭ en la tuta dokumento aŭ nur en modifitaj linioj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
eo: Forigi &finajn spacojn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
eo: Neniam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
eo: Sur Modifitaj Linioj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
eo: En Tuta Dokumento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
eo: Konservante, linisalto estos almetata al la dokumento se ne jam ĉeestas. La liniosalto estos videbla post reŝargo de la dosiero.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
eo: Aldoni novlinion ĉe la dosierfino dum konservado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
eo: Ebligi Aŭtomatan Konservadon (nur lokaj dosieroj)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when focus leaves the editor
eo: Aŭtomate konservi dokumenton kiam fokuso forlasas la redaktilon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
eo: Intervalo de aŭtomata konservado:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
eo:  sekundoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
eo: Montri reliefreĝimon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
eo: Montri enigreĝimon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
eo: Montri aktivan vortaron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
eo: Montri tab-agordon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
eo: Montri liniokolumnon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
eo: Montri Dosierkodigon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
eo: Montri Tipon de Liniofino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
eo: Tiparo de la redaktilo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
eo: Montri blankspac-indkikilojn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
eo: Ĉe la fino de linio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
eo: Ĉiam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator size:
eo: Grandeco de blankspaca indikilo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
eo: Grandeco de la videbla emfaz-markilo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show tab indicators:
eo: Montri tab-indikilojn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
eo: La redaktilo montros simbolon por indiki la ĉeeston de tabo en la teksto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Show focus frame around editor
eo: Montri fokusan kadron ĉirkaŭ redaktilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
eo: Rekono de krampkongruo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
eo: Se ĉi tio estas ebligita, la intervalo inter la elektitaj kongruaj krampoj estos reliefigata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
eo: Emfazi gamon inter elektitaj krampoj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
eo: Montri la kongruan malferman krampon kaj liniojn apud ĝi por kunteksto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
eo: Se ĉi tio estas ebligita, antaŭprezento de la linioj proksime de kongrua malferma krampo estas montrata. Ĉi tio povas helpi rapide determini la kuntekston de ferma krampo, precipe en longaj funkcioj/klasaj deklaroj kaj profunde nestitaj 'if'-blokoj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
eo: Montri antaŭrigardon de kongrua malferma krampo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
eo: Ekbriligi kongruajn krampojn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
eo: Se ĉi tio estas ebligita, kongruaj krampoj estas vigligataj por pli bona videbleco.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
eo: Ekbriligi kongruan krampon kiam kursoro moviĝas al alia krampo duope

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
eo: Se vi ebligas ĉi tion, la redaktilo montros vertikalajn liniojn por helpi identigi deŝovitajn liniojn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
eo: Mo&ntri deŝovliniojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
eo: Kalkuloj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
eo: Montri/kaŝi vortkalkulon en statusbreto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
eo: Montri vortkalkulon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
eo: Montri/kaŝi linikalkulon en statusbreto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
eo: Montri liniokalkulon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
eo: Kiam ĉi tiu agordo estas ebligita, la redaktora vido aŭtomate faldas
    komentajn blokojn kiuj komenciĝas sur la unua linio de la dokumento. Ĉi tio
    estas utila por kaŝi licencajn kapliniojn, kiuj estas kutime lokitaj ĉe la
    komenco de dosiero.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: Fold first line
eo: Faldi la unuan linion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
eo: Dinamika Liniofaldo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
eo: Faldi dinamike ĉe senmova vortfalda markilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
eo: Nekonsideri vortlimojn por dinamika linifaldo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
eo: D&inamikaj linifaldaj indikiloj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
eo: Elektu kiam la indikiloj pri dinamika linifaldo estu videblaj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Indent wrapped lines:
eo: Deŝovi falditajn liniojn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: Don't indent lines wider than:
eo: Ne deŝovi liniojn pli larĝajn ol:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
eo: <p>Ebligas la komencon de dinamike falditaj linioj esti ĝisrandigitaj vertikale ĝis la deŝovo de la unua linio. Tio faciligas la legadon de kodo kaj markado.</p><p>Aldone, tio permesas la fiksadon de maksimuma larĝeco de la ekrano, laŭ elcento, post kiam dinamike falditaj linioj jam ne estos vertikale ĝisrandigitaj. Ekz. ĉe 50%, linioj kiuj havas deŝovan profundon pli granda ol 50% de la larĝeco de la ekrano ne estos sekvotaj per vertikale ĝisrandigitaj linioj.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
eo: % de Videja Larĝo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
eo: Ĉi tiu valoro multobliĝos kun la defaŭlta linialteco de la tiparo. Valoro de 1.0 signifas, ke la defaŭlta alteco estos uzata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: Line Height Multiplier:
eo: Linialteco-Multiplikilo:

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
eo: Nova dosiero

en: The file %1 does not exist.
eo: La dosiero %1 ne ekzistas.

en: Auto Reload Document
eo: Aŭtomate Reŝargi Dokumenton

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
eo: Aŭtomate reŝargi la dokumenton kiam ĝi estis ŝanĝita sur disko

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
eo: La dosiero %1 ne povis esti ŝargita, ĉar ne eblis legi el ĝi.
    
    
    Kontrolu ĉu vi havas legopermeson al tiu ĉi dosiero.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
eo: Provi denove

en: &Close
eo: &Fermi

en: Close message
eo: Fermi mesaĝon

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
eo: La dosiero %1 ne povis esti ŝargita, ĉar ne eblis legi el ĝi.
    
    
    Kontrolu ĉu vi havas legopermeson al tiu ĉi dosiero.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
eo: Malfermis dosieron %1 kun kodigo de %2, sed ĝi enhavas nevalidajn signojn.<br/>Estas en nurlega reĝimo, ĉar konservo de ŝanĝoj povus detrui la enhavon.<br/>Aŭ denove malfermu la dosieron en la ĝusta kodoprezento, aŭ ebligu redakteblan reĝimon el la menuo por modifi ĝin.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
eo: Malfermis dosieron %1 kun kodigo de %2, sed ĝi enhavas nevalidajn signojn. Estas en nurlega reĝimo, ĉar konservo de ŝanĝoj povus detrui la enhavon. Aŭ denove malfermu la dosieron en la ĝusta kodoprezento, aŭ ebligu redakteblan reĝimon el la menuo por modifi ĝin.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
eo: La dosiero %1 estis malfermita kaj enhavis liniojn pli longajn ol la agordita Linio-longo (%2 signoj).<br />La plej longa el tiuj linioj estis %3 signoj<br/>Tiuj linioj estis falditaj kaj la dokumento estas agordita al nurlegebla reĝimo, ĉar konservado modifos ĝian enhavon.

en: Temporarily raise limit and reload file
eo: Provizore altigi limon kaj reŝargi dosieron

en: Close
eo: Fermi

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
eo: La dosiero %1 estis malfermita kaj enhavis liniojn pli longajn ol la agordita Linio-longo (%2 signoj).<br/>La plej longa el tiuj linioj estis %3 signoj<br/>Tiuj linioj estis falditaj kaj la dokumento estas agordita al nurlegebla reĝimo, ĉar konservado modifos ĝian enhavon.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
eo: Ĉu vi vere volas konservi ĉi tiun nemodifitan dosieron? Vi povus anstataŭigi ŝanĝitajn datumojn en la surdiska dosiero.

en: Trying to Save Unmodified File
eo: Provante Konservi Nemodifitan Dosieron

en: Save Nevertheless
eo: Tamen konservi

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
eo: Ĉu vi vere volas konservi ĉi tiun dosieron? Kaj la malfermita dosiero kaj la surdiska dosiero ŝanĝiĝis. Povus okazi perdo de datumoj.

en: Possible Data Loss
eo: Ebla perdiĝo de datumoj

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
eo: La elektita kodigo ne povas kodi ĉiun Unikodan signon en ĉi tiu dokumento. Ĉu vi vere volas konservi ĝin? Povus okazi perdo de datumoj.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
eo: La dokumento ne povis esti konservita, ĉar ne eblis skribi al %1.
    Kontrolu ke vi havas skriban aliron al ĉi tiu dosiero aŭ ke sufiĉe da diskospaco estas disponebla.
    La originala dosiero eble estos perdita aŭ difektita. Ne forlasu la aplikaĵon ĝis kiam la dosiero estas sukcese skribita.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
eo: Ne povis krei sekurkopion por dosiero %1 antaŭ konservi. Se eraro okazas dum konservo, eble vi perdos la datumojn de la dosiero. Eblaj kialoj estas ke la datumportilo al kiun vi penas skribi estas plenplena, aŭ la dosierujo estas nurlega por vi.

en: Failed to create backup copy.
eo: Malsukcesis krei sekurkopion.

en: Try to Save Nevertheless
eo: Tamen, peni konservi

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
eo: Ĉu vi vere volas fermi ĉi dosieron? Datumoj povus perdiĝi.

en: Close Nevertheless
eo: Tamen fermi

en: Untitled
eo: Sentitola

en: Save File
eo: Konservi Dosieron

en: Save failed
eo: Konservado malsukcesis

en: Save Copy of File
eo: Konservi Kopion de Dosiero

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
eo: La dokumento ne povis esti konservita, ĉar ne eblis skribi al %1.
    
    Kontrolu ke vi havas skribpermeson por ĉi tiu dosiero aŭ ke vi havas sufiĉan diskospacon.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
eo: Uzante malrekomenditan reĝimlinion 'remove-trailing-space'. Bonvolu anstataŭigi per 'remove-trailing-spaces modified;', vidu https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
eo: Uzante malrekomenditan reĝimlinion 'replace-trailing-space-save'. Bonvolu anstataŭigi per 'remove-trailing-spaces all;', vidu https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
eo: La dosiero '%1' estis modifita sur disko.

en: The file '%1' was created on disk.
eo: La dosiero '%1' estis kreita sur disko.

en: The file '%1' was deleted on disk.
eo: La dosiero '%1' estis forigita sur disko.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
eo: La dokumento "%1" estas modifita.
    Ĉu vi volas konservi viajn ŝanĝojn aŭ forĵeti ilin?

en: Close Document
eo: Fermi Dokumenton

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
eo: La dosiero <a href="%1">%2</a> ankoraŭ ŝargiĝas.

en: &Abort Loading
eo: Ĉesigi Ŝ&argon

en: Normal Mode
eo: Normala Reĝimo

en: vi-mode
eo: vi-reĝimo

en: recording
eo: registrado

en: Vi Input Mode
eo: Vi Eniga Reĝimo

en: <Unchanged>
eo: <Neŝanĝita>

en: Use Default
eo: Uzi Defaŭlton

en: Properties of %1
eo: Trajtoj de %1

en: New Filetype
eo: Nova Dosiertipo

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
eo: Elektu la MIME-tipojn deziratajn por tiu ĉi dosiertipo.
    Atentu ke la alligitaj dosierfinaĵoj aŭtomate adaptiĝos.

en: Select Mime Types
eo: Elekti MIME-tipojn

en: Modes && Filetypes
eo: Reĝimoj && Dosiertipoj

[ctx: Placeholder in search bar]
en: Search...
eo: Serĉi...

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
eo: Serĉi sintaksemfazajn reĝimojn laŭ lingvonomo aŭ dosiera etendo (ekzemple C++ aŭ .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
eo: Neniuj eroj kongruas kun via serĉo

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
eo: Plej Bona Serĉkongruo

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
eo: Plej Bonaj Serĉkongruoj

en: Te&xt Settings
eo: Te&kstagordo

en: Print line &numbers
eo: Presi lini&nombrojn

en: Print &legend
eo: Presi &legendon

en: Don't print folded code
eo: Ne presi falditan kodon

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
eo: <p>Se enŝaltita, tiam linionombroj estos presataj je la maldekstra flanko de la paĝo(j).</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
eo: <p>Presi skatolon montranta tipografiajn konvenciojn por la dokumenttipo, kiel difinita per la aktuala sintaksemfazo.</p>

en: Hea&der && Footer
eo: K&apo && Piedo

en: Pr&int header
eo: Pres&i kapon

en: Pri&nt footer
eo: Presi piedo&n

en: Header/footer font:
eo: Tiparo de la kaplinio/piedlinio:

en: Header Properties
eo: Kapliniaj Trajtoj

en: &Format:
eo: &Formato:

en: Colors:
eo: Koloroj:

en: Foreground:
eo: Malfono:

en: Bac&kground
eo: &Fono:

en: Footer Properties
eo: Piedaj Trajtoj

en: For&mat:
eo: For&mato:

en: &Background
eo: &Fono

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
eo: <p>Formato de la paĝĉapo. La sekvantaj etikedoj haveblas:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
eo: <ul><li><tt>%u</tt>: aktuala uzantonomo</li><li><tt>%d</tt>: kompleta dato/tempo en mallonga formato</li><li><tt>%D</tt>: kompleta dato/tempo en longa formato</li><li><tt>%h</tt>: aktuala tempo</li><li><tt>%y</tt>: aktuala dato en mallonga formato</li><li><tt>%Y</tt>: aktuala dato en longa formato</li><li><tt>%f</tt>: dosiernomo</li><li><tt>%U</tt>: plena URL de la dokumento</li><li><tt>%p</tt>: paĝonumero</li></ul><li><tt>%P</tt>: entuta kvanto da paĝoj</li><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
eo: <p>Formato de la paĝopiedo. La sekvantaj etikedoj haveblas:</p>

en: Add Placeholder...
eo: Aldoni anstataŭilon...

en: Current User Name
eo: Nuna Uzantnomo

en: Complete Date/Time (short format)
eo: Kompleta Dato/Tempo (mallonga formato)

en: Complete Date/Time (long format)
eo: Kompleta Dato/Tempo (longa formato)

en: Current Time
eo: Nuna Tempo

en: Current Date (short format)
eo: Nuna dato (mallonga formato)

en: Current Date (long format)
eo: Nuna Dato (longa formato)

en: File Name
eo: Dosiernomo

en: Full document URL
eo: Plena dokumenta URL

en: Page Number
eo: Paĝa Nombro

en: Total Amount of Pages
eo: Tuta Kvanto de Paĝoj

en: L&ayout
eo: &Aranĝo

en: &Color theme:
eo: &Kolora etoso:

en: Font:
eo: Tiparo:

en: Draw bac&kground color
eo: Pentri fon&koloron

en: Draw &boxes
eo: Pentri &skatolojn

en: Box Properties
eo: Skatoltrajtoj

en: W&idth:
eo: &Larĝeco:

en: &Margin:
eo: &Marĝeno:

en: Co&lor:
eo: Ko&loro:

en: Select the color theme to use for the print.
eo: Elektu la koloretoson uzendan por la presaĵo.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
eo: <p>Se enŝaltite, la fonkoloro de la redaktilo estos uzata.</p><p>Ĉi tio povas esti utila se via kolora etoso estas desegnita por malhela fono.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
eo: <p>Se enŝaltita, skatolo kiel difinita en la trajtoj malsupre estos pentrata ĉirkaŭ la enhavo de ĉiu paĝo. La Kapo kaj Piedo ankaŭ estos apartigataj de la enhavo per strio.</p>

en: The width of the box outline
eo: La larĝeco de la skatolkonturo

en: The margin inside boxes, in pixels
eo: La marĝeno ene de skatoloj, en rastrumeroj

en: The line color to use for boxes
eo: La liniokoloro uzenda por skatoloj

en: (Selection of)
eo: (Elekto de)

en: Typographical Conventions for %1
eo: Tipografiaj Konvencioj por %1

en: text
eo: teksto

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
eo: Vastigi Mallongigon

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
eo: Faldi kun etikedo

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
eo: Movi Kursoron al Kongrua Etikedo

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
eo: Elekti HTML/XML-etikedan Enhavon Enen

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
eo: Elekti HTML/XML-Etikedenhavon eksteren

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
eo: Ŝaltigi Komenton

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
eo: Iri al Sekva Redakta Punkto

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
eo: Iri al Antaŭa Redakta Punkto

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
eo: Elekti Sekvan Redaktan Punkton

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
eo: Elekti Antaŭan Redaktan Punkton

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
eo: Forigi Etikedon Sub Kursoro

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
eo: Dividi aŭ Kunigi Etikedon

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
eo: Taksi Simplan Matematikan Esprimon

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
eo: Malpliigi Nombron per 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
eo: Malpliigi Nombron per 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
eo: Malpliigi Nombron per 0.1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
eo: Pliigi Nombron per 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
eo: Pliigi Nombron per 10

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
eo: Pliigi Nombron per 0.1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
eo: Vastigas la mallongigon uzante Emmet-esprimojn; vidu http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
eo: Envolvas la elektitan tekston en XML-etikedojn konstruitajn el la provizita Emmet-esprimo (defaŭlte al div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
eo: Movas la tajpmontrilon al la paro de la nuna etikedo

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
eo: Elekti enhavon de HTML/XML-etikedo, moviĝante internen per kontinuaj alvokoj

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
eo: Elekti enhavon de HTML/XML-etikedo, moviĝante eksteren per kontinuaj alvokoj

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
eo: Movi al la sekva redaktpunkto (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
eo: Movi al la antaŭa redaktpunkto (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
eo: Elekti sekvan redaktan punkton (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
eo: Elekti antaŭan redaktopunkton (etikedo aŭ malplena atributo).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
eo: Ŝalti komenton de nuna etikedo aŭ CSS-elektilo

en: Deletes tag under cursor
eo: Forigas etikedon sub kursoro

en: Splits or joins a tag
eo: Dividas aŭ kunigas etikedon

en: Evaluates a simple math expression
eo: Taksas simplan matematikan esprimon

en: Decrement number under cursor by 1
eo: Malpliigi nombron sub kursoro je 1

en: Decrement number under cursor by 10
eo: Malpliigi nombron sub la kursoro je 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
eo: Malpliigi nombron sub kursoro je 0.1

en: Increment number under cursor by 1
eo: Pliigi nombron sub la kursoro je 1

en: Increment number under cursor by 10
eo: Pliigi nombron sub la kursoro je 10

en: Increment number under cursor by 0.1
eo: Pliigi nombron sub kursoro je 0.1

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
eo: Movi Kursoron al Antaŭa Kongrua Deŝovo

[ctx: Script command category]
en: Navigation
eo: Navigado

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
eo: Movi Kursoron al Sekva Kongrua Deŝovo

en: Move cursor to previous matching indent
eo: Movi kursoron al antaŭa kongrua deŝovo

en: Move cursor to next matching indent
eo: Movi kursoron al la sekva kongrua deŝovo

[ctx: Script command name]
en: Sort Selected Text Alphabetically
eo: Ordigi Elektitan Tekston Alfabete

[ctx: Script command category]
en: Editing
eo: Redaktado

[ctx: Script command name]
en: Remove Duplicates and Sort Selected Text Alphabetically
eo: Forigi Duplikatojn kaj Ordigi Elektitan Tekston Alfabete

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
eo: Movi Liniojn Malsupren

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
eo: Movi Liniojn Supren

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
eo: Duobligi Elektitajn Liniojn Malsupre

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
eo: Duobligi Elektitajn Liniojn Supre

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
eo: URI-kodigi Elektitan Tekston

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
eo: URI-malkodi Elektitan Tekston

en: Sort the selected text or whole document.
eo: Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton.

en: Move selected lines down.
eo: Movi elektitajn liniojn malsupren.

en: Move selected lines up.
eo: Movi elektitajn liniojn supren.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
eo: Forigi duobligitajn liniojn de la elektita teksto aŭ tuta dokumento.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
eo: Ordigi la elektitan tekston aŭ tutan dokumenton en natura ordo.<br>Jen ekzemplo por montri la diferencon al la normala ordiga metodo:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort (a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
eo: Tondas malantaŭan blankspacon de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
eo: Tondas komencan blankspacon de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
eo: Tranĉas antaŭan kaj malantaŭan blankspacon de elekto aŭ tuta dokumento.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
eo: Kunigas elektitajn liniojn aŭ tutan dokumenton. Laŭvole pasigu apartigilon por meti inter ĉiu linio:<br><code>join ', '</code> ekz. kunigu liniojn kaj apartigu ilin per komo.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
eo: Forigas malplenajn liniojn de elekto aŭ tuta dokumento.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
eo: Ĉi tiu komando vicigas liniojn en la elektita bloko aŭ tuta dokumento sur la kolumno donita per regula esprimo donita kiel argumento.<br><br>Se vi donas malplenan ŝablonon ĝi viciĝos al la unua nemalplena signo defaŭlte.<br>Se la ŝablono havas kapton ĝi enŝovos sur la kaptita kongruo.<br><br><i>Ekzemploj</i>:<br>'<code>alignon -</code>' enmetos spacojn antaŭ la unua '-' de ĉiu linio por vicigi ilin ĉiujn sur la sama kolumno.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' enmetos spacojn antaŭ la unua nemalplena signo kiu okazas post dupunkto por vicigi ilin ĉiujn sur la sama kolumno.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
eo: Donante JavaScript-funkcion kiel argumenton, voku tion por la listo de (elektitaj) linioj kaj anstataŭigu ilin per la revena valoro de tiu revoko.<br>Ekzemplo (kunigi elektitajn liniojn):<br><code>each 'function(lines) {return lines.join(", ");}'</code><br>Por ŝpari al vi iom da tajpado, vi ankaŭ povas fari tion por atingi la samon:<br><code>each 'lines.join( ", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
eo: Donante JavaScript-funkcion kiel argumenton, voku tion por la listo de (elektitaj) linioj kaj forigu tiujn, kie la peer-referencea voko donas falson.<br>Ekzemplo (vidu ankaŭ <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Por ŝpari iom da tajpado, vi ankaŭ povas fari tion por atingi la samon:<br><code>filter 'linio.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
eo: Donante JavaScript-funkcion kiel argumenton, voku tion por la listo de (elektitaj) linioj kaj anstataŭigu la linion per la revena valoro de la per-referenca voko.<br>Ekzemplo (vidu ankaŭ <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(linio){return linio.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Por ŝpari al vi iom da tajpado, vi ankaŭ povas fari tion por atingi la samon:<br><code>map 'linio.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
eo: Duobligas la elektitajn liniojn supren.

en: Duplicates the selected lines down.
eo: Duobligas la elektitajn liniojn malsupren.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
eo: Kodi specialajn signojn en unulinia elekto, tiel ke la rezulta teksto povas esti uzata kiel URI.

en: Reverse action of URI encode.
eo: Inversa ago de URI-kodigo.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
eo: Elekti tekston antaŭen de la aktuala kursorpozicio al la unua okazo de la donita argumento post ĝi (aŭ al la fino de la nuna linio defaŭlte).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
eo: Elekti tekston malantaŭen de la aktuala pozicio de la kursoro ĝis la lasta okazo de la donita argumento antaŭ ĝi (aŭ ĝis la komenco de la aktuala linio defaŭlte).

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
eo: C++/boost Stilo

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
eo: C Stilo

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
eo: Latekso

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
eo: XML Stilo

en: Function '%1' not found in script: %2
eo: Funkcio '%1' ne trovita en skripto: %2

en: Error calling %1
eo: Eraro dum vokado de %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
eo: Malbona citaĵo en voko: %1. Bonvolu eskapi unuopajn citilojn kun deklivo.

en: Could not access view
eo: Aliro al rigardo ne eblis

en: Error calling 'help %1'
eo: Eraro dum vokado de 'helpo %1'

en: No help specified for command '%1' in script %2
eo: Neniu helpo specifita por komando '%1' en skripto %2

en: Error loading script %1
eo: Eraro dum ŝargo de skripto %1

en: Error loading script %1
eo: Eraro dum ŝargo de skripto %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
eo: Reŝargi ĉiujn JavaScript-dosierojn (deŝoviloj, komandliniaj skriptoj, ktp).

en: Command not found: %1
eo: Ne trovis komandon: %1

en: Add...
eo: Aldoni...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
eo[0]: Faris 1 anstataŭigon
eo[1]: Faris %1 anstataŭigojn

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
eo[0]: 1 kongruo trovita
eo[1]: %1 kongruoj trovitaj

en: Reached top, continued from bottom
eo: Atingita supro, daŭrigita de malsupre

en: Reached bottom, continued from top
eo: Atingis finon, daŭrigis dekomence

en: Not found
eo: Ne trovita

en: Bottom of file reached. Continue from top?
eo: Malsupro de dosiero atingita. Ĉu daŭrigi de supre?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
eo: Supro de dosiero atingita. Ĉu daŭrigi de malsupro?

en: Continue search?
eo: Ĉu daŭrigi serĉon?

en: SearchHighLight
eo: SerĉEmfazo

en: Beginning of line
eo: Komenco de linio

en: End of line
eo: Fino de linio

en: Match any character excluding new line (by default)
eo: Kongruu kun ajna signo krom nova linio (defaŭlte)

en: One or more occurrences
eo: Unu aŭ pluraj okazoj

en: Zero or more occurrences
eo: Nulo aŭ pli da okazoj

en: Zero or one occurrences
eo: Nul aŭ unu okazoj

en: <a> through <b> occurrences
eo: <a> ĝis <b> okazoj

en: Group, capturing
eo: Grupo, kaptema

en: Or
eo: Aŭ

en: Set of characters
eo: Signaro

en: Negative set of characters
eo: Negativa signaro

en: Whole match reference
eo: Entuta kongruaĵa referenco

en: Reference
eo: Referenco

en: Line break
eo: Linisalto

en: Tab
eo: Tabo

en: Word boundary
eo: Vortlimo

en: Not word boundary
eo: Ne vortlimo

en: Digit
eo: Cifero

en: Non-digit
eo: Necifero

en: Whitespace (excluding line breaks)
eo: Blankspaco (ekskludante linisaltojn)

en: Non-whitespace
eo: Ne-blankspaco

en: Word character (alphanumerics plus '_')
eo: Vorta signo (litercifera kaj '_')

en: Non-word character
eo: Ne-vorta signo

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
eo: Okuma signo 000 ĝis 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
eo: Deksesuma signo 0000 ĝis FFFF (2^16-1)

en: Backslash
eo: Deklivo

en: Group, non-capturing
eo: Grupo, nekaptema

en: Positive Lookahead
eo: Pozitiva Antaŭrigardo

en: Negative lookahead
eo: Negativa anticipado

en: Fixed-length positive lookbehind
eo: Fiks-longa pozitiva rigardo malantaŭe

en: Fixed-length negative lookbehind
eo: Fiks-longa negativa rigardo malantaŭe

en: Begin lowercase conversion
eo: Komenci konvertadon minusklen

en: Begin uppercase conversion
eo: Komenci konvertadon majusklen

en: End case conversion
eo: Fini uskleckonvertadon

en: Lowercase first character conversion
eo: Konverto de la unua signo minusklen

en: Uppercase first character conversion
eo: Konverto de la unua signo majusklen

en: Replacement counter (for Replace All)
eo: Anstataŭiga nombrilo (por Anstataŭigi Ĉion)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
eo: Trov&i:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
eo: Trovenda teksto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
eo: Salti al sekva trovo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
eo: Salti al la antaŭa kongruo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
eo: Majusklo-distinga kongruado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
eo: Ŝalti al potenca serĉa kaj anstataŭiga breto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
eo: Tr&ovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
eo: Anstataŭig&i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
eo: &Reĝimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
eo: Serĉreĝimo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
eo: Simpla teksto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
eo: Kompletaj vortoj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
eo: Eskapsekvencoj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
eo: Regula esprimo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
eo: Serĉi nur en la elekto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
eo: Anstataŭigi sekvan kongruon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
eo: &Anstataŭigi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
eo: Anstataŭigi ĉiujn kongruojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
eo: &Anstataŭigi Ĉiujn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
eo: &Trovi Ĉion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
eo: Nuligi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
eo: Ŝalti al pliiga serĉbreto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
eo: Teksto por anstataŭigi

en: Spell check canceled.
eo: Literumkontrolo nuligita.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
eo: Literuma kontrolo en progreso...

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
eo: Kontroli Literumadon

en: Spell check complete.
eo: Literumkontrolo kompleta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
eo: <qt><p>Tiu ĉi vorto estis konsiderata kiel "nekonata vorto" ĉar ĝi ne kongruas kun iu ajn ero en la aktuale uzata vortaro. Ĝi ankaŭ povas esti vorto en fremda lingvo.</p>
    <p>Se la vorto ne estas misliterumita, vi povas aldoni ĝin al la vortaro klakante <b>Aldoni al Vortaro</b>. Se vi ne volas aldoni la nekonatan vorton al la vortaro, sed vi volas lasi ĝin senŝanĝa, alklaku <b>Ignori</b> aŭ <b>Ignori Ĉion</b>.</p>
    <p>Tamen, se la vorto estas misliterumita, vi povas provi trovi la ĝustan anstataŭaĵon en la suba listo. Se vi ne povas trovi anstataŭaĵon tie, vi povas tajpi ĝin en la tekstujon sube, kaj klaki <b>Anstataŭigi</b> aŭ <b>Anstataŭigi Ĉion</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
eo: Nekonata vorto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
eo: Nekonata vorto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
eo: <b>misliterumita</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>La nekonata vorto estis detektita kaj konsiderata nekonata ĉar ĝi ne estas inkluzivita en la vortaro.<br>
    Alklaku ĉi tie se vi opinias, ke la nekonata vorto ne estas misliterumita, kaj vi volas eviti malĝuste detekti ĝin denove en la estonteco. Se vi volas lasi ĝin resti tia, sed ne aldoni ĝin al la vortaro, tiam alklaku <b>Ignori</b> aŭ <b>Ignori Ĉion</b> anstataŭe.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
eo: << Aldoni al Vortaro

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Se la nekonata vorto estas misliterumita, vi tajpu la korekton por via misliterumita ĉi tie aŭ elektu ĝin el la suba listo.</p>
    <p>Vi povas tiam klaki <b>Anstataŭigi </b> se vi volas korekti nur ĉi tiun aperon de la vorto aŭ <b>Anstataŭigi Ĉion</b> se vi volas korekti ĉiujn aperojn.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
eo: Anstataŭigi per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
eo: S&ugesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por anstataŭigi ĉi aperon de la nekonata teksto per la teksto en la redaktokesto supre (maldekstre).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por lasi ĉi tiun okazon de la nekonata vorto resti tia.</p>
    <p>Tiu ago estas utila kiam la vorto estas nomo, akronimo, fremdvorto aŭ iu ajn alia nekonata vorton, kiun vi volas uzi sed ne aldoni al la vortaro.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Elektu la lingvon de la dokumento, kiun vi provlegas ĉi tie.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
eo: &Lingvo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
eo: Lingva Elekto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por lasi ĉiujn aperojn de la nekonata vorto resti kiel ili estas.</p>
    <p>Tiu ago estas utila kiam la vorto estas nomo, akronimo, fremdvorto aŭ ajna alia nekonata vorto kiun vi volas uzi sed ne aldoni al la vortaro.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
eo: Aŭtokorekti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
eo: <qt>
    <p>Alklaku ĉi tie por anstataŭigi ĉiujn aperojn de la nekonata teksto per la teksto en la redaktokesto supre (maldekstre).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
eo: Anstataŭigi Ĉion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
eo: I&gnori Ĉion

en: Spelling (from Cursor)...
eo: Literumo (ekde Kursoro)...

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
eo: Kontroli la literumadon de la dokumento ekde kursoro kaj antaŭen

en: Ignore Word
eo: Ignori Vorton

en: Add to Dictionary
eo: Aldoni al Vortaro

en: Spelling '%1'
eo: Literumo '%1'

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eo: La diff-komando ne estis trovita. Bonvolu certigi, ke diff(1) estas instalita kaj en via PATH.

en: The diff command '%1' could not be started.
eo: La dif-komando '%1' ne povis esti lanĉata.

en: The file was not closed properly.
eo: La dosiero ne estis taŭge fermita.

en: View Changes
eo: Vidi Ŝanĝojn

en: Recover Data
eo: Reakiri Datumojn

en: Discard
eo: Forĵeti

en: Use default color from the color theme
eo: Uzi defaŭltan koloron de la kolora etoso

en: None
eo: Neniu

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
eo: Kunteksto

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
eo: Elektita

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
eo: Fono

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
eo: Fono Elektita

en: Use Default Style
eo: Uzi Defaŭltan Stilon

en: &Bold
eo: &Grase

en: &Italic
eo: &Kursive

en: &Underline
eo: &Substreki

en: S&trikeout
eo: &Trastreki

en: Normal &Color...
eo: Normala &Koloro...

en: &Selected Color...
eo: &Selektita Koloro...

en: &Background Color...
eo: &Fonkoloro...

en: S&elected Background Color...
eo: S&elektita Fonkoloro...

en: Unset Normal Color
eo: Malŝalti Normalan Koloron

en: Unset Selected Color
eo: Malŝalti Elektitan Koloron

en: Unset Background Color
eo: Malelekti Fonkoloron

en: Unset Selected Background Color
eo: Malelekti Koloron de selektita fono

en: Use &Default Style
eo: Uzi &Defaŭltan Stilon

[ctx: No text or background color set]
en: None set
eo: Neniu

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
eo: "Uzi Defaŭltan Stilon" aŭtomate malŝaltiĝas, se vi ŝanĝas iujn stilojn.

en: Kate Styles
eo: Kate-Stiloj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
eo: Ŝlosilvorto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
eo: Funkcio

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
eo: Variablo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
eo: Stirfluo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
eo: Operatoro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
eo: Enkonstruita

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
eo: Etendo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
eo: Antaŭprocesoro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
eo: Atributo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
eo: Signo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
eo: Speciala Signo

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
eo: Ĉeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
eo: Laŭvorta Ĉeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
eo: Speciala Ĉeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
eo: Importoj, Moduloj, Inkluzivaĵoj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
eo: Datumtipo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
eo: Dekuma nombro/Valoro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
eo: N-uma Entjero

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
eo: Glitpunkta nombro

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
eo: Konstanto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
eo: Komento

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
eo: Dokumentado

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
eo: Komentario

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
eo: Komenta Variablo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
eo: Regiona Markilo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
eo: Informoj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
eo: Averto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
eo: Averto

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
eo: Aliaj

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
eo: Eraro

en: Use Default Colors
eo: Uzi Defaŭltajn Kolorojn

en: Editor Background Colors
eo: Fonkoloroj de Redaktilo

en: Text Area
eo: Teksta Areo

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la redaktoareo.</p>

en: Selected Text
eo: Elektita Teksto

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la elekto.</p><p>Por difini la tekstokoloron por elektita teksto, uzu la dialogon "<b>Agordu emfazadon</b>".</p>

en: Current Line
eo: Nuna Linio

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
eo: <p>Fiksas la fonan koloron de la nune aktiva linio, kiu signifas tiun linion kie estas la kursoro.</p>

en: Search Highlight
eo: Serĉ-Emfazo

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron de serĉrezultoj.</p>

en: Replace Highlight
eo: Anstataŭig-Emfazo

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron de anstataŭigita teksto.</p>

en: Icon Border
eo: Piktograma Bordero

en: Background Area
eo: Fona Areo

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron de la piktogrambilda rando.</p>

en: Line Numbers
eo: Lininombroj:

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
eo: <p>Ĉi tiu koloro estos uzata por la lininombroj (se ebligitaj).</p>

en: Current Line Number
eo: Aktuala Lininombro

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
eo: <p>Ĉi tiu koloro estos uzata por desegni la nombron de la aktuala linio (se ĝi estas enŝaltita).</p>

en: Separator
eo: Apartigilo

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
eo: <p>Ĉi tiu koloro estos uzata por desegni la linion inter linionumeroj kaj la piktogrambildaj randoj, se ambaŭ estas ebligitaj.</p>

en: Word Wrap Marker
eo: Vortfald-Markilo

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
eo: <p>Fiksas la koloron de linifaldaj markoj:</p><dl><dt>Statika linifaldo</dt><dd>Vertikala linio kiu montras la kolumnon kie teksto estos faldita</dd><dt>Dinamika linifaldo</dt><dd>Sago kiu montriĝas maldekstre de la videble falditaj linioj</dd></dl>

en: Code Folding
eo: Kodfaldado

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la kodfalda breto.</p>

en: Modified Lines
eo: Modifitaj Linioj

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la liniomodifa markilo por modifitaj linioj.</p>

en: Saved Lines
eo: Konservitaj Linioj

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la liniomodifa markilo por konservitaj linioj.</p>

en: Text Decorations
eo: Tekstaj Dekoraĵoj

en: Spelling Mistake Line
eo: Linio de Literum-eraro

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la linio kiu estas uzata por indiki literumajn erarojn.</p>

en: Tab and Space Markers
eo: Indikiloj por Tabo kaj Spaco

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la redaktoareo.</p>

en: Indentation Line
eo: Deŝovlinio

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
eo: <p>Metas la koloron de la vertikalaj Deŝovlinioj.</p>

en: Bracket Highlight
eo: Kramp-Emfazo

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
eo: <p>Fiksas la koloron por krampa kongruado. Tio signifas, ke se vi metas la kursoron ĉe <b>(</b>, la kongruanta <b>)</b> estos emfazita per tiu koloro.</p>

en: Marker Colors
eo: Markilaj Koloroj

en: Bookmark
eo: Legosigno

en: Active Breakpoint
eo: Aktiva Haltpunkto

en: Reached Breakpoint
eo: Atingita Haltpunkto

en: Disabled Breakpoint
eo: Malaktiva Haltpunkto

en: Execution
eo: Lanĉado

en: Warning
eo: Averto

en: Error
eo: Eraro

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
eo: <p>Metas la fonkoloron por la elekto.</p><p><b>Noto</b>: La markilkoloro estas montrata malforte pro la travideblo.</p>

en: Text Templates & Snippets
eo: Tekstaj Ŝablonoj kaj Fragmentoj

en: Background
eo: Fono

en: Editable Placeholder
eo: Redaktebla Lokokupilo

en: Focused Editable Placeholder
eo: Enfokusigita Redaktebla Lokokupilo

en: Not Editable Placeholder
eo: Neredaktebla Lokokupilo

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
eo: <p>Ĉi tiu listo montras la defaŭltajn stilojn por la nuna koloretoso kaj ofertas la rimedojn por redakti ilin. La stilnomo reflektas la aktualajn stilagordojn.</p><p>Por redakti la kolorojn, alklaku la kolorajn kvadratojn, aŭ elektu la koloron por redakti el la ŝprucmenuo.</p><p>Vi povas malŝalti la Fonon kaj Elektitajn Fonkolorojn el la ŝprucmenuo kiam konvene.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
eo: Normala Teksto kaj Fontkodo

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
eo: Nombroj, Tipoj kaj Konstantoj

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
eo: Ĉenoj kaj Signoj

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
eo: Komentoj kaj Dokumentado

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
eo: Diversaj

en: H&ighlight:
eo: Emfaz&igo:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
eo: <p>Tiu listo montras la kuntekston de la nuna emfazmaniero kaj ofertas eblecon redakti ĝin. La kunteksto montras la nunajn stildifiniojn.</p><p>Por redakti per la klavaro premu <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> kaj elektu econ el la ŝprucmenuo.</p><p>Por redakti koloron, alklaku la kolorkvadraton aŭ elektu la ŝanĝendan koloron el la ŝprucmenuo.</p><p>Vi povas malelekti la Fonan kaj Selekititan Fonan kolorojn ekde la ŝprucmenuo kiam dezirata.</p>

en: Default Theme
eo: Defaŭlta Etoso

en: Theme Editor
eo: Etos-Redaktilo

en: Select theme:
eo: Elekti etoson:

en: &Theme:
eo: E&toso:

en: &Copy...
eo: &Kopii...

en: Export...
eo: Eksporti...

en: Import...
eo: Importi...

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
eo: Pakigita nurlegebla etoso. Por modifi la etoson, bonvolu kopii ĝin.

en: Colors
eo: Koloroj

en: Default Text Styles
eo: Defaŭltaj Tekstaj Stiloj

en: Highlighting Text Styles
eo: Emfazadaj Tekstostiloj

en: Exporting color theme: %1
eo: Eksportante koloretoson: %1

en: Color theme
eo: Kolora etoso

en: Importing Color Theme
eo: Importi Koloran Etoson

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
eo: Importado anstataŭigos la ekzistantan etos-dosieron "%1". Ĉi tio ne povas esti malfarita.

en: Import Nevertheless
eo: Importi Tamen

en: Follow System Color Scheme
eo: Sekvi Sisteman Kolorskemon

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
eo: Ĉu vi vere volas forigi la etoson "%1"? Ĉi tio ne povas esti malfarata.

en: Delete Nevertheless
eo: Forigi Tamen

en: Copy theme
eo: Kopii etoson

en: Name for copy of color theme "%1":
eo: Nomo por kopio de koloretoso "%1":

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
eo: <p>La etoso "%1" jam ekzistas.</p><p>Bonvolu elekti alian etosnomon.</p>

en: Copy Theme
eo: Kopii Etoson

en: Color Themes
eo: Koloraj Etosoj

[ctx: Autoindent mode]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
eo: Normala

en: Set &Bookmark
eo: Meti &Legosignon

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
eo: Se linio ne havas legosignon, aldoni ĝin, alikaze forigi ĝin.

en: Clear &All Bookmarks
eo: Forigi Ĉ&iujn Legosignojn

en: Remove all bookmarks of the current document.
eo: Forigi ĉiujn legosignojn de la aktuala dokumento

en: Next Bookmark
eo: Sekva legosigno

en: Go to the next bookmark.
eo: Iri al la sekva legosigno.

en: Previous Bookmark
eo: Antaŭa Legosigno

en: Go to the previous bookmark.
eo: Iri al la antaŭa legosigno.

en: &Bookmarks
eo: &Legosignoj

en: &Next: %1 - "%2"
eo: &Sekva: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
eo: &Antaŭa: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
eo: <p>indent</p><p>Deŝovas la elektitajn liniojn aŭ la aktualan linion</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
eo: <p>unindent</p><p>Maldeŝovas la elektitajn liniojn aŭ aktualan linion.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
eo: <p>cleanindent</p><p>Purigas la deŝovon de la elektitaj linioj aŭ aktuala linio laŭ la deŝovagordoj en la dokumento. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
eo: <p>comment</p><p>Enmetas komentsignojn por fari la elekton aŭ elektitajn liniojn aŭ aktualan linion komenton laŭ la tekstformato kiel difinita de la sintaksemfaza difino por la dokumento.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
eo: <p>uncomment</p><p>Forigas komentmarkojn de la elekto aŭ elektitaj linioj aŭ aktuala linio laŭ la tekstformato kiel difinita de la sintaksemfaza difino por la dokumento.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
eo: <p>goto <b>lininumero</b></p><p>Tiu komando navigas al la specifita linionumero.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Se ĝi estas enŝaltita, deŝovo de teksto algluita el la tondujo estas ĝustigita per la aktuala deŝovilo.</p><p>Ebla veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
eo: Forigas la nunan linion.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
eo: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Metas la langeto-larĝon al la nombro <b>width</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>Se enŝaltite, langetoj estas anstataŭigataj per spacoj dum vi tajpas.</p><p>Eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>Se enŝaltite, TAB-signoj kaj malantaŭa blankspaco estos bildigataj per malgranda punkto.</p><p>Eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
eo: <p>set-remove-trailing-spaces <b>reĝimo</b></p><p>Forigas la postajn spacojnen la dokumento depende de la <b>reĝimo</b>.</p><p>Eblaj valoroj:<ul><li><b>neniu</b>: neniam forigi postajn spacojn.</li><li><b>modifitaj</b>: forigi postajn spacojn nur de modifitaj linioj.</li><li><b>ĉiuj</b>: forigi postajn spacojn en la tuta dokumento.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
eo: <p>set-indent-width <b>larĝo</b></p><p>Metas la deŝovlarĝon al la nombro <b>larĝo</b>. Uzata nur se vi deŝovigas per spacoj.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
eo: <p>set-indent-mode <b>reĝimo</b></p><p>La reĝima parametro estas valoro kiel vidita en la menuo Iloj - Deŝovo</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Ebligi aŭ malŝalti aŭtomatan deŝovon.</p><p>eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Metas la videblecon de la lininumero-fenestro.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/> eblaj falsaj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Metas la videblecon de la panelo de faldmarkiloj.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/> eblaj falsaj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Metas la videblecon de la piktograma bordero.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>ebla malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Ebligas dinamikan linifaldon laŭ <b>enable</b></p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
eo: <p>set-word-wrap-column <b>larĝo</b></p><p>Metas la linilarĝon por malmola linifaldo al <b>larĝo</b>. Ĉi tio estas uzata se via teksto estu faldata aŭtomate.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>Kiam estas enŝaltita, taboj estos anstataŭigataj per blankspaco kiam la dokumento estas konservita.</p><p> eblaj veraj valoroj : 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
eo: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Metas la sintaksreliefigan sistemon por la dokumento. La argumento devas esti valida nomo de emfazigo, kiel vidite en la menuo Iloj → Emfazigo. Ĉi tiu komando provizas aŭtomatan liston por siaj argumentoj.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
eo: <p>set-mode <b>reĝimo</b></p><p>Metas la reĝimon kiel vidite en Iloj - Reĝimo</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eo: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>Se ebligita, deŝovo estos bildigata per vertikala punktlinio.</p><p> eblaj veraj valoroj: 1 on true<br/>eblaj malveraj valoroj: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
eo: <p>Malfermi la dialogon Presi por presi la aktualan dokumenton.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
eo: Mankas argumento. Uzado: %1 <valoro>

en: No such highlighting '%1'
eo: Ne ekzistas emfazado '%1'

en: No such mode '%1'
eo: Ne ekzistas reĝimo '%1'

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
eo: Malsukcesis konverti argumenton '%1' al entjero.

en: Width must be at least 1.
eo: Larĝeco devas esti almenaŭ 1.

en: Column must be at least 1.
eo: Kolumno devas esti almenaŭ 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
eo: Uzado: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
eo: Maltaŭga argumento '%1'. Uzado: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
eo: Uzo: set-remove-trailing-spaces 0|-|neniu aŭ 1|+|mod|modifitaj aŭ 2|*|ĉio

en: Unknown command '%1'
eo: Nekonata komando '%1'

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
eo: <p> char <b>identigilo</b> </p><p>Ĉi tiu komando permesas enmeti laŭvortajn signojn per ilia nombra identigilo, en decimala, okta aŭ deksesuma formo.</p><p>Ekzemploj:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
eo: <p>dato aŭ dato <b>formato</b></p><p>Enmetas daton/horan ĉenon kiel difinitan per la specifita formato, aŭ la formato jjjj-MM-dd hh:mm:ss se neniu estas specifita.</p><p>Eblaj formato-specifiloj estas:<table><tr><td>d</td><td>La tago kiel nombro sen unua nulo (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>La tago kiel nombro kun unua nulo (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>La mallongigita lokalizita tagnomo (ekz. 'Lun'..'Dim').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>La longa lokalizita tagnomo (ekz. 'Lundo'...'Dimanĉo').</td></tr><tr><td>M</td><td>La monato kiel nombro sen unua nulo (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>La monato kiel nombro kun unua nulo (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>La mallongigita lokalizita monata nomo (ekz. 'Jan'...'Dec').</td></tr><tr><td>jj</td><td>La jaro kiel ducifera nombro (00 -99).</td></tr><tr><td>jjyy</td><td>La jaro kiel kvarcifera nombro (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>La horo sen unua nulo (0..23 aŭ 1..12 se montriĝas AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>La horo kun unua nulo (00..23 aŭ 01..12 se montriĝas AM/PM).</td></tr><tr><td>m</td><td>La minuto sen unua nulo (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>La minuto kun unua nulo (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>La dua sen unua nulo (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>La dua kun unua nulo (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>La milisekundoj sen antaŭaj nuloj (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>La milisekundoj kun antaŭaj nuloj (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Uzi AM/PM-bildigon. AP estos anstataŭigita per aŭ "AM" aŭ "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Uzi am/pm-montrilon. ap estos anstataŭigita per aŭ "am" aŭ "pm".</td></tr></table></p>

en: Kate Part
eo: Kate-parto

en: Embeddable editor component
eo: Enkonstruebla redaktilkomponanto

en: Maintainer
eo: Fleganto

en: Core Developer
eo: Precipa programisto

en: Developer
eo: Programisto

en: On-the-fly spell checking
eo: Surla-fluga literuma kontrolo

en: Pascal Létourneau
eo: Paskalo Létourneau

en: Large scale bug fixing
eo: Grandskala eraro ripari

en: The cool buffersystem
eo: La bonega bufrosistemo

en: The Editing Commands
eo: La Redaktokomandoj

en: Testing, ...
eo: Testado, ...

en: Former Core Developer
eo: Antaŭa Precipa programisto

en: KWrite port to KParts
eo: Adapto al KPartoj

en: KWrite Undo History, Kspell integration
eo: Malfarhistorio, enkonstruado de literumilo

en: KWrite XML Syntax highlighting support
eo: Subteno por kolorigo de XML-sintakso

en: Patches and more
eo: Flikaĵoj kaj pli

en: Various bugfixes
eo: Diversaj cimaj solvoj

en: Selection, KColorScheme integration
eo: Elekto, KColorScheme-integrado

en: Search bar back- and front-end
eo: Serĉobreto interna- kaj fasada

en: Jochen Wilhelmy
eo: Jochen Wilhemly

en: Original KWrite Author
eo: Originala KWrite Aŭtoro

en: QA and Scripting
eo: QA kaj Scripting

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
eo: Emfazo por RPM-Spec-dosieroj, Perlo, Diff kaj pli

en: Highlighting for VHDL
eo: Emfazado por VHDL

en: Highlighting for SQL
eo: Emfazado por SQL

en: Highlighting for Ferite
eo: Emfazado por Ferito

en: Highlighting for ILERPG
eo: Emfazado por ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
eo: Emfazado por LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
eo: Emfazado por Muntodosieroj, Pitono

en: Highlighting for Python
eo: Emfazado por Pitono

en: Highlighting for Scheme
eo: Emfazado por Skemo

en: PHP Keyword/Datatype list
eo: PHP-Ŝlosilvorto/Datumtipo-listo

en: Very nice help
eo: Tre bela helpo

en: Highlighting for Lua
eo: Emfazado por Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
eo: Ĉiuj kontribuantoj, pri kiuj mi forgesis

en: Configure
eo: Agordado

en: replace with %1?
eo: anstataŭigi per %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
eo[0]: 1 anstataŭigo farita en %2
eo[1]: %1 anstataŭigoj faritaj en %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
eo[0]: 1 linio
eo[1]: %1 linioj

en: <value>
eo: <valoro>

en: Insert variable
eo: Enmeti variablon

en: Variables
eo: Variabloj

en: Filter
eo: Filtrilo

en: Please select a variable.
eo: Bonvolu elekti variablon.

en: Current value: %1<value>
eo: Aktuala valoro: %1<valoro>

en: Current value: %1
eo: Aktuala valoro: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
eo: Dosiera baznomo sen vojo kaj sufikso de la nuna dokumento.

en: File extension of the current document.
eo: Dosiera etendo de la nuna dokumento.

en: File name without path of the current document.
eo: Dosiernomo sen vojo de la nuna dokumento.

en: Full path of the current document including the file name.
eo: Plena vojo de la nuna dokumento inkluzive de la dosiernomo.

en: Contents of the current document.
eo: Enhavo de la nuna dokumento.

en: Full path of the current document excluding the file name.
eo: Plena vojo de la nuna dokumento krom la dosiernomo.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
eo: Plena dokumentvojo inkluzive de dosiernomo, kun denaska padodisigilo (kontraŭstreko en Vindozo).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
eo: Plena dokumentvojo krom dosiernomo, kun denaska padodisigilo (malantaŭa oblikvo en Vindozo).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
eo: Linia numero de la teksta kursoropozicio en nuna dokumento (komencas per 0).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
eo: Kolumna numero de la teksta kursoropozicio en nuna dokumento (komencas per 0).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
eo: X-komponento en tutmondaj ekrankoordinatoj de la kursora pozicio.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
eo: Y-komponento en tutmondaj ekrankoordinatoj de la kursora pozicio.

en: Text selection of the current document.
eo: Elekto de teksto de la nuna dokumento.

en: Start line of selected text of the current document.
eo: Komenclinio de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: Start column of selected text of the current document.
eo: Komenci kolumnon de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: End line of selected text of the current document.
eo: Finlinio de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: End column of selected text of the current document.
eo: Fini kolumnon de elektita teksto de la nuna dokumento.

en: Number of rows of the current document.
eo: Nombro de vicoj de la nuna dokumento.

en: Read a document variable.
eo: Legi dokumentvariablon.

en: The current date in current locale format.
eo: La aktuala dato en nuna loka formato.

en: The current date (ISO).
eo: La aktuala dato (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
eo: La aktuala dato (QDate formatstring).

en: The current time in current locale format.
eo: La nuna horo en nuna loka formato.

en: The current time (ISO).
eo: La nuna horo (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
eo: La nuna horo (QTime formatstring).

en: Access to environment variables.
eo: Aliro al mediaj variabloj.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
eo: Taksi simplajn JavaScript-deklarojn.

en: Encode text to make it URL compatible.
eo: Kodi tekston por fari ĝin kongrua kun URL.

en: Generate a new UUID.
eo: Generi novan UUID.

en: Kate Handbook.
eo: Kate Manlibro.

en: true
eo: vera

en: false
eo: malvera

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
eo: neniu

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
eo: modifita

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
eo: ĉiuj

en: Show list of valid variables.
eo: Montri liston de validaj variabloj.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
eo: Ebligi aŭtomatan enmeton de krampoj.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
eo: Agordi la nombron da aŭtocentraj linioj.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
eo: Agordi la fonkoloron de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
eo: Premante backspace en komencaj blankspacoj maldeŝovas.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
eo: Ebligi blokan elektreĝimon.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
eo: Ebligi la bajtan ordmarkon (BOM) dum konservado de Unikodaj dosieroj.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
eo: Agordi la koloron por la krampo elstara.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
eo: Agordi la fonkoloron por la nuna linio.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
eo: Agordi la defaŭltan vortaron uzatan por literumkontrolo.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
eo: Ebligi dinamikan vortfaldadon de longaj linioj.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
eo: Agordas la finon de linio-reĝimo.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
eo: Ebligi faldeblajn markilojn en la rando de la redaktilo.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
eo: Ebligi faldebla antaŭrigardo en la redaktora rando.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
eo: Agordi la punktograndon de la dokumenttiparo.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
eo: Agordi la tiparon de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
eo: Agordi la sintakson reliefigon.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
eo: Agordi la koloron de la piktogramo.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
eo: Ebligi la ikonan randon en la redaktora vido.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
eo: Agordi la aŭtomatan deŝovstilon.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
eo: Alĝustigi deŝovon de teksto gluita el la tondujo.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
eo: Fiksi la deŝovprofundon por ĉiu deŝovnivelo.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
eo: Permesi neparan deŝovnivelon (neniu oblo de deŝovlarĝo).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
eo: Montri linionumeroj.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
eo: Enigi novlinion ĉe la fino de dosiero dum konservado.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
eo: Ebligi anstataŭigan reĝimon en la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
eo: Ebligi konstantan tekstoelekton.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
eo: Anstataŭigi langetojn per spacoj dum konservado de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
eo: Anstataŭigi langetojn per spacoj.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
eo: Forigi postajn spacojn dum konservado de la dokumento.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
eo: Montri rulumbretan minimapon.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
eo: Montri antaŭrigardon de rulumbreto.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
eo: Agordi la kolorskemon.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
eo: Agordi la tekstan elektan koloron.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
eo: Vidigi langetojn kaj postajn spacojn.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
eo: Ebligi inteligentan hejman navigadon.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
eo: Premante TAB-klavon deŝovas.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
eo: Agordi la larĝon de ekrano de langeto.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
eo: Agordi la nombron da malfaraj paŝoj por memori (0 egalas senfinecon).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
eo: Agordi la vortfaldan kolumnon.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
eo: Agordi la vortfaldaĵan markilon.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
eo: Ebligi vortŝanĝon dum tajpado de teksto.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
eo: Aktuala pozicio de la kursoro. Klaku por iri al specifa linio.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
eo: Enmeta reĝimo kaj VI-eniga reĝimo-indikilo. Klaku por ŝanĝi la reĝimon.

en: Change dictionary
eo: Ŝanĝi vortaron

en: Tab Width
eo: Tab Larĝo

en: Indentation Width
eo: Deŝova Larĝo

en: Indentation Mode
eo: Deŝova Reĝimo

en: Tabulators && Spaces
eo: Taboj && Spacoj

en: Tabulators
eo: Taboj

en: Spaces
eo: Spacoj

en: Encoding
eo: Kodoprezento

en: End of line type
eo: Fino de linio-tipo

en: Mode
eo: Reĝimo

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
eo: Ĉi tie vi povas elekti la reĝimon kiun vi volas uzi por la nuna dokumento. Tio influos ekzemple, la tipon de emfazado kaj linifaldon.

en: Syntax highlighting
eo: Sintakso reliefigo

en: Line/Column compact mode
eo: Linio/Kolumna kompakta reĝimo

en: [BLOCK] %1
eo: [BLOKO] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
eo: Linio %1 de %2, Kolumno %3

en: Line %1, Column %2
eo:  Linio: %1, Kol: %2

en: Soft Tabs: %1
eo: Molaj langetoj: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
eo: Molaj langetoj: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
eo: Tabego Grandeco: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
eo: Deŝovo/Tab: %1/%2

en: Other...
eo: Alia...

en: Other (%1) | Other (%1)
eo[0]: Alia (%1)
eo[1]: Alia (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
eo: Bonvolu specifi la deziratan langeton-larĝon:

en: Please specify the wanted indentation width:
eo: Bonvolu specifi la deziratan deŝovlarĝon:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
eo: Vortoj %1/%2, Signoj %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
eo: Vortoj %1, Signoj %2

en: Zoom: %1%
eo: Zomo: %1%

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
eo: Eltondi la elektitan tekston kaj movi ĝin al la poŝo

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
eo: Alglui la antaŭe kopiitan aŭ eltonditan enhavon de la poŝo

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
eo: Uzu ĉi tiun komandon por kopii la elektitan tekston al la sistema poŝo.

en: Clipboard &History Paste
eo: Tonduj-&Historia Algluo

en: Paste Selection
eo: Alglui Elekton

en: Paste previously mouse selection contents
eo: Alglui antaŭe musan elekton enhavon

en: Swap with Clipboard Contents
eo: Interŝanĝi kun Tondujo Enhavo

en: Swap the selected text with the clipboard contents
eo: Interŝanĝi la elektitan tekston kun la enhavo de la tondujo

en: Save the current document
eo: Konservi la nunan dokumenton

en: Revert the most recent editing actions
eo: Malfari la lastajn redaktadojn

en: Revert the most recent undo operation
eo: Reversigi la plej lastan malfaron

en: &Scripts
eo: &Skriptoj

en: Apply &Word Wrap
eo: Apliki &Vortfaldadon

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
eo: Uzu ĉi tion por faldi la aktualan linion, aŭ por reformatigi la elektitajn liniojn kiel alineon, por kongrui kun la agordo 'Faldi vortojn ĉe' en la agorda dialogo.<br /><br />Ĉi tio estas statika vortfaldado, kio signifas, ke la dokumento estas ŝanĝita.

en: &Clean Indentation
eo: &Purigi Deŝovon

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
eo: Uzu tion por viŝi la deŝovon de elektita korpo de teksto (nur taboj/nur spacetoj)<br /><br />En la agorda dialogo vi povas agordi ĉu uzi ekzistantajn tabojn aŭ anstataŭigi tabojn per spacetoj.

en: &Format Indentation
eo: &Formatigi Deŝovon

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
eo: Uzu ĉi tion por aŭtomate deŝovi la aktualan linion aŭ blokon de teksto al ĝia ĝusta deŝovnivelo.

en: &Align On...
eo: &Alliniigi...

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
eo: Ĉi tiu komando vicigas liniojn en la elektita bloko aŭ tuta dokumento sur la kolumno donita de regula esprimo, pri kiu oni petos vin.<br /><br />Se vi donas malplenan ŝablonon, ĝi viciĝos sur la unua neblanka signo. defaŭlte.<br />Se la ŝablono havas kapton ĝi enŝovos sur la kaptita kongruo.<br /><br /><i>Ekzemploj</i>:<br />Per '-' ĝi enigos spacojn. antaŭ la unua '-' de ĉiu linioj por vicigi ilin ĉiujn sur la sama kolumno.<br />Per ':\s+(.)' ĝi enigos spacojn antaŭ la unua nemalplena signo kiu okazas post dupunkto por vicigi. ili ĉiuj sur la sama kolono.

en: C&omment
eo: K&omentigi

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
eo: Ĉi tiu komando komentigas la nunan linion aŭ elektitan blokon de teksto.<br /><br />La signoj por unuobla/multoblaj linikomentoj estas difinitaj ene de la emfazado de la lingvo.

en: Go to Previous Editing Location
eo: Iri al Antaŭa Redakta Loko

en: Go to Next Editing Location
eo: Iri al Sekva Redakta Loko

en: Unco&mment
eo: &Malkomentigi

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
eo: Ĉi tiu komando forigas komentojn de la nuna linio aŭ de elektita bloko de teksto.<br /><br />La signoj por unuobla/multoblaj linikomentoj estas difinitaj ene de la emfazado de la lingvo.

en: Toggle Comment
eo: Ŝaltigi Komenton

en: &Read Only Mode
eo: Nu&r-Lega Reĝimo

en: Lock/unlock the document for writing
eo: Ŝlosi/malŝlosi la dokumenton por skribado

en: Uppercase
eo: Majuskla

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
eo: Majuskligi la elekton, aŭ la signon kiu estas dekstre de la kursoro se ne estas elektita teksto.

en: Lowercase
eo: Minuskla

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
eo: Minuskligi la elekton, aŭ la signon kiu estas dekstre de la kursoro se neniu teksto estas elektita.

en: Capitalize
eo: Majuskligi

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
eo: Majuskligi la elekton, aŭ la vorton sub la kursoro se neniu teksto estas elektita.

en: Join Lines
eo: Kunigi liniojn

en: Invoke Code Completion
eo: Aktivigi kod-kompletigon

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
eo: Mane voki komandan kompletigon, kutime per uzo de fulmoklavo kiu estas ligita al ĉi tiu ago.

en: Print the current document.
eo: Presi la aktualan dokumenton.

en: Show print preview of current document
eo: Montri presan antaŭrigardon de aktuala dokumento

en: Reloa&d
eo: Reŝar&gi

en: Reload the current document from disk.
eo: Reŝargi la aktualan dokumenton de disko.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
eo: Konservi la aktualan dokumenton al disko kun nomo de via elekto.

en: Save As with Encoding...
eo: Konservi kiel kun kodado...

en: Save &Copy As...
eo: Konservi &Kopion kiel...

en: Save a copy of the current document to disk.
eo: Konservi kopion de la nuna dokumento al disko.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
eo: Ĉi tiu komando malfermas dialogujon kaj permesas la elekton de linio al kiu vi volas ke la kursoro moviĝu.

en: Go to Previous Modified Line
eo: Iri al Antaŭa Modifita Linio

en: Move upwards to the previous modified line.
eo: Movi supren al la antaŭa modifita linio.

en: Go to Next Modified Line
eo: Iri al Sekva Modifita Linio

en: Move downwards to the next modified line.
eo: Movi malsupren al la sekva modifita linio.

en: &Configure Editor...
eo: &Agordi Redaktilon...

en: Configure various aspects of this editor.
eo: Agordi variajn aspektojn de ĉi redaktilo.

en: &Mode
eo: Reĝi&mo

en: &Highlighting
eo: &Emfazado

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
eo: Vi povas elekti la tipon de emfazado por la nuna dokumento.

en: &Editor Color Theme
eo: R&edaktila Koloretoso

en: &Indentation
eo: Deŝov&iĝo

en: Select the entire text of the current document.
eo: Elekti la kompletan tekston de la aktuala dokumento.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
eo: Se vi jam elektis ion ene de la nuna dokumento, tio jam ne estos elektita.

en: Enlarge Font
eo: Pligrandigi tiparon

en: This increases the display font size.
eo: Tio igas la surekranan tiparon pli granda.

en: Shrink Font
eo: Malpligrandigi tiparon

en: This decreases the display font size.
eo: Tio igas la surekranan tiparon malpli granda.

en: Reset Font Size
eo: Restarigi tiparograndon

en: This resets the display font size.
eo: Ĉi tio restarigas la montran tiparon.

en: Bl&ock Selection Mode
eo: Bl&oka Elektomaniero

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
eo: Ĉi tiu komando permesas ŝanĝon inter la normala (bazita sur linio) reĝimo kaj la bloka elektomaniero.

en: Switch to Next Input Mode
eo: Ŝalti al Sekva Eniga Reĝimo

en: Switch to the next input mode.
eo: Ŝalti al la sekva eniga reĝimo.

en: Overwr&ite Mode
eo: Anstataŭ&iga reĝimo

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
eo: Vi povas elekti ĉu enmeti la entajpatan tekston aŭ anstataŭigi la ekzistantan tekston.

en: &Dynamic Word Wrap
eo: &Dinamika Linifaldo

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not changed.
eo: Se ĉi tiu opcio estas markita, la tekstaj linioj estos faldataj ĉe la vidobordo sur la ekrano.<br /><br />Ĉi tio estas nur vido-opcio, tio signifas, ke la dokumento ne ŝanĝiĝos.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
eo: Indikiloj pri dinamika linifaldo

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
eo: Elekti kiam montri la indikilojn pri dinamika linifaldo.

en: &Off
eo: &Neniam

en: Follow &Line Numbers
eo: Sekvi &Lininombrojn

en: &Always On
eo: Ĉi&am

en: Static Word Wrap
eo: Statika Linifaldo

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
eo: Se ĉi tiu opcio estas markita, la tekstaj linioj estos faldataj ĉe la kolumno difinita en la redaktaj propraĵoj.

en: Show Static &Word Wrap Marker
eo: Montri &Statikan Linifaldan Indikilon

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
eo: Montri/kaŝi la linifaldan indikilon, kiu estas vertikala linio ĉe la linifalda kolumno, kiel difinita en la redaktaj ecoj

en: Show Folding &Markers
eo: Montri Kodfaldajn &Markilojn

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
eo: Se kodfaldo eblas, vi povas elekti montri tiujn markojn.

en: Show &Icon Border
eo: Montri P&iktogramrandon

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
eo: Montri/kaŝi la piktogramrandon.<br /><br />Ekz. la piktogramrando montras legosignajn simbolojn.

en: Show &Line Numbers
eo: Montri &Lininombrojn

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
eo: Montri/kaŝi la lininombrojn ĉe la maldekstra flanko de la rigardo.

en: Show Scroll&bar Marks
eo: Montri Rulumskalajn &Indikilojn

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
eo: Montri/kaŝi la markojn sur la vertikala rulumskalo.<br /><br />La markoj montras, ekzemple, legosignojn.

en: Show Scrollbar Mini-Map
eo: Montri Srollbar Mini-Mapon

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
eo: Montri/kaŝi la markojn sur la vertikala rulumskalo.<br /><br />La markoj montras, ekzemple, legosignojn.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
eo: Montri Ne-Preseblajn Spacojn

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
eo: Montri/kaŝi limkeston ĉirkaŭ nepreseblaj spacoj

en: Switch to Command Line
eo: Ŝalti al Komandlinio

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
eo: Montri/kaŝi la komandlinion malsupre de la rigardo.

en: Input Modes
eo: Enigo-Reĝimoj

en: Activate/deactivate %1
eo: Aktivigi/malaktivigi %1

en: &End of Line
eo: &Linifino

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
eo: Elekti la linifinojn, dum konservo de la dokumento

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
eo: &UNIKSO

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
eo: &Vindozo/DOS

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
eo: Aldoni &Bajtan Ordomarkon (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
eo: Ebligi/malŝalti aldonon de bajtaj ordomarkoj por UTF-8/UTF-16 koditaj dosieroj dum konservado

en: E&ncoding
eo: Kodopreze&nto

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
eo: Serĉi la unuan okazon de tekstero aŭ regula esprimo

en: Find Selected
eo: Trovi elektitan

en: Finds next occurrence of selected text.
eo: Trovas la sekvantan okazon de elektita teksto.

en: Find Selected Backwards
eo: Trovi elektitan retroire

en: Finds previous occurrence of selected text.
eo: Trovas la antaŭan okazon de la elektita teksto.

en: Find and Select Next Occurrence
eo: Trovi kaj Elekti Sekvan Okazon

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
eo: Trovas sekvan aperon de la vorto sub kursoro kaj aldonas ĝin al elekto.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
eo: Marki Nuntempe Elektitan Okazon kiel Preterpasita

en: Marks the currently selected word as skipped.
eo: Markas la nun elektitan vorton kiel preterlasita.

en: Find and Select All Occurrences
eo: Trovi kaj Elekti Ĉiujn Okazojn

en: Finds all occurrences of the word under cursor and select them.
eo: Trovas ĉiujn aperon de la vorto sub kursoro kaj elektas ilin.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
eo: Serĉi la sekvantan okazon de la serĉofrazo.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
eo: Serĉi la antaŭan okazon de la serĉofrazo.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
eo: Serĉi teksteron aŭ regulan esprimon kaj anstataŭigi ĝin per iu donata teksto.

en: Add Cursors to Line Ends
eo: Aldoni Kursorojn al Liniaj Finoj

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
eo: Kreas kursoron ĉe la fino de ĉiu linio en elekto.

en: Add Caret below Cursor
eo: Aldoni Caret sub Kursoro

en: Adds a caret in the line below the current caret.
eo: Aldonas signon en la linion sub la nuna signo.

en: Add Caret above Cursor
eo: Aldoni Caret super Kursoro

en: Adds a caret in the line above the current caret.
eo: Aldonas signon en la linion super la nuna signo.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
eo: Baskuligi Kursormovadon Miksusklan

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
eo: Ŝanĝi inter normala vortmovo kaj miksuskla kursormovo.

en: Remove Cursors from Empty Lines
eo: Forigi Kursorojn de Malplenaj Linioj

en: Remove cursors from empty lines
eo: Forigi kursorojn de malplenaj linioj

en: Automatic Spell Checking
eo: Aŭtomata Literuma Kontrolo

en: Enable/disable automatic spell checking
eo: Ebligu/malŝalti aŭtomatan literumkontrolon

en: Change Dictionary...
eo: Ŝanĝi vortaron...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
eo: Ŝanĝi la vortaron uzatan por literuma kontrolo.

en: Clear Dictionary Ranges
eo: Klara Vortaraj Gamoj

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
eo: Forigi ĉiujn apartajn vortarajn gamojn, kiuj estis fiksitaj por literuma kontrolo.

en: Copy as &HTML
eo: Kopii kiel &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
eo: Uzu ĉi tiun komandon por kopii la elektitan tekston kiel HTMLon al la sistema poŝo.

en: E&xport as HTML...
eo: E&ksporti kiel HTML...

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
eo: Ĉi tiu komando permesas la eksporton de la nuna dokumento kune kun ĉiu emfazado en HTML-dokumenton.

en: Move Word Left
eo: Unu vorton maldekstren

en: Select Character Left
eo: Elekti signon maldekstre

en: Select Word Left
eo: Elekti vorton maldekstre

en: Move Word Right
eo: Unu vorton dekstren

en: Select Character Right
eo: Elekti signon dekstre

en: Select Word Right
eo: Unu vorton dekstre

en: Move to Beginning of Line
eo: Moviĝi al komenco de linio

en: Move to Beginning of Document
eo: Moviĝi al komenco de dokumento

en: Select to Beginning of Line
eo: Selekti ĝis antaŭa linio

en: Select to Beginning of Document
eo: Selekti ĝis komenco de la dokumento

en: Move to End of Line
eo: Moviĝi al linifino

en: Move to End of Document
eo: Moviĝi al fino de dokumento

en: Select to End of Line
eo: Selekti ĝis linifino

en: Select to End of Document
eo: Selekti ĝis fino de dokumento

en: Select to Previous Line
eo: Selekti ĝis

en: Scroll Line Up
eo: Ruli je unu linio supren

en: Move to Next Line
eo: Al sekva linio

en: Move to Previous Line
eo: Al antaŭa linio

en: Move Cursor Right
eo: Movi Kurseron Dekstren

en: Move Cursor Left
eo: Movi Kurseron Maldekstren

en: Select to Next Line
eo: Selekti ĝis sekva linio

en: Scroll Line Down
eo: Ruli je unu linio malsupren

en: Scroll Page Up
eo: Ruli je unu paĝo supren

en: Select Page Up
eo: Selekti paĝon supren

en: Move to Top of View
eo: Moviĝi al komenco de rigardo

en: Select to Top of View
eo: Elekti ĝis komenco de rigardo

en: Scroll Page Down
eo: Ruli je unu linio malsupren

en: Select Page Down
eo: Selekti paĝon malsupren

en: Move to Bottom of View
eo: Moviĝi al fino de rigardo

en: Select to Bottom of View
eo: Selekti ĝis fino de rigardo

en: Go to Matching Bracket
eo: Iri al Kongrua Krampo

en: Select to Matching Bracket
eo: Selekti ĝis koresponda krampo

en: Transpose Characters
eo: Interŝanĝi signojn

en: Transpose Words
eo: Transponi Vortojn

en: Delete Line
eo: Forigi linion

en: Delete Word Left
eo: Forigi vorton maldekstre

en: Delete Word Right
eo: Forigi vorton dekstre

en: Delete Next Character
eo: Forigi sekvan signon

en: Backspace
eo: Retropaŝo

en: Insert Tab Character
eo: Enigi Tabulon

en: Insert Smart Newline
eo: Enmeti Smart Newline

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
eo: Enigi novlinion inkluzive de gvidaj signoj de la nuna linio, kiuj ne estas literoj aŭ ciferoj.

en: Insert a Non-Indented Newline
eo: Enigi Ne-deŝovitan Novlinion

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
eo: Enmeti novan linion sen deŝovaĵo, sendepende de deŝovagordoj.

en: Insert a Newline Above Current Line
eo: Enmeti Novlinion Super Aktuala Linio

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
eo: Enigi novan linion super la nuna linio sen modifi la nunan linion.

en: Insert a Newline Below Current Line
eo: Enigi Novlinion Sub Nuna Linio

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
eo: Enigi novan linion sub la nuna linio sen modifi la nunan linion.

en: &Indent
eo: Deŝov&i

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
eo: Uzu tion por deŝovi elektitan korpo de teksto.<br /><br />En la agorda dialogo vi povas agordi ĉu uzi ekzistantajn tabojn aŭ anstataŭigi tabojn per spacetoj.

en: &Unindent
eo: &Maldeŝovo

en: Use this to unindent a selected block of text.
eo: Uzu tion por malfari la deŝovon de elektita korpo de teksto.

en: Fold Toplevel Nodes
eo: Faldi Supran Nivelajn Nodojn

en: Unfold Toplevel Nodes
eo: Malfaldi Supran Nivelajn Nodojn

en: Toggle Current Node
eo: Baskuligi Nunan Nodon

en: Toggle Contained Nodes
eo: Baskuligi Enhavitajn Nodojn

en: Camel case movement disabled
eo: Movado de kamelujo malebligita

en: Camel case movement enabled
eo: Movado de kamelujo ebligita

en: Search wrapped
eo: Serĉo faldiĝis

en: Align On
eo: Vicigi Sur

en: Alignment pattern:
eo: Alineado ŝablono:

en: Export File as HTML
eo: Eksporti dosieron kiel HTML

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
eo: <center>%1<br/>—<br/>%2</center>

en: Available Commands
eo: Disponeblaj Komandoj

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
eo: <p>Por ekhavi helpon pri specifa komando, tajpu <code>'help &lt;komando&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
eo: Ne estas helpo por '%1'

en: No such command <b>%1</b>
eo: Ne ekzistas komando <b>%1</b>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
eo: <p>Jen, la Katepart <b>komandlinio</b>.<br />Sintakso: <code><b>komando [ argumentoj ]</b></code><br />Por listo de haveblaj komandoj, entajpu <code><b>help list</b></code><br />Por helpo pri unuopaj komandoj, entajpu <code><b>help &lt;komando&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
eo: Ne ekzistas komando: "%1"

en: Error: No range allowed for command "%1".
eo: Eraro: Neniu intervalo permesita por komando "%1".

en: Success:
eo: Sukceso:

en: Command "%1" failed.
eo: Komando  "%1" malsukcesis.

en: Mark Type %1
eo: Marka tipo %1

en: Set Default Mark Type
eo: Fiksi defaŭltan markotipon

en: Disable Annotation Bar
eo: Malebligi Komentarion

en: All documents written to disk
eo: Ĉiuj dokumentoj skribitaj al disko

en: Document written to disk
eo: Dokumento skribita al disko

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
eo: <p><b>w/wa — skribi dokumenton(j)n al disko</b></p><p>Uzo: <tt><b>w[a]</b></tt></tt></tt> p><p>Skribas la aktuala(j)n dokumentojn al disko. Ĝi povas esti vokita en du manieroj:<br /> <tt>w</tt> — skribas la nunan dokumenton al disko<br /> <tt>wa</tt> — skribas ĉiujn dokumentojn al disko.</p> <p>Se neniu dosiernomo estas asociita kun la dokumento, dosiera dialogo estos montrata.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
eo: <p><b>q/qa/wq/wqa — [skribi kaj] ĉesi</b></p><p>Uzo: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Forlasas la aplikaĵon. Se <tt>w</tt> estas antaŭmetita, ĝi ankaŭ skribas la dokumenton(j)n al disko. Tiu ĉi komando povas esti vokita en pluraj manieroj:<br /> <tt>q</tt> — fermas la nunan rigardon.<br /> <tt>qa</tt> — fermas ĉiujn vidojn, efike forlasante la aplikaĵon.<br /> <tt>wq</tt> — skribas la nunan dokumenton al disko kaj fermas ĝian vidon.<br /> <tt>wqa</tt> — skribas ĉiujn dokumentojn al disko kaj ĉesas.</p><p>En ĉiuj kazoj, se la vido estanta fermita estas la lasta vido, la aplikaĵo ĉesas. Se neniu dosiernomo estas asociita kun la dokumento kaj ĝi devus esti skribita al disko, dosierdialogo estos montrita.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
eo: <p><b>x/xa — skribi kaj ĉesi</b></p><p>Uzado: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p >Konservas dokumenton(j)n kaj forlasas (e<b>x</b>iajn). Ĉi tiu komando povas esti vokita en du manieroj:<br /> <tt>x</tt> — fermas la nunan rigardon.<br /> <tt>xa</tt> — fermas ĉiujn vidojn, efike forlasante la aplikaĵon.</p><p>En ĉiuj kazoj, se la vido estanta fermita estas la lasta vido, la aplikaĵo ĉesas. Se neniu dosiernomo estas asociita kun la dokumento kaj ĝi devus esti skribita al disko, dosiera dialogo estos montrata.</p><p>Malkiel la 'w'-komandoj, ĉi tiu komando nur skribas la dokumenton se ĝi estas modifita.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
eo: <p><b>sp,dividi— Dividas horizontale la nunan vidon en du</b></p><p>Uzo: <tt><b>sp[lit]</b></tt></tt></tt> p><p>La rezulto estas du vidoj sur la sama dokumento.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
eo: <p><b>vs,vsplit— Dividas vertikale la nunan vidon en du</b></p><p>Uzo: <tt><b>vs[plit]</b></tt></tt></b> p><p>La rezulto estas du vidoj sur la sama dokumento.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
eo: <p><b>clo[se]— Fermi la nunan vidon</b></p><p>Uzado: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Post ĝia rulo, la nuna vido estos fermita.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
eo: <p><b>[v]nova — dividi vidon kaj krei novan dokumenton</b></p><p>Uzo: <tt><b>[v]nova</b></tt></tt></tt> p><p>Dividas la nunan rigardon kaj malfermas novan dokumenton en la nova vido. Tiu ĉi komando povas esti vokita en du manieroj:<br /> <tt>nova</tt> — disigas la vidon horizontale kaj malfermas novan dokumenton.<br /> <tt>vnew</tt> — disigas la vidon vertikale kaj malfermas novan dokumenton.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
eo: <p><b>e[dit] — reŝargi nunan dokumenton</b></p><p>Uzado: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p> p>Komencas <b>e</b>redakti la nunan dokumenton denove. Ĉi tio utilas por reredakti la nunan dosieron, kiam ĝi estis modifita sur disko.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
eo: <p><b>b,buffer — Redakti dokumenton N el la dokumenta listo</b></p><p>Uzo: <tt><b>b[ofer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
eo: <p><b>bp,bprev — antaŭa bufro</b></p><p>Uzo: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p> <p>Iras al <b>[N]</b>a antaŭa dokumento ("<b>b</b>oferto") en dokumenta listo. </p><p> <b>[N]</b> defaŭlte estas unu. </p><p>Envolvas ĉirkaŭ la komenco de la dokumenta listo.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
eo: <p><b>bn,bnext — ŝanĝi al la sekva dokumento</b></p><p>Uzo: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></tt></b> p><p>Iras al <b>[N]</b>la sekva dokumento ("<b>b</b>ofero") en dokumenta listo.<b>[N]</b> defaŭlte al unu. </p><p>Envolvas ĉirkaŭ la fino de la dokumenta listo.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
eo: <p><b>bf,bfirst — unua dokumento</b></p><p>Uzo: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p> Iras al la <b>unua</b> dokumenta ("<b>b</b>ufro") en dokumentlisto.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
eo: <p><b>bl,blast — lasta dokumento</b></p><p>Uzo: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Iras al la <b>l</b>ast-dokumenta ("<b>b</b>ufro") en dokumenta listo.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
eo: <p><b>ls</b></p><p>listigi aktualajn bufrojn<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
eo: Mankas argumento. Uzado: %1 <de>

en: No mapping found for "%1"
eo: Neniu mapado trovita por "%1"

en: "%1" is mapped to "%2"
eo: "%1" estas mapita al "%2"

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
eo: Mankas argumento(j). Uzado: %1 <de> [<al>]

en: Wrong arguments
eo: Malĝustaj argumentoj

en: Unable to open the config file for reading.
eo: Ne eblas malfermi la agordosieron por legado.

en: Unable to open file
eo: Ne eblas malfermi dosieron

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
eo: Kiam vi elektas, vi-komandoj anstataŭigos la enkonstruitajn komandojn de Kate. Ekzemple: Ctrl+R refaros, kaj superregas la norman agon (montrante la serĉan kaj anstataŭigu dialogon).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
eo: Lasi Vi-komandojn superregi la ŝparvojojn de Kate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
eo: Montri la linionumeron rilate al la linio kun la kursoro antaŭ ĉiu linio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
eo: Montri relativajn linionumeroj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
eo: Ŝlosilmapado estas uzata por ŝanĝi la signifon de tajpitaj klavoj. Tio ebligas al vi movi komandojn al aliaj klavoj aŭ fari specialajn klavpremojn por fari serion da komandoj.
    
    Ekzemplo:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Tio faros antaŭmeti "-- " al linio premante F2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
eo: Ŝlosila Mapo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
eo: Normala reĝimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
eo: Komando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
eo: Anstataŭaĵo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
eo: Rekursiva?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
eo: Enmeti reĝimon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
eo: Vida reĝimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
eo: Forigi elektitajn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
eo: Aldoni novan mapadon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
eo: Legi vimrc-dosieron kaj provi importi mapojn specifitajn per la komando "[n]noremap".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
eo: Importi el vimrc-dosiero

en: Mark set: %1
eo: Markaro: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
eo: Ne estas plu signoj por la sekva legosigno.

en: Nothing in register %1
eo: Nenio en registro %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
eo: '%1' %2, Hex %3, Octal %4

en: Mark not set: %1
eo: Marko ne agordita: %1
