katepart4 - en to fi translation catalogue (1190 entries)

en: Argument-hints
fi: Parametrivihjeet

en: Best matches
fi: Parhaat osumat

en: Language keywords
fi: Kielen avainsanat

en: Auto Word Completion
fi: Automaattinen sanantäydennys

en: Shell Completion
fi: Komentoikkunan täydennys

en: Reuse Word Above
fi: Käytä yllä olevaa sanaa uudelleen

en: Reuse Word Below
fi: Käytä alla olevaa sanaa uudelleen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: Export/Print
fi: Vie tai tulosta

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
fi: Etsi toisin

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
fi: Valinta

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
fi: Suuraakkostus

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
fi: Rivitys

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
fi: Reunat

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
fi: &Koodin laskostus

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
fi: Sanantäydennys

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
fi: Oikoluku

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: A&setukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Työkalurivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
fi: Koodilohkojen laskostus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, jokaisessa uudessa näkymässä näytetään laskostusmerkit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
fi: Näytä koodilohkojen supistamisnuolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
fi: Jos asetus on valittu, laskostetun alueen yllä leijuttaessa näytetään laskostetun tekstin esikatselu ponnahdusikkunassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
fi: Näytä yllä leijuttaessa laskostetun koodilohkojen esikatselu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
fi: Vasen puoli:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
fi: <p>Jos tämä asetus on valittuna, jokaisessa uudessa näkymässä näytetään kuvakereunus vasemmalla sivulla. </p><p>Kuvakereunuksessa näkyvät esimerkiksi kirjanmerkit.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
fi: Näytä merkit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, jokainen uusi näkymä näyttää rivinnumerot vasemmassa reunassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
fi: Näytä &rivinumerot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, vasemmassa reunassa näytetään pieni merkki muutettujen ja tallennettujen rivien kohdalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
fi: Korosta muuttuneet ja tallentamattomat rivit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars
fi: Vierityspalkit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
fi: <p>Jos tämä asetus on valittuna, jokaisessa uudessa näkymässä näytetään kuvakereunus vasemmalla sivulla. </p><p>Kuvakereunuksessa näkyvät esimerkiksi kirjanmerkit.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
fi: <p>Jos tämä asetus on valittu, pystyvierityspalkin yllä leijuttaessa näytetään tekstin esikatselu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
fi: Näytä esikatselu vierityspalkin yllä leijuttaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
fi: Sijaintinäkymä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, jokainen uusi näkymä näyttää sijaintinäkymän pystysuuntaisessa vierityspalkissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
fi: Näytä sijaintinäkymä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, jokainen uusi näkymä näyttää koko tiedoston sijaintinäkymän pystysuuntaisessa vierityspalkissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
fi: Tee kartta koko tiedostosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
fi: Si&jaintinäkymän leveys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
fi: Aina näkyvissä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
fi: Näytä tarvittaessa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
fi: Aina piilossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
fi: Vieri&tyspalkkien näkyvyys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
fi: Jokainen uusi kirjanmerkki lisätään listan loppuun, riippumatta sen paikasta tiedostossa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
fi: Luontipäivän mukaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
fi: Kirjanmerkit järjestetään niiden rivinumeroiden mukaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
fi: Rivinumeron mukaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
fi: Lajittele kirjanmerkkivalikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
fi: Laskostusnuolten näkyvyys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
fi: Näytä hiiren ollessa yllä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
fi: Näytä aina

en: Select text to paste.
fi: Valitse liitettävä teksti.

en: No entries in clipboard history
fi: Ei kohteita leikepöytähistoriassa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
fi: Yleistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
fi: Käytä &automaattista täydennystä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
fi: &Valitse automaattisesti ensimmäinen täydennysehdotus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
fi: Selaa täydennysluetteloa sarkaimella/vaihto+sarkaimella

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
fi: &Automaattinen sanantäydennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
fi: Lyhin täydennettävä sananpituus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
fi: Poista edellisen sanan häntä, kun täydennyskohde valitaan luettelosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
fi: Poista häntä täydennettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
fi: Sanojen täydennys tarjoaa ehdotuksia tiedostosta löytyneiden sanojen perusteella

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
fi: A&vainsanojen täydennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
fi: Avainsanojen täydennys tarjoaa ehdotuksia, jotka perustuvat tiedoston kielen avainsanoihin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
fi: Ohjeistus täydennyksellä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
fi: Näytä ohje täydennyksen vierellä. Ellei ole käytössä, ohjeen näkee painamalla Alt-näppäintä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
fi: Rivitys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
fi: <p>Aloita automaattisesti uusi rivi, kun rivin pituus ylittää <b>Rivin pituus</b> -kohdassa asetetun määrän.</p><p>Asetus ei rivitä uudelleen olemassa olevaa tekstiä. Jos haluat rivittää tekstin, valitse <b>Työkalut</b>-valikon kohta <b>Rivitä tiedosto</b>.</p><p>Jos haluat käyttää dynaamista rivitystä, ota <i>dynaaminen rivitys</i> käyttöön <b>Ulkoasuasetukset</b>-sivulta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
fi: &Rivitä sanat määräsarakkeesta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
fi: <p> Jos tämä asetus on valittu, <strong>Muokkaus</strong>-asetuksissa määritetyssä rivityssarakkeessa näytetään pystyviiva.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
fi: &Osoita rivityssarake pystyviivalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
fi: &Rivinvaihtokohta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
fi: Jos automaattinen rivinvaihto on valittuna, tässä kohdassa voidaan määritellä rivin pituus. Kun rivin pituus ylittää arvon, Kate alkaa uuden rivin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
fi: Oletusarvoinen syöttötila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
fi: Sulkeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
fi: Sulje sulkeet automaattisesti, kun avaava sulje on annettu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
fi: Kun tekstiä on valittu, nämä merkit lisätään sen molemmin puolen automaattisulutuksen tapaanKun tekstiä on valittu, nämä merkit lisätään sen molemmin puolen automaattisulutuksen tapaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
fi: Ympäröivät merkit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
fi: Kopiointi ja liittäminen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
fi: Siirrä valittua tekstiä vedettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
fi: Kopioi tai leikkaa nykyinen rivi, ellei tekstiä ole valittu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
fi: Älä siirrä tekstikohdistinta hiirellä liitettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
fi: Leikepöytähistorian kohteita enintään:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
fi: Tämä määrittää leikepöytähistoriassa säilytettävien kohteiden määrän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
fi: Kun tekstiä on valittu ja syötetään näitä merkkejä, valittu teksti ympäröidään näillä merkeillä sen sijaan, että teksti korvattaisiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
fi: &Tiedostotyyppi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
fi: Valitse muutettava tiedostotyyppi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
fi: Luo uusi tiedostotyyppi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
fi: Poista nykyinen tiedostotyyppi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
fi: Tiedostotyypin nimi esiintyy myös valikon tekstinä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
fi: &Osa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
fi: Osan nimeä käytetään valikon rakenteessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
fi: &Muuttujat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
fi: <p>Tämä merkkijono sallii muokata Katen asetuksia tiedostoille, jotka valittiin Kate-muuttujilla tälle mime-tyypille. Melkein kaikki asetusvalitsimet voidaan asettaa, kuten korostus, sisennystila, koodaus jne.</p><p>Katso käsikirjasta täydellinen luettelo tunnetuista muuttujista.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
fi: &Korostus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
fi: S&isennystapa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
fi: &Tiedostopäätteet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
fi: Jokeripeitteen avulla voit valita tiedostoja tiedostonimen perusteella. Tyypillinen peite muodostuu tähdestä ja tiedostopäätteestä. Esimerkki: <code>*.txt; *.text</code>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
fi: MIME-&tyypit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
fi: MIME-tyyppisuodattimella voi valita tietyntyyppisiä tiedostoja. Merkkijono on puolipistein erotettu MIME-tyyppien luettelo, esim. <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
fi: MIME-tyyppivalitsin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
fi: &Tärkeys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
fi: Valitse tiedostotyypin tärkeys. Jos tiedostotyypiksi on useita ehdokkaita, käytetään tärkeintä tiedostotyyppiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
fi: Oletusarvoinen &sisennystapa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
fi: Tämä on mahdollisten sisennystapojen luettelo. Valittua sisennystapaa käytetään kaikissa uusissa tiedostoissa. Huomaa, että sisennystapa voidaan asettaa myös tiedostomuuttujien avulla tai .kateconfig-tiedostossa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
fi: Sisennä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
fi: Sisennyksen leveys on rivin sisentämiseksi käytettyjen välilyöntien lukumäärä. Jos valinta <b>Lisää välilyöntejä sarkainten sijaan</b> on poistettu käytöstä, lisätään tekstiin sarkainmerkki, jos sisennys on sarkainten leveydellä jaollinen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
fi: &välilyönnein

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
fi: &Sisennysleveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
fi: Sarkaimen leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
fi: &sarkaimin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
fi: sarkaimin &ja välilyönnein

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
fi: Tunnista tiedoston sisennykset automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
fi: Sisennyksen ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
fi: Jos tämä on pois käytöstä, sisennystason muuttaminen tasaa rivin <b>Sisennyksen leveys</b>-kohdassa määritellyn leveyden kerrannaiseksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
fi: Säilytä &ylimääräiset välilyönnit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
fi: Jos tämä on käytössä, leikepöydältä liitetty teksti sisennetään. <b>Kumoa</b>-toiminto poistaa sisennyksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
fi: Mukauta &leikepöydältä liitetyn koodin sisennys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
fi: Sisennystoiminnot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, pienentää palautusnäppäin sisennystasoa, kun kohdistin sijaitsee rivin alussa sijaitsevassa tyhjässä osassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
fi: &Palautusnäppäin vähentää sisennystä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Sarkaimen toiminta (ellei valintaa) <a href="Jos haluat <b>sarkaimen</b> sisentävän nykyisen rivin nykyiseen koodilohkoon Emacsin tapaan, tee <b>sarkaimesta</b> pikanäppäin toimintoon <b>Tasaus</b>."><span>Lisää…</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, <b>sarkain</b>näppäin lisää aina tyhjää tilaa niin paljon, että saavutetaan seuraava sarkainkohta. Jos käytössä on asetus <b>Lisää välilyöntejä sarkaimen sijaan</b> lohkossa <b>Muokataan</b>, lisätään välilyöntejä. Muutoin lisätään yksi sarkainmerkki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
fi: &Etene aina seuraavaan sarkainkohtaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
fi: Jos tämä on valittuna, sisentää sarkainnäppäin nykyisen rivin aina kohtaan, joka määritetään <b>Sisennyksen leveys</b>-kohdassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
fi: &Lisää aina sisennystasoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
fi: Jos tämä on valittu, <b>sarkain</b> joko sisentää nykyisen rivin tai etenee seuraavaan sarkainkohtaan.<p> Jos kohdistin sijaitsee rivin ensimmäisen muun kuin tyhjän merkin kohdalla, sisennetään riviä <b>Sisennyksen leveys</b> -kohdassa määrätyn leveyden verran.<p> Jos kohdistin sijaitsee rivillä myöhemmässä kohdassa eikä tekstiä ole valittu, lisätään niin paljon tyhjää, että saavutetaan seuraava sarkainkohta. Jos valinta <b>Lisää välilyöntejä sarkainten sijaan</b> lohkossa <b>Muokataan</b> on käytössä, lisätään välilyöntejä. Muutoin lisätään yksi sarkainmerkki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
fi: Kasvata sisennystasoa, jos kohdistin rivin tyhjässä &alussa

en:  character |  characters
fi[0]:  merkki
fi[1]:  merkkiä

en: Indentation
fi: Sisennys

en: Auto Completion
fi: Automaattitäydennys

en: Spellcheck
fi: Oikoluku

en: Text Navigation
fi: Tekstin selaus

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
fi[0]:  merkki
fi[1]:  merkkiä

en: Feature is not active
fi: Ominaisuus ei ole aktiivinen

en: Disable Feature
fi: Poista ominaisuus käytöstä

en: May be handy with Markdown
fi: Voi olla kätevä Markdownissa

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
fi: Peilikuvamerkit, samankaltainen muttei täysin sama kuin automaattisulutusPeilikuvamerkit, samankaltainen muttei täysin sama kuin automaattisulutus

en: Non letter character
fi: Ei-kirjainmerkki

en: Editing
fi: Muokkaus

en: Editing Options
fi: Muokkausasetukset

en: Statusbar
fi: Tilarivi

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Follow Line Numbers
fi: Seuraavat rivinumeroita

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
fi: %1 varmuuskopioi tallentamattomat tiedostot ”sivutustiedostoihin”. Tämän ansiosta %1 voi palauttaa työsi järjestelmän kaaduttua. Sivutustiedostojen poistaminen käytöstä voi johtaa tietojen menettämiseen.

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
fi: Et määritellyt varmuuskopioiden päätettä tai etuliitettä. Käytetään oletusta: ~

en: No Backup Suffix or Prefix
fi: Ei varmuuskopion päätettä tai etuliitettä

en: Open/Save
fi: Avaus ja tallennus

en: File Opening & Saving
fi: Tiedoston avaus ja tallennus

en: &Line:
fi: &Rivi:

en: Go to line number from clipboard
fi: Siirry leikepöydän kertomalle riville

en: Go to
fi: Siirry

en: No valid line number found in clipboard
fi: Leikepöydältä ei löytynyt rivinumeroa

en: Dictionary:
fi: Sanasto:

en: Enable Auto Reload
fi: Käytä automaattista uudelleenlatausta

en: Will never again warn about on disk changes but always reload.
fi: Ei koskaan varoita muutoksista levyllä vaan lataa aina uudelleen.

en: View &Difference
fi: &Näytä erot

en: Shows a diff of the changes
fi: Näytä versioiden väliset erot

en: &Reload
fi: &Lataa uudelleen

en: Reload the file from disk. Unsaved changes will be lost.
fi: Lataa tiedosto uudelleen levyltä. Tallentamattomat muutokset menetetään.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
fi: Sul&je tiedosto

en: Close the file, discarding its content.
fi: Sulje tiedosto ja hylkää sen sisältö.

en: &Save As...
fi: &Tallenna nimellä…

en: Lets you select a location and save the file again.
fi: Sallii sinun valita sijainnin ja tallentaa tiedosto uudelleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
fi: &Hylkää

en: Ignores the changes on disk without any action.
fi: Hylkää levyllä olevat muutokset toimenpiteittä.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
fi: Komento diff epäonnistui. Tarkista, että olet asentanut ohjelman diff, ja se löytyy polun varrelta.

en: Error Creating Diff
fi: Virhe tiedostojen eroa (diff) luotaessa

en: The files are identical.
fi: Tiedostot ovat identtisiä.

en: Diff Output
fi: Diff-tuloste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
fi: Kohdistimen hallinta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
fi: Mikäli valittu, home-näppäin siirtää kohdistimen rivin tekstin alkuun eikä koko rivin alkuun. End-näppäimen toiminta muuttuu vastaavasti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
fi: Älykkäät Ho&me- ja End-näppäimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
fi: Mikäli valittu, PageUp- ja PageDown-näppäimet siirtävät kohdistimen paikkaa pystysuunnassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
fi: &PageUp ja PageDown liikuttavat kohdistinta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
fi: Valitsee, loikkaako kohdistin kokonaisia sanoja vai siirtykö pien- ja suuraakkosten taitekohtiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
fi: Siirrä kohdistinta pien- ja suuraakkostuksen taitekohtaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
fi: Keskitä kohdistin &automaattisesti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
fi: Määrittää kohdistimen yllä ja alla näkyvien rivien määrän, jos mahdollista.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
fi:  riviä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
fi: Tekstin valintatapa:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
fi: Normaali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
fi: Kiinteä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
fi: Salli vieritys tiedoston lopun ohi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
fi: Jos valittu, koostetut merkit poistetaan tarkkeineen sen sijaan, että poistettaisiin vain perusmerkki. Tästä on hyötyä intialaisissa maa-asetuksissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
fi: Palautusnäppäin poistaa merkin pohjamerkin tarkkeineen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
fi: Monikohdistin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
fi: Monikohdistimen muuntonäppäimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
fi: Virkistä versionhallinnan tiedostot automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
fi: Kirjoita tallennettaessa varmuuskopiotiedosto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
fi: Valitse tämä kohta, jos haluat varmuuskopioida paikalliset tiedostottallennuksen yhteydessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
fi: &Paikalliset tiedostot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
fi: Valitse tämä kohta, jos haluat varmuuskopioida etätiedostot tallennuksen yhteydessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
fi: &Etätiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
fi: Varmuuskopiotiedoston etuliite:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
fi: Anna etuliite, joka liitetään varmuuskopioiden tiedostonnimen alkuun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
fi: Varmuuskopiotiedoston pääte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
fi: Anna pääte, joka liitetään varmuuskopioiden tiedostonnimen loppuun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
fi: Sivutustiedostotila:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
fi: Käytössä, tallenna oletuskansioon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
fi: Käytössä, tallenna mukautettuun kansioon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
fi: Sivutustiedostojen tallennuspaikka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
fi: Sivutustiedostojen tallennusväli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
fi: Merkkijono löytyy tiedostosta katedialogs.cpp KateSaveConfigTabin konstruktorista.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
fi: Tiedoston muoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
fi: M&erkkikoodaus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
fi: Tämä määrittää vakiokoodauksen käytettäväksi tiedostoja avattaessa/tallennettaessa, jos ei muuteta avaa/tallenna -valintaikkunassa tai käyttämällä komentorivivalitsinta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
fi: &Merkkikoodauksen tunnistus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
fi: jos yllä vakiona valittu koodaus, avaa/tallenna-valintaikkunassa määritelty koodaus tai komentorivillä määritelty koodaus ei ei täsmää tämän tiedoston sisällön kanssa, tämä tunnistus suoritetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
fi: &Hätävarakoodaus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
fi: Tässä asetetaan merkistökoodaus, jota käytetään tiedostoja avattaessa, ellei ylempänä, tiedostoikkunassa tai komentorivillä asetettu koodaus vastaa tiedoston sisältöä. Ennen kuin tätä koodausta käytetään, koodaus yritetään päätellä myös tiedoston alussa mahdollisesti olevasta tavujärjestysmerkistä. Jos se löytyy, valitaan oikea Unicode-koodaus, muuten suoritetaan merkistön tunnistusrutiinit. Jollei kumpikaan toimi, käytetään hätävarakoodausta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
fi: Rivi&n loppu (EOL):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
fi: Jos käytössä, ohjelma tunnistaa rivien loppumerkin automaattisesti. Koko tiedostossa käytetään ensimmäistä havaittua rivinloppua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
fi: A&utomaattinen rivinlopun tunnistus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
fi: Tavujärjestysmerkki on erityissekvenssi Unicode-koodattujen tiedostojen alussa. Se auttaa muokkaimia avaamaan tekstitiedoston oikealla Unicode-koodauksella. Tavujärjestysmerkki ei ole näkyvissä näytetyssä tiedostossa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
fi: Käytä tavujärjestysmerkkiä (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
fi: Rivinpituuden rajoitus:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
fi: Automaattinen puhdistus tallennettaessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
fi: Valinta asettaa, poistetaanko rivinloppuiset välilyönnit tallennettaessa tiedostoa joko koko tiedostosta tai vain muutetuilta riveiltä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
fi: &Poista rivinloppuiset välilyönnit:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
fi: Muutetuilta riveiltä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
fi: Koko tiedostosta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
fi: Tallennettaessa tiedostoa lisätään sen loppuun rivinvaihto, jos sitä ei ole jo olemassa. Rivinvaihto on näkyvissä tiedoston uudelleenlatauksen jälkeen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
fi: Lisää rivinvaihto tiedoston loppuun tallennettaessa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
fi: Käytä automaattitallennusta (vain paikalliset tiedostot)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when focus leaves the editor
fi: Tallenna tiedosto automaattisesti kohdistuksen poistuessa muokkaimesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
fi: Automaattitallennusväli:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
fi:  sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
fi: Näytä korostustila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
fi: Näytä syötetapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
fi: Näytä aktiivinen sanasto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
fi: Näytä sarkausasetus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
fi: Näytä rivin sarake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
fi: Näytä merkistökoodaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
fi: Näytä rivinlopputyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
fi: Muokkainfontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
fi: Näytä tyhjemerkki-ilmaisimet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
fi: rivin lopussa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator size:
fi: Tyhjemerkki-ilmaisimen koko:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
fi: Näkyvän korostusmerkinnän koko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show tab indicators:
fi: Näytä sarkainilmaisimet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
fi: Kate osoittaa tekstissä olevan sarkaimen symbolilla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Show focus frame around editor
fi: Näytä kohdistuskehys muokkaimen ympärillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
fi: Sulkeiden vastaavuus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
fi: Jos valittuna, valittujen täsmäävien sulkeiden väli korostetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
fi: Korosta sulkeiden välissä oleva alue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
fi: Näytä vastaava alkusulje kontekstinaan sen viereiset rivit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
fi: Jos tämä on käytössä, näytetään esikatselu vastaavan alkusulkeen viereisistä riveistä. Tämä auttaa nopeasti määrittämään loppusulkeen kontekstin etenkin pitkissä funktio- tai luokkamääritelmissä ja syvissä if-lohkoissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
fi: Näytä esikatselu vastaavasta alkusulkeesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
fi: Vilkuta vastaavia sulkeita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
fi: Jos tämä on käytössä, toisiaan vastaavat sulkeet animoidaan, jotta ne näkee paremmin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
fi: Vilkuta vastaavaa suljetta kohdistimen siirtyessä parin toiseen sulkeeseen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, näytetään pystysuorat apulinjat, jotka helpottavat sisennystasojen erottamista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
fi: Näytä &sisennyslinjat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
fi: Lukumäärät:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
fi: Näytä/piilota sanamäärä tilarivillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
fi: Näytä sanamäärä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
fi: Näytä (tai piilota) rivimäärä tilarivillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
fi: Näytä rivimäärä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, muokkainnäkymä laskostaa automaattisesti
    tiedoston ensiriviltä alkavan kommenttilohkon. Tämä auttaa piilottamaan
    yleensä tiedoston alussa sijaitsevat lisenssiotsakkeet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: Fold first line
fi: Supista ensirivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
fi: &Dynaaminen rivitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
fi: Rivitä dynaamisesti kiinteän rivityksen merkin kohdalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
fi: Jätä sananrajat huomiotta dynaamisesti rivitettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
fi: &Dynaamiset rivitysilmaisimet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
fi: Valitse, milloin dynaamisen rivityksen merkit näytetään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Indent wrapped lines:
fi: Sisennä rivitettyjä rivejä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: Don't indent lines wider than:
fi: Älä sisennä tätä pidempiä rivejä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
fi: <p>Sisentää dynaamisesti rivitetyt rivit ensimmäisen rivin sisennystasoon. Tämä voi tehdä lähdekoodista ja merkkauskielestä luettavampaa.</p> <p>Voit myös määritellä näytön maksimileveyden prosentteina, jolloin tämän ylittävää automaattisesti rivitettyä tekstiä ei sisennetä. Jos asetus on esimerkiksi 50 %, tätä leveämpää sisennystä ei käytetä rivin jälkeen tulevilla riveillä.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
fi: % näkymän leveydestä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
fi: Tällä arvolla kerrotaan fontin oletusrivinkorkeus. Arvolla 1,0 käytetään rivin oletuskorkeutta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: Line Height Multiplier:
fi: Rivinkorkeuskerroin:

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
fi: Uusi tiedosto

en: The file %1 does not exist.
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa.

en: Auto Reload Document
fi: Lataa tiedosto automaattisesti uudelleen

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
fi: Tiedoston automaattilataus sen muututtua levyllä

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu ladata, koska sitä ei voitu lukea.<br />Tarkista käyttöoikeudet.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: &Close
fi: &Sulje

en: Close message
fi: Sulje viesti

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu ladata, koska sitä ei voitu lukea.
    
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
fi: Tiedosto %1 avattiin koodauksella %2 mutta sisälsi virheellisiä merkkejä.<br /> Tiedosto on asetettu vain luettavaksi, koska tallentaminen voisi tuhota tiedoston sisällön.<br />Voit joko avata tiedoston uudelleen valittuasi oikean koodauksen tai ottaa luku- ja kirjoitustilan käyttöön työkalut-valikosta.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
fi: Tiedosto %1 avattiin koodauksella %2 mutta sisälsi virheellisiä merkkejä. Tiedosto on asetettu vain luettavaksi, koska tallentaminen voisi tuhota tiedoston sisällön. Voit joko avata tiedoston uudelleen valittuasi oikean koodauksen tai ottaa luku- ja kirjoitustilan käyttöön työkalut-valikosta.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
fi: Tiedosto %1 avattiin ja se sisältää asetettua rivipituusrajoitusta (%2 merkkiä) pitempiä rivejä.<br />Pisin rivi oli %3 merkkiä pitkä.<br/>Liian pitkät rivit katkaistiin jatkumaan seuraavalta riviltä, ja tiedosto asetettiin kirjoitussuojattuun tilaan, koska tallentaminen muuttaa sen sisältöä.

en: Temporarily raise limit and reload file
fi: Nosta rajaa väliaikaisesti ja lataa tiedosto uudelleen

en: Close
fi: Sulje

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
fi: Tiedosto %1 avattiin ja se sisältää asetettua rivipituusrajoitusta (%2 merkkiä) pitempiä rivejä.<br/>Pisin rivi oli %3 merkkiä pitkä.<br/>Liian pitkät rivit katkaistiin jatkumaan seuraavalta riviltä, ja tiedosto asetettiin kirjoitussuojattuun tilaan, koska tallentaminen muuttaa sen sisältöä.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
fi: Haluatko varmasti tallentaa muuttumattoman tiedoston? Saatat korvata muuttunutta tietoa levyllä.

en: Trying to Save Unmodified File
fi: Yrittää tallentaa muuttamatonta tiedostoa

en: Save Nevertheless
fi: Tallenna kuitenkin

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
fi: Haluatko varmasti tallentaa tämän tiedoston? Sekä avoinna ja levyllä oleva tiedosto on muuttunut. Tietoa on saattanut kadota.

en: Possible Data Loss
fi: Tietoa katoaa mahdollisesti

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
fi: Kaikkia tiedoston Unicode-merkkejä ei voida koodata valitulla koodauksella. Haluatko varmasti tallentaa tiedoston? Tietoa katoaa.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa, koska kohteeseen %1 ei voitu kirjoittaa.
    Varmista, että sinulla on kirjoitusoikeudet tiedostoon eikä levytila ole lopussa.
    Alkuperäinen tiedosto saattoi kadota tai vioittua. Älä lopeta sovlelusta, ennen kuin tiedosto on onnistuttu kirjoittamaan.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
fi: Tiedostosta %1 ei voitu tehdä varmuuskopiota ennen tallentamista. Jos tallentamisen aikana tapahtuu virhe, voit menettää tiedoston sisältämät tiedot. Kenties tallennusväline on täynnä tai sinulla on tiedostoon ainoastaan lukuoikeus.

en: Failed to create backup copy.
fi: Varmuuskopion luominen epäonnistui.

en: Try to Save Nevertheless
fi: Yritä silti tallentaa

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
fi: Haluatko varmasti sulkea tämän tiedoston? Tietoa saattaa hävitä.

en: Close Nevertheless
fi: Sulje silti

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save failed
fi: Tallennus epäonnistui

en: Save Copy of File
fi: Tallenna tiedoston kopio

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui, koska kohteeseen %1 ei voitu kirjoittaa.
    
    Tarkista, että sinulla on kirjoitusoikeudet tiedostoon, ja että kiintolevyllä on vapaata levytilaa riittävästi.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
fi: Käytetään vanhentunutta tilariviä ”remove-trailing-space”. Korvaa se jonolla ”remove-trailing-spaces modified;”, ks. https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
fi: Käytetään vanhentunutta tilariviä ”replace-trailing-space-save”. Korvaa se jonolla ”remove-trailing-spaces all;”, ks. https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu levyllä.

en: The file '%1' was created on disk.
fi: Tiedosto ”%1” on luotu levylle.

en: The file '%1' was deleted on disk.
fi: Tiedosto ”%1” on poistettu levyltä.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu.
    Haluatko tallentaa muutokset vai hylätä ne?

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
fi: Tiedosto <a href="%1">%2</a> latautuu vielä.

en: &Abort Loading
fi: &Keskeytä lataus

en: OVERWRITE
fi: KORVAUS

en: INSERT
fi: LISÄYS

en: Normal Mode
fi: Normaalitila

en: VI: INSERT MODE
fi: VI: LISÄYSTILA

en: VI: NORMAL MODE
fi: VI: NORMAALITILA

en: VI: VISUAL
fi: VI: VISUAALINEN

en: VI: VISUAL BLOCK
fi: VI: VISUAALINEN LOHKO

en: VI: VISUAL LINE
fi: VI: VISUAALINEN RIVI

en: VI: REPLACE
fi: VI: KORVAA

en: vi-mode
fi: vi-tila

en: recording
fi: tallentaa

en: Vi Input Mode
fi: VI-syöttötila

en: <Unchanged>
fi: <Muuttamaton>

en: Use Default
fi: Käytä oletusta

en: Properties of %1
fi: Tiedostotyypin %1 asetukset

en: New Filetype
fi: Uusi tiedostotyyppi

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
fi: Valitse haluamasi MIME-tyypit tälle tiedostotyypille.
    Huomaa, että tämä muokkaa myös automaattisesti sidottuja tiedostopäätteitä.

en: Select Mime Types
fi: Valitse MIME-tyypit

en: Modes && Filetypes
fi: Tilat ja tiedostotyypit

[ctx: Placeholder in search bar]
en: Search...
fi: Etsi…

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
fi: Etsi syntaksikorostuksia kielen nimen tai tiedostopäätteen perusteella (esim. C++ tai .cpp)Etsi syntaksikorostuksia kielen nimen tai tiedostopäätteen perusteella (esim. C++ tai .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
fi: Ei hakua vastaavia kohteita

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
fi: Paras osuma

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
fi: Parhaat osumat

en: Te&xt Settings
fi: &Tekstin asetukset

en: Print line &numbers
fi: Tulosta rivi&numerot

en: Print &legend
fi: Tulosta &selite

en: Don't print folded code
fi: Älä tulosta laskostettua koodia

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
fi: <p>Mikäli valittu, sivujen vasempaan reunaan tulostetaan rivinumerot.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
fi: <p>Tulosta laatikko, joka näyttää tiedoston tyypin typografiset ehdot, kuten syntaksin korostuksessa on määritelty.</p>

en: Hea&der && Footer
fi: &Ylä- ja alatunnisteet

en: Pr&int header
fi: &Tulosta ylätunniste

en: Pri&nt footer
fi: T&ulosta alatunniste

en: Header/footer font:
fi: Ylä- ja alatunnisteen fontti:

en: Header Properties
fi: Ylätunnisteen ominaisuudet

en: &Format:
fi: &Muoto:

en: Colors:
fi: Värit:

en: Foreground:
fi: Edusta:

en: Bac&kground
fi: &Tausta

en: Footer Properties
fi: Alatunnisteen ominaisuudet

en: For&mat:
fi: &Muoto:

en: &Background
fi: &Tausta

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
fi: <p>Ylätunnisteen muoto. Käytettävissä olevat sisältökuvaukset:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
fi: <ul><li><tt>%u</tt>: nykyinen käyttäjätunnus</li><li><tt>%d</tt>: aika ja päiväys lyhyessä muodossa</li><li><tt>%D</tt>: aika ja päiväys pitkässä muodossa</li><li><tt>%h</tt>: kellonaika</li><li><tt>%y</tt>: päiväys lyhyessä muodossa</li><li><tt>%Y</tt>: päiväys pitkässä muodossa</li><li><tt>%f</tt>: tiedostonimi</li><li><tt>%U</tt>: tiedoston koko verkko-osoite</li><li><tt>%p</tt>: sivunumero</li><li><tt>%P</tt>: sivujen kokonaismäärä</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
fi: <p>Alatunnisteen muoto. Käytettävissä olevat sisältökuvaukset:</p>

en: Add Placeholder...
fi: Lisää paikkakorvaaja…

en: Current User Name
fi: Nykyinen käyttäjätunnus

en: Complete Date/Time (short format)
fi: Päiväys pitkässä muodossa/Aika (lyhyt muoto)

en: Complete Date/Time (long format)
fi: Päiväys pitkässä muodossa/Aika (pitkä muoto)

en: Current Time
fi: Nykyinen aika

en: Current Date (short format)
fi: Nykyinen päiväys (lyhyt muoto)

en: Current Date (long format)
fi: Nykyinen päiväys (pitkä muoto)

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: Full document URL
fi: Tiedoston koko verkko-osoite

en: Page Number
fi: Sivunumero

en: Total Amount of Pages
fi: Sivujen kokonaismäärä

en: L&ayout
fi: &Asettelu

en: &Color theme:
fi: &Väriteema:

en: Font:
fi: Fontti:

en: Draw bac&kground color
fi: Piirrä &taustaväri

en: Draw &boxes
fi: Piirrä &laatikot

en: Box Properties
fi: Laatikon ominaisuudet

en: W&idth:
fi: &Leveys:

en: &Margin:
fi: &Reunus:

en: Co&lor:
fi: &Väri:

en: Select the color theme to use for the print.
fi: Valitse tulostukseen käytettävä väriteema.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
fi: <p>Jos valittu, käytetään muokkaimen taustaväriä.</p><p>Tästä saattaa olla apua, jos väriteema on suunniteltu tummalle taustalle.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
fi: <p>Mikäli valittu, alla olevien määritysten mukainen laatikko piirretään jokaisen sivun ympärille. Ylä- ja alatunniste erotetaan sisällöstä viivalla.</p>

en: The width of the box outline
fi: Laatikon ulkoviivan paksuus

en: The margin inside boxes, in pixels
fi: Laatikoiden sisäreunus (kuvapisteinä)

en: The line color to use for boxes
fi: Laatikoiden viivan väri

en: (Selection of)
fi: (Valinta)

en: Typographical Conventions for %1
fi: Typografiset ehdot kohteelle %1

en: text
fi: teksti

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
fi: Lavenna lyhenne

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
fi: Ympäröi tunnisteella

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
fi: Siirrä kohdistin vastaavaan tunnisteeseen

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
fi: Valitse HTML- tai XML-tunnisteen sisältö sisäänpäin

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
fi: Valitse HTML- tai XML-tunnisteen sisältö ulospäin

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
fi: Kommentoi tai poista kommentointi

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
fi: Siirry seuraavaan muokkauskohtaan

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
fi: Siirry edelliseen muokkauskohtaan

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
fi: Valitse seuraava muokkauskohta

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
fi: Valitse edellinen muokkauskohta

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
fi: Poista kohdistimen osoittama tunniste

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
fi: Jaa tai yhdistä tunniste

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
fi: Suorita yksinkertainen matemaattinen lauseke

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
fi: Vähennä lukua 1:llä

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
fi: Vähennä lukua 10:llä

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
fi: Vähennä lukua 0,1:llä

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
fi: Kasvata lukua 1:llä

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
fi: Kasvata lukua 10:llä

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
fi: Kasvata lukua 0,1:llä

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
fi: Laventaa lyhenteen käyttäen Emmet-lausekkeita; katso http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
fi: Ympäröi valitun tekstin XML-tunnisteilla, jotka on muodostettu annetusta Emmet-lausekkeesta (oletusarvoisesti div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
fi: Siirtää kohdistimen nykyisen tunnisteparin toiseen tunnisteeseen

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
fi: Valitse HTML- tai XML-tunnisteen sisältö, siirtyen sisäänpäin käytettäessä monta kertaa peräkkäin

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
fi: Valitse HTML- tai XML-tunnisteen sisältö, siirtyen ulospäin käytettäessä monta kertaa peräkkäin

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
fi: Siirry seuraavaan muokkauskohtaan (tunnisteeseen tai tyhjään attribuuttiin).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
fi: Siirry edelliseen muokkauskohtaan (tunnisteeseen tai tyhjään attribuuttiin).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
fi: Valitse seuraava muokkauskohta (tunniste tai tyhjä attribuutti).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
fi: Valitse edellinen muokkauskohta (tunniste tai attribuutti).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
fi: Lisää tai poista nykyisen tunnisteen tai CSS-valitsimen kommentointi

en: Deletes tag under cursor
fi: Poistaa kohdistimen osoittaman tunnisteen

en: Splits or joins a tag
fi: Erottaa tai yhdistää tunnisteen

en: Evaluates a simple math expression
fi: Suorittaa yksinkertaisen matemaattisen lausekkeen

en: Decrement number under cursor by 1
fi: Vähennä kohdistimen kohdalla olevaa lukua 1:llä

en: Decrement number under cursor by 10
fi: Vähennä kohdistimen kohdalla olevaa lukua 10:llä

en: Decrement number under cursor by 0.1
fi: Vähennä kohdistimen kohdalla olevaa lukua 0,1:llä

en: Increment number under cursor by 1
fi: Kasvata kohdistimen kohdalla olevaa lukua 1:llä

en: Increment number under cursor by 10
fi: Kasvata kohdistimen kohdalla olevaa lukua 10:llä

en: Increment number under cursor by 0.1
fi: Kasvata kohdistimen kohdalla olevaa lukua 0,1:llä

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
fi: Siirrä kohdistin edelliseen vastaavaan sisennykseen

[ctx: Script command category]
en: Navigation
fi: Navigointi

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
fi: Siirrä kohdistin seuraavaan vastaavaan sisennykseen

en: Move cursor to previous matching indent
fi: Siirrä kohdistin edellisen vastaavaan sisennyksen kohdalle

en: Move cursor to next matching indent
fi: Siirrä kohdistin seuraavan vastaavaan sisennyksen kohdalle

[ctx: Script command name]
en: Sort Selected Text Alphabetically
fi: Aakkosta valittu teksti

[ctx: Script command category]
en: Editing
fi: Muokkaus

[ctx: Script command name]
en: Remove Duplicates and Sort Selected Text Alphabetically
fi: Poista toistuvat rivit ja aakkosta valittu teksti

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
fi: Vieritä rivejä alemmas

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
fi: Vieritä rivejä ylemmäs

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
fi: Monista valitut rivit alle

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
fi: Monista valitut rivit ylle

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
fi: URI-koodaa valittu teksti

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
fi: URI-dekoodaa valittu teksti

en: Sort the selected text or whole document.
fi: Lajittele valittu teksti tai koko tiedosto.

en: Move selected lines down.
fi: Siirrä valitut rivit alemmas.

en: Move selected lines up.
fi: Siirrä valitut rivit ylemmäs.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
fi: Poista toistuvat rivit valitusta tekstistä tai koko tiedostosta.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
fi: Lajittele valittu teksti tai koko tiedosto luonnolliseen järjestykseen.<br />Seuraava esimerkki valottaa eroa tavalliseen lajittelujärjestykseen:<br />sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br />natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
fi: Karsii rivinloppuiset tyhjemerkit valinnasta tai koko tiedostosta.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
fi: Karsii rivinetiset tyhjemerkit valinnasta tai koko tiedostosta.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
fi: Karsii rivinetiset ja -loppuiset tyhjemerkit valinnasta tai koko tiedostosta.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
fi: Yhdistää valitut rivit tai koko tiedoston. Valinnaisesti voi lisätä rivien väliin erottimen:<br /><code>join ', '</code> yhdistää rivit ja erottaa ne pilkuin.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
fi: Poistaa tyhjät rivit valinnasta tai koko tiedostosta.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
fi: Tämä komento tasaa valitun lohkon tai koko tiedoston rivit parametrina annetun säännöllisen lausekkeen mukaiseen sarakkeeseen.<br><br>Jos annat tyhjän kuvion, tasataan oletuksena ensimmäiseen ei-tyhjään merkkiin.<br />Jos kuviossa on kaappaus, sisennetään kaapattuun osumaan.<br /><br /><i>Esimerkkejä</i>:<br />”<code>alignon -</code>” lisää välilyöntejä ennen kunkin rivin ensimmäistä ”-”:ä niiden tasaamiseksi samaan sarakkeeseen.<br />”<code>alignon :\s+(.)</code>” lisää välilyöntejä ennen ensimmäistä kaksoispisteen jälkeistä ei-tyhjää merkkiä näiden rivien tasaamiseksi samaan sarakkeeseen.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
fi: Kun parametriksi on annettu JavaScript-funktio, kutsuu sitä (valittujen) rivien listalle ja korvaa ne funktion paluuarvolla.<br />Esimerkki (yhdistä valitut rivit):<br /><code>each 'function(lines){return lines.join(", "}'</code><br />Vähemmällä vaivalla saman voi tehdä myös näin:<br /><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
fi: Kun parametriksi on annettu JavaScript-funktio, kutsuu sitä (valittujen) rivien listalle ja poistaa rivit, joille funktion paluuarvo on epätosi.<br />Esimerkki (ks. myös <code>rmblank</code>):<br /><code>filter 'function(l){return l.length > 0}'</code><br />Vähemmällä vaivalla saman voi tehdä myös näin:<br /><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
fi: Kun parametriksi on annettu JavaScript-funktio, kutsuu sitä (valittujen) rivien listalle ja korvaa rivin, joka on sama kuin funktion paluuarvo.<br />Esimerkki (ks. myös <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^s+/, "");}'</code><br>Vähemmällä vaivalla saman voi tehdä myös näin:<br><code>map 'line.replace(/^s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
fi: Monistaa valitut rivit ylle.

en: Duplicates the selected lines down.
fi: Monistaa valitut rivit alle.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
fi: Koodaa yksirivisen valinnan erikoismerkit niin, että lopputulosta voi käyttää URI:nä.

en: Reverse action of URI encode.
fi: URI:n koodaamisen käänteistoiminto.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
fi: Valitse tekstiä nykyisestä kohdistimen sijainnista eteenpäin kohdistinta seuraavan parametrin ensimmäiseen esiintymään (tai oletusarvoisesti nykyisen rivin loppuun).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
fi: Valitse tekstiä nykyisestä kohdistimen sijainnista taaksepäin kohdistinta edeltävän parametrin viimeiseen esiintymään (tai oletusarvoisesti nykyisen rivin alkuun).

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
fi: C++/boost-tyylinen

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
fi: C-tyylinen

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
fi: XML-tyylinen

en: Function '%1' not found in script: %2
fi: Funktiota ”%1” ei löytynyt skriptistä: %2

en: Error calling %1
fi: Virhe kutsuttaessa: %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
fi: Väärä lainaus kutsussa: %1. Lisää puolilainausmerkkien (’) edelle takakenoviiva (\).

en: Could not access view
fi: Näkymään ei pääse

en: Error calling 'help %1'
fi: Virhe kutsuttaessa: ”help %1”

en: No help specified for command '%1' in script %2
fi: Komennolle ”%1” ei ole määritelty ohjetta skriptissä %2

en: Error loading script %1
fi: Virhe ladattaessa skriptiä %1

en: Error loading script %1
fi: Virhe ladattaessa skriptiä %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
fi: Lataa uudelleen JavaScript-tiedostot (sisennykset, komentoriviskriptit, jne).

en: Command not found: %1
fi: Komentoa ei löydy: %1

en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
fi[0]: Yksi korvaus tehty
fi[1]: %1 korvausta tehty

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
fi[0]: Löytyi yksi osuma
fi[1]: Löytyi %1 osumaa

en: Reached top, continued from bottom
fi: Päästiin alkuun, aloitetaan lopusta

en: Reached bottom, continued from top
fi: Päästiin loppuun, aloitetaan alusta

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Bottom of file reached. Continue from top?
fi: Päästiin tiedoston loppuun. Jatketaanko alusta?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
fi: Päästiin tiedoston alkuun. Jatketaanko lopusta?

en: Continue search?
fi: Jatketaanko etsimistä?

en: SearchHighLight
fi: Haun korostus

en: Beginning of line
fi: Rivin alku

en: End of line
fi: Rivin loppu

en: Match any character excluding new line (by default)
fi: Mikä tahansa merkki paitsi rivinvaihto (oletusarvoisesti)

en: One or more occurrences
fi: Yksi tai useampi esiintymä

en: Zero or more occurrences
fi: Nolla tai useampia esiintymiä

en: Zero or one occurrences
fi: Nolla tai yksi esiintymä

en: <a> through <b> occurrences
fi: Esiintymät <a>-<b>

en: Group, capturing
fi: Joukko, otetaan haltuun

en: Or
fi: Tai

en: Set of characters
fi: Joukko merkkejä

en: Negative set of characters
fi: Negatiivinen joukko merkkejä

en: Whole match reference
fi: Koko osumaviite

en: Reference
fi: Viite

en: Line break
fi: Rivinvaihto

en: Tab
fi: Sarkain

en: Word boundary
fi: Sananraja

en: Not word boundary
fi: Ei sananraja

en: Digit
fi: Luku

en: Non-digit
fi: Ei luku

en: Whitespace (excluding line breaks)
fi: Välilyönnit

en: Non-whitespace
fi: Ei-tyhjemerkki

en: Word character (alphanumerics plus '_')
fi: Sanamerkki (aakkosnumeeriset ja ”_”)

en: Non-word character
fi: Ei sanamerkki

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
fi: Oktaaliluku 000–377

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
fi: Heksaluku 0000-FFFF

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Group, non-capturing
fi: Joukko, ei oteta haltuun

en: Positive Lookahead
fi: Katso eteenpäin osumasta

en: Negative lookahead
fi: Älä katso eteenpäin osumasta

en: Fixed-length positive lookbehind
fi: Katso eteenpäin osumasta kiinteä määrä

en: Fixed-length negative lookbehind
fi: Katso taaksepäin osumasta kiinteä määrä

en: Begin lowercase conversion
fi: Pieniksi merkeiksi muutos alkaa

en: Begin uppercase conversion
fi: Suuriksi merkeiksi muutos alkaa

en: End case conversion
fi: Lopeta merkkikoon muutos

en: Lowercase first character conversion
fi: Ensimmäinen kirjain pieneksi -muutos

en: Uppercase first character conversion
fi: Ensimmäinen kirjain suureksi -muutos

en: Replacement counter (for Replace All)
fi: Korvauslaskuri (Korvaa kaikki -toiminnolle)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
fi: E&tsi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
fi: Etsittävä teksti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
fi: Siirry seuraavaan osumaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
fi: Siirry edelliseen osumaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
fi: Kirjainkoon erottava

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
fi: Vaihda tehokkaaseen haku- ja korvausriviin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
fi: &Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
fi: &Korvaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
fi: Ti&la:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
fi: Hakutapa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
fi: Pelkkä teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
fi: Kokonaisia sanoja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
fi: Koodinvaihtosekvenssit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
fi: Etsi vain valinnasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
fi: Korvaa seuraava osuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
fi: Ko&rvaa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
fi: Korvaa kaikki osumat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
fi: Korvaa ka&ikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
fi: &Etsi kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
fi: Peru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
fi: Vaihda tarkentuvan haun hakuriville

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
fi: Teksti, jolla korvataan

en: Spell check canceled.
fi: Oikoluku peruttiin.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
fi: Oikoluku käynnissä…

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Spell check complete.
fi: Oikoluku on valmis.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
fi: <qt><p>Sana luokiteltiin ”tuntemattomaksi”, koska sitä ei löydy käytössä olevasta sanakirjasta. Sana voi olla myös vieraskielinen.</p>
    <p>Jos sana on kirjoitettu oikein, voit lisätä sen sanakirjaan napsauttamalla <b>Lisää sanakirjaan</b>-painiketta. Jos et halua lisätä sanaa sanakirjaan ja haluat jättää kohdan muuttamatta, napsauta <b>Ohita</b>- tai <b>Ohita kaikki</b>-painiketta.</p>
    <p>Jos sanassa on kirjoitusvirhe, voit valita sopivan korjauksen alapuolelta. Jos luettelosta ei löydy sopivaa vaihtoehtoa, voit kirjoittaa sen myös itse alapuolella olevaan tekstikenttään ja napsauttamalla sen jälkeen <b>Korvaa</b>- tai <b>Korvaa kaikki</b>-painiketta.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
fi: Tuntematon sana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
fi: Tuntematon sana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
fi: <b>kirjoitusvirhe</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Oikoluku löysi sanan, jota ei ole sanakirjassa.<br />
    Napsauta tästä, jos tunnistamaton sana on kirjoitettu oikein ja haluat välttää väärän tunnistuksen jatkossa. Jos haluat jättää sanan alkuperäiseksi, mutta et halua lisätä sitä sanakirjaan, napsauta <b>Ohita</b> tai <b>Ohita kaikki</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
fi: << Lisää sanastoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Jos tunnistamattomassa sanassa on kirjoitusvirhe, voit kirjoittaa sopivan korjauksen sanalle tähän tai valita korjauksen alla olevasta luettelosta.</p>
    <p> Jos haluat korvata vain tämän osuman, napsauta <b>Korvaa</b>. Jos haluat korvata kaikki osumat, napsauta <b>Korvaa kaikki</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
fi: Korvaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
fi: &Ehdota

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä korvataksesi tämän tuntemattoman sanan ylävasemmalla olevan tekstikentän tekstillä.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä jättääksesi tuntemattoman sanan alkuperäiseen muotoon.</p>
    <p>Tämä on hyödyllistä jos sana on nimi, lyhenne, vieraskielinen tai mikä tahansa muu sana, jota et halua lisätä sanakirjaan.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Valitse oikoluettavan tiedoston kieli.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
fi: &Kieli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
fi: Kielen valinta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä jättääksesi kaikki tuntemattomat sanat alkuperäiseen muotoon.</p>
    <p>Tämä on hyödyllistä jos sana on nimi, lyhenne, vieraskielinen tai mikä tahansa muu sana, jota et halua lisätä sanakirjaan.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
fi: Korjaa automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä korvataksesi kaikki tuntemattoman sanan osumat ylävasemmalla olevan tekstikentän tekstillä.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
fi: Korvaa ka&ikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
fi: &Hylkää kaikki

en: Spelling (from Cursor)...
fi: Oikoluku (kohdistimesta)…

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
fi: Tarkista tiedoston oikeinkirjoitus kohdistimesta eteenpäin

en: Ignore Word
fi: Ohita sana

en: Add to Dictionary
fi: Lisää sanastoon

en: Spelling '%1'
fi: Oikoluku: ”%1”

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
fi: diff-komentoa ei löytynyt. Tarkista, että diff(1) on asennettu ja löytyy hakupolusta.

en: The diff command '%1' could not be started.
fi: diff-komentoa ”%1” ei saatu käynnistetyksi.

en: The file was not closed properly.
fi: Tiedostoa ei suljettu oikein.

en: View Changes
fi: Tarkastele muutoksia

en: Recover Data
fi: Palauta tiedot

en: Discard
fi: Hylkää

en: Use default color from the color theme
fi: Käytä väriteeman oletusväriä

en: None
fi: Ei korostusta

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
fi: Konteksti

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
fi: Valittu

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
fi: Valittu tausta

en: Use Default Style
fi: Käytä oletustyyliä

en: &Bold
fi: &Lihavoitu

en: &Italic
fi: &Kursiivi

en: &Underline
fi: &Alleviivaus

en: S&trikeout
fi: &Yliviivaus

en: Normal &Color...
fi: Tavallinen &väri…

en: &Selected Color...
fi: &Valittu väri…

en: &Background Color...
fi: &Taustaväri…

en: S&elected Background Color...
fi: &Valittu taustaväri…

en: Unset Normal Color
fi: Poista tavallinen väri

en: Unset Selected Color
fi: Poista valittu väri

en: Unset Background Color
fi: Poista taustaväri

en: Unset Selected Background Color
fi: Poista valittu taustaväri

en: Use &Default Style
fi: Käytä &oletustyyliä

[ctx: No text or background color set]
en: None set
fi: Ei aset.

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
fi: ”Käytä oletustyyliä” asetus poistetaan automaattisesti käytöstä, jos muutat tyylin ominaisuuksia.

en: Kate Styles
fi: Kate-tyylit

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
fi: Tavallinen teksti

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
fi: Avainsana

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
fi: Funktio

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
fi: Muuttuja

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
fi: Ohjelman kulku

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
fi: Operaattori

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
fi: Sisäänrakennettu piirre

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
fi: Laajennus

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
fi: Esikäsittelijä

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
fi: Attribuutti

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
fi: Merkki

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
fi: Erikoismerkki

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
fi: Merkkijono

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
fi: Kirjaimellinen merkkijono

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
fi: Erikoismerkkijono

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
fi: Tuonnit, moduulit, sisällytykset

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
fi: Tietotyyppi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
fi: Desimaaliarvo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
fi: N-kantainen kokonaisluku

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
fi: Liukuluku

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
fi: Vakio

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
fi: Merkintä

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
fi: Kommentin muuttuja

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
fi: Alueen rajamerkki

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
fi: Ilmoitus

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
fi: Hälytys

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
fi: Muut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
fi: Virhe

en: Use Default Colors
fi: Käytä oletusvärejä

en: Editor Background Colors
fi: Muokkaimen taustavärit

en: Text Area
fi: Tekstialue

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
fi: <p>Määrittää muokkausalueen taustavärin.</p>

en: Selected Text
fi: Valittu teksti

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
fi: <p>Määrittää valinnan taustavärin.</p><p>Aseta valitun tekstin väri ”<b>Korostuksen asetukset</b>”-ikkunassa.</p>

en: Current Line
fi: Nykyinen rivi

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
fi: <p>Asettaa aktiivisena olevan rivin (rivin, jossa kursori on) taustavärin.</p>

en: Search Highlight
fi: Haun korostus

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
fi: <p>Määrittää hakutulosten taustavärin.</p>

en: Replace Highlight
fi: Korvauksen korostus

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
fi: <p>Määrittää korvatun tekstin taustavärin.</p>

en: Icon Border
fi: Kuvakereunus

en: Background Area
fi: Tausta-alue

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
fi: <p>Asettaa kuvakereunuksen taustavärin.</p>

en: Line Numbers
fi: Rivinumerot

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
fi: <p>Tätä väriä käytetään rivinumeroiden värinä (jos käytössä).</p>

en: Current Line Number
fi: Nykyinen rivinumero

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
fi: <p>Tätä väriä käytetään nykyisen rivinumeron värinä (jos käytössä).</p>

en: Separator
fi: Erotin

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
fi: <p>Tätä väriä käytetään rivinumeroiden ja kuvakereunusten välisten viivojen värinä (jos kumpikin on käytössä).</p>

en: Word Wrap Marker
fi: Rivinvaihtomerkki

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
fi: <p>Määrittää rivitykseen liittyvät merkit:</p><dl><dt>Kiinteä rivitys</dt><dd>pystyviiva, joka näyttää sarakkeen, josta teksti rivitetään</dd> <dt>Dynaaminen rivitys</dt><dd>Nuoli, joka näytetään rivitettyjen rivien vasemmalla puolen</dd></dl>

en: Code Folding
fi: Koodin laskostus

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
fi: <p>Määrittää koodin laskostuspalkin värin.</p>

en: Modified Lines
fi: Muutetut rivit

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
fi: <p>Asettaa muutettujen rivien muutosmerkin värin.</p>

en: Saved Lines
fi: Tallennetut rivit

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
fi: <p>Asettaa tallennettujen rivien muutosmerkin värin.</p>

en: Text Decorations
fi: Tekstin korostukset

en: Spelling Mistake Line
fi: Oikolukuvirheen rivi

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
fi: <p>Asettaa kirjoitusvirheellisen rivin värin.</p>

en: Tab and Space Markers
fi: Sarkain- ja välilyöntimerkit

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
fi: <p>Asettaa sarkainmerkkien värin.</p>

en: Indentation Line
fi: Sisennyslinja

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
fi: <p>Asettaa pystysuorien sisennyslinjojen värin.</p>

en: Bracket Highlight
fi: Suljekorostus

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
fi: <p>Määrittää suljeparin värin, mikä tarkoittaa, että jos siirrät kohdistimenesim. <b>(</b> -sulkeen kohdalle, vastaava <b>)</b> korostetaan tällä värillä.</p>

en: Marker Colors
fi: Merkkien värit

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Active Breakpoint
fi: Valittu keskeytyskohta

en: Reached Breakpoint
fi: Saavutettu keskeytyskohta

en: Disabled Breakpoint
fi: Käytöstä poistettu keskeytyskohta

en: Execution
fi: Suorittaminen

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error
fi: Virhe

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
fi: <p>Asettaa merkin taustavärin.</p><p><b>Huomaa</b>, että merkin väri näkyy vaaleana läpinäkyvyyden vuoksi.</p>

en: Text Templates & Snippets
fi: Tekstimallit ja katkelmat

en: Background
fi: Tausta

en: Editable Placeholder
fi: Muokattava paikanpitäjä

en: Focused Editable Placeholder
fi: Keskitetty muokattava paikanpitäjä

en: Not Editable Placeholder
fi: Ei-muokattava paikanpitäjä

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
fi: <p>Tämä näyttää nykyisen väriteeman oletustyylit ja mahdollistaa tyylin muokkaamisen. Tyylin nimi heijastaa nykyistä tyyliasetusta.</p><p>Muokkaa väriä napsauttamalla värineliötä tai valitsemalla se ponnahdusvalikosta.</p><p>Taustan ja valitun taustat värien asetuksen voi poistaa ponnahdusvalikosta, milloin se on mahdollista.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
fi: Tavallinen teksti ja lähdekoodi

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
fi: Luvut, tyypit ja vakiot

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
fi: Merkkijonot ja merkit

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
fi: Kommentit ja dokumentaatio

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: H&ighlight:
fi: &Korostus:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
fi: <p>Lista näyttää nykyisen korostustilan kontekstit ja mahdollistaa niiden muokkaamisen. Kontekstin nimi viittaa nykyisiin tyyliasetuksiin.</p><p>Muokataksesi näppäimistöä käyttäen, paina <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> ja valitse muokattava ominaisuus ponnahdusvalikosta.</p><p>Muokataksesi värejä napsauta väritettyjä neliöitä tai välitse muokattava väri ponnahdusvalikosta.</p><p>Voit ottaa pois käytöstä taustan ja valitun taustan värejä kontekstivalikosta, milloin haluat.</p>

en: Default Theme
fi: Oletusteema

en: Theme Editor
fi: Teemamuokkain

en: Select theme:
fi: Valitse teema:

en: &Theme:
fi: T&eema:

en: &Copy...
fi: K&opioi…

en: Export...
fi: Vie…

en: Import...
fi: Tuo…

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
fi: Vain luettava sisään rakennettu teema. Kopioi, jos haluat muokata.

en: Colors
fi: Värit

en: Default Text Styles
fi: Oletustekstityylit

en: Highlighting Text Styles
fi: Korostetut tekstityylit

en: Exporting color theme: %1
fi: Viedään väriteema: %1

en: Color theme
fi: Väriteema

en: Importing Color Theme
fi: Tuodaan väriteema

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
fi: Tuominen korvaa olemassa olevan teematiedoston ”%1”. Tätä ei voi kumota.

en: Import Nevertheless
fi: Tuo silti

en: Follow System Color Scheme
fi: Seuraa järjestelmän väriteemaa

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa teeman ”%1”? Tätä ei voi kumota.

en: Delete Nevertheless
fi: Poista silti

en: Copy theme
fi: Kopioi teema

en: Name for copy of color theme "%1":
fi: Väriteeman ”%1” kopion nimi:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
fi: <p>Teema ”%1” on jo olemassa.</p><p>Valitse teemalle toinen nimi.</p>

en: Copy Theme
fi: Kopioi teema

en: Color Themes
fi: Väriteemat

[ctx: Autoindent mode]
en: None
fi: Ei sisennystä

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
fi: Tavallinen

en: Set &Bookmark
fi: Aseta &kirjanmerkki

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
fi: Jos rivillä ei ole kirjanmerkkiä niin lisää sellainen, muuten poista.

en: Clear &All Bookmarks
fi: Poista k&aikki kirjanmerkit

en: Remove all bookmarks of the current document.
fi: Poista kaikki kirjanmerkit tiedostosta.

en: Next Bookmark
fi: Seuraava kirjanmerkki

en: Go to the next bookmark.
fi: Siirry seuraavaan kirjanmerkkiin.

en: Previous Bookmark
fi: Edellinen kirjanmerkki

en: Go to the previous bookmark.
fi: Siirry edelliseen kirjanmerkkiin.

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Next: %1 - "%2"
fi: &Seuraava: %1 – ”%2”

en: &Previous: %1 - "%2"
fi: &Edellinen: %1 – ”%2”

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
fi: <p>indent</p><p>Sisentää valitut rivit tai nykyisen rivin</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
fi: <p>unindent</p><p>Poistaa valittujen rivien tai nykyisen rivin sisennyksen.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
fi: <p>cleanindent</p><p>Puhdistaa valittujen rivien tai nykyisen rivin sisennyksen tiedoston sisennysasetusten mukaiseksi.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
fi: <p>comment</p><p>Lisää tiedoston syntaksikorostuksen mukaisen kommenttimerkinnän valittuun alueeseen tai nykyiselle riville.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
fi: <p>uncomment</p><p>Poistaa tiedoston syntaksikorostuksen mukaisen kommenttimerkinnän valitulta alueelta tai nykyiseltä riviltä.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
fi: <p>goto <b>rivino</b></p><p>Siirtää kohdistimen annetulle riville.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-indent-pasted-text <b>totuusarvo</b></p><p>Jos käytössä, leikepöydältä liitetyn tekstin sisennys mukautetaan käyttäen nykyistä sisennystapaa.</p><p>Mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
fi: Poistaa nykyisen rivin.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
fi: <p>set-tab-width <b>leveys</b></p><p>Asettaa sarkainleveydeksi <b>leveys</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-replace-tab <b>totuusarvo</b></p><p>Jos käytössä, sarkaimet korvataan kirjoitettaessa välilyönnein.</p><p>Mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-show-tabs <b>totuusarvo</b></p><p>Jos käytössä, sarkaimet ja rivinloppuiset välilyönnit havainnollistetaan pienellä täplällä.</p><p>Mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
fi: <p>set-remove-trailing-spaces <b>tila</b></p><p>Poistaa tiedoston rivinloppuiset välilyönnit <b>tila</b>n mukaisesti.</p><p>Mahdolliset arvot:<ul><li><b>none</b>: älä koskaan poista rivinloppuisia välilyöntejä</li><li><b>modified</b>: poista rivinloppuiset välilyönnit vain muutetuilta riveiltä</li><li><b>all</b>: poista rivinloppuiset välilyönnit koko tiedostosta.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
fi: <p>set-indent-width <b>leveys</b></p><p>Asettaa sisennysleveydeksi <b>leveys</b>. Käytössä vain, jos sisennetään välilyönnein.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
fi: <p>set-indent-mode <b>tila</b></p><p>tila-parametrin mahdolliset arvot näkyvät valikossa Työkalut – Sisennys.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-auto-indent <b>totuusarvo</b></p><p>Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä automaattisisennyksen.</p><p>mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-line-numbers <b>totuusarvo</b></p><p>Näyttää tai piilottaa rivinumerot.</p><p>mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-folding-markers <b>totuusarvo</b></p><p>Näyttää tai piilottaa koodin laskostusmerkit.</p><p> mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-icon-border <b>totuusarvo</b></p><p>Näyttää tai piilottaa kuvakereunuksen.</p><p> mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-word-wrap <b>totuusarvo</b></p><p>Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä dynaamisen rivityksen.</p><p> mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br /> mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
fi: <p>set-word-wrap-column <b>pituus</b></p><p>Asettaa kiinteän rivityksen rivinpituudeksi <b>pituus</b>. Tätä käytetään, jos annat rivittää tekstin automaattisesti.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-replace-tabs-save <b>totuusarvo</b></p><p>Jos käytössä, sarkaimet korvataan välilyönnein aina tiedostoa tallennettaessa.</p><p> mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
fi: <p>set-highlight <b>korostus</b></p><p>Asettaa tiedoston syntaksikorostuksen. Parametrin on oltava kelvollinen korostuksen nimi kuten valikossa Työkalut – Korostus. Komento tuottaa parametrilleen myös automaattitäydennysluettelon.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
fi: <p>set-mode <b>tila</b></p><p>Asettaa tilan kuten kohdassa Työkalut – Tila</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
fi: <p>set-show-indent <b>totuusarvo</b></p><p>Jos käytössä, sisennys havainnollistetaan pystykatkoviivalla.</p><p>mahdolliset tosi-arvot: 1 on true<br />mahdolliset epätosi-arvot: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
fi: <p>Avaa tulostusikkuna tulostaaksesi nykyisen tiedoston.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
fi: Puuttuva argumentti. Käyttö: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
fi: Korostusta ”%1” ei ole

en: No such mode '%1'
fi: Tilaa ”%1” ei ole

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
fi: Parametrin ”%1” muunnos kokonaisluvuksi epäonnistui.

en: Width must be at least 1.
fi: Leveyden on oltava vähintään 1.

en: Column must be at least 1.
fi: Sarakkeen on oltava vähintään 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
fi: Käyttö: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
fi: Virheellinen parametri ”%1”. Käyttö: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
fi: Käyttö: set-remove-trailing-spaces 0|-|none tai 1|+|mod|modified tai 2|*|all

en: Unknown command '%1'
fi: Tuntematon komento ”%1”

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
fi: <p> char <b>tunniste</b> </p><p>Tällä komennolla voi lisätä literaalimerkkejä niiden numeeristen tunnisteiden mukaan joko desimaalisena, oktaalisena tai heksadesimaalisena.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
fi: <p>date tai date <b>muoto</b></p><p>Lisää päivä- ja kellonaikajonon joko annetussa muodossa tai, jollei muotoa ole annettu, muodossa vvvv-kk-pp tt:mm:ss.</p><p>Mahdollisia muodon määritteitä ovat:<table><tr><td>d</td><td>Päivä numeroin alkunollatta (1–31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Päivä numeroin alkunollalla (01–31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Lokalisoitu viikonpäivän nimen lyhenne (esim. ”ma”…”su”).</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Lokalisoitu viikonpäivän nimi (esim. ”maanantai”…”sunnuntai”).</td></tr><tr><td>M</td><td>Kuukausi numeroin alkunollatta (1–12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Kuukausi numeroin alkunollalla (01–12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Lokalisoitu kuukauden nimen lyhenne (esim. ”tammi”…”joulu”).</td></tr><tr><td>yy</td><td>Vuosi numeroin vuosisadatta (00–99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Vuosi numeroin (1752–8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Tunnit numeroin alkunollatta (0…23 tai 1…12, jos ap./ip.).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Tunnit numeroin alkunollalla (00…23 tai 01..12, jos ap./ip.).</td></tr><tr><td>m</td><td>Minuutit numeroin alkunollatta (0…59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Minuutit numeroin alkunollalla (00…59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Sekunnit numeroin alkunollatta (0…59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Sekunnit numeroin alkunollalla (00…59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Millisekunnit numeroin alkunollatta (0…999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Millisekunnit numeroin alkunollalla (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Käytä AP./IP.-merkintää.</td></tr><tr><td>ap</td><td>Käytä ap./ip.-merkintää.</td></tr></table></p>

en: Kate Part
fi: Kate-osa

en: Embeddable editor component
fi: Upotettava muokkainosa

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
fi: © 2000–2022 Katen tekijät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Core Developer
fi: Pääkehittäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: On-the-fly spell checking
fi: Ajonaikainen oikoluku

en: Large scale bug fixing
fi: Suuren luokan virheenkorjausta

en: The cool buffersystem
fi: Siisti puskurijärjestelmä

en: The Editing Commands
fi: Muokkauskomennot

en: Testing, ...
fi: Testaus, …

en: Former Core Developer
fi: Edellinen pääkehittäjä

en: KWrite port to KParts
fi: KWriten sovitus KPartsiin

en: KWrite Undo History, Kspell integration
fi: Toimintohistoria, KSpell-integrointi

en: KWrite XML Syntax highlighting support
fi: KWriten XML-korostustuki

en: Patches and more
fi: Korjauspäivitykset ja muuta

en: Various bugfixes
fi: Sekalaisia virheiden korjauksia

en: Selection, KColorScheme integration
fi: Valinta, KColorSchemen integrointi

en: Search bar back- and front-end
fi: Hakurivin käyttöliittymä ja taustaohjelma

en: Original KWrite Author
fi: KWriten alkuperäinen tekijä

en: QA and Scripting
fi: Laadunvarmistus ja skriptaus

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
fi: RPM Spec -tiedostojen, Perlin, Diffin ja monien muiden korostus

en: Highlighting for VHDL
fi: VHDL-korostus

en: Highlighting for SQL
fi: SQL-korostus

en: Highlighting for Ferite
fi: Ferite-korostus

en: Highlighting for ILERPG
fi: ILERPG-korostus

en: Highlighting for LaTeX
fi: LaTeX-korostus

en: Highlighting for Makefiles, Python
fi: Makefile- ja Python-korostus

en: Highlighting for Python
fi: Python-korostus

en: Highlighting for Scheme
fi: Scheme-korostus

en: PHP Keyword/Datatype list
fi: PHP-avainsana/datatyyppi-luettelo

en: Very nice help
fi: Erittäin mukava apu

en: Highlighting for Lua
fi: Lua-korostus

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
fi: Kaikki ihmiset, jotka ovat tehneet ohjelmaa ja jotka olen unohtanut mainita

en: Configure
fi: Asetukset

en: replace with %1?
fi: korvataanko tekstillä %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
fi[0]: Yksi korvaus tehty riville %2
fi[1]: %1 korvausta tehty riville %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
fi[0]: 1 rivi
fi[1]: %1 riviä

en: <value>
fi: <arvo>

en: Insert variable
fi: Lisää muuttuja

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Filter
fi: Suodata

en: Please select a variable.
fi: Valitse muuttuja.

en: Current value: %1<value>
fi: Nykyinen arvo: %1<arvo>

en: Current value: %1
fi: Nykyinen arvo: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston sijainniton tiedostonimi ja pääte.

en: File extension of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston nimen pääte.

en: File name without path of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston sijainniton tiedostonimi.

en: Full path of the current document including the file name.
fi: Nykyisen tiedoston täysi polkunimi.

en: Contents of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston sisältö.

en: Full path of the current document excluding the file name.
fi: Nykyisen tiedoston täysi sijainti (tiedostonimettä).

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
fi: Tiedoston täysi polkunimi natiivilla kansioerottimella (Windowsissa takakeno).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
fi: Tiedoston täysi sijainti (tiedostonimettä) natiivilla kansioerottimella (Windowsissa takakeno).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
fi: Nykyisen tiedosto tekstikohdistimen sijainnin rivi (alkaen 0:sta).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
fi: Nykyisen tiedoston tekstikohdistimen sijainnin sarake (alkaen 0:sta).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
fi: Kohdistimen sijainnin X-koordinaatti koko ruudulla.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
fi: Kohdistimen sijainnin Y-koordinaatti koko ruudulla.

en: Text selection of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston tekstivalinta.

en: Start line of selected text of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston valitun tekstin ensimmäinen rivi.

en: Start column of selected text of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston valitun tekstin ensimmäinen sarake.

en: End line of selected text of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston valitun tekstin viimeinen rivi.

en: End column of selected text of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston valitun tekstin viimeinen sarake.

en: Number of rows of the current document.
fi: Nykyisen tiedoston rivien määrä.

en: Read a document variable.
fi: Lue tiedostomuuttuja.

en: The current date in current locale format.
fi: Nykyinen päiväys paikallisessa muodossa.

en: The current date (ISO).
fi: Nykyinen päiväys (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
fi: Nykyinen päiväys (QDate-muotoilujono).

en: The current time in current locale format.
fi: Nykyinen kellonaika paikallisessa muodossa.

en: The current time (ISO).
fi: Nykyinen kellonaika (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
fi: Nykyinen kellonaika (QTime-muotoilujono).

en: Access to environment variables.
fi: Pääsy ympäristömuuttujiin.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
fi: Suorita yksinkertaisia JavaScript-lausekkeita.

en: Encode text to make it URL compatible.
fi: Koodaa teksti verkko-osoitekelpoiseksi.

en: Generate a new UUID.
fi: Luo uusi UUID.

en: Kate Handbook.
fi: Katen käyttöohje

en: true
fi: tosi

en: false
fi: epätosi

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
fi: ei miltään riveiltä

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
fi: muutetuilta riveiltä

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
fi: kaikki

en: Show list of valid variables.
fi: Näytä kelvollisten muuttujien luettelo.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
fi: Käytä automaattista sulkeiden lisäämistä.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
fi: Aseta automaattisesti keskitettyjen rivien määrä.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
fi: Aseta tiedoston taustaväri.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
fi: Palautusnäppäin rivin alun tyhjemerkeissä vähentää sisennystä.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
fi: Ota käyttöön lohkovalintatila.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
fi: Käytä tavujärjestysmerkkiä tallennettaessa Unicode-tiedostoja.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
fi: Aseta väri aaltosulkeiden korostamiseksi.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
fi: Aseta taustaväri nykyiselle riville.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
fi: Aseta oikoluvussa käytettävä oletussanasto.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
fi: Ota käyttöön pitkien rivien dynaaminen rivitys.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
fi: Asettaa rivin lopputilan.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
fi: Ota käyttöön laskostusmerkit muokkainrajoilla.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
fi: Käytä laskostuksen esikatselua muokkaimen reunalla.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
fi: Aseta tiedoston fontin pistekoko.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
fi: Aseta tiedoston fontti.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
fi: Aseta syntaksikorostus.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
fi: Aseta kuvakepalkin väri.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
fi: Ota käyttöön kuvakeraja muokkausnäkymässä.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
fi: Aseta automaattinen sisennystyyli.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
fi: Mukauta leikepöydältä liitetyn tekstin sisennys.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
fi: Aseta sisennyssyvyys jokaiselle sisennystasolle.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
fi: Salli pariton sisennystaso (ei useita sisennysleveyksiä).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
fi: Näytä rivinumerot.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
fi: Lisää rivinvaihto tiedoston loppuun tallennettaessa.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
fi: Ota käyttöön korvaustila tiedostossa.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
fi: Ota käyttöön tekstivalinnan yhtämittaisuus.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
fi: Korvaa sarkaimet välilyönneillä tiedostoa tallennettaessa.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
fi: Korvaa sarkaimet välilyönneillä.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
fi: Poista rivinloppuiset välilyönnit tiedostoa tallennettaessa.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
fi: Näytä vierityspalkin sijaintinäkymä.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
fi: Näytä vierityspalkin esikatselu.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
fi: Aseta väriteema.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
fi: Aseta tekstin valintaväri.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
fi: Korosta sarkaimet ja välilyönnit rivin lopussa.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
fi: Ota käyttöön älykäs kotinavigointi.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
fi: Sarkainpainikkeen painaminen sisentää.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
fi: Aseta välilehtinäytön leveys.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
fi: Aseta muistettavien kumoamisaskelien lukumäärän (0 sama kun rajaton).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
fi: Aseta sanan rivityssarake.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
fi: Aseta sanan rivitysmerkin väri.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
fi: Ota käyttöön sanan rivitys tekstiä kirjoitettaessa.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
fi: Kohdistimen nykyinen sijainti. Siirry määräriville napsauttamalla.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
fi: Lisäystilan ja VI-syöttötilan ilmaisin. Vaihda tilaa napsauttamalla.

en: Change dictionary
fi: Vaihda sanastoa

en: Tab Width
fi: Sarkaimen leveys

en: Indentation Width
fi: Sisennysleveys

en: Indentation Mode
fi: Sisennystapa

en: Tabulators && Spaces
fi: Sarkaimin && välilyönnein

en: Tabulators
fi: Sarkaimin

en: Spaces
fi: Välilyönnein

en: Encoding
fi: Koodaus

en: End of line type
fi: Rivinlopputyyppi

en: Mode
fi: Tila

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
fi: Tässä voit valita tätä tiedostoa varten käytettävän toimintatavan. Tämä vaikuttaa tekstin korostukseen ja laskostustapaan.

en: Syntax highlighting
fi: Syntaksin korostus

en: Line/Column compact mode
fi: Rivi/sarake, tiivis tila

en: [BLOCK] %1
fi: [LOHKO] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
fi: Rivi %1/%2, sarake %3

en: Line %1, Column %2
fi: Rivi %1, sarake %2

en: Soft Tabs: %1
fi: Pehmeät sarkaimet: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
fi: Pehmeät sarkaimet: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
fi: Sarkainleveys: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
fi: Sisennys/sarkain: %1/%2

en: Other...
fi: Muu…

en: Other (%1) | Other (%1)
fi[0]: Muu (%1)
fi[1]: Muu (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
fi: Valitse sarkaimen leveys:

en: Please specify the wanted indentation width:
fi: Valitse sisennyksen leveys:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
fi: Sanoja %1/%2, merkkejä %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
fi: Sanoja %1, merkkejä %2

en: Zoom: %1%
fi: Lähennys: %1 %

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
fi: Leikkaa valitun tekstin ja siirtää sen leikepöydälle

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
fi: Liittää aikaisemmin kopioidun tai leikatun leikepöydän sisällön

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
fi: Käytä tätä kopioidaksesi valittu teksti leikepöydälle.

en: Clipboard &History Paste
fi: Liitä leikepöytä&historiasta

en: Paste Selection
fi: Liitä valinta

en: Paste previously mouse selection contents
fi: Liittää aiemman hiirivalinnan sisältö

en: Swap with Clipboard Contents
fi: Vaihda leikepöydän sisältöön

en: Swap the selected text with the clipboard contents
fi: Vaihda valittu teksti ja leikepöydän sisältö keskenään

en: Save the current document
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Revert the most recent editing actions
fi: Palauta viimeisin muokkaus

en: Revert the most recent undo operation
fi: Palauta viimeisin kumoamistoiminto

en: &Scripts
fi: &Skriptit

en: Apply &Word Wrap
fi: &Rivitä teksti

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
fi: Käytä tätä rivittääksesi nykyisen rivin tai muotoillaksesi valitut rivit kappaleeksi asetuksissa määritettyä rivityskohtaa käyttäen.<br /><br />Tämä tarkoittaa staattista rivitystä eli tiedostoa muutetaan.

en: &Clean Indentation
fi: &Puhdista sisennys

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
fi: Tämän toiminnon avulla voit siistiä valitun tekstin sisennykset (jätetään vain sarkaimet/vain välilyönnit). <br /> <br />Voit määritellä asetusikkunassa käytetäänkö sisennyksessä sarkaimia vai korvataanko ne välilyönneillä.

en: &Format Indentation
fi: Muotoile &sisennys

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
fi: Käytä tätä nykyisen rivin tai tekstilohkon sisentämiseksi automaattisesti oikeaan kohtaan.

en: &Align On...
fi: &Tasaa…

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
fi: Tämä komento tasaa valitun lohkon tai koko tiedoston rivit sinulta pyydettävän säännöllisen lausekkeen mukaiseen sarakkeeseen.<br /><br />Jos annat tyhjän kuvion, tasataan oletuksena ensimmäiseen ei-tyhjään merkkiin.<br />Jos kuviossa on kaappaus, sisennetään kaapattuun osumaan.<br /><br /><i>Esimerkkejä</i>:<br />Kuviolla ”-” lisätään välilyöntejä ennen kunkin rivin ensimmäistä ”-”:ä niiden tasaamiseksi samaan sarakkeeseen.<br />Kuviolla ”:\s+(.)” lisätään välilyöntejä ennen ensimmäistä kaksoispisteen jälkeistä ei-tyhjää merkkiä näiden rivien tasaamiseksi samaan sarakkeeseen.

en: C&omment
fi: &Kommentoi

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
fi: Tämä komento muuttaa valitun tekstilohkon kommenteiksi.<br /> <br />Merkit, jotka tarkoittavat yhden tai useamman rivin kommentointia, määritellään kunkin kielen korostusmäärittelyissä.

en: Go to Previous Editing Location
fi: Siirry edelliseen muokkauskohtaan

en: Go to Next Editing Location
fi: Siirry seuraavaan muokkauskohtaan

en: Unco&mment
fi: Poista &kommentointi

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
fi: Tämä komento poistaa valitusta tekstilohkosta kommentointia osoittavat merkit. <br /> <br />Merkit, jotka tarkoittavat yhden tai useamman rivin kommentointia, määritellään kunkin kielen korostusmäärittelyissä.

en: Toggle Comment
fi: Kommentoi tai poista kommentointi

en: &Read Only Mode
fi: &Vain luku -tila

en: Lock/unlock the document for writing
fi: Lukitsee tai vapauttaa tiedoston kirjoittamista varten

en: Uppercase
fi: Suuraakkosiksi

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
fi: Muuttaa valitun tekstin suuraakkosiksi. Jos valintaa ei ole, muutetaan kohdistimen oikealla puolella olevan merkki suuraakkoseksi.

en: Lowercase
fi: Pienaakkosiksi

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
fi: Muuttaa valitun tekstin pienaakkosiksi. Jos valintaa ei ole, muutetaan kohdistimen oikealla puolella olevan merkki pienaakkoseksi.

en: Capitalize
fi: Käytä isoa alkukirjainta

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
fi: Lisää ison alkukirjaimen valintaan tai sanaan, jossa kohdistin on jos valintaa ei ole.

en: Join Lines
fi: Yhdistä rivit

en: Invoke Code Completion
fi: Avaa koodin täydennys

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
fi: Käytä komennon täydennystä käsin, yleensä tarkoitukseen liitetyllä pikanäppäimellä.

en: Print the current document.
fi: Tulosta nykyinen tiedosto.

en: Show print preview of current document
fi: Näytä nykyisen tiedoston tulostuksen esikatselu

en: Reloa&d
fi: &Lataa uudelleen

en: Reload the current document from disk.
fi: Lataa nykyisen tiedoston uudelleen levyltä.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
fi: Tallentaa nykyisen tiedoston levylle valitsemallasi nimellä.

en: Save As with Encoding...
fi: Tallenna koodauksella…

en: Save &Copy As...
fi: Tallenna ko&pio nimellä…

en: Save a copy of the current document to disk.
fi: Tallenna kopio nykyisestä tiedostosta levylle.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
fi: Tämä avaa ikkunan ja antaa valita rivin, jolle haluat siirtää kohdistimen.

en: Go to Previous Modified Line
fi: Siirry edelliselle muutetulle riville

en: Move upwards to the previous modified line.
fi: Siirry ylemmäs edelliselle muutetulle riville.

en: Go to Next Modified Line
fi: Siirry seuraavalle muutetulle riville

en: Move downwards to the next modified line.
fi: Siirry alemmas seuraavalle muutetulle riville.

en: &Configure Editor...
fi: M&uokkaimen asetukset…

en: Configure various aspects of this editor.
fi: Muuta muokkaimen eri toimintojen asetuksia

en: &Mode
fi: &Toimintatapa

en: &Highlighting
fi: &Korostus

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
fi: Tästä voit valita miten nykyinen tiedosto korostetaan.

en: &Editor Color Theme
fi: Muokkaimen &väriteema

en: &Indentation
fi: S&isennys

en: Select the entire text of the current document.
fi: Valitse tiedoston koko teksti.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
fi: Jos olet valinnut jotain nykyisessä tiedostossa, se ei ole enää valittuna.

en: Enlarge Font
fi: Suurenna fonttia

en: This increases the display font size.
fi: Tämä suurentaa fonttikokoa.

en: Shrink Font
fi: Pienennä fonttia

en: This decreases the display font size.
fi: Tämä pienentää fonttikokoa.

en: Reset Font Size
fi: Palauta fonttikoko

en: This resets the display font size.
fi: Tämä palauttaa näyttöfonttikoon.

en: Bl&ock Selection Mode
fi: L&ohkovalintatila

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
fi: Tämä komento mahdollistaa vaihtamisen normaalin (rivipohjaisen) ja lohkopohjaisen valintatilan välillä.

en: Switch to Next Input Mode
fi: Vaihda seuraavaan syöttötapaan

en: Switch to the next input mode.
fi: Vaihda seuraavaan syöttötilaan.

en: Overwr&ite Mode
fi: &Korvaustila

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
fi: Valitse haluatko lisätä kirjoitetun tekstin tiedostoon, vai haluatko korvata olemassa olevaa tekstiä kirjoittamalla sen päälle.

en: &Dynamic Word Wrap
fi: &Dynaaminen rivinvaihto

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not changed.
fi: Jos tämä asetus on valittu, tekstirivit rivitetään näkymän reunalla.<br /><br />Asetus koskee vain näkymää eli tiedosto ei muutu.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
fi: Dynaamiset rivinvaihtoilmaisimet

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
fi: Valitse, milloin dynaamisen rivityksen merkit näytetään

en: &Off
fi: &Pois

en: Follow &Line Numbers
fi: Seuraa &rivinumeroita

en: &Always On
fi: &Aina päällä

en: Static Word Wrap
fi: Kiinteä rivitys

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
fi: Jos tämä asetus on valittu, tekstirivi vaihtuu asetuksissa määritetyn sarakkeen kohdalla.

en: Show Static &Word Wrap Marker
fi: Näytä pysyvän &rivityksen merkki

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
fi: Näytä/piilota rivitysmerkit, vaakaviiva joka näytetään rivitetyssä sarakkeessa muokkausasetusten mukaisesti.

en: Show Folding &Markers
fi: Näytä laskostus&merkit

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
fi: Jos koodi voidaan ’laskostaa’, voit halutessasi näyttää koodin laskostusmerkit.

en: Show &Icon Border
fi: Näytä &kuvakereunus

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
fi: Näytä/piilota kuvakereunus. <br /><br />Esimerkiksi kirjanmerkit näytetään kuvakereunuksella.

en: Show &Line Numbers
fi: Näytä &rivinumerot

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
fi: Näytä/piilota rivinumerot näkymän vasemmalla puolella.

en: Show Scroll&bar Marks
fi: Näytä &vierityspalkin merkit

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
fi: Näytä/piilota pystysuuntaisen vierityspalkin merkit.<br /><br />Esimerkiksi kirjanmerkit voidaan näyttää vierityspalkissa.

en: Show Scrollbar Mini-Map
fi: Näytä vierityspalkin sijaintinäkymä

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
fi: Näytä tai piilota pystyvierityspalkin sijaintinäkymä.<br /><br />Sijaintinäkymä näyttää yleiskuvan koko tiedostosta.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
fi: Näytä tulostumattomat merkit

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
fi: Näytä tai piilota tulostumattomat merkit rajaava laatikko

en: Switch to Command Line
fi: Aktivoi komentorivi

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
fi: Näyttää/piilottaa komentorivin ikkunan alaosassa

en: Input Modes
fi: Syöttötilat

en: Activate/deactivate %1
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä %1|/|Ota käyttöön/poista käytöstä $[pieni_alkukirjain %1]

en: &End of Line
fi: &Rivin loppu (EOL)

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
fi: Valitse tiedoston tallennuksessa käytettävä rivinvaihtomerkki

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
fi: Lisää tavujärjestyksen merkki (&BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä tavujärjestysmerkkien lisäys tallennettaessa UTF-8- tai UTF-16-koodattuja tiedostoja

en: E&ncoding
fi: &Koodaus

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
fi: Etsi tekstin tai säännöllisen lauseen ensimmäinen osuma.

en: Find Selected
fi: Etsi valittu

en: Finds next occurrence of selected text.
fi: Etsii valitun tekstin seuraavan esiintymän.

en: Find Selected Backwards
fi: Etsi valittu taaksepäin

en: Finds previous occurrence of selected text.
fi: Etsii valitun tekstin edellisen esiintymän.

en: Find and Select Next Occurrence
fi: Etsi ja valitse seuraava esiintymä

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
fi: Etsi kohdistimen kohdalla olevan sanan seuraava esiintymä ja lisää se valintaan.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
fi: Merkitsee valitun esiintymän ohitetuksi

en: Marks the currently selected word as skipped.
fi: Merkitsee valitun sana ohitetuksi.

en: Find and Select All Occurrences
fi: Etsi ja valitse kaikki esiintymät

en: Finds all occurrences of the word under cursor and select them.
fi: Etsi kohdistimen kohdalla olevan sanan kaikki esiintymät ja valitse ne.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
fi: Etsi hakulauseen seuraava esiintymä.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
fi: Etsi hakulauseen edellinen esiintymä.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
fi: Voit hakea tavallisella merkkijonolla tai säännöllisellä lausekkeella ja korvata löydöt merkkijonolla.

en: Add Cursors to Line Ends
fi: Lisää rivien loppuun kohdistimet

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
fi: Luo kohdistin valinnan joka rivin loppuun.

en: Add Caret below Cursor
fi: Lisää kohdistimen alle kohdistusmerkki

en: Adds a caret in the line below the current caret.
fi: Lisää nykyisen kohdistusmerkin alla olevalle riville kohdistusmerkin.

en: Add Caret above Cursor
fi: Lisää kohdistimen ylle kohdistusmerkki

en: Adds a caret in the line above the current caret.
fi: Lisää nykyisen kohdistusmerkin yllä olevalle riville kohdistusmerkki.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
fi: Ota aakkostasosiirtymä käyttöön tai poista se käytöstä

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
fi: Vaihda tavallisen sanasiirtymän ja aakkostasosiirtymän välillä.

en: Remove Cursors from Empty Lines
fi: Poista kohdistimet tyhjiltä riveiltä

en: Remove cursors from empty lines
fi: Poista kohdistimet tyhjiltä riveiltä

en: Automatic Spell Checking
fi: Automaattinen oikoluku

en: Enable/disable automatic spell checking
fi: Käytä automaattista oikolukua tai poista se käytöstä

en: Change Dictionary...
fi: Vaihda sanastoa…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
fi: Vaihda oikoluvussa käytettävää sanastoa.

en: Clear Dictionary Ranges
fi: Tyhjennä sanaston alueet

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
fi: Poistaa kaikki oikolukua varten asetetut sanaston erillisalueet.

en: Copy as &HTML
fi: Kopioi &HTML:ksi

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
fi: Tällä komennolla voit kopioida valitun tekstin HTML:ksi järjestelmän leikepöydälle.

en: E&xport as HTML...
fi: Vie &HTML:ksi…

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
fi: Tämän komennon avulla voit viedä nykyisen tiedoston korostustietoineen HTML-tiedostoksi.

en: Move Word Left
fi: Siirry sana vasemmalle

en: Select Character Left
fi: Valitse merkki vasemmalta

en: Select Word Left
fi: Valitse sana vasemmalta

en: Move Word Right
fi: Siirry sana oikealle

en: Select Character Right
fi: Valitse merkki oikealta

en: Select Word Right
fi: Valitse sana oikealta

en: Move to Beginning of Line
fi: Siirry rivin alkuun

en: Move to Beginning of Document
fi: Siirry tiedoston alkuun

en: Select to Beginning of Line
fi: Valitse rivin alkuun

en: Select to Beginning of Document
fi: Valitse tiedoston alkuun

en: Move to End of Line
fi: Siirry rivin loppuun

en: Move to End of Document
fi: Siirry tiedoston loppuun

en: Select to End of Line
fi: Valitse rivin loppuun

en: Select to End of Document
fi: Valitse tiedoston loppuun

en: Select to Previous Line
fi: Valitse edelliselle riville

en: Scroll Line Up
fi: Vieritä rivi ylös

en: Move to Next Line
fi: Siirry seuraavalle riville

en: Move to Previous Line
fi: Siirry edelliselle riville

en: Move Cursor Right
fi: Siirrä kohdistin oikealle

en: Move Cursor Left
fi: Siirry kohdistin vasemmalle

en: Select to Next Line
fi: Valitse seuraavalle riville

en: Scroll Line Down
fi: Vieritä rivi alas

en: Scroll Page Up
fi: Vieritä sivu ylös

en: Select Page Up
fi: Valitse sivu ylös

en: Move to Top of View
fi: Siirry näkymän alkuun

en: Select to Top of View
fi: Valitse näkymän alkuun

en: Scroll Page Down
fi: Vieritä sivu alas

en: Select Page Down
fi: Valitse sivu alas

en: Move to Bottom of View
fi: Siirry näkymän loppuun

en: Select to Bottom of View
fi: Valitse näkymän loppuun

en: Go to Matching Bracket
fi: Siirry vastaavan sulkeeseen

en: Select to Matching Bracket
fi: Valitse vastaavaan sulkeeseen

en: Transpose Characters
fi: Merkkien muuttaminen

en: Transpose Words
fi: Vaihda sanojen paikkaa

en: Delete Line
fi: Poista rivi

en: Delete Word Left
fi: Poista sana vasemmalle

en: Delete Word Right
fi: Poista sana oikealle

en: Delete Next Character
fi: Poista seuraava merkki

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Insert Tab Character
fi: Lisää sarkainmerkki

en: Insert Smart Newline
fi: Lisää viisas rivinvaihto

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
fi: Lisää uusi rivi, joka sisältää nykyisen rivin alkumerkit, jotka eivät ole kirjaimia tai numeroita.

en: Insert a Non-Indented Newline
fi: Lisää sisentämätön rivinvaihto

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
fi: Lisää sisennysasetuksista riippumatta sisentämätön rivinvaihto.

en: Insert a Newline Above Current Line
fi: Lisää nykyisen rivin edelle rivinvaihto

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
fi: Lisää nykyistä riviä muuttamatta sen edelle rivinvaihto.

en: Insert a Newline Below Current Line
fi: Lisää nykyisen rivin jälkeen rivinvaihto

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
fi: Lisää nykyisen rivin alle uusi rivi muuttamatta nykyistä riviä.

en: &Indent
fi: &Sisennä

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
fi: Tällä voi sisentää valitun tekstilohkon.<br /> <br />Asetusikkunassa voi valita, käytetäänkö sisennykseen sarkaimia vai korvataanko ne välilyönnein.

en: &Unindent
fi: &Vähennä sisennystä

en: Use this to unindent a selected block of text.
fi: Tällä voi vähentää valitun tekstilohkon sisennystä.

en: Fold Toplevel Nodes
fi: Supista päätason haarat

en: Unfold Toplevel Nodes
fi: Laajenna päätason haarat

en: Toggle Current Node
fi: Laajenna tai supista nykyinen haara

en: Toggle Contained Nodes
fi: Laajenna tai supista haarat

en: (R/O) %1
fi: (vain luku) %1

en: Camel case movement disabled
fi: Aakkostasosiirtymä ei käytössä

en: Camel case movement enabled
fi: Aakkostasosiirtymä käytössä

en: Search wrapped
fi: Reuna saavutettiin. Jatketaan toisesta päästä.

en: Align On
fi: Tasaa

en: Alignment pattern:
fi: Tasauskuvio:

en: Export File as HTML
fi: Vie tiedosto HTML:ksi

en: Available Commands
fi: Käytettävissä olevat komennot

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
fi: <p>Yksittäisestä komennosta saa lisätietoa komennolla <code>help &lt;komento&gt;</code></p>

en: No help for '%1'
fi: Ei ohjetta aiheeseen ”%1”

en: No such command <b>%1</b>
fi: Komentoa <b>%1</b> ei ole

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
fi: <p>Tämä on Katepart-<b>komentorivi</b>.<br />Syntaksi: <code><b>komento [ parametrit ]</b></code><br />Saat luettelon komennoista käskyllä <code><b>help list</b></code><br />Saat lisätietoja yksittäisistä komennoista komennolla <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
fi: Ei komentoa: ”%1”

en: Error: No range allowed for command "%1".
fi: Virhe: Komennolle ”%1” ei sallita lukualuetta.

en: Success:
fi: Onnistui:

en: Command "%1" failed.
fi: Komento ”%1” epäonnistui.

en: Mark Type %1
fi: Merkin tyyppi %1

en: Set Default Mark Type
fi: Aseta oletustyyppi

en: Disable Annotation Bar
fi: Piilota merkintäpalkki

en: All documents written to disk
fi: Kaikki tiedostot kirjoitettu levylle

en: Document written to disk
fi: Tiedosto kirjoitettu levylle

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
fi: <p><b>w/wa – kirjoita tiedosto(t) levylle</b></p><p>Käyttö: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Kirjoittaa nykyiset tiedostot levylle. Voidaan kutsua kahdella tapaa:<br /> <tt>w</tt> – kirjoittaa nykyisen tiedoston levylle<br /> <tt>wa</tt> – kirjoittaa kaikki tiedostot levylle.</p><p>Ellei tiedostolla ole nimeä, näytetään tiedostontallennusikkuna.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
fi: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [tallenna ja] lopeta</b></p><p>Käyttö: <tt><b> [w]q[a]</b></tt></p><p>Lopettaa sovelluksen. Jos <tt>w</tt> edeltää, tiedosto myös tallennetaan. Komentoa voidaan kutsua usein tavoin:<br /><tt> q</tt> &mdash; sulkee nykyisen näkymän.<br /><tt>qa></tt> &mdash; sulkee kaikki näkymät (ja samalla sovelluksen).<br /><tt>wq</tt> &mdash; tallentaa nykyisen tiedoston ja sulkee sen näkymän.<br /><tt>wqa</tt> &mdash; tallentaa kaikki tiedostot ja lopettaa.</p><p>Kussakin tapauksessa pätee, että jos suljettava näkymä on viimeinen, sovellus lopetetaan. Ellei tiedostolla ole vielä nimeä, kun se pitäisi tallentaa, näytetään tiedoston valintaikkuna.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
fi: <p><b>x/xa &mdash; tallenna ja poistu</b></p><p>Käyttö: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Tallentaa tiedostot ja lopettaa sovelluksen (e<b>x</b>its). Tätä komentoa voidaan kutsua kahdella tavalla:<br /> <tt>x</tt> &mdash; sulkee nykyisen näkymän.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; sulkee kaikki näkymät, lopettaen sovelluksen tehokkaasti.</p><p>Kaikissa tapauksissa, jos suljettava näkymä on viimeinen, sovellus suljetaan. Jos mitään tiedostonimeä ei ole liitetty tiedostoon ja se pitäisi tallentaa levylle, tiedoston valintaikkuna ilmestyy näkyviin.</p><p>Toisin kuin ”w”-komennot, tämä komento tallentaa tiedoston vain, jos sitä on muutettu.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
fi: <p><b>sp,split&mdash; Jaa nykyinen näkymä kahteen osaan vaakasuunnassa</b></p><p>Käyttö: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Tulos on kaksi näkymää samaan tiedostoon.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
fi: <p><b>vs,vsplit&mdash; Jaa nykyinen näkymä kahteen osaan pystysuunnassa</b></p><p>Käyttö: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Tulos on kaksi näkymää samaan tiedostoon.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
fi: <p><b>clo[se]&mdash; Sulje nykyinen näkymä</b></p><p>Käyttö: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Nykyinen näkymä sulkeutuu komennon suorittamisen jälkeen.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
fi: <p><b>[v]new &mdash; jakaa näkymän ja luo uuden tiedoston</b></p><p>Käyttö: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Jakaa nykyisen näkymän ja avaa uuden tiedoston uudessa näkymässä. Tätä käskyä voidaan kutsua kahdella tavalla:<br /> <tt>new</tt> &mdash; jakaa näkymän vaakasuunnassa ja avaa uuden tiedoston.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; jakaa näkymän pystysuunnassa ja avaa uuden tiedoston.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
fi: <p><b>e[dit] &ndash; lataa nykyisen tiedoston uudelleen</b></p><p>Käyttö: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Aloittaa uudelleen nykyisen tiedoston muokkauksen. Tätä voi tarvita, jos tiedosto on muuttunut levyllä.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
fi: <p><b>b,buffer &mdash; Muokkaa tiedostoa N tiedostoluettelosta</b></p><p>Käyttö: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
fi: <p><b>bp,bprev &mdash; edellinen puskuri</b></p><p>Käyttö: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Siirry <b>[N]</b>. edelliseen tiedostoon ("<b>p</b>uskuri") tiedostoluettelossa. </p><p> <b>[N]</b> oletukset yhdelle. </p><p>Kiertää ympäri tiedostoluettelon lopussa.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
fi: <p><b>bn,bnext &mdash; vaihda seuraavaan tiedostoon</b></p><p>Käyttö: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Siirtyy <b>[N]</b>. seuraavaan tiedostoon ("<b>p</b>uskuri") tiedostoluettelossa.<b>[N]</b> oletukset yhdelle. </p><p>Kiertää ympäri tiedostoluettelon lopussa.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
fi: <p><b>bf,bfirst &mdash; ensimmäinen tiedosto</b></p><p>Käyttö: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Siirry <b>e</b>nsimmäiseen tiedostoon ("<b>p</b>uskuri") tiedostoluettelossa.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
fi: <p><b>bl,blast &mdash; viimeinen tiedosto</b></p><p>Käyttö: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Siirry <b>v</b>iimeiseen tiedostoon ("<b>p</b>uskuri") tiedostoluettelossa.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
fi: <p><b>ls</b></p><p>luettele nykyiset puskurit<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
fi: Parametri puuttuu. Käyttö: %1 <mistä>

en: No mapping found for "%1"
fi: Komennolle ”%1” ei löytynyt näppäinsidosta

en: "%1" is mapped to "%2"
fi: Komento ”%1” on sidottu näppäimeen ”%2”

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
fi: Parametreja puuttuu. Käyttö: %1 <mistä> [<mihin>]

en: Wrong arguments
fi: Väärät parametrit

en: Unable to open the config file for reading.
fi: Ei voitu avata asetustiedostoa lukua varten.

en: Unable to open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
fi: Jos valittu, Vi-komennot ohittavat Katen sisäiset komennot. Esimerkiksi: Ctrl-R tekee uudelleen ohittaen oletustoiminnon (näytä etsi ja korvaa -ikkuna).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
fi: Salli Vi-komentojen ohittaa Katen pikanäppäimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
fi: Näytä jokaisen rivin alussa rivinumerot suhteessa riviin, jolla tekstikohdistin on.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
fi: Näytä suhteelliset rivinumerot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
fi: Näppäinsidoksia käytetään vaihtamaan näppäinten merkityksiä. Tämä sallii komentojen siirron muille näppäimille ja tietyn näppäinpainalluksen suorittamaan komentosarjan.
    
    Esimerkki:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Tämä synnyttää riville etuliitteen "-- " kun painetaan painiketta F2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
fi: Näppäinsidokset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
fi: Normaalitila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
fi: Komento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
fi: Korvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
fi: Rekursiivinen?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
fi: Lisäystila

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
fi: Visuaalinen tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
fi: Poista valittu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
fi: Lisää uusi sidos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
fi: Lue vimrc-tiedosto ja yritä tuoda ”[n]noremap” -komennolla määritellyt näppäinsidokset.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
fi: Tuo vimrc-tiedostosta

en: Mark set: %1
fi: Asetettiin merkki: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
fi: Seuraavaa kirjanmerkkiä varten ei ole enää merkkiä jäljellä.

en: Nothing in register %1
fi: Ei mitään rekisterissä %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
fi: ”%1” %2, heksa %3, oktaali %4

en: Mark not set: %1
fi: Merkkiä ei asetettu: %1
